Veenendaals dagblad Buiten Moedeloos op puinhoop Arabieren hopeloos verdeeld 1,2 ct. omhoog IEDEREEN ZOCHT VERKOELING Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Smog" blijft Rijnmond bedreigen Japan weerde (met succes) auto's en vuile lucht Zenuwcentrumvan NS uitgevallen Rubberkogels in Belfast 2 gewonden door rijden onder invloed AUTOCROSS KOST PEUTER HET LEVEN Kennedy wilde Johnson kwijt MENGSMERING BROMMERS 2 CENT DUURDER GEWORDEN Ontvoerders in Uruguay willen alle politieke gevangenen vrij Meisjes tussen rails: trein stopt bijtijds Wilson schrijft memoires Aanhoudend zomers Augustus, ARNHEM De centrale verkeersleidingspost op het spoorwegemplacement in Arnhem is vannacht door brand verwoest, waardoor op het emplacement de automatische bediening van alle seinen en wissels zijn uitgevallen. ERNSTIG VERONGELUKT OP CIRCUIT ZANDVOORT Vandaag conferentie in Tripoli REDEN Minder zonnig Bur. voor radactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te lef, 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w^ 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 3 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. 178 BRAND IN ARNHEM Be™PriP ONTWRICHT TREINDIENST A Bij de rellen in Belfast en Noord- Icrland gebruikt het Britse leger nieuwe wapens. Hier de rubberkogel die langs de grond gevuurd wordt en de. getroffenen van de benen gooit. Ook gebruikt men elektrisch geladen pantserwagens, die eventuele aanvat- tere door schokken afschrikt. ALBLASSERDAM De onder in vloed rijdende 40-jarige C. van den H. uit Sliedrecht heeft zaterdagavond op de brug over de Noord in Alblasserdam een frontale botsing veroorzaakt waar bij hij zelf en een inzittende van de andere auto om het leven zijn gekomen. Twee andere personen werden levens gevaarlijk gewond. Van den H. had na een bezoek aan een café de voor hem bestelde taxi ge weigerd. Na een worsteling met de taxichauffeur was hij toch in zijn ei gen auto weggereden. Op de brug ram de hij de auto van het gezin Larssen. Mevrouw Larssen-Kaat (42) werd ge dood, haar man en hun tienjarig doch tertje werden levensgevaarlijk gewond. E TVt is de weinig loffelijke naam, die het buitenvolk in zijn ver bolgenheid aan de mussen geeft; in populaire vogelboeken en artike len kom ik hem herhaaldelijk tegen en als mijn boer in de ,,kom" van Barneveld het woord had gekend, zou hij er zich zeker van bediend hebben, toen hij ons zijn nood klaag de over de ware invasie van oude en jonge huismussen. Het is daar een laag graslandgebied zonder graanbouw en hij heeft het onge luk, ongeveer de enige akkers met gerst te hebben bezaaid en daar komen de vogels nu bij horden op want de korrel is thans melk- rijp en daarvan zijn ze liefhebbers. s Zo krijgen ze daar de hele geve- t derde buurschap en kunnen er zich met. vangkooi noch geweer, ver schrikker noch vergift tegen ver weren. Zelfs denkt men erover, het volgende seizoen van de teelt van de graanvrucht af te zien. Altoos en overal heeft men last gehad van die proleten, zowel in de tuin, als op het veld en in de boomgaard. Er staat wel enig nut tegenover. Dit blijkt uit het bekende verhaal van Frederik de Grote, die hen eerst liet uitroeien, omdat ze hem de kersebomen plunderden en zich later gedwongen zag, de vogels toch weer in te burgeren, omdat thans de rupsen vrij spel bleken te heb ben gekregen. Ik herinner mij, dat we destijds op de HBS de historie in 't Frans moesten vertalen en daardoor vergeet ik haar nooit. We hebben er geloof ik, niet bij gezet, dat. toen de grote koning op het hoofd van elke mus 6 of 8 Pf. stel de, waarschijnlijk niet alleen onze proletariërs, maar allerlei andere vogels van eender grootte als slacht offers vielen. Daarom moeten we voorzichtig zijn met premiën op gedode mussen (c.q. eieren) als ook met de z.g. mussengïlden, want er zitten vaak nuttige dieren onder, zodat zulk een handelwijs het vervolgen van onschuldigen in de hand werkt, en men uiteindelijk zichzelf in de vingers snijdt. .1 augustus 1970 A. B. Wigman. HnilHIIIIIIIIIINIIIIIIIIIlA Dat betekent, dat op dit belangrijke knooppunt voorlopig geen normaal trein verkeer mogelijk is. Als noodmaatregel heeft de N.S. voorlopig alle wissels in de oost-westrichting vastgelegd, waardoor het treinverkeer naar Utrecht en Duitsland en omgekeerd op gang kon blijven. Volgens N.S. was het vrijwel zeker dat de brand de dienstregeling in het hele land zou ontwrichten. De spoor wegen hebben treinreizigers aangera den Arnhem zoveel mogelijk tc mijden en gebruik te maken van andere rou tes. Om halfacht maandagochtend was in Arnhem nog geen trein gearriveerd of vertrokken. Alle binnenkomende trei nen arriveerden in Velp en Wolfheze. Indien mogelijk zouden de N.S. een beperkt treinverkeer van en naar Arn hem handhaven, maar waarschijnlijk zullen de treinen op voorliggende sta tions eindigen, waarna de treinreizigers van en naar Arnhem verder pendelen met bussen. Vele treinen van en naar Arnhem vielen uit. Men heeft geprobeerd zoveel mogelijk treinen uit de richtingen Nij megen, Zwolle, Den Bosch en Winters wijk in Arnhem binnen te loodsen. Pas sagiers moesten daar dan op andere treinen overstappen. Deze ernstigste slag die de Neder landse Spoorwegen sinds de invoering van de nieuwe dienstregeling in tech nisch opzicht heeft getroffen, betekent dat elke trein Arnhem moet worden binnengeloodst omdat de seinen ook niet meer werken. Elke wisselbedie ning moet met de hand gebeuren. De centrale verkeersleiding bij de Nederlandse Spoorwegen is een soort zenuwcentrum, waarin opdrachten van verkeersleiders automatisch worden uitgevoerd en treinbewegingen worden gecontroleerd. De brand in de Arnhemse post ls vannacht omstreeks drie uur vermoede lijk tengevolge van kortsluiting ont staan. De Nederlandse Spoorwegen hadden vanmorgen nog geen beeld van de uitwerking van deze nieuwe pech op de rest van de dienstregeling in het land. Men gaf er voorlopig de voorkeur aan het treinverkeer tussen Utrecht en Duitsland op gang te houden. Evenmin kunnen de Nederlandse Spoorwegen voorspellen hoeveel tijd met het herstel van het ingewikkelde dradennet van de Arnhemse verkeersleidingspost gemoeid zal zijn. Het brandje in het relaishuis is waar schijnlijk ontstaan nadat door nog on verklaarbare oorzaak hoogspanning in het zenuwcentrum terecht was geko men. Voorzover men vanochtend vroeg kon overzien zijn de relais nog wel in tact, maar is de bedrading verbrand. De schattingen over de tijd die met het herstel van deze bedradingen gemoeid zal zijn, lopen uiteen van enkele dagen tot enkele weken. Overwogen wordt door het aanbren gen van enkele noodvoorzieningen al thans enkele rijrichtingen weer ge bruiksklaar te maken. Dat het uitvallen van seinen en wis sels geen sinecure is, blijkt alleen reeds uit het feit, dat handbediening van wissels tegenwoordig vrijwel niet meer mogelijk is. Een automatisch bediend wissel kan met een kriek worden omge trokken en dan met ean klem worden vastgelegd, maar dat is niet alleen een ingewikkeld, maar ook een tijdrovend karwei. SCHIEDAM De centrale meld- en regelkamer luchtverontreiniging van het openbaar lichaam Rijnmond heeft zaterdagavond de industrieën in het Rijnmondgebied gevraagd de versprei ding van stankverwekkende stoffen beneden de 40 meter grens zoveel mo gelijk te beperken. Dit verzoek werd gedaan in verband met de heersende weersomstandighe den. Door de industrieën uitgestoten stankverwekkende stoffen werden niet voldoende in de onderste luchtlagen verspreid. De deskundigen van de centrale meld- en regelkamer houden er reke ning mee, dat het huidige weertype met zijn nadelige invloed op de zuiverheid van de lucht zwakke wind en hoge stabiliteit van de atmosfeer in de on derste luchtlagen nog wel enkele da gen blijft bestaan. Zaterdagavond waren overigens maar heel weinig klachten over stank- en luchtverontreiniging bij de centrale meld- en regelkamer binnengekomen. ZANDVOORT De 33-jarige Horst Hagen uit Mühlheim (Duitsland) is za terdagavond op het circuit in Zandvoort verongelukt. Bij het voormalige bos ter hoogte van de Jac. P. Thijsseweg reed hij met zijn grote personenauto, als be zoeker van het circuit, te snel door de bocht, waarna de wagen enkele malen over de kop sloeg Hagen overleed 's avonds aan zijn verwondingen. Gewond zit één van de overlevenden van de recente aarbevingen in Noordoost-Iran temidden van de puinhopen van zijn oude woning. De aardbeving kostte volgens schatting zeker 183 mensen het leven. CAIRO Ministers uit zeven Arabische landen komen heden in de Libische hoofdstad Tripoli bijeen, ter bespreking van het door Egypte, Jordanië en Israël aanvaarde Amerikaanse vredesplan, zo is in Cairo bekendgemaakt. Er komt ech ter ook een plan van Libië ter tafel, over opvoering van dc militaire acties tegen Israël. Aan de conferentie zullen volgens de bekendmaking deelnemen de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie van Egypte, Jordanië, Irak, Syrië, Alge rije, Libië en Soedan. Over de deelne ming van Algerije bestaat echter onze kerheid. Dat land liet zaterdagavond weten, dat het niet bereid is tot een bij eenkomst „in Tripoli of elders" op ba sis van uitvoering van het plan-Rogers, „dat louter en alleen de definitieve li quidatie beoogt van de heilige rechten van het Palestijnse volk". Algerije stelt zich onvoorwaardelijk op aan de kant van het Palestijnse verzet, aldus de verklaring. Volgens welingelichte kringen in Cai ro zal ook het centrale comité van de Palestijnse verzetsbeweging een delega tie naar Tripoli sturen om ervoor te zorgen dat de stem der guerrillastrij ders die het vredesplan zonder meer van de hand hebben gewezen en felle kritiek op president Nasser geuit wordt gehoord. Of de Palestijnen tot de conferentie worden toegelaten is echter niet bekend. Naar alle waarschijnlijk heid zullen er op de bijeenkomst harde woorden vallen. Ook Irak verzet zich fel tegen het plan. Syrië heeft de vre desvoorstellen eveneens afgewezen, maar dat wordt in Cairo slechts als ui terlijk vertoon beschouwd. De tegenstellingen in de Arabische wereld zijn nog verscherpt door een be richt in het semi-officiële Egyptische blad Al Achram over de zaterdagavond in Cairo gehouden bijeenkomst van het hoogste uitvoerende comité der Arabi sche Socialistische Unie, de enige poli tieke partij die in Egypte is toegestaan. De vergadering stond onder leiding van president Nasser. Volgens Al Achram kwam men tot de conclusie, dat „be paalde Arabische elementen hun best doen kunstmatig tegenstellingen te scheppen, die door buitenlandse kringen gepropageerd en geaccentueerd worden, en dat deze elementen slechts persoon lijke doelen nastreven". Degenen die zich uitspreken voor een „staakt-het- vuren van 90 dagen zijn ook degenen die daadwerkelijk strijden, terwijl zij die tegen dat bestand gekant zijn nog nooit een schot hebben gelost en zich hebben beperkt tot vechten in woor den". De conferentie in Tripoli valt samen met een belangrijke bijeenkomst van de Israëlisch Gahal-partij. Het centrale comité van deze partij beslist vanavond of de partij zich zal terugtrekken uit de regering-Meir. De Israëlische pers heeft de regering zondag geprezen omdat zij de Ameri kaanse vredesvoorstellen voor het Mid den-Oosten heeft aanvaard. Een van de kranten waarschuwde Washington ech ter zich niet in slaap te laten sussen. Het onafhankelijke dagblad Haaretz meende: „Israël zal er zeker van moe ten zijn dat het bestand en de Russische manoeuvres geen zelfgenoegzaamheid onder de Amerikanen veroorzaken en dat de Verenigde Staten hun defensie verplichtingen jegens Israël nakomen." Het blad verklaarde dat de Joodse staat er ook op moet staan, dat het be stand van toepassing wordt op de Pa lestijnse guerrilla's. De Sovjetrussische bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luchtmaarschalk Pavel Koetasjof, is zaterdagavond met een speciaal vliegtuig in Cairo aangeko men. zo heeft het persbureau voor het Midden-Oosten meegedeeld. Hij werd op het vliegveld door Egyptische hoge officieren verwelkomd. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft vrijdagnacht de 83-jarige mevrouw W. E. B. aangehouden, ver dacht van rijden onder invloed. In de Sophialaan reed zij zich vast tegen een geparkeerde auto. CALLANTSOOG Tijdens een au tocrosswedstrijd in Callantsoog is het anderhalf jaar oude zoontje van de fa milie Dc Boet uit Amsterdam door een van de deelnemende auto's overreden. Het jongetje was op slag dood. De wagen werd van achteren aange reden, raakte van de weg af, en schoot in het publiek. Zes mensen onder wie het jongetje raakten onder de auto be kneld. Volgens de politie was het terrein on voldoende beveiligd. NEW YORK President Kennedy heeft Lyndon Johnson als vice-presi dent gekozen, om hem kwijt te raken als fractieleider in de Senaat. Dit schrijft Kenneth O'Donnel, die onder beide presidenten hoofd van de staf van het Witte Huis is geweest, in een boek dat binnenkort verschijnt, aldus het tijdschrift Life. „Als Lyndon veilig is weggemoffeld als vice-president, krijg ik Mike Mans- field als fractieleider in de Senaat, ie mand op wie ik kan vertrouwen", moet president Kennedy tegen O'Donnell ge zegd hebben. Senator Mansfield bevestigde tegen journalisten, dat wijlen president Ken nedy destijds besloten had na de ver kiezingen van 1964 alle Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken. DEN HAAG De prijs van super en gewone benzine is vandaag 1,2 cent per liter omhoog gegaan. De mengsmering voor brommers is twee cent duurder geworden. Dc prijzen per liter z(jn nu: Super 61,9 cent, gewone benzine 59,6 en mengsmering 77 cent. Dit zqn gemiddelde prijzen. Voor het bepalen ervan is het land in drie zones verdeeld. In het Westen liggen de prijzen door de kortere aanvocrwegen lager dan het gemiddelde. Op 1 juli gingen de prijzen van super en gewone benzine nog met respectie velijk 0,7 en 0,5 cent omhoog. De mengsmering bleef buiten deze prijs verhoging. Daarom is de verhoging voor de brommerbrandstof nu wat forser uitgevallen. Autogasolie is vandaag aan de pompen 0.8 cent per liter duurder geworden. De prijzen voor gas-, huisbrand- en dunne stookolie zijn verhoogd met tachtig cent per honderd liter. De huisbrandolie kost nu 11,10 tot 11,35 per honderd liter. De prijsverhogingen hebben de toe stemming van de minister van Econo mische Zaken. Zij vallen binnen de door hem vastgestelde prijsstructuur voor vloeibare brandstoffen. Als reden voor de prijsverhogingen geven de benzinemaatschappijen op: Gewijzigde marktomstandigheden. Dat zijn dan voornamelijk de sterk gestegen transportkosten de laatste c? J MONTEVIDEO De linkse „Tupma- ros", die vrijdag een Amerikaanse functionaris en een Braziliaanse diplo maat ontvoerden, hebben zondag van de regering van Uruguay de vrijlating van alle gevangen guerrillastrijders geëist, in ruil voor de invrijheidstelling van de twee ontvoerde mannen. De eis was vervat in een communi qué, achtergelaten bij een plaatselijk radiostation. Men neemt aan dat er in Uruguay tussen de 80 en 100 guerrilla strijders gevangen zitten. Bij het com muniqué waren met de hand geschre ven brieven ingesloten van de twee ontvoerde mannen, de 49-jarige Daniel Mitrione van het Amerikaanse bureau voor internationale ontwikkeling en de 41-jarige Aloysio Mares Dias Gomides, eerste secretaris van de Braziliaanse ambassade in Montevideo. In het com muniqué wordt voorts gezegd, dat Mi trione, die bij zijn ontvoering door een kogel in de schouder werd getroffen, aan de beterende hand is. Een van de medewerkers aan de reeks ontvoeringen van vrijdag is vol gens een mededeling van de politie vrijdagavond gearresteerd. Hij reed in een van de bij de ontvoeringen ge bruikte, gestolen bestelwagens. UTRECHT Twee elfjarige meisjes uit Aalsmeer zijn gistermiddag tussen Nunspeet en 't Harde tussen de rails gaan zitten. Zij wilden zo onderzoeken hoe snel een trein rijdt, en wat men er van merkt. Dat er geen ongelukken zijn gebeurd is te danken aan de snelle reactie van een oplettende machinist van een nade rende trein. Hij zag de kinderen op de spoorbaan zitten en bracht de trein op tijd tot stilstand. Fijn met z'n allen een dagje naar Zandvoort! Je komt er nog eens iemand legen! maanden en een enorme produktie- beperking in Lybië. Bij de prijsverhogingen op 1 juli kon digden de oliemaatschappijen al aan, dat verdere verhogingen zouden vol gen. Op 1 juli, toen ook de zware stookoliën duurder werden, noemden zij als oorzaak een hele reeks facto ren. Naast de huidige waren dat onder meer kleinere olie-importen uit Rusland, door landurige droogte in Scandina vië een groter olieverbruik voor de opwekking van elektrische energie en kolenschaarste in West-Duitsland. TOKIO In de Japanse hoofdstad Tokio zijn dit weekeinde een aantal drukke winkelstraten voor alle gemo toriseerd verkeer verboden gebied ge weest. Het was een poging om de giftige dam pen, die al wekenlang boven de stad hangen, te verdrijven. Het resultaat was verbluffend en onthullend tege lijk. De meters die het gehalte kool- monoxyde in dc lucht aangaven be gonnen vrijwel meteen te dalen Op sommige plaatsen bereikte de naald zelfs het nulpunt. Na weken van scherpe stank, die de ogen deden tra nen en tot keel- en ademhalingsmoei lijkheden op grote schaal leidden, reageerden de bewoners van Tokio met grote geestdrift op het experi ment. Zeker driehonderdduizend mensen zochten hun toevlucht in het van giftige dampen bevrijde gebied. De winkels boekten recordomzetten, die ver uitgingen boven de omzetten met kerstmis. LONDEN Het dagblad Sun schrijft dat Harold Wilson bijna een miljoen zal ontvangen voor zijn relaas van zes jaar als minister-president van Groot-Brit- tannië. Het totale bedrag is hoger dan Wilson in de zes jaar van zijn premierschap in totaal ontving, zijn jaarsalaris beliep anderhalve ton per jaar. Wilson schrijft een boek dat volgend jaar het licht zal zien. Verwacht wordt, dat het nieuwe bijzonderheden zal be vatten over zijn besprekingen met mannen als Alexei N. Kosygin, Lyndon B. Johnson en Charles de Gaulle. De Thomson organisatie, uitgeefster van de Londense Times, heeft reeds eerder bekendgemaakt, dat zij de we reldrechten heeft verworven om de memoires van Wilson in feuilletonvorm te publiceren. De prijs die Wilson daar voor zal krijgen is echter niet bekend gemaakt. (Van onze weerkundige medewerker) De weerkaart ziet er nog steeds hoopvol uit. Een groot hogedruk- gebied boven Scandinavië met cen trum van 1032 millibar in Finland doet aanhouden van het zomerse weer verwachten met overwegend zonneschijn. In Gelderland loopt de tempera tuur op tot waarden tussen 27 en 29 gretden C. Als gevolg van de hoge tempera tuur en het naderbij komen van een storing uit Oost-Duitsland wordt de kans op enkele onweers buien in de namiddag en avond iets groter. Deze zullen evenwel het zomerweer niet blijvend kunnen verstoren. Onze conclusie kan zijn dat het weer het grootste deel van deze week wel in de zomersfeer zal blij ven. Weersverwachting van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Licht tot half bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Over wegend matige oostelijke wind. VrU warm.

De Vallei | 1970 | | pagina 1