Goed bericht van Ged. Staten' SPORTVELDEN, SPEELPLAATS EN MUZIEKREPETITIELOKAAL WEER EEN STAP DICHTERBIJ Binnenkort rapport over stinkfabriek Om tuinbouwhoeh r i Zeuven-up I In troebel water is het toch goed vissen en zwemmen Ook Rhenen haalt tegels weg onder klimrekken Kijkdag op zondag na corso Dansleraren houden congres in Arnhem j _rj Tuilon zou niet voldoen DERTIG WAGENS DOEN MEE Geldkistje uit garage gestolen Belt u dan avan a.u.fc. 10550 STANK DOORSTROMING GELOOFSBRIEVEN JURY EIGEN TEELT RENSWOUDE Het deed burgemeester J. A. Hosang gisteravond tijdens de raadsvergadering zichtbaar deugd te kunnen mededelen, dat Gedeputeerde Staten de gemeente Renswoude gisteren telefonisch had meegedeeld geen be zwaren te hebben tegen de aanleg van de langverwachte sportvelden, de bouw van een muziekrepetitielokaal en de inrichting van een kinderspeelplaats bij de kleuterschool in het kasteeldorp. Daarmee is een eind gekomen aan een ze» grote ontevredenheid bij een deel van de bevolking van Renswoude, van wie met name de sport- en muziekliefhebbers met de regelmaat van de klok hun misnoegen uitspraken over het lange uitblijven van de goedkeuring van GJS. voor deze plannen. Men wacht nu de schriftelijke goedkeuring even af om daarna onmiddellijk te beginnen met de realisering van genoemde plannen. De toekomstige gebruikers van de nieuwe sportvelden behoeven ook niet meer bang te zijn dat zij in ademnood zullen komen door een penetrante mestlucht. De heer Hoogeweg uit Ede had namelijk het plan om in de nabij heid van de velden een varkensmesterij te beginnen. De bouwvergunning voor de grote varkensstal had hij al op zak maar hij had buiten de bepalingen van de Hinderwet gerekend. De raad gaf hem gisteravond groot moedig een bedrag van ruim f 1300,- terug zijnde de legeskosten voor de bouwvergunning. Blijft voor de heer Hoogeweg een strop van bijna vijf mil le, het bedrag dat hij aan de architect zal moeten betalen voor het maken van de tekeningen. Dit bedrag zal niet door de gemeente worden vergoed al hoewel hij hierom wel had gevraagd. De heer H. Stoer (C.H.U.) was het meest begaan met de financiële strop van de heer Hoogeweg. „De gemeente moet bij het afgeven van bouwvergun ningen de aanvrager duidelijk wijzen op de consequenties ingevolge de Hin derwet", zo stelde hij voor. „Dat doen we al", zo repliceerde bur gemeester Hosang. „Mij zijn gevallen bekend dat grote ondernemingen enor me sommen hebben betaald voor iets, dat niet haalbaar bleek ingevolge de Hinderwet-bepalingen. De heer Stoer was overigens wel blij dat de varkensschuur er niet komt. Luchtverontreiniging van een heel andere aard kwam aan» de orde bij het punt mededelingen, toen de voorzitter de raad het verschijnen van het des kundigerapport over de stank uit de fabriek van de heer Van de Loosdrecht op korte termijn in het vooruitzicht stelde. Het rapport kan worden afge sloten nadat volgende week een gesprek H. Vermeulen (A.R.) twee gevallen ARNHEM De federatie van Ne derlandse Dansleraren houdt momen teel in Arnhem haar jaarlijkse congres. Het congres staat onder leiding van Th. W. Bus. Motto van deze bijeenkomst is Dans Vrije Tijd Gezondheid. Dansen is immers een bezigheid voor allen waar bij leeftijd geen bezwaar is. Vorig jaar nog hield ,de Hilversumse arts W. M. Rosinga hierover een refe raat. Steeds meer artsen in binnen- en buitenland schrijven dansen als bewe gingstherapie voor. In de komende da gen zal mevrouw dr. A. Martinus Reys hierover het een en ander vertellen. In buitenlandse kuurcentra wordt deze bewegingstherauie al veelvuldig toegepast. Een persoon van middelbare leeftijd kan hierdoor 20 jaar de fitheid van een 40-jarige behouden. Socioloog drs. A. P. Spruijt uit Utrecht hield zich op dit congres bezig met het thema van de dans als vrije- tijdsgedrag. Hij vond de dans een alternatieve ge dragsmogelijkheid voor de vrije tijd. Bovendien is het een belangrijke vorm hiervan. Drs. Spruijt zei onder meer dat de menselijke communicatie door het dansen wordt bevorderd. Hierdoor ligt een breed terrein open voor de dansle- raar. Een verheugende zaak voor de dans- federatie is dat het ministerie van CRM een eventueel tekort zal subsidië ren. ff. Stoer (CHU) niet verhuren zal zijn gevoerd met een medisch ad viseur. De Barneveldsestraat voorzover deze weg in de bebouwde kom ligt wordt voorrangsweg. Ook zal er op dat ge deelte niet meer mogen worden gepar keerd. De heer Stoer wilde zijn stem hieraan wel geven mits hij de verzekering kreeg dat ook het traject over de brug in de richting Barneveld voorrangsweg zal worden. „De situatie zoals die nu gaat worden scfiept alleen' maar ver warring", zo vond hij. Het college was het daarmee eens en beloofde er bij de provinciale overheid op te zullen aan dringen ook de in het verlengde van de Barneveldsestraat gelegen wegen de Bekerweg en de Wittenoordseweg als voorrangswegen aan te duiden. De bewoners en gebruikers van de Schalm kunnen ook de vlag uitsteken. De weg zal geheel worden herstraat, waarvoor ruim twintig mille beschik baar werd gesteld. De Renswoudenaren kunnen nu ook gaan profiteren van de nieuwe door stromingsverordening, die per 1 januari jl. door de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening is verordi neerd. Doorstromers kunnen op een uit kering van 1250,- rekenen. In antwoord op een vraag van alweer de heer Stoer vertelde de voorzitter dat het tot dusver nog niet storm gelopen heeft op het gemeentehuis van mensen die meenden voor de doorstromingsuit kering in aanmerking te komen. „Komt men er om dan wordt de aan vragers te verstaan gegegeven dat ze niet in aanmerging komen", zo wist de heer Stoer te vertellen. Uit het antwoord dat wethouder H. Vermeulen (A.R.) hem gaf bleek dat maar een halve waarheid. „Mij zijn twee gevallen bekend waarbij uitkering werd geweigerd omdat de mensen noodwoningen achterlieten en die wor den in de zin der wet niet als een wo ning aangemerkt", aldus de wethouder. „Dan moeten leegkomende noodwo ningen ook niet meer worden ver huurd" zo repliceerde de heer Stoer. Daar was de voorzitter weer geen voorstander van. „Dan komen we nooit uit de woningmisere, ook al omdat er van provinciale zijde een richtgetal van 15 woningen per jaar voor Renswoude wordt gehanteerd om de natuurlijke aanwas op te vangen", aldus de voorzit ter, die zich verder pessimistisch uitliet over een eventuele nieuwe bouwstroom na 1970. Verder ging de raad akkoord met een Met algemene omdat de heren 4 RENSWOUDE stemmen (5 stuks,r 4 Zweers en Huigenbos niet aanwezig waren op de raadsvergadering van gisteravond) is de zoon van Rensou- 4 des eerste burger, de heer J. A. A. 1 H. Hosang, benoemd tot ambtenaar 4 van de burgerlijke stand van die ge- meente. De voorzitter praatte over de aan te stellen kracht als „een mij zeer wel bekend persoon, die meen ik vier voorletters heeft". Dat bracht t enige hilariteit teweeg in het broeie- 4 rige trouwzaaltje, waarin een rondje frisdranken voor glimlachende ge- 4 zichten zorgde. 4 Coca-cola bleek niet „in" te zijn bij de vroede vaderen, want dat wer 4 niet besteld. Men koos voor sinas en „seven-up", terwijl één der raadsle- 4 den een glas zeven-up verlangde. j Dat was er gelukkig ook Burgemeester J. A. Hosang pessimistisch huurverhoging van zes procent voor alle gemeente-woningen, waarbij de heer Stoer een onderzoek naar de toe stand van de woningen aan de Taets van Amerongenweg bepleitte, die naar zijn weten in een desolate onderhoudstoe- stand verkeren. Het college beloofde hierover contact te zullen opnemen met de gemeentear- chiteet en met volkshuisvesting Utrec'«i. Aan het begin van de vergadering werden de geloofsbrieven in orde be vonden van de drie nieuwe raadsleden L. Stutvoet, G. van Raay en C. Aalbers, die na 1 september op het pluche van de raadsstoelen mogen gaan zitten. Voor die datum komt de oude raad nog een keer bijeen op dinsdag 25 au gustus. Een week later wordt de nieuwe raad geïnstalleerd. RHENEN Wethouder mr. J. Deen vertelde gisteravond in de raadsverga dering dat alle betontegels onder hoge klimtoestellen op kinderspeel plaatsen /uilen worden verwijderd. Wat er voor in de plaats zou komen wist hij nog niet. De werkgroep D'66/PPR had de raad een brief geschreven over deze beton tegels en gewezen op het gevaar, Het college vaan burgemeester en wethou ders was het met de inhoud van de brief eens, maar meende evenzeer dat na het verwijderen van die tegels ook best ongevallen konden ontstaan. Het college had de werkgroep reeds van het standpunt op de hoogte gesteld. Probleem blijft nu welk materiaal onder de klimrekken moet worden aan gebracht. Wethouder Deen sprak uit voerig over toegepaste materialen el ders in den lande als rubber, en plastic. De proeven waren niet geslaagd. Kleu terleidsters zal nu om advies worden gevraagd. Burgermeester Bosch zei dat ook het tufton dat in Veenendaal ge bruikt was geen succes bleek te zijn. Het spul wordt erg nat en vies. Zand leverde volgens wethouder Deen bezwaren op voor de volksge zondheid op. Hij dacht aan tetanusepi- demieën. De VVD-er Jansen viel hem bij. Hij wist een zandbak waar de kin deren in speelden en de ouderen hun behoefte in deden. Werd het zand in de bakken wel regelmatig ververs, vroeg hij zich af. Mr. Deen zou de zaken eens bekijken. VEENENDAAL In het stadspark in Veenendaal is het niet bij zonnen, spelen en vissen gebleven, want de hoge temperaturen van de laatste dagen zijn er de oorzaak van dat met name de jeugd herhaaldelijk een duik neemt in het verre van heldere water. Park en vijvers zijn in deze tijd in een mini-recreatieoord veranderd. Complete gezinnen uiteraard in bad pak werpen zich op de grasvelden in de stralende zon, terwijl de kinde ren zich in en om het water vermaken. Elke dag zijn er massa's bootjesvaarders, zwemmers en pootjesbaders ac tief in de vijvers en het feit dat het bruine water bepaald geen frisheid uit ademt, ach... dat is minder belangrijk. Rioleringen monden in elk geval niet uit op de vijvers. Alleen het vissersvolkje fc weinig gelukkig met de watersportliefhebbers, want hun rust wordt alleen maar verstoord. Gemeente en politie zien er (nog) geen overtreding in. Als de ouders maar verstandig genoeg zijn en goed op hun kroost letten dan zien de officiële instanties geen bezwaren. En het water maakt dan wel een erg troebele indruk, een douche 's avonds doet dit nadelige aspect van het „stadsparkbad" volledig teniet... Leersum heeft nu al bloemencorso-koorts LEERSUM Met augustus op de kalender is er geen vakantie meer voor de floraliavereniging in Leersum. Eind deze maand, om precies te zijn op zater dag 29 augustus, wordt weer het jaarlijkse bloemencorso gehouden en dat betekent handenvol werk. Het corso belooft dit jaar een hoogtepunt in de geschiedenis van de floralia-vereniiging te worden. Bij het sluiten van de in schrijving waren er dertig aanmeldingen, waaronder zeventien praalwagens. Van diverse kanten bereiken het bestuur nog aanvragen om met een wagen te kunnen deelnemen, maar het bestuur heeft gemeend, dat het bij het hier boven genoemde aantal moet blijven. Bekend is al, dat er circa 250.000 bloemen verwerkt zullen worden. Het corso zal muzikaal worden opgeluisterd door zeven muziekkorpsen. Gezien het grote enthousiasme heeft het bestuur besloten het prijzenbedrag te verhogen en de startgelden daarin te verdisconte ren. Als stimulans voor verenigingen etc. er dit jaar iets extra moois van maken wordt er een ere-prijs van vijf tig gulden beschikbaar gesteld door de gemeente. Eenzelfde bedrag is er voor de meest kunstzinnige en origineelste wagen. Het bestuur van de floralia-vereni- ging gaat organisatorisch de zaken nog efficiënter aanpakken. Zo zal er stren ger op worden toegezien, dat de vrij kaarten terecht komen bij die mensen die werkelijk iets met het corso te ma ken hebben. Ook het aantal controleurs zal worden uitgebreid om het aantal „zwarte" kijkers tot een minimum te beperken. Het bestuur van de floraliavereni ging heeft verder een nieuw idee ge- VEENENDAAL Een gaatjesboorder is er in de nacht van maandag op dins dag in geslaagd een geldkistje met drie honderd gulden te ontvreemden uit Tiet kantoor van garage Hoogendoorn aan de Nieuweweg. De inbreker haalde in het kantoor alle kasten en laden overhoop. In een daar van vond hij een groen metallic geld kistje met bovenvermeld bedrag. De recherche stelde inmiddels een onder zoek in. lanceerd om nog meer mensen in de ge legenheid te stellen van het corso te ge nieten. Op zondag 30 augustus, de dag na het corso, zullen alle wagens speciaal voor de niet-Leersumers te 2zien zijn aan de Hoflaan tegen betaling van vijftig cent. De organisatoren hebben dit jaar vier juryleden voor de keuring aange trokken, te weten de heren A. Top uit Barneveld, D. Pols uit Den Bosch, N. Vossesteijn uit Utrecht en G. de More uit Breda. Mocht de jury op de dag van het corso 's middags om drie uur niet klaar zijn met de keuring dan zal het corso toch van start gaan voor de eerste rit. Het juryberaad zal in ieder geval voltooid zijn voor het van start gaan van de tweede ronde. De prijsuitreiking zal 's avonds na half tien plaatsvinden in restaurant Darthuizen, De plaats waar het vuur werk als finale van deze Leersumse bloemendag zal worden gehouden staat nog niet definitief vast. Waarschijnlijk zal het worden afgestoken ahh het ein de van de Hoflaan. De organisatoren hopen van harte dat de kwaliteit van de bloemen zoals ze er thans bij staan zal worden gehand haafd. Enkele bestuursleden hebben zich hiervan dezer dagen overtuigd in Valkenswaard, waar men de bloemen- stand in ogenschouw is gaan némen. Behalve bloemen uit Valkenswaard wordt ook veel materiaal verwerkt van eigen Leersumse grond. Enkele soorten zyn de Harry Boudewijn, 'n witte dah lia, de Koggeier See, een rode pompoen, „De Golden Scepter" en een bloem die thans sterk in de belangstelling staat de „Rabies Night" een, zoals de naam al suggereert, nagenoeg zwarte bloem. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- IIQIQ 19.30 uur I I5II5I Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rbanen 3328 Nwe Veenendaalsoweg 159 Augustus is in het land en we kun nen heerlijk smullen van sappige vruchten die de rijke schatkist van moeder natuur ons schenkt. Veel is er niet meer te zaaien, het werk bepaalt zich hoofdzakelijk tot het oogsten van verschillende ge wassen en het schoonhouden van de tuin. Sla kan nu voor de laatste maal uitge- plant worden, zware kroppen zullen het echter niet meer worden. Heeft men een broeibakje, dan zou ik zeg gen plant ze daar maar in uit, dan kunnen ze zich nog tot mooie krop pen ontwikkelen. Ook kan men nog spinazie zaaien, waarvan men dan vóór de winter nog gemakkelijk kan oogsten. Het beste is nu rond, zaad te nemen, dat is voor de herfst be ter. Spinazie kan nu best op rijtjes gezaaid worden, het slechte weer heeft er dan in het najaar niet zo veel invloed op. Wordt breedwerpig gezaaid en het gewas staat dicht ge noeg opeen, dan worden de blade ren nogal eens ziek. De pootuien kunnen nu geoogst wor den. Zitten er veel schieters in, dan is dat een strop, want daar heeft men weinig aan. Vooral voor het bewaren deugen ze niet. Laat ze eerst goed op het land in de volle zon drogen, daar worden ze tevens hard van. Eenmaal goed droog en hard, kunnen ze naar de zolder. Een beetje raapstelen kan nog heel goed gezaaid worden, doch niet te dicht opeen zaaien. Zomerworteltjes kunnen ook nog gezaaid worden, doch zwaar zullen ze niet meer wor den. Heeft u een broeibakje met een raam, gebruik dit dan, u be reikt dan zeker nog goede resulta ten. Ik heb er al eens meer op gewezen, snijd alle uitgebloeide bloemen van de Lathyrus. Men krijgt dan nog aardige bloemen. Geef de planten bovendien nog bemestingen u zult zien, hoe dankbaar ze u zijn. Wanneer de andijvie pas geplant is, en we komen op een goede morgen eens naar de planten kijken, dan blijken er vele van opgevreten te zijn. De aardrupsen zijn dan de schuldige. Men kan hiertegen Pa rijs groen met zemelen gebruiken, doch ik raad u dit middel helemaal niet aan, omdat het zwaar vergift is. Niet alleen voor u, doch ook voor de huisdieren, evenals voor de vo gels, kippen en eenden. Gebruikt Parijs groen maar niet om uit te strooien. Veiliger is ,,Basudine- stuifmiddel" 2 pet. toe te passen. Mocht u er toch toe overgaan om Pa rijs groen te strooien, zorg dan dat u bij het uitstrooien geen wondjes aan de handen hebt. Overigens, als een andijvieplant is weggevreten, en als u er tamelijk vlug bij bent, zijn de boosdoeners in de meeste gevallen nog wel te vinden. Wroet dan maar eens in de grond dan haalt u ze wel naar boven. Ze zitten kort aan de oppervlakte. Als we een maand verder zijn, kan men weer in de dagbladen lezen, dat tengevolge van het warme weer de krokussen in bloei staan, niets van waar, dat zijn geen gewone krokussen, dat zijn soorten die in het najaar bloeien. Indien men nu plant, bloeien ze nog dit najaar in de tuin. E. J. Grijsen Rhenen

De Vallei | 1970 | | pagina 3