MINISTER TREKT WETSONTWERP IN Kabouters trekken in Milvakamp voormalig Chevron benzine met F-3IO Jasperina repeteert haar show voor eigen De Chevron laboratoria in de Verenigde Staten ontwikkelden een nieuwe benzine met revolutionaire eigenschappen- Nu in Nederland verkrijgbaar. in plaats van onvolledig verbrande benzine en daardoor vuile uitlaatgassen, nu méér kilometers, extra kracht en schonere lucht. KAN BENZINE ONTPLOFTE 3 GEWONDEN Minstens 80 doden bij scheepsramp Succes voor Sparta-jeugd Popfestival werd fiasco Luchtvervuiling in Amerika breidt zich verder uit Jeugd lastig in treinen HENDRIK DE KAMPER RINK POSTMA Geen actief kiesrecht voor buitenlandseambtenaar Voor gebruik van Chevron met F-3IO Na gebruik van Chevron met F-3IO méér kilometers, extra kracht, schonere lucht Meer doden in Japan door abortus dan A-bom DENK OVERAL, EN ALTIJD WEER, AAN HET KIND IN 'T VERKEEK MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 Door een ongeval heeft de Heere geheel onver wacht van ons weggenomen mijn innig geliefde man, onze zeer zorgzame vader, behuwd- en groot vader op de leeftijd van 68 jaar. Psalm 25 2 berijmd A. DE KAMPER-Versteeg kinderen, behuwd- en klein kinderen. Veenendaal, 31 juli 1970 Spoorlaan 67 A De teraardebestelling zal plaatsvinden dinsdag 4 augustus 1970 om 3 uur op de Algemene Begraaf plaats te Veenendaal. Daaraan vooraf zal om 2 uur een rouwdienst wor den gehouden in de Ned. Herv. Kerk (Markt). Gelegenheid tot condoleren maandagavond na 7 uur aan het sterfhuis. Geen bloemen. Heden werd nog geheel onverwachts van ons weg genomen onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader echtgenoot van Jantje Flink op de leeftijd van 59 jaar. J. POSTMA-Flink H. D. POSTMA E. M. POSTMA-Brokx Rinkjan D. H. POSTMA B. C. M. POSTMA-Ratering Rhenen, 31 juli 1970 Herenstraat 111 Gelegenheid voor condeleantie op dinsdag 4 aug. a.s. van n.m. 7.00 tot 9.00 uur, Herenstraat 111 te Rhenen. De teraardebestelling zal plaatsvinden op de alge mene begraafplaats te Rhenen op woensdag 5 aug. a.s. n.m. plm 2.15 uur. Vertrek van gebouw „Irene", Grutterstraat te Rhenen, waar ook de rouwdienst zal worden ge houden n.m. 2.00 uur, aanvang van deze rouw dienst n.m. 1.00 uur. DEN HAAG Ambtenaren die bui ten Nederland wonen en werken en Ne derlanders die werken bij volkenrech telijke organisaties, krijgen geen actief kiesrecht. Minister Beernink (Binnen landse Zaken) heeft het wetsontwerp waarbij hij Nederlanders in het buiten land het actieve kiesrecht wilde toeken nen, weer ingetrokken. De Kieswet zal er niet voor worden veranderd. De minister wilde oorspronkelijk al leen ambtenaren in het buitenland het recht geven om actief te kiezen. De Tweede Kamer wilde dit recht echter uitgebreid zien tot die Nederlanders die werken bij een volkenrechtelijke orga nisatie waarbij Nederland is aangeslo ten. Minister Beernink ging met de wens van de Tweede Kamer akkoord, omdat hij meende dat de uitbreiding nog net met de betreffende bepalingen in de Grondwet was te verenigen. De Eerste Kamer was een andere me ning toegedaan. In de senaat achtte men de uitbreiding van het actieve kiesrecht met Nederlanders die werken OPHEUSDEN De Sparta-jeugd- elftallen behaalden öp een toernooi in Kesteren een fraai succes, want na af loop van dit toernooi bleek, dat de ge zamenlijke jeugd het hoogst aantal punten behaald had en in het bezit kwam van een fraaie beker. Sparta kwam uit tegen Opheusden A en won hiervan met 6-0. Ook Kesteren A ging tegen Sparta ten onder: 3-0. De b van Sparta klopte achtereenvolgens DIO met 3-0 en Kesteren met 0-4. De pupillen deden voor hun grotere broers niet onder, eerste werd Kesteren met 2-1 geklopt en daarna moest Op heusden met 1-0 het onderspit delven, zodat Sparta het maximum aantal pun ten van 12 wist te behalen. bij een volkenrechtelijke organisatie duidelijk in strijd met de Grondwet. Over de uitbreiding tot Nederlandse ambtenaren in het buitenland heerste twijfel. Mr. Beernink vroeg daarop een nieuw advies van de staatscommissie voor de Grondwet en de Kieswet. De commissie vond in meerderheid dat ambtenaren die buiten Nederland werken in Nederlandse openbare dienst voor het uitoefenen van het Kiesrecht als ingezetenen van Nederland kunnen worden beschouwd. Mede ook met het oog op de aard van hun functie en hun dienstverhouding. De toekenning van kiesrecht aan Ne derlanders die bij volkenrechtelijke or ganisaties werken acht de commissie echter onmogelijk onder de huidige be palingen van de Grondwet. De commis sie vindt het moeilijk een verschil te maken tussen deze categorie Nederlan ders en andere groepen die ook in het buitenland werken. AIX-EN-PROVENCE Het eerste Franse popfestival in de openlucht is vandaag geëindigd met een vrijwel ze ker verlies voor de organisatoren onder leiding van de vroegere parachutisten- generaal Claude Clement Clement verklaarde, dat het bezoek zo gering was, dat het festival gesloten zou worden in plaats van nog 24 uur door te gaan zoals in de bedoeling had gelegen. Politieramingen spreken van 10.000 bezoekers op de psychedelisch verlich te weide. Gerekend was op een op komst van 100.000 bezoekers Het festival begon zaterdagavond met ongeregeldheden uit protest tegen de entreeprijs van 35 gulden. Velen wis ten gratis binnen te komen. DEN HAAG Een zeventigtal ka bouters heeft zaterdagavond het voor malige Milva-kamp in Kijkduin (Den Haag) bezet. De gebouwen van dit kam pement, onder beheer van de gemeente Den Haag, staan leeg op één barak na, die verhuurd is aan een discoclub. Voor het laatst is het kamp in gebruik ge weest als huisvesting voor jongeren tij dens het wereldvoedselcongres. Het droeg toen de naam „the new earth". De kabouters konden zonder veel moeite binnenkomen, nadat ze met de sleutels van de kampbewaarder de hek ken hadden opengemaakt. Op het dak Nieuwe F-3IO in alle Chevron benzines Deze auto was normaal in gebruik toen hij, wegens een sterk vervuilde motor, werd uitgekozen om het ver schil van benzine met F-310 en benzine zonder F-310 te demon streren. Een doorschijnende ballon werd aan het uiteinde van de uitlaat bevestigd, terwijl de motor draaide op benzine zonder F-310. Onmiddellijk vulde de ballon zich met vuile uitlaatgassen. Het eind resultaat ziet u boven. Dezelfde auto, maar nu na 6 maal een volle tank Chevron met F-310 verreden te hebben. De ballon blijft helder en doorschijnend om dat de uitlaatgassen nu geen on volledig verbrande benzine meer bevatten. Overtuigend bewijs, dat de benzine nu vollediger in de motor verbrandt. Zo geeft Chevron met F-310: meer kilo meters, extra kracht en schonere lucht voor ons allemaal! Hoe werkt Chevron benzine met F-310*? In elke automotor vormt zich in de loop der tijd aanslag. Deze aanslag heeft tot gevolg dat het benzine-luchtmengsel naar verhouding te veel benzine bevat. Benzine, die onverbrand via de uitlaat in de lucht geblazen wordt en waardoor vanzelfsprekend de motor minder zuinig gaat lopen. Om van de onnodige luchtverontreiniging nog maar niet te spre ken. Naarmate de vervuiling van de motor toeneemt, worden steeds meer vuile stoffen via de uitlaat naar buiten geblazen. In de lucht dus, die wij allen inademen. Smerige zwarte rook is een duidelijke aanwijzing voor de vervuilde toestand van de motor. Overigens zijn de schadelijke bestanddelen van de uitlaatgassen meestal niet zichtbaar. Uitgebreide proeven met een grote verscheidenheid van Europese wagens met vervuilde motoren toonden aan, dat 6 keer een volle tank Chevron met F-310 al voldoende is om de onverbrande kool waterstoffen drastisch te reduceren. Bovendien werd een duide lijke vermindering geconstateerd van het koolmonoxydegehalte in de uitlaatgassen en vuilaanslag in de carburateur. Dit betekent 'n economischer gebruik van uw benzine - méér kilometers, extra kracht, schonere lucht. Chevron benzine met de nieuwe F-310 toevoeging maakt vuile carburateurs, inlaatkleppen, positieve carter ventilatiesystemen (P.C.V.) weer brandschoon en bestrijdt afdoende de aanslag vorming op zuigerveren, kleppendeksels en oliefilters. In nieuwe auto's houdt Chevron benzine met F-310 de motor schoon. Hierdoor worden kracht en prestatie gehandhaafd en blijven de uitlaatgassen praktisch op het niveau van een nieuwe wagen. F-310 is aan alle Chevron benzines toegevoegd, zowel in super als in normaal. En het kost geen cent meer! Integendeel, het is goedkoper, want voor hetzelfde geld krijgt de motor gaan deweg een gratis schoonmaakbeurt, waardoor hij doelmatiger zal funktioneren. Met méér kilo- rhpl/rnn meters per liter en extra kracht, profiteren wij bo- vendien nog mee van de schonere, zuivere lucht. F-310 handelsmerk voor Pofybuteen Amine benzinetoevoeging. Chevron Petroleum Mij. (Nederland) N.V. van een van de gebouwen schilderden zij met metershoge letters „ministerie van offensie". De kabouters, afkomstig uit onder meer Den Haag, Amsterdam en Rotter dam, besloten in het grootste gebouw te overnachten en dit als zetel van het „ministerie van offensie" te beschou wen. Ze willen aan de landelijke ver kiezingen deelnemen en het ministerie van Defensie dan onder meer omdopen tot „ministerie van offensie". De kabouters hielden een volksverga dering onder leiding van Hans Tuyn- man en André Schmidt uit Amsterdam. Ze werden het erover eens dat het com plex gebruikt zou kunnen worden als internationaal jongerencongrescentrum, tijdelijke huisvesting voor daklozen, opvangcentrum voor buitenlandse jon geren, werkruimte voor iedereen die zich creatief wil bezighouden en kin dercrèche. In een brief aan de gemeen te Den Haag hebben de Haagse kabou ters onlangs ook een dergelijk voorstel gedaan. Een uur nadat de „krakers" hun bi vak in het kamp hadden opgeslagen verscheen politiecommissaris J. H. Klij- zing. Hij wees de kabouters erop dat „het de wens van B. en W. van Den Haag is dat dit complex niet bezet wordt". Toen hij de verzekering had gekregen dat de krakers geen schade aan de gebouwen zouden aanrichten, werd overeengekomen dat een delegatie van de kabouters maandag met het ge meentebestuur van Den Haag een ge sprek zal hebben over hun verblijf in het kamp. VATICAANSTAD Pater Pedro Arrupe, de generaal van de Jezuïeten heeft zondag in een vraaggesprek voor radio-Vaticaanstad verklaard, dat er in Japan veel meer onschuldi ge mensen zijn gedood door middel van abortus dan door de atoombom op Hirosjima. Pater Arrupe een Spanjaard werd voor de radio geïnterviewd in verband met de herdenking van de kernbomaanval op Hirosjima op 6aug 1945. Hij was toen in Hirosjima als hoofd van een je zuïetengemeenschap aldaar. De kern ontploffing eiste toen direct 80.000 doden, aldus pater Arrupe, en later stierven nog eens 100.000 mensen aan verwondingen of de gevolgen van straling. De wereld was toen diep verontwaar digd. Maar zo ging de generaal van de Jezuïeten verder, de „gelegaliseer de en van tevoren beraamde vernieti ging" die abortus genoemd wordt, heeft in de afgelopen 25 jaar rond 50 miljoen levens geëist en niemand heeft zijn stem hiertegen verhe ven. Pater Arrupe meende dat Ja pan uit de slachting in Hirosjima te voren is gekomen als „een land zon der goddelijke aspiraties, maar met grote en waarachtige menselijke idealen". Het feit dat Japan een land zonder veel natuurlijke hulpbronnen, nu de derde economische macht ter wereld is, is een bewijs voor het ge loof, de ondernemingszin en het ver nuft van het Japanse volk. Maar de invloed van het westen, aldus pater Arrupe, heeft ook geleid tot onbere kende negatieve reacties, zoals de toepassing van abortus. NEW YORK De luchtvervuiling die de afgelopen week New York in mist hulde, heeft zich uitgebreid naar het zuiden en beslaat nu een strook van 1600 km langs de Amerikaanse oostkust tot aan de Golf van Mexico. Ook in delen van Noord-Carolina, Mississippi, Zuid-Carolina, Georgia, Alabama, Louisana en Florida zijn waarschuwingen uitgegeven. De „smog" strekt zich uit tot New Orleans. In New York is de toestand wat verbeterd Het alarm daar is ingetrokken. In Chicago heeft een federaal ge rechtshof gevraagd om een verbod van de verkoop van auto's in de stad die niet zijn voorzien van deugdelijke „uit- laatzuiveraars". De gemeente wil voorts langs deze weg negen autofabrikanten dwingen dergelijke apparaten gratis aan te brengen in alle wagens die de afgelopen tien jaar zijn gebouwd Enkele dagen geleden al werd be kend, dat de staten Illinois en Washing ton volgende week soortgelijke stappen zullen nemen bij het Amerikaanse op perste gerechtshof. Verwacht wordt, dat ze nog tien staten meekrijgen. AMSTERDAM Jasperina de Jong repeteert met de dansers Fran San ders (links) en John Kuipers voor haar eigen show, die 3 september in pre mière gaat in het Nieuwe de la Mar- theater. DEN HAAG Drie jongens uit Scheveningen hebben zaterdagmiddag brandwonden opgelopen, toen één van hen, de 12-jarige Jacob Letsch in de Vijzelstraat in Scheveningen een bran dend stukje koudvuur in een kan benzi ne gooide, waardoor deze ontplofte. Buren schoten te hulp en rukten Ja cob Letsch de kleren van het lijf. De jongen heeft zeer ernstige brandwon den opgelopen en is in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. De 10-jarige Arie Roeleveld rolde zich over de zanderige grond en wist zo de vlammen te doven die zijn kleding in brand hadden gezet. Hij heeft niettemin ernstige brandwonden over zijn hele lichaam opgelopen en is eveneens in een ziekenhuis opgenomen. De derde jongen de 12-jarige Jaap den Heijer, kreeg lichte brandwonden. BRIDGETOWN Een scheepsramp tussen de Caribische eilanden St. Kitts en Nevis heeft volgens de eerste be richten aan zeker tachtig mensen het leven gekost. Er zjjn nog ruim honderd vermisten. De ramp deed zich voor met de veer boot „Christina", die een dagelijkse dienst tussen de twee Britse eilanden onderhoudt. De boot was zaterdagmid dag met 250 opvarenden van St. Kitts vertrokken voor de anderhalf uur du rende oversteek naar Nevis, maar ver ging dicht in de buurt van laatstge noemd eiland. Het schip werd door een plotselinge stormvlaag getroffen. Vol gens telefonische berichten zijn ten minste 65 opvarenden gered, van wie er 16 in ziekenhuizen zijn opgenomen. Naar de overigen wordt nog gezocht. VENLO De gemeentepolitie van Venlo heeft zaterdagmiddag bij het station te Blerick 20 jonge Ambonezen aangehouden die in de trein Eindho ven-Venlo twee 16-jarige meisjes uit Amerongen lastig vielen. De meisjes werden van hun geld en hun tiener spoorkaartjes beroofd. Uit het onderzoek bleek dat de 16-ja- rige scholier J. S. uit Culemborg zich aan deze diefstal heeft schuldig ge maakt, terwijl de 17-jarige H. J. uit Breda uit een inrichting in Zeeland (Noord-Brabant) was weggelopen. On der de aangehouden jongelui bevond zich ook de 18-jarige bankwerker J. L. uit Maastricht, die in verband met een inbraak in het station in Wierden aan de spoorwegrecherche is overgegeven. Enkele uren later moest de Venlose politie op het station in Venlo zeven Ambonezen uit een trein halen, omdat zij op het spoorwegtraject Tegelen- Venlo hadden geweigerd hun plaatsbe wijs aan de conducteur te tonen en te gen de treinbeambte brutaal optraden Het bleek dat geen der Ambonezer een kaartje had gekocht. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt.

De Vallei | 1970 | | pagina 4