„Jammer, dat zoveel molens buiten bedrijf blijven" Monster moet al dood zijn Dora Jannakopoulou: G zangeres in Utrecht Oud-molenaar F. Kodde: Malen kan nog winst opleveren Onderzoek op Noordpool Heer Bommel en de Slijtmijt Voor wie? iOI Morgenavond op tv programma os Omroepschap Uit de kerken Drie weken vertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland Wat niet is afgeprijsd gaat weg met 10% W AO**8 Op straat MAARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE Voorbeschouwing voetbal seizoen vanavond op tv TELEVISIE aADIÜ WOENSDAG b AuGüoi TToe zoudt u het vinden wanneer er straks niemand meer stenen kan billen Nogal erg, zegt 11 Dan bent u meteen vriend van de heer F. Kod de in Rotterdam, want die vindt het ook jammer, dat er straks helemaal geen echte molenaars meer zijn. Tussen haakjes: dat „stenen billen" is weer scherp schuren van hotgedraaidc molenstenen een secuur karwei, waar mee een molenaar staat of valt in zijn vak, zo legt hij uit. En de heer Kodde kan dat weten, want hjj was tot voor enige jaren zelf molenaar. Was, zegt hjj nadrukkelijk, want een molenaar kan in deze tijd bijna geen bestaan meer hebben. „En dat is natuurlijk heel raar, in deze tijd waarin we nog volop molens hebben, alle molens prachtig worden gerestaureerd en er zelfs nog molens bijkomen", zegt hij. Laat nu niemand de heer Kodde vertellen, dat het vak van molenaar niet meer in trek is, dal er niemand meer voor te krijgen is, want hij zou best morgen weer mole naar willen worden en zijn werk op de verffabriek vaarwel zeggen. Hij loopt even op de feiten vooruit: Stel, dat hij morgen inderdaad in een molen stapt, molens genoeg. Het malen zou nog mooi winstgevend zijn ook, vindt hij, want je krijgt toch al gauw drie gulden voor een zakje bakkers meel. En als er goed wind is, maalt hij gemakkelijk honderd zakjes op een dag. „Dat klinkt allemaal mooi, niet", zegt hij. „Alleen: voor wie moet ik malen? Niemand zal mijn klant willen worden, want alle bakkers betrekken al jaren hun meel uit de fabriek. Waarom zou den ze dan nog bjj een molen gaan be ginnen?" „Nu zijn er nog wel molens in bedrijf en ze draaien uitstekend, maar dat zijn er toch maar een paar op het grote ge heel", aldus de heer Kodde. „En als ik het nu eens landelijk be kijk, dan zeg ik: dat is toch zonde. We hebben als die mooie molens, er zijn nog molenaars te krijgen, maar de hele zaak staat stil". Goed, er worden nu amateurs opge leid in het vak, die in de weekeinden een beetje show kunnen draaien, maar dat is toch eigenlijk niets. Al dat mooie materiaal wordt nog voor geen paar procenten benut". ..En dan nog eens iets. Wanneer een molen volop in bedrijf is, dan is dat te vens het behoud van die molen. „Ik heb prachtig gerepareerde molens gezien, die na vijftien jaar al weer aan het rotten waren. Zet daar nu een goede vakman op en er rot, niks, er hoeft niets gerepareerd te worden zolang die man op de molen zit". „Kijk, een vakman gaat ermee om als een goede bewoner met zijn huis als er ergens iets los zit, dan wordt dat meteen gemaakt. En een vakman zal het ook niet gauw overkomen dat de molen er vandoor gaat. op hol slaat met andere woorden. Kortom: zo'n molenaar is een WASHINGTON Amerikaanse we tenschapsmensen willen de vraag gaan onderzoeken of olievervuiling in de Noordpool een gevaar oplevert voor het klimaat en andere leef-omstandighe- den. Minister van Transport. John Volpe, zei dat dit probleem actueel is gewor den sinds er enorme olievelden in Alas ka zijn ontdekt. LONDEN Volgens een Britse ge leerde wordt het monster van Locb Ness langzaam maar zeker door de wa terverontreiniging vermoord. Deze geleerde, Douglas Drysdale, acht het zelfs mogelijk, dat het prehistori sche monster, dat vele duizenden toe risten naar het Schotse merendistrict heeft getrokken, al dood is. Drysdale, lector aan een Brits college in Londen, heeft watermonsters geana lyseerd van de beken en stroompjes, die uitmonden in Loch Ness. Hij zei, tot de conclusie gekomen te zijn, dat het water dusdanig verontrei nigd was, dat de levenskansen in het Loch Ness-meer minder hoog moeten •worden aangeslagen. „Ik geloof vast in het monster van Loch Ness", aldus Drysdale, „maar ik geloof niet, dat het zal kunnen blijven leven als het water in het meer zo ver ontreinigd blijft worden als nu ge beurt". De Schotse autoriteiten zijn echter met zo pessimistisch als Drysdale en zeggen, dat het monster levend en wel is en zondagavond nog gezien werd. k Oud-molenaar F. Kodde, zomaar op een brugleuningHij zou veel liever stenen breien" oj kijken naar de wen telende wieken van zijn molen. soort monumentenzorg voor zo'n mo len. En nu kan het nog, vindt de heer Kodde, nu zijn er nog menst^ die mole naar willen zijn en die jongere mensen het. vak kunnen leren. De heer Kodde zelf bijvoorbeeld. En hij kent al een jongen van vijftien die er ook voor voelt. Wat hem betreft is de zaak geregeld. BRUSSEL De EEG heeft besloten het maximum alcoholpercentage in ta felwijn te verhogen van 15 tot 17 pro cent. Daarboven wordt belasting gehe ven. Lang niet iedereen mag echter 17- procentswijn op de markt brengen. Dit is alleen toegestaan aan wijnbouwers uit Corsica, kleine streken ten westen van Cannes en in de westelijke Pyrenee- en en uit Italië uit Sicilië, Sardinië. Ca- labrië en Locanië of Puglia in Zuid- Italië. Een verdere beperkende maatregel is dat tafelwijn van 17 procent gemaakt moet worden uit druiven die niet hoger dan 600 meter groeien. ADVERTENTIE F"\ora .Tanakopoulou. een Griekse zangeres die sinds kort In Utrecht woont, is donderdag in een televisieprogramma van d'e Tros te zien. Zij zingt echter geen Theodora- kisliedjes waar zij in haar vaderland zo hekend mee werd, maar Brazi liaanse. Langharige, superblonde Dora was in het Griekenland voor het kolo nelsbewind niet alleen bekend als zangeres, maar ook als toneelspeel ster en filmster. Geboren op het ei land Lesbos kwam zij naar Athene om de toneelschool te volgen. „Ik ben als actrice begonnen", vertelt zij in gebrekkig Engels. ..Tk speelde rol len in stukken van J. P. Sartre, L. Frandello en Tennessee Williams. Mikis Theodorakis zag mij in 1962 toen hij in De Gijzelaar van Bren dan Behan speelde. Hij vroeg mij deel uil te maken van zijn gezel schap. Vanaf dat moment zing ik liedjes. Het leven veranderde voor rank- gebouwde Dora, toen zij vijf maan den na de staatsgreep van de kolo nels Griekenland verliet. Zij zingt haar repertoire (Theodorakis!iedjes) voortaan irr het buitenland: van Ca nada tot in Rusland. „Eerst heb ik een tijdje in Parijs gewoond, daarna in Frankfurt. Sinds een jaar woon ik met mijn man en mijn anderhalf- jarig zoontje in Utrecht." Waarom heeft zij juist Utrecht, als standplaats gekozen? „Toen ik uit Canada kwam verle den jaar boden de Tros en een grammafoonplatenmaatschappij mij ee.i paar contracten aan. Bovendien wonen hier enkele van mijn vrien den". Het. leven „in exile" zoals Dora het noemt valt niet mee. Binnen een jaar werd zij gedwongen drie keer te verhuizen. „Dit grachtenhuis wil de eigenaar laten opknappen. Over enkele maanden staan wij op straat". •Dora weet wat het betekent op straat gezet te worden. Het. is haar al eens gebeurd. „Wij hadden een woning gehuurd via een hoofdhuur der. Die man droeg t.wee jaar lang 6943 Welvaart brengt niet altijd geluk, zoals oplettende lezertjes kunnen weten Zelfs eenvoudige lieden hebben last van dit verschijnsel en hoe hoger men komt. hoe zwaarder de last van de wel vaart zich doet voelen. Het ergst zijn de genen getroffen, die ervoor verantwoor delijk zijn; de grootondernemers die men ook wel de Bovenbazen of de Bovenste Tien noemt. Ze hebben zich teruggetrok ken in de Gouden Bergen en leiden daar een kommervol bestaan dat overscha duwd wordt door reusur^'ige zorgen en maagkwalen. Hierbij ziet men bijvoor beeld de magnaat Amos W. Steinhacker broedend in zijn sfeervolle woning zitten. Op liet moment, dat dit ware verhaal aanvangt is hij op een dieet van pap en reprakte worteltjes, terwijl hij de olie en Iriekwart van de bouwstoffen beheert. „Ik zie het niet meer", sprak hij to' 'ijn gast, de ijzerkeizer Nahum Grind. ,We staan voor een crisis. Er wordt niei genoeg versleten. Ik zit met een afschu welijk cementoverschot en mijn aandelen kelderen". „We zitten in de dezelfde boot", mompelde de heer Grind, terwijl hij ongemerkt een pilletje slikte. „Wij al lemaal. Jouw cement trekt mijn beton mee en BH verzuipt in zijn onverslijtba- re plastics. Er moet iets gedaan worden. Op korte termijn, AWS! Op korte ter mijn!" De ander knikte somber. „Er moet als de bliksem risertsj gedaan worden", gaf hij toe. „Ik zal Steenbreek een kans ge ven. Hij mist de grote visie en hij zal het nooit verder brengen dan secretaris. Maar hij heeft een scherpe kop". Met deze woorden stond hij moeilijk op en begaf zich naar een hui^elefoon die niet ver vandaar op een tafeltje stond. geen geld af. Op een goede dag wer den wij het huis uitgezet. Zo maar, wij wisten van niets". Dora zucht diep. „Waarom hebben wij geen geluk", vraagt zij zich af. „Zij vragen mij alles: of, ik werk heb of ik geld heb. Is alles in orde clan krijg ik nog geen huis. Als zij hoort, dat het vinden van een goed huis ook voor Nederlanders een probleem betekent, knikt zij niet begrijpend. „Waarom worden er dan niet meer huizen gebouwd?" Zij is reëel genoeg om haar leven in Griekenland voor 1967 niet te ideali seren. Goed haar nieuwe Lancia werd in Nederland een tweedehands Trabant. „Hier moet ik opnieuw aan een carrière beginnen. You, you see". Wij begrijpen het. De Nederlanders kennen haar van haar grammofoonplaat „Zatouna" en van enkele televisieopnamen waarin zij liedjes van Theodorakis zong. Bij het noemen van de naam Theodorakis klaart haar gezicht op. ..Ik heb contact met hem in Parijs gehad. Hij maakte mij zijn compli menten voor de plaat „Zatouna". Ook voor pianist Louis van Dijk die en kele arrangementen gemaakt heeft had hij bewondering". Op de grammofoonplaat „Zatouna" zingt Dora de liedjes die Mikis Theodorakis componeerde tóen hij in het dorp Zatouna gevangen zat. „Als gevangene hoorde Mikis mij liedjes van Zatouna zingen. Hij had zijn ra dio op een Duitse zender afgestemd. Hij liet mij via via meteen weten dat het hem erg getroffen had". In het najaar komt de tweede langspeelplaat van Dora Janakopou- lou sinds zij in Nederland is uit. „Ik zing er vrolijke liedjes van Theo dorakis op. „Zatouna" was overwe gend triest, deze nieuwe grammo foonplaat niet". En waarom zingt zij in de Tros- show geen Grieks, maar Brazi liaans?. „Jan Keja. de regisseur wilde met mij eqn Braziliaanse show opnemen. Hij vond mij daar geschikt voor. Ik heb hem ook gezegd: ik heb nog nooit iets anders dan Grieks gezon gen. Hij dacht dat het wel zou luk ken. Met gitarist Julian Coco die mij ook in de uitzending begeleidt, heb NEDERLAND I 18.45 NOS Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 (K) Puffen stuf. TV-serie voor de jeugd. 91.30 IKOR CVK RKK: Kenmerk, de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 (K) Uitzending Stichting Socu- tera. NOS: 20.25 Getuige a charge (Witness for the p"osecution), speelfilm, (keu ring: 14 jaar). 22.15 Studio Sport. 22.40-22.45 (K) Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 NCRV: Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.11 Transatlantisch trefpunt: ont moetingen met mensen, dieren en dingen van over de oceaan. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 NCRV: Optreden van José Fe- liciano in het Olympisch Stadion te Amsterdam. 21.05 (K) Spel zonder grenzen: inter nationaal wedstrijdprogramma uit Cardiff. 22.20 Radio Trombone Kwartet, met zangsolist en orgel: geestelijke lie deren. NOS:. 22.25-22.30 (K) Journaal. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 Cultuurspiegel. 18.30 (K) Actualitei ten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau-Magazin. 19.26 (K) Meine Schwiegersöhne und ich. TV-serie. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.00 (K) Die Alpen Brücke Euro pas, TV-serie. 18.30 (K) Voor de ik de vreemde taal en de vreemde muziek ingestudeerd. Zij zeiden na afloop dat het goed was" Dora haalt haar schouders op. Wat gaat zij in de toekomst zingen?. Ik blijf een Griekse zangeres die het liefst Theodora kislied jes zingt. Mikis maakt dramatische composi ties die mij wel liggen. Maar wat ik in de toekomst ga doen. Ik weet het niet". Dora Jannakopoulou brengt haar gasten in haar wagen naar het sta tion. Donderdag om 22.10 kan men haar op het eerste net bewonderen. Vanavond zendt de NOS-radio in de pauze van het Henry Wood Pro menade concert, van plm. 20.25 tot plm. 20.45 uur via Hilversum II, een programma uit over het Omroep schap, dat onlangs werd opgericht door twee jongens uit Groningen, Gerhard Klaassen en Johan Slim. De oprichters van het Omroepschap, die inmiddels bij de minister zendtijd hebben aangevraagd, willen door middel van hum organisatie „het volk aan het woord laten". Zij stre ven naar een vierde radiozender, waarop dag en nacht wordt uitge zonden. Het radioprogramma, dat if samengesteld door Ed Peereboom, bevat gesprekken met de beide op richters, alsmede het eerste pro gramma, dat door het Omroepschap is vervaardigd. In de midweeks© aflevering van het NOS-televisieprogramma ..Stu dio-Sport" zal vanavond van 22.15 uur tot 22.40 uur op Nederland I, een voorbeschouwing worden gegeven voor de komende voetbalcompetitie. Die begint op zondag 23 augustus. kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute, met nieuws. 19.25 (K) Mein Freund Ben, TV-serie. 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 Ost undWest, filmreportages. 21.05 (K) Internatio naal stedentoemooi. 22.20 (K) Jour naal. commentaar en weerbericht 22.40 Fiimreportage. DUITSLAND II 13.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Westlich von Santa Fé, TV-se rie. 19.10 John Klings Abenteuer, TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actuali teiten en weerbericht. 20.15 (K) Ac tuele kroniek. Aansluitend: Nieuws. 21.00 (K) Traumnovelle. TV-film. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.15 (K) Nieuws en weerbericht. 22.25 Hiroshima Tod im Sommer, filmdocumentaire. 23.00-23.45 Repor tage v/d wedstrijden om de Duitse Voetbalbeker. NEDERLAND I 15.30-16.35 (ged. K): Vakantiepro gramma. DUITSLAND 1 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 Der Schlüssel, detec tive-film. 11.30 Actuele kroniek. 12.20 Otto. der Klavierstimmer. TV- serie. 12.50 Internationaal persover zicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 (K) Nws. 16.40 Gevarieerd programma. 17.55-18.00 (K) Nieuws. DUITSLAND II 17.30 (K) Nieuws en weerbericht. 7.35 Amusementsprogramma. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klassieke kamermuziek (opn.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Waar zijn onze kinderen gebleven: pro gramma rondom jongeren en hun vakantie. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00- 11.02 Nws.). 11.30 Rondom 12, pro gramma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Modern plat teland. 12.35 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11Radiojournaal. 13.30 Stereo: 't Muzikantenuur: 1. Pianorecital: klassieke en moderne muziek: II So praan en piano: klassieke liederen. 14.30 Reiservaringen. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.03 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Sans Rancune: platenprogramma met ge sprekken. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Ra diojournaal. 18.30 Stereo: Lichte or kestmuziek en licht instrumentaal trio. 19.00 Jeugd en ritme: licht kwintet met solisten. 19.25 Gespro ken brief. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel: gesprekken over de litur gie. 19.50 Theologische notities. AVRO: 20.05 Stereo: Radio Symfo nie-orkest van Berlijn met solist (opn.): moderne en klassieke muziek 21.45 Omroep Mannenkoor: klassiek liederen. 22.00 003: cabaretprogram ma. 22.30 Nws. 22.38 Mededelingen 22.40 Radiojournaal. 22.55 Utrechts Studenten Zigeuner orkest. 23.15 Uil het land van de rijzende zon: heden daagse Japanse koorwerken (opn.) 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo Badineriê: klas sieke muziek (gr.). (7.30 Nws. 7.32- 7.40 Actualiteiten: 7.50-7.55 Overwe ging: 8.00-8.10 Nws.) 8.11 Voor d« jeugd: informatieprogramma voor de vakantie. 8.30 Nws. 8.32 Touring- club: informatieprogramma en tips voor de vakantie. 8.45 Voor de huis vrouw. (9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?: pedagogische rubriek. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok. KRO: 11.00 Nws. 11.03 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast. gevarieerd program ma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw: 12.30 Nws. 12.41 Actua liteiten). 14.00 Stereo: The Kilima Hawaiians Show. 14.30 Stereo: De butanten Hobo, pianorecital: klas sieke en moderne muziek. 15.00 Zen dingsdag van de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk. Een samenvatten de reportage van de bijeenkomst van vandaag. NOS: 15.30 Skivatoon: in formatie over nieuwe langspeel- schijven. (16.00 Nws.). Tussen 16.00 en 17.00 uur kan het programma on derbroken worden voor reportage van het Wereldkampioenschap wiel rennen op de baan voor profs en amateurs in Leicester. 16.15 Meer over minder: een programma met meer informatie over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. NCRV: 17.45 Hier en Nu Sportactualiteiten. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Dames koor; B. Stereo: Accordeonorkest. 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (Tussen 17.45-18.00 Wereldkampioen schap wielrennen op de baan voor profs en amateurs in Leicester). 19.15 Stereo: Leger des Heilskwar- tier (gr.) 19.30 Ontvoerd!: een radio spel voor de zomeravond. 21.00 We reldkampioenschap wielrennen op de baan voor profs en amateurs in Lei- cester. 21.10 De jeugd op eigen wie ken, serie-hoorspel. 21.39 Stereo: Grammofoonmuziek. 21.45 Stereo: Orgel recital: klassieke muziek. 22.15 Wereldkampioenschap wielrennen op de baan voor profs en amateurs ,n Leicester. 22.20 Avondoverdenking 22.30 Nws. 22.40 Vakantietoeslag: een programma met actuele informatie over alle facetten van het toerisme. 23.15 Stereo: Jazz-Time. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Terug van •eggeweest: muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzoef...! een instrumentaal programma. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws.) NOS: 12.00 Nws. 12.03 Radio Nordring Helgoland: popmu ziek. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Waarom niet: ontspannen lunchprogramma. 14.00 Nws. 14.03 Nws. 14.03 Holster: pop- en countrymuziek. 15.00 Nws. 15.03 Holster (vervolg). 16.00 Nws. 16.03 lORRRrrrr...: popmagazine. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Draaijijof- draaiikverzoekplatenprogramma NED. HERV. KERK roepen: te Zegveld: S. P. van As- senbergh te Veenendaal. -■dankt: voor Zaandam: A» Vroegop te Grootegast en Doezum. GEREF. KERKEN eroepen: te Opperdoes: J. W. Huis man, kand. te Scheveningen, die lit beroep heeft aangenomen. BAPT. GEMEENTEN Beroepen: te Almelo: J. Bouritius Emmen.

De Vallei | 1970 | | pagina 6