R. Koppenberg daagt Mik Thoomes Uniforme constructie is noodzakelijk TERZAKE Niets dan lof voor Veenendaal Baron Taets v. Amerongen kan zich na restauratie gelukkig prijzen Kasteelheer is nu nog,, verbannen f 200,000 voor uitbreiding van „De Burgwal" Na ongeluk overleden Hans Marcus weer in een competitierit KASTEEL RENSWOUDE WEER IN OORSPRONKELIJKE STIJL Adjudant Postma overleden GRAAG EEN DUIDELIJK ALTERNATIEF Meisje (3) door bromfietser gegrepen Geslaagd Postcommandant K. Hoorn jubileerde Muggenweer vertrokken Wedvlucht van „De Snelpost' Troosteloos Financiering Renswoude hervat training Belt u dan «ven a.a.b. alleirenners'' in Amersfoort KOEKEBAKKER TE DUUR RUIMTE Wielrennen 10550 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 VEENENDAAL „Ik doe m'n uiterste best om Mik Thoomes in z'n gedach- tengang te volgen. Soms lukt me dat bij het lezen van zijn ideeën, maar dan raak ik het spoor weer volledig bijster". Dat zegt de heer R. Koppenberg, een van de raadsleden wie in het interview in de Vallei van vrijdag 31 juli met Mik Thoomes wordt verweten, dat in de nieuwe woonwijken van Veenendaal „het leefgenot zoveel mogelijk wordt be perkt door allerlei verordeningen-'. Hij daagt de jonge kunstenaar uit om een alternatief te geven voor de door hem gewraakte „eindeloze verveling" en no digt Mik Thoomes uit om ten gemeentehuize eens te komen praten. „Misschien is het hem dan mogelijk om zonder excuus z'n plannen eens wat duidelijker te formuleren", zegt Koppenberg. „Vooral de laatste zin van het artikel is me niet duidelijk waarin hij spreekt over de brutale overmoed van de over heid, die tapijttegels neerlegt op speel plaatsen en tegelijkertijd verordeningen maakt ten nadele van het leefmilieu om zo de belachelijke confrontatie met eigen onvermogen te handhaven. De functie van tapijt onder een klim- rek heeft niets te maken met andere mogelijkheden voor de jeugd, het is al leen een veiligheidsmaatregel". Deson danks gaat de heer Koppenberg serieus op de ideeën van Thoomes in, om dat hij er toch wel elementen in ziet die „ergens" juist zijn. „Ik heb begrip voor de wens om crea tief speelmateriaal aan te schaffen VEENENDAAL Het driejarige meisje A. M. B. uit Veenendaal is za terdagmorgen met bloedige hoofdwon den naar het Juliana-ziekenhuis over gebracht, nadat zij in het Schrijverspark plotseling de weg was overgestoken en daarbjj tegen de bromfiets van de heer R. G. uit Veenendaal liep. De bromfietser kon het kind niet meer ontwijken. Nadat zij in het ziekenhuis behandeld was kon zij naar huis terugkeren. SCHERPENZEEL Cafetaria „De Willear" aan de Willearlaan in Scherpenzeel leek vrijdagmiddag meer op een bloemenwinkel dan op een eet gelegenheid toen wethouder J. v.d. Ham als loco-burgemeester de zaak officieel opende. Burgemeester Heij was wegens vakantie verhinderd. De heer Van den Ham was vergezeld van zijn collega P. de Jonge. Hij prees de moed van de eigenaar, de heer M. Wagensveld, omdat dezer dagen zijn collega Rustenhoven zijn zaak juist weer sloot. Hij hoopte echter dat de heer Wagensveld met zijn initiatief meer succes zou hebben. De nieuwe cafetaria ziet er zeer verzorgd uit. Zij is niet te groot opgezet maar de heer Wagensveld heeft nog genoeg ruimte voor uitbreiding. De zaak wordt op zon dag opengesteld zodat er voor het eerst In de geschiedenis van Scherpenzeel voor de jeugd ook op zondag het beken de zakje patates te koop zal zijn. Om ze ven uur ging „De Willear" vrijdag avond open voor het publiek en de ei genaar had de eerste avond al niet over gebrek aan belangstelling te klagen. VEENENDAAL E%« aantal cursis ten van Handelsinstituut Van Rijswijk heeft dezer dagen het diploma behaald. De geslaagden zijn Voor boekhouden van de Nederlandse Associatie: T. van de Bovenkamp (Rens- woude), J. Dirkse (Renswoude), A. de Kleuver (Veenendaal), J. G. Keuken (Kesteren), E. A. Mering (Veenendaal), J. Tims (Rhenen), T. Vlastuin (Rens woude) en Ans Willemsen (Rhenen). Voor Nederlandse Handelscorresponden tie, ook van de Nederlandse Associatie: Jan Willem van den Heuvel), Mej. T. van der Meyden (Veenendaal) en J. Os kam (Veenendaal). maar het moet nu ook weer niet zo zijn dat de overheid een leverancier van gratis speelgoed wordt, net zo min als zij koekebakker of textielhandelaar is. De ouders zullen zelf moeten zorgen voor creatief speelgoed en dan pas kan de overheid ruimte en/of mogelijkheden beschikbaar stellen. Inderdaad zijn de nieuwe woonwij ken wat eentonig en gelijkvormig. Dat is veroorzaakt door de dringende be hoefte om zoveel mogelijk woningen in zo kort mogelijke tijd te bouwen (wo ningnood). waarbij bovendien de „gro te" overheid (Den Haag) maar een be paald bedrag per woning accepteert voor grondkosten. Daardoor heeft de plaatselijke overheid beperkte middelen en zullen woningen zo efficiënt en voordelig mogelijk moeten worden ge bouwd. Een uniforme constructie is dan mo gelijk." „Het onderbrengen van speelruimte in flats zou misschien in de toekomst mogelijk zijn als de bewoners bereid zijn een hogere huur te gaan betalen. Steeds weer klaagt men er echter over, dat de nieuwe woningen te duur zijn. Ik zou graag een duidelijk alternatief willen hebben van Mik Thoomes, om daarvoor een oplossing te vinden. Vol gens de heer Thoomes hebben alle ge meentebestuurders een calvinistische blik in hun ogen en een vette Jaguar voor de deur, maar als hij eerst eens rustig met beide benen op de grond gaat staan en precies aangeeft waarin de plaatselijke overheid zo hopeloos faalt en ook zegt welke verordeningen zijn gemaakt ten nadele van het leef milieu, dan valt er mogelijk met hem ook nog wel eens zinnig te praten Hij mag best xeens bij me op 't ge meentehuis komen, dan kan ik hem óók als wethouder met de problemen con fronteren. Wellicht kan hij helpen om iets beters te vinden, vooropgesteld dat hij zich van dezelfde middelen moet bedienen". Wethouder R. Koppenberg duidelijker formuleren RENSWOUDE De Postcomman dant van de Rijkspolitie in Renswou de. de heer K. Hoorn, heeft zaterdag in het kasteeldorp zijn 25-jarig jubi leum gevierd. Op een officieuze recep tie kreeg de jubilaris vele bloemen en enkele couverts met inhoud aangebo den. Bij de viering van dit jubileum waren onder meer aanwezig kolonel De Beau fort, burgemeester Hosang, de adjudant van de Rijkspolitie groep Leusden, de heer Hartman, twee afgevaardigden van Binding Rijkspolitie en vertegenwoor digers van de bond en van de reserve- politie. Op 1 augustus 1945 begon de heer Hoorn zijn politieloopbaan in Hooge- veen, waarna h(j via Uffelte, Coevorden en Streefkerk in Renswoude kwam wer ken. Op 1 juni 1968 kwam de jubilaris in dienst van de Rijkspolitie in Renswoude. VEENENDAAL „In alle gemeenten die we hebben aangedaan zijn we fantastisch ontvangen maar ik overdrijf niet als ik zeg dat de ontvangst in Veenendaal toch wel de meeste indruk op ons heeft gemaakt De heer Van Riessen, tweede man bij de organisatoren van de zestiende Haarlemse Muggenronde, welke ioielerkaravaan vrijdag zijn tenten opsloeg op het Panhuis en zaterdagmorgen vroeg naar Haarlem vertrok voor de laat ste etappe van dit jeugdevenement, had niets dan lof voor de vroede vade ren van deze gemeente. Enkele uren nadat de in totaal 80 renners van de Muggenronde onder wie enkele Franse jongens waren neergestreken op het Panhuis bood de heer Van Asselt hun een gratis bad aan in het Vallei/bad en dat werd zeer op prijs gesteld. Ook op het Panhuis-com plex, waar werd gegeten en overnacht, was alles zeer goed geregeld voor de jeugdige renners, die worden vergezeld door 23 begeleiders uit Haarlem, onder andere politiemensen, gemeente-ambte naren en mensen uit het bedrijfsleven, die zich allen één doel hebben gesteld: de jeugd een prettige vakantie bezorgen en haar daarnaast een sportieve presta tie laten leveren. De karavaan van de „Muggen" is ge heel self-supporting. Men beschikt over vele tenten, een eigen keuken vrij dagavond stond er kip met patat op het menu en een eigen lichtinstallatie, zodat de leiding in de verschillende etappeplaatsen weinig meer nodig heeft dan ruimte. De initiatiefnemer van de Haarlemse Muggenronde is de heer H. C. van Hulst, die zestien jaar geleden iets wil de doen om de jeugdige baldigheid te bestrijden. Het wielerevenement dat hij toen organiseerde is nu iets groots ge worden waarvoor in Nederland steeds meer belangstelling wordt gekweekt. In Veenendaal zijn geen wedstrijden gehouden de technische leiding orga niseert alleen matches op gesloten cir cuits, niet tijdens de etappes omdat de karavaan zich zaterdagmorgen een uur eerder in beweging zette dan was gepland. Veenendaal zal volgend jaar zeker weer bezoek krijgen van de „Mug gen"... De Muggen" in groten getale voor de ijscokar. Even later ver trok de karavaan voor de laatste ron de naar Haarlem. AMERSFOORT De donderdag- avond-eompetitierit van r. en t.c. „Amersfoort" werd bezocht door 24 renners, onder wie de door een sleutel- beenbreuk enkele weken uit de running geweest zijnde Hans Marcus, die nu weer zeer actief reed. Na de aparte start van de 6 amateurs en de 8 nieuwelingen kwam het na enke le ronden tot een groep met uitzonde ring van enkele achterblijvers, die het tempo niet konden bijbenen. Waren Evert Smit, Gert Vink en Adrie Spelt in de le instantie ook in de kopgroep vertegenwoordigd geweest, na de nieuwe vluchtpoging van Marcus en Pater moesten zij de groep van 6 laten gaan. Pater won bij de nieuwelingen de spurt, waarna Smit de spurt om de 3e plaats won. Bij de amateurs, die enkele ronden meer moesten afleggen, was Jan Vlas tuin erg sterk. Hij had de krachten van zijn voorsprong viel niets ceer te doen. test en vond het tegen het einde tijd worden om alleen verder te gaan. Aan zijn voorsprong viel niets meer te dien, zodat hij makkelijk won. De spurt om de 2e plaats was zeer spannend en werd gewonnen door Jan Sandbrink, voor Gijs Brouwer en Dick Vervloei. Bij de adspiranten werd het uiteinde lijk ook een eindspurt, die op fraaie wijze door gastrenner Harry Jansen werd gewonnen. Hij versloeg Cees Berkhof, Hans Badenbroek en H. Jon ker. Dick Willigenburg had bij de A-jeugd weinig consideratie voor zijn tegenstan ders, onder wie Jos Jansen, die als gast renner aanwezig was. Dick ging er al leen tussenuit en liet de spurt om de 2e plaats aan zijn 3 tegenstanders over. Winnaar daarin werd Wim Dekker Jr., die in de laatste ronde zowaar nog kans zag om zijn achterstand op Jos en de andere gastrenner Dion v. Bommel goed te maken. Uitslagen: Amateurs: Jan Vlastuin (Sch'zeel), Jan Sandbrink (A'foort), Gijs Brouwer (Hoogland), Dick Vervloei (A'foort), Gerrit Heuve- ling (Bunschoten). Nieuwelingen: Wim Pater (Barneveld) Hans Marcus (Ederveen), Evert Smit (A'foort), Gert Vink (Woudenburg), Adrie Spelt (Lun- teren), Cot Nijhoff (Maarn). Leo Roe lof fs (A'foort), Joop Paschedag (A'foort). Adspiranten: Harry Jansen (Ped.r.), Cees Berkhof (Barneveld), Hans Badenbroek (A'foort), H. Jonker (Hoogland). Veteranen: W. Dekker Sr. (A'foort), P. Almekin- ders (A'foort). A-jeugd: Dick Willigenburg (Leusden). Wim Dekker Jr. (A'foort), Dion v. Bommel (Valïeir.), Jos Jansen (Ped.r.). Arnold Voogt, die op zaterdag plotse ling werd aangewezen voor deelneming aan de Ronde van Schotland, in de plaats van de op baan zo verrassend sterk rijdende Arie Hassink rijdt bijzon der goed en doet voor zijn clubgenoot Matthjjs de Koning niet veel onder. VEENENDAAL De uitslag van de Wedvlucht vanaf Tergnier van p.v. „De nelpost" was gelSost om 7.30 uur. Eerst - aankomende duif 12-19.12 uur. Snelheid 1063-5 mpm. C. Asselt 1-6-48; C. Denkelaar 2-63- 76: H. Ulrich 3; Joh. v. Manen 4-70-94; A. Treppen de Hartog 5-8-10-11-12-23- 27-33-39-50-52-57-64-66-67-86; E. Suk kel 7-22-37-46-61-78-79-84-92; Spliethof Vlootman 9-15-26-54-89; A. v. Asselt 13-19-36-49-53-77-90; J. van Amerongen Zn. 14-30; N. v. Barneveld 16-47-36-75- 91; G. Diepeveen 17; A. Meslijn 18-34- 62; W. Ravenswaaj 20-25-41-44-60; D. Versteeg 21-40; H. Herkamp 24-74; A. v. Doom 28-65 82-85; Th. Harmsen 29-58; A. D. v.d. Bosch 31-93; R. v. Doorn 32- 45-71-72-83; G. de Gert 35-42-68; E. Herwegen 38-43; P. Comelissen 51-55; KL v. d. Heuvel 59; J. Geerensteen 69- 80-87-88; H. A. Spees 73; W. H. Roelofs 81. RENSWOUDE Het geheel in de steigers staande Kasteel Renswoude wordt grotendeels door bomen aan het oog van de voorbijganger onttrok ken. Als men stilstaat voor de lange oprijlaan naar 't kasteel is 't gezicht op dit uit de zeventiende eeuw daterende gebouw niet bepaald fraai te noe men, want de metalen stellages voor het kasteel doen een vluchtige ge dachte naar vorige eeuwen snel verdwijnen. Stellages, die bij avondsche mering een schreeuwend skelet vormen. De bewoner van het kasteel, baron J. j. C. Taets van Amerongen. heeft door de restauratiewerkzaamheden zijn toevlucht moeten zoeken in een klein optrekje in een der bijgebouwen. Zijn verblijf in de zogenaamde Oranjerie is verre van comfortabel: kieren in de raamkozijnen, geen ver warming en geen waterleiding, het zijn omstandigheden die de tijdelijke woonruimte nu niet bepaald aantrekkelijk maken. „Vorig jaar juni is men van start gegaan met de herstelwerkzaamhe den. In samenwerking met Monu mentenzorg heeft de familie beslo ten het kasteel weer in zijn vroegere staat terug te brengen. Voordat dit gerealiseerd kon worden zijn er heel wat besprekingen aan vooraf ge gaan. Een aannemer, die zich gespe cialiseerd heeft op het gebied van restauratie van oude gebouwen, heeft nu de uitvoering ervan in handen", vertelt baron Taets van Amerongen. De „verbannen" kas teelheer, dagelijks werkzaam als conservator in het Centraal Museum in Utrecht, is overigens wel tevreden met de al vergevorderde restauratie. De bovenste verdieping is al geheel klaar, terwijl men nu druk bezig is met het verfraaien van de eerste verdieping. Bij het bezichtigen van het kas teel, blijkt dat het aantal vertrekken gehandhaafd is. Vrij chaotisch lig gen verwarmingselementen, stapels hout en timmermansattributen in de verschillende ruimten. Blootgelegde muren zorgen voor een troosteloze en gehavende aanblik. Doordat vele muren en balken door de jaren heen zijn aangetast door zwammen, heeft men de muren een speciale behande ling moeten geven en vele balken moeten vernieuwen. „De inrichting zal geheel weer in de oorspronkelij ke stijl gebeuren. De hall krijgt een Louis Quatorze-plafond, in drie ka mers komen plafonds a caisson, en één salon wordt in achttiend e-eeuw- se stijl gerestaureerd. Meubels, schilderijen en andere kostbare stukken liggen momenteel opgesla gen. In een gedeelte van de kelder zal het familie-archief komen", al dus de kasteelheer. In totaal zal het kasteel dan weer 16 kamers tellen. De keuken wil men ook weer in oude stijl brengen. Baron van Amerongen kan zich gelukkig prijzen met de huidige ver bouwing te meer nu hijzelf bewoner van het kasteel wordt, dat geheel centraal zal worden verwarmd. De financiering van de restauratie geschiedt door diverse instanties. Naast bijdragen van het rijk, pro vincie en gemeente komt er nog een belangrijke deel van de in 1955 in het leven geroepen familiestichting. „Wanneer het kasteel geheel ge reed is, wil ik de dorpsbewoners graag betrekken in de ingebruikne ming van deze aanwinst voor Rens woude. Op aanvraag (en liefst in groepen) kan men het kasteel komen bezichtigen. Vooral de kamers bene den zullen zeker de moeite waard zijn. Verder wil ik een ruimte af staan voor vergaderingen van de Renswoudenaar. Men kan op aan vraag over die ruimte beschikken". Denkt hij ook aan een eventuele ruimte voor het houden van exposi ties? „Zoiets zou wel aardig zijn, maar voor één ding Wil ik toch op passen. Voor de bewoner moet het geen „must" worden om in het kas teel te vertoeven. Nee hierover valt nog te denken". Betrokkenheid met de bewoners van het dorp voelt hij wel. Graag haalt hij nog eens de geschiedenis aan van het vorig jaar gehouden feest, ter ere van zijn verjaardag. „Vele mensen uit Renswoude heb ben hier toen feestgevierd en ge danst. Erg fijn vond ik het dat ik van hen een cadeau kreeg, namelijk een vouwfiets. Ik zit nu nog met die verbouwing, maar ik hoop dat ik weer een dergelijke festijn kan or ganiseren". Op 2 september zal dat moeten blijken. De vraag in hoeverre hij zijn adel lijke afkomst nog gemanifesteerd wil zien in het huidige tijdsbeeld, vindt hij niet zo erg belangrijk. „Vele contrasten zijn in wezen al weggevallen. Maar dat alles zal me niet belemmeren met erg happy te voelen in dit prachtige kasteel..." AMERONGEN Burgemeester en wethouders van de gemeente Amerongen verzoeken de raad op de eerstvolgende vergadering een krediet te voteren van f 200.000,— voor de uitbreiding van sportpark „De Burgwal" in Amerongen. Met Unitas N.V. in Rotterdam is overeengekomen dat de gemeente van deze beleggingsmaatschappij de daarvoor benodigde percelen grond kan kopen voor een bedrag van f 157.200,—. terwijl de pachters van de betreffende per celen. de heren T. Klaassen en W. G. A. de Ridder, een pachters vergoeding van in totaal f 41.280.— zal worden verstrekt. Met name voetbalvereniging DVSA zal zeer verheugd zijn wanneer de raad genoemd bedrag beschikbaar zal stel len. want zij kampt reeds lange tijd met een schrikbarend tekort aan vel den. Ten behoeve van de korfbalvereni- RENSWOUDE Dinsdagavond om 7 uur wordt onder leiding van trainer v. Soest de training van alle voetbal lers van Renswoude weer hervat. Deze training is voorlopig nog op het oude terrein dat ondanks het feit dat het in een zeer slechte staat verkeert, toch nog dienst moet doen zolang de gemeente nog niet is begonnen met de aanleg van velden. Het bestuur doet al het mo gelijke om op tijd klaar te zjjn als men van „de Hokhorst" moet verdwijnen en een andere gelegenheid moet zoeken waar voorlopig de training kan worden gehouden. ging werd enige tijd geleden al een op lossing gezocht. Deze club kreeg de be schikking over een veld bij zwembad de Blauwe Schuur, maar de voetbalvereni ging heeft nog slechts een terrein voor zijn dertien elftallen. Bovendien maken scholen en bedrijfsclubs nog gebruik van dit veld, zodat de grasmat zeer slecht is geworden en op korte termijn aanzienlijke verbeteringen vergt. Nadat er reeds diverse plannen waren gemaakt onder meer voor één nieuwe terrein, dat bepaald onvoldoende zou zijn geweest hebben B. en W. geko zen voor het plan van 4 maart 1970, waarin de aanleg van twee velden werd aangegeven. Beleggingsmaatschappij Unitas was bereid de benodigde grond aan de ge meente te verkopen en deelde voorts mede, nog wel een stuk grond te willen verkopen om daarmee de mogelijkheid voor de gemeente te scheppen in de toekomst voor een verdere uitbreiding te kunnen zorgdragen. Het gehele ter rein is 5.24 ha groot. B. en W. zien in de aankoop van het gehele terrein een groot voordeel aan gezien er een natuurlijke begrenzing is, waardoor geen afrasteringen met be planting geplaatst behoeven te worden. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- f-I Q7Q 19.30 uur 51*51 Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwa Vaanandaalseweg 159 RHENEN De adjudant van de Rijkspolitie in Rhenen, de heer Postma, is vrijdagmiddag in een ziekenhuis in Utrecht plotseling overleden. De heer Postma die aan een ern stige ziekte leed is 59 jaar geworden. VEENENDAAL De heer H. de Kamper (68) uit Veenendaal die vrij dagmiddag bij het oversteken van de Cuneraweg ter hoogte van het Julianaziekenhuis door een NBM-bus werd aangereden, is vrijwel onmiddel lijk na het ongeluk aan zijn verwon dingen overleden. De Veenendaler wilde in het Julia naziekenhuis zijn echtgenote gaan be zoeken. AMERSFOORT Gisteren namen enige jeugdrenners van „De Valleiren ners" d'eel aan de door „De Pedaalrid ders" (Amersfoort) georganiseerde jeugdwedstrijden Bij de C-jeugd ging de wedstrijd over 3 ronden. Bij de eerste doorkomst be vond Gris van der Lugt zich al in derde positie, maar in de laatste meters lette hij even niet op en daar maakte een concurrent gebruik van om hem de 3de plaats af te snoepen. Uitslag: 1. Hans Lachterop (Le Cham pion), 2. Eddie de Neeling (Ped. Rid), 3. Ruud Smid (Le Champion), 4. Cris van der Lugt (Vailleirenners). Bij de A-jeugd (12 en 13 jaar) ging de strijd over 10 ronden. Al gauw ont stond er een kopgroep van 10 man en daarbij waren ook Dion van Bommel en Hennie van Leeuwen maar door een stekende pijn in de zij moest Hennie het strijdtoneel verlaten. Twee man wisten zich nu van de andere renners los te rijden en de eindsprint was voor de sterke Herman Verbrugge. Dion van Bommel kwam niet verder dan een vierde plaats. Uitslag: 1. Herman Verbrugge (Le Champion), 2. Gerard Sch wennen (GMC-ADAM), 3. Dick Willigenburg (Amersfoort) en 4 Dion van Bommel (Valleirenners..

De Vallei | 1970 | | pagina 3