Overleg in Tripolis uitgesteld Nixon moest uiting over proces Manson weer intrekken BEGRAFENISSTOET IN BELFAST BEKOGELD BROERS WERDEN ZUSTERS Ruimer deviezen voor Fransen Over de grenzen Geluk Gadafi overhaast naar Bagdad Britse havens werken weer Olifant nam wraak voor gevangenschap Miss Tsjecho-Slowakije vlucht naar Westen Britse regering gaat zichzelf in de lucht concurrentie aandoen Popfestival in Aix werd flop een 200 kilo opium gestolen David Bruce in Parijs Zwaarder strijd Brazilië laat geen controle toe op gevangenissen Memisa helpt melaatsen Ararat blijft verboden terrein Zeebodem wordt internationaal Overtuigend argument BEGIN Terwijl proces voortduurt Geen privé-stranden in Frankrijk Waterreservoir in Libië Dr DINSDAG 4 AUGUSTUS 19/0 LONDEN De Britse regering heeft haar steun toegelegd aan het plan voor de oprichting van een on afhankelijke luchtvaartmaatschappij in Engeland, die op de i ternationale routes moet gaan concurreren met het staatsbedrijf British Overseas Airways Corporation (BOAC). Dit heeft de Britse minister van handel, Michael Noble, maandag op een persconferentie in Londen meege deeld. Hij zei dat British European Air ways, de andere staatsluchtvaart maatschappij, weinig concurrentie van de nieuwe onderneming zal on dervinden. Ais de BOAC niet bereid is som mige van haar routes af te staan, zal de Britse regering doen wat in haar vermogen ligt tm ervoor te zorgen dat de nieuwe maatschappij in de zomer van 1971 over nieuwe routes kan beschikken. De minister zei dat de regering de onafhankelij ke maatschappij zo snel mogelijk opgericht wil zien. De verklaring hield verband met de langdurige onderhandelingen die begin dit jaar zijn gevoerd toen de BOAC van plan was British United Airways (BUA) over te nemen. De BUA is de grootste onafhankelijke luchtvaartmaatschappij in Engeland. Zij vliegt regelmatig op Oost-, West en Centraal-Afrika, Tunesië, Gibral tar en Chili, routes die zij winstge vend heeft gemaakt binnen twee jaar nadat de BOAC er de brui aan had gegeven omdat er geld bij moest. Roy Mason, de vorige minister van Handel, heeft het plan voor een fu sie tussen BOAC en BUA in de koel kast gestopt om tijd vrij te maken voor fusiebesprekingen tussen de BUA en Caledonian Airways, de op een na grootste onafhankelijke luchtvaartmaatschappij in Engeland. Minister Noble deelde maandag avond mee, dat Caledonian bereid is tot een fusie. Hij zei dat een maat schappij die over de middelen en de ervaring van BUA en Caledonian beschikt, als tweede Britse maat schappij vergunning kan krijgen voor het vliegen op internationale routes zoals over het noorden van de Atlantische Oceaan. Het is niet de bedoeling van de re gering dat de maatschappij al met een gaat meedoen aan de concurren tie op prestige-lijnen als de Noord- atlantische route, maar in 1972 zal dat zeker wel het geval zijn, aldus minister Noble. LONDEN De Britse havens waren maandag voor het eerst sinds bijna drie weken weer volop in bedrijf. De sta king van de havenarbeiders heeft een enorme achterstand veroorzaakt, en volgens de Britse scheepvaartkamer, zal het wel zes tot acht weken duren voor die geheel is weggewerkt en de havens weer normaal draaien. Op veel plaatsen kampt men nu met personeelstekort als gevolg van de vakantietijd. Er zal veel overwerk moeten worden verricht. In alle havens werd maandag voor rang gegeven aan de behandeling van aan bederf onderhevige goederen, waarvan grote partijen die in de scheeps ruimen hadden liggen rotten, al in zee zijn gestort. Andere ladingen, waaron der Argentijns en Braziliaans vlees, kunnen nog worden gered wanneer ze snel op de markt worden gebracht. In Huil weigeren de havenarbeiders 300 ton appelen ter waarde van circa 300.000 gulden te verladen. Ze eisen dat de plaatselijke vereniging van fruitrm- porteurs en -handelaars haar veront schuldiging aanbiedt voor een brief aan de minister van Werkgelegenheid en Produktiviteit, die ongerechtvaardigde kritiek aan hun adres zou hebben be vat, De appelen waren voor het uitbre ken van de staking gelost maar zijn niet verder gekomen dan een haven loods. MOSKOU De Indische olifant „Vova" is afgelopen week losgebroken uit de dierentuin van Eriwan, en heeft de bewoners van de Armeense hoofd stad 24 uur lang geterroriseerd voordat de autoriteiten besloten het dier neer te schieten. Het blad Kommunist wist te berichten dat de zes ton wegende dikhuid zich schadeloos heeft gesteld voor de 30 jaar die hij achter de tralies had doorge bracht, door vrachtwagens en auto's in de hoofdstraat van de stad omver te gooien, lantaarnpalen om te trekken en hekken te vertrappen. Toen hij door vuilniswagens was omsingeld, brak hij z n slagtanden bij een aanval op een van de auto's en kon daarna ontsnappen, achtervolgd door een grote bulldozer. „Duizenden Armeniërs stonden van een eerbiedige afstand toe te kijken hoe Vova met zijn slurf auto's optilde en in de weg van de achtervolgende bulldozer gooide", aldus Komunist Tenslotte gaven de dierenoppassers hun pogingen op om het dier weer ge vangen te nemen en „maakten hem on schadelijk", aldus het blad. BEIROET In een laatste poging om te voorkomen dat de zenuwoorlog tus sen Irak en Egypte zich zou uitbreiden tot een openlijke confrontatie, is de Li bische leider kolonel Moammed Gaddafi naar Cairo gevlogen. Hij heeft daar gesproken met president Nasser en is vandaag naar Bagdad ver trokken voor overleg met Bakr. De bijeenkomst in Tripolis van de ministers van Buitenlandse Zaken en Defen sie van vijf Arabische landen, die maandag zou beginnen, is uitgesteld. Men wacht af wat het Libische staatshoofd Gaddafi bereikt, die probeert Irak over te halen ook aan de conferentie deel te nemen. Irak heeft zich, met Syrië Algerjje en Zuid-Jemen, krachtig uitgesproken te gen Egyptes aanvaarding van het Ame rikaanse vredesplan. Ook China veroor deelde gisteren het plan. Syrië zendt echter wel een delegatie naar het topberaad en Libië wil nu trachten te voorkomen dat er een breuk ontstaat tussen Irak en Egypte, dat Irak in niet mis te verstane termen heeft verweten zich niet achter president Nasser te scharen. Irak en Algerije zijn de enige van de zg. „frontlijn-staten", die niet aan Israël grenzen en van de oorlog dus niet gele den hebben. Zij hebben het hardst ge schreeuwd tegen landen die het Ameri kaanse plan aanvaarden: Egypte, Jorda nië, Libië, Soedan en dit weekeinde ook Libanon. Gaddafi heeft gisteren eerst lange besprekingen gevoerd met Nasser, voor dat hij naar Bagdad vertrok. Volgens berichten uit de Iraakse hoofdstad be stond er een grote kans dat Gaddafi erin zou slagen een Iraakse delegatie mee te brengen naar Tripoli, waarop het topberaad dan onmiddellijk zou kunnen beginnen, want Algerije zal zeker niet komen. Jasser Arafat, de leider van de Pales- tijnen, die zich het felst tegen het Ame rikaanse plan hebben verzet, is gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus aan gekomen voor besprekingen. In New York begon de Zweed Gunnar Jarring, die dit weekeinde op verzoek van de secretaris-generaal van de VN, Oe Thant van Moskou naar de Verenig de Staten reisde, met besprekingen. Jarring zal zijn taak als bemiddelaar in het Midden-Oosten gaan hervatten nu de belangrijkste Arabische landen en Israël het Amerikaanse vredesplan hebben aanvaard. Jarring sprak gisteren met Oe Thant en met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, wiens naam aan het plan is verbonden. In het vooraanstaande Cairose blad Al Achram is vandaag een hoofdartikel verschenen, waarin zo tegen Irak wordt uitgehaald, dat men kan aannemen dat de „vredesmissie" van kolonel Óaddafi, het Libische staatshoofd, in Bagdad niet met succes is bekroond. Zo schreef de Achram, dat de in Irak aan de macht zijnde Ba'ath-partij „thans bezig is voor zichzelf een rol in de Arabische wereld te scheppen, nadat het regime daar zich had geïsoleerd door de bloedige liquidaties die het had ondernomen sinds het aan de macht was gekomen". Cairo had, aldus het blad, de andere Arabische hoofdsteden ingelicht over de motieven achter het standpunt van Bagdad „een standpunt waar de Egyptische regering niet over kon zwij gen omdat het met het bloed van Ara bische martelaren de spot dreef". In de woordenstrijd tussen Cairo en Bag dad zijn de laatste tijd hevige en harde woorden gevallen, woorden en begrip pen als „verraad", „lafheid" en „poli tiek gesjacher". AIX EN PROVENCE De organisator van het popfestival in Aix en Provence, generaal Clement, heeft zijn pop-oor- log verloren en een financieel debêcle geleden. Er werden 100.000 liefhebbers verwacht, maar er zijn er slechts tien duizend gekomen, van wie naar schat ting 70 procent geen cent toegang be taald heeft. De kosten bedragen anderhalf mil joen frank, om deze te dekken zouden minstens 35.000 toegangsbewijzen moe ten zijn verkocht. Het verlies wordt op een miljoen frank geschat. Bij gebrek aan middelen is het festival veel eer der geëindigd dan het plan was. De deelnemers begonnen maandagochtend vroeg te vertrekken. Het pop-festival in Aix en Provence was door de burgemeester van deze stad verboden, maar het kon toch door gaan door een juridische spitsvondig heid. De politie behoefde niet op te tre den omdat de deelnemers zelf een orde dienst van 300 man hadden gevormd. Er zijn slechts enige bromfietsen ge stolen. PARIJS Tweehonderd kilo opium is gestolen uit een farmaceutisch labo ratorium te Melun, ten zuidoosten van Parijs. Tegenover deze tegenslag in de strijd tegen de handelaren in verdovende middelen staat een groot succes. De speciale brigade te Parijs heeft in de wijk St. Germain des Prés beslag ge legd op 1,25 kilo zuivere heroïne en drie handelaren gearresteerd, die deze hoe veelheid probeerden van de hand te doen. DENVER/LOS ANGELES President Nixon heeft maandag in Denver in de staat Colorado botweg verklaard, Charles Manson, hoofdverdachte in het proces wegens moord op de actrice Sharon Tate en zeven anderen, direct of indirect schuldig te achten aan de moorden. In een verklaring die men opmerkelijk acht te van een president, terwijl het proces nog aan de gang Is, beschuldigde hij bo- verdién twee verdedigers van schuld aan schandelijk en minachtend gedrag. Dee Ameerikaanse president, die ver- slaggevrs toesprak op een inderhaast belegde ontmoeting, na zijn aankomst voor een bijeenkomst met plaatselijke en staatspolitiefunctionarissen uit heel de Verenigde Staten, waarschuwde voor de risico's van „verheerlijking van mis dadige elementen". Hij zei dat de pers Manson afschildert als een nogal kleurrijke figuur en voegde hieraan toe bezorgd te zijn over de neiging tot het maken van helden van diegenen die bij misdaad betrokken zijn. Nixon wees erop dat het proces-Man- son de afgelopen weken op de voorpa gina's van de kranten is weergeven en dat de televisie er uitgebreid op is inge gaan. „Hier was een man die .schuldig was (direct of indirect), aan 8 redeloze moorden", zei hij „en die wat de versla gen betreft een figuur met glamour scheen te zijn." Als geen eind komt aan deze verheer lijking van personen die tegen het stel sel van recht met rechtvaardigheid in trachten te gaan, dan raakt dit stelsel in verval, aldus de president. Spoedig nadat Nixon zijn verklaring LONDEN De begrafenis van de negentienjarige katholieke jongen Da niël O'Hagan, die vorige week in Bel fast werd doodgeschoten, heeft gisteren tot nieuwe ongeregeldheden geleid. Protestantse jongens bekogelde de begrafenisstoet en toeschouwers met stenen. Dit gebeurde vlak voor een groot flatgebouw waar uitsluitend ka tholieken wonen. Britse troepen die op een afstand post hadden gevat, grepen snel in en onderdrukten het oproer in korte tijd. Daniël O'Hagan werd door een Britse militaire scherpschutter neergeschoten terwijl hij met brandende benzineflessen gooide. Sinds de dood van O'Hagan is het in Belfast elke avond onrustig geweest. Ook in de nacht van zondag op maandag is er weer gevochten. Gisteren leidde dit tot een nieuwe ge deeltelijk drooglegging van de Noord- ierse hoofdstad. Alle cafés en bars in hotels moeten elke avond om acht uur sluiten. De kist van O'Hagan was gisteren ge dekt door de Ierse republikeinse vlag, toen de lijkstoet van meer dan driedui zend mensen door Belfast trok. Op de plaats waar de jongen om het leven kwam werd een minuut stilgehou den. Na de begrafenis hebben de soldaten PARIJS Ongeveer honderd Franse privéstranden zijn bezet in de buurt van Juan-les-Pins in de buurt van Can nes. De politie liet deze jonge militanten van extreem linkse politieke partijen rustig hun gang gaan, want 24 uur te voren had minister Chalandon, belast met 's lands uitrusting op alle gebieden, alle zogenaamde privé-stranden in feite geconfisqueerd. De minister ontkent niet, dat in enke le speciale gevallen bepaalde stukken strand eigendom kunnen zijn van par ticulieren. Maar in veruit de meeste gevallen zijn deze zogenaamde privé- stranden stukken van de kust, die ho tels, villabewoners of instellingen voor zichzelf hebben ingepalmd. Niemand heeft, zo zegt de minister, het recht een gemeenschap of een deel daarvan af te sluiten van de zee. PARIJS Dave Bruce, de nieuwe leider van de Amerikaanse delegatie bij de Vietnamese vredesbesprekingen te Parijs, is in de Franse hoofdstad aan gekomen. Hij weigerde te zeggen of hij voor deze besprekingen nieuwe instructies had meegekregen. Hij zei, dat hij don derdag reeds als leider van de Ameri kaanse delegatie aan de conferentie zal deelnemen. Dit woord „conferentie" was in dit verband geheel nieuw in de mond van een Amerikaanse delegatieleider. Tot- nutoe had men slechts over „bijeen komst" gesproken. LISSABON De guerrilla-oorlog in Angola is in hevigheid toegenomen. Dit wordt gezegd in een in Loeanda, de hoofdstad van Angola, uitgegeven com muniqué van de Pohtugese strijdkrach ten. In de week van 18-25 juli zijn door guerrilla-activiteiten drie burgers ge dood, 35 worden vermist. Ook is een Portugese soldaat bij de oorlog tegen de guerrillastrijders, die 25 man verloren om het leven gekomen. Honderdelf bur gers die door de Angolese opstandelin gen gevangen waren genomen, zijn door de Portugese troepen bevrijdt, aldus het communiqué. in het katholieke stadsdeel braakgas gebruikt om een 150 mensen te ver spreiden, die met stenen en flessen wierpen. Tien militairen werden ge wond. Ook elders in de stad was de toestand gespannen. Later op de avond zijn te Belfast voor de vijfde opeenvolgende avond gevech ten op straat uitgebroken. In de katho lieke wijk .wierpen ongeveer 100 beto gers stenen naar Britse militairen. De soldaten verdedigden zich met stokken en traangas, waarop de menigte een goed heenkomen zocht. Tien militairen liepen verwondingen op. MINNEAPOLIS Lenette (links) en haar zuster Lauraine poseren, na hun onthulling dat zij vroeger broers zijn geweest. Zij waren van geslacht ver anderd tijdens een operatie aan de universiteitskliniek van Minesota. Vol gens de dames is het de eerste keer in de medische geschiedenis, dat een dergelijke operatie is uitgevoerd op bloedbroeders. PARIJS Fransen die tenminste wogen. Hij gaf te verstaan, dat dat een van de laatste maatregelen in het kader van de verruiming van de deviezenhan- del zal zijn. Tenslotte deelde hij mee, dat Frank rijk in september ruim 200 miljoen dol lar wil terugbetalen van het „standby" krediet van 985 miljoen dollar dat het land verleden jaar van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) heeft ge kregen. GENEVE Brazilië vindt het niet nodig dat het internationale Rode Kruis of de Interamerikaanse commissie voor de rechten van de mens een kijkje komt nemen in de Braziliaanse gevan genissen. Dit heeft de Braziliaanse minister van Justitie, Alfredo Buzaid, de Inter nationale commissie van juristen in Ge- nève laten weten. Buzaid wees erop dat Brazilië be richten over martelingen in zijn gevan genissen al had ontkend. Hij was „bui tengewoon verrast" dat men twijfelde aan het woord van zijn regering. Volgens de commissie van juristen worden de naar schatting twaalfdui zend politieke gevangenen in Brazi lië soms blootgesteld aan onmenselijke martelingen. tweemaal per jaar een reis naar het buitenland maken, mogen voortaan meer geld meenemen. Dit heeft minis ter van Financiën Valery Giscard d'Es- taing maandag op een persconferentie in Parijs meegedeeld. Woensdag wordt de deviezentoewijzing van 1500 frank, voor één reis per jaar gewijzigd in twee toewijzingen van 1500 frank, indien ook inderdaad twee reizen wor den gemaakt. Het bedrag aan Franse bankpapier dat meegenomen mag wor den is verhoogd van 200 tot 500 frank per persoon. De deviezenpaspoorten welke Fransen die de grens over willen moeten laten zien zijn afgeschaft. In die documenten werd aangetekend hoe veel buitenlands geld men in het lopen de jaar al had opgenomen. Om deviezen te kunnen kragen, moet men zich nog wel legitimeren. De toewijzing voor zakenreizen naar het buitenland is verhoogd tot 400 frank per dag met een maximum van 4.000 frank. Afhankelijk van de be stemming was het 200 en 2.000 frank of 300 en 3.000 frank. De centrale bank van Frankrijk zal voortaan Franse bankbiljetten die buitenlandse handels banken aanbieden, aannemen op basis van hun nominale waarde. Franse olie maatschappijen en mijnbouwonderne- mingen, mogen voortaan 66 procent van hun buitenlandse investeringen uit bin nenlandse tegoeden financieren. Dat was 50 procent. De minister deelde verder mee, dat er ruimere bepalingen komen voor bepaal de investeringen in het buitenland en dat maatregelen zullen worden geno men om de verzoeken voor overmaking van gelden naar het buitenland sneller af te handelen. Giscard d'Estaing ver telde dat de Franse monetaire reserves sedert de devaluatie van de frank, nu een jaar geleden, met 2.368 miljoen dol lar zijn toegenomen. Hij zei dat hervat ting van de termijnhandel op de Franse deviezenmarkten nog niet wordt over- ROTTERDAM De Memisa (Medi sche missie actie) heeft dezer dagen een twaalftal Landrover-ambulances verscheept naar Kongo en naar Boe- roendi, resp. Centraal Afrika, Papua en West-Irian, Indonesië, Zambia en Tanzania. De Landrover-ambulances die als behandelruimte dienst kunnen doen zullen worden ingezet voor het opzoeken en behandelen door artsen van melaatsen in de binnenlanden van de betrokken landen. Met de verzen ding van de Landrover-ambulances heeft Memisa, naar zij meedeelt, de eind 1967 door haar gevoerde „melaat- sen-aktie" afgerond. Zoals bekend was de opbrengst van deze actie ruim 2 1/2 miljoen gulden. Daarvoor werden door de memisa reeds enkele klinieken ge bouwd en ingericht, terwijl naast een grote hoeveelheid medicijnen en ver bandmiddelen, 112 invalidewagens wer den verscheept. had afgelegd, gaf zijn perschef Ronald Ziegler tegenover de pers toe, dat de president vergeten had het woordje „vermeend" toe te voegen aan zijn woorden, dat hij Manson schuldig acht te. Op de vraag of hij daarmee de ver klaring van de president introk, ant woordde Ziegler: „Ik dacht dat ik dat gedaan had." Ronald Hughes, verdediger van een van de drie meisjes die met Manson te recht staan, zei, nadat hij op de hoogte was gesteld van de uitlatingen van de president, stappen te zullen nemen we gens beïnvloeding van een proces. Hij zei dat Nixon het proces gebruikt „voor zijn persoonlijke soort „recht-een-orde- zaken". Hughes wil het proces ongeldig laten verklaren. „Nixon wist wat hij deed. Hij is advo caat. Hij is lid van de balie van de staat Californië en van New York", zei Hug hes, volgens wie Nixon „misbruik van het hoogste ambt in het land heeft ge maakt om aan de procesgang afbreuk te doen". Op het proces in Los Angeles ont stond een schreeuwpartij tussen advo caten nadat kroongetuige van de offi cier van justitie een leugenaarster werd genoemd. Café-eigenaresse June Em mer uit Miami Beach, die getuige Linda Kasabian drie weken huiscestte na de moorden in augustus zei: „Ik weet dat zij een leugenaarster is". De advocaten raakten daarna in een hevig twistge sprek met de officier van justitie die June Emmer verweet „aan de drank" te zijn, waardoor haar herinneringsvermo gen achteruit zou zijn gegaan. Linda Kasabian zal haar memoires uitgeven in boekvorm, zei zij maan dag, zij bestreed dat de hoop op een „bestseller" haar verklaringen nu beïn vloedde. Linda zei het boek te willen uitgeven om andere jongeren ervan te weerhouden dezelfde weg op te gaan die zij heeft gevolgd. SANTA ANA (Californië) Het Amerikaanse ingenieursbedrijf Boyle heeft bij proefboringen naar olie in de woestijn van Libië een reusachtig on dergronds waterreservoir ontdekt. Technici van de maatschappij, die de boringen hebben verricht, schatten dat de hoeveelheid water voldoende is om voor 1000 jaar evenveel water als de Nijl af te leveren. Het water ligt opgeslagen in een bas sin van wel 1000 vierkante kilometer, dat vermoedelijk tot in Egypte door loopt. Volgens de president van de inge nieursmaatschappij, Lester Boyle, is de herkomst van het water onbekend, maar men vermoedt dat het afkomstig is van het Tibestigebergte in Tsaad, zuidelijk van Libië. ANKARA Het Turkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft voor de tweede en laatste maal twee Amerikaanse organisaties geweigerd toestemming te verlenen te gaan zoe ken naar de overblijfselen van de ark van Noach, op de berg de Ararat. Deze twee organisaties zijn de Search Foundation uit Washington, en het Arctic Institute of North America. Eerdere expedities zouden op de berg reeds op een hoogte van 2675 meter (de Ararat is 5650 meter hoog) hout heb ben gevonden dat van het Bijbelse vaartuig afkomstig zou zijn. De reden dat men de toestemming heeft gewei gerd is voornamelijk politiek. De Ararat staat in Oost-Trukije en wel in een gebied niet ver van de grens met de Sovjet-Unie, dat militair is versterkt. Turkije zou niets willen doen wat de betrekkingen met de Sovjet-Unie die Turkije een groot krediet, ter hoogte van 366 miljoen dollar, heeft gegeven voor het uit voeren van industriële projecten zou kunnen verstoren. Volgens het Bijbelse verhaal zou de ark na de zondvloed te land zijn ge komen „op de bergen van Ararat." In dat gebied heeft een Amerikaanse expeditie reeds hout aangetroffen van tussen de 1500 en de 5000 jaren oud. Gunnar Valfrid Jarring (62), dc man die de vijandige partijen in het Midden-Oosten tot elkaar moet brengen, heeft de reputatie, dat hij altijd geluk heeft. Op deze reputatie baseert de VN haar hoop op een regeling van het Israë lisch-Arabische conflict. Als verte genwoordiger van de wereldorganisa tie treedt Jarring op als bemiddelaar bij de indirecte onderhandelingen tussen Israël en Egypte. Dr. Jarring werd in november 1967 door de VN benoemd als speciale verte genwoordiger voor het Midden-Oos ten. nadat de Veiligheidsraad een Brits initiatief had aangenomen om richtlijnen uit te werken voor een re geling van de crisis in dat gebied. Liet was niet de eerste maal dat de VN hem met een speciale taak belastte. Jarring was de Zweedse am bassadeur in New York, tevens voor zitter van de Veiligheidsraad. In die periode leidde hij het vredesoverleg tussen India en Pakistan over de kwestie-Kasjmir. Als het waar is, dat Jarring altijd geluk heeft zwijgt hij er in elk geval in alle talen over. Een anekdote illustreert zijn zwijg zaamheid. Een correspondent bij de GUNNAR JARRING zwijgen VN vroeg hem eens hoe laat het was: „Geen commentaar", antwoordde Jar ring automatisch. Zijn spreekwoordelijke zwijgzaamheid staat er borg voor, dat er althans via hem niets zal uitlekken over de komende Israëlisch-Egyptische on derhandelingen, die worden be schouwd als de moeilijkste die ooit onder toezicht van de Uno zijn ge/ houden. gunnar Jarring stamt uit een ge slacht van Zweedse boeren met dc familienaam Jonson. Maar dat vond hij wat te gewoon en daarom laat hij zich sinds zijn schooltijd Jarring noe men. De jonge Gunnar was indertijd een bui tengewoon goede student. Al vroeg stelde hij veel belang in Turkse talen en hij was nog maar vijfentwintig jaar toen hij op een proefschrift over de fonetiek van het Turks tot doctor promoveerde. Onder zijn medestudenten was hij be kend als „de gelukkige Turk" voorna melijk omdat hij zelden geldgebrek had. Hij was n.l. zo handig om zijn vaardigheid met vreemde talen door artikelen in kranten en tijdschriften in geld om te zetten. i NEURENBERG, (West-Duitsland) Miss Tsjecho-Slowakije van 1969, de 20-jarige Kristina Hanzalova, heeft enige dagen geleden bij de vluchtelingenautoriteiten in Neuren- J berg om politiek asiel verzocht. Vol- gens een woordvoerder van het bu- reau vluchtelingenzaken zal binnen ongeveer een week een beslissing J worden genomen over het verzoek. Mej. Hanzalova vertoeft inmiddels 1 in het vluchtelingenkamp Zirndorï 2 bij Neurenberg. Mej. Hanzalova had op de Miss Universe verkiezingen in Miami J (Florida) van zich doen spreken, om- dat men voor het eerst in het bestaan 1 van de verkiezingen, een badpak naar 2 haar maten 94-58-90 had moe- ten laten maken. In een telefoongesprek tussen een 1 A.P.-verslaggever en mej. Hanzalova 2 via een tolk ontspon zich het vol- gende gesprek Vraag: „Hoe bent u in Neurenberg gekomen?" Antwoord: „Ik heb- te Miami Beach aan de miss Universe verkie- zingen deelgenomen en was in New 2 York op een vliegtuig naar Tsje- oho-Slowakije gestapt. Tijdens een I tussenlanding in Neurenberg verliet ik het vliegtuig en vroeg asiel. Vraag: „Had u succes in Miami?" Antwoord: „Wel, ik eindigde bij de j eerste 15. Maar op een wedstrijd voor Miss Expo te Tokio ben ik I tweede geworden". Vraag: „Wilt u in West-Duitsland blijven?" Antwoord: „Ja, liefst in Neuren- berg. Mijn vriend, die drie weken J geleden uit Tsjecho-Slowakije is ge- vlucht, woont hier ook." Vraag: „Wat wilt u hier voor uw >eroep gaan doen?" Antwoord: „Ik zou het liefst als nodel of actrice werken, zoals ik in I Tsjecho-Slowakije ook heb gedaan." J Vraag: „Spreekt u Duits?" Antwoord: „Niet veel meer dan 3uten Tag en Prosit. Maar ik wil het zo spoedig mogelijk leren." Vraag: „Waarom wilt u niet terug naar Tsecho-Slowakije?" j Antwoord: „Ik ben een aanhang ster van Alexander Dubcek. Ik heb maar eens in mijn leven gehuild, en dat was toen hij werd afgezet. Af gezien daarvan houd ik gewoon niet van de hele politieke koers in mijn vaderland." Vraag: „En uw familieleden"? Antwoord: „Mijn familieleden, ik heb alleen nog maar mijn ouders J over en ik hoop dat zij het niet moeilijk zullen krijgen." J)r. Jarring trouwde met Agnes Charlier, met wie hij in 1932 sa men aan de universiteit studeerde. Het echtpaar heeft een dochter van twintig jaar. Voor Jarring ambassadeur in Moskou werd, zijn huidige functie, die hy nu tijdelijk laat voor wat ze is, was hij van 1958 tot 1964 Zweeds ambassa deur in Amerika. GENÈ Op de openingsdag van een internationale conferentie over vreedzaam gebruik van de zeebodem, heeft de Ver. Staten een ontwerp-VN conventie ingediend, waarin alle rijk dommen van de zeebodem tot „gemeen schappelijk erfdeel van de gehele mensheid" worden verklaard. Het „internationaal zeebodemgebied" dient volgens het Amerikaanse ontwerp uitsluitend voor vreedzame doeleinden te worden gebruikt en open te staan voor alle staten. Het gebied omvat alle wateren buiten de territoriale wateren waar de bodem 200 meter of meer be neden het wateroppervlak ligt. Alle inkomsten uit de exploitatie van de bodemrijkdommen in het „interna tionaal zeebodemgebied" komen volgens het Amerikaanse plan ten goede aan een „internationale autoriteit voor de zeebodemschatten (ISRA), die deze be steedt ten bate van de gehele mensheid, maar in het bijzonder ter bevordering van de economische vooruitgang van de ontwikkelingslanden. Volgens de Amerikaanse afgevaar digde Christopher Phillips haakte de Amerikaanse ontwerp-conventie in op voorstellen die president Richard Nixon op 23 mei heeft geuit. ROME Om zijn vrouw te dwingen met hem naar Zwitserland te gaan. waar hij werkt, heeft een Italiaan bij zijn vrouw thuis op de keukentafel veertig staven dynamiet neergelegd, met de bedreiging dat hij het huis in de lucht zou laten vliegen als zij niet mee zou gaan. De vrouw woont in Latina bij Rome Buren hoorden haar angstkreten en waarschuwden de politie, die de man opsloot. Hij zei de staven dynamiet met acht me ter lont te hebben gestolen uit de 'Zwitserse fabriek waar hij werkt, er dat hij er in geslaagd was deze Italië binnen te smokkelen. Zijn vrouw had herhaaldelijk geweigerd hem naar Zwitserland te volgen en hij meende nu een meer overtuigend ar gument gevonden te hebben.

De Vallei | 1970 | | pagina 7