II ii Stayers zijn tevreden GAZELLE FIETSEN Timman en Bohm bleven op kop Baancoach Mahn optimistisch Felix kampioen van Nederland 3-2-zege op Honved Feijenoord fortuinlijk Sneekweek m Wilton aan de leiding Suriname versloeg jeugdelftal Benefiet- duel voor Morelissen Van der Vlugt kampioen SPORT IN 'T KORT J;££ WK Moth klasse Op hun hoede LEICESTER Het moet volgens de insiders al heel raar lopen wil Nederland niet met een aantal prijswinnaars terug komen uit het wereldtoernooi wielrennen, dat morgen in de En gelse industriestad Leicester begint. Baancoach Frens Mahn, die de meeste coureurs al maandenlang van dichtbij heeft gevolgd en ook veel met renners naar het buitenland is geweest, rekent bijv. vast op prolongatie van de titel bij de amateurstayers, die vorig jaar in Brno door Bert Boom werd veroverd. Sterker nog: „Cees Stam en Bert Boom moeten de eerste twee plaatsen gemak kelijk kunnen veroveren, in welke volgorde doet er niet toe. Dat is naar mijn smaak een uitgemaakte zaak". NOG MEER WEINIG W AARDERING LEERZAAM Sterke bezetting Nacht van Zwolle99 EK tafeltennis ROTTERDAM Fortuinlijk Feijenoord heeft gisteren een overwinning behaald op Honved. De Rotterdammers drukten na een e eerste helft-in-evenwicht (11) door en reikten naar een zege van 3—2. Daar mochten de bezitters van de Europese beker tevreden mee zijn, want de Hongaren verdedigden zich met knap voetbal. ANIMATOR GEEN KANS WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1970 sport LEICESTER Bi] eerste inspectie door de deskundigen leken de moto ren. waarachter straks de stayers strijd gaan leveren, in orde en dat was voor menigeen een grote opluchting. Vorig jaar namelijk vormden die mo toren in het Tsjechoslowaakse Brno in zet van enkele hoog oplaaiende conflic ten. Martin Wierstra, de coach der Neder landse stayers die in beroepsrenner ADVERTENTIE E Gazelle! dat is kilometers meer I fietsplezier. Gazelle dat is ge-1 I nieten van de natuur, dat is I I dubbel genieten omdat-ie-er I zo lekker vlot vandoor gaat. een juweel van een fiets voor jong en niet meer zo jong! Wie op kwaliteit staat,gaat op Gazelle zitten! MONNIKENDAM Kees van d« Vlugt heeft dinsdag op de Gouwzee bij Monnikendam beslag gelegd op het open Nederlands zeilkampioensehap Flying Juniorklasse. Een vierde plaats in de zesde en laatste race was ruim voldoende voor de eindoverwinning. Martin Heineke behaalde eindelijk de zo fel begeerde dagzege. Tweede werd de talentrijke Ronnie van der Zande. Een protest tegen Van der Vlugt wees het wedstrijdcomité van de hand. Eindklassement: 1. v. d. Vlugt; 2. Hei neke; 3. Lengton; 4. Delsing; 5. Van der Zande. ELAHUIZEN Op het ruime Flues- senmeer werden de eerste twee races van het wereldkampioenschap Europa Mothklasse gezeild. Totaal kwamen 124 deelnemers aan start uit negen landen. Na twee races staat met een eerste en een tweede plaats de Nederland se zeiler Bart Jan Wilton als eerste ge klasseerd voor de tweevoudige wereld kampioen, de Belg Paul Maes, die een maal vijfde en eenmaal eerste werd. Op de tweede dag van het open Nederlands Solokampioenschap in Me- demblik waren gisteren bij de start eni ge zeilers te vroeg, onder anderen Jan Bart Lucas, die kortgeleden het open Engelse kampioenschap won. Lucas keerde niet terug, maar wierp zich vol op in een uiteindelijk nutteloze strijd met Max Behrend. Lucas finishte als eerste, maar werd natuurlijk gediskwalificeerd en Beh rend was dus winnaar. MACHINE F ROTTERDAM De bekende West- duitse springruiter Hans Gunther Wink ler zal deelnemen aan 'net internatio nale concours hippique, dat van 2 tot en met 6 september wordt gehouden in Rotterdam. Jaap Oudkerk en amateur Cees Stam favorieten in de baan zal brengen: „Wij troffen enkele motoren aan met kleine mankementen maar die zijn ge makkelijk te verhelpen. Daarvoor ko men twee gespecialiseerde mecaniciens van Norton, die de motoren leverde, naar Leicester". De Britten zijn op dit punt op hun hoede geweest. Zij lieten door de Tsje choslowaakse Jawafabriek tien frames maken en zij zorgden voor splinternieu we Nortonmotoren. De Koninklijke Ne derlandse Wielrenunie wijs geworden door bittere ervaringen die „eigen" ren ners dreigden te duperen, had al voor zorgsmaatregelen genomen. De tien nieuwe motoren die kortgele den zijn gekocht voor stayerwedstrijden op de kleinere banen, stonden gereed voor verzending in Nederland. De heer G. van Baarle, functionaris van het Uniebureau: „Vrijwel zeker hadden wij deze motoren binnen 24 uur in Enge land kunnen hebben zodra nodig zou blijken". DIEREN Timman en Bohm hebben zich in de derde en vierde ronde van het toernooi om de open Nederlandse schaaktitel aan de top gehandhaafd. Derde ronde: KoevermansVan den Berg 0-1; J. van den BergKnipscheer V&-Va; Van ScheltingaHoogendoorn 1-0; CrabbendamVan Dop 1-0; An- dersson (Zwe.)Soos (Roe.) 0-1; Van BaarleVerholt 0-1; Van Haastert Timman 0-1; SmoutAndriessen Vi-%; SlisserVan der Schee 1-0; Schouten Van der Vliet 1-0; Bednarski (Pol.) Kerkmeester 1-0; PlukkerJacobi (WDl) V*-%; Akvist (Zwe.)Bohm 0-1; Witt Van Oosten %-V«; Van der LijnVogel Vs- VzAmirsawadkouhi (Perz.)Etmans 1-0; Faase—De Wilde 0-1, Hartoch— Bakker Vfc-V2. Vierde ronde: KnipscheerVan Schel tinga 0-1; KoevermansJ. van der Berg V2-V2] A. van den BergHoogendoorn 0-1; SoosVan Baarle Vi-Vw; Crabben damAndersson 0-1; Van DopVerholt V2-V2; AndriessenSlisser 1-0; Van HaastertSmout 0-1; TimmanVan der Schee 1-0; Van OostenVan der Lijn 0-1; AkvistWitt Vi-Vi; BohmVogel 1-0; KerkmeesterPlukker Vt-Vt', SchoutenBednarski 0-1; Van der Vliet Jacobi *!*-%; De WildeHartoch 0-1; AmirsawadkouhiFaase 1-0; Etmans Bakker %-Vi. De stand aan de kop na vier ronden is: 1. Timman en Bohm vier punten; 3. Bednarski en Amirsawadkouhi 3V2; 5. Hartoch en Van Scheltinga 3. WILLEMSTAD De Surinaamse voetbalploeg heeft tijdens de Konink- rijksspelen op Curacao het Nederlandse jeugdelftal (zestien-achttien jaar) in Willemstad met 2-0 verslagen. Beide doelpunten werden voor rust door Les ley Demon gemaakt. Alleen in de eerste helft heeft Ne derland, dat in Dekkers en Van Mar wijk van Go Ahead gevaarlijke aanval lers had, het Surinaamse doel kunnen bedreigen. Verder dan een schot op de lat van Dekkers lieten de Surinamers, bij wie doelman Leerdam een beste partij speelde, het echter niet komen. ADO heeft gisteren met 1-1 gelijk gespeeld tegen Aberdeen. De Schotten openden op eigen veld via Harper de score. Schoenmaker scoorde een kwar tier voor tijd de Haagse treffer. GVAV behaalde een overwinning van 1-0 op de Engelse eerste divisie- ploeg Wolverhampton Wanderers. Koe man scoorde het doelpunt uit een straf schop, nadat de Engelse doelman de Groningse Deen Jensen had vastgegre pen. NEDERLAND KANSRIJK BIJ W.K. WIELRENNEN USSEL De Fransman Raymond Poulidor heeft dinsdag in het Franse Ussel een internationale wegwedstrijd over 100 kilometer gewonnen. Poulidor reed de afstand in 2 uur en 52 minuten. Hij versloeg de Spanjaard Ocana en zijn landgenoot Guimard met een half wiel. Joop Zoetemelk bezette op 25 se conden de zesde plaats en Eddy Beugels werd op 50 seconden achtste. De sprinter Peter van Doorn met de jiets over de schouder om te gaan trainen op de baan in Leicester. Ik heb ze tegen de sterke Oostduit sers zien fietsen en toen speelden onze jongens maar wat met die knapen". Vóór Mahn is het alleen de vraag wat de Russen en de Italianen gaan doen. „Die zouden wel eens voor een verras sing kunnen zorgen". De baancoach, die er maar weinig over te spreken was dat dinsdagochtend bij de aan Nederland toegestane trai- ningstijd op de gloednieuwe piste van Leicester nog lang niet alle fietsen uit het vaderland waren gearriveerd, zodat er opmerkelijk veel geïmproviseerd moest worden, ziet ook in onze prof- stayers Piet de Wit en Jaap Oudkerk „enorme kanshebbers" voor een ere plaats. Datzelfde geldt trouwens voor de tandem Jan Jansen Peter van Doorn. „Die komen in de finale en zul- CEES STAM titel? len dan waarschijnlijk net zoals in Mexico tegen de Fransen Moreion en Trentin moeten uitkomen". Jan Jansen acht hij voorts goed voor een plaats bij de laatste vier amateursprinters en ook Frans van de Ruit moet op de achter volging zeker tot de halve finales kun nen reiken. Daarmee was de koek wat de verwachtingen van Mahn betreft op. „Peter van Doorn kan op de kilometer tegen het horloge misschien vierde of vijfde worden, maar zelfs dat zou voor mij al een verrassing zijn, want juist op dit nummer zijn er ontzettend veel vraagtekens". Mahn werd weggeroepen. Peter Nieu- wenhuis, een van de mogelijken voor de achtervolgingsploeg, had een lekke band gekregen en moest terug naar het op drie km afstand gelegen onderdak van de Nederlandse ploeg om een ander wiel te halen, omdat het materiaal nog steeds niet was aangekomen. „Op zo'n manier kun je nauwelijks werken", klaagde de baancoach, die bij de trai ning ook al Klaas Balk had moeten missen omdat diens baanfiets met weg- pedalen was uitgerust. De Badhoeve dorper was afgestapt omdat die peda len de baan raakten. Er werd overigens dinsdag door de vele delegaties er worden 300 dames en heren uit 34 landen verwacht vol op geofend op de nieuw gepleisterde baan. die veel geld heeft gekost maar nog altijd niet voldoet. Leo Duyndam, met Piet Hoekstra in de prof achtervol ging, stapte na een kwartier trainen dampend van de fiets en constateerde: „Die baan is wel een beetje hobbelig. Het lijkt net Parijs-Roubaix". Het Britse wasbord kreeg over het geheel genomen weinig waardering. Lijn Loeveseijn, de oranjetroef bij de profsprinters vond: „Het stoot vreselijk". Desondanks werden er toch tijdens de training al tijden op deze 333 m lange baan gereden, waarover ook in het Ne derlandse kamp met eerbied werd ge sproken. Vooral de 11,1 van de Franse wereldkampioen Daniel Moreion bij de amateursprinters liet de nodige indruk achter. Chef d'équipe Arie Zwartepoor- te was er helemaal niet gelukkig mee, dat die tijd zo openlijk werd rondver teld. „De jongens zijn toch al zo ner veus", zei de oud-stayers kampioen. Hij had zich een beetje teveel zorgen ge maakt. Want de man, die dit voorname lijk aanging, de gebrilde amateursprint- kampioen Jan Jansen, was er niet kapot van. Tandtechnicus aJn Jansen, die met meer vervoering over een mooie pro these kan praten dan over zijn fijnste sprint, negeerde de tijd van Moreion volkomen. Hij had de baan uitgepro beerd en was tot ieders verrassing tot een afwijkende conclusie van de alge- HILVERSUM De zesjarige Felix is de nieuwe Nederlandse kampioen der paar den geworden. Een waardig titelhouder omdat hij in de fanatieke eindstrijd dinsdagavond op de baan van Hilversum niet alleen Henri Buitenzorg van zich afhield maar bovendien het sinds 1962 op naam van Quicksilver S staande koers- record verbeterde en bracht op een kilometertijd van 1 minuut en 20,7 seconden Ondanks zijn geweldige prestatie heeft zijn trainer-rijder Giel van der Togt het geluk op zijn hand gehad om dat de favoriete Henri Buitenzorg min of meer de dupe werd van een zeer slechte start. Met een achterstand van zeker veertig meter begon hij aan zijn toen tegen deze paarden schier hopeloze taak. De grote concurrenten waren Flo rissant, Dave Fez, Felix. Goudplevier S, El Hadi en Faith Hollandia. Achter deze sterke groep begon Henri Buiten zorg aan een felle jacht. Zodra echter het tempo in de voorhoede zakte, kwam er een andere leider. Florissant werd in de tweede ronde afgelost door Dave Fez, die ruim een halve baan voor het einde op Zijn beurt weer werd verdron gen door Felix. Van der Togt zette daarna stug door. bouwde een kleine voorsprong op die hij in de laatste bocht met vele lengten vergrootte. Met een ruime voorsprong op Henri Buiten zorg en El Hadi begon Felix aan de laatste 200 meter. Een Fel sprintende Henri Buitenzorg liep zijn achterstand grotendeels in, maar kwam op de finish een lengte te kort. Beide paarden ein digden ver voor El Hadi en Faith Hol landia, die resp derde en vierde werden. ^ÊKÊÊÉÉÉMNNMttUS^ meen geldende gekomen: „Voor mij is het een fijn baantje. Het is echt een piste voor een slimme renner, voor een van die „koopmanssprintjes". Jansen was kennelijk in zijn schik: „Ik houd wel van zo'n kort baantje, vooral omdat je op het laatste rechte eind hiernog best uit tweede 'positie kunt komen". Wat de tandem betreft was hij minder optimistisch gestemd. „Het zal hier wel steeds in de eerste of tweede ronde een gevecht worden om de kop, want het lijkt me niet dat je op de tandem nog gelanceerd kunt komen". De ex-Amsterdammer, die in Zaan dam een oud huis heeft gekocht dat hij nu aan het opknappen is, ging weer de baan op en trok een sprintje aan voor de Surinamer Gerard Brunings, een eenzame figuur binnen de Nederlandse gemeenschap. Deze 20-jarige leerling- vlieger bij de Surinaamse luchtvaart maatschappij, die drie jaar geleden voor de eerste maal in Europa was en toen al aanleg voor de sprint toonde, liet 11,8 seconden afdrukken. Brunings weet dat hij in de sprint geen potten kan breken. Zijn hoop is gevestigd op de tijdrace over een kilometer, waarop hij vol sens zijn zeggen een paar maan den geleden op een verharde vlakke grasbaan op een van de eilanden in de Caraibische zee een tijd van 1 minuut en tien seconden zou hebben gereden. Die mededeling werd in het Oranje kamp met enig voorbehoud ontvangen. „Als dat waar is, dan moet die knaap hier wereldkampioen kunnen worden", meende Frans Mahn. Hij geloofde het verhaal van Brunings niet. APELDOORN In de nacht van vrijdag 7 op zaterdag 8 augustus a.s. wordt voor de tweede maal in successie de „Nacht van Zwolle" gehouden. Dit wielersportevenement, dat op het par cours van de Melkmarkt wordt verre den, heeft een zeer sterke bezetting. De Zwolse wethouder van Sportzaken, de heer J. Hubbers, zal 's nachts om half één het startsein geven. Renners als Ben Janbroers, Henk Nieuwkamp, Tino Tabak, Arie Hassink, Louis Westrus, Ja.i ALing, Rink Cornelisse, John Cor- nelissen, Fred Niemeijer, Marcel Pen- nings, Jan Bols, Gerrit Leferink, de geV. Wicher en Jans Vlot, Bart Solaro, Hennie Kuiper, Piet van Katwijk, en de plaatselijke favoriet Jan van Dam enz. zullen elkaar bekampen tot 's nachts drie uur. Op het spel staat de Grand Prix SKOL-international UTRECHT De spelers van FC Utrecht stellen de premie van hun eer ste wedstrijd (11 augustus tegen Lierse SK) ter beschikking van Leen Morelis sen, oud-Speler van Velox en door een enkelblessure al jaren invalide. Morelissen liep zijn verwonding op in een vriendschappelijke duel tussen Ve lox en Elinkwijk. Hij is niet meer in staat zijn beroep (landmeter) uit te oe fenen. De gemeente Utrecht heeft het sta dion gratis ter beschikking gesteld. Al leen het bestuur van FC Utrecht is nog niet bereid de recette van de wedstrijd aan Morelissen te overhandigen. Men wil slechts een deel afstaan. Wim van Hanegem, ploeggenoot van Morelissen bij Velox, liet een bal met de handtekeningen van alle Feijenoor- ders verloten. De opbrengst (voor More lissen) was duizend gulden. MIDDLESBOROUGH De Neder landse tafeltennisers hebben op de eer ste dag van het Europese kampioen schap (voor jeugdspelers), dat gehouden wordt in Thornaby (bij Middlesbo- rough) met 51 verloren van de Engel se A-ploeg. De Nederlandse meisjesploeg versloeg in de eerste wedstrijd Zwitserland met maximale cijfers: 3—0. De jongens wonnen later op de avond met 53 van België en de meisjes ver sloegen Ierland met 30. Feijenoord startte zijn eerste optre den in de Kuip met Geilman in het doel in plaats van Treytel en Schneider op de rechtsachterplaats voor Romeijn. De Rotterdammers demonstreerden in de beginfase een uiterst geraffineerd tik-tak-spel, dat Honved al direct in moeilijkheden bracht. Van Hanegem was in deze periode de grote animator. Zijn passes waren glas- zuiver. Beurtelings lanceerde hij Mou- lijn of Wery. Die stortvloed van aan vallen leverde in de tiende minuut een doelpunt op. Een listige boogbal van Van Hanegem over een van de Hongaarse verdedigers heen naar Moulijn, vormde de inleiding tot de openingstreffer. Feijenoords linksbuiten werd vakkundig door Ko- mora geblokkeerd. Scheidsrechter Derks kende geen pardon. Strafschop. Een korte maar gevaarlijke opleving van Honved, dat op het middenveld dikwijls knap combineerde, bracht de Hongaren dicht bij de gelijkmaker. Er was een overtreding van Laseroms voor nodig om Kozma bij een doorbraak de pass af te snijden. Feijenoord ging daarna steeds beter spelen, maar ook Honved was over de eerste schrik heen. Knap spel aan beide zijden leverde kansen op. Bij een snelle uitval van rechterver- dediger Molnar kreeg Geilman de hoge voorzet njet onder controle. Tichy kon rustig voorzetten en Kozma kopte de gelijkmaker in: 1-1. Met Van Daele voor Van Hanegem en Romeyn voor Schneider kwam Feyen- oord na rust terug. Honved werd terug gedrongen, maar de Hongaren bleven in de verdediging rustig hun normale spel spelen. Zodra de gelegenheid zich trouwens maar even voordeed, trok Honved blik semsnel ten aanval en toen Laseroms een kwartier voor het einde hardhandig ingreep tegen Kozma, belastte 'Cocsis zich met de vrije trap. Geilman had geen enkele kans. Pal naast de paal sloeg de bal in. Een minuut later was het 22. Een pass van Boskamp kwam bij Van Daele die liggend op de grond de bal over de uitlopende Bicskei mikte: 22. Enkele grove overtredingen van Is raël voorkwamen, dat Honved de lei ding kon nemen. Het werd, geheel on verwachts, zelfs nog 3-2. Bicskei stompte bij een hoekschop de bal weg en Jansen kopte de bal onmiddellijk te rug, waarna Van Daele met een achter waartse knikbeweging van zijn hoofd het derde doelpunt aantekende. Bij Feijenoord werd in de tweede helft Hasil nog vervangen door Boskamp. SNEEK Op het Sneekermeer werd in het kader van de Sneekweek de eerste teamwedstrijd Holland-Fries land gevaren. Holland kon een krappe zege in de wacht slepen, die vooral te danken was aan het feit, dat in het laatste rak aJn Metzelaar van het Hol landse team nog net voor de Fries De Wilde wist te komen. Holland kreeg intotaal 29,1 punten en Friesland 26 punten. In de open Regenboogwedstrijd had de Woubruggenaar Bouw van Wijk dit maal totaal geen moeite. Met een voor sprong van zeker vijf minuten kwam hij als eerste door de lijn, voor Metze laar, die leider in het algemeen klasse ment bleef en Johan Alberda uit Sneek. De uitslagen van de vierde en laat ste race van de Alkmaardermeerweek waren 12-voetsjollen: 1. Van Beekum; 2. Huising; 3. Daniels (hoofdprijs). Valken: 1. Van de Bijl; 2. Rolf van den Baumen (hoofdprijs); 3. De Wilde. OK-jollen: 1. Van Hillen, 2. Van Le- verink (hoofdprijs), 3. Van Koolwijk. Vrijheidsklasse: 1. Kok, 2. Rupert, 3. Van de Kaar. Stern: 1. Floris, 2. Van Velthoven (hoofdprijs), 3. De Koning. Vaurien: 1. De Voogt (hoofdprijs) 2. Bakker, 3. Schipper. Solo: 1. Vet, 2. L. Hoogmoed, 3. Prins, (hoofdprijs) voor T. Hoogmoed. 16 m2: 1. L. van Laar (hoofdprijs); 2. Haak, 3. Gombert. Schakel: 1. Kirkenier, 2. Schuitema ker (hoofdprijs) 3. Kruit.

De Vallei | 1970 | | pagina 9