Veenendaals dagblad Buiten Geen gevaar voor breuk Nederland-Rome Tegen geluidshinder elkaar Hoogvliet vannacht in de stank Moskou en Peking nader tot Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Na aanvaarding door Israël van plan-Rogers Roerige nacht in Belfast Ned. tolk in Praai» in arrest Prins Charles had hij na botsing lueht Aanhoudend zomers HARTELIJKE BEGROETING Controle van PTT op centrale antennes Ned. toerist kwam om in Frankrijk in Milder toon in Moskou Door resten uit tanker Oogstmaand TEL AVIV - Het Israëlische kabinet heelt na een week van politieke spanning, het Amerikaanse vredesplan voor een overeenkomst tussen Israël en de x4rabische staten aanvaard. Het coalitie-kabinet van premier Golda Meir besloot in zijn vierde zitting van deze week, de voorstellen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William P. Rogers, te onderschrijven. In een regeringsverklaring werd gezegd dat Israël „op het daarvoor geschikte tijdstip een vertegenwoordiger zou aanwijzen voor de onvoorwaardelijke vredesonderhande lingen", die plaats zullen hebben onder auspiciën van de V.N.-gezant in het Midden-Oosten, Gunnar Jarring die naar New York is gegaan op verzoek van secretaris generaal der V.N. Thant. In de bekendmaking werd gezegd dat deze beslissing was genomen met het doel „een bindende contractuele vredesovereenkomst te bereiken met de Arabische staten". GEVOLGEN STAP VERHEUGEND RE ACTIE KARDINAAL ALFRINK VOOR T.V.: GEDULD NIET GOEDKEUREN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag ZATERDAG I AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I77 IN MIDDEN-OOSTEN DEN HAAG De PTT gaat alle ge meenschappelijke televisie- en radioan- tennes scherp controleren op veiligheid en prestaties. Bestaande installaties in flatgebouwen en complexen eengezinswoningen moe ten binnen het half jaar bij de PTT worden aangemeld. Eventuele storingen moeten vóór die tijd ztfn verholpen. Nieuwe installaties mogen alleen met vergunning van de PTT worden opge steld. Minister Bakker (Verkeer en Water staat) heeft gisteren een serie veilig heidsvoorschriften afgekondigd waaraan alle antennes moeten voldoen. Volgende maand verschijnen de technische eisen in de staatscourant. Met deze uitgebreide voorschriften ach ter de hand wil de minister de kwaliteit van de antennes waarborgen. De PTT schat dat op dit ogenblik in ons land tussen de tien- en twintigdui zend gemeenschappelijke en centrale antenne-installaties werken. Een ge meenschappelijke antenne heeft maxi maal honderd aansluitingen: een centra le installatie bedient soms een hele stadswijk. BELFAST Vrijdagavond hebben In de omgeving van New Lodge Road in Bel t ast weer felle gevechten plaatsge had tussen Britse troepen en een gr de menigte jonge Ieren die de militairen met stenen, flessen en andere projectie len bekogelden. NARBONNE Bij een verkeers ongeluk in Zuid-Frankrijk is vrijdag middag een Nederlandse toerist, de 76-jarige J. Grothe van Schellach uit Rotterdam, om het leven gekomen. Tussen Sigean en Narbonne raakte h(j met zyn auto door onbekende oorzaak van de weg. De wagen botste tegen twee palen, sloeg enkele malen over de kop en kwam ondersteboven tot stil stand. De heer Grothe van Schellach werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. In de loop van augustus loopt de ware zomer ten einde, maar gelukkig vindt deze maand in haar opvolgster september vaak een allerplezierigste voortzeting met bloem en gewas. Nietemin korten de dagen met wel vijf kwartier en vooral op regenachtige dagen kun je merken, dat de lamp vroe ger aan gaat. Eertijds werd augus tus Sextilis geheten en dit heeft niets met sex te maken, doch bete kent „de 6e", omdat in het achtste jaar vóór onze tijdrekening de Se naat te Rome besloot om even als naar Caesar ook naar Kei zer Augustus een maand te noe men. Dit moest de prachtigste en heerlijkste na juli wezen en zij diende eveneens 31 dagen te tellen, wat geschiedde, door er van fe bruari eentje af te nemen. Voor vele volken van de toenmalige be schaafde wereld viel de oogst in augustus, vandaar de volksnaam; bij Karei de Grote heette zij Aren- maand Aranmonathen evenals vele andere namen sloot zij aan bij het landelijk gebruik, dat toen nog niet mechanisch was. Omtrent de 10e (St. Laurens) zaaide de ouderwetse boer in de roggestoppels de knollen, waartoe oppervlakkig werd geploegd en dun gezaaid, b.v. uit een oude ta baksdoos. Volgens de oude volks- en kalenderwijsheid moet 25 juli met de oogst een begin zijn ge maakt, doch dit kan gemakkelijk naar augustus verschuiven, b.v. wanneer de regen van Sint Mar griet blijft aanhouden. Ook de Hondsdagen (vallende tussen 23 juli en 23 aug.) kunnen daarmee roet in het eten gooien. Ze zijn ge noemd naar de Hondsster, zoals vroeger Sirius werd geheten, de in genoemde weken helderste ster aan de hemel. Het is evenwel ge lukkig vanouds op het platteland geweten: Heeft augustus niet te veel nukken Veel veldoogst - hoe schraal ook - zal nog lukken Daar hoopt de buitenman dan maar op. 1 augustus 1970 A. B. Wigrnan. Tsraël „is ook bereid", zo werd in de verklaring gezegd, „om het Ameri kaanse voorstel betreffende een be stand aan het front met Egypte, dat minstens drie maanden moet duren, te onderschrijven, ondanks de gevaren die daaraan verbonden zijn". Israël vreest dat Egypte, geholpen door zijn Russische militaire adviseurs, gebruik zal maken van een beperkt be stand om zijn versterkingen aan het Suez-kanaal uit te breiden, voordat na het aflopen van het bestand de vijan delijkheden weer hervat worden. In de verklaring werd echter gezegd, dat Israël bij zijn beslissing om het be stand te aanvaarden, rekening had ge houden ..met de verduidelijkingen van de regering van de Verenigde Staten". President Nixon zou mevrouw Meir de verzekering hebben gegeven, dat de Verenigde Staten het machtsevenwicht in het Midden-Oosten zouden handha ven. De Amerikanen zouden het Israëli sche standpunt steunen volgens hetwelk de Israëli's hun troepen niet uit de be zette gebieden zullen terugtrekken voordat er vrede is gesloten. Israël zette met zijn besluit de deur open voor indirecte onderhandelingen met zijn Arabische vyanden. Het is nu de beurt aan Gunnar Jarring, de Zweedse afgevaardigde van de V.N. om de drie partijen afzonderlijk te polsen over komende onderhandelingen. Hij zal dat waarschijnlijk doen vanuit zijn hoofdkwartier in Nicosia op Cy prus. Als plaats voor latere besprekin gen zijn genoemd New York, Genève, Zürich en Nicosia. Het Israëlische besluit had onmiddellijk gevolgen: 0 Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., riep Gunnar Jarring terug van vakantie in Zweden naar New York. President Nixon en minister Rogers stortten zich meteen in overleg over de nieuwe situatie. Men speculeerde over een vervroeg de bijeenkomst van de Grote Vier in New York, die elkaar woensdag zouden treffen. De crisis in het Israëlische kabinet werd door het gisteren genomen besluit niet opgelost. De nationalistische Gahal partij hield haar beslissing om uit het parlement te treden tot maandag op. President Nixon en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ro gers, werden gistermorgen uit bed ge held voor het nieuws, dat Israël de knoop eindelijk had doorgehakt. Nixon „Wij onderschatten de moei lijkheden die voor ons liggen niet. Dit is pas een eerste stap. De hoop op vrede in het Midden-Oosten is nu echter wat groter dan een jaar geleden, toen er he lemaal geen hoop was". Het Amerikaanse vresdesplan omvat CA DEN HAAG Hubert Stein, een tolk 1>U de Nederlandse ambassade in Praag, Is gearresteerd. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag is van de arrestatie op de hoogte gebracht. Er is. aldus het de partement, geen reden voor de aanhou ding van de heer Stein opgegeven. De tolk-vertaler heeft de Tsjecho-Slo- waakse nationaliteit en is een plaatse lijke medewerker van de Nederlandse ambassade. Volgens berichten van het Franse A.F.P. was de heer Stein een van de slachtoffers van de politieke zuiverin gen in Tsjecho-Slowakije in de jaren vijftig. Hij werd later gerehabiliteerd. Tevens is aangehouden mejuffrouw Milena Kubics, tolk-vertaalster bij de Franse ambassade in Praag. Zij is Fran- gaise en werkt al tien jaar bij de am bassade. als belangrijkste punten een bestand van negentig dagen en besprekingen door bemiddeling van Gunnar Jarring, de af gevaardigde van de VN. Het is nu aanvaard door Israël, Egyp te en Jordanië, maar het stuit op fel verzet bij Arabische landen als Syrië, Irak en Algerije, terwijl ook de Pales tijnse verzetsorganisaties, met uitzonde ring van twee kleine bewegingen, er te gen zijn. In Amerika en in de VN werd het Is raëlische besluit gisteren met voorzich tig optimisme begroet. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte duidelijk, dat men er eerst ze ker van wilde zijn, dat Israël het plan- Rogers evenals Egypte onvoorwaardelijk heeft aanvaard. De officiële stukken met het Israëli sche antwoord worden begin volgende ■week in Washington verwacht.. Daarin zal men, naar men in de Amerikaanse hoofdstad hoopte, enige vage punten in de Israëlische verklaring van gisteren verduidelijkt zien. Zijn alle partijen het formeel eens dan staan er verscheidene methoden ter be schikking om het voorgestelde bestand van negentig dagen te effectueren. Hier bij zullen waarschijnlijk de waarnemers van de VN in het Midden-Oosten wor den betrokken. De waarnemingsposten langs het Suez-kanaal, die tijdens de oorlog in 1967 werden vernietigd, zullen in dat ge val worden herbouwd. Engeland noemde het Israëlische be sluit gisteren „bemoedigend". Verder commentaar werd opgehouden tot de bijzonderheden van het Israëlische ant woord bekend zullen zijn. Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken vond het verheugend, dat de belangrijkste partijen in het con flict in het Midden-Oosten nu een op lossing gaan zoeken. „De de-escalatie lijkt nu weer een eindje dichterbij", al dus een woordvoerder van het ministe- „Ze hebben het aanvaard, ze hebben het aanvaard, nu zal de oorlog spoedig voorby zyn", zo riep een verheugde Egyptenaar vrijdag uit. lljj gaf hiermee uiting aan de opluchting onder zyn landgenoten over het nieuws dat Israël het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten had aanvaard. De reactie in Cairo op het nieuws dat de regering van de Israëlische premier Golda Meir uiteindelijk de vredesfor- mule van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William P. Rogers, had aanvaard, was dat nu eindelijk de weg naar de vrede in het gebied open staat. Degenen die de dagelijkse berichten over de debatten in de Knesset hadden gevolgd, schenen te vergeten dat er nog heel wat diplomatieke nuances, obsta kels en valkuilen in de weg kunnen lig gen van een werkelijke vrede, en stel den de situatie al te eenvoudig voor. In wezen betekent de aanvaarding van het plan door Israël een terugkeer naar de situatie van 1968, toen er, althans in theorie, een bestand heerste aan het Suez-Kanaal, de Jordaan en in de hoog ten van Golan. De toekomstige koningin van Spanje, prinses Sophie van Griekenland, knielt voor haar moeder koningin-moeder Frederika bij aankomst op de lucht haven. Sophie arriveerde met haar drie kinderen op de voorgrond Philip om met vakantie in Porto Ercole te gaan. Haar echtgenoot prinses Juan Car los en haar broer koning Constantijn worden hier ook verwacht. HILVERSUM Kardinaal Alfrink. die vrijdagavond in de KRO-tv-rubriek Brandpunt door Ad Langebent geïnter viewd werd over een vrijdagmorgen uit gegeven verklaring van de Nederlandse bisschoppen inzake de gesprekken A In de tuin van de heer J. Broks (rechts), secretaris van de actiegroep „De Lastige Zwanenburger" worden luchtballonnetjes met waterstofgas gevuld om aan een nijlondraad te worden opgelaten. De ballonnen moeten in trossen van twintig stuks, enkele dagen blijven hangen op 'n hoogte van 300-400 meter uit protest tegen de laagvliegende toestellen, die van Schiphol komen of naar de luchthaven gaan. De actie stopte gisteren, doordat de luchtballonnetjes leeg raakten en er geen nieuwe gasfles was. De politie meende dat het lucht verkeer niet gehinderd werd. tussen de kardinaal en Paus Paulus VI over het celibaat, heeft gezëgd, dat het niet juist is om te spreken van een tegenstelling tussen Nederland en Rome. „Het is geen kwestie van Rome alleen, van de Paus alleen", aldus de kardinaal. „Het is een kwestie van verschil van visie, die enerzijds bestaat in de Neder landse geloofsgemeenschap misschien zou men dat ook nader moeten preci seren met een deel van de Nederlandse geloofsgemeenschap) en de wereldkerk in het algemeen, zonder te stellen dat het heel de wereldkerk is". Kardinaal Alfrink zei dat er geen persoonlijke tegenstelling is tussen de Paus en Ne derland, Nederland en de Paus. De vraag „Vindt u dat u uw priesters die misschien al lang wachten, kunt vragen u nogmaals met geduld te volgen beantwoordde kardinaal Alf rink met te zeggen: „Hier raakt u heel pijnlijke zaken aan, geloof ik. Ik kan heel goed begrijpen dat men van de démarches van het Nederlandse episco paat bij de Heilige Stoel misschien meer directe resultaten had verwacht, ofschoon ik altijd al gezegd heb dat men niet moet verwachten dat na een ge sprek -de hele celibaatsregeling in een handomdraai verwezenlijkt kan worden. Aan de andere kant kan ik ook be grijpen dat de mensen ongeduldig wor den, hoe ze in een ogenblikkelijke nood heel graag een onmiddellijke oplossing zouden willen zien. Maar ik dacht aan de andere kant dat men van onze men sen, deze priesters, die nu eenmaal hun leven aan de kerk hebben verpand, toch zou mogen verwachten dat zij zo veel mogelijk begrip kunnen opbrengen voor hun positie als priester in die hele universele geloofsgemeenschap van de wereldkerk". De laatste vraag van interviewer Langebent had betrekking op de gehuw de priesters, die in de nabije of verdere toekomst tegen de voorschriften in toch in de misviering voorgaan. „Wat is dan uw houding aldus de concrete vraag. „Dit is toch dp moeilijkste en mis schien de meest pijnlijke vraag, die u my gesteld heeft", zei de kardinaal. „Maar als dit zou gebeuren ik hoop altijd nog dat het niet gebeuren zal dan neem ik aan dat alle bisschoppen dan niet gelukkig meer zullen zjjn en dat ze dit niet zouden kunnen goed keuren. Ik denk trouwens dat niet al leen de bisschoppen daar niet mee ak koord zouden gaan, maar ook een deel misschien zelfs het grootste deel van onze Nederlandse geloofsgemeen schap". Kardinaal Alfrink zei begrip te hebben voor de nood van gehuwde priesters. „Men zal gaan zoeken naar een me thodiek om die nood zo spoedig mogelijk uit de weg te helpen. Maar aan de andere kant hoop ik dat zij zich wel bewust willen zijn van hun eigen ver antwoordelijkheid". De kardinaal, die nogmaals zei dat er geen gevaar is voor een breuk tussen Nederland en Rome, waarschuwde voor een breuk of scheur binnen de Neder landse geloofsgemeenschap. „De bis schoppen zouden dat uiteraard ver schrikkelijk spijtig vinden". LONDEN Buckingham Palace heeft vrijdagavond liekend gemaakt «lat prins Charles en zijn vader prins Philip van Engeland donderdag ontsnapt zjjn aan een botsing in de lucht met een klein particulier vliegtuig. Charles bestuurde een tweemotorige Bassett van de „Queens Flight" de toestellen van het koninklijk huis op een oefenvlucht bij de RAF-basis in Sussex. Met zijn vlieginstructeur Philip Pin- ney waren Charles en zijn vader don derdagmorgen opgestegen voor een oefenvlucht in het circuit van de Tang- mere basis, aldus heeft het Ministerie van Defensie bekend gemaakt. Kort na het opstijgen kruiste een licht particulier vliegtuig het circuit. Een woordvoerder verklaarde dat het vliegtuig met de prinsen niet was uit geweken. De Daily Mail in een blijkbaar exclusief verslag schreef, dat het tweede toestel een tweemotorige Piper Aztek was. een luchttaxi die door piloot James Craig werd gevlogen. Craig zou hebben verklaard dat hy bezoekers naar de Goodwood paarden races vloog. Volgens hem is hy het vliegtuig met prins Charles en prins Philip niet zoals het „air miss" rapport had ge meld op 300 tot 400 meter maar op een grotere afstand voorbijgevlogen. BOEDAPEST De „rode lijn" tus sen Moskou en Peking is hersteld, aldus heeft heden een Hongaarse verslaggever gemeld na terugkeer van een bezoek aan het grensgebied tussen de Sovjet- Unie en China. Istvan Körmendi, van het blad Ma- gyaroszag, zegt in zijn artikel, dat een aantal overeenkomsten tussen de Rus sische leiders en Peking op komst zijn, ook al betekent dit niet noodzakelijker wijze een definitieve verbetering van de onderlinge betrekkingen. Hy zegt dat het herstel vein de „rode lijn" de telefoonverbinding voor nood gevallen - tussen Moskou en Peking, een van de voorstellen was die premier Ko- sygin aan premier Tsjoe En-Iai heeft ge daan toen zij elkaar ontmoetten op het vliegveld van Peking in september van het vorig jaar. Andere voorstellen van Kosygin wa ren, volgens Körmendi Normalisering van de situatie langs de Sovjet-Chinese grens: Benoeming van ambassadeurs in Moskou en Peking; Normalisering van de handelsbe trekkingen en Bespreking van de ideologische me ningsverschillen op wetenschappelijke wijze in een daarvoor geschikt omge ving. BONN By de Duits-Russische on derhandelingen in Moskou is de politie ke hemel weer een beetje opgeklaard. De Westduitse woordvoerder, von Wechmar, zei: „Ondanks moeilijke pro blemen is de atmosfeer goed, beter dan donderdag". Minister Scheel, van nature optimist, zei zelfs: „Ik ben niet van plan lang in Moskou te blijven" hetgeen werd uit gelegd als een teken dat er weer schot in de besprekingen zit. 's Ochtends vergaderde de Duits-Rus sische werkgroep bijna drie uur lang. Voor de eerste maal beraadslaagde men over de precieze formulering van afzon derlijke artikelen uit het beoogde ver drag. Op voorstel van Gromyko kwamen 's middags de beide ministers met htm naaste adviseurs bijeen. Von Wechmar: „Van de eerste ver snelling hebben we weer overgescha keld naar de tweede. De gesprekken verlopen zakelijk en voortvarend. De tot nu toe gebruikte naam van de overeen komst, „niet-aanvalsverdrag", hebben we laten vallen. In de plaats daarvan is een andere naam gekozen Wélke andere naam dat wilde hij niet zeggen. De naamsverandering van het ver drag is waarschijnlijk het gevolg van 'n poging om ook de grotere politieke pro blemen, zoals de erkenning van de na oorlogse grenzen en van de Duitse de mocratische republiek in de onderhan delingen te betrekken. (Van onze weerkundige medewerker) Sinds ons vorige overzicht is de luchtdrukverdeling niet veranderd. Van de Azoren tot in Rusland hand haaft zich een stabiel hogedrukge- bied, dat het droge en overwegend zonnige zomerweer niet alleen het hele weekeind, maar ook maandag zal doen voortduren. De temperatuur bereikt in Gel derland waarden tussen 25 en 27 graden C. Het grootste deel. van Europa blijft in de zomersfeer en alleen in Scandinavië en het westen van de Britse eilanden regent het. ROTTERDAM Bewoners van Hoog vliet (gemeente Rotterdam) hebben vrydagavond grote hinder ondervonden van resten methyl-acrylaat, die in de eerste petroleumhaven door de Italiaan se tanker „d'Amico Chemist" over boord gepompt werden. Mede door de zeer zwakke noordenwind, een op geringe hoogte hangend ondoordringbare lucht laag en heiigheid. dreef een „scherpe slank" over Hoogvliet. In enkele uren tijd kreeg de centrale meld- en regelka- mer van het openhaar lichaam Rijn mond te Schiedam, niet minder dan 80 telefonische klachten. Het bedrijfsleven ontving de waar schuwing om lage stankbronnen af te sluiten. Verzocht werd het schoonma ken van leidingen uit te stellen en extra controle uit te oefenen op lekkende pakkingen. Omstreeks negen uur vrijdagavond kwamen de eerste telefonische klachten binnen via de dag en nacht bereikbare klachtentelefoon van Rijnmond. De klachten, die alle uit Hoogvliet kwa men, maakten melding van geprikkelde ogen en neus, van een celluloid lucht, en van verbrand plastic en rubber. Een be woner van Hoogvliet, de zei reeds zeer lang in deze stadswijk te wonen, vertel de het nooit zo erg te hebben meege maakt. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek wees uit, dat twee factoren in het spel waren. In de eerste plaats bleek in de eerste petroleumhaven, bij de Shell, de Italiaanse tanker bezig te zijn geweest met het over boord pompen van ballast (water) om nieuwe lading te kunnen opnemen. In de overboord gepompte ballast kwamen resten voor van de vo rige lading, te weten methyl acrylaat, een chemische stof, welke sterk ruikt. Politie, ambtenaren van de keurings dienst van waren en de hinderwet, en de GGD constateerden dat in de haven een behoorlijke hoeveelheid van de stof dreef. De deskundigen stelden vast, dat methyl acrylaat geen schade voor de volksgezondheid oplevert, maar wel sterk prikkelend kan werken. De meteorologische dienst van het vliegveld Rotterdam verwachtte dat deze toestand tot vanmorgen 8 a 9 uur zou voortduren, waardoor Hoogvliet de gehele nachl met de zeer ongewone lucht bleef zitten. MEER VREDESKANS

De Vallei | 1970 | | pagina 1