RAAD LIENDEN BIJEEN Oude raad voor 't laatst bijeen Neeftjes gek op brommers Zes raadsleden keren niet terug Met vele prijzen terug uit Bocholt Peperbus in Ingen moet weer echte molen worden dividend 3% Crane Ned. NV «eelt interim- Nieuwe startbanen vliegbasis Eindhoven RAAD RHENEN Prinses bij straatnamen in Eist kan er niet meer al zelf doen met kwast of spuit en Glaasje op! LAAT u rijden. dacht ik Za VEILING KESTEREN Lien dense scholier winnaar van kleurwedstrijd AUTOLAKKEN? TEOFLUX FIRMA C. MOL EN ZN. FIRMA J. D. HOFMAN Actie WOENSDAG 5 AUG'ojiUS 19/0 TT LIENDEN Het onderzoek van de i geloofsbrieven van de nieuw gekor.en raadsleden zal in een openbare raads vergadering van donderdag 6 augustus j a.s. 's avonds om kalf negen plaats vinden. In deze vergadering komen tevens in behandeling de aanvragen van het „Co mité Ingen 1970" om een subsidie van 4000,- voor de festiviteiten in de laai ste week van augustus en een garan i tie-aanvrage tot een bedrag van j 1000.- ten behoeve van de evenemen- ten door de sportclub ISC en de mu- j ziekvereniging ..Kunst na Arbeid". Voorts stellen burgemeester en wet houders voor aan de heer A. B. van Riemsdijk overeenkomstig eigen ver zoek met ingang van 1 september a.s. eervol ontslag te verlenen als gemeen te-ontvanger. Tenslotte krijgt de raad een voorstel te behandelen om een voorbereidings- besluit wet ruimtelijke ordening voor het bestemmingsplan „Molenboomgaard H" vast te stellen en te besluiten tot het nemen van een negende aandeel van 100,- in het kapitaal van de NV Waterleiding Maatschappij Gelderland. TIEL Een mevrouw in de Burge meester Meslaan in Tiel zag maandag middag twee jongens aan een solex knoeien. Een ervan stapte op de brom mer en kwam even later met een ande re solex terug. Die bleek te zijn gestolen bij het Bethesda-ziekenhuis. Gisteren werd op de Markt in Tiel een brommer verrhist en doordat om wonenden het signalement van de dief aan de politie konden doorgeven wi> duidelijk dat een van de jongens ie zich een dag tevoren aan de solexen had „vergrepen" weer in actie was ge weest. De laatste brommer werd in de K leibergstraat teruggevonden. De bromfietsmaniakken bleken 2 neefjes te zijn van resp. 15 en 12 jaar. Zij bele- ken 5 brommers onder hun hoede te hebben genomen om er aan te knoeien te prutsen en in enkele gevallen te ver nielen. Het duo zal gezieh de leeftijd niet strafrechtelijk worden vervolgd, maar wel zijn hun namen genoteeerd in verband met hun vreemde hobby. K HEN KIN Burgemeester L. Bosch van Rosenthal besloot gister avond de laatste vergadering van de gemeenteraad in de huidige sa menstelling met een afscheidswoord waarin de dankwoorden rijkelijk vloeiden, leder scheidend raadslid had zo zijn \erdiensten gehad en de voorzitter wist ze allemaal op te noemen. De achterliggende periode van vier jaar die gisteravond werd afge sloten noemde de voorzitter belang rijk voor de gemeente Rhenen. Er waren verstrekkende beslissingen ge nomen op 't gebied van de industrie en de woningbouw, Achterberg had de nodige aandacht gehad en de wo ningbouw kreeg een fikse impuls. Er was een bejaardencentrum geopend en het zeer belangrijk medisch cen trum was onlangs in gebruik geno men; er was veel gereorganiseerd en diverse grondtr a nsa ct ies hadden plaats gevonden. Met. trots vermeldde de burge meester nog eens de aansluiting van vierenzeventig zeer onrendabele per- celen op het waterleidingnet, waar door thans bijna alle percelen in de gemeente zijn aangesloten. De voor zitter memoreerde tenslotte de mis lukking van het experiment scholen gemeenschap met Mavo en Havo en de vaststelling van een gemeente- vlag voor Rhenen De samenwerking in de raad was niet altijd vlekkeloos verlopen meende de heer Bosch. Er was vaak veel gehakketak, soms over kleinig heden. De burgemeester herinnerde daarom nog maar eens aan een uit spraak van het oudste raadslid onlangs tijdens zijn vijfenveertig ja-, rig jubileum gedaan: we zitten hier voor het algemeen belang. Voorzitter mr. Bosch sprak ten slotte alle raadsleden d<e in de nieu we raad niet zullen weerkeren per soonlijk toe. Dat was eerst tot de heer G. van Gesink (PvdA) die maar liefst vie rentwintig jaar en zeven maanden deel van de raad uitmaakte. De so cialist die net zijn zilveren jubileum niet haalt, was jarenlang wethouder. De enige AR-vertenwoordiger, de heer H Griffioerf werd geprezen óm zijn bijzondere heldere verstand en brede kijk op de dingen. Burge meester Bosch merkte op dat de emoties er wel eens met de heer Griffioen vandoor gingen, dat nam niet weg dat hij zeer belangrijek functies in de raad en daardoor in de gemeenschap had vervuld. De Graag voldoe ik aan het verzoek van Mik Thoomes om reacties op zijn ziens wijze zoals die is weergegeven in hel interview van jl. vrijdag in „De Vallei". Ik ben geen lid van de gemeenteraad maar een gewone „Vallei"-lezer van 51 jaar. Ik heb me geërgerd aan al die kri tiek en speciaal aan de opmerking, dat de leden van de gemeenteraad een stel koekebakkers zijn. Die mensen doen ook hun best al maken ze natuurlijk ook fouten. Ze kunnen het onmogelijk iedereen naar de zin maken. Als 23-jarige doe je maar net of jij alles beter weet. Het. aanbrengen van rubbertegels onder speelwerktuigen vind ik helemaal geen schandaal. Acht je het soms beter dat er kinderen verongeluk- I ken? Je wist ook dat er tachtig van de honderd mensen een ander huis willen. Dat is vast sterk overdreven want ik hoor bijna altijd, dat de mensen he'. goed naar hun zin hebben. Als we kritiek hebben moeten we ons afvragen of het gerechtvaardigd is en of het overeenkomt met wat er in de Bijbel staat. De Bijbel leert ons, dat we elkaar moeten liefhebben, elkaar moe ten ontzien en dat we er niet *11 es moeten uitflappen wat ons in de mond komt. Elkaar ontzien geldt voor ieder een en overal. Bij herlezing van het ar tikel kwam ik wel tot de conclusie dat er enige waarheid schuilt in jouw standpunt. Ook ik ben geen voorstander van flatbouw zonder meer, maar wat wil je. Er kan voor alle woningzoeken den moeilijk een bungalow worden ge bouwd. Veenendaal. H. Doornenbal heer Griffioen had de plank, naar c.e mening van mr. Bosch wel eens misgeslagen. Met. zijn harde werken was hij steeds bijzonder blij ge weest. Dan was er de heer Verwoert (SGPi die zeventien jaar volksvertegen woordiger was geweest. Aan hem had de heer Bosch in het begin moe ten wennen. Toch leerde de burge meester later de heer Verwoert waarderen om zijn principiële vast houdendheid en toch ook openheid en belangstelling voor veie zaken. De heer Van der Spoel (VVD) had op zijn eigen stille wijze meegewerkt in de gemeenteraad. Het ware te wensen, aldus mr. Bosch, dat andere raadsleden soms een voorbeeld na men aan de rustige manier van op treden van de heer Van der Spoel. Tenslotte dankte de burgemeester de heren Van de Berg (Vrije Partij) en Lodder (Boerenpartij) die beiden na één periode van vier jaar de raad weer gaan verlaten. Namens de gemeenschap die door de scheidende raadsleden werd ver tegenwoordigd dankte de burge meester hen nog eens hartelijk en sprak de wens uit dat het hen in het. particuliere leven wel zou gaan. SCHERPENZEEL Vlet prachtige prijzen, medailles en herinneringen is de wielerploeg van „De Valleirenners" dezer dagen in Scherpenzeel terugge keerd. De adspiranten en nieuwelingen - onder leiding van de heer en me vrouw Sas - hebben in Bocholt in Duitsland deelgenomen aan een jeugd- ronde. georganiseerd door een groot warenhuis en in dit wielerevenement fraaie successen behaald. Op verschillende dagen werd er door de adspiranten 20 en door de nieuwelin gen 40 kilometer gereden. Op de eerste dag moesten de Scherpenzelers genoe gen nemen met een zeer bescheiden klassering, doch op de tweede wed strijddag maakten zij de koers. Ton Lankreijer sprong alleen weg en zette het peloton op een ronde. Datzelf de wilde Evert Blotenburg op de derde dag herhalen, maar twee ronden voor het einde kreeg hij een lekke band en moest daardoor genoegen nemen met een plaats in het peloton. In de laatste etappe boekte .Joop Schaafsma een schitterende zege. De eerste Nederlander in het alge meen klassement was Lankreijer. die de vierde plaats bezette. Het ploegenklassement werd gewon nen door de ploeg van Ted Sas, tweede werd de equipe van Schaafsma en der de de ploeg van Ton Lankreijer. Bo- cholts burgemeester huldigde na afloop de Scherpenzeelse rennertjes, terwijl de heer en mevrouw Sas, als begeleiders van de sportiefste ploeg van het wie'er- evenement, een herinneringsvaantje kregen aangeboden door de heer Sale- mink, voorzitter van de „Radlerfreun- de" in Bocholt. Volgend jaar neemt ..De «Vallei-ren ners" weer deel aan de jeugdronde m de Duitse grensplaats. 0 De heer en mevrouw Sas met. hun pupillen, die deelnamen aan het jeugd- wielerevenement in Duitsland. O INGEN Als het aan de „Vereniging vrienden van de Ingense molen" ligi dan wordt binnen afzienbare tijd niet meer laatdunkend over de ..peperbus" gesproken in Ingen. De molenvrienden willen niets liever dan dal de stompe toren die van 1884 stamt in eer hersteld wordt. F.n daarmee wordt niets min der bedoeld dan het restaureren van de bouwval tot een molen die een derge lijke naam met ere kan dragen. Veertien Ingenaren hebben tot dat doel een comité gevormd dat intussen al samenspraak heeft gehouden. Er is voorlopig uit de bus gekomen dat er waarschijnlijk 60.000.- nodig is om de molén in alle luister te herstellen. Dat is een heel bedrag, waar de molen vrienden echt wel tegenaan kijken. Ge lukkig echter is het rijk bereid om voor monumenten als de Ingense ..peperbus" flink bij te springen en wel voor 90 procent. De overige 10 procent zal door de gemeente zelf opgebracht moe ten worden. De molenvrienden hebben overigens de stem van B. en W. van Lienden. De burgemeester die blijkbaar alle belang heeft bij een „maalvaardige" molen heeft voorgesteld om door middel van een prentbriefkaartenactie het aandeel van de gemeente bij elkaar te krijgen. De briefkaarten zijn er intussen al en tijdens de Ingense feestweek in augus tus zal met de verkoop gestart worden. De prijs per briefkaart Ls minimaal één gulden en daarvoor krijgt men een beeld van de molen zoals die er oor spronkelijk heeft uitgezien (met daar naast een foto van de huidige in ver vallen staat verkerende stompe toren. Er zijn in totaal 3000 kaarten gedrukt waarmee de molenvrienden volgens een van hen, de heer P Boskaljon uit Lien den aan de benodigde 6000,- moeten komen. Het comité is vrij optimistisch over de afloop van de prentbriefkaartenac tie. Daarvan getuigt duidelijk het ge dichtje achter op de briefkaart, waarin het comité de molen zelf laat spreken die zegt: Bijna een halve eeuw heb ik zo kaal j gestaan. Daar wordt nu wat aan ge daan. Met zo hoop ik veler hulp. Kruip ik spoedig uit mijn schulp. EINDHOVEN Binnenkort komen In de Eindhovense en Veldhovense ge meenteraad voorstellen aan de orde waarmee wordt beoogd deze gemeenten te verlossen van de geluidsoverlast van de vliegbasis Eindhoven. De noodzakelijke vernieuwing der startbanen heeft geleid tot oprichting van de Stichting Vliegveld Welschap. Deze stichting is niet de ministeries van Defensie, Verkeer en Waterstaat en Fi nanciën tot overeenstemming gekomen over een rgeling om nieuwe startbanen aan te leggen. Deze zouden in noord- zuidelijke richting komen te lopen, waarbij de vliegtuigen buiten de be bouwde stadsgedeelten zouden blijven. De startbanen zouden tevens 45 m breed moeten worden i.p.v. 30 m, om later geschikt te zijn voor de burger luchtvaart. De voorstellen die Eindhoven tussen tijds van de geluidsoverlast verlossen en uitzicht geven op een regionale ha ven voor burgerluchtvaartverkeer na .1980 zullen bij uitvoering bedragen van 25 tot 30 miljoen vergen. 13 miljoen zal voor rekening komen van de stichting, opgericht door dr. Kortmann. ir. F. Phi lips en ir. Witte. Hiervan zal een be drag van vijf miljoen bestemd zijn als bijdrage van de stichtng in de kosten oor de verbreding van de nieuwe start baan, de rest van de gelden voor aan koop van de nieuwe grond, de bouw voor de verbreding van de nieuwe start van een platform en van een stationsge- hebben voor de aanleg van de baan Deze gelden vloeien terug uit de ver koop van vrijkomende gronden ten ge volge van.het verlaten der oude start banen. Deze gronden zullen aangekocht worden door NV Philips en door de ge meente Eindhoven om ze tot industrie terrein te bestemmen. Op de gronden vöor de nieuwe startbaan die eigendom zijn van de gemeente Eindhven, de ge meente Veldhoven en de NV Philips, bevinden zich nog diverse boerderijen, die mogelijk door een uit te voeren ruil verkaveling verplaatst kunnen worden. Het rijk ontvangt voor de order tot in dustrieterrein te bestemmen gronden een bedrag van ongeveer acht miljoen gulden terug. De ontbrekende gelden om de benodigde twaalf miljoen te completeren betaalt de NV Philips als toegift. Het te verwachten exploitatie verlies van de Stichting Vliegveld Wel schap wordt gedragen door rijk, pro vincie en gemeente, elk vor 25 procent door de NV Philips voor 20 procent en het overige bedrijfsleven voor vijf pro cent. VEILINGS VERENIGING „KESTEREN EN OMSTREKEN" D.d. 3 augustus 1970 waren de prijzen ais vxolgt: FRAMBOZENEl 45-75 per doosje a 250 gram. I 3040 per doosje a 250 gram RODE BESSEN El 40—55 per doosje a 250 gram. 1 3039 per doosje a 250 gram. EI 80—124 per kg. YELLOW TRANSPARANT: I 55—60: 15—19: I 60—70: 26—35; I 70—80: 39—52. MANTET: I 60—70: 68—75; I 70—80: 85—100. STARK EARLIEST 55—60: 18—23: I 6070: 4255; I 7075. i075. KRUIDENIERPEREX 1 45—50: 10—16 I .=>0—60: 28—40: I 60—65: 46—54 EARLY LAXTON: EI 67—88 I 60— 68. CZARPRUIM: El 120—146. I 95—110. ELDENSE BLAUWE: EI 70—80 I 50—68. VROEGE TOLSE: EI 150—170. I 100— 142. SNIJBONEN: F,I 120—140. I 85—100. PRTNCESSÊBONEN: EI 100—130 I 80—95. PERZIKEN: EI 15—35 per stuk. I 5— 14 per stuk. DEVEN TER In het eerste halljaar van 1970 is de netto-omzet van Crane Nederland N'.V. te Deventer 35 pet. ho ger geweest dan die in de overeenkom stige periode van 1969 18.5 miljoen tegenover 13,7 miljoen). De prognoses voor produktie en ver koop van afsluiters, kranen en ketels voor centrale verwarming zijn over troffen. Mede dank zij het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten zijn ook de resultaten van de gieterij in dit eerste halfjaar niet onbevredigend ge weest. Hoewel in het tweede halfjaar- de bedrijfsvakantie valt. wordt toch verwacht dat deze periode een ongeveer gelijk resultaat te zien zal geven als het eerste halfjaar van 1970. De orderportefeuille beliep Ultimo 1970 een bedrag van 12,5 miljoen te genover 7,9 miljoen eind juni 1969 en 12.4 miljoen eind december 1969. Het bedrijfsresultaat over het eerste halfjaar was 48 pet. hoger dan de cij fers van de overeenkomstige periode van 1969 1.472.000 tegenover 994.000). De winst na aftrek van belastingen bedroeg 718.000 (tegenover 443.000 ultimo 1969). een stijging van 62 pet. Besloten is een interim dividend uit te keren van 3 procenl. Orderbestand (x 1000): 30 juni 1970 12.543. 30 juni 1969 7.977, 31 december 1969 12.445. RHENEN De YVD-er .lansen wilde gisteravond het voorstel van B. en VV. he treffende straatnaamgeving enigszins wijzigen. In Eist zouden drie nieuwe stra ten. Oranjestraat. Nassaustraat en Christlnastraat moeten gaan heten, was de sug gestie van B. en W. De heer Jansen vond dat voor de laatste naam het woord „prinses" geplaatst moest worden. De Peperbus" in Ingen moet weer een echte molen worden. Dat wil het comité dat zich ten doel heeft gesteld om de stompe toren t» restaureren. Burgemeester Bosch wees erop, dat de naam dan erg lang werd en dat had zo een aantal bezwaren. Dat kon de heer Jansen weinig sche len. Hij stelde voor de Christinastraat, Beatrixstraat enzovoorts allemaal te verlengen met het woord „prinses". De voorzitter probeerde toen nog eens met het argument van de zeer hoge kosten de heer Jansen van zijn wens af te brengen. Dat lukte; hij trok zijn voor stel in. Nestor-raadslid Van Dijk was het er niet mee eens dat een abonnement op de raadstukken twintig gulden per jaar LIENDEN' Aan eie Nationale veer tiende schoohvedstrijd. uitgaande van de Commissie tegen het Alcoholisme, namen ook de leerlingen uit de 5e en 6e klas van de Burgemeester Kampschool deel. Het totaal aantal deelnemers was dit keer 150.000. Hiervan waren 70.114 deelnemers aan de kleurwedstrijd. 38.121 maakten een tekening en 43.406 een opstel. Bij de afdeling kleurwedstrijd be hoorde Tonnie Jonkers uit de zesde klas van de Burgemeester Kampschool bij de 18 prijswinnaars. Het was de eerste keer dat de leer lingen van deze school deelnamen aan deze landelijke aktie, die in het teken stond van alcohel en verkeer. zou kosten. Voor dat bedrag kon de ge meente nooit de stukken drukken en verspreiden. Hoe hoog het bedrag wel moest zijn, wist de heer van Dijk zelfs bij benadering niet. maar hij wenste wel stemming over het voorstel. Burgemeester Bosch was verbaasd geweest dat de kosten voor een jaar abonnement zo laag konden zijn. In- de calculatie was alleen betrokken de kos ten van het papier en het stencilwerk. De heer Griffioen hield een pleidooi voor een minimale kostenvergoeding. Hij noemde het verheugend dat een aantal Rhenense burgers belangstelling toont voor wat er in de gemeenteraad omging. Het zou onjuist zijn om die burgers af te schrikken met hoog abon nementsgelden, zo meende hij. Het voorstel van de heer Van Dijk om de prijs te verhogen kwam niet aan bod toen de raad zich met twaalf tegen twee uitsprak voor het voorstel van het college van B. en W. WOMNGBOl V* De overblijvende ruimte voor rie bouw van woningwetwoningen in de gemeente Rhenen is nu wel erg klein geworden, meende de heer Griffioen (AR). Dat was veroorzaakt door het hoge aantal premiewoningen dat in het plan woningbouw Eist was opgenomen. Burgemeester Bosch was het wel eens met de heer Griffioen, maar de ge meente had geen belegger kunnen vin den en daarom konden er niet meer dan vijfenvijftig woningwetwoningen wor den gebouwd. Wanneer dat aantal ge ringer geweest was dan had B. en W. helemaal niet met een plan op tafel durven komen, verzekerde de voorzit ter. De heer Griffioen noemde het een schandaal dat sommige koopwoningen zo lang leeg konden staan. Het kwam wel eens voor dat een nog niet verkocht pand wel een jaar onbewoond was. En dat in deze tijd van grote woningnood. Misschien kon er een clausule opgeno men worden in de contracten dat een nieuwe woning die na negen maanden nog niet was verkocht verhuurd moest worden. De voorzitter vond dat- voorstel wel erg mooi, maar niet te verwezenlijken. „De mensen die met woonruimte gebaat zouden zijn, kunnen toch de hoge huren van zo'n woning niet opbrengen. Het voorstel werd toen met één klap aangenomen. Die klap deed de heer Griffioen nog eens opspringen. Hij constateerde dat ook de onderhandse aanbesteding ineens aanvaard was en dat had hij niet gauw voorzien. Hij was namelijk tegen die manier van aanbe steden. Burgemeester Bosch wist niet meer fce zeggen dan: tja. Fijne autoiak in honderden autokteuren Makkelijk: ook met kwast aan te brengen. Prachtig streeploos resultaat en perfecte hoogglans. In handige busjes en spuitbussen Met gratis handleiding Onmiddellijk uit voorraad leverbaar bij: Achterbergsestr.weg 25, Rhenen, tel. 08376-2408 Hoofdstraat 63 - Zetten - Telefoon 08880-1651 Een produM van WAGEMAKERS LAKFABRIEKEN. BREDA HOLLAND

De Vallei | 1970 | | pagina 5