PIJL EN BOOG GEVAARLJIK WAPEN IN BELFAST JUMBO-JET MET 3 78 MAN AAN BOORD GEKAAPT Nog hoger b.t.w. zal 460 miljoen op gaan leveren Wegen verstopt door vakantie- autoverkeer Pater contra sexboetiek V Erachter blijven of inhalen... VREDESTEIN Ierse sluipschutters tegen Britse soldaten Gevaarlijk onderzoek Week later dan verwacht Kelner stak hotel in brand: één dode Twee doden bij botsing MOEIZAAM PRATEN IN MOSKOU Uw macht over het stuur WERKGROEP WIL HILVERSUM III „LICHT HOUDEN" Weer Franse atoomproef Vissers willen Oosterschelde open Balmain gezond Paniek en dode bij brand in ondergrondse Nederlands jaelit redt op Oostzee schipbreukel i n DUITSLAND TREINEN VEEL TIJD mmm MAANDAG 3 AUGUSTUS 19/u WEER ERNSTIGE ONLUSTEN IN EN BIJ KATHOLIEKE WIJKEN BELFAST In Noord-Ierland, voornamelijk in Belfast, is het dit weekeinde weer tot ernstige ongeregeldheden gekomen tussen protestanten, katholieken en Britse militairen. De rellen laaiden in de nacht van zaterdag op zondag he vig op, nadat bekend was geworden, dat de nacht daarvoor een Noordierse katholieke jongen van 19 jaar door Britse militairen was neergeschoten. Poli tie en militairen van het Britse leger vuurden vele traangasgranaten af. waar door zestien mensen in ziekenhuizen moesten worden behandeld. De toestand werd précair, toen sluipschutters vanaf de daken begonnen te schieten, zonder dat er tot nu toe echter meldingen van slachtoffers binnenkwamen. Verder werden zondag overdag verschillende bomaanslagen gepleegd, die wel materiële schade aanrichtten, maar waarbij geen slachtoffers vielen. Er werden in Bel fast meer dan 60 arrestaties verricht. Voor het eerst sinds het uitbreken van de onlusten gebruikten de Noord- Ieren dit weekeinde pijl-en-boog. Nadat de Britse troepen ook nieuwe wapens in de strijd hadden geworpen speciaal uit West-Duitsland ingevoerde water kanonnen kwamen aan de tegen overgestelde kant boogschutters in ac- tie.^Een legerwoordvoerder verklaarde, dat de pijlen dodelijke wapens vorm den, en dai. er heel moeilijk iets tegen te ondernemen was, doordat niet na te gaan viel waar ze vandaan kwamen. Slachtoffers schijnen ze echter niet ge maakt te hebben. Wel werden verschei dene militairen licht gewond door ste nen en flessen. Nadat bulldozers van het leger de barricaden in de omgeving van New Lodge Road hadden weggeschoven, openden zaterdagochtend vroeg sluip schutters het vuur op Britse militairen, die een menigte in het beruchte district Crumlin Road wilden verspreiden. De schoten werden gelost bij een de marcatielijn die katholieken en protes tanten gescheiden moeten houden. Er werden ook benzinebommen naar de militairen gegooid, en een Britse scherp schutter kreeg vervolgens opdracht iedereen neer te schieten die zich daar nog eens schuldig aan maakte. In New Lodge werd een voormalige bioscoop in brand gestoken. Omstanders verhinderden de brandweer naderbij te komen, zodat het gebouw al spoedig in lichterlaaie stond. Vrouwen en kinderen, die zwarte vlaggen met zich meevoerden en „Brit- ROOSENDAAL De 27-jarige kel ner J. van der V. uit Roosendaal heeft tegenover de politie bekend, de brand te hebben gesticht in hotel Van der Put aan de Bloemenmarkt te Roosendaal. Bij deze brand, die vrijdagmorgen om streeks vijf uur ontdekt werd, kwam een hotelgast, de 51-jarige leraar A. Mollema uit Den Haag in de vlammen om. Het motief voor de brandstichting is nog onduidelijk, omdat de verklaringen van de verdachte uiteenlopen. Tijdens de verschillende verhoren vertelde hij onder meer, dat hij het laatste halfjaar flessen drank uit het hotel had wegge nomen en met het stichten van de brand de ontdekking daarvan wilde voorkomen. Omstreeks vier uur in de nacht van donderdag op vrijdag ging de kelner naar het hotel om, zoals hij meer deed, het ontbijt gedeeltelijk gereed te ma ken. Hij heeft toen in twee hoeken van de eetzaal tafelkleedjes in brand gesto ken, waarna hij naar huis ging. Een kwartier later was de kelner bij het ho tel terug, waar hij de brand zag. Hij reed vervolgens opnieuw met zijn auto naar zijn woning. Om halfzeven was hij weer bij het hotel en daar keek hij naar de smeulende hottl-ruïne. Vrijdagavond laat, aldus een woord voerder van de politie kwam de beken tenis. De woordvoerder noemde het on begrijpelijk dat Van der V. de brand stichtte. Hij wist nl. dat er elf hotelgas ten en de hoteleigenaar met vrouw en twee kinderen in het hotel sliepen. HILVERSUM De werkgroep Hil versum III heeft zich uitgesproken voor handhaving van het lichte karak ter van deze zender, ook wanneer zend tijduitbreiding het uitzenden van pro gramma's in de avonduren mogelijk zou maken. Mede ook omdat voorlopig via Hilversum III geen stereoprogramma's kunnen worden uitgezonden, acht men deze zender minder geschikt voor een meer serieus programma. De werkgroep schrijft dit in het eind rapport over de noodzakelijk geachte reconstructie van het derde radionet. De werkgroep is van mening, dat Hil versum III ondanks eer sterk verbeterd programmapeil een onvolwaardige zen der blijft zolang geen uitbreiding van de zendtijd kan worden verkregen. Men wil een uitbreiding van de zendtijd tot 20 uur per werkdag (van 0.600 tot 02.00 uur) en in een later stadium tot 24 uur. Terwille van de herkenbaarheid van Hilversum III heeft de werkgroep een programmaschema opgesteld, waarin rubrieken voor afzonderlijke publieks categorieën dagelijks op dezelfde uren worden uitgezonden. Over de z.g.n. horizontale program mering (vaste presentators op vaste uren), waarmee tijdens de Tour de France een proef is genomen, heerst in de werkgroep verschil van opvatting. Een deel meent, dat dit systeem de her kenbaarheid van Hilversum III ten goede komt. terwijl anderen van me ning zijn, dat deze programmering een snelle slijtage van de radioprogramma's in de hand werkt. se moordenaars" riepen, hebben zóndag een kazerne in Belfast met stenen be kogeld uit protest tegen de dood van de 19-jarige Daniel O'Hagan, die bij onlus ten in de Noordierse hoofdstad door een Britse soldaat werd neergeschoten. De naar schatting 200 vrouwen en kinderen hebben ongeveer een half uur gepost bij de Girdwood kazerne, waar zij onder meer een kolonne pantserwa gens de terugkeer bemoeilijkten. Later trokken de demonstranten naar de katholieke wijk New Lodge Road waar zij een sit-down betoging hielden. PARIJS Franse geleerden hebben zondag boven de Fangatauga lagune in de Stille Oceaan een atoombom van ge ringe kracht in de atmosfeer tot ont ploffing gebracht. Het was de zevende proefneming in de huidige reeks onder zoekingen ter vervolmaking van de Franse waterstof-bom. Britse soldaten verschansen zich achter een straathoek voor de scho ten van een sluipschutter, die za terdagnacht vanaf een dak in de katholieke wijk van Belfast ope reerde. NEW VORK Voor de eerste maal in de geschiedenis van de burgerlucht vaart is zondagmorgen een jumbo-jet van het type-747 naar Cuba gekaapt. Het toestel van de „Pan American World Airways" was kort na 05.00 Ned. tijd in New Vork opgestegen voor een vlucht naar San Juan op Porto Ric*». Toen het toestel zich op ongeveer 320 kilometer ten noord-westen van San Juan bevond kreeg de piloot van een onbekende gewapende man opdracht naar Cuba te vliegen. Aan boord van dit grootste toestel ter wereld bevonden zich 361 passagiers en 17 bemanningsleden. De Jumbo-Jet kwam omstreeks half twaalf op het vliegveld van José Martin, bij Havanna, aan. De onbekende ging van boord. Vol gens de piloot werd hij door de Cu baanse autoriteiten in hechtenis geno men. Na een klein uur kon de Boeing weer vertrekken. De gezagvoerder had de vier motoren van zijn toestel laten draaien om er zeker van te zijn snel te kunnen opstijgen. Als hij ze tot stil stand had gebracht, dan waren er mis schien moeilijkheden ontstaan, daar men op het Cubaanse vliegveld niet over de benodigde voorzieningen voor dergelijke reuzentoestellen beschikt. Even na 13.00 uur is de jumbo-jet in Miami in de Amerikaanse staat Florida aangekomen. Sinds het begin van dit jaar werden 22 vliegtuigen gedwongen naar Cuba te vliegen. Over de gehele wereld zijn dit jaar 34 gevallen van vliegtuigkaping BRUINISSE De Vereniging Zeeuwse Visserqbelangen (Zevibel) zal zich blijven verzetten tegen de afslui ting van de Ooster-Schelde. Ook nu mi nister Bakker recent heeft verklaard, dat de sluiting definitief doorgaat en tegen 1978 gerealiseerd zal zijn. Voor zitter Lockefeer van Zevibel heeft weinig vertrouwen in vervangende werkgelegenheid voor de Zeeuwse vis sersbevolking, zeker niet op het gebied van de recreatie, voor hem: in mini of maxi verpakte sex en pop. De heer Loc kerf eer merkte dit op tij dens het festijn, waarmee zaterdag het mosselseizoen 1970/71 in Bruinisse werd geopend. Burgemeester Hokken van Bruinisse toonde zich wat minder pessi mistisch over de mogelijkheden van re creatie en industrialisatie voor zijn ge meente. Intussen vroeg hij zich wel met enige bezorgdheid af, hoe lang de tra ditie van het Bruinisser mosselfeest zal kunnen worden voortgezet. In 1971 zal de afsluiting van de Grevelingen door de dam in het Brouwershavensegat vol tooid zijn, waardoor 250 goede mossel percelen van de Bruinisser mosselkwe kers komen te vervallen. Hij bepleitte, mede aangehoord door een vijftal Ka merleden en drie leden van Gedepu teerde Staten van Zeeland, steun voor het voorlopig voorzien in nieuwe mos selpercelen op de Ierseke bank en op het Volkerak. De heer Hokken was ge lukkig, dat de Tweede Kamer op 25 au gustus het ontwerp Deltaschadewet in behandeling zal nemen, maar hij plaatste wel een aantal vraagtekens bij de vorm waarin de wet straks het staatsblad zal bereiken en bij de prak tische toepassing van de wet. Voor het overige was het zaterdag een vrolijke dag in het vlaggende Brui nisse met een ontvangst van de mossel koningin. een mosselmaatijd een schouw Van de gepavoiseerde Bruinis ser vloot op het Krammer. voorgekomen. Een Jumbo-Jet, die een gewicht van 62 ton heeft, kan maximaal 490 passa giers vervoeren. De machine heeft een actieradius van 9600 kilometer zonder te tanken. Het toestel reeft ongeveer 80 miljoen gulden gekost. Ongeveer 30 van deze toestellen zijn al aan buitenlandse luchtvaartmaatschappijen afgeleverd, terwijl 170 toestellen in bestelling zijn. UTRECHT Twee elfjarige meisjes uit Aalsmeer hebben zondagmiddag op een gevaarlijke manier tussen Nunspeet en 't Harde een onderzoek ingesteld naar he4 gedrag van een trein. Zjj wilden weten hoe snel een trein rijdt en wat je daarvan merkt. Ze gingen op de spoorbaan zitten om het allemaal te controleren. Hun ouders op een nabij gelegen camping wisten niets van het doen en laten van hun jonge onderzoekers. De kinderen merk ten echter niet, dat een trein veel snel ler rijdt dan een fiets en danken hun leven aan een oplettende machinist van een naderende trein. Hij zag de kinde ren op de spoorbaan zitten en bracht de trein op tijd tot stilstand. Een van de meisjes koos tijdig het hazepad, haar vriendinnetje werd mee genomen naar Nunspeet om met de eerstvolgende trein terug te keren en door haar vader te worden afgehaald. DEN HAAG In Den Haag wordt verwacht dat de omzetbelasting (btw) met ingang van l januari 4,6 en 14 pet. zal worden. Nu is ze 4 en 12 pet, maar het parlement heeft al een wetsont werp aangenomen om de tarieven met nieuwjaar op 4,3 en 13 pet. te stellen. Minister Witteveen (Financiën) heeft zoals gemeld, zeker driehonderd mil joen extra nodig om zijn begroting voor 1971 te kunnen dekken. De verhoging van de omzetbelasting met één punt dus van 13 naar 14 pet, en van 4,3 naar 4,6 pet levert ongeveer 460 miljoen gulden op. Het ziet er naar uit, dat dr. Witteveen derhalve aan een verhoging met een punt voldoende zal hebben. De voorzitters van de vier regerings partijen KVP, WD, AR en CHU hebben tijdens de algemene politieke DEN HAAG Bij een autobotsing op de brug over de Noord in Alblasserdam zijn zaterdagavond twee doden en twee gewonden gevallen. De 40-jarige C. van den H. uit Sliedrecht raakte, vermoede lijk onder invloed verkerend, op de brug met zijn auto in een slip en kwam op de andere rijbaan frontaal in botsing met een auto. waarin een gezin uit Ca- pelle a. d. IJssel zat. Van den H. was op slag dood, evenals de moeder uit het gezin, de 42-jarige mevr. L. K. Larssen- Kaat. De vader en een kind van tien jaar werden gewond. Van den H. had volgens een medede ling van de politie kort voor het onge luk na een bezoek aan een café gewei gerd in een voor hem bestelde taxi te stappen. Hij was na een worsteling met de taxichauffeur in zijn eigen wagen weggereden. ROME De Franse couturier Bal main werd zaterdag gewond op een van Italië's drukste autosnelwegen die van Turijn naar Milaan. Bij het plaats je Rho verloor Balmain de macht over het stuur van zijn witte auto, reed dwars door de vangrail om vervolgens tegen een boom tot stilstand te komen. Balmain zal volgens de politie lange tijd nodig hebben om van zijn blessu res te herstellen. beschouwingen in oktober al gezegd, dat ze geen bezwaar zouden maken te gen een verdere verhoging als de mi nister van financiën geld te kort zou komen. Dr. Witteveen deelde de vorige maand in de Tweede Kamer mee, dat de verhoging van de omzetbelasting niet zo sterk zou hoeven te zijn als tot dan toe werd gevreesd. De opbrengsten van de btw die aanvankelijk achterbleven bij de ramingen waren de laatste maanden meer „op peil" gekomen, zodat er een geringer tekort dreigde dan aanvanke lijk gevreesd. NEW YORK Bij een brand in de ondergrondse van New York is zaterdag een vrouw om het leven gekomen. 53 mensen hadden medische verzorging nodig nadat zij waren ontsnapt uit een verstikkend hete en met rook gevulde metrotunnel onder East River, waar door een breuk in een railkabel brand was ontstaan. Het was het derde ongeluk in de New Yorkse ondergrondse sinds 20 mei, en het tweede waarbij een dode is geval len. Verstikkende rookwolken hielden een uit tien wagens bestaande trein tegen, waarin honderd mensen zaten. Toen de lichten uitgingen en de wagons vol rook kwamen te staan, vluchtten de passa giers uit het achterste gedeelte van de trein. Sommigen kropen om onder de rookwolken te blijven. Zij struikelden over elkaar, toen zij teruggingen naar het station Bowling Green, zestig meter terug. Het duurde een half uur voor er po litie en brandweer was omdat de be stuurder, die niet de beschikking had over een radiozender, naar een telefoon in de tunnel moest lopen. DEN HAAG Het top-weekeinde, wat de verkeersdrukte betreft, dat vele des kundigen vorige week hadden verwacht, is in plaats daarvan het afgelopen week einde gevallen. Zowel in Nederland als in onze buurlanden was het de afgelopen twee dagen bijzonder druk op de wegen, wat file-vorming, lange wachttijden en hier en daar een kettingbosing tot gevolg had. Vooral in de loop van zondagavond is het op de Nederlandse wegen bijzonder druk geworden. Er kwam in vrij korte tijd zoveel verkeer op de weg, dat zich op enige belangrijke verkeerswegen lange files vormden en vele automobilisten later thuiskwamen dan ze hadden verwacht. Er deden zich evenwel geen ernstige kop-en-staartbotsingen voor, terwijl ook geen gewonden te betreuren waren. De grootste verkeersdrukte was om streeks zeven uur op de zogenaamde Zeelandroute, waar op de weg voor Oude Tonge in de richting Rotter dam de auto's zich in een langzaam rijdende file van bijna negen km voortbewogen. Ook het verkeer, dat vanuit Zeeland op de weg Middelburg- Goes-Bergen op Zoom reed, kreeg een flink oponthoud. Filevorming was er tenslotte ook op de auto-snelweg Bre- da-Rotterdam namelijk tussen de Moer- dijkbrug en Dordrecht. Op de autosnelweg Rotterdam Den Haag-Utrecht-Arnhem was omstreeks halftien zondagavond tussen Maarn en Oudenrijn in Westelijke richting een file ontstaan van tien km. In oostelijke richting stonden de auto's tussen Woer den en Oudenrijn in een file van zeven km. Op de weg tussen Goes en Bergen op Zoom bewoog zich toen een onderbro ken langzaam rijdende verkeersstroom, met een lengte van ongeveer 21 km. Langzaam rijdende files waren er even eens op de provinciale weg Heemste- de-Hilversum en Hoevelaken-Amster dam. Ook in Duitsland was het druk. Bij temperaturen rond 25 graden heeft over de Westduitse autowegen de vol gens de algemene Duitse automobiel club grootste verkeersgolf van het jaar in de richtingen zuid en noord gereden. Op de autoweg München-Salzburg de den zich in de nacht van vrijdag op za terdag 51 verkeersongevallen voor, waarbij 41 mensen werden gewond en 110 auto's werden beschadigd. Zaterdag ochtend reden 3000 auto's per uur in de richting Salzburg. Bij de grens met Oostenrijk stonden lange rijen, bij de Duits-Deense grens vormden zich eveneens kilometerslange files. Bij de grenspost Elten aan de Nederlands- Duitse grens was de rij auto's anderhal ve kilometer lang. In Frankrijk kwam het zaterdag eveneens tot een ware uittocht aange zien augustus de traditionele vakantie maand in dat land is. Al bij de uitvals wegen van Parijs vormden zich tot tien km. lange files. Aan de Spaanse grens moesten toeristen tot vijf uur lang wachten voordat zij Spanje binnen konden rijden. De wegen van Parijs naar het zuiden en westen van Frank rijk waren al vroeg in de ochtend over vol. De zaak werd hier nog gecompli ceerd doordat massa's mensen terug keerden van in juli genoten vakantie. De automobilisten in de buurt van Lyon kregen het nog zwaarder te verduren omdat onbekenden op verscheidene we gen spijkers hadden gestrooid. Onge- MAASTRICHT Door het ingooien van de etalageruit van een sexboetiek in het centrum van Maastricht heeft pater Ed Krekelberg (57), Jezuïet en le raar wiskunde in Delft, zondagmiddag in de Limburgse hoofdstad gedemon streerd tegen het bestaan van sexboetieks. De politie van Maastricht heeft proces-verbaal tegen de pater opgemaakt. Pater Krekelberg kwam tot zyn protest nadat hty tevergeefs getracht had de politie te bewegen iets tegen de sexboetieks te ondernemen. Inspecteur Th. Haane van de Maastrichtse politie verklaarde echter... „Er gebeurt in die zaak niets strafbaars". Om de pater gerust te stellen is een van onze mensen samen met hem de etalage gaan bekaken. Er bevond zich daar niets dat ons niet bekend was. Pater Krekelberg heeft toen in alle rust die steen uit zjjn tas gehaald en de ruit ingegooid. Een vorm van protest". Pater Krekelberg is onlangs uit de Delftse communiteit van ztfn orde gezet en door ztfn provinciaal overgeplaatst naar Wassenaar in verband met interne moeilijkheden naar aanleiding van pater Krekelbergs kritiek in verschillen de kranten op een onder supervisie van het jongerenpastoraat verschenen af levering over sex van het katholieke jongerenblad „Brats". veer honderd auto's kregen daardoor een lekke band. Door het mooie zomerweer hebben ook de Nederlandse spoorwegen het dit weekeinde enorm druk gehad. De trei nen waren voor de zaterdag afgeladen vol en op sommige stations o.a. Eindho ven, moesten zelfs tientallen reiziger» achterblijven. De topdrukte viel in het hele land tussen 10.00 en 11.00 uur. Tussen Amsterdam en Zandvoort lie ten de spoorwegen alle beschikbare ma teriaal rijden om de duizenden bad gasten te vervoeren. Veel strandvervoer was er ook tussen Rotterdam en Hoek van Holland. BONN De Duits-Russische onder handelingen in Moskou maken lang zaam vorderingen, maar de belangrijk ste geschilpunten zijn nog onopgelost. Gistermiddag had de Westduitse minis ter Scheel (Buitenlandse Zaken) een ge sprek met zijn Russische ambtsgenoot Gromiko in een landhuis 35 km buiten Moskou. De Westduitse woordvoerder Von Wechmar noemde deze ongewone bijeenkomst, waartoe Gromiko had uit genodigd een „belangrijke gebeurtenis". In Gromiko's landhuis waren ook de voorzitters van de Duits-Russische werkgroep aanwezig, de Westduitse staatssecretaris Frank en de Russische diplomaat Falin. Men liet heel de pro blematiek van het niet-aanvalsverdrag de revue passeren, men sprak ook over de kwestie Berlijn en over een even tueel Europese veiligheidsconferentie. Woordvoerder van Wechmar: „De be sprekingen verlopen moeizaam, maar ze worden zakelijk gevoerd, in een aange name welwillende sfeer". Uit de strikt geheime besprekingen is alleen uitgelekt, dat de Russen zekere subtiele tegemoetkomingen hebben ge daan, maar niet bereid zijn tot grotere copcessies. Over West-Berlijn, dat voor West-Duitsland juist doorslaggevend is, willen de Russen in het geheel geen vaste toezegging doen. Hedenmorgen komt de Duits-Russi sche werkgroep opnieuw bijeen. Aan Westduitse kant rekent men erop dat de onderhandelingen nog geruime tijd zullen duren, maar dat zij uiteindelijk met resultaat worden bekroond. Bondskanselier Brandt heeft dan ook besloten toch maar gewoon met vakan tie te gaan: Naar zijn houten zomer huisje in Hamar in Noorwegen. In noodgeval kan de Westduitse regering? chef met een helikopter en een straal vliegtuig in ruim 3 uur terug zijn ir, Bonn. KIEL Het Nederlandse jacht „Meinke" uit Amsterdam (kapitein Pe ters) heeft zondag in de Oostzee een uitgeputte schipbreukeling opgepikt die negen uur lang zijn vriend boven water had weten te houden. Kort nadat deze verdronken was, ontdekte men op het jacht de uitgeputte drenkeling. ADVERTENTIE leder moment staat U voor beslissingen. U moet er dan zeker van zijn dat U de bewegingen van Uw auto volkomen beheerst. Verantwoord autorijden, inhalen, accelereren,bochten nemen, remmen is alleen mogelijk met goede banden. Vredestein banden - tubeless, nylon, radiaal - bezitten de kwaliteit en de eigenschappen om de capaciteiten van U en Uw auto ten volle tot hun recht te doen komen. PIDESTEINl' I. Radiaal. Breed loopvlak.

De Vallei | 1970 | | pagina 5