Eerste Kamer akkoord met minimumloon In ambassades soms twijfelgevallen, maar: POLITIEKE MOORD IS IN ONS LAND ERG ZELDZAAM f20.- 12 GEWONDEN BIJ AANRIJDING 8 Dagen kns-Kras door Nederiand f40.- NS-Vakantie- dagtochten KLOOS HAD ECHTER TOCH WEL KRITIEK Suharto in paleis Huis ten Bosch Zoveelste natte juli in Gelderland TV-programma over mensen in de ruimte Straks veertig nieuwe weg restaurants DAF wil naar Amerika gaan exporteren Auto uit bocht twee doden Het aantal buitenlanders in België is groot Vier maanden voor diefstal van pistolen Schoolstaking op komst in Dalfsen Jongeren mogen krant blijven bezorgen Witte neushoorns naar Londen Hartaanval bij baden in zee Verzetsbeeld je teruggevonden Schiphol wil torengarages Nog een kind van Soekarno? Misdrijf in België op autoweg voordelig uit met NS HERVERDELING BETREURENSWAARDIG voordelig uit met NS voordelig uit met NS WOENSDAG 5 AUGUSIUS 19/0 DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gisteren het minimumloon verhoogd van 153,20 gulden tot 157,50 gulden per week. De fceftijd waarop het minimumloon wordt toegekend, verlaagde zij, overeenkom stig de plannen van minister Roolvink (Sociale Zaken) van 24 tot 23 jaar. Ruim zestig van de 75 senatoren hadden voor het debat over de verhoging van het minimumloon hun parlementaire vakantie onderbroken. Minister Rool vink zelf nam een heen en weertje Zwitserland. Hoewel de plannen van minister Roolvink bij hem in goede aarde vielen, had het socialistische Eerste-Kamerlid Kloos toch wel de nodige kritiek. De voorzitter van het NVV zag het wets ontwerp als een stap maar zeker niet de laatste op de weg naar een recht vaardiger inkomensverdeling. Hij vroeg zich onder meer af, of er werkelijk argumenten zijn te vinden tegen een verdere verhoging van het minimumloon, bijvoorbeeld tot 160, per week. Hij beantwoordde die vraag ontkennend, er op wijzend dat zijn fractie weigert te geloven in de „hef boom-werking" van een dergelijke ver hoging, in een gevaar voor de inflatie als gevolg daarvan en in een aantasting van de werkgelegenheid. Onze economie, aldus de heer Kloos, heeft van de aanwezigheid van de wet geen aantoonbare schade geleden. Hij hekelde in dit verband het feit, dat de schattingen over het aantal personen, dat profijt van de wet trekt, zo uiteen lopen. Hij vroeg terzake snellere infor- OEN HAAG Minister drs. J. A. Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft zijn goedkeuring gehecht aan de vesti ging van een veertig-tal wegrestaurants en/of motels in de naaste toekomst langs autosnelwegen. Dit blijkt uit het antwoord van de ministers Nelissen (Economische Zaken) en Bakker op schriftelijke vragen ter zake van het VVD-Kamerlid Portheine. In dat antwoord wordt er op gewezen, dat de ontwikkeling van het wegver keer ertoe geleid heeft, dat de exploita tie van deze vestigingen niet beperkt zal behoeven te blijven tot het restau rantbedrijf, doch evenzeer indien de behoefte daaraan bestaat het logies- bedrijf zal kunnen omvatten. Verwacht mag worden dat het overleg over de vestigingsvoorwaarden binnenkort zal worden afgerond. De aard van de te vestigen bedrijven zal in de eerste in stantie afhangen van de mogelijkheden, die het betrokken vestigingspunt de ex ploitant biedt. De overheidsinvloed bij de exploitatie zal zich kunnen beperken tot het stellen van voorwaarden bij de vestiging, waarbij er naar gestreefd wordt dat slechts gelegenheden worden gevestigd die aan de behoeften van alle catego rieën weggebruikers voldoen en wier dienstverlening daarop is afgestemd. EINDHOVEN Daf wil in 1973 circa 6500 Dafs 55 naar Amerika exporteren. Als dat lukt, wil het zeggen dat er dan ongeveer twee keer zoveel auto's van Nederland naar Amerika gaan als omgekeerd. Op het ogenblik is Daf bezig de mo gelijkheden van de Amerikaanse markt te bestuderen en uit te zoeken hoe de Daf 55 kan worden aangepast aan de Amerikaanse veiligheidsnormen en de eisen die er aan het uitlaatgas worden gesteld. Daf is jaren geleden al eens door een Amerikaanse onderneming benaderd, maar die wilde dermate grote aantallen kopen dat de toenmalige produktie het niet aan kon. Nu maakt Daf ongeveer honderddui zend auto's per jaar en is er wel dege lijk ruimte voor export. Zelfs is uitvoer dringend gewenst, want het marktaan deel van Daf op de thuismarkt wil maar niet verder toenemen. Daf gaat beginnen aan de Ameri kaanse oostkust, waar een dealernet van zo'n kleine tweehonderd punten moet worden opgebouwd. Het sterke punt van de Dafs de auto matische transmissie, kon in Amerika wel eens hoger worden aangeslagen dan in Europa. In Amerika is een automati sche transmissie immers normaal. De automaat is. ook het punt waarin de Dafs zich uiterst gunstig onderschei den van de andere in Amerika inge voerde kleine auto's. ADVERTENTIE 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. In juni, Juli en augustus. matie. Minister Roolvink beloofde deze zaak te zullen bespreken in de centrale commissie voor de statistiek. De heer Kloos ging uitvoerig in op het vraagstuk van de herverdeling van het inkomen, waarbij hij er op wees, dat de regeling van het minimumloon een instrument is voor deze herverde ling. Daarbij sprak hij ook over de in vloed van het minimumloon op de tota le loonstructuur, in welk verband hij zich voorstander toonde van een reële inkomenspolitiek. Daarbij zou, naar zijn mening ook aandacht geschonken moeten worden aan de vaststelling door de overheid van een maximum-inkomen voor de werkgevers (ook voor de directeuren van een vennootschap) en aan een ver dere optrekking van de minimumlonen. Tenslotte nog zouden de tarieven in de vrije beroepen moeten worden vastge steld. Minister Roolvink ging hierop niet in. Slechts merkte hij op, de opmerkingen van de heer Kloos te willen beschou wen als een nuttige bijdrage aan de discussie over het vraagstuk van de in komenspolitiek. De minister herinnerde er aan, dat de SER is gevraagd, daar over een advies uit te brengen. Minister Roolvink sprak de hoop en de verwach ting uit, dat dit advies nog zo tijdig zal kunnen worden uitgebracht, dat het nog in de discussies bij de komende verkie zingen voor de Tweede Kamer kan worden betrokken. De Kamerleden, naar voorzitter De Niet meedeelde „van verschillende de len van de aardbol" teruggekeerd voor de behandeling van dit wetsontwerp, aanvaardden daarop het ontwerp zon der hoofdelijke stemming. Slechts de PSP-er Van Pelt uitte kri tiek op het onderbreken van het zo- mer-reces voor deze behandeling. Dat zowel de Tweede Kamer als de Senaat het zomer-reces moesten onderbreken noemde hij uitermate betreurenswaar dig. Had de SER niet wat sneller kun- neta werken, vroeg hij zich af. DEN HAAG Politieke moorden zijn zeldzaam in ons land. Het spre kendste voorbeeld is meer dan dertig jaar oud: de moord op de Rus Kono- valec, leider van Oekraïners in Rot terdam, op 23 mei 1938. Sindsdien is nimmer meer een moord in ons land gepleegd die zo duidelijk als een poli tieke moord herkenbaar was. Er zijn wel verschillende pogingen onderno men. Ook werden enkele malen de voor bereidingen van een politiek conflicl tussen buitenlanders die elkaar naar het leven stonden in de kiem ge smoord. In enkele ambassades zijn verscheidene keren ongelukken ge beurd, die de verdenking van een po litieke moord of aanslag wettigen. Buitenlandse vertegenwoordiger.' zijn echter bijzonder terughoudend omtrent hetgeen binnen het terrein van de ambassade voorvalt. Zij hou den stug vast aan de regel dat ambas sadegebouwen, de tuinen en alle bij gebouwen ex-territoor gebied zijn, dus geen Nederlands grondgebied. Men heeft daarom ook wel wapens en zen ders in huis om het eigen grondgebied te kunnen verdedigen, zoals men dat noemt. Nederlandse justitie en politie in stanties hebben daar geen bevoegdhe den. Zij worden angstvallig buiten de deur gehouden als er iets is voorge vallen. De ambassades handelen die dingen zelf af en er lekt gewoonlijk ook maar weinig van uit. Er zijn nog al wat van die twijfelgevallen waar bij het ongeval een duidelijke over eenkomst met een moord of een moordaanslag vertoonde. De zaken die letterlijk en figuurlijk op straat zijn gekomen waren: De moord op de Rus Konovalec in Rotterdam in 1938. De dood van de Chinese ir. Hsoe Tzoe-tsai, die in Den Haag uit een mm ADVERTENTIE Nadat de auto van de vermoorde Braziliaanse diplomaat door de pouc- van de plaats van de moord is weggesleept, wordt de Lancia door de Haag se politie nauwgezet onderzocht. raam werd gegooid. De ingenieur werd door een Chinese overvalploeg van de operatietafel in een ziekenhuis gesleept en overgebracht naar de Chi nese legatie, waar hij een dag later 17 juli 1966 overleed. Deze affaire hield Nederland en China tot het ein de van het jaar bezig. De zogenaamde zelfmoord van de Duitser Fred Schellenberg is ook al tijd als een politieke moord be schouwd. Schellenberg werd op 14 september 1949 dood gevonden in een vijvertje in Den Haag, waarin nog geen dertig centimeter water stond. Zijn dood is altijd als een politieke •noord gebrandmerkt. Aan zelfmoord gelooft niemand, het motief voor de moord wordt eerder gezocht in de miljoenenaffaire, die Schellenberg aan het uitzoeken was. Geld en niet politiek was daarom het motief, zeg gen deskundigen. Aanslagen en zelfs moorden op per soneelsleden van ambassades en ande re diplomatieke vertegenwoordigin gen, zoals die de laatste tijd in Am sterdam en Den Haag zijn voorgeko men, kunnen volgens de politie niet tot de politieke moorden worden gere kend. De politie klasseert deze geweldda den onder de rubriek „homofiele moorden". Aanslagen en pogingen om de Indo nesische ambassade binnen te dringen nebben uiteraard een politieke achter grond, evenals de bomaanslagen bij enkele andere ambassades die aanlei ding zijn geworden dat in Den Haag alle ambassades en gebouwen van di plomatieke vertegenwoordigingen on der bewaking van politie en mare chaussee werden gesteld. Het waren echter geen aanslagen tegen een be paalde persoon gericht. „Politieke moorden?", zo vatte een Haagse functionaris het gisteravond samen, „als ze er zijn dan worden ze meestal aan ons gezichtsveld onttrok ken door de ex-territoriale situatie van de buitenlandse vertegenwoordi gingen. Ik zou er niet meer kunnen noemen dan u al op uw lijstje hebt staan". ZEVENBERGEN Op de provin- cialeweg Zevenbergen-Klundert is gis teravond een met grote snelheid in de richting van Zevenbergen rijdende per sonenauto in een flauwe bocht naar rechts rechtdoor gereden en op de lin kervoorzijde van een tegemoetkomen de vrachtauto gebotst. De personenauto tolde na de botsing nog ongeveer tach tig meter door alvorens in de berm van de weg tot stilstand te komen. De be stuurder van de personenauto, de 27- jarige Cornelis G. Teunissen uit Etten- Leur, was op slag dood. Een inzittende, de 20-jarige Bram A. van Heijst uit Ze venbergen. overleed tijdens het ver voer naar een ziekenhuis aan de opge lopen verwondingen. «ar fZZ BRUSSEL Een op de 14 inwo ners van België en een op de 12 per sonen in betrekking in België is een buitenlander, zo blijkt uit statistie ken die met medewerking van de Brusselse universiteit zijn opgesteld. Het totaal aantal buitenlanders in België, dat zelf 9,5 miljoen inwoners telt, bedraagt ongeveer 700.000. Deze categorie valt onder te verdelen in 66.000 Italianen en Spanjaarden, 22.000 Noordafrikanen en 18.000 Tur ken. Tot de 700.000 buitenlanders worden niet gerekend het personeel van de EEG, de NAVO en het geal lieerd hoofdkwartier (Shape) bij Bergen. Van de buitenlanders werkt 17,7 procent in de kolenindustrie, die na de tweede wereldoorlog ongeveer 200.000 buitenlanders heeft aange trokken. Vorig jaar betaalde de Belgische overheid aan 14.500 buitenlanders werkloosheidsuitkering. Het gemiddelde Belgische gezin telt 2,7 personen, maar dat van de buitenlanders in België is doorgaans groter: 3,3 bij de Italianen, 3,7 bij de Spanjaarden, 3,8 bij de Grieken en Turken en 4 bij de personen uit Noord-Afrika. AMSTERDAM Bij een aanrijding tussen een tram van lijn 7 en een bus met Israëlische vakantiegangers van het touringcarbedrijf ESA uit Marum op het kruispunt Nassaukade-Elandsgracht in Amsterdam zijn gistermiddag kort na een uur twaalf personen gewond. Volgens de politie icerden twee trampassagiers ernstig gewond, van wie een vermoede lijk van de schrik een hartaanval kreeg. De overige tien inzittenden van de bus werden licht gewond. Zes van hen waren Israëli's en drie Nederlandse begeleiders. De chauffeur van de bus werd met een shock naar een ziekenhuis vervoerd. In de bus zaten ongeveer 40 jeugdige Israëlische vakantiegangers, die een tournee van drie weken door Frankrijk, België en Duitsland maken. Zij verblijven een week in Nederland, in het Friese Lemmer, en maak ten vandaag en uitstapje naar Amsterdam. De politie vermoedt, dat de autobus door het rode licht is gereden. De tram werd bij de botsing enige meters uit de rails gedrukt. DEN HAAG President en mevrouw Suharto zullen tijdens hun officieel bezoek aap Nederland in het paleis Huis ten Bosch in Den Haag logeren. Het presidentiële gezelschap zal in ver schillende hotels in Den Haag worden ondergebracht. Ook de Joegoslavische president Tito zal in het paleis Huis ten Bosch logeren wanneer hij in ok tober met zijn vrouw op staatsiebe- zoek komt. De keus is voor het onderbrengen van officiële gasten van koningin Juliana en prins Bernhard op Huis ten Bosch gevallen, omdat het paleis op de Dam in Amsterdam nog steeds in de stei gers staat. De restauratie van het pa leis op De Dam is voorlopig nog niet voltooid. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben nog niet besloten of zij tij den het verblijf van president en mevrouw Suharto ook hun intrek zul len nemen in Huis ten Bosch. De mogelijkheid bestaat dat het konink lijk paar daarUe uit praktische over wegingen zal overgaan. UTRECHT De Utrechtse rechtbank heeft gisteren de 27-jarige chauffeur J. C. R. uit Rotterdam wegens diefstal van zes pistolen uit de Bernhardkazerne in Amersfoort conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij werd meteen in vrijheid gesteld. De chauffeur had weinig moeite eind mei het wapenarsenaal in de Amers- foortse kazerne binnen te dringen -Er was nauwelijks bewaking en bovendien kon een tuimelraampje in het wapenar senaal eenvoudig worden geopend. De chauffeur was op bekend terrein, want hij had als kort-verband-vrijwilliger in het arsenaal gewerkt. De pistolen zijn bij een café-kennis teruggevonden. Deze had er f 300,- voor betaald. De pistolen waren volgens de officier van justitie bestemd voor de Haagse onderwereld. (Van onze weerkundige medewerker.) Het is bepaald geen novum geweest, dat Gelderland dit jaar een zeer natte julimaand beleefde met overwegend winden uit zuidwest tot west. Veel re gen in de maand, die geldt als de meest specifieke voor de vakantie, was ook de laatste twee decennia bepaald geen uit zondering. We willen u dit aantonen met een paar cijfers van Apeldoorn, waar het zoals bekend in veel gevallen meer re gent dan waar ook in de omgeving. Dit jaar tapten de stations Wapen- DALFSEN In Dalfsen dreigt een schoolstaking in verband met de deplo rabele staat, waarin de uit 1900 date rende dorpsschool verkeert. Het gebouw zou ten enenmale niet meer voldoen aan de eisen, die aan goed onderwijs gesteld mogen worden. Verontruste ouders van de kleuters van de openbare kleuterschool, die in een lokaal in de dorpsschool is gehuis vest, hebben zich dinsdagavond in dit lokaal over de situatie beraden. Hun grieven: gaten in de vloeren door ver rotting, weinig licht en zon, onvoldoen de en slechte toiletten en wasgelegen heid, lekkende daken enz. Met name de afgelopen winter was de toestand volgens de ouders onhoud baar toen toiletten bevroren en in de lokalen en gangen zich grote plassen vormden van sneeuw en regen. Ouders, die hun kleuters niet nog een winter hieraan blootgesteld wensen te zien overwegen hierom acties, waaronder de schoolstaking. Besloten werd hiermee voorlopig nog tot 1 oktober te wachten omdat van ge meentewege meegedeeld is dat het geld voor de bouw van een kleuterschool, waarvoor de plannen al zijn goedge keurd, in het derde kwartaal van dit jaar zal afkomen. Gebeurt dit niet dan gaan de ouders tot actie over. DEN HAAG Hoewel met ingang van 1 augustus jl. een voorwaardelijk arbeidsverbod voor vijftienjarige jon gens en meisjes van kracht geworden is zij mogen o.a. alleen werken als zij een arbeidskaart hebben en deelnemen aan vormingswerk heeft minister B. Roolvink van Sociale Zaken een uit zondering gemaakt voor bezorging van kranten door vijftienjarige scholieren. Deze categorie scholieren mag voor en na schooltijd kranten bezorgen bij abon nees van dag- en nieuwsbladen. De voor waarden, die neergelegd zijn in het voorwaardelijk arbeidsverbod, gelden niet voor hen. Bepaald is wel, dat het bezorgen van kranten niet langer dan twee uur per dag in beslag mag nemen en de arbeid niet verricht wordt tussen 7 uur des namiddags en 6 uur in de ochtend. LONDEN De Londense dierentuin Whipsnade verwacht spoedig de aan komst van een belangrijke bijdrage: die van 20 witte neushoorns, de grootste „kudde" die men dan buiten Afrika zal aantreffen. De zeven mannetjes en 13 vrouwtjes zijn afkomstig uit Zuid-Afrika. Er is voor de dieren een nieuw en ruim ter rein in gereedheid gebracht in Whips nade en de directie hoopt dat ze het er naar hun zin zullen hebben en zich zullen gaan vermenigvuldigen. rustweg, Brucknelaan, Asselsestraat en Toermalijnstraat resp. 166, 169, 172 en 184 mm water af tegenover 85 normaal. Maar watzegt u van juli 1966 met 156 tot 190 mm, gemiddeld 6 mm meer dan nu - juli 1965 met 147 tot 177, juli 1960 met 166 tot 183 en als klap op de vuurpijl juli 1956 met een Kruis straatsolo van 232 mm Ook ditmaal konden voor zover be kend de meeste overige stations niet goed meekomen: Deventer 136 mm, Zutphen 144, Arnhem 145 mm, Nun- speet 156, Almelo 165, Renkum 180 en Hoog-Soeren 181 mm. Een van de natste gebieden werd Kampereiland met 223 mm (waar is de tijd gebleven dat Kampen als droogste plaats van Nederland gold?) terwijl daarentegen Calantsoog met 53 mm een veel droger juliklimaat had, tot voor deel van de daar verblijvende badgas ten. ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in one land wil reizen, ie het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. NS-Identiteitebewu s of pasfoto meebrengen. PETTEN De 75-jarige E. L. Wis sing uit Dusseldorp is dinsdagmiddag tijdens het baden in zee bij Petten door een hartaanval getroffen. Hij kon snel op het strad worden gebracht. Onmid dellijke mond-op-mond-beademing baat te niet. Hij overleed ter plaatse. Een dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-eilanden- tocht), naar Gaasterland of Amsterdam, naar Rotterdam of naar het Evoluon in Eindhoven. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle Informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. AMSTERDAM Het verzetsbeeldje van Hildo Krop, dat in september 1967 uit de gevel van het Nieuwe de la Mar theater in Amsterdam werd gestolen, Is teruggevonden. Het was gedeeltelijk begraven achter struikgewas in het Vondelpark. De poli tie vond het daarna een anonieme tele fonische tip. Het beeldje is vervaardigd ter nage dachtenis van de verzetsstrijders, die tijdens de Tweede Wereldoorlog op de plaats van het Nieuwe de la Mar thea ter werden gefusilleerd. In 1968 werd van het beeldje een tweede bronzen afgietsel gemaakt, dat opnieuw voor de gevel werd geplaatst. Voor het thans teruggevonden originele exemplaar zal nu een andere passende plaats worden gezocht. SCHIPHOL De luchthaven Schip hol bestudeert de mogelijkheid par keergarages van vijf lagen te bouwen om aan een toekomstig parkeerpro bleem te ontkomen. Op drukke dagen zijn de 1200 plaat sen voor het personeel en de 1100 voor de reizigers alle bezet. Dan blijft er al leen ruimte over op het parkeerterrein voor de bezoekers, waar plaats is voor 2200 auto's. Voor de reizigers en het personeel wordt de oplossing vooral gezocht in torengarages. Technische problemen spelen daarbij een grote rol, zoals de capaciteit van de uitgangen. DJAKARTA Een vroegere Indone sische stewardess, mevrouw Kartini Manoppo, heeft voor sensatie in Dja karta gezorgd, met de mededeling dat zij een driejarig zoontje heeft van de onlangs overleden ex-president Soekar no. Volgens mevrouw Manoppo, is het kind op 17 juli 1967 geboren in Erlan gen in West-Duitsland. Mevrouw Ratna Sara Dewi, vierde vrouw van Soekarno, heeft zich onmid dellijk na de sensationele verklaring sceptisch uitgelaten over de betrouw baarheid ervan. De vroegere Japanse actrice zei, dat Soekarno vanaf eind 1966 in zijn paleis in Bogor heeft ver bleven, waar hij nauwlettend door mili tairen werd bewaakt. Zijn doen en la ten werd dan ook op de voet gevolgd. Wel erkende zij dat de vroegere ste wardess een bezoek heeft gebracht aan het huis, waar het lijk van Soekarno lag opgebaard. Zij had toen een jonge tje bij zich tegen wie ze bij het binnen komen zei: „Kijk, daar ligt je vader". Van haar kant heeft mevrouw Ma noppo nog verklaard, dat Soekarno haar geld had gegeven zodra hij wist dat zij zwanger was om een jaar in de Bondsrepubliek te kunnen verblijven, BRUSSEL Een automobilist heeft dinsdagmorgen vroeg op de weg tussen Antwerpen en Luik een zwaar gewonde en hevig bloedende Franse vrouw van 25 jaar gevonden. Hij reed direct met haar naar het ziekenhuis, waar zij de politie een triest verhaal vertelde. Zij had met haar man in Rijssel een lift gekregen van een chauffeur van een koelwagen. Tussen Gent en Antwerpen had de chauffeur een mes getrokken en haar man doodgestoken. Het lijk stopte hij in het koelgedeelte van de auto. Na enige tijd in de rondte te hebben gereden, had hij het lijk van haar man in een sloot gegooid. Daarna reden zij in de richting van Luik. Op een gegeven ogenblik stopte de chauffeur en randde haar aan. Hij stak haar toen drie keer met een mes en verdween in zijn auto. Het lijk van de vermoorde man Is in middels gevonden. Mensen zijn in staat gebleken ma chines en apparaten te maken om speciaal in de ruimte dienst te kun nen doen. Maar de mens zelf, zijn organisme, is niet gebouwd voor hel leven buiten de aarde. Een vrij nieu we tak van wetenschap houdt zich bezig met het menselijk leven in dc ruimte, met de gevaren die daar he' lichaam bedreigen. Meer hierovei kan men te weten komen in de afle vering „Leven in de Ruimte" uit d< serie „De 21-ste eeuw" die de NOS televisie vanavond van 19.04 tot 19.3' uur via Nederland 2 in kleur uit zendt. Het zijn niet alleen de problemer van de gewichtloosheid die de astro nauten hebben te overwinnen bij hun reizen door de ruimte. Het zijn evenzeer de bedreigingen van enor me kou en vreselijke hitte, van ge luiden die niet gehoord kunnen wor den maar wel gevoeld als ze beuken op het lichaam, van langdurige en heftige trillingen, van geweldige schokken. Op hun reizen moeten astronauten de eigen aardse omgevin? met zich meedragen. Maar wat moet precies ie omvang zijn van die omgeving? Ingewikkelde test-apparaturen helpen bij de beantwoording, ook bij de voorbereidingen van de sprong in de ruimte van elk der astronauten apart, want ieder mens heeft zijn ngen reacties op die spanningen en dus moeten voor iedereen de per soonlijke grenzen worden bepaald, v^an directe invloed kan dat zijn op 'o.v. de hoeveelheid brandstof die /an de aarde moet worden meegeno- nen of, anders geredeneerd, op de aadruimte die nog voor andere za- cen overblijft. Naarmate de astro naut bij de „zachte" landing een grotere schok kan weerstaan, zal er ook minder brandstof mee hoeven te worden genomen voor de rem-, de retroraketten. Daarnaast bieden de test-opstellingen aan ruimtevaarders de mogelijkheden om zich te oefe nen voor de totaal verschillende om standigheden waaronder zij tijdens hun reis of het verblijf op een an dere planeet zullen moeten leven. De onderzoekingen hebben tot dusver al aangetoond dat het mense lijk organisme geharder is dan men veronderstelde.

De Vallei | 1970 | | pagina 7