Veenendaals dagblad Nog geen enkel aanknopingspunt Buiten »*agmg treinen om Arnhem vrij gering lekker lui SwTreffer SARA DEWI MAG LAND NIET UIT COLOMBO is GESLAAGD Grote droogte in Australië union hermocel de luxe Irak niet naar Arabische top ZESLING IN ROME Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ondanks Sovjet-vermaan Vrij zonnig Negen doden bij noodweer in Z.W.-Frankrijk Sovj et-gezant ui Peking Noord-Ierland nog onrustig Viet-Cong moord in Cambodja Minister Udinkj op vakantie in Ierland Warmer met later onweer 4 DEN HAAG De 34-jarige Paulo Dionisio de Yasconce- los, tweede secretaris voor economische en handelsaan- gelegenheden op de Braziliaanse ambassade in Den Haag, is gistermiddag vermoord gevonden in zijn auto. De man had een diepe snijwond in zijn hals. SECTIE Ceder I PARIJS EERSTE MAAL Brand in hoofdstad Japanse communisten tegen Moskou MOSKOl Bur. voor redactfo en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 5 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I80 BRAZILIAANS DIPLOMAAT IN DEN HAAG VERMOORD ADVERTENTIE Het motief en de identiteit van de moordenaars zijn nog onbekend. De moord werd om half vijf gemeld door een twintigjarige jongen die met zijn verloof de de auto passeerde, die normaal stond geparkeerd op de Haagse Pomp- stationsweg. Omdat de rechterdeur van de auto heen en weer bewoog kregen zij argwaan. Op de stoel naast de bestuurders plaats lag een man, terwijl er veel bloed op de bodem van de wagen lag. De jongen liet het meisje bij de auto achter en ging op zoek naar een poli- tie-agent. Die vond hij vrij snel. Een andere voorbijgangster heeft aan de politie verklaard het slachtoffer eveneens op de autovloer te hebben zien liggen. Het slachtoffer gaf toen nog tekenen van leven. De politie heeft haar een voorlopig verhoor afgenomen, maar zal haar nog uitvoeriger verhoren. Enkele mensen hebben de politie tips gegeven, die nog zullen worden nage trokken. Een binnen enkele minuten gearriveer de arts van de Haagse GGD consta teerde de dood. Binnen tien minuten na het alarm wa ren ook de hpofdcommissaris van po litie dr. C. N. Peijster en het hoofd van het Haagse parket mr. A. W. Ro- singh ter plaatse. Enige tijd later arriveerden ook de Bra ziliaanse ambassadeur Carlos da Pon- te Ribeiro Eiras en zijn vrouw. Hij identificeerde het slachtoffer. Om geen enkel spoor uit te wissen liet de politie de auto met het lijk erin naar het hoofdbureau slepen. De gerechtelijke patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust begon kort daarna aan de sectie. Deze heeft uitgewezen dat de dood ver oorzaakt is door verbloeding van de halsslagader. Aan de rechterzijde van de hals was een diepe steek- of snij wond zichtbaar In de auto lagen alleen een mapje fo to's en een map met diplomatieke stukken. Deze zijn door de Brazi liaanse ambassadeur meegenomen. Gisteravond kon of wilde hij nog geen commentaar geven. De donkergroene auto stond normaal aan de rechterzijde van de Pompsta tions weg geparkeerd, vlak bij de Badhuisweg. Het contactsleuteltje zat wel in de auto, maar de motor draai de niet. Niet duidelijk is nog of de vermoorde diplomaat zich tegen zijn aanvaller heeft verzet. Paulo Dionisio de Vasconcelos was vijftien maanden in ons land. Hij VF/anneer we een bepaalde boom zien of er over lezen, worden we nu en dan betrokken zij 'zn ge- schiedenis of het hem aangewezen landschap. Hier en daar een greep 5 doende, kom ik vanzelf bij de se- s quoia's van Californië, de legenda- rische eiken van het Hercynisch z Woud, de door duizenden toeristen j bewonderde grote cypressen, eens door Michelangelo geplant bij de Thermen van Diocletianus te Rome, z de berken uit het Finse sagenboek Kalevala, de moerbei der Middel- s burg se Abdij of de grillige lorken j van het Engadin. Het meest in 'tl gehoor liggend zijn dunkt mij de cederen van de Libanon, die in ou- de tijden grote bossen vormden. Ze worden zeventig maal in de bijbel genoemd als beelden van verhe- venheid, macht en kracht. De ce- z der wordt zelfs als ,,de boom Gods" geroemd en wie in de geschiedenis j van de oude volken thuis is, weet j dat David het hout gebruikte bij de bouw van zijn paleis en Salomo voor de tempel, Van de weinige ce- l ders die thans als natuurmonu- ment in Syrië behoed worden, schat z men er sommige op 2500 jaar. Een ermee verwante soort is de Atlas-ceder, inheems in Marokko en Algerië, waar hij veelal in moei- lijk toegankelijke gebieden voor- j komt. Wij hebben er in onze buurt s een prachtige variëteit van, de ,,Glauca" met opvallende blauw- j witte naalden en volkomen winter- hard. Hij gaat pas sept./okt. bloei- z en met weinig opvallende crème bloemen, doch het mooiste zijn de artistieke chamois kegels, staande op de twijgen in een bloeiend snoer, j Ze zijn bij rijpheid plm. 6 cm lang s en op 't ogenblik 'n centimeter. Toch kan ik niet nalaten, als ik de tuin der buren passeer, even bij die z schilderachtigheid stil te staan en z te zien, hoe de zeegroene kegeltjes langzaam naar framboise en café- j au-lait kleuren. 5 aug. '70 A. B. WIGMAN woonde met zijn vrouw en één kind aan de Zwanenlaan 5 in Den Haag Zijn vrouw verwacht nog deze maand haar tweede kind. Bekend was dat het echtpaar veel hield van toneel. Zij gingen regelma tig een weekeinde naar Parijs om daar theaters te bezoeken. Over het motief van de moord kon men gisteravond in diplomatieke kringen in Den Haag alleen horen dat dit hoogstwaarschijnlijk eerder in de persoonlijke dan in de politieke sfeer moet worden gezocht. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft zoals gebruikelijk volgens het protocol de Braziliaanse ambassadeur formeel op de hoogte gesteld van het gebeurde. Ook de Braziliaanse regering is ge-1 waarschuwd In beide gevallen heeft mr. W. J. G. baron Gevers, chef di rectie kabinet en protocol van het mi nisterie, het leedwezen van de Neder landse regering overgebracht. Het onderzoek van de Haagse politie richt zich vooral op de leefwijze en entourage van het slachtoffer. De Braziliaanse ambassade verleent de Haagse politie bij haar onderzoek volledige medewerking. De contacten met de ambassade verlopen via het ministerie van buitenlandse zaken. Het is voor de eerste maal dat de Haagse politie geconfronteerd wordt met een gewelddadige dood van een diplomaat. Voor het onderzoek zijn dertig a veertig politiemensen inge schakeld. De bosrijke omgeving van de Pompstationsweg is o.m. met poli tiehonden minutieus afgezocht. Ook de auto van het slachtoffer wordt nauwkeurig bestudeerd. UTRECHT Treinen uit de richting Zevenaar en Dieren kunnen sinds woensdagmorgen vroeg Arnhem weer binnen rijden op lichtseinen. De wis sels op deze baan kunnen weer op af stand worden gediend. Dit is het eerste resultaat van 't her stelwerk in het relaishuis van de centra le verkeersleidingspost op het Arnhem se emplacement na de fatale brand van maandagnacht. De vertragingen in het treinverkeer vielen volgens de Neder landse Spoorwegen woensdagochtend nogal mee. Het ziet er volgens NS niet ongunstig uit. Politiefunctionarissen rond en onder de auto waarin gistermiddag langs de Pomstationsweg het stoffelijk over schot werd gevonden van een lid van de Braziliaanse ambassade. PARIJS Grote delen van Zuid west-Frankrijk zijn gisteren getroffen door noodweer, waarbij de wind soms tot orkaankracht toenam en straten en wegen in rivieren veranderden. Boven Biarritz en Bayonne barstten wolkbreu ken los. Verscheidene kampeerplaatsen werden door het zware onweer getrof fen en van vele vakantiegangers werd de uitrusting vernield. Er waren negen doden en twee vermisten plus 29 gewonden. In de haven van Saint-Jean-De-Luz liepen zeil- en motorboten schade op. In de bocht van Arcachon verdronken zes personen tijdens het noodweer, een oude vrouw werd door een caravan ge troffen die omsloeg en op een kam peerterrein werd een persoon gedood door een omvallende boom en werden tien mensen gewond. In het gebied van de Mont-De-Mar- san zijn 200 auto's geheel in elkaar ge drukt of beschadigd door omvallende bomen of telefoon- en elektriciteits- masten. AMSTERDAM De brandweer in Amsterdam is dinsdagnacht met groot materieel uitgerukt om een uitslaande brand te bedwingen in een pand op de hoek van de Bilderdijkstraat en de De Qlercqstraat. Drie leegstaande etages brandden geheel uit, terwijl twee win kels op de begane grond, een stomerij en een slagerij, flinke waterschade op liepen. De politie vermoedt, dat hier sprake is van brandstichting. Er zijn geen slachtoffers. De brandweer was het vuur omstreeks half twee vannacht meester. ADVERTENTIE J DJAKARTA Ratna Sari Dewi, de i Japanse derde vrouw van wijlen oud-president Soekarne, is vandaag belet uit Indonesië naar Hongkong te vertrekken. Het betreft hier kennelijk een officiële poging om haar in Indo- nesië te houden. j Hooggeplaatste regeringswoordvoer- ders zeiden, dat er geen officiële or- der bestaat om Dewi vast te houden, maar de immigratiedienst heeft van hogerhand advies gekregen, haar geen uitreispapieren te verstrekken. De immigratie-autoriteiten op het vliegveld Kemajoran hebben Dewi l doen weten, dat zij niet ziu kunnen vertrekken tenzij zij een uitreisvisum J in haar Indonesische paspoort had. De S woedende Dewi, die voornemens was met haar drie jaar oude dochter Kar- tika Sari en haar verpleegster naar Hongkong te vertrekken stormde naar het hoofdbureau van de immigratie- dienst in het oude deel van Djakarta. Hoofdambtenaren aldaar weigerden haar ondanks haar verzoeken en ge- schreeuw een uitreisvisum te ver- strekken. Vervolgens reed Dewi naar de van ambtswoning van de minister Buitenlandse Zaken Adam Malik, j waar zij van generaal Tjokropranoto, hoofd van president Soeharto's inlich- tingendienst, te horen kreeg dat er „fouten in haar paspoort" zaten. Het is nog niet duidelijk waarom Dewi het land niet mag verlaten. Zij wordt er echter van verdacht een rol s te hebben gespeeld in de corruptie ten tijde van Soekarno's bewind en in de verduistering van een bedrag van 65 miljoen dollar aan Japanse oorlogs- herstelgelden. MOSKOU China heeft ingestemd met de benoeming van Vasil Tolstikof tot Russisch ambassadeur in Peking. Aldus is in goed ingelichte kringen in Moskou vernomen. De 53-jarige Tolsit- kof is sinds 1962 leider van de partij in Leningrad geweest. Samen met het nieuwe hoofd van de Russische delegatie b»j dc Russisch- Chinese grensbesprekingen, de vice-mi nister van Buitenlandse Zaken Lenod Ilyitsjef, zal hij deze maand naar Pe king vertrekken. Tolstikof is de eerste Russische am bassadeur sinds vier jaar geleden de betrekkingen tussen beide landen naar aanleiding van het grensgeschil een dieptepunt hadden bereikt. Eerder was Vladimir Stepakof in deze functie be- BELFAST Voor de zesde achter eenvolgende nacht hebben zich in de katholieke wijk van de Noordierse hoofdstad Belfast incidenten voorge daan. Demonstranten, in de leeftijd va riërend van 12 tot 20 jaar, raakten en kele malen slaags met Britse militairen. Deze laatsten gebruikten herhaaldelijk traangas. De jongelui slaagden er ook in enkele barricades op te richten. Er zijn enige arrestaties verricht. Ook in Londonderry was het een on rustige nacht. Demonstranten staken verscheidene auto's in brand en ge bruikten twee bussen en drie personen wagens als barricade tegen de Britse troepen. In een fabriek brak door twee benzinebommen brand uit. CAMBODJA Cambodjaanse troe pen hebben de stoffelijke overschotten van 11 burgers gevonden, die door de Viet-Cong zouden zijn neergeschoten op hoofdweg 4, ongeveer 80 km ten zuid westen van Phnom Penh. Een van de slachtoffers zou een Europeaan zijn. Vier lijken werden naast de weg aan getroffen. terwijl zeven, reeds in staat van ontbinding verkerende stoffelijke overschotten in drie taxi's op de weg werden gevonden. Er stonden nog vijf andere voertuigen op de weg: een vier de taxi, twee vernielde vrachtwagens, een scootertaxi en een bus. Een aantal mensen is er blijkbaar in geslaagd te ontvluchten of werd door de aanvallers meegevoerd. De bus kon bijvoorbeeld 50 passagiers vervoeren. Twee taxi's waren door raketten ge troffen, terwijl de andere twee taxi's geen sporen van beschieting droegen. De aanvallers hebben waarschijnlijk van dichtbij door de open ramen of deuren geschoten. Een van de lijken was groter en lich ter van huidskleur dan de andere, het geen er op zou wijzen dat het stoffelijk overschot van een Europeaan was. Vol gens de Cambodjaanse troepen, was het een Fransman. Het gezicht van deze man was echter niet meer te herken nen. De soldaten ondekten de lijken, toen zij de weg opnieuw open stelden die sinds zaterdag door de Viet-Cong afge sloten was geweest, nadat een kleine Cambodjaanse stelling was ingenomen. TOKIO Het blad van de Japanse communistische partij „Akahata" („rode vlag") heeft de Russische beschuldigin gen van de hand gewezen, dat de onaf hankelijke koers van de partij een ver deeldheid in de internationale commu nistische beweging teweeg zou brengen. ROME De gematigde Ita liaanse socialistische partij (PSU) heeft haar medewerking betuigd bij het vor men van een nieuwe regering, die zal bestaan uit afgevaardigden van vier centrum-partijen. Zo is de 50-jarige po liticus Emilio Colombo er na acht dagen van werken thans vrijwel in geslaagd, om met de samenstelling een nieuwe regering te gaan beginnen. De Italiaan se regeringscrisis heeft een volle maand geduurd. De drie andere partijen die zich be halve de PSU achter de formateur heb ben geschaard zijn de christen-demo craten, de linkse socialistische partij (PSI) en de kleine groep republikeinen. Aan het besluit van de PSU, die sterk anti-communistisch is, was een debat van zes uur voorafgegaan. Zoals de za ken thans staan zal de heer Colombo naar president Saragat gaan om die mee te delen dat hij zich officieel als eerste minister ter beschikking stelt, noemd, maar wegens ziekte moest hij SYDNEY In Nieuw-Zuid Wales, Queensland en Northern Territory sterven miljoenen schapen ten gevolge van de droogte. Volgens een onofficiële raming zijn reeds drie miljoen schapen dood. Ge vreesd wordt, dat het aantal snel zal stijgen, tenzij een einde aan de grote droogte komt. 'n luxe matras voor redelijke prijs. CAIRO Door vijf Arabische landen is besloten dat de voorgenomen topconfe rentie te Tripoli (Libië) zal doorgaan. Die landen zijn Egypte, Jordanië, Soedan, Libië en Syrië. De conferentie zal worden geboycot door Irak en Algerije. Van de vijf landen is Syrië het enige dat nog niet officieel verklaard heeft ach ter Egypte te staan wat het aanvaarden van het Amerikaanse vredesplan voor hel Nabye-Oostcn betreft. De conferentie begon hedenmorgen. Eerst zou dat maandag zyn geweest, maar de opening moest worden uitgesteld wegens de „vredesreis" van de Libische lei der, kolonel Gaddafi, waarbjj hij Cairo en Bagdad heeft bezocht. Het bezoek aan Bagdad had echter niets opgeleverd. De moeilijkheden rond de conferentie zijn ontstaan doordat Irak en Algerije uit protest tegen aanvaarding van het plan-Rogers door andere Arabische lan den, met name Egypte en Jordanië, weigerden naar Tripoli te komen. Door kolonel Gaddafi er niet in ls geslaagd tijdens zijn bezoek aan Bag dad de Iraakse leiders over te halen naar Tripoli te komen, zullen slechts vijf van de zeven uitgenodigde landen om de tafel zitten ter bespreking van naar wordt aangenomen, het plan-Gad- dafi „voor opvoering van de gecodi- neerde militaire strijd tegen Israël en van de nieuwe situatie die is geschapen doordat Egypte en Jordanië het Ameri kaanse vredesinitiatief hebben aan vaard." Een Palestijnse guerrillaleider ver klaarde dinsdag in Tripoli, dat de Ara bisch commando's hun strijd tegen Is raël onder alle omstandigheden zullen voortzetten. Bahjat Aboe Gharbiya, een der leiders van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina", zei dat het Amerikaanse vredesinitiatief de Arabi sche landen dwingt tot onderdrukking van de Palestijnse verzetsbeweging. Gharbiya en een vertegenwoordiger van El Fatah, de grootste guerrilla-or ganisatie. arriveerden het afgelopen weekeinde in Tripoli om het standpunt van het centrale comité van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging aan de con ferentie kenbaar te maken. De Libische revolutionaire raad heeft bekendgemaakt, dat hij volkomen staat achter het beleid van Egypte ten aan zien van het Nabije Oosten, maar dat men steun zal blijven geven aan de Pa lestijnse bevrijdingsbewegingen, die hun guerrillastrijd tegne Israël willen blijven voortzetten. Deze mededeling volgde op een lang durige vergadering van de revolutionai- CAHERDANIEL (Kerry Ierland), De minister zonder portefeuille, be last met ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, met echtgenote en kin deren gesnapt tijdens het uitrijden voor een rustige vakantie-rit door het Ierse landschap. re raad, de hoogste regeringsinstantie in Libië. Dinsdag is in Moskou een Iraakse de legatie van hoog niveau aangekomen. De delegatie heeft waarschijnlijk van de Russische leiders te horen gekregen dat het Kremlin hogelijke ontstemd is over het feit dat Irak niet met Egypte is meegedgaan in de aanvaarding van de Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Midden-Oosten. Het Kremlin zal de delegatie naar wordt verwacht onder sterke druk zet ten om te bereiken dat de Iraakse rege ring haar standpunt alsnog herziet. Volgens Arabische zegslieden in Bei roet, zou de Sovjet-Unie willen dreigen met vermindering van de wapenhulp en de economische bijstand aan het Baath-regime als Irak niet inbindt. De delegatie, die op „dringend ver zoek" van de Russische leiders naar Moskou is gekomen, wordt geleid door Saddam Hoessein Tikriti, vice-voorzit- ter van de revolutionaire commando- raad van Irak en tweede algemeen se cretaris van de Baath partij. ROME De 35-jarige Loredana Luz- zitelli heeft dinsdagavond in een zie kenhuis te Rome het leven geschonken aan een zesling, drie meisjes en drie jongens. Zoiets was in Italië nog nooit gebeurd. De moeder was II jaar gele den getrouwd en tot nu toe kinderloos gebleven. De vader van de zesling is de 35-jari- ge fabrieksarbeider Antonio Petrone. Vannacht zijn twee van de zes kinderen overleden. De vier overige lig gen in de couveuse. Vanmorgen zijn opnieuw twee kinde ren overleden. In leven zijn nog een jongen en een meisje, die respectieve lijk 700 en 800 gram wegen. Over hun levenskansen zijn de artsen nog steeds bezorgd. In de hele wereld zijn deze eeuw on geveer 20 zeslingen geboren. De meest, recente geboorte voor Rome had plaats in New York, toen daar, op 21 mei de 25-jarige mevrouw Danoff vijf meisjes en een jongen kreeg, die allen evenwel reeds enige uren later overleden. Zij waren 11 weken te vroeg geboren. 1 (Van onze weerkundige medewerker) 5 De temperatuur vertoont een stij- gende lijn. Morgen mogen er maxi- Ima tussen 27 en 30 graden C. wor- den verwacht bij een wat versterk- te aanvoer van warme continen tale lucht uit oost tot zuidoost. 5 Een en ander hangt samen met teen vlakke, maar zich uitdiepende Sdepressie bij Bretagne, die zich in inoordelijke en noordoostelijke rich- \ting uitbreidt. Dit minimum doet Imorgen de kans op een plaatselijke iregen- of onweersbui toenemen, het eerst in het zuiden, later mo- tgelijk ook in het midden van het j land. In zuidwest Frankrijk binnenval lende oceaanlucht heeft daar zware lonweders, hagelstormen en urkaan- Iwinden ontketend. Vanmorgen vroeg werden in het Kanaal en boven zuidwest Enge lland alleen nog maar enkele geïso- leerde buien met onweer waarge- Snomen. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond Overwegend droog en vry zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vrjj warm. Morgen: zon op 05.09 u„ onder 20.22 u.: maan op 09.40 u„ onder 21.29 u.

De Vallei | 1970 | | pagina 1