Veenendaals dagblad GEEN GEVAAR VOOR KABINET-MEIR ORKAAN CELIA TEISTERT TEXAS Buiten Amerikaans en Russisch schip speelden spel van kat en muis Europa beleeft een zomer van Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Constantijn won prijs niet zeilen Vertragingen in treinverkeer rond Arnhem toegenomen Britse radar voor Z.-Afrika Kabinetscrisis in Bolivia V BETERE SFEER IN MOSKOU Nieuwe branden in Franse VOLGENS TIME-MAGAZINE DUITSERS OP WADDENZEE OMGESLAGENEEN DODE Landbouwgif doodde bijen in Bellingwolde Uruguay weigert met ontvoerders te praten Kompong Thom heroverd I Missen Politieman vermoord Proletariërs 1 TEL AVIV De rechts-nationalistische Israëlische Gachal-partij is uit het Israëlische kabinet getreden. Zij is het niet eens met de aanvaarding van het plan-Hogers voor een regeling van de crisis in het Midden-Oosten. VERLIES BIJ EERSTE LANCERING POSEIDON-RAKET BREDA W IL EEN OVERDEKTE IJSBAAN Schoonschip op Italiaanse stations Overwegend zonnig Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 4 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I79 Gachal-partij uit het Israëlische kabinet CORPUS CHRISTI (TEXAS) DC eerste berichten uit Texas, waar de uit ie Golf van Mexico afkomstige orkaan ..Celia" maandagavond arriveerde, ma ken melding van tientallen gewonden. In de streek van de Aransas-pas is een ziekenhuis verwoest. Uit het gebied zijn oproepen ontvangen om veertig patiën ten van dit ziekenhuis te evacueren. Verscheidene plaatsen zitten zonder stroom doordat de storm de boven grondse kabels heeft vernield. De orkaan verplaatste zich met wind stoten van soms 200 km per uur naar het noorden. In radioberichten uit het getroffen gebied wordt gesproken van 150 gewon den. Een ziekenhuis vroeg om serum en instrumenten. In Corpus Christi, een drukbezochte toeristenplaats, en in plaatsen in de omgeving wordt zware schade gemeld. Met verscheidene gebieden aan de kust is het telefoon- en telegraafverkeer verbroken. Het 4000 inwoners tellende plaatsje Ingleside, bij de Baai van Corpus Christi, is voor het grootste gedeelte verwoest. De orkaan ontwortelde palm bomen. rukte daken af en gooide auto's en vrachtwagens omver. Na de kust streek te hebben geteisterd trok „Celfa" naar het noorden in de richting van de plaats Maphis, een stadje met een Mexicaans-Amerikaanse bevolking. De kracht van de orkaan is enigszins afge nomen, maar het orkaanalarm blijft nog van kracht. MOSKOU Een onbekende met een jachtgeweer gewapende man, heeft in Jakorma, even ten noorden van Mos kou, een brigadier van politie doodge schoten, toen deze poogde hem te arres teren als verdachte van de moord op een bewaker. Volgens het regeringsblad Iz- vestia werden bij het incident nog drie personen gewond. De man werd later gearresteerd. Wanneer het incident plaatshad is niet bekend. De politie-agent is onderscheiden met de orde van de Rode Ster. Eerlijkheidshalve moeten we niet vergeten, dat de gesmade en verachte huismussen gedurende de broedtijd de mens van enig nut zijn. Ze voeren aan hun jongen nl. veel insekten, kleine rupsen en worm pjes, doch helaas ook een plantaar dig menu, bestaande vooral uit niet geheel-rijpe, van binnen nog melkachtige korrels van gerst, tar we, maïs e.a. granen. Allerlei on derzoekers hebben nut en schade met de el uitgemeten, doch door gaans brachten de mussen hut er in hun conclusies slecht af. Toch zie ik met genoegen, hoe ze onze rozen van luis zuiveren en onkruid zaden van melde, perzikkruid. gan- zevoet, varkensgras en duizend knoop tot zich nemen, maar met een moet er dan weer aan worden herinnerd, dat ze met de excre menten die ongewenste hardnekki ge vijanden van tuin en akker ver breiden. Anderzijds zijn sommige insekten, die ze eten, voor land-, tuin- en bosbouw onschadelijk of in different, sommige daarentegen werkelijk nadelig. Als mussen klei ne naakte rupsjes van de knoppen der ooftbomen pikken, wordt helaas menige bloesem door hun optreden vernield. Ruw behaarde rupsen tas ten ze evenmin aan als de lichter behaarde ringelrupsen, maar de nuttige spinnen achtervolgen ze en zo wipt de schaal op-en-neer, doch de scha blijft het meest merkbaar. Het dreigende gevaar ten spijt, voerden de Amerikanen omtrent de jaren 1850/'52 uit Europa huismus sen in, ter bestrijding van een be paalde spanrups. Ene Nicolas Pike had zich daarvan veel voorgesteld, maar nimmer kon hij bevroeden, dat de immigranten, die zich zeer spoedig hadden aangepast en in weinige jaren alom in de U.S.A. en Canada huisden, tot een onuitroei bare pest, van miljoenen belagers der immense graangebieden zou den optreden. Herhaaldelijk heeft de mens trouwens zulke onvoorzich tige introducties in de loop der ja ren met schade en schande moeten betalen. i •MlltlMftllltfltllllMtllllttllllllMtMIIMIMMIIItlMMI 4 aug. '70 A. B. WIGMAN Het besluit om uit de regering te treden werd maandagavond laat genomen op een stormachtig verlopen acht uur durende speciale vergadering van het centra le bestuur van de Gachal. een coalitie van liberalen en de Heroeth. De meer derheid was krap, 117 tegen 112 stemmen. Waarnemers voorspellen een breuk in de Gachal met de liberale vleugel, die in het kabinet wilde blijven. Het al verwachte vertrek van de Ga- chal-ministers. betekent geen gevaar voor het voortbestaan van de coalitiere gering van premier Meir, die in het 120 zetels tellende parlement dan nog een meerderheid van 78 zetels heeft. Tot dusver was deze 104. De Gachal is niet tegen het gehele Amerikaanse vredesplan, dat vrijdag door het kabinet de Gachal-ministers uitgezonderd, werd goedgekeurd. Zij stemt in met een beperkt bestand. Onoverkomelijk bezwaar had een meerderheid van het partijbestuur ech ter tegen een in het plan neergelegde terugtrekking uit de Arabisch gebieden. De leider van de Gachal, minister zonder portefeuille Menachem Begin, betitelde de coalitie als „een regering van nationale capitulatie voor een München van het Midden-Oosten" nu zij het plan-Rogers heeft aanvaard. Men verwacht weinig invloed op de Israëlische politiek door het uittreden van de Gachal-partij uit de op brede basis steunende regeringscoalitie, die ten tijde van een nationale crisis aan de vooravond van de zesdaagse oorlog in 1967 werd gevormd. De vier door Gachal-ministers bezette posten ontwikkeling, Vervoer, Han del en Industrie, en Posterijen vallen automatisch toe aan de premier, me vrouw Meir. Twee andere Gachal-mi nisters hadden geen portefeuille. De uitslag van de stemming wordt niet bepaald als een groot succes gezien voor do leider der partij, Menachem Begin, die wordt beschouwd als een der oorlogszuchtigste vooraanstaande Israe li's. Begin had al meermalen gedreigd het kabinet te zullen verlaten, als zijn par tij hem niet steunde. Men verwacht niet dat de regering nieuwe algemene verkiezingen zal gaan uitschrijven, en dat de Gachal-zetels in het kabinet nu onder andere leden van de regeringscoalitie zullen worden ver deeld. Wat het parlement betreft, daar heeft de Gachal 26 zetels. Ze is er de grootste partij na de socialistische groe pering, die er 56 heeft. Twee Israëlische militairen zijn ge wond door mortiergranaten die Arabi sche guerrillastrijders van Libanees ge bied hebben afgeschoten. Dit heeft een Israëlische woordvoerder maandagoch tend bekend gemaakt. Zondag bestook ten Israliërs en Arabieren in dit gebied elkaar vrijwel de gehele dag met artil leriegranaten. In de Egyptische hoofdstad Cairo is maandagavond bekendgemaakt, dat op de dag twee Egyptische vliegtuigen een Skyhawk en een Phantom in het gebied van het Suez-Kanaal zijn neer geschoten. De bemanning van de Phan tom is gevangen genomen. Israël geeft het verlies van een toe stel toe. Het eerst gemelde neerschieten van de Skyhawk is door Israël tegenge sproken. De piloten van het neergeschoten vliegtuig werden geïdentificeerd als kapitein IGAL en eerste luitenant Mos je Gold Dazer. UTRECHT De vertragingen in het treinverkeer naar en vanuit Arnhem zijn dinsdagochtend vroeg toegenomen tot 30 minuten a een uur. Het uitlopen van de goederendienst in de afgelopen nacht was hiervan de oor zaak. De spoorwegen verwachten dat het in de loop van de ochtend beter zal worden, maar een vlekkeloos verloop van de toch al gekapte dienstregeling wordt uitgesloten geacht. (zie ook elder in dit blad). LONDEN Hoge Britse regerings functionarissen hebben erkend, dat on der het Labour-bewind toestemming is verleend voor de levering van een zeer kostbare radarinstallatie aan Zuid-Afri- ka. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken was deze levering niet in strijd met het door Engeland onder schreven embargo op de levering van wapens aan Zuid-Afrika, omdat dit embargo slechts de levering van vuur wapens. explosieven en militaire voer tuigen dekt. De radarinstallatie is van 1964 tot 1970 geleverd door de firma Marconi, die verder geheimhouding over de trans actie wilde bewaren. LA PAZ De ernstige meningsver schillen in de regering van president Alfredo Ovando hebben maandagavond een climax bereikt met een nieuwe ka binetscrisis. De minister van Voorlichting Alberto Bailey is afgetreden als gevolg van me ningsverschillen met de minister van Binnenlandse Zaken kolonel Juan Ayo- roa en de minister van Industrie en Handel, kolonel Edmundo Valencia. Bo vendien moeten twee legerofficieren hun ontslag aangeboden en weer inge trokken hebben. Hedenmorgen heeft het eenmaal per week verschijnende nieuwsblad „Pren- sa". een uitgave van de journalisten- bond, Ayoroa en Valencia beschuldigd van een samenzwering tegen de rege ring met het doel een rechts bewind te stichten. De machtigste vakbond van Bolivia heeft naderhand geëist, dat president Ovando beide ministers zou ontslaan. Bovendien eiste deze vakbond het ont slag van de opperbevelhebber van het leger generaal Rogelio Miranda, en van 't hoofd van het militaire college in La Paz, generaal Hugo Banzer. De vakbond verdenkt deze twee militairen ervan een fascistische staatsgreep te beramen, waarvan de arbeidende klasse van Bo livia het eerste slachtoffer zal worden. ORBETELLO (Italië) Koning Constantijn van Griekenland ont vangt een zilveren schaaltje uit han den van prins Bernhard, zijnde de derde prijs in een zeilregatta om de „Coppa S.A.R. Principe dei Pasei Bassi". In het midden koningin Ju liana, rechts koningin Anne-Marie van Griekenland. BONN Bij de Westduitse delega tie in Moskou heerst toenemend opti misme. Al blijven de onderhandelingen hard en moeizaam, men rekent nu toch vast op liet tot stand komen van een overeenkomst. Staatssecretaris Bahr: „Als alles goed gaat, kunnen we eind deze week, thuis zijn". De meest optimistische prognose: Volgende week officiële ondertekening door minister Gromyko in 3unn. De bijeenkomst van Scheel en Gro myko. zondagmiddag in Gromyko's landhuis buiten Moskou, heeft een sfeer van vertrouwen geschapen tussen de beide ministers. Zij confereerden et telijke uren, maakten samen een lange boswandeling en dineerden daarna uit gebreid. Gromyko zou hebben verze kerd dat de Sowjet-Unie tot tegemoet komingen bereid is bij het vier mogend- hedengesprek over West-Berlijn. Zondag sprak de Westduitse woord voerder Rüdiger Von Wechmar nog over twee weken. De Westduitse Bondskanselier Willy Brandt heeft voor zijn vertrek naar Noorwegen voor vakantie verklaard, dat er geen reden is voor pessimisme omtrenl de Russisch-Westduitse on derhandelingen in Moskou. „Aan de andere kant is het echter nog te vroeg om te zeggen dat wij het achter de rug hebben. Ik hoop dat de minister van Buitenlandse Zaken (Wal ter Scheel) succes zal hebben met zijn besprekingen", aldus Brandt. Volgens hem was het nog niet moge lijk te zeggen wanneer de Bondsrege ring een besluit zou moeten nemen over de resultaten van de besprekingen. Minister Scheel wordt aa-n het eind van de week in Bonn terugverwacht. n X rn 0> Tmxmmmrn i *- 4 KAAP KENNEDY Een Rus sisch inlichtingenschip en een Ame rikaanse onderzeeboot jager, hebben ter hoogte van Kaap Kennedy „kat en muis" gespeeld, dc een om een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de eerste proeflancering vanaf een Amerikaanse onderzeeboot van een model van de Poseidon-raket, de ander om dat waarnemen te ver hinderen. Anderhalf uur voor de lancering van de Poseidon vanaf de onderzee boot „James Madison" verscheen de Russische trailer boven de horizon. De Amerikaanse jager „Calcate- ra" stevende op de Rus af. waarna de schepen om elkaar bleven draaien, de bemanning van de „Cal- catera" aan dek aangetreden om het zicht van de Russen te verkleinen. Een schip vol verslaggevers volgde het kat-en-muis-spelletje, waarbij de treiler „Laptef" eenmaal op aanva- ringskoers de „Calcatera" naderde maar 200 meter van het schip af draaide. Driftig flitsten over en weer de seinlampen. Toen de „James Madison" de Poseidon lanceerde die in oorlogstijd tien afzonderlijke kernladingen op '10 verschillende steden moet kunnen afvuren la gen het escorteschip en het Russi sche inlichtingenschip op respectie velijk een mijl en anderhalve mijl van de plaats van de lancering. Door De Calcatera (rechts) en het. Sovjet-spionageschip Laptef vlak bij elkaar. de bemanning van het Russische vaartuig werden enkele stukken uit het water gevist die de raket tegen .waterlekkage beschermen in de lan- ceerbuis. Later bleek dat de bemanning van de „Calcetera" erin is geslaagd de Russen te beletten stukken uit het water op te vissen die de raket be schermen tegen waterlekkage in de lanceerbuis. De bemanning van de „Laptef" stond daartoe al klaarmet enterhaken en netten, doch na een gevaarteken van de „Calcetera". draaide de Rus weg en verdween. BORDEAUX In de nacht van maandag op dinsdag is een nieuwe brand ontstaan in de bossen bij Lam bert, een plaats ten zuidoosten van l'E- tang de Lacarau nabij Bordeaux, in het departement Gironde. Een gebied van 460 ha is door het vuur, dat werd aangewakkerd door een sterke wind, verwoest. Het vuur, breidt zich nog steeds uit, maar verplaatst zich naar een onbewoonde streek. Brand weer en militairen bestrijden de brand over een front van ongeveer twee kilo meter. Zondag heeft in Gironde op vijftig plaatsen een bosbrand gewoed. Onge veer 400 ha pijnbos en struikgewas zijn hierbij een prooi der vlammen gewor den. Ook nabij Mont-Doré in Auvergne, is maandagavond een nieuwe bosbrand uitgebroken. Het vuur heeft 29 schapen gedood. NEW YORK „Oudere Europeanen zijn opgegroeid met een gevoel van dankbaarheid, of ten minste respect, jegens Amerika dat geholpen had hun land te bevrijden en weer op poten te zetten. Maar hun kinderen zijn, op zijn zachtst gezegd, sceptisch". Zij vormen thans dc Europeanen die vastbesloten zijn „om nooit meer in vreemde modder te gaan vechten". In een reportage besteedde het nieuwe nummer van Time Magazine aan dacht aan „Europa in de zomer van '70". De redactie komt tot de slotsom dat de „gezondheid van het Europese vasteland beter is dan de Amerikaan se, en dat veel buiten Amerika wo nende Amerikanen, hun kinderen naar Europa sturen en daar laten blijven, om hen ver te houden van „rassenonlusten, gevechten op de uni- OOSTMAHORN Op dc Waddenzee is maandagavond een zeiljacht met drie Duitsers aan boord omgeslagen. Eén op varende is verdronken. De beide andere konden worden gered dank zy het feit dat één hunner erin is geslaagd zwem mend Rottumeroog te bereiken en vandaar via de mobilifoon Schevenin- gen Radio van het ongeluk op de hoogte te stellen. Van Oostmahorn is toen de redding boot „Gebroeders Luden" uitgevaren, korte tijd later gevolgd door de red dingboot van het Duitse eiland Borkum, de „Georg Breusing". De man op Rottumerplaat is door een Duitse helikopter opgepikt, waarna het zoeken naar de andere twee de hele nacht heeft voortgeduurd. De Duitse reddingboot vond vanmorgen eerst het stoffelijk overschot van één van de op varenden, een poos later tenslotte de tweede overlevende. De redding was mede te danken aan de assistentie van een „Neptune" van de marinelucht vaartdienst. Dit vliegtuig ondekte om streeks 6 uur 's morgens de ligging van de omgeslagen boot. BREDA Het gemeentebestuur van Breda heeft de raad voorgesteld een krediet eschikbaar te stellen voor de bouw van een overdekte ijsbaan met een ijsvloer van 60 bij 40 meter. Rekent met de grondkosten mee dan komt de totale hal volgens de huidige geldwaar de op 2,3 miljoen gulden. De gemeente Breda houdt er echter rekening mee, dat het nog wel enkele jaren kan duren voordat de bijzonder grote schaarste op de centrale kapitaalmarkt enigszins is verholpen. versiteiten en verdovende middelen". Terwijl de VS met sociale, economische en buitenlandse problemen kampen kent het merendeel van Europa, aldus Time, een „zomer van pret". „Twee jaar geleden heerste er anarchie in Parijs en werd Praag binnengeval len" en thans voelt Europa zich vol vertrouwen en zelfs tevreden dat men geen economische en sociale pro blemen kent die niet oplosbaar zijn. ..De Europese nationale gezondheid is beter dan die van de Amerikanen". BELLINGWOLDE Vijf imkers in Bellingwolde zijn ernstig gedupeerd doordat honderdduizenden bijen zijn gedood door landbouwbestrjjdingsmid- delen. De honing is vergiftigd en het broed van de bijen is vernield. Mon sters van de dode bijen zijn opge stuurd naar een laboratorium in Wa- geningen. De bijenhouders zijn zeer verontwaardigd over dit gebeuren. De heer H. Abbas, zelf bijenhouder, zegt dat het de gewoonte is 's mor gens of 's avonds na zonsondergang de landbouwgewassen te besproeien. Dan zijn de bijen of nog niet weg of ze zijn binnen. Woensdagmiddag om één uur zou echter het vliegtuig van het spuitbedrijf T. van der Meulen uit Oostwoud de landbouwgewassen hebben gesproeid. Of er sprake is van een bestrijdings middel dat niet is toegestaan is nog niet bekend. Van het laboratorium is nog geen uitslag over de oorzaak van dood van de bijen. ROME Als gevolg van de steeds groeiende toename van het aantal be delaars. zwervers, prostituées en straatmuzikanten op de Italiaanse stations gaat men, allereerst op de stations van Rome, Milaan en Napels, weer het systeem van de toegangs kaartjes (tot de perrons) invoeren. Die kaartjes kan men bij automaten kopen, zij kosten 100 lire en zijn een uur geldig. De kaartjes waren afgeschaft in 1965, maar sindsdien waren de stations „vergaarbakken geworden van illega le praktijken". Er komen strengere boetes voor het „stelen" van gereserveerde plaatsen in de trein en voor het „verboden op treden" bijvoorbeeld van muzikanten in de treinen. Alle personen „die het openbare fat soen schenden" alsmede „illegale" kruiers en marskramers, kunnen worden gestraft met. een -boete van ten hoogste L. 20.000. Tot nu toe be droeg deze L. 1000. MONTEVIDEO De regering van Uruguay heeft verklaard niet bereid te zijn met de guerrilla-organisaties Tupa- maro in onderhandeling te treden over de vrijlating van twee ontvoerde diplo maten. De organisatie had in ruil voor hun vrijlating dc invrijheidstelling van alle politieke gevangenen in het land geëist. De Tupamaros houdt de Amerikaan Dan Mitrione en de Braziliaanse consul Aloysio Mares Dias Gomide gevangen. In antwoord op de eis van de guerril las deelde het ministerie van Buiten landse Zaken mee, dat de term „politie ke gevangenen" niet van toepassing is op leden van Tupamaros, die volgens het departement niets anders zijn dan gewone misdadigers. Naar schatting 150 leden van Tupamaros zitten in Uruguay gevangen. In de regeringsverklaring wordt ech ter niet de mogelijkheid uitgesloten dat eventueel met anderen over de vrijla ting van de diplomaten zal worden on derhandeld. In een verklaring van het Uruguese ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat „autoriteiten geen andere keus hebben dan zich te houden aan de grondwet en de wetten". De Amerikaanse regering heeft maandag een beroep gedaan op de Uru guese guerrillastrijders, toestemming te geven voor ziekenhuisbehandeling van de vrijdag ontvoerde en daarbij gewon de Amerikaanse adviseur van de Uru guese politie, Daniel Mitrione. De Ame rikaan kreeg bij de actie een kogel ln de borst. PHNOM PENH Na zware gevech ten zijn dc Cambodjaanse troepen er in geslaagd de noordelijke provincie hoofdstad Kompong Thom, 140 km ten noorden van Phnom Penh, weer onder controle te krijgen. Dit is meegedeeld door een militaire woordvoerder In Phnom Penh. Een kleine groep van de Viet-Cong houdt zich nog steeds verschanst in Skoun, een knooppunt van wegen 70 km ten noorden van de Cambodjaanse hoofdstad. De gevechten om Kompong Thom waren zaterdag begonnen, de Viet- Cong, die gebruik maakte van „zelf moordcommando's," heeft 111 man aan doden verloren. De Cambodjaanse troe- pen verloren 32 man en hadden 74 ge wonden. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot woensdagavond: Overwegend zonnig met plaatselijk een regen- of onweersbui. Matige ooste lijke wind. Vrij warm. Morgen: Zon op: 05.07; onder: 20.24. Maan op: 08.30; onder; 21.20.

De Vallei | 1970 | | pagina 1