Over de grenzen Gesprek over beperking raketwapens in slotfase STRANDDAG IN TOKIO50 DODEN Japan bindt strijd tegen vuile lucht aan Duitse generaal neemt ontslag Stof Bank overvallen om in Spanje restaurant te kunnen drijven Volkswagen duurder in Duitsland Ook oceanen produceren kolendamp' Schoonmoeder in Ede stak man met mes NOS vertoont illegaal gefilmde gesprekken met Russische auteurs Optimisme over verloop van onderhandelingen VS-Rusland Twee jaar voor verduistering anderhalve ton Vragen over rente-afspraak giro en banken MAN BEKENT ROVEN VAN SIGARETTEN Hervormingen in Griekse leger Deputatie Geref. Kerken naar Zuid-Afrika ECHTPAAR VEROORDEELD William Schrikker overleden CHINA Eerste boek" voor Toon Voor verkrachting 5 en 7 maanden Huisvestingsbeleid in Utrecht wordt toegespitst op urgente gevallen (in Frankrijk ter dood veroordeeld JOHN LENNON's EX-ECHTGENOTE HERTROUWD Pianostemmen duurder ZATERDAG I AUGUSTUS 1970 WOLFSBURG Volkswagen heeft gisteren aangekondigd dat met ingang van maandag de prijzen in het eigen land voor de meeste modellen 1971 met gemiddeld 2 pet. omhoog gaan. De prijzen voor de exportauto's blij ven voorlopig ongewijzigd. Een woord voerder zei dat de prijsverhogingen no dig waren geworden door verbeteringen aan de modellen. Vorig jaar verhoogde Volkswagen de prijzen met gemiddeld 3,5 procent. HAMBURG Het giftige gas kool- monoxyde („kolendamp") blijkt niet al leen door o.a. automotoren te worden geproduceerd, maar ook door de we reldzeeën, die bovendien ook nog een bron blijken' te zijri van lachgas. Dit is vastgesteld door geleerden van het Max-Planck-instituut voor chemie in Mainz, die met het Westduit.se onder- zoekschip „Meteor" een toch ten noor den van de Far Oer-eilanden hebben gemaakt en donderdag in Hamburg zijn teruggekeerd. Zij zeiden op een pers conferentie bij aankomst in Hamburg dat zij sporen van beide gassen met ze kerheid hebben vastgesteld. Vorig jaar was dat op de Meteor tijdens een expe ditie naar de Atlantische Oceaan al ge daan, maar intussen was enige twijfel aan de juistheid van de metingen gere- •en. De geleerden menen dat zich in de diepte der wereldzeeën nog onbekende stofwisselingsprocessen of afbraakpro cessen afspelen, waardoor koolmonox- yde ontstaat dat daarna in de atmosfeer terecht komt. EDE De 25-jarige chauffeur M. R. Is donderdagavond door zijn schoon moeder met een slagersmes in z(jn rechterschouder gestoken. De chauf feur, die bezig is van zijn vrouw te scheiden, had met haar en haar familie al geruime tijd ruzie, Volgens de politie in Ede kwam hij regelmatig in Renkum bij de familie van zijn vrouw de boel op stelten zet ten. Uit wraak waren de 44-jarige ■choonmoeder, haar dochter en de nieu we wederhelft van de dochter voor een tegenactie naar Ede gekomen. Het slagersmes waarmee is gestoken, bevond zich oorspronkelijk in handen van hemzelf. Maar toen hij na een twistgesprek zijn wegrijdende schoon familie in de auto wilde achtervolgen liet hij inderhaast het steekwapen val len. De schoonmoeder wist zich toen van het mes meester te maken, en raakte R. onder zijn rechter sleutel been. Het slachtoffer is met een diepe steekwond in een ziekenhuis opgeno men. AMSTERDAM Ofschoon het ver duisterde bedrag volgens getuigen byna een kwart miljoen geweest moet zijn, heeft de rechtbank in Amsterdam vrij dag de 42-jarige boekhouder II. C. uil Hilversum wegens verduistering van niet meer dan ander halve ton veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest. De verduistering van deze hoeveel heid geld had de officier van justitie de boekhouder deze week ten laste ge legd en daarvoor eveneens twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Door met valse handtekeningen van zijn werkgevers girobiljetten uit te schrijven had de boekhouder zijn eigen bankrekening telkens gespekt met be dragen van enkele duizenden guldens. In ruim twee jaar tijd wist hij het be drijf, waar hij werkzaam was, een fiks bedrag afhandig te maken. Hij maakte er goede sier van, zodat er thans niets meer van over is. AMSTERDAM Naar eerst thans wordt meegedeeld, is op 2T juli op 84- jarige leeftijd overleden de heer William Schrikker. oud-voorzitter van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel. De heer Schrikker werd in 1934 tot lid van 't bestuur gekozen en werd in februari 1949 tot het voorzitterschap geroepen, welke functie hij in 1957 neerlegde. WENEN De Russisch-Ameri- kaanse onderhandelingen in Wenen over beperking van de strategische (ra ket) wapens gaan nu de slotfase in met een aanzienlijk verhoogd aantal bij eenkomsten. zo hebben conferentie kringen vrijdag onthuld. Men zei dat de delegaties dagelijks bijeenkomen en sonis zelfs meer dan eens per dag tussen de formele vergaderingen die elke dinsdag en vrijdag plaatshebben. Men is nu bezig de specifieke punten op te stellen. Hoewel officieel geen bevestiging is te krijgen, acht men het waarschijnlijk dat de Verenigde Staten na rugge spraak met de NAVO-bondgenoten vorige week een overeenkomst in grote lijnen heeft ingediend voor de bevrie zing van het aantal kernprojectielen en bommenwerpers Volgens ingelichte kringen blijft de Russische houding positief. Men ver wacht spoedig een communiqué waar in mededelingen worden gedaan over de gebieden van begrip of zelfs over een daadwerkelijke werkovereenkomst voor beperking in het eerste stadium. China heeft de Sovjet-Unie vrijdag opnieuw beschuldigd van het samen trekken van troepen aan de Chinese grens en Peking waarschuwt dat het gevaar voor een nieuwe wereldoorlog nog steeds bestaat. Het waren de eerste beschuldigingen sinds oktober vorig jaar. Het heet dat de Russen ook grote aantallen militairen naar Mongolië hebben gezonden. „De Verenigde Staten en de Sovjet- Unie zweren samen om hun eigen be langen en ambities in Indo-China en het Midden-Oosten na te streven", zegt Peking. TOKIO De Japanse regering heeft maatregelen genomen tegen de verontrustende luchtverontreini ging, die Tokio de afgelopen twee weken heeft geteisterd. Uitlaatgas sen van stationair draaiende nieuwe automotoren mogen maximaal 4.5 procent koolmonoxide bevatten, en van oude auto's maximaal 5,5 pro cent. Tot dusver was in Japan een wet van kracht, die alleen betrek king had op de vervuiling door rij dende nieuwe auto's. De luchtverontreiniging boven To kio wordt vooral veroorzaakt door de werking van het zonlicht op che micaliën in de uitlaatgassen. De laat ste dagen moesten de ziekenhuizen duizenden mensen behandelen we gens aandoeningen aan de ogen en ademhalingsmoeilijkheden. Met in gang van zaterdag zal de politie van Tokio door gasmaskers beschermd tegen de vervuiling steekproeven gaan nemen in de 11 miljoen inwo ners tellende Japanse hoofdstad. -Overtreders van de nieuwe wet krijgen een rood plakplaatje op de auto. Zij hebben dan ongeveer twee weken de tijd om de nodige veran deringen te laten aanbrengen aan hun auto. Doen zij dat niet, dan kun- Een benauwend beeld van overbevolking: zeven mil joen van de efl en een half mil joen inwoners van de Japanse hoofdstad Tokio trokken giste ren naar het strand om verkoe ling te zoeken. Voor het me rendeel was echter geen plekje om te kunnen zwemmen aan de stranden van Kanagawa en Chiba. Velen moesten zover uit de kust gaandat verdrinkings- gevallen niet uitbleven. Toén de avond viel, waren er vijftig do den en zeventien mensen ver mist. nen ze boetes tot 30.000 yen (onge veer 280 gulden) oplopen. Het zelf verwijderen van het plakplaatje kan 10.000 yen (95 gulden) kosten. Volgens de schattingen van het mi nisterie van Vervoer rijden er om streeks 17 miljoen auto's, waaronder vijf miljoen personenauto's, op de overbelaste ontoereikende wegen in lapan. De nieuwe wet heeft betrek kingen op ongeveer II1/» miljoen auto's, taxi's en vrachtwagens. Lich te bestelwagentjes, die al regelmatig verplicht gecontroleerd werden, zijn van de nieuwe regeling uitgesloten. De vader van Donald Olskey neemt geen risico als hij zijn elf jarige zoon in New York naar hui ten stuurt om te spelen. Donald verschijnt met een masker op, te gen de vuile lucht, op het honkbal speelveldje in Astoria park. NEW YORK Harde winden en buien hebben vrijdag enige verlich ting gebracht voor de inwoners van de stad New York, die al een week te lijden hebben onder een sterk toegenomen luchtverontreiniging. Niettemin bleef het luchtvervui- lings-alarm van kracht. Veel Newyorkers lieten hun auto thuis om een bijdrage te leveren aan de bestrijding van de „mist". Het stadsbestuur heeft de beper kende bepalingen, die tijdelijk aan de vuilverbrandingsinstallaties wa ren opgelegd, verzacht. Omdat door een temperatuurda ling van zes graden Celsius het elek triciteitsverbruik afnam, konden de elektriciteitsmaatschappijen het voltage weer op normale sterkte brengen. Zij vragen echter nog steeds de medewerking van de New yorkers om het elektriciteitsver bruik te beperken, zolang het warme weer aanhoudt. Het advies aan de bejaarden en mensen met hart- en longziekten om binnenshuis te blij ven en zich niet te veel in te span nen, blijft van kracht. De Amerikaanse regering zal maatregelen nemen om te verzeke ren dat autofabrikanten zich houden aan de nieuwe normen, die zijn ge steld aan uitlaten. In het Amster damse Hilton- hotel is gisteren het eerste exemplaar van Peter Di- campos fotoboek „From Holland with Love' aan Toon Hermans overhandigd. Di- campos had hier voor Hermans uit gekozen omdat deze naar zijn me ning de eerste Ne derlandse flower power cabaretvogel is, een geste die Toon, zoals op deze foto te zien is, wel kon waarde ren. HILVERSUM De illegaal in Rus land gefilmde gesprekken met au teurs die het huidige Sovjet-bewind aanVechten worden zondagavond 2 augustus van 21.35 tot plm. 22.25 uur via Nederland 2 door de NOS-tv uit gezonden in een ingelaste aflevering van het programma „Panomariek". De films werden Rusland uitgesmok keld door verslaggever William Cole, de onlangs uitgewezen chef van het CBS-bureau in Moskou en werden dinsdag jl. door CBJ3 (Columbia Broadcasting System) in" Amerika uit gezonden onder de titel „Voices from the Russian underground". Ze worden in de NOS-uitzending becommenta rieerd door prof. dr. Karel van het Reve en de publicist Nico Scheepma ker. De uitzending bestaat uit interviews met Pioris Yakir, André Amalrik en Vladimir Boekovsky en een uit een werkkamp in Noord-Rusland ge smokkeld geluidsbandje met een dra matische boodschap van de daar sinds 1967 gevangen auteur Alexander Ginzburg. Pioris Yakir is 48 jaar en zoon van de in 1936 onder Stalin geëxecuteerde Sovjet-generaal Jan Yakir. Hij heeft al 13 jaar in concentratiekampen doorgebracht en wordt beschouwd als de ongekroonde leider van de illegale democratische beweging. André Almarik is 31 jaar, historicus en auteur van onder meer het in het Westen gepubliceerde boek „Haalt de Sovjet-Unie 1984?". Hij werd enkele weken geleden, kort na de filmopna me, gearresteerd en naar Sverdlovsk overgebracht. De derde auteur is de 27-jarige Vladi mir Boekovsky, die al 6 jaar gevan gen heeft gezeten in psychiatrische klinieken, gevangenissen en concen tratiekampen. Sinds januari van dit jaar is hij op vrije voeten, zij het on der een streng toezicht waaraan hij met William Cole tijdelijk voor dit interview ontsnapt is. Het gesprek is opgenomen in een bos buiten Moskou. Alexander Ginzburg is sinds 1967 ge vangen, het jaar waarin hij de pro cessen tegen auteurs openlijk aanviel. AMSTERDAM Wegens verkrach ting van een 19-jarige studente Spaans heeft de rechtbank in Amsterdam vrij dag drie Antillianen gevangenisstraf fen opgelegd variërend van vijf tot ze ven maanden met aftrek van de voor lopige hechtenis. De als hoofdverdachte gekarakteri seerde 30-jarige lasser Robert L. de. la R. tegen wie de officier van justitie twee weken geleden twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar eiste, werd een gevangenisstraf opgelegd van zeven maanden. Zijn vrienden, de 23-jarige bankwer ker William L. R. en de 25-jarige Geor ge D. H. werden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van elk vijf maanden. Tegen hen had de officier van justitie acht maanden, waarvan drie voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, geëist. In de nacht van 15 op 16 mei hadden George en Robert het meisje, dat hun op straat om potlood en papier had ge vraagd voor een briefje aan een vrien din die niet thuis bleek te zijn. ge vraagd mee naar hun kamer te gaan. Daar werd zij door George en Robert en later ook door de inmiddels gearri veerde William verkracht DEN HAAG De Kamerléden Ko ning en Portheine (beiden WD) hebben de ministers van Economische Zaken, van Financiën en van Buitenlandse Za ken schriftelijk vragen gesteld over de afspraken inzake een vaste rentever goeding van twee- en- een- half pro cent op de giro. en de zogenaamde pri vé- en soortgelijke rekeningen. Zij vra- ren met name, of deze afspraken al dan niet in overeenstemming zijn met de kartel bepalingen in het Verdrag van Rome. De Kamerleden informeren, of hier over overleg is of zal worden gevoerd met de Europese commissie te Brussel en zo ja, of de opvattingen van de Eu ropese Commissie aan de Staten-Gene- raal kunnen worden meegedeeld. Eer der deze week heeft het KVP-Kamerlid drs. Westerop tevens lid van het Euro pees Parlement, over deze kwestie schriftelijke vragen gesteld aan de Eu ropese Commissie. UTRECHT B. en W. van Utrecht stellen de gemeenteraad voor de taak van het gemeentelijk huisvestingsbu reau toe te spitsen op de hulp aan ur gente woningzoekenden en aan gezin nen uit de lagere inkomensgroepen. De andere taken van het bureau moeten worden verminderd. Voorts wordt voor gesteld een aanvang te maken met het verlenen van grotere zelfstandigheid aan de woningbouwcorporaties. In Utrecht heerst vooral onder de cate gorie der laagst betaalden en onder de alleenstaanden nog een zeer aanzienlij ke woningnood. BONN De Westduitse generaal- niajoor Karl Theodor Molinari, die m 1951 door een gerechtshof te Metz (Frankrijk) ter dood was veroor deeld wegens zijn verantwoordelijk heid voor het neerschieten van Fran se verzetslieden door zijn soldaten, heeft zijn ontslag uit de Bundeswehr genomen. De thans 55-jarige generaal heeft als laatste functie een legeronderdeel in het gebied van Mainz gecommandeerd. De terechtstellingen waarvan Molina ri werd beschuldigd, vonden plaats in 1944 in de Franse Ardennen. Molinari was toen majoor bij een regiment ge vechtswagens. Er werden 105 Franse en twee Bel gische verzetsmensen gedood. Door de Fransen zijn na de oorlog, veelal bij verstek, honderden Duitse officieren ter dood veroordeeld. De zaak waarbij Molinari werd veroordeeld nam in Metz vijf minuten in beslag. Door een Westduitse rechter te Hagen was op 18 juli verklaard dat er grond bestond om aan te nemen dat Molinari aan het doodschieten van de maquisards had deelgenomen. HOOGEVEEN De Hoogeveense re cherche is er in samenwerking met de recherche in Amsterdam in geslaagd één van de daders te arresteren van de dubbele sigarettenroof in de tweede week van juli in Hoogeveen. In de nachten van 11 op 12 en van 16 op 17 juli werd voor een bedrag van naar schatting 200.000,aan sigaretten shag, koffie en sigaren geroofd in hef magazijn van de heer Steenbergen. Dr 30-jarige bankwerker J. van E. uit Am sterdam heeft toegegeven bij één van de twee inbraken betrokken te zijn ge weest. Hij is gisteren voorgeleid aan de justitie in Assen. Van E., die een „goede bekende" is van de politie en al diverse keren veroordeeld is, bewaart tot nu toe het stilzwijgen over degenen die aan deze diefstallen hebben meegewerkt. Hij is chauffeur geweest van één van de gehuurde of geleende busjes waar mee de overvalen werdpn gepleegd. Hij moet assistentie hebben gehad van nog een chauffeui4 en enkele bijrijders. De busjes waarmee de kraken wer den gepleegd werden door de Amster damse politie gevonden en in beslag ge nomen. Van de buit werd tot nu toe niets teruggevonden. ATHENE Het Griekse kolonelsre giem heeft vrijdag 25 generaals-ma- joor, 23 brigade-generaals, 2 schouten bij-nacht en 1 vice-maarschalk uit hun functie ontheven. Volgens een decreet zijn de officieren of op non-actief ge steld of met pensioen gestuurd. Ook zouden een aantal lagere leger en marine-officieren zijn ontslagen en vier kolonels tot brigade-generaal zijn bevorderd. Vorige maand werden reeds 22 gene- raale. 2 vice-luchtmaarschalken en 1 schout-bij-nacht naar huis gestuurd. UTRECHT De praeses van de sy node van de gereformeerde kerken in Nederland, dr. P. G. Kunst, en dr. A. Kruyswijk. lid van het moderamen, zullen in oktober een bezoek brengen aan de synode van de Nederduits Gere formeerde Kerk in Zuid-Afrika. Zij zullen daar spreken over de verontrus ting in de Nederlandse Gereformeerde Kerken over de rassenkwestie in Zuid- Afrika. Ook zal van gedachten worden gewisseld over de in Zuid-Afrika ont stane verontrusting over nieuwere theologische inzichten in Nederland. Oresident Nixon zet er kennelijk wat haast achter. Nadat meer dan een week geleden de Egyptische president overste Nasser, na een langdurig verblijf in Moskou eindelijk rijp bleek gemaakt voor het aanvaarden van het Amerikaanse vredesvoorstel, moet nu ook Israël zover worden gebracht. "VToor Egypte was het blijkbaar al hard, tot dit besluit te komen. De Egyptenaar heeft een klein ge heugen. Maar toch niet zo, dan dat hij zich dc overwinningszangen van Nasser herinnert. En nu moet zo maar die papieren over winning worden omgezet in onder handelingen. Weliswaar onderhandelingen met een gulden achtergrond. Op een kleinig heid na komt alle verloren gebied van de juni-oorlog 1967 weer aan de Arabische landen terug. Daar kan best een overwinningsparade inzitten. Maar de smadelijke vlucht van de Ara bieren in die zomer van 3 jaar gele den staat nog steeds op alle kaarten geboekt. tiet plan dat Nasser aanvaardde, staat bekend als resolutie no 242 van de Veiligheidsraad en is geamen deerd door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Ro gers. Het behelst de terugtrekking van alle Israëlische troepen uit de ln 1967 veroverde gebieden in ruil voor de erkenning van Israëls bestaan bin nen veilige en erkende grenzen. Roger gaat iets verder nog in z(jn plan en wil eerst drie maanden wapen stilstand, gedurende die tjjd onder handelingen onder leiding van V.N.- onderhandelaar Gunnar Jarring. Israël voelt er niet veel voor, na een gewonnen oorlog een verloren vrede te accepteren zonder een grote mate van garanties. De Israëliërs willen best uit een deel van de veroverde gebieden terugtrek ken, maar staan op enkele voor WILLIAM P. ROGERS moeilijk terug de veiligheid vereiste punten als de Golan-heuvels, de strook van Gaza, de Sharm el Sheik als toegangsweg naar de haven van Akaba en natuur lijk op verder bezit van Jeruzalem als hoodstad. TJet is mogelijk, dat Egypte, om Is- raël in een moeilijk parket te brengen juist in de onderhandelingen heeft toegestemd. De Verenigde Staten kunnen immers nu geen weigering van Israël meer acep- teren en tegelijk wapens zenden. Is raël zou z(jn laatste wapenleverancier dan kwijt zijn. Dat Nasser overigens ook niet zonder risico is, bewijzen de regelrechte re voltes van de Palestijnse Arabieren onder Arafat tegen de plannen van Nasser. Deze voelen zich verraden en verkocht. Maar Nasser kan de moei lijkheden nog afschuiven op de hals van de toch al zo zwaar beproefde koning van Jordanië Hoessein, die de eerste klap maar moet opvangen. Voorlopig stof genoeg voor allen om met bezwaard hart aan een gesprek te beginnen. AMSTERDAM Het echtpaar, dat op 24 april van dit jaar een mis lukte poging deed het filiaal van de Raiffeisenbank in Amsterdam-Noord c beroven, is vrijdag door de recht bank in Amsterdam veroordeeld tot gevangenisstraffen van een jaar en Irie maanden voor de man en ze- :n maanden, waaronder drie voor- aardelijk met een proeftijd van drie ar voor de vrouw. De voorlopige jchtenis wordt in beide gevallen van e gevangenisstraf afgetrokken. De officier van justitie had vorige /eek tegen hen respectievelijk een aar en acht maanden en een jaar, vaarvan zes maanden voorwaardelijk net een proeftijd van drie jaar geëist. De echtelieden waren tot hun over al gekomen omdat zij in Spanje, vaarnaar zij wegens een flinke belas tingschuld waren uitgeweken, een restaurant hadden gepacht voor f 12.000. Het grootste gedeelte van het bedrag hadden ze kunnen opbrengen, maar f 3.000 moesten in Nederland bij elkaar worden verdiend. Toen dit niet lukte besloten ze een bank te beroven. LONDEN Cynthia Powell Lennon, de gewezen echtgenote van Beatle John Lennon, is gisteren in het huwelijk ge treden met de zoon van een Italiaanse hoteleigenaar, Roberto Bassanini. Onder de weinige aanwezigen waren geen Beatles. Wel ontving de 30-jarige mevr. Bassanini een mooi geschenk van haar voormalige man, die haar in no vember '68 verlaten had voor de Ja panse artieste Joko Ono. DEN HAAG De tarieven voor pia nostemmen zullen met 4.3 procent ver hoogd mogen worden. De kosten verbonden aan de noodza kelijke verbetering van de arbeidsvoor waarden van de pianostemmers konden door betrokkenen niet uit hun omzet worden bestreden, aldus het ministerie van Economische Zaken.

De Vallei | 1970 | | pagina 5