Nederlandse atletes haalden Boedapest niet Renate Meissner evenaarde wereldrecord op de 100 meter Oranje kwartet snel in ploegen tijdrit Eerste verlies Urtain Dolman winnaar in Kortenhoef Spasski toch nog naast Poloegajevski Zwemploeg sterk in Brasschaat De Coster naar zege Jan Timman zegevierde Slotronde IBM-toernooi OOST-BERLUN De droom van de Nederlandse dames- atletiekploeg evenals vijf jaar geleden de finale van de strijd om de Europa cup te bereiken, is in Oost-Berlijn verstoord. Neder land zal er op 22 augustus in Boedapest niet bij zijn. De reis naar de Hongaarse hoofdstad wordt geboekt voor Oost-Duitsland en Groot Brittannië. Op hun eigen „recordsmidse" de tartanbaan van het Friedrich Ludwig Jahnstadion, wonnen de Oostduitse dames voor wie de eerste plaats bij voorbaat vaststond, met grote over macht: 84 punten. In het duel om de tweede plaats tussen de En gelse dames en Nederland bleef de nationale damesformatie eigen lijk nog onverwacht ver achter, 73—58 punten. Titel Rickey HOOPVOL TELEURSTELLING EXPLOSIE Coupe Galea Elf duizend gulden voor Solum Schans Zwemmarathon FELLE STRIJD PIJNEN DEELE SCHOTLAND POLEN Drie wekenvertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland Wat niet is afgeprijsd gaat weg met 10% AMSTERDAM De slot ronde van het IBM-toernooi heeft vrijwel alle experts verrast Niet slechts, dat tenslotte toch nog Boris Spasski, de wereld kampioen, zijn landgenoot Lew Poloegajevski langszij kwam wekte verbazing, eveneens trok het de aandacht dat de derde Russische crack, Ewfim Geiler, meer dan 6 uur actief bleef, ten einde de Nederlander Hans Ree te verslaan. VECHTEN SPORT IN 'T KORT MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 INDIANAPOLIS De Amerikaan Cliff Richey, als eerste geplaatst, ver overde zondag de titel heren-enkelspel door zijn landgenoot Stan Smith in vier sets te verslaan. De cijfers 6-2, 10-8, 3-6, 6-1. De zege leverde Richey 8000 dollar op, een kleine 29.000 gulden. Het dames-enkelspel was voor de Amerikaanse Linda Tuero, die in de eindstrijd de Francaise Gail Chanfreau met 7-5, 6-1 versloeg. G.P.-ZEGE RINDT Het hoogtepunt in Oost-Berlijn was de evenaring van het wereldrecord op de 100 meter door de 20-jarige Renate Meissner. De Oostduitse studente, een brok pure snelheid, staat nu met Wyo- mia Tyus (VS) en de Chinese Chi Cheng als derde loopster te boek, die een tijd van elf seconden rond heeft gelopen. De reden, waarom Nederland evenals drie jaar geleden in Dresden met de derde plaats genoegen moest nemen, is de zwakte op de technische nummers met uitzondering van het kogelstoten. Het mooiste voorbeeld is wel het hoog springen, waarop Mary van de Raadt ondanks een sprong over 1 meter 70, beste Nederlandse seizoenprestatie, toch niet verder kwam dan de voorlaatste plaats. Belangrijk waren uiteraard ook de tegenvallers van Wilma van den Berg op de 100 en 200 meter. De natio nale kampioene en recordhoudster, die op papier achter Renate Meissner zon der meer tweede had moeten worden bracht het op de 100 m niet verder van de vierde plaats, en op de dubbele af stand werd zij derde. Pech had Mieke Sterk in een sublieme race, welke had kunnen uitmonden in een nieuw Neder lands record op de 100 meter horden. De Amsterdamse, die tot de laatste hor de zeer dicht achter de Duitse Annelie Jahns bleef, raakte de laatste hindernis en zag een zekere tweede plaats veran deren in de vierde. Toch was het allemaal hoopvol be gonnen. Ilja Keizer, vijf jaar geleden bij de finale in Kassei de grote ontdek king, liep tegen de Oostduitse Barbara Wieck en de Britse Sheila Carey een bijzonder gedurfde race. De Nieuwven- nepse, vorige week in Haarlem dubbel- kampioene op de 800 en de 1500 meter, vertrok in de buitenste baan en nam, toen de loopsters na 100 meter de bin nenbaan ingingen onmiddellijk de kop. Wieck en Carey kropen achter haar en de Deense Anneliese Damm-Olesen, vo rig jaar bij de Europese kampioen schappen in Athene verrassend tweede, pakte de vierde plaats. Ilja Keizer voerde het veld in 62 sec door de eerste 400 meter, waarna men de aanval van Barbara Wieck en Sheila Carey ver wachtte. Die bleef echter uit. Pas bij het uitkomen van de laatste bocht pro beerde Wieck als eerste de Nederlandse van de kop te verdringen. Ilja Keizer sloeg die aanval voortreffelijk af en direct daarop ook die van Carey. De Britse kwam wel erg dicht bij haar, maar op de streep was het verschil toch wel duidelijk 2.03.7, 2.03.8. Merkwaardig genoeg bleek Ilja Keizer met haar beste seizoenprestatie toch niet tevreden. „Ik had een veel snellere tijd willen lopen. Toen ik hoorde dat de eerste 400 meter in 62 sec waren gegaan, vier sec. lang zamer dan ik hoopte, had ik niet zoveel vertrouwen meer. Bovendien liep ik VERVIERS Het Nederlandse vier tal voor de ploegentijdrit op de weg heeft in Verviers een voortreffelijk examen afgelegd voor het wereldkam pioenschaap, dat volgende week in Lei eester begint. Fedor den Hertog, Adri Duyker, Popke Oosterhof en Tino Tabak wonnen de wedstrijd, waar De nemarken, Zweden en Italië niet start ten, met 49 seconden voorsprong op Zwitserland. Het Nederlandse kwartet legde 104 kilometer op een parcours met kinder hoofdjes, tramrails, hinderlijke hellin gen en riskante passages door dorpen, dat drie keer moest worden gereden, af in 2 uur 28 minuten en 34 seconden. Uitslag: 1. Nederland (Den Hertog, Duyker, Oosterhof en Tabak) 2.28.34; 2. Zwitserland (Bürki, Hubschmid, Fuchs en Leeger) 2.29.23; 3. België A (Arts, De Muynck, Van Marcke en Ver- reydt) 2.34.23; 4. Spanje B 2.36.18; 5. België B 2.36.47; 6. West-Duitsland 2.37.26. voortdurend op kop en verwachtte elk ogenblik de aanval. Toen ik de laatste bocht uitkwam en voelde dat het lekker ging, was ik niet bang meer". Na de overwinning van Ilja Keizer leverde de 100 meter de eerste teleur stelling op. Renate Meissner, die onge looflijk snel startte en na tien meter al zeker twee meter voorsprong had, was eenvoudig een klasse apart. Maar ach ter haar kwam Wilma van den Berg maar moeizaam met de concurrentie mee. Vooral op de laatste 20 meter, toen de Francaise Telliez en de Engelse Va lerie Peat nog eens aanzetten, ging Wil ma van den Berg verkrampt lopen. Wel iswaar kwam zij gelijk met haar te genstanders over de streep, maar toen ruim een uur later de finishfoto ont wikkeld was, kwam de teleurstelling. Voor het drietal was 11,4 sec genoteerd, maar Wilma kreeg de vierde plaats toe gewezen. De hoop, dat de Udense zich op de 200 meter ze had toen inmid dels met Trudy Ruth Mieke Sterk en Corrie Bakker ook de 4 x 100 meter es tafette gelopen zou revancheren, bleek ijdel. Weliswaar kwam er met 23,4 sec een zeer acceptabele tijd op de klokken, maar die reikte niet verder dan de derde plaats achter Meissner (22.7 Oostduits record) en Margret Crix- ley, die met 23,2 sec het Engelse record scherper stelde. Opvallend waren dé verrichtingen van Stans Brehm en Anneke de Lange op respectievelijk de 400 en de 1500 me ter. Stans Brehm, die vorige week na tionaal kampioene werd door de afwe zigheid van Myrna van der Hoeven en aanvankelijk alleen op de 4 x 400 meter was opgesteld, verving de geblesseerde snelste Nederlandse loopster voortref felijk. Met 53,9 seconden, een persoon lijk record, bereikte zij de derde plaats achter Colette Besson (52,7) en Helga Fischer (52,8) die ook aan Myrna van der Hoeven was toebedacht. Anneke de Lange, wi^r verkiezing op de 1500 meter nogal wat kritiek had uitgelokt, logenstrafte die volkomen. De Haagse, die nog nooit sneller was geweest dan 4 minuten en 24,6 secon den, ging op de 1500 meter bijzonder moedig achter de Oostduitse Gunhilf Hofmeister aan en hield haar tweede plaats tot kort voor de finish vast. De Britse recordhoudster Rita Ridley kwam haar nog wel voorbij, maar de Noorse Soerum slaagde daarin niet. De beloning voor haar moedige lopen was voor Anneke de Lange een tijd van 4.17,9, bijna 7 seconden sneller dan ze ooit heeft gelopen. Op de technische nummers bleek al leen Els van Noorduyn, ondanks de derde plaats van Anneke de Bruin op discus en van Corrie Bakker bij het verspringen, van internationaal niveau. De Amsterdamse, die haar trainings achterstand door ziekte in het voorsei zoen volledig heeft weggewerkt, stootte voor de derde maal in haar carrière over de zeventien meter. Het opval lendste was dat de explosie in de vijfde poging kwam: 17.01 meter. Met die prestatie bleef zij slechts 27 cm onder het nationale record, dat zij vorig jaar september in Athene had gebracht op 17.28. De serie was van uitstekend ge halte: 16.87, 16.64, 16.36, 16.37, 17.01 en 16.38. Uiteraard moest de Nederlandse recordhoudster Margitta Lange voor la ten gaan. De Oostduitse stootte van de zes maal drie keer ongeldig, maar kwam in de resterende pogingen toch drie maal ruim boven de zeventien me ter, met als beste resultaat 17.68. Van de twee estafettes deed die het op de 4 x 100 meter het met een derde plaats het best. Het kwartet Trudy Ruth, Wilma van den Berg, Mieke Sterk en Corrie Bakker liep evenals vijf we ken geleden in Parijs, toen Riet van den Berg echter startte en Trudy Ruth als laatste liep in plaats van Corrie Bakker, 44.8 seconde. Ook nu waren de wissels niet feilloos. Alleen die tussen Wilma van den Berg en Mieke Sterk kon de toets der kritiek doorstaan. Toch moet uit het grote arsenaal sprintsters, dat op 't ogenblik in Nederland voor handen is, een estafettetrein zijn samen te stellen, die de prestaties van Mexico (43.4 Europees en Nederlands record) kan verbeteren. Voorwaarde is dan wel dat er regelmatig wordt getraind en niet zoals de afgelopen week, eenmaal. VICHY Zondag zijn in de finale van het toernooi om de Coupe Galea tussen Spanje en Tsjecho-Slowakije te Vichy de eerste enkelspelen gehouden. De Spanjaard Antonio Munoz versloeg de Tsjech Jan Pesecky met 57, 64, 64. 62, waarna de Tsjech Jiri Hrbec met 63, 62, 60 won van zijn Spaanse tegenstander Alberto Riba, waardoor de eerste finaledag met ge lijke stand (11) werd afgesloten, ook in de strijd om de derde en vierde plaats tussen Italië en Frankrijk is de stand 11. HOCKENHEIM De Oostenrijker Jochen Rindt heeft zondag voor 110.000 toeschouwers op de baan van Hoeken- heim de Grote Prijs van Duitsland voor formule 1-renwagens gewonnen. Rindt zegevierde met zyn acht cilinder Ford Lotus voor de Belg Jackie Ickx, die een 12 cilinder Ferrari reed. Het was de vijfde Grand Prix-over- winning van de in West-Duitsland woonachtige Oostenrijker, die zijn kan sen op een wereldtitel aanmerkelijk BRASSCHAAT De Nederlandse zwemploeg, zonder de Barcelona-gan gers, heeft dit weekeinde buiten mede dinging deelgenomen aan de zevenlan- denzwemwedstrijd in Brasschaat. Op de eerste dag wonnen de Nederlandse meisjes drie van de in totaal negen on derdelen. De twaalfjarige Hansje Bun schoten was met 4 min. 46,1 sec. op de 400 m. vrije slag ruim zeven sec. sneller dan Susan Jones uit Wales, dié als tweede aantikte. Marjan Vermaat zege vierde met ruime voorsprong op de 100 m. rugslag: 1.10.9 tegen 1.11.5 voor de Zwitserse Niesster. Voorts won Neder land de 4 x 100 m. vrije slag dames met het viertal Marjan Vermaat, Dirkje Spoor, Trudy Jansen en Leny de Jong in 4.48.1. Zwitserland tikte als tweede aan in dezelfde tijd. Eindstand: 1. Noorwegen 114 pnt.; 2. Wales 110 pnt.; 3. Spanje 100 pnt.; 4. Schotland 93 pnt.; 5. Zwitserland 89 pnt.; 6. België 58 pnt.; 7. Israël 45 pnt. Volgens dezelfde puntentelling gere kend zou Nederland totaal 108 punten hebben behaald. Het puntenaantal van de andere landen zou dan evenwel flink wat lager zijn geweest, waardoor Nederland, dat zonder de Barcelona- gangers uitkwam, desondanks als eerste zou zijn geëindigd. Opvallend was, dat vrijwel alle zwemmers en zwemsters hun vorm van de nationale kampioenschappen een week geleden in Leeuwarden volledig vasthielden. Enkele deelnemers waren zelfs sneller: Hansje Bunschoten: 4.46.1 op de 400 meter vrije slag tegen 4.46.6 in Leeu warden; Trudy Jansen 1.09.5 op 100 me ter vlinderslag (1.10.7); Hans Elzerman 2.37.1 op de 200 meter schoolslag (2.39.6); Gerard Gielen: 2.16.4 op de 200 meter rugslag (2.17.2); Lenie de Jong: 1.03.8 op de 100 meter vrije slag (1.04.5). ROBERVAL, Quebec De Neder landse lange afsftandzwemmer Johan Schans heeft zondag de jaarlijkse St. Jean-marathon over 40 kilometer ge wonnen in de recordtijd van acht uur 27 minuten en 50 seconden. Hij finishte met een voorsprong van 12 minuten op de Argentijn Horatio Iglesias, die de drie voorgaande jaren gewonnen had. Schans verdiende met zijn over winning 3500 dollar (ruim 11.000 gul den). De strakke wind zwiepte de golven van het meer St. Jean op tot ruim een meter, toen „Tarzan" Johnny Weis- muller o mhalf zeven 's morgens ten aanschouwe van tweeduizend kijkers het vertreksein gaf. De tweede Neder landse deelnemer, Jan van Scheijndel, eindigde als derde in 8 uur 53 minuten en 36 seconden. Hij werd gevolgd door de Egyptische veteraan Abou Heif, de Amerikaan Maduch en nog een Egyp tenaar: Mara wan Fa the Saedid. Er na men 23 zwemmers deel. ANNA PAULOWNA De Belgische student Karei Algoed heeft zondagmid dag de tweede driesluizenmarathon voor amateurzwemmers gewonnen. Hij legde de zestien kilometer tussen Oudesluis, Ewijcksluis en Kleine Sluis (Anna Paulowna) af in de tijd van 4 uur drie minuten en 11 seconden. Tweede, na een felle eindsprint werd de Nederlander Jan Visser (Den Helder), die slechts vier seconden meer nodig had dan de Belg. Als derde en als eerste dame eindigde de zestienjarige Ans Mak uit Niedorp. Haar tijd was vier uur drie minuten en 26 seconden. Uitslag: 1. Karei Algoed (Bel.) de 16 km in 4.03.11; 2. Jan Visser (Den Helder) 4.03.15; 3. Ans Mak (Niedorp) 4.03.26; 4. Guus Ruygrok (Zaandam) 4.04.00; 5. Hans Prins (Beverwijk) 4.08.08, A Jackie Ickx rijdt hier nog voorop in zijn Ferrari, achter hem Jochen Rindt in zijn Lotus-Ford. versterkte. Temeer daar zijn voor naamste concurrent, oud-titelhouder Jack Brabham, geen punten veroverde. Rindt heeft zeer felle strijd moeten leveren met de Belgische Ferrari-rijder Jackie Ickx. Met de rode Italiaanse renwagen in de slipstream van de Lotus 72 naderde de 28-jarige Rindt de fi nishlijn. Ickx, die het zijn tegenstander vele ronden uiterst moeilijk had ge maakt, slaagde er echter niet in uit de zuigkracht van de wind voldoende snel heidswinst te boeken in die laatste me ters. Zijn poging om bijna op de streep de Ferrari naast de Lotus te sturen mislukte. Met een achterstand van am per twintig meter ging Ickx na 338.4 ki lometers te hebben afgelegd door de finish. Het was voor het eerst sedert 1927 dat de Duitse Grand Prix niet op de Nür- burgring bij de Eifel werd gehouden. Er deden zich op het door vele experts gewraakte circuit van Hockenheim geen ongelukken voor. Slechts acht van de 21 gestarte coureurs reden de race uit. Officiële uitslag: 1. Jochen Rindt (Oostenrijk) in Lo tus-Ford 50 ronden (338.4 km) in 1 uur 42 min. 00.3 sec. (gem. snelheid 199.4 km/uur); 2. Ickx (Belg) in Ferrari 1.42.01.0; 3. Hulme (N.Z.) in McLaren- Ford 1.43.22.1; 4. Fittipaldi (Braz) in Lo tus-Ford 1.43.55.4; 5. Stommelen (W.Dld) in Brabham, op één ronde; 6. Pescarolo (Fr) in Matra, op één ronde; 7. Cevert (Fr) in Matra, op één ronde; 8. Siffert (Zwi) in Matra, op één ronde; 9. Surtees (GB) in Surtees Ford, op één ronde. Stand voor het wereldkampioen schap: 1. Rindt 45 pnt.; 2. Brabham 25 pnt.; 3. Hulme 20 pnt.; 4. Stewart 19 pnt. SAN SEBASTIAN De Europese kampioen in het zwaargewicht, de Span jaard Jose Manuel Urtain heeft zater dagavond in San Sebastian de eerste nederlaag in zyn bokscarrière geleden. De Bask, die al zjjn 31 voorgaande ge vechten op een na door k.o. besliste, verliet weliswaar in de derde ronde on gehavend de ring, terwijl zijn tegen stander, de Italiaanse halfzwaargewicht Alfredo Vogrig slordig op het canvas lag uitgestrekt, maar zijn ogen stonden vol tranen. De scheidsrechter had hem gediskwalificeerd wegens te laag stoten. Het gevecht in de arena van San Se bastian, waarbij de titel niet op het spel stond, begon zoals alle Urtain-partijen met snelle slagenwisseling. De eerste ronde bracht de Italiaan licht voordeel. Hij trof Urtain enkele malen op het hoofd. De slagen van de Bask hadden minder precisie dan anders. De tweede ronde was onbeslist. De derde begon met een hevige slagenwisseling, waarbij Vogrig in de touwen werd gedrongen. Plotseling, als door de bliksem getrffen ging de Italiaan naar het canvas. De Argentijnse ringrechter Gregoric Peral- ta diskwalificeerde prompt Urtain we gens te laag stoten. Terwijl de Italiaan op de grond door de ringarts werd ver zorgd, verliet Urtain huilend de arena. Ik had hem niet zo laag willen trref- fen", was alles wat hij kon uitbrengen. HILVERSUM Eef Dolman heeft zaterdag de Ronde van Kortenhoef ge wonnen. Hjj maakte zich kort voor het einde los uit een kopgroep, die een ronde winst had veroverd. Uitslag: 1. Dolman (Klimmen), 100 ki lometer in 2 uur 21 minuten en 5 secon den; op 13 seconden 2. Pijnen (Woens- drecht); op 30 sec. 3. Steevens (Elslo); 4. Koel (Hoogerheide), 5. Janssen (Putte), 6. Rosiers (Belg), 7. Van Katwijk (Oploo), 8. Zoontjens (Tilburg), 9. Van der Winden (Beverwijk), 10. Rudolph (W.Dld). In een door de Belg Frans Mintjens zondag gewonnen wielerwedstrijd voor professionals te St. Leenaerts eindigde onze landgenoot René Pijnen als vijfde en ging Evert Dolman als elfde over de eindstreep. In dezelfde tijd als de win naar, 2 uur 30 min. over de 112 km, ein digden als tweede en derde respectieve lijk de Belgen Jan van Nueten en Roger Swerts. Het peloton, waarvan de Belg Monsere de sprint won, had een achter stand van vijftig seconden. Hierin za ten verder Rik van Looy (8e), Jan var Katwijk (15e), Jos van der Vleuten (22r en Jaap Frijters (25e). De Nederlander Wim Deelen is a vijfde geëindigd in de Grote Prijs vai Argovië, een wielerwegwedstrijd ove 220 km, die gewonnen werd door d( Belg Eric de Vlaeminck in 5 uur U min. 7 sec. Arie den Hartog, die even al: Deelen dezelfde tijd noteerde als dc winnaai, werd achtste. Met een achter stand van 18 sec. plaatste onze landge noot Daan Holst zich als tiende. De 23-jarige Italiaanse prof-wiel renner Gianfranco Bianchin, die deel uitmaakte van de ploeg van Molteni, is- bij het zwemmen in zee bij Pescara verdronken. De Pool Wosjiech Matusiak heeft de wielerronde van Schotland gewon nen. Matusiak, die het algemene klasse ment al aanvoerde, bracht zaterdag de vijfde en laatste etappe op zijn naam, van Dumfries naar Ayr (170 km). Voogt, die zesde werd, was in de slotrit de best-geplaatste Nederlander. In de eindrangschikking staat Ben Janbroers het hoogst. Hij is derde met 2 min. 42 sec, achterstand op de winnaar. Eindklassement: 1. Matusiak (Polen) 20.00.24; 2. Holik (Tsj.Sl.) op 2 min. 29 sec.; 3. Janbroers (Ned) op 2.42; 4. Bra- venboer (Ned) op 3.38; 5. Aladik (Tsj.Sl) op 4.44; 15. Schur (Ned) op 14.21; 24. Voogd (Ned) op 16.59; 29. Koeken (Ned) op 18.52. De twaalfde en laatste etappe van de Ronde van Polen: Krotoszyn - Wro claw over 167 km, is zaterdag gewonnen door de Pool Jacek Hertel. Algemeen winnaar werd diens landgenoot Stachu- ra. Eindklassement: 1. Stachura (Polen) 38.53.53, 2. Polewiak (Polen) 38.57.43, 3. Szpak (Polen) 39.01.00, 4. Wozniak (Po len) 30.01.06, 5. Labocha (Polen) 39.01.49, 28. Hoogstraaten 39.22.13, 38. Van Laar 39.31.47, 49. Botterhuis 39.50.13. A Eef Dolman, winnaar van de Ronde van de Kortehhoefwordt met dit succes hartelijk gefeliciteerd door zijn vrouw. ADVERTENTIE Poloegajevski nam geen enkel risico meer en kwam met Langeweg in een oogwenk remise overeen, doch het ge vecht Csom-Spasski duurde van 10 uur in de ochtend tot zeer laat in de mid dag. Tot vlak voor het einde leek het toreneindspel remise te zullen worden ook de meesters gingen daar inmid dels van uit doch toen de Hongaar tenslotte een eindspelfinesse overzag, NAMEN De Belg Roger de Coster is winnaar geworden van de zondag op de omloop van de Citadel te Namen ge houden motocross om de Grote Prijs van België in de 500 cc-klasse, meetel lend voor het wereldkampioenschap. De Coster won op zijn CZ de eerste manche en finishte achter de Zweed Ake Johnsson op Maico in de tweede manche als tweede. Uitslagen: le manche: 1. Roger de Coster (Belg) op CZ, 47 min. 26.2 sec.,; 2. Adolf Weil (WDld) op Maico; 47.36.7; 3. Ake Johnsson (Zweden) op Maico 48.49.1; 4. Jaak van Velthoven (Belg) op Husqvarna, 49.20.6; 5. Gaston Rahier (Belg) op CZ 49.58.1.; 6. Jos Teeuwissen (Belg) op Husqvarna, 50.11.8.; 8. Bengt Aberg (Zweden) op Husqvarna, 52.18.4; 13. Gerrit Wolsink (Ned) op Husqvarna, op 1 ronde.; 16. Henk Kruiman (Ned) op CZ, op 2 ronden. 2e manche: 1. Ake Johnsson, 47.37,-. 2. de Coster 47.49.; 3. Weil, 48.29.; 4. Bengt Aberg 49.18.; 5. Van Velthoven 49.48.; 6. Toman (Tsj.) op CZ, 50.38.; 16. Knuimen (Ned.). Eindklassement: 1. Roger de Coster 3 pnt.; 2 Ake Johnsson, 4 pnt.; 3. Weil, 5 pnt.; 4. Van Velthoven, 9 pnt.; 5. Bengt Aberg, 12 pnt.; 6. Rahier, 12 pnt. (op 1 ronde).; 14. Henk Knuiman (Ned), 32 pnt. De stand in de competitie om het we reldkampioenschap luidt na deze wed strijd: 1. Arne Kring (Zweden) 80 pnt.; 2. Ake Johnsson (Zweden), 77 pnt.; 3. Bengt Aberg (Zweden), 76 pnt.; 4. Paul Friedrichs (ODld), 60 pnt.; 5. Adolf Weil (WDld) 55 pnt.; 6. Jos Teeuwissen (Belg), 50 pnt. kon Spasski alsnog het volle pond ver overen. Geiler vocht tegen Ree alsof alles er van afhing. Dat was maar ten dele waar. De 4de prijs kon de reus uit Odessa uiteraard niet meer ontgaan, doch het werd duidelijk, dat Gelier ook 10 punten wenste te verwerven. Aldus behaalde hij, evenals Spasski, Poloega- jewski en Uhlmann, een zogenaamd grootmeesterresultaat van de wereld schaakbond (FIDE). Aan Scholl misluk te een „nood"-sprong naar de titel in ternationaal meester. Tegen de Joego slavische grootmeester Janosevic speelde Scholl een zeer tweesnijdende midden spel, teneind kans op een clinch te krij gen. Uiteraard was dit tactisch juist ge zien, doch Janosevic liet zich niet ver rassen en bevocht, na harde slagwisse lingen, de overwinning. Jammer voor Scholl, die zo'n dapper toernooi achter de rug heeft. Zonder overdrijving kan ten aanzien van de kampioen van Nederland echter worden geconcludeerd, dat hij spel van hoog gehalte heeft gedemonstreerd. De overige partijen uit deze ronde eindig den alle in remise, het merendeel was van lichtere allure. Professor dr. Max Euwe besprak de resultaten der deelnemers. Hij prees in het bijzonder Boris Spasski, door er op te wijzen, dat het voor een wereldkam pioen ofschoon hij de sterkste ter wereld is zeer moeilijk moet worden genoemd telkenmale de beste te zijn in een veld van uitzonderlijk sterke groot meesters. Het 11e toernooi zal (opnieuw) in de tweede helft van juli worden gehouden. Uitslagen: Geller-Ree 1-0; Hort-Hartoch 1/2-1/2; Poloega jevski-Langeweg 1/2-1/2; Csom-Spasski 0-1; Gligoric-Donner 1/2-1/2; Jongsma-Tringov 1/2-1/2; Scholl-Janosevic 0-1; Uhlmann-Ciric 1/2-1/2. Afgebroken partij 14de ronde: Har- toch-Geller 0-J. Eindstand: 1/2. Poloegajevski en Spasski (beiden Rusland) 11 1/2; 3. Uhlmann (Odld) 10 1/2; 4. Gelier (Rusl.) 10; 5/6. Gligoric (Z SI) en Hort (Tsj. SI) 8 1/2; 7/8. Janosevic (Z SI) en Tringov (Buig) V/2\ 9. Ciric (Z SI) 7; 10. Donner 6l/2; 11. Schol 6; 12/13. Csom (Hong) en Hartoch (Ned) 5 1/2; 14/15. Langeweg (beiden Ned) 5; 10. Jongsma (Ned) 4 punten. DIEREN In de eerste ronde van het open schaakkampioenschap van Ne derland, dat zondag in Dieren is begon nen, handhaafden de meeste favorieten zich. Slechts de Roemeense meester Soos leed een nederlaag. Hij had dat overigens aan zichzelf te wijten. In ge lijke stelling bleef hij tegen de Delftse student Van Dop op winst spelen. Jan Timman bleek een ingewikkelde stel ling beter te hebben beoordeeld dan Andriessen en won door middel van een fraai stuk offer. Ook Hartog en de Poolse meester Bednarski zegevierden. De uitslagen van de partijen van de eerste ronde zijn: Knipschier-A. van de Berg 01; J. van de Berg-Van Scheltinga 1/21/2; Koe- vermans-Hoogendoorn 10; Andersson (Zweden)-Van Baarle 01; Crabben- dam-Verwolt 01; Soos (Roem.)-Van Dop 01; Andriessen-Timman 01; Smoet-Slisser 1/21/2; Van Haastert- Van der Schee 01; Van Oosten-Böhm 01; Witt-Van de Lijn 1/21/2; Akvist (Zweden)-Vogel 01; Kerkmeester-Van der Vliet 01; Schouten-Jacoby (W.Dld) 1/2—1/2; Bednarski (Polen)- Plukker 10; Hartog-Vaase 10; Amirsawadkouhi (Perzië)-Bakker 1/2 De Wilde-Etmans >/»-H. Feijenoord heeft vrijdagavond in Saint Etienne tegen de gelijknami ge Franse kampioensploeg een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld: 00. De damesploeg van Nederland Zuid heeft de atletiekontmoeting in Ber gen op Zoom tegen een Belgische bondsploeg gewonnen met 68 tegen 63 punten De heren leden een grote neder laag: 176219 punten. Op het nummer speerwerpen verbeterde Bill van Wis- sem het Zuidnederlandse record met een afstand van 68 meter 14 De Franse B-atletiekploeg (heren) heeft dit weekeinde in Cumbran (vlak bij Cardiff) de tweede keus van Groot-Brittannië met ruim verschil verslagen De eindstand was 188222.

De Vallei | 1970 | | pagina 9