Spoorwegmensen doen wat ze kunnen9 maar: door brand niet in gevaai* Rumoer in raad van Eindhoven Ook trein in hrand Oude vrouw beroofd van f 15.500.- Pech blijft spoorwegen achtervolgen Voor Suharto geen politiek bij staatsiebezoek Demonstraties worden al druk voorbereid liktetespdere ZIEKENZONNETJES „ZILVEREN RIKS" SCHAARS ARTIKEL Bewogen Artibusgeding voor Utrechtse rechter D'66 WIJST D'70 AF Bestrijding vervuiling kost ons miljard PROCES IN PRETORIA VERDAAGD Klandestiene zenders in Hardenberg; Tom a tenex port blijft slecht MILITAIREN ZELDZAAM WARM ONTHAAL COMITÉ ie MWMiéitoj. fafcétmllM. VERHIT VERZOENEN Vier miljoen schade door brand Moeder vluchtte naar vrijheid Orkaan in Madrid DINSDAG 4 AUGUSTUS 1970 TREINVERKEER DEZE WEEK NIET VOLGENS HET BOEKJE UTRECHT Twintig monteurs van de Nederlandse Spoorwegen werken sinds gisterochtend aan het herstel van de bedrading in het relaishuis van de centrale verkeersleiderspost in Arnhem, dat maandagnacht uitbrandde. De chaos die hierdoor ontstaan is in de spoorwegdienstenregeling, zal zeker nog enkele dagen voortduren. Het herstelwerk wordt de komende dagen dag en nacht voortgezet. De spoorwegen hadden het liefst nog meer mankracht inge schakeld, maar het telaishuis is daarvoor te klein. De treinvertragingen bleven tot in de late avond in het hele land merkbaar. Het westen van het land kwam er met geringe ongeregelde vertragingen nog het beste af, maar toch moesten de treinreizigers het ongerief van uitge vallen treinen voor lief nemen. In het oosten van het land liepen de treinver- tragingen maandagavond op tot een half uur. Vrijwel alle goederentreinen hebben vertraging en ook moet rekening wor den gehouden met late postbezorging, want veel posttreinen hebben ook last van het Arnhemse ongerief. De Nederlandse Spoorwegen ver wachten voor vandaag een prolongatie van de vertragingen van maandag. Treinreizigers dienen er voorts reke ning mee te houden dat de NS voorlo pig veel treinen van de dienstregeling laten vervallen om het verkeer zo goed mogelijk op gang te kunnen houden. Een 20-tal militairen van het 541-ste verbindingsbataljon uit Schaarsbergen, helpen het NS-personeel in Arnhem om toch nog zoveel mogelijk treinen binnen te loodsen. Zij doen dit met eigen mate rieel. Met behulp van veldtelefoons houden zij op deze manier de door de brand verwoeste telefoonverbindingen tussen de verschillende posten in stand. Zij zijn vooral ingezet op de oost-west verbinding in verband met het interna tionale treinverkeer. De kortsluiting die gisteren brand veroorzaakte in de centrale verkeers post op het spooremplacement in Arn hem werd veroorzaakt door een hoogst zeldzame fout. Een railauto raakte met zijn omhoog- geschoven werkbak onder een viaduct de bovenleiding. „In het hele land hangt de leiding op •en hoogte van vijfenèenhalve meter, alleen onder het viaduct op 4.80 meter. Daarin heeft de chauffeur kennelijk EINDHOVEN Dolle Mina's, kabou ters en winkelbedienden, die gekant waren tegen een wekelijkse koopavond, hebben maandagavond rond het mid dernachtelijk uur de Eindhovense ge meenteraadsvergadering trachten te verstoren, waarin een voorstel tot het instellen van een koopavond aan de orde was. Op last van burgemeester Witte werd één van de protesterende dames, nadat een serie minder oirbare woorden door de raadzaal was geslingerd, door de po litie van de publieke tribune verwij derd. Een drietal jongemannen meng den zich in de politieke operatie. Het resultaat van het gevecht was dat er vier aanhoudingen waren verricht voor de vergadering voortgang kon vinden. Eerder op de avond hadden de protes terenden al getracht spandoeken in de raadzaal te ontplooien, terwijl zij drei gend met meegebrachte tomaten had den gemanipuleerd. Het voorstel tot het instellen van een wekelijkse koop avond werd aangenomen met 24 tegen 10 stemmen. SCHIPHOL De Nederlandse reis organisatie Airtour Nespanda gaat f 5 miljoen investeren in Spaanse hotels. In Benidorm aan de Spaanse oostkust heeft de onderneming twee hotels en in Tossa de Mar aan de Co§ta Brava een hotel gekocht. Voorts laat ze in Benidorm een blok appartementen bouwen. geen erg gehad", verklaarde gistermid dag de heer G. Baljet, chef van het seinwezen bij de Spoorwegen. Om drie uur gisternacht haalde de te lefoon hem uit zijn bed in Jutphaas. De heer Baljet kwam onmiddellijk in actie om de gevolgen van de brand op te vangen. „Een gelukje was", zegt de heer Bal jet, „dat er op het tijdstip van de kort sluiting vrijwel geen treinverkeer was. We gebruikten de zondagnacht meestal vt>or groot onderhoudswerk". Wat waren de onmiddellijke ge volgen van de brand? De heer Baljet, met een stuk verkool de kabel in zijn hand: „De wissels wa ren niet meer bedienbaar en ten dele waren de seinen gedoofd of eveneens onbedienbaar". Wat waren de gevolgen voor het treinverkeer? „Het was niet meer mogelijk op snel le wijze treinen te behandelen. De trei nen stoppen voor de seinen, want ge doofde seinen tellen als onveilige sei nen. De wissels, die kilometers uit el kaar liggen moesten met de hand wor den bediend. Ook de praatpraalinstalla- ties en de telefoons bij de seinen waren defect". Hadden er geen grotere ongeluk ken kunnen gebeuren? „Uitgesloten. De veiligheid van trein en wegverkeer is geen enkel ogenblik in gevaar geweest. Zelfs niet als het midden op de dag of tijdens het spits uur zou zijn gebeurd. Bij kortsluiting valt de spanning op de bovenleiding weg. Het remvermogen van de treinen wordt daar niet door aangetast. De on verlichte seinen tellen als onveilig, zo dat elke machinist zal stoppen. De overwegen in het betrokken gebied gaan vanzelf dicht". ALKMAAR Als gevolg van een weggegooide peuk of een kort sluiting is gistermiddag een leeg treinstel van de Nederlandse Spoorwegen op het station in Alk maar uitgebrand. Niemand werd gewond. De schade bedraagt onge veer een half miljoen gulden. Een seinwachter ontdekte om streeks kwart over twaalf een he vige rookontwikkeling in één der rijtuigen van het vierwagenstel. De vrijwillige brandweer van Alk maar werd gealarmeerd en rukte met groot materieel uit. Het was mogelijk met de spuitwagens het zwaar rokende treinstel tot op tien meter afstand te naderen. Door rook leverde het opsporen van de vuurhaard echter moeilijkheden op. Het treinverkeer kon normaal doorgang vinden. Bij het passeren van de plaats van de brand mocht alleen langzaam worden gereden. Door de rook kregen de dieren van het circus Sarrasani, die juist met een trein waren aangekomen, het benauwd. Oppassers zorgden er echter voor dat zij voldoende water kregen. ZWOLLE De 84-jarige mevrouw De V. uit Zwolle is 15.500,- kwijt. In verband hiermee zijn drie familieleden aangehouden, die de bejaarde vrouw dit weekeinde bezochten. Het geld was de opbrengst van de verkoop van haar huis in het Zwolse saneringsgebied. De bejaarde vrouw be waarde het in een theedoek geknoopte geld in een tas die zij steeds bij zich droeg. Korte tijd na het familiebezoek bleek de tas, die in de kast lag, te zijn verdwenen. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen worden sinds de invoering van de nieuwe dienstregeling op 31 mei (meer treinen, sneller rijden, korter stoppen) door pech achtervolgd. Vrijwel geen dag ging zonder treinvertr aging en voorbij. Er deden zich vier ontsporingen en drie treinbotsingen voor. Er waren ruim tien bot singen op overwegen, waarbij vijftien doden vielen. Sinds 31 mei kampten de NS met de volgende problemen: I JUNI: in Maartensdijk bij Utrecht rijdt een trein tegen een auto. 0 2 JUNI: In Utrecht stappen twee machinisten elk in de verkeerde posttrein. Gevolg: vertragingen. Voorts een seinstoring bij de enkel- sporige brug over de Maas bij Hedel. Diverse treinen vallen uit. 12 JUNI: Technische storing bij Moordrecht tussen Utrecht en Rotter dam. Bij Breukelen loopt een trein vast door defecte remmen. Die dag is het zo warm dat in Rotterdam de rails zover uitzetten dat treinverkeer niet mogelijk is. Rampdag 18 .^UNI: Bijna een rampdag. Tussen Zwolle en Amersfoort bijna geen treinverkeer mogelijk door de brand in 't Harde. Bij Maarssen rijdt de Intercity-trein Zandvoort - Maas tricht tegen een zandauto. 19 JUNI: Door drukte grote ver tragingen. Bovendien enkele techni sche storingen. 22 JUNI: Vertragingen na bliksem inslag op lijn Zwolle - Amersfoort. 0 25 JUNI: Treinonsporingen bij Gilze-Rijen en Blerick. Bij Half weg wordt een gasleiding bij de spoorweg door een dragline vernield. 3 JULI: Frontale botsing van twee personentreinen tussen Apel doorn en Zutphen. Drie gewonden. 7 JULI: Mankement aan nieu we spoorwegbrug bij Dordrecht. In een tunnel onder het emplacement van Utrecht brandt een teerauto uit: ver tragingen. 8 JULI: Vertragingen in Oost-Ne derland door storm, onweer en water overlast. Defecte locomotief in Rot terdam. 9 JULI: Ontsporing goederentrein bij Lage Zwaluwe. 9 10 JULI: Defecte locomotief tus sen Zevenaar en Emmerik. 11 JULI: Kabelstoring stremt verkeer op de lijn Rotterdam-Hof plein. Bij Meppel stort straaljager neer en vernielt bovenleiding. Brand 18 JULI: Na botsing op overweg bij Nunspeet brandt posttrein uit. Twee doden. 19 JULI: Overwegwachter bij Ze- venbergschenhoek sluit bomen niet. Auto rijdt tegen trein. Drie doden. 3 AUG.: Brand in Arnhem, waar door dienstregeling in de war raakte. Brand in lege trein in Alkmaar, een half miljoen schade. De lijst kan nog worden aangevuld met vele ongelukken op spoorweg overgangen en op stations, waarbij vijftien mensen 9m het leven kwa men. v DEN HAAG Dp Indonesische pre sident Suharto zal tijdens zijn staatsbe zoek aan Nederland van 1 tot 4 septem ber, geen ontmoeting hebben met prof. YVertbeim, dr. Utrecht of een vertegen woordiging van de zogenaamde Repu bliek der Zuid-Molukken. President Suharto zal wel een bijeen komst bijwonen met de Indonesische gemeenschap in Nederland. In Den Haag is men ervan overtuigd zen, dat de Indonesische president, zijn vrouw en hun gezelschap straks de of ficiële gasten zijn van koningin Juliana en prins Bernhard. President Suharto kan onder die omstandigheden protoco lair geen politieke discussies aangaan met opponenten die betrekking hebben op Indonesische aangelegenheden. De president van de republiek der Zuid-Molukken", ir. J. A. Manusama heeft in Den Haag meegedeeld, dat de Zuid-molukkers de Indonesische presi dent een „warm onthaal" willen geven. Ook de jongeren van de stichting Door de eeuwen trouw en de in Nederland wonende papoea's zouden tijdens het bezoek van president Suharto acties willen voeren. Ir. Manusama wilde niet vertellen welke acties de groeperingen in gedach ten hebben. In Den Haag is mern ervan overtuigd dat krachtig zal worden opgetreden te gen elke vorm van orde-verstorende activiteiten tijdens het bezoek van de Indonesische president. Ir. Manusama heeft er intussen op nieuw bij minister-president De Jong schriftelijk op aangedrongen, niets na te laten om „een aanvaardbare oplos sing te vinden voor het nu al twintig jaren durende gewapende conflict tussen Indonesië en de Zuid-Molukken". In Amsterdam is het comité „Suharto ongewenst" opgericht. Het comité is te gen het bezoek omdat Suharto medever antwoordelijk zou zijn voor de moord op honderdduizenden communisten bij SCHIPHOL Weer een nieuwe Ne derlandse luchtvaartmaatschappij Wat betekenen de letters ,,KLAC"? De oplossing is toch vrij eenvoudig Tijdens het taxiën werd het richting- ADVERTENT1E BREDA Buitenlandse toeristen en arbeiders, die in Breda ziek in een van de ziekenhuizen terechtkomen, kunnen sinds enkele dagen de komst van een lieftallige hostess van de VW tege- moetzien. Met een vriendelijk praatje en een bos bloemen moet zij deze patiënten wat zien op te beuren. Het idee is afkomstig van de VVV in Breda waar Joan Prins, lid van het Holland-Hostess leam en ondergebracht bij de Bredase VVV, deze gedachte het eerst, lanceerde. Het Nationaal bureau voor toerisme speelt met dezelfde ge dachte. Binnenkort zullen in meer ste den zieknhostesses op pad gaan. In Breda werd het idee al enkele ke ren in praktijk gebracht. De reserve keeper van Chelsea, Hughes, die woens dagavond in de wedstrijd tegen NAC een been brak, heeft al een uur bezoek gehad. De bezoeken vinden alleen plaats na overleg met de behandelende doktoren, en bij die buitenlanders die in ons land geen familie hebben of van wie de fa milie de vakantie reeds heeft voortge zet. De VW en zieke buitenlanders zullen overigens nog even op een bezoek van Joan moeten wachten: Joan Prins is momenteel namelijk zelf ziek. roer van een toestel van Martin Air, Charter beschadigd. De MAC kon tij-1 delijk een roer lenen van grote broer KLM. AMSTERDAM De zilveren rijks daalder is op het ogenblik een bijzonder schaars artikel. Bankdeskundigen me nen, dat het publiek en de Nederland- sche Bank in afwachting van de roula tie van de nikkelen rqkdaalder, het muntstuk oppotten. De winkeliers ondervinden veel hin der van het gebrek aan rijksdaalders. Velen doen vergeefse pogingen bij de banken en bijkantoren om voor -een paar honderd gulden zilveren rijksdaal ders te krijgen. De banken hebben ech ter vaak zelf amper voldoende voorraad. De Nederlandse Bank acht echter nog niet de tijd aangebroken om de nikke len rijksdaalder in omloop te brengen. De voorraad is nog te gering om aan de vraag te voldoen. Daarbij komt dat de produktie van nikkelen rijksdaalders een tijdlang heeft stilgelegen in ver band met de uitgifte van het zilveren tientje. De nikkelen rijksdaalder zal daarom niet eerder in roulatie worden gebracht dan in oktober of november van dit jaar.. Tot die tijd zal er gebrek aan rijks daalders blijven, zo het niet groter wordt, want de banken zijn van me ning, dat de Nederlandsche Bank op 't ogenblik „mondjesmaat" rijksdaalders uit handen geeft. De Nederlandsche Bank ontkent echter UTRECHT „Als u een man bent, dient u een klacht btf de officier van justitie in, riep de heer Bouwmeester, voorzitter van het bestuur van de Utrechtse acade mie voor beeldende kunsten Artibus. „U beschuldigt me immers van valsheid in geschrift". „Ik beschuldig niemand", antwoordde mr. H. A. Kater, de Amsterdamse advocaat van zeven leerlingen van Artibus die van de academie z(jn gestuurd wegens hun houding in de actie voor democratisering van de leiding van Artibus. „Ik heb me alleen iets afgevraagd, maar als u dat wilt, kunt u een klacht wegens smaad tegen me indienen". Dat was de verhitte sfeer waarin gis teren voor de president van de Utrecht se rechtbank het kort geding eindigde dat mr. Kater tegen het bestuur had aangespannen. Mr. Kater pleitte dat zijn zeven cliën ten met vijftien anderen willekeurig waren gekozen uit de „overgrote meer derheid van de studenten", die demo cratisering van de academie voorstaat. Het, volgens de advocaat, onrechtmatige besluit hen van Artibus te verwijderen zou moeten worden ingetrokken. „In de brief waarin het besluit wordt meegedeeld, wordt hun een aantal af schuwelijke handelingen verweten, maar ook als die waar zouden zijn, dan zijn ze nog minder ernstig dan die bij andere democratiseringsacties op uni versiteiten gebruik zijn geworden", al dus mr. Kater. „Op de twee Amster damse universiteiten lopen honderden studenten rond die wegens huisvrede breuk zijn veroordeeld, zonder dat zij worden weggestuurd". In een veel overzichtelijker betoog stelde mr. D. Runia daar namens het bestuur tegenover dat het bestuur steeds bereidheid had getoond te onder handelen met de studenten over nieuwe statuten, maar dat de studenten die on derhandelingen steeds hadden doorbro ken met stakingen en andere acties. „Toen het bestuur had laten weten binnen een maand zijn mening te zullen geven over het concept-statuten dat de studenten hadden opgesteld, procla meerden de studenten toch een voort zetting van hun staking. Vervblgens drongen zij een vergadering van docen ten en bestuur binnen". De bestuursleden hadden persoonlijk allerlei hinder gehad van hun (niet-be- taalde) functie. Mr. Runia somde op: Hun huizen waren met schuttingwoor den beplakt, ze waren op allerlei onge bruikelijke tijdstippen opgebeld, de vrouw van een van hen was dagenlang gevolgd enz. „De eisers hebben on geoorloofde middelen gebruikt om een geoorloofd doel te bereiken". De enig goede oplossing zou volgens mr. Runia zijn dat de inspectie van het onderwijs de zaak zou onderzoeken. Mr. Kater was teleurgesteld dat zijn tegenpleiter niet inging op de kwaliteit van het onderwijs aan Artibus; de Am sterdamse advocaat verviel daarom geëmotioneerd in misprijzende opmer kingen over het bestuur. „Mijn cliënten behoren tot een beter soort establish ment dan het bestuur", riep mr. Kater uit. Hij had bovendien van een van zijn cliënten gehoord dat een van de be stuursleden bij deze student „bijna he lemaal" een sigaar in het gezicht had gedrukt. Mr. Runia antwoordde daar beheerst op: „Het gaat er alleen om of men de dictatuur van een bepaalde groep wil aanvaarden of niet". De president, prof. mr. V. J. A. van Dijk, die mr. Kater .al een keer tever geefs had proberen te remmen, zei: „Ik. had willen proberen de partijen te ver zoenen, maar ik geloof dat dat nu geen zin meer heeft". Niettemin stelde hij het bestuur voor het schorsingsbesluit voorlopig te schorsen, maar nadat hij daar twintig minuten achter gesloten deuren met de partijen over het ge praat, was de stemming alleen nog maar verhitter geraakt. Hij had daar door moeite om zich verstaanbaar te maken toen hij de uitspraak op vrijdag ochtend bepaalde. CUXHAVEN Een brand in een vismeelfabriek in de Westduitse stad Cuxhaven heeft een schade aangericht van naar schatting vier miljoen gulden. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. dat zij de zilveren rijksdaalders achter houdt. Alle banken geven echter grif toe, dat hun kantoren in het hele land een tekort aan rijksdaalders hebben. DEN HAAG Het hoofdbestuurslid van D'66 H. Moerkerk heeft zich poli tiek vierkant tegenover het vroegere P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Jacques de Kadt geplaatst. De heer De Kadt (nu DS '70) pleitte onlangs voor een hechte samenwerking tussen zijn nieuwe groepering en D'66. „Ik wil hem graag direct van deze droom afhelpen", schrijft de heer Moerkerk in een ingezonden stuk in het Algemeen Handelsblad. Als de D '66'ers zich al verzetten te gen de bestaande grote partijen, wat zouden ze dan aan moeten met een „stelletje mokkende lieden, die verlan gen naar de macht van de rooie ruggen van twintig jaar geleden", aldus de heer Moerkerk. DEN HAAG Tijdens het afgelopen weekeinde hebben ambtenaren van de bijzondere radiodienst van de PTT in samenwerking met de gemeentepolitie van Hardenberg twee clandestiene zen ders opgespoord en in beslag genomen. Zaterdag was het de zender „de rij zende zon" van de 16-jarige scholier H. O. uit Lutten gem. Hardenberg en zondag de zender ,Gijs de vlechter" van de 36-jarige vertegenwoordiger J. W. L. uit Hardenberg. Tegen beiden werd pro ces-verbaal opgemaakt. DEN HAAG De Engelse havensta king had veertien dagen later moeten vallen, verzucht men bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De tomatenuitvoer in de tweede helft van juli, die anders heel behoorlijk is, is nu verloren gegaan, maar het einde van de staking betekent geen opleving van die export. De maand augustus is namelijk in middels aangebroken en in die maand is het heel normaal dat de export maar heel beperkt is. Engeland heeft nu zelf een topaanvoer van tomaten, en van de Kanaaleilanden Jersey en Guernsey be ginnen ze ook te komen. Vooral Jersey levert zeer goedkope tomaten van de open grond. Door een en ander was erin ons land ook gisteren weer een grote doordraai. Het zit alleen in de marktsituatie, niet in stagnaties bij het transport. De groentenexport gaat veelal met ferry- boten en/of via speciale havens, waar de door de staking verooreaakte opstop ping niet zo groot is als in grotere ha vens. Het Centraal Bureau schat de schade, die^ de havenstaking de Nederlandse tuinbouw heeft berokkend, op ongeveer 12 miljoen gulden. ge- aan de machtsovername. „Vrijheid voor 150.000 politieke vangenen", „geen financiële steun het generaalsbewind", zijn de leuzen van het comité, dat een aantal demon stratieve acties voorbereidt. Het gemeentebestuur van Amsterdam is verzocht geen medewerking te verle nen aan enige plechtigheid in verband met dit bezoek. In het comité hebben onder meer zit ting: H. Clerx, secretaris CPN-Amster dam, S. Korper, voorzitter Verenigd Verzet, Wietske Miedema, voorzitter As va, dr. J. Pluvier, voorzitter comité Indonesië, prof. W. F. Wertheim en Jan Wolkers. ROTTERDAM Nederland zal de komende vijf jaar een miljard uit moe ten geven om de vervuiling van lucht en water tegen te gaan. Tot deze conclusie komt dr. K. Bier steker, de specialist voor zaken betref fende milieuhygiëne bij de gemeente lijke geneeskundige en gezondheids dienst in Rotterdam. Hij leidde dit cijfer af uit de bedra gen die daarvoor in de Verenigde Sta ten zijn uitgetrokken. Offers „Wij zullen ons veel offers moeten getroosten zodra wij willen inzien dat de natuur en de lucht geen gratis vuil nisvat zijn", zei hij gisteravond in een interview in het televisieprogramma Achter het nieuws. Meer auto's „Voorlopig gaan wij echter nog steeds door met het kopen van meer auto's, het toelaten van meer fabrieken op de oude voet en er zijn nog altijd menseri die kolen stoken", aldus dr. Biersteker. BERLIJN Een moeder is zondag avond onder dekking van de duisternis met haar 7-jarige zoon en 11-jarige dochter uit Oost-Berlijn naar West-Ber- lijn kunnen vluchten, zonder opgemerkt te zijn door de Oostduitse grenswachten, aldus heeft de Westberlijnse politie maandag bekend gemaakt. Twee mannen hebben elders in de stad zondag vergeefs getracht naar West-Berlijn te ontkomen. Zij werden ontdekt door de grenswachten. De West berlijnse politie kon niet zeggen of de mannen gearresteerd zijn. PRETORIA In Pretoria (Zuid Afri ka) is maandag een proces begonnen te gen 20 negers die er van worden be schuldigd, dat zij zich tussen 1962 en 1970 schuldig zouden hebben gemaakt aan terroristische activiteit en zouden hebben samengezworen om de regering oniver te werpen. Direct na de opening werd besloten, het proces voor drie weken te verdagen. Dit gebeurde op verzoek van de verde diging die verklaarde niet voldoende tijd te hebben gehad om de zaak voor te bereiden. Ook wenste zij nadere in lichtingen van het openbaar ministerie. Rechter Gerrit Viljoen verklaarde, dat verzoeken voor voorlopige invrij heidstelling niet in behandeling konden worden genomen, omdat de „wet op de bevrijding van het terrorisme" zulks verbiedt. De hoofdverdachte is Benjamin Ra- motse die volgens de aanklacht in de Sovjet-Unie, Egypte en Tanzania een militaire opleiding zou hebben gevolgd en daarna zou hebben deelgenomen aan guerrilla-acties in het grensgebied van Zambia, Rhodesië en Botswana. De andere 19 verdachten behoren tot de 22 Afrikanen die in februari jl. werden vrijgesproken op beschuldigin gen in het kader van de wet op de on derdrukking van het communisme. De 22 vrijgesprokenen werden toen ogen blikkelijk opnieuw in hechtenis geno men, ditmaal op grond van de wet op de bevrijding van het terrorisme. Drie van hen werden later vrijgelaten. On der de overgebleven 19 personen be vindt zich mevrouw Winnie Mandela, de vrouw van de ex-leider van het ver boden „Afrikaanse Nationale Congres" Nelson Mandela, die een levenslange gevangenisstraf uitzit. Volgens een verdediger hebben de negentien verdachten al 14 en een halve maand in gevangenschap doorgebracht, waarvan tien maanden cellulair. MADRID Een krachtige storm met windstoten die een snelheid van 120 km per uur bereikten, heeft zondag Ma drid getroffen en daar grote vernielin gen aangericht. Een 11-jarig meisje werd gedood toen zij een neergeslagen hoogspan ningskabel aanraakte. In het huis van Orson Welles, in een der Madrileense voorsteden, is brano' uitgebroken. De Engelse acteur Roberi Shaw en zijn gezin, die in het huis van Welles verbleven, hebben elders onder dak moeten zoeken. De brand heeft geen slachtoffers ge- eist.

De Vallei | 1970 | | pagina 5