11 m Ondanks alle kritiek bewoners Tholen AJ11 SELECTIE Open schaakkampioenschap Van Dop verrast in Dieren Arbiter Aalbrecht stopt met fluiten Sneekweek if Feijenoord Honved lili SINT MAARTENSDIJK De bewoners van het Zeeuwse eiland Tholen zijn jarenlang kwaad geweest op de boerendochters Bella en Keetie Hage. Per sportfiets gingen de meisjes op zondag de tientallen kilo meters lange polderwegen te lijf. Wanneer zij op ranke wieltjes langstrapten werd menige verontwaardigde vinger geheven: „Kijk daar. een meid op een racefiets. En ook nog op zondag. Heb je ooit zoiets geks gezien? Dat moest toch verboden worden". ROTTERDAM De 62-ia- mer- waar hiJ °p bed h^end de VOOR DE LOL ALS EERSTE BEHULPZAAM rige Piet van de Pol heeft gister middag afscheid genomen van zijn biljartzaal aan de Goudse- singel in Rotterdam. Een af scheid, dat hem wellicht meer pijn heeft gedaan dan dat van de nationale en internationale wed strijdtafels, waarop hij twee we reld-, zeven Europese en dertig nationale titels veroverde. IJSKOUDE MEPPEN COACH SPORT IN 'T KORT Zoontjes derde VALKEN SOLO E.J. DlNSDAG 4 Aw&vJivJ iy/O sport w;!vX; ZUSJES HAGE FIETSTEN VERDER Ondanks alle kritiek op hun sportieve uitspattingen fietsten Bella en Keetie blijmoedig verder. Dwars door alle te genwerpingen heen wielden zij naar sportieve roem en populariteit. Zelfs op Tholen. Maar in zes jaar tijd kan veel veran deren. Het geroddel over de fietsende zusjes verminderde rfaar mate hun roem in de wielersport groeide. Glimlachend zegt Bella, de oudste van het tweetal: „Naar de reacties te oordelen, geloof ik dat de mensen het De selectieploeg van landskam pioen Ajax voor het komend sei- toen. Staand v.l.n.r. Wever, Swart, Bockel, Rijnders, Stuy, Suurbier, Huls- Suurendonk, Keizer, hoff, Kalderon, Soendergaard. Voor: 1 Dijk, Krol en Cruyff. v.l.n.r. Mühren, De Haan, Neeskens, Vasovic, Van BILJARTMAESTRO PIET VAN DE POL NAM AFSCHEID 1 1 J analyseerde, zoals ook schakers doen. nu wel leuk vinden. Er is hier zelfs een supportersclub voor ons opgericht. Die heeft al meer dan honderd leden. Dat wil toch wel wat zeggen." Vlak voor hun vertrek naar de we reldkampioenschappen wielrennen in het Engelse Leicester genieten Keetie (20) en Bella (22) van een avondje zo maar lekker luieren op de ruim drie eeuwen oude boerderij „Eeijgersbrug" aan de rand van het dorp. Voor een van de zusjes op het idee kwam om mee te doen aan damescon coursen, fietsten Keetie en Bella ge woon voor de lol. „We hadden net zo goed van zwem men kunnen houden, maar heel toeval lig hielden we van fietsen." Keetie: „Op zekere dag hoorden we, dat in België vrouwen net zo gemakke lijk op een racefiets stapten als man nen en ook nog meededen aan wedstrij den. Dat sprak ons geweldig aan. We zagen er helemaal niets geks in. Dat Nederland nog niet zo ver was, kon ons niet schelen. Dan maar naar België dachten we. Allebei hadden we een race fiets, dus wat lette ons?" Uit de spaarpot werden de hoogstnodi- ge dingen aangeschaft: schoenen, trui, helm en een broek. Voor een trainings pak waren de financiën nog te beperkt. Maar hoe dan ook de training kon beginnen. De zusjes waren vastbesloten de wielerbaan op te gaan. Bella, die toen in een boekwinkel werkte, waagde als eerste de grote sprong. „Ik bracht er niet veel van terecht. Maar dat gaf niks. Ik was allang blij, dat ik erbij kon zijn." Een jaar later volgde Keetie haar voorbeeld. Omdat zijn nog op de ULO zat, kon het niet al te hard gaan. Die school wilde Keetie in elk geval afmaken. Vader Hage was zijn dochters zoveel mogelijk behulpzaam. Hij vond het prachtig.. Altijd is hij een grote stimu lans gebleven. Ieder weekend trok het drietal voortaan naar wedstrijden. Eerst alleen in België later ook irrNederland en Frankrijk. De overwinningen begon nen zich op te stapelen. De meisj:es de den hun uiterste best om aan de top te komen en dat lukte. Zonder ophef sommen ze enkele hoogtepunten op uit hun carrière. Drie keer achter elkaar werd Bella Neder landskampioene: in 1966, 1967 en 1968. In allerlei criteria passeerde ze meer dan 35 keer als eerste de eindstreep. Bella: „Reisvergoedingen kregen we niet. Won je niet, dan moest er vaak geld bij. Nu is het zover dat we niet al leen al onze onkosten kunnen betalen, maar ook nog wat kunnen sparen. Veel is het niet". Ook Keetie stootte door. Zij bezette vier jaar geleden in de strijd om het wereldkampioenschap op de weg de tweede plaats. Twee jaar later nam ze daarmee geen genoegen meer. Ze werd eerste. In Apeldoorn werd zij onlangs voor de vijfde keer achtervolgingskam pioene. Keetie: „Dat is natuurlijk allemaal Piet van de Pol: keizer der Neder landse biljarters. De zaak, die hij nu om gezondheids redenen heeft moeten verkopen, was namelijk het hoogste doel, dat deze eer zuchtige sportman, wiens eerste biljart capriolen werden uitgevoerd op een serviestafeltje van zijn zuster, zich voor ogen stelde tijdens zijn actieve sportloopbaan. De zaak, die hij opende nadat hij in de periode tussen 1945 en 1955 de alleenheerschappij over 's we relds topbiljarters had gevoerd. Over de „keizer der Nederlandse bil jarters", zoals hij nog steeds wordt ge noemd, hebben vele anekdotes, verhalen en karakterbeschrijvingen de ronde ge daan. Hij werd er niet koud of jvarm van. Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken kon hij ze aanhoren. Op precies dezelfde wijze kon hij een ova tie voor een door hem geleverde pres tatie over zich heen laten gaan. „Een ijskoude", zei men dan. Het was een van de vele imago's, die Van de (zonder r) Pol rond zijn persoonlijk heid opbouwde. Een andere was, dat hij grimmig nors en gesloten was. ijen logi sche gedachtengang van de oppervlak kige toeschouwer van weleer, die de oud-wereldkampioen tijdens toernooien alleen maar zwijgend aan de tafel zag komen. Niet zodra had hij een partij voltooid, of hij verdween naar zijn ka- Insiders kennen hem echter als een vlotte prater, wiens „sterke verhalen" over zijn belevenissen de toehoorders de klem in de kaken van het lachen be zorgde. Zij kennen hem als een man, die moppen aan de lopende band kon tappen. Van de in Rotterdam geboren en ge togen biljartmatador werd ook altijd gezegd, dat hij niemand wat gunde. Dat is slechts ten dele waar. Hij kon alles missen. In de wedstrijdsport echter gunde hij alleen zichzelf de zege. En dat is een karaktereigenschap, die een sportman alleen maar siert. Van de Pol was echter ook een uitste kend zakenman. Daarom begreep hij als geen ander, dat alleen successen in de sport tevens reclame voor zijn levens doel daarbuiten betekenden. Van de Pol was uitermate gevoelig voor grote kop pen in de krant, waarin weer een van zijn prestaties werd aangeprezen. Deze eigenschappen tezamen hebben er ook weieens toe geleid, dat men hem bijvoorbeeld bij demonstraties geen leuke man vond. Zeer bekend is de ge schiedenis, waarin verteld wordt, dat hij bij een demonstratie ter gelegenheid van de opening van een biljartzaal een plaatselijke favoriet voor „nul" aan de kant liet zitten. Gevraagd waarom hij dat had ge daan, zei hij toen: „Al die mensen zijn komen kijken naar Van de Pol, die een partij in één beurt kan uitmaken. Wel ze hebben waar voor hun geld gehad. Wat reclameren jullie dan?" Van de Pol trekt zich nu terug. Hij gaat wonen in Rockanje, waar hij nog menigmaal met een grote sigaar in de mond zwijgend achter een schaakbord zal zitten. Want schaken is een van de vele liefhebberijen van deze biljart maestro. Van de Pol behoeft voor de biljart- sport nog niet als verloren te worden beschouwd. Hij heeft al laten doorsche meren, dat hij graag als coach van top- spelers en jeugd wil optreden. Wie weet, want de Koninklijke Nederlandse Biljartbond (KNBB) zoekt nog steeds naar een coach. wel aardig, maar men vergeet zo ge makkelijk, dat je er geweldig hard voor moet werken. Als je eenmaal op de winnende toer bent, dan wil het publiek dat je blijft winnen. Misschien fiets ik nog maar een paar jaar. Ik wil het nog eens bekijken. Na mijn dertigste doe in het in ieder geval niet meer." Bella denkt er precies zo over. „Soms ben ik het fietsen echt een beetje beu", zegt ze. „Het trainen vergt verschrikke lijk veel. Vooral in de winter. Ik kan erg slecht tegen koude handen en voe ten." Haar zus voegt er snel aan toe: „Soms vraag ik me ook wel eens af, waarvoor ik eigenlijk rijd en zoveel af zie". We praten nogal eens met de manne lijke collega's. De meesten vinden de wielersport te hard voor een vrouw." De Britse ruiter David Broome, die in juli in La Baule wereldkampioen springen werd, zal deelnemen aan het internationale concours hippique van Rotterdam. Het concours wordt gehou den van 2 tot 7 september. DIEREN De grote verrassing van het open schaakkampioenschap van Neder land, dat tot en met 8 augustus gehouden wordt in Dieren, is tot nu toe de Leidse student Van Dop. In de tweede ronde rekende hy maandag bekwaam af met Van Baarle en gaat nu samen met Boehn en Timman, die eveneens twee punten uit twee wedstrijden behaalden, aan kop. De Pool Bednarski had deze keer geen tijd om de benen te strekken. Daarvoor was de tegenstand, die hij on dervond van de Westduitser Jacoby te groot. Vijf uur lang heeft de Poolse meester, gebogen over het bord, moeten vechten tegen de nederlaag. Dat hij tenslotte toch nog een remise uit het vuur sleepte was echter meer dan zijn wijsheid te danken aan het feit dat HOEK VAN HOLLAND Voetbal scheidsrechter A. (Janus) Aalbrecht heeft besloten de piste te verlaten. De veertigjarige fluitist werd door de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond op advies van de hoofdscheidsrechterscom- missie van de internationale lijst afge voerd. Aalbrechts prestaties zouden zijn vroegere niveau niet meer halen. En dat is iets, waar Aalbrecht het perti nent niet mee eens is. Niet achteruit „De soheidsrechterscommissie kan nu wel zeggen, dat ik niet zo best meer fluit, maar de rapporten, die door neu trale mensen worden gemaakt zeiden altijd iets heel anders. Ik vind zelf ook bepaald niet dat ik als scheidsrechter achteruit ben gegaan." Gesprek Na de beslissing om Aalbrecht van de lijst van internationale fluitisten te schrappen vond hij er „niets meer aan". De mededeling „dan helemaal niet meer" bracht de scheidsrechterscom- missie er toe Aalbrecht uit te nodigen voor een gesprek. Die invitatie is door de man uit Hoek van Holland afgewezen: „De KNVB heeft mij geschrapt op advies van de commissie. Als er gepraat moet worden praat ik dus met het bondsbestuur. Dat wil ik best. Of dat gesprek door gaat weet ik nog niet". BERINGEN De Belgische wielren ner Gustave Roosbroeck heeft in Be ringen een wedstrijd over 148 kilometer gewonnen. In de sprint versloeg hij zijn landgenoot Nassen. De Nederlander Zoontjes eindigde als derde Jan Kre kels werd tiende en Frijters eindigde op de 27ste plaats. Jacoby door tijdnood minder nauwkeu rig ging spelen. Ook Van Scheltinga had het niet ge makkelijk, maar ondanks een minus pion hield hij de stelling tegen Ad van der Berg keurig in evenwicht. De Roe meen Soos en de Zweed Anderson lij ken zich hersteld te hebben van hun zwakke start. Door respectievelijke overwinningen op Crabbendam en Ver- holt vonden zij weer aansluiting met de kopgroep. Uitslagen 2e ronde: A. van der Berg-Van Scheltinga 1/2- 1/2; Hoogendoorn-J. van der Berg 1-0; Knipscheer-Koeverman 1/2-J/2; Van Dop-Van Baarle 1-0; Verholt-Anderson (Zwe) 0-1; Soos (Roe)-Crabbendam 1-0; Timman-Slisser 1-0; Van de Schee- Smout V2-V2; Anriessen-Van Haas- tert 1/2-1/2; Boehm-Van der Leijn 1-0; Vogel-Witt 1/2-1/2; Van Oosten-Akvist (Zwe) 1-0; Van der Vftet-Plukker 1/2- Jacoby (WDl)-Bednarski (Pol) y2- 1/2; Kerkmeester-Schouten 1/2-1/2; Et- mans-Hartogh J/2-1/2; Bakker-Vaasen 1-0; de Wilde-Amir Sawadkouhi (Per- zië), 0-1. Stand na twee ronden: 1/3 van Dop, Timman, Boehm, ieder twee punten uit twee wedstrijden; 4/12: A. van der Berg, Koevermans, Van de Schee, Vo gel, Van der Vliet, Bednarski (Pol), Hartogh, Bakker, Amir Sawadkouhi ie der 1 Vi uit 2. ROTTERDAM Hedenavond half negfen speelt Feijenoord zijn eerste vriendschappelijke wedstrijd van het nieuwe seizoen in de Kuip. Tegenstan der is het Hongaarse Honved, dat kan bogen op een roemruchte historie. In de zestig jaar dat de Hongaarse club bestaat, leverde zy niet minder dan 46 spelers voor het nationale elftal. De bekendste daarvan zijn Ferenc Pus kas, Josef Boszik, Lajos Tichy die thans nog in het eerste elftal van Hon ved uitkomt, Ferenc Sipos en Sandor Kocsis. Honved, dat dit jaar op de derde plaats in de Hongaarse competitie ein digde, werd kampioen in de jaren 1949-'50, 50-51 en 54-55. Ook werd tweemaal de Hongaarse voetbalbeker gewonnen. Afgevoerd In het seizoen 1966/67 werd het elftal drastisch verjongd. Achttien spelers werden afgevoerd. Coach Kalman Prei- ner (48) trok een aantal nieuwe jonge talenten aan. De verdediging van Feijenoord zal het vanavond vooral moeilijk krijgen met aanvoerder Imre Komora (29), een technisch zeer begaafde aanvaller, die vele malen voor het Hongaarse natio nale team uitkwam. Ook in Lajos Kocsis (22) die een veel belovend jong talent is en in doelman Bertalan Bigske (25) heeft Honved een paar sterke troeven. Feijenoord zal waarschijnlijk in zijn oude beproefde opstelling uitkomen. De kans dat trainer Happel in de tweede helft enkele wisselspelers zal inzetten, is evenwel bijzonder groot. SNEEK Op de derde dag van de Sneekweek voer Regenboogzeiler Jac. de Wilde, zoals hij zelf zei, de race van zijn leven. Hij maakte een scherpe start, maar had niet in de gaten dat hij te vroeg door de lijn was. Pas bij het eerste merkteken werd hij hierop attent ge maakt. Hij ging terug en begon met een enorme achterstand opnieuw. De Wilde slaagde er in op een haast onbegrijpe lijke manier het ene jacht na het ande re in te halen. De kopgroep waarin hij meestal een grote rol speelt, was evenwel niet meer bereikbaar maar de zesde plaats was toch een voortreffelijke prestatie. Luut Hof uit Heerenveen werd verrassend eerste voor Herman van Dijk (Bolsward) op Bouw van Wijk (Woubrugge). Jan Metzelaar uit Woubrugge werd vierde en heeft nu de leiding in het klassement. Fred Imhof boekte zijn derde over winning in de 470-klasse, ditmaal voor de Sneeker J. B. Wielinga. Valkenzeiler Egon Rolf v. d. Bau- men had in de derde race van de Alk- maardermeer Week de zaak beslist niet in handen zoals in vorige wedstrijden. Beter ging het met mevrouw Mabel 't Hoofd-Snijders, die kans zag om Piet van Buren van de eerste plaats te dringen en als winnares door de finish te gaan. Rolf van de Baumen werd als zevende afgeblazen. In Medemblik werd gisteren de eerste race van het open Nederlands kampioenschap in de soloklasse geva ren. In een zeer spannende wedstrijd bij een matig briesje dat in de loop van de wedstrijd afzwakte greep Jan Docter op het nippertje de eerste plaats. Ook de derde dag van de strijd om het open Nederlandse kampioenschap Flying Junior bij Monikkendam is vlekkeloos verlopen. Alhoewel vele deelnemers in de ochtendwedstrijd geen rekening hielden met de draaiende wind, bleek dat de grote kanshebbers zich toch vooraan konden handhaven. De strijd lijkt nu beslist. Cees van der Vlugt heeft met drie eerste plaatsen (twee op maandag) en een tweede plaats een duidelijke voorsprong op Lengton, de Europese kampioen. De uitslagen van maandag waren: Ochtendrace: 1. Van de Vlugt, 2. Zuide- ma, 3. Delsing, 4. Cortlever, 5. Groene- veld. Middagrace: 1. Van de Vlugt, 2. Hei- neke, 3. Delsing, 4. De Wit, 5. Van de Eijnden. Klassement na vijf races: 1. Van de Vlugt 6715 pnt; 2. Lengton 6183; 3. Hel- neke 5913; 4. Delsing 5298.

De Vallei | 1970 | | pagina 11