Ant. de Ruiter: „Een fabeltje" Reacties waren op zichzelf nuttig Visie van Visie-groep: Dorst lessen, nu geen bezwaar Politie contra horecapersoneel Vondst Verzoek aan B. en W. om stichting kleuter en lagere school Watermakers zien onbezorgd vakantieleger terugkeren Avondmarkt geen succes saté of patat Maison Kramer 'TAPIJT OP SPEELPLAATSEN ZOV GEEN SUCCES ZIJN Collecte voor „Het Zonnehuis" Sigaretten automaat geplunderd Bejaarde dame oversteken aangereden Wj Adjudant Postma ter aarde besteld Renswoude naar nederlaagserie Belt u dan «van a.u.b. ,7.301:: 10550 Zomerkermis in de Laan Ontmoeting tussen idealisme en realisme Bromfietser gaf geen voorrang Politiekorps aangevuld Indeling van Renswoude- formaties Voetbalduel op Panhuis KRITIEK RESPECTEREN PUNTEN MARKTEN VEENENDAAL „Ach, ik snap niet dat men nu ai conclusies gaat trekken uit het feit dat de gemeente amper twee weken geleden vaste vloerbedekking beeft aangebracht op enkele kinderspeelplaatsen in het Schrijverspark. Er-is bepaald nog niets zinnigs over te zeggen. Dat spul moet zeker drie jaargetijden feebben gelegen voordat we er een oordeel over kunnen geven. Dat het tot op heden geen succes is geweest is onzin. Die mare moet naar het rijk der labelen worden verwezen. Met deze krasse woorden reageert wethouder Ant. de Ruiter op een medede ling over de proef die burgemeester Bosch Ridder van Rosenthal dezer dagen é€cd tijdens de raadsvergadering in Rhenen. UONUfcKUAV? 0 AuwujiUJ i \J Rhenens eerste burger zei dat men tot op heden met het experiment in Vee nendaal geen gunstige resultaten had geboekt, omdat de vloerbedekking bij slechte weersomstandigheden vies en glibberig werd, zodat van een verbete ring nauwelijks sprake was. Jhr. mr. Bosch verklaarde dat men bij de ge meente zelf nog geen oordeel had ge vormd over het tapijt-experiment, maar dat hij een en ander had vernomen van „iemand die de proef in de afgelopen tijd nauwkeurig heeft gevolgd". De eigenlijke initiatiefnemer, wet houder Ant. de Ruiter: „Wij dachten nog geen enkele klacht gekregen hierover en in feite kan dat ook niet, want het spul ligt er nog maar kort. Uiteraard kun je er pas wat van zeggen als het ook de komende herfst en winter heeft dienst gedaan. Nu is het in verband met de vaa.nties wellicht nog niet eens vol op in gebruik". Hij is een beetje verbaasd over de kritiek die nu al loskomt want zo zegt hij wij hebben uitdrukkelijk gesteld dat het hier een experiment van de gemeente in samenwerking met Fi- ret N.V. betreft. Over de kinderspeelplaatsen is de laatste tijd ontzettend veel te doen ge weest in Nederland sinds Dolle Mina's op verschillende plaatsen in ons land VEENENDAAL In de week van 17 tot 23 augustus wordt de jaarlijkse col lecte gehouden voor de Vereniging „Het Zonnehuis", de christelijke vereniging tot verpleging van langdurig zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden, ongeacht hun godsdienst of gezindte. Deze vereniging heeft thans vier „Zonnehuizen" in beheer, gevestigd te Beekbergen, Doorn, Vlaardingen en Zuidihorn (Gr.). In deze verpleegtehui zen worden ongeveer 600 zieken, invali den en gehandicapten verpleegd. Er zijn bouwplannen die na uitvoe ring het mogelijk maken dit aantal te verdubbelen. Deze plannen omvatten de bouw van een „Zonnehuis" te Amstel veen en te Zijolle met respectievelijk 300 en 160 bedden en van een nieuw „Zonnehuis" te Doorn (160 bedden). De Vereniging „Het Zonnehuis" ver richt haar werk reeds sedert 1929 en kan haar activiteiten blijven uitbreiden mede dank zij de opbrengsten van de collecten. De behoefte aan gespecialiseerde verpleging van langdurig zieken en ernstig invaliden blijft in ons land nog voortduren. Een feit is dat deze groep hulpbehoe venden zeer lang een „vergeten groep" is geweest, waardoor er een grote ach terstand in de bouw van verpleegtehui zen is ontstaan. VEENENDAAL In de nacht van dinsdag op woensdag werd uit een siga rettenautomaat aan de Achterkerk- •traat een geldbakje ontvreemd met «irca vijftig gulden, ten nadele van de heer Van W. Een van de omwonenden belde de politie, maar toen die kwam waren de daders, een drietal langharige jongens, er al per auto vandoor. VEENENDAAL Een bewoon:** van het bejaardencentrum „de Engelen- burgh" moest dinsdagavond naar het .lulianaziekenhuis worden overgebracht na een botsing met een bromfietser op het rijwielpad langs de Kerkewijk. De bejaarde dame, mevr. Van W. stak het fietspad over toen de bromfietser, V, D. uit Veenendaal, al te dicht gena derd was. Ze werd tegen het "Wegdek geslingerd en kreeg Hoofdwonden en een polsfractuur. tegels onder in hun ogen gevaarlijke speelwerktuigen verwijderden. In de gemeente Rhenen zijn inmid dels ook onder alle (vrij hoge) werktui gen op speelplaatsen de betontegels weggehaald. Veenendaal probeerde on gelukken tot een minimum te beperken door het plakken van een solide, weer- bestendig en verend tapijt (het zgn. Tufton) op de tegels onder die speel werktuigen die de veiligheid van het kind eventueel in gevaar kunnen bren gen. RHENEN Onder grote belangstel ling werd woensdagmiddag op de alge mene begraafplaats aan de Achterberg- sestraatweg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer R. Postma, in leven adjudant van de Rijkspolitie te Rhenen. De heer Postma overleed vorige week vrijdag op 59-jarige leeftijd in een zie- genhuis te Utrecht, waarin hij enige dagen tevoren wegens het verslechteren van fysieke gesteldheid was opgeno men. Aan de teraardebestelling gin geen rouwdienst vooraf in gebouw Irene. Daar verzamelden zich ook een groot aantal genodigden onder wie onder an dere de districtscommandant van de Rijkspolitie te Utrecht jhr B. W. F. de Beaufort, de Officier van Justitie te Arnhem mr. Pieters, het voltallige col lege van B. en W. van Rhenen, burge meester O. R. van den Bosch uit Ame- rongen en talrijke andere autoriteiten. In de aula werden woorden van troost tot de familie gesproken door burgemeester Bosch ridder van Rosen thal, mr. Pieters en jhr. De Beaufort die verder de overledene herdachten als een gewaardeerd figuur en eerlijk poli tieman. Nadat de met enige fraaie bloem* stukken bedekte kist naar de groeve was overgebracht bad ds, N. Kooreman het „Onze Vader". Een zwager van de overledene dankte voor de belangstel ling, waarna de familie en belangstel lenden onder wie veel collega's aan het graf een laatste groet brachten. 0 0 VEENENDAAL Op de hoek f van de Kerkewijk en de Kanaalweg J stapte gisteravond een man van j 1 z'n fiets. Even later trotseerde hij 0 0 de rakelings voorbij snorrende 4 1 bromfietsen en het drukke autover- keer langs de rand van het fietspad 4 om met een scherp voorwerpje in het zwarte wegdek te krabben. Hij t had een vondst gedaan die hem I regelrechte winst zou opleveren. 0 Een klein en rond stukje metaal I geworden maar al weer taaie weg- 4 geworden maar al weer taaie weg- dek vastgesmolten maar enthou- siast bleef de man doorpeuteren om als eerlijke vinder de buit binnen te halen. Het bleek een dubbel- j tie. RENSWOUDE Zaterdagmiddag zet Renswoude zijn oefenprogramma voort met een wedstrijd tegen het in de eerste klasse afdeling Zwolle spelende Elspeet in het door deze club georganiseerde nederlaagtoe rn ooi. Ook het tweede elftal gaat naar deze wedstrijdenserie. Voor trainer v. Soest een goede gelegenheid om de nieuw overgekomen spelers te testen in de Renswoude-formaties. Het eerste elftal zal uit de volgende spelers worden samengesteld: A. v. Mourik; H. v, d. Veer; A. v. Elteren; M. Hardeman; G. v. Houten; A. v. d. Bovenkamp; A. de Jager; C. Overeem; C. Aalbers; Th. v. Leeuwen; B. J. Vink; C. Koetsier en J. v. Ommeren. Om precies 2 uur vertrekt men vanaf café De Zwaan. voor Veenandaai Van '7.30- 11Q7Q 19.30 uur I 1511 51 's Zatard. v. 16.30-17.30 m. Voor Rhanan 3328 Nwa Vaanandaalfawag 159 AMERONGEN Vandaag, morgen en overmorgen wordt in Ametrongen de jaarlijkse zomerkermis gehouden. De kermisexploitanten hebben letterlijk en figuurlijk hun tenten in de Laan opge slagen. Het evenement is een initiatief van de plaatselijke Oranjevereniging. VEENENDAAL Tussen wethouder R. Koppenberg. M. Thoomes en M. Hendriks heeft er dezer dagen een gesprek plaats gehad over de opmerkingen, die de heer Thoomes in „De Vallei" heeft gemaakt inzake de leefbaarheid van Veenendaal en de daarop verschenen reacties van de andere heren. Tijdens dit gesprek is gebleken, dat de heer Thoomes in algemene zin zijn kritische opmerkingen heeft gemaakt om het door hem behandelde onder werp wat uit de apathische sfeer los te halen. De heer Thoomes blijkt een idealisti sche persoon te zijn, die graag op een meer doeltreffende manier dan nu het geval is, concrete inhoud wil geven aan het begrip leefbaarheid, zo zegt het perscommuniqué dat na afloop van het gesprek werd verstrekt. Hierover is uitvoerig van gedachten gewisseld. Verdere bezinning hierop werd wenselijk geacht teneinde de mo gelijkheden te onderzoeken in welke vorm en in de mate van het mogelijke een en ander gerealiseerd zou kunnen worden. De heer Thoomes betreurde het, dat zijn eigenlijke bedoelingen niet al te best zijn overgekomen en dat hij in dit verband opmerkingen heeft gemaakt, die wellicht door anderen in negatieve zin zijn opgevat. RENSWOUDE RIJP VOOR 2 OPENBARE SCHOLEN JËÊ (Van een onzer verslaggevers) RENSWOUDE De heer A. Agtsteribbe en mevrouw E. J. Beeldsnijder-Waayer, respectievelijk voorzitter en penningmeesteres van de politieke groepering Visie in Renswoude, hebben gisteren enkele brieven overhandigd aan burgemeester Hosang, waarin de gemeente wordt ver zocht om volgend jaar een openbare lagere en een open bare kleuterschool te stichten in het kasteeldorp. De verzoeken waren vergezeld van een groot aantal lijsten waarop de namen van ouders voorkomen, die hun kinde ren de gevraagde twee onderwijsinstellingen willen laten bezoeken. De initiatiefnemers, die gistermiddag bij de overhandi ging van de epistels op het gemeentehuis in gezelschap waren van mevrouw E. Couprie-Weenink en de heer J. Ph. van der Mijn (eveneens behorende tot Visie), zijn zeer optimistisch want zo zeggen zij de reacties tot op heden zijn bijzonder positief. En dat blijkt overduidelijk uit het aantal handtekeningen van ouders, die hun kinderen een openbare school wil len laten bezoeken. Een lagere school zou in het kasteeldorp kunnen starten met een leerlingenaantal van 51, terwijl voor de te stichten kleuterschool reeds 71 kandidaatjes zijn. Als streefdatum voor de opening van genoemde scholen hebben de initiatief nemers 1 augustus 1971 vastgesteld (iets dat op zich al getuigt van een ferm optimisme en een rotsvast ver trouwen in het college van B. en W.), terwijl men de suggestie doet de gebou wen in de uitbreiding Noord te realise ren. De handtekeningen zijn verzameld door een aantal mensen van Visie, de VEENENDAAL Ondanks de warmte en de droogte van de laat ste weken is er van de kant van de Veenendaalse Waterleiding Maat schappij geen enkel bezwaar 0111 de tuinen te besproeien. Door het feit dat de fabrieken gesloten zijn en een groot deel van de bevolking met va kantie is blijkt het in het pompsta tion betrekkelijk rustig. „Geen cent je pijn en water voldoende", zei gis teravond de heer D. J. Brinks, tech nisch bedrijfsleider van de waterlei dingmaatschappij. Hoewel hij voor maandag een grote toename van het waterverbruik ver wacht is er geen enkele vrees dat het opnieuw tot moeilijkheden zal komen. „We gaan alleen wat vroeger begin nen om het ongetwijfeld hogere ver bruik op te vangen. Er is water voldoende maar de narig heid die we enkele maanden geleden gehad hebben was ook niet een kwes tie van geen ;vater maar van het transport. Het massale verbruik om de moestuinen te besproeien werd te gek, waardoor er maatregelen geno men moesten worden. Nu wordt er veel minder water ge bruik voor de tuinen en dus zal het wel meevallen als maandag alles weer gaat draaien. Wel zal er meer verbruik zijn doordat veel huisvrouwen een extra was hebben na de vakantie" De heer Brinks vergelijkt het waterver bruik in de piekuren met het auto verkeer. „Wanneer iedereen met z'n auto op weg gaat krijg je ook opstop pingen. Hetzelfde doet zich voor bij massaal verbruik van water. Hoewel er voldoende voorraad is kan het transport moeilijkheden geven. Voor al de flats zijn dan kwetsbaar door dat de druk dan gedeeltelijk minder wordt". De waterproduktie geeft in Veenendaal voorlopig nog geen zorgen. Het is juist zo dat Veenendaal bijzonder gunstig ligt in de Gelderse Vallei, en daardoor ook de „buitengebieden" van water kan voorzien. De maanden mei en juni zijn evenwel zeer druk geweest voor de Veenendaalse Water leiding Maatschappij, die een zeer goede kwaliteit water levert. In het westen van het land kan men geen drinkwater voor besproeiing van tuinen in verband met het hogere chloorgehalte gebruiken. Ondanks de warmte en het droge weer is er volop water, het meest begeerde artikel tijdens deze zonnige vakantie dagen. werkgroep openbaar onderwijs, welke groep nu men de behoeftepleiling heeft gedaan ophoudt te bestaan. Beeldend kunstenaaf A. Agtsteribbe vertelt in het kort even waarom er openbare scholen moeten komen in Renswoude: „De mensen moeten goed met elkaar om kunnen gaan, elkaar respecteren, en om de maatschappij het best te leren kennen moet men begin nen met het bezoeken van een openbare lagere school. Een dergelijke onderwijs instelling vergemakkelijt het leefkli maat". Hij wordt zelfs een beetje pathetisch wanneer hij een „christen in hart en nieren" citeert, die eens gezegd zou hebben: „Een openbare school is een kweekplaats van het christendom". Een openbare school is volgens de „plannenmakers" onontbeerlijk. Men heeft reeds de toezegging dat de Ver eniging van Openbaar Onderwijs in Ne derland het initiatief zoveel mogelijk zal steunen en ook heeft men reeds contacten gelegd met andere officiële instanties. Op de forumavond van politieke par tijen in Renswoude, die enkele dagen voor de verkiezingen werd gehouden, reageerden vrijwel alle aanwezigen zeer gunstig op de vraag van één der visie sympathisanten: „Wat is uw mening wanneer wij verklaren van plan te zijn openbare onderwijsinstellingen te creë ren in ons dorp?" En toen uit de enquête bleek dat er relatief zeer veel ouders een openbare school verlangden voor hun kroost be sloten de leden van de nieuwe politieke groepering in Renswoude het verzoek schrift plus handtekeningen officieel aan B. en W. te overhandigen. de lager-onderwijswet 1920 bepaalt sinds 16 juli '64 dat de ouders voog den of verzorgers van ten minste 20 kinderen aan de gemeenteraad kun nen verzoeken een openbare school te stichten (men heeft hiervoor nu reeds 51 gegadigden); de dichtsbijzijnde lagere school is die in Scherpenzeel en meer dan 20 kin deren uit het dorp wonen meer dan vier kilometer van die onderwijsin stelling vandaan; het grote aantal leerlingen dat nu reeds te kennen geeft een openbare school te willjpn bezoeken wordt nog veel gro ter in verband met de toeneming van het aantal inwoners van uw gemeente. En voor wat betreft de te stichten kleuterschool: volgens het bepaalde in art. 9 van de Kleuteronderwijswet kunnen ouders van ten minste 30 kleuters verzoeken om een openbare kleuterschool (de initiatiefnemers hebben nu al 71 kandiaatjes) omdat er nog geen openbare kleuter- RENSWOUDE De jaarlijkse avond- markt die gisteren op initiatief van de middenstandsvereniging „Renswoude" op de hoek Oude Holleweg/Dorpsstraat werd gehouden heeft de winkeliers niet gebracht wat zjj ervan hadden verwacht. Enerzijds lieten een aantal winkeliers het afweten door vakanties terwijl ook de belangstelling van het publick te wensen overliet. Er werd bijgevolg maar matig zaken gedaan en daar hadden de winkeliers hun zaken niet voor overhoop gehaald. De winkeliers schreven het geringe succes toe aan verschillende factoren zoals het grote aantal inwoners dat met vakantie is, het wegblijven van veel gasten, die luieren op de campings ver kozen boven het drentelen op de markt en de geringe reclame die er voor dit evenement gemaakt is. Vooral aan dit laatste punt zal bij een herhaling volgend jaar meer aandacht worden geschonken. VEENENDAAL De bromfietser F. B. uit Moordrecht werd woensdagmor gen licht gewond nadat hij op de krui sing Polderweg Groeneveldselaan Benedeneind Valleistraat in bot^ipg was gekomen met een personenauto be stuurd door D. v. d. L. uit A -nhem. Het ongeluk ontstond doordat de bromfiet ser verzuimde voorrang te verlenen. Beide voertuigen werden beschadigd. 0 Het kwartet Renswoudenaren dat vecht voor de twee openbare on derwijsinstellingen in het kasteeldorp: zittend mevrouw E. Couprie-Weenink en staand v.l.n.r. de heer A. Agtste ribbe, mevr. E. J. Beeldsnijder-Waa yer en de heer J. Ph. van der Mijn. school is, zijn de ouders nu verplicht óf hun kleuters thuis te houden óf deze te zenden naar een onderwijsin richting met een karakter waartegen zij bezwaar hebben. In hun schrijven verzoeken mevrouw Beeldsnijder en de heer Agste- ribbe het college van B. en W. de kleu terschool eventueel tijdelijk onder te brengen in een of meer lokalen van de te stichten lagere school wanneer er binnen redelijke termijn geen definitie ve huisvesting voor de kleuters kan worden gevonden. Is dat ook niet mo gelijk, dan zou men een tijdelijke huis vesting in de onmiddellijke nabijheid van de lagere school zeer appreciëren. Het is een evidente zaak dat blijkt wel uit het grote aantal handtekeningen dat Renswoude rijp is voor de stich ting van de twee gevraagde scholen. Het valt dan ook niet te ontkennen dat de visie van de Visie-groep een gezonde is. Dat er allerlei reacties zijn losgeko men stelde hij wel op prijs, maar hij voelde zich persoonlijk gekrenkt door de manier waarop; o.a. was dit het geval met de door de heer Hendriks gedane uitlatingen, waarbij de indruk gevestigd werd alsof hij zijn interview onder fn- vloed van sterke drank had afgegeven. De heer Hendriks heeft verklaard in geen enkel opzicht de bedoeling te heb ben gehad om de heer Thoomes in zijn persoon te krenken. Hij verklaarde wel wat scherp te hebben gereageerd op de naar zijn mening onjuiste en hier en daar wat overtrokken aandoende uitla tingen van de heer Thoomes. ADVERTENTIE Al ••n van gtfcod SCHERPENZEEL Het korps der rijkspolitie dat reeds lang onderbezet was door het verongelukken van de heer Ter Avest en de ziekte van de groepscommandant de heer H. Hiet- brink is nu weer enigszins aangevuld. De plaats van de heer Ter Avest is nu ingenomen door de heer D. L. Bra- venboer. Hij woont reeds sinds vorig jaar in Scherpenzeel, toen hij nog bij de verkeerspolitie was. De waarnemend groepscommandant is erg verheugd met deze aanvulling vooral door het feit dat de groepscommandant nog geen dienst kan doen. De nieuw benoemde wacht meester eerste klas is 39 jaar en woont in plan zuid. RENSWOUDE Het eerste team van Renswoude is ingedeeld in de le klasse van de afd. Utrecht. Behalve de kam pioenen van de 2e klasse ontmoet het weer de oude tegenstanders. CSW-Wil- nis bleef in de eerste klas daar er geen ploeg uit de KNVB degradeerde naar de Utrechtse afdeling. Renswoude dat met de komst van de KNVB-speler C. Aalbers (overgekomen van VRC) versterking kreeg zal alles in het werk stellen om een beter resultaat te bereiken dan vorig seizoen. Ook C. Koetsier, die verleden jaar onverwacht stopte, hervat de training weer. De indeling is als volgt: COBO-Boys (Amersfoort); - CSW (Wilnis); Hees (Soest); Lekvogels (Lex- mond); Lopik, Montfoort, Renswoude, SEC (Soest); SVM-Boys (Maartensdijk); VVJ (Utrecht); WOO {Utrecht). Het 2de elftal is als enige afdeling club ingedeeld bij tweede en derde teams van KNVB-clubs. Een inten*;- sante competitie voor de reserves van Renswoude die met de volgende clubs in de reserve 2e klasse zijn ingedeeld DVS'33 4 (Ermelo)GVW 3 (Veenen daal); Hierden 2, Renswoude 2, Sparta 3 (Nijkerk); SDCP 3 (Putten) Vel.-Boys 2 (Garderen); WOP 2 (Voorthuizen); VRC 3 (Veenendaal). Renswoude 3 is ondergebracht fcij veel tweede elftallen van clubs uit de omgeving, zoals uit onderstaande afde ling blijkt: Advendo 2 (Ederveen); Candia 2 (Rhenen); DOVO 4 (Veenendaal); KuTan 2 (Veenendaal); Merino 3 (Veenenf<|il); NSVS 2 (Veenendaal); Renswoude 3, SVP 2 (Veenendaal); VRC 5 (Veenen daal). SCHERPENZEEL Eiermarkt aan gevoerd ca. 750.000 stuks. Handel rede lijk. Prijzen kippeëieren van 11 tot 12, henneëieren van 8 tot 10,50 per honderd stuks. VEENENDAAL Woensdagavond 19 augustus wordt op het sportpark Pan huis een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het plaatselijke horecapersoneel en de Veenendaalse politie. De opbrengst is bestemd voor een goed doel. In vele gemeenten wordt een dergelijke ontmoeting jaarlijks gehouden (onder andere in Ede trekt dit duel telkens weer vele belangstellenden) en daarom heeft de heer Van Scherrenburg, kelner bij hotel-restaurant „La Montagne", het be sluit genomen om in Veenendaal eveneens zo'n voetbalwedstrijd te houden. De voorbereidende werkzaamheden worden mede verricht door de heer Enkelaar van de lokale politie. Voor de ontmoeting meestal een komisch evenement wordt entree geheven die in haar geheel wordt bestemd voor een goed doel. Wie de recette ontvangt is echter nog niet bekend. Het is niet uitgesloten dat de wedstrijd muzikaal zal worden omlijst. Wanneer de match tussen het horecapersoneel en de politie ook in Veenendaal vele toe schouwers trekt, willen de organisatoren er een traditie van maken on het eve nement in de toekomst groots gaan opzetten.

De Vallei | 1970 | | pagina 3