Vertrouwen voor Mevrouw Meir j Aanklacht wegens moord j tegen Rakosi Over de grenzen Terug SCHEEL EN GROMYKO IN SLOTFASE Proces Manson gaat door Geen vervolging van prof. Heinz Fischer Rijkspostspaarbank rente tot 7% Boycotactie in Praag Britse koningin-moeder 70 CELIA HIELD DUCHTIG HUIS Weer gevechten in Reggio Zee bevuild door Grieks schip Bandenprikker in Lourdes w*u te WEDUWE VAN RAJK DIENT IN. D Met gematigd optimisme MEERDERHEID Meisje gedood bij oversteken Ondanks Nixons loslippigheid Parkeerplaatsen in België bij nieuwbouw verplicht WOfcNbüAt» b AUC^UbluS IV/ü Amerikaanse garanties steun voor Israël JERUZALEM Belangrijke Ame rikaanse militaire en politieke garan ties hebben Israël ertoe gebracht het Amerikaanse vredesplan te aanvaar den. DH zei premier mevrouw Meïr giste ren nadat de Israëlische regering, zon der de uitgetreden ministers van de Gahal-partij, de tekst van de Israëli sche aanvaarding naar Washington had gezonden. De Verenigde Staten hadden niet al leen op zich genomen Israels defensie ve kracht te versterken, maar zij had den ook de garantie gegeven, dat Israël zich niet uit de bezette Arabische ge bieden behoeft terug te trekken voor er een vredesovereenkomst is gesloten. Al dus mevrouw Meir die er nog de na druk op legde, dat Israël zich niet zou terugtrekken tot op de grenzen yan voor de Zesdaagse Oorlog van 1967. Met 64 tegen en 5 stemmen kreeg de regering het vertrouwen van het parle ment t.a.v, de aanvaarding van het Amerikaanse plan. De afgevaardigden van de Gahal, die zich uit protest tegen deze aanvaarding uit de regering terug trokken (waartoe met 117 tegen 112 stemmen werd besloten), onthielden zich van stemming. In haar rede, waarin zij een gedetail leerd overzicht gaf van het Israëlische antwoord op de Amerikaanse vredes voorstellen, maakte mevrouw Meir dui delijk, dat Israël geen soldaat zal terug trekken uit bezet gebied, voor er een bindende overeenkomst is bereikt. „De bestandslijnen zullen alleen wor den vervangen door veilige en erkende grenzen, vastgelegd in een vredesver drag" aldus de premier. Het is voor het eerst dat de Israëli sche regering in een officieel stuk het woord „terugtrekking" gebruikt. De kwestie van de eventuele terugtrekking uit de in de juni-oorlog bezette gebie den is een heet hangijzer in Israël. Israël heeft vrijdag het Amerikaanse vredesplan aanvaard. Egypte, Jordanië, Soedan en Libië hebben het eveneens aanvaard. Het Amerikaanse plan voorziet in een wapenstilstand van 90 dagen en het weer op gang brengen van onderhande lingen tussen de strijdende partijen yia bemiddeling van VN-bemiddelaar Gun nar Jarring. Uitgangspunt van het Amerikaanse plan is de Veiligheidsraad- resolutie van november 1967. Premier Meir zei dat de Israëlische beslissing het Amerikaanse plan te aan vaarden, is gevolgd na bestudering van een brief die president Nixon op 24 juli Mm Israël heeft gezonden. Zij ging niet in details in op de brief maar verklaarde wel, dat de verzeke ring van Nixon dat de Verenigde Staten Israël militair zullen blijven steunen en tevens niet zullen toestaan dat hfit machtsevenwicht in het Midden-Oosten wordt verstoord „practisch en samen hangend" was. Algemeen wordt aangenomen dat de Amerikaanse garanties een grote in vloed hebben gehad op het wegnemen van Israëlische twijfels ten aanzien van het Amerikaanse plan. De secretaris-generaal der Ver. Na ties verklaarde dinsdag dat er nu „een reële kans op het maken van belangrij ke vorderingen" in het streven naar een vredesregeling voor het Midden-Oosten is, Hij waarschuwde echter voor te groot optimisme. Thant zei, dat VN-be middelaar Jarring intensief overleg pleegt en dat deze bereid is „alles te ondernemen wat men op grond van zijn mandaat van hem vraagt". De VN zijn verder bereid alle gevraagde hulp te verlenen. Thant zal de leden van de Veiligheidsraad met spoed door middel van een speciaal rapport van de huidige ontwikkelingen op de hoogte stellen. Israëlische oorlogsvliegtuigen hebben gisteren tal van aanvallen ondernomen op Egyptische militaire doelen langs het •uez-Kanaal. Alle machines keerden behouden te rug. Eergisteren was er een neergeschoten gedurende aanvallen op SAM-2 raket installaties in de buurt van het kanaal WENEN Mevrouw Julia Rajk, de weduwe van de in 1949 na een schijnproces ter dood veroordeelde en terechtgestelde Hongaarse ex- minister van Buitenlandse Zaken Laszlo Rajk, heeft volgens het blad Magyar Hiradobij de justitiële autoriteiten in Boedapest, een pro ces aangespannen tegen de voor malige dictator Matyas Rakosi. Magyar Hirado" is een blad dat in de Hongaarse taal in Wenen verschijnt. Het schrijft dat de aanklacht is gericht tegen ,,een zekere Matyas Rakosi, 78 jaar oud, Sovjetrussisch staatsburger, verblijfplaats onbe kend" en beschuldigt deze van Laster, verleiding door valse ge tuigenissen en aanstichting tot ge wone moord, begaan aan Laszlo Rajk". Mevrouw Rajk zou hiermee de voorgenomen terugkeer van de voormalige Hongaarse Stalin" naar Hongarije willen voorkomen. Enige weken geleden ging het gerucht, dat Rakosi van de Hon gaarse communistische partij ver lof had gekregen, naar zijn land te rug te keren. Sinds hij in 1956 werd afgezet woont hij in ballingschap in de Sovjet-Unie. Rakosi had Rajk, in wie hij een gevaar voor zijn eigen positie zag, destijds onder valse aanklacht la ten berechten en terechtstellen. e Westduitse hausse in de econo mie schijnt terug te lopen. MOSKOU De Russisch-Westduitse onderhandelingen over een non-agres siepact hebben hun slot-fase bereikt, zo heeft een Westduitse woordvoerder na de negende vergadering van de mi nisters Wajr Scheel en Andrei Gromyko gezegd. De woordvoerder voor de Westduitse delegatie Rüdiger von Wechmar, zei dat er nog slechts enkele moeilijke punten opgelost moesten worden na de negen dagen die de besprekingen nu geduurd hebben. Hij zei dat dit nog enige tijd zou kunnen duren en dat men niet al te snel een einde moest ver wachten aan het overleg tussen Bonn en Moskou. Zowel Scheel als Gromyko heeft opnieuw blijk gegeven van zijn oprech te wens om tot een overeenstemming te komen in de heildronken die zij op de door de Duitse minister gegeven lunch uitbrachten. „Het uiteindelijke resultaat is nog niet in zicht", aldus Scheel, „maar beide partijen hebben hun oprechte wens la ten blijken om tot een goed resultaat te komen". In zijn antwoord verklaarde Gromy ko, dat „er nog geen slotbalans kon worden opgemaakt". „De onderhande lingen zijn nog niet voorbij. Uit naam van de Russische regering geef ik u echter de verzekering, dat wij al het mogelijke zullen doen om voor zo ver dat van ons afhangt te zorgen dat deze onderhandelingen succesvol ten einde gebracht zullen worden", zo zei hij. De twee ministers schenen beiden kalm en tevreden op de lunch die Scheel aanbood als antwoord op een lunch die de Russische minister hem verleden week had aangeboden. Tevoren hadden de ministers bijna twee uur lang overleg gepleegd en hun goedkeuring gehecht aan de gedeeltelij ke tekst van het verdrag die in de vergaderingen van hun medewerkers gisteren was opgesteld. „Hierdoor is men het opnieuw eens geworden over een belangrijk gedeelte van de tekst", aldus von Wechmar. Een grote meerderheid van de West duitsers steunt het streven van de rege ring-Brandt om door middel van onder handelingen tot een betere verstand houding met Oost-Europa te komen. Dit blijkt uit de resultaten van een opinie peiling van het „instituut voor toege paste sociale wetenschappen" (INFAS) in Bonn. Negenenzeventig procent van de on dervraagden is van oordeel dat de lo pende onderhandelingen een kans vor men die men niet ongebruikt voorbij mocht laten gaan. Onder de leeftijds groep van 18-24 jaar meent men, dat de veiligheid van de Bondsrepubliek meer gediend is met een vermindering van de spanning met Oost-Europa dan met een versterking van de alliantie met het Westen. Ten aanzien van het overleg met Moskou en Warschau is men opti mistischer gestemd dan ten opzichte van het gesprek met Oost-Berlijn. DANTUMADEEL De 12-jarige Gaaske de Vries is dinsdag te Valom (gemeente Dantumadeel) verongelukt. Zij stak plotseling de weg over en werd overreden door een personenauto. A Koningin-moeder Elizabeth van Engeland komt naar het hek van Clarence House te Londen, waar zij woont, om het publiek te danken voor de verjaarswensen. Zij werd gisteren zeventig jaar. REGGIO Dl CALABRIA Tijdens de algemene 48-uur-staking zijn gister avond in de Italiaanse stad Reggio di Calabria opnieuw gevechten uitgebroken tussen woedende demonstranten en or detroepen van de politie. Daarbij raakten 7 agenten en een twintigtal demon stranten gewond. De gevechten ontstonden toen enkele honderden demonstranten, die nog steeds Reggio en niet Catanzaro als hoofdstad van het district willen, bar ricades op verschillende wegen, waar onder de autoweg ReggioNapels, had den opgericht. De politie greep in, maar werd met stenen en Molotof-cocktails bestookt. Na enkele waarschuwings schoten in de lucht en het gebruik van veel traangas, slaagden zij er echter in de demonstranten te verspreiden. LOS ANGELES De rechter in de Sharon Tate moordzaak in Los Angeles heeft geweigerd het proces ongeldig te verklaren, nadat president Nixon maandag had gezegd, de hoofdver dachte, „hippie" Charles Manson, „di rect of indirect schuldig te achten aan acht zinneloze moorden". De jury in het proces reed maandag naar het gerechts gebouw in een auto waarvan de ramen zwart gemaakt waren, zodat de juryle den niet de krantekoppen konden zien, die melding maakten van de uitlating van de president. De jury verblijft in het Ambassador Hotel, ongeveer 5 km van het gerechtsgebouw. Het was in het Ambassador Hotel dat senator Rober* Kennedy in 1968 werd vermoord. Rechter Charles Holder zei, dat hij opdracht had gegeven dat de bus die de juryleden maandag naar huis bracht via achterwegen moest rijden, waar zij geen kranten konden zien. Voor de rit naar het gerechtsgebouw op dinsdag ochtend, had hij opdracht gegeven de ruiten van de bus zwart te verven. De jury is de uitlating van Nixon toch te weten gekomen. Verdachte Charles Manson hield in een onbewaakt ogenblik een krant omhoog, zodat de juryleden de kop „Manson schuldig, zegt Nixon" konden lezen. Rechter Holder gelastte dadelijk een ondervraging van de vijf vrouwelijke en zeven mannelijke juryleden om te weten te komen of zij de krantekop in derdaad hadden gelezen. Een van hen antwoordde bevestigend, maar ver klaarde dat de wetenschap haar mening niet zal beïnvloeden. Een ander jurylid zei de kop ook ge- ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. '/oor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. WIESBADEN De Westduitse deel staat Hessen, heeft de vervolging van de geleerde van de technische staats-hogeschool te Darmstadt, prof. Heinz Fischer gestaakt. Prof. Fischer was ervan beschuldigd, op die universiteit oorlogsresearch ten bate van de VS te hebben ver richt. Uit het onderzoek, verricht in opdracht van het ministerie van Cultuur van Hessen was gebleken, dat het werk door de hoogleraar verricht, niet als zodanig kon worden aangemerkt dat hij hiervoor toestemming van het mi- RIJEKA De havenautoriteiten van de Joegoslavische plaats Rijeka aan de Adriatische Zee hebben de gezagvoerder van een Grieks schip beboet wegens het lozen van 20 ton zware olie. Hierdoor werd een stuk zee bedekt van ongeveer 16000 vierkante mtr. Het Griekse schip, de 4500 ton meten de vrachtvaarder Maco Fortune, mag de haven pas verlaten als de boete, groot 20000 dollar is betaald. Dit zou het bedrag zijn van de schade die door de olie is veroorzaakt. Volgens de kapitein was het allemaal niet met opzet gebeurd, en was de olie weggestroomd uit een lek in de olietank onder de waterlijn. Door snel ingrijpen hadden de autori teiten aan land kunnen voorkomen dat de olievlek de stranden van het beken de toeristengebied kon naderen en be vuilen. BRUSSEL In het Belgische staats blad van dinsdag is een circulaire van de minister van Openbare Werken opge nomen, waarbij de aanleg van parkeer plaatsen bij nieuwbouwwerken verplicht wordt gesteld. Bij elk nieuw bouwwerk ook bij zogenaamde „sociale woning wetwoningen" en bij ieder kantoorge bouw moet een openlucht- of overdekte parkeerruimte komen. Als de aanleg of de bou,w niet moge lijk is, dan moet de gemeente in een straal van 400 meter parkeerplaatsen aanleggen. België volgt met deze bepaling het voorbeeld van West-Duitsland. nisterie nodig had gehad. Prof. Fischer, die destijds onder Wern- her Von Braun in Peenemünde on der Hitier aan het ontwerpen van ra ketwapens had meegewerkt, behoorde tot het gezelschap Duitse geleerden dat na de oorlog in de VS was gaan werken. Hij was er 20 jaar gebleven en toen naar zijn vaderland teruggekeerd. Zijn researchwerk te Darmstadt was in de openbaarheid gekomen, toen ra dicale studenten een aantal documen ten alsmede brieven aan de Ameri kaanse luchtmacht te pakken hadden gekregen, en gepubliceerd in de vorm van vlugschriften. Het officiële onderzoek tegen prof. Fi scher heeft zes maanden geduurd. lezen te hebben. „Als de president dat gezegd heeft, was het tamelijk stom van hem", meende hij. Een derde, een gepensioneerde politieman, zei: „Ik ge loof niet dat Nixon er iets van afweet, maar hij heeft zeker niet het recht zoiets te zeggen". Manson deed daarna nog een poging om zijn eigen verdediging te gaan voe ren, dit werd door de. rechter niet toe gestaan. Voor de zevende achtereenvolgende maal kwam toen Linda Kasabian weer op de getuigenstoel zitten, om een kruis verhoor te ondergaan. I PRAAG Tegenstanders van de in vasie van de troepen van de War- schau-Pactlanden in Tsjecho-Slowakije hebben in getypte vlugschriften, die in Praag van hand tot hand gaan, de be volking opgeroepen op 21 augustus, de dag waarop de inval herdacht wordt, 's avonds na 19 uur thuis te blijven, geen kranten te kopen of te lezen, niet naar de bioscoop te gaan of te winke len en 's avonds geen licht aan te doen of de ramen te verduisteren. De vlugschriften bevatten geen aan sporing tot dat soort van demonstraties, zoals de boycot van het openbare ver voer, die zouden kunnen leiden tot een herhaling van de straatgevechten met de politie die zich het vorig jaar voor deden en waarbij vijf mensen om het leven kwamen. De opstellers van de vlugschriften willen dat de bevolking op 21 augustus op passieve wijze uiting geeft aan haar afkeuring van de gang van zaken in hun land, maar niet apa thisch reageert. „Apathie, het zich al leen maar druk maken over persoonlij ke zaken en zich niet niet meer be moeien met openbare aangelegenheden kan alleen maar onze onderwerping verlengen". LOURDES Het zal niet lang meer duren of Lourdes, het wereldvermaarde bedevaartsoord in zuidwest-Frankrijk, zal om een andere reden bekendheid krijgen, namelijk als plaats waar men lekke banden krijgt. Sinds begin juli zijn banden van rond 750 auto's in verschillende wijken van Lourdes doorgeknipt. De politie staat voor een raadsel. De buitenlandse vraag naar Duitse pro- dukten, tot nu toe de belangrijkste kurk waar de economie op dreef, is vergeleken bij vorig jaar teruggelo pen. Wel gaven de statistieken van het ministerie van economische Za ken voor het tweede kwartaal een toename van nieuwe orders voor ka pitaalgoederen te zien van 7,5 pet. van de waarde in vergelijking tot 1969, maar daar staat tegenover, dat volgens de jongste raming, de prijzen in deze sector met tenminste 10 pet. zijn gestegen, zodat het ordervolume is gedaald. Tevens was de produktie in deze sector in juni slechts 5,3 pet. hoger in waar de dan vorig jaar, hetgeen betekent dat, wanneer rekening wordt gehou den met de hogere prijzen, er in feite een daling in het produktievolume is ingetreden. I~)eze tendentie ziet men ook bij de verbruiksgoederen. De fabrieksorders zyn in het tweede kwartaal met 4,9 pet gestegen in ver gelijking met dezelfde periode in 1969, maar ook hier moet met een verhoging van het prijsniveau reke ning worden gehouden. De waarde der buitenlandse orders daalde, met 2,2 pet maar omdat de produktie met 5,7 pet. steeg was de reële daling nog groter. In ingelichte kringen wordt opgemerkt, dat men uit de door het ministerie verstrekte KARL SCHILLER op en neer gegevens twee dingen kan opmaken: of de economie is snel teruggelopen, of, wat meer waarschijnlijk is, de mei-statistieken geven een veel te gunstig beeld van het peil van de economische activiteit te zien. T^e mei-cijfers toonden weliswaar in absolute cijfers een daling, maar zij werden in opwaartse rich ting herzien, teneinde rekening te houden met het grote verlies aan werkdagen door feestdagen. Karl Schiller, de Westduitse minister van Economische Zaken, gebruikte deze mei-cijfers om de afschaffing van de belastingconcessies voor in vesteringen en de invoering van de tijdelijke belastingtoeslag van 10 pet. te rechtvaardigen. Zowel de toporganen van werkgevers als van werknemers hebben zich te gen de regeringsmaatregelen uitge sproken, omdat deze maatregelen vol gens hen de neergaande lijn in de economie, die zij meenden te zien, zouden versnellen. Woordvoerders van beide groepen mer ken thans op, dat de jongste cijfers bevestigen wat zij indertijd hebben beweerd. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken zei dat hij verheugd was dat er aan wijzingen zijn dat de economie meer stabiel wordt. Minister Schiller heeft er bij de aan kondiging van de jongste regerings maatregelen speciaal op gewezen dat de mogelijkheid tot het snel weer on gedaan maken van deze maatregelen, indien de omstandigheden dit verei sen, een krachtig argument ten gun ste van de maatregelen was. A De orkaan Celia heeft in Texas veel verwoestingen aangericht in de staat Texas. Op de foto: de boten van de garnalenvissers werden door de wind op het droge geworpen. Er zijn minstens 25 doden, vele gewonden en zeer grote materiële schade.

De Vallei | 1970 | | pagina 8