Veenendaals - dagblad Niet bang voor met traangas spuitende overvaller Buiten Dochter van boer jaagt rover weg ZOEKEN TEGEN BETER WETEN VOLKERAKDAM OPEN VOOR VERKEER Palestijnen zijn onderling slaags Braziliaanse diplomaat pleegde zelfmoord Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ADVIES TER VOORKOMING VAN OVERVALLEN Maar iverknemers zijn fel tegen werken op zaterdagochtend Voor bouw van centrale aan Bergumermeer geen beletselen*' Si Vragen over sluiting laadplaatsen van N.S. POLITIE OVERTUIGD Verspreid onweer G.S. van Friesland Levend juweel 1 j TACTIEK GESPREK SCHOFFEL Griek vraagt asiel in Hongarije Egypte en Irak in woordenstrijd VAN DEN DOEL: ..In 't Harde wordt ondanks droogte toch geschoten Meisje overleden aan nekkramp Brand in New York DERTIG TIPS Plaatselijk een hui Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.), Qiro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., J 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 6 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I8I Banken op vrijdag avond dicht EINDHOVEN De boerenleenbanken willen overvallers een slag voor zijn. Alle 1100 kantoren van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbanken in Eind hoven hebben het advies gekregen, komend najaar en winter niet meer op vrij dagavond, maar op zaterdagochtend open te zijn. Het advies heeft een felle reactie uitgelokt van de werknemersbond Mercurius. ..Dit is de klok terugdraaien naar werken op zaterdag", zei de voorzitter, de heer J. H. ter Horst. LEEUWARDEN Het college van Gedeputeerde Staten van Friesland is van mening dat de realisering van de elektriciteitscentrale aan het Bergumer- meer niet langer afhankelijk behoort te worden gesteld van de vraag of de ge meente Tietjerksteradeel verhinderende maatregelen neemt. G.S. schrijven dit aan de Friese sta tenleden en zeggen daarbij dat een on derzoek in samenwerking met rijks ambtenaren heeft aangetoond dat er op dit moment geen beletselen zijn om Ie beginnen met de nodige voorberei dende werken. Evenmin zouden er be letselen zijn voor het verkrijgen van een bouwvergunning. Voordat de pro vincie echter begint met het voorberei dend werk zullen de statenleden er in de vergadering van 18 augustus nog over kunnen debatteren. Dit is een ver vroegde zitting; aanvankelijk was de vergadering op 29 september vastge steld. De gemeenteraad van Tietjerkstera- deel heeft nu tot tweemaal toe beslui ten genomen, die de bouw van de elek triciteitscentrale aan het meer moeten verhinderen. Ook is de bouw van de centrale al onderwerp geweest van een zitting van de Raad van State, waaruit het Koninklijk Besluit voortkwam dat de bouw wel kon doorgaan. f\ngeveer een kwarteeuw geleden kwamen wij heel wat vaker j met de IJ sv o g el in aanraking figuurlijk gesproken! dan in la- ter jaren tot heden toe. Hij bleef, l ook vroeger, een vrij schaarse broedvogel, maar niettemin wisten wij op de Zuid-Veluwe elk seizoen wel een nest, b.v. langs de Quaden- oord, de beekjes van de Keijen- jj berg, in een afgraving middenop het landgoed Oranje Nassau's Oord, de helling van de Wageningse en de Heimenberg. Van deze laatste drie plaatsen moest de voedende vogel een lange weg dwars door het bos en over de uiterwaarden naar de Rijn afleggen, 's Winters zat deze mooiste vogel van Nederland graag aan wakken en windgaten s van de Grift (Geld. Vallei) en me- 5 nigkeer zagen we zo'n stille visser in de winterkou op zijn rietstengel aan het open water. Een clandestie- ne, harteloze schutter, die zulk een 5 pronkjuweel liever opgezet op de s t.v. ziet staan, kan hel zonder dl te veel moeite bemachtigen en he- laas gebeurt dit nogal eens, ook al geniet de ijsvogel het hele jaar bescherming. Juist om de zeld- i zaamheid wil men er graag met een prijken, maar ook de tropische 5 verenpracht lokt sterk aan. Deze wonderlijke, eenzelvige vogel is een restant uit het tertiair en schenkt j een voorbeeld van wat energie en trouw vermogen. Toen na de tro- pentijd het tertiair begon, hield hij hier stand, omdat hij nog altoos voedsel kan vinden en zodoende be- l zitten wij middenin sneeuw en ijs, s in een uitgestorven winterland- l schap, een tropische figuur. Nochtans vinden heel wat ijsvo- geitjes bij zware koude, die de voedselbronnen verstopt, een droe- l vig einde. Na de felle, langdurige l winter van 1956/'57 en 1962/'63 vie- z len er b.v. helaas ernstige verlie- zen te constateren; menig oud ter- ritorium bleef toen in de lente ver- - laten. 6 aug. '70 A. B. WIGMAN „•■•■■■■■■■(■■•(«■■■■lltllllllllMflllllllillltMtlttI De openstelling van de banken op vrijdagavond in de donkere maan den van najaar en winter vergroot het risico van bankovervallen, zo meent de directie van de Centrale Boerenleen bank. Dit geldt vooral voor de honderden kantoren in de grensstreken. Herhaal delijk hebben bankrovers toegeslagen in de grensgebieden, zodat zij gemakke lijk naar het buitenland konden uitwij ken. In een brief aan de bij haar aange sloten plaatselijke banken heeft de di rectie *van de Centrale Boerenleenbank gevraagd, met het personeel te overleg gen over de tactiek tegen overvallen in de komende maanden. De heer Ter Horst: „Enkele maanden geleden hebben wij hier al iets van ge hoord. Met andere werknemersorgani saties in het bankbedrijf hebben wij erover gesproken met de werkgevers vereniging. Eensgezind waren allen van mening, dat zo'n ontwikkeling naar werken op zaterdag moet worden tegengegaan. Bij deze werkgeversvereniging zijn echter de Centrale Boerenleenbank en de Cen trale Coöperatieve Raiffeisenbank in Utrecht niet aangesloten." De andere grote banken hebben geen plannen om zaterdagochtend hun kan toren open te doen. Commercieel zou het gunstig zijn, maar door tekort aan personeel acht men het niet mogelijk. De Amro-bank houdt er rekening mee, dat de Boerenleenbank hierover nu een gesprek wil hebben met de an dere banken. Overigens vindt men daar het gevaar voor overvallen op banken in de grensstreken niet veel groter dan in andere delen van het land. te# Maria de Bruijn en haar broer Theo op de plaats waar hij met een tuinschoffel de overvaller die met zijn zuster vocht, op de vlucht joeg. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid drs. G. M. Nederhorst (PvdA) heeft de staatssecretaris van eVrkeer en Water staat gevraagd of de sluiting van de N.S.-laad- en losplaats op de stations tussen Zutphen en Winterswijk gezien moet worden als een eerste aanloop tot de opheffing van de personenlijn op dit traject. mm DEN HAAG Op maandag 17 au gustus, om drie uur 's middags, zal het verkeer gebruik kunnen gaan maken van een tijdelijke verbinding over de Volkerakdam. In de toekomst zal over deze Volkerakdam en over de sluizen die in dez£ dam zijn aangebracht een autosnelweg (Rijksweg 19) lopen die de Randstad Holland verbindt met Ant werpen. Van deze autosnelweg, ook wei „Zoomweg" genoemd, wordt thans het deel van de Volkerakdam tot aan Din- teloord aangelegd. Vooruitlopend op de openstelling van dit deel en als tegemoetkoming aan de plaatselijke belangen in de Noord-West hoek van Noord-Brabant heeft Rijks waterstaat besloten de weg over de Volkerakdam tijdelijk voor licht ver keer (personenauto's, busjes, bromfiet sen en fietsen) open te stellen. In het voorjaar van 1971 zal alle ver keer van deze verbinding gebruik mo gen maken. Een jong meisje, een van de over levenden van de hevige aardbe ving die Noordoost Perzië op 30 juli teisterde, graaft hier in de puinhopen van haar huis op zoek naar haar ou ders. Volgens de laatste schatting kwamen in het gebied ongeveer 200 mensen om het leven. Maarschalk Sir Richard Peirse van de Royal Air Force, in de tweede we reldoorlog opperbevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Zuid oost-Azië, is gisteren na een kort ziek bed in de ouderdom van 77 jaar overle den. t KEKER DOM Dank zij het kor date optreden van de dochter en zoon is dinsdag een overval op de kapitale boerderij van de heer De Bruijn in Kekerdom (bij Nijmegen) mislukt. Maria de Bruijn (45) zat alleen thuis naar de televisie te kijken toen een ge maskerde jongeman van ongeveer twintig jaar aan de voordeur van de boerderij kwam. Toen zij het horretje opende om te kijken wie er was, spoot de overvaller haar een hoeveelheid giftig gas (een soort traangas van Duits fabrikaat) in het gezicht. „Toen ik die vent met een nylon kous over z'n gezicht zag schoot het meteen door me heen: Dit is een over val", vertelt Maria de Bruijn. Zij rende naar de achterkant van de boerderij om daar alles af te grende len. Intussen klom de overvaller door een openstaand raam de voorkamer binnen. Hij was gewapend met een spuitbus traangas en een autobanden- lichter. Maria de Bruijn rende naar buiten. Op de oprijlaan ontstond, toen de vrouw om hulp begon te schreeu wen, een worsteling. Op dat moment kwam de 46-jarige zoon Theo thuis. „Ik zag een vreemde vent met mijn zuster vechten en greep een tuinschoffel om hem te lijf te gaan. Hij sloeg meteen op de vlucht. Bij mijn achtervolging zag ik nog een knaap wegrennen. Maar ik kon nie mand te pakken krijgen", vertelt hij spijtig. Boer Herman de Bruijn (78) is trots op z'n dochter. „Zij heeft zich kranig geweerd. Veel vrouwen zouden direct geld heb ben gegeven. Trouwens er was maar weinig te halen hier. Alles gaat bij ons over de bank, en bovendien had ik de sleutels van het geldkistje in mijn zak. Er zat nog geen vijfhonderd gulden in. Nee, ik vind het maar stomme kerels". BOEDAPEST De Griekse diplo maat Roukas Ionnis, lid van de Griekse ambassade in Boedapest, heeft in Hon garije politiek asiel gevraagd. Dit is donderdag bericht door het Hongaarse persbureau MTI. Het verzoek is nog in studie, aldus MTI, dat geen nadere bij zonderheden gaf. AMMAN Na gevechten die zich dinsdag in het noorden van Jordanië hebben voorgedaan tussen leden van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" en van de „actiebeweging voor de bevrijding van Palestina", respectievelijk tegen, en voorstanders van de houding van Egypte en Jordanië tegenover het plan-Ro gers, is het gisteren opnieuw tot gewapende incidenten gekomen. Deze hadden plaats in het dal an de Jordaan tussen commando's van de organisatie Arabisch- Palestina en van andere Palestijnse guerrilla-organisaties. Welke organisaties dit zijn is niet bekendgemaakt. De organisatie Arabisch-Palestina steunt de houding van Nasser inzake het Amerikaanse vredesplan. Beide guerrilla-organisaties zeggen dat een commando van het volksfront is ge dood en dat aan beide zijden gewonden zijn gevallen. Over de schietpartij in Am man van woensdagmorgen is nog bericht dat daarbij geen gewonden zijn te be treuren. Woordvoerders voor de twee grootste Palestijnse Commando-organisaties heb ben in Tripoli verklaard, dat de Pa lestijnse verzetsstrijders uitvoering van de Amerikaanse vredesvoorstellen zul len verhinderen, en daarvoor desnoods troepen van de Verenigde Naties zullen aanvallen. In de Libische hoofdstad Tripoli is woensdag een besloten vergadering van Arabische frontstaten gehouden. Op dë drie uur durende bijeenkomst bracht generaal Mohammed Fawzi, de Egypti sche minister van Oorlog en in feite opperbevelhebber op de twee fronten langs de Egyptische, Syrische en Jor daanse grenzen, verslag uit over de mi litaire situatie. De besprekingen werden geopend door kolonel Gaddafi van Libië, de ini tiatiefnemer van de conferentie, waar op de ministers van Buitenlandse Za ken en Defensie van Egypte, Soedan, Libië, Jordanië en Syrië aanwezig zijn. Irak en Algerije boycotten de bijeen komst. Deze werd woensdag voorgeze ten door het hoofd van de Syrische de legatie, plaatsvervangend minister van Defensie generaal Moestafa Tlas. Men verwacht, dat de besprekingen twee dagen zullen duren. Intussen zijn Irak en Egypte in een felle woorden strijd over het Amerikaanse vredesini tiatief. waar Egypte voor en Irak tegen is. Iraakse kranten deden woensdag heftige aanvallen op president Nasser, die zij beschuldigden van een poging de Iraakse revolutie aan te tasten. Radio-Bagdad riep woensdag een verklaring van een officiële Iraakse woordvoerder om, dat een antwoord heette te zijn van president Al Bakr aan Nasser. Daarin werd het Egyptische staatshoofd ervan beschuldigd dat hij een plan heeft tegengewerkt, dat in juni op de Arabische topconferentie in Tripoli door Irak en Libië was inge diend en dat beoogde aan de strijd te gen Israël en de Verenigde Staten een „nationaal", Panarabisch, karakter te geven. Ook zou Nasser gepoogd hebben het in Jordanië gestationeerde Iraakse leger, verdacht te maken. Het gezaghebbende Egyptische blad Al Achram lanceerde de beschuldiging, dat Irak grote sommen gelds zou heb ben besteed aan het organiseren van demonstraties'in een aantal Arabische hoofdsteden tegen Nasser's aanvaar ding van het plan-Rogers. De leider van de delegaties der Grote Vier bij de Verenigde Naties hebben doen weten dat z(j „de toestanden gunsten vonden voor een hervatting" 99 van het vredeswerk van de VS in het Nabije Oosten, door de Zweedse speciale afgezant dr. Gunnar Jarring. De Amerikaanse VN-ambassadeur, Charles Yost, las het communiqué voor, waarover de VN-vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten het tijdens hun woensdag in New York gepleegd over leg eens waren geworden. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid H. van den Doel (P.v.d.A.) heeft minis ter Den Toom (defensie) schriftelijk gevraagd of het hem bekend is dat on danks zijn toezegging van een schiet- verbod bij grote droogte in 't Harde en in Harskamp toch wordt geoefend. In 't Harde wordt geschoten met gra naten die een brisantlading bevatten en in Harskamp met kogels waarin een lichtspoor is opgenomen. De heer Van den Doel vraagt de mi nister de brandgevaarlijke schietoefe ningen te laten staken. HEEMSKERK In het Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk is de twaalfja rige Lucia Pablo uit Hilversum aan nekkramp overleden. Het meisje nam deel aan het gidsenkamp van de Jeanne d'Arcgroep uit Hilversum. Dit kamp is onmiddellijk opgeheven. Alle deelneemsters, in totaal 25 meisjes in de leeftijd van zeven tot en met der tien jaar, werden direct met penciline ingeënt en zijn naar hun huis gestuurd. NEW YORK Bij een brand in een wolkenkrabber in New York zijn woensdagavond twee wachtslieden om het leven gekomen. Ongeveer dertig brandweerlieden werden gewond. Beide slachtoffers zaten opgesloten in een lift van een vijftig verdiepingen tellende wolkenkrabber in de wijk Wall Street. In het gebouw is voornamelijk de „Chase Manhattan Bank" gevestigd. DEN HAAG De 34-jarige Brazi liaanse diplomaat Paulo Dionisio Vas- concelos heeft dinsdagmiddag zelf moord gepleegd. Met een scheermesje heeft hij een halsslagader doorgesne den. Dit scheermesje heeft de politie de afgelopen nacht in de auto van de di plomaat aangetroffen. Het scheermesje was van dezelfde soort als die welke later olk bij hem thuis zijn aangetrof fen. Uit nadere verklaringen van naaste familieleden en de ambassadeur van Brazilië in ons land is gebleken, dat het slachtoffer, dat vijftien maanden in ons land was, sedert drie weken zeer depressief was en in moeilijke persoonlijke omstandigheden verkeer de. Welke omstandigheden dit waren wilde de politie niet meedelen. Het lijk is door de justitie vrijgege ven. De politie die 30 tips heeft binnen gekregen, heeft een deel ervan afge werkt. De overige zullen nog worden behandeld. Er is vastgesteld, dat nie mand de heer Vasconcelos in gezelschap van enig andere persoon heeft gezien. De politie heeft als getuigen gehoord de 71-jarige mevr. J. H. en de 34-jarige mevr. M. A. C. Deze twee dames zagen op de hoek van de Alkemadelaan en de Pompstationsweg de auto van de diplo maat, die de dames rechts passeerde en de Pompstationsweg met grote snelheid opreed. De dames reden ook deze weg op en zagen de auto terug op de plaats waar later ook het lijk van de diplo maat in de auto werd aangetroffen. De dames zagen dat op dat moment de bestuurder op het fietspad naast de auto stond. Een tweede getuige was de wielrijder A. J. K„ die om kwart voor vier de diplomaat in zijn auto zag zit ten. Hij had gezien, dat de auto kwam aanrijden en stopte. Hij had ook maar één persoon in de auto gezien. De 20-ja- rige bromfietser W. J. K. zag kort daarop, dat de man in de auto achter het stuur zich in de richting van het dasbordkastje aan de rechterkant boog. Een 20-jarige jongen en een 17-jarig meisje zagen in het voorbijrijden dat de deur open en dicht ging. Toen zij even later omkeken, zagen zij de deur nog maals open en dicht gaan. Zij keerden terug en troffen de man aan, die voor de voorstoelen op de grond van de wa gen lag en hevig bloedde. De jongeman waarschuwde een politieagent, die alarm sloeg. Meegedeeld werd nog, dat het huwe lijk van het slachtoffer uitstekend moest worden genoemd. Of de „per soonlijke moeilijke omstandigheden" dan buiten het huwelijk lagen, wilde de politie niet bevestigen. De diplomaat had geen financiële schulden. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren zijn in België talrijke onweersbuien tot ontwikkeling ge komen, waarvan de donder tot in Limburg was te horen. In Gelderland bleef het overal zonnig met een middagtemperatuur tussen 26 en 28 graden. Door het nog iets naderbij ko men van een vlak Frans lagedruk gebied, wordt in het komende et maal de kans op een verspreide regen- of onweersbui ook in onze omgeving wat groter. Het weer blijft echter in de zomerse sfeer. Een nieuwe Atlantische rug van hogedruk doet- ook voor het komen- de weekeinde weer zonnige perio- den verwachten met waarschijnlijk wel iets lagere temperaturen. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vrijdagavond: Perioden met zon. Plaatselijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen al* vandaag. Morgen: Zon op: 05.10; onder: 20.20. Maan op: 10.51; onder: 21.39.

De Vallei | 1970 | | pagina 1