Ton en Guus gaan nu voor eigen boterham zorgen We willen wel eens een ti gewone mannetjes s VPRO herhaalt vanavond De wereld van Peter N.V. Van Duinhoven-Hermus Toneelprodukties start in september met huiselijke familiekomedie NRT wil zendtijd RONOtitie Serie over kabinetorgel DRUGS België wint festival van Almeria Heer Bommel en de Slijtmijt v programmaos Zakelijk Repetities TELEVISIE MAARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE RADIO DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 AMSTERDAM Topacteurs Ton van Duinhoven en Guus Hermus, Neder lands begaafste mannetjesmakers, zijn toegetreden tot de bevolkingsgroep van kleine zelfstandigen. Samen zijn zij nu de belangrijkste functionarissen en enige aandeelhouders van de zojuist opgerichte N.V. Van Duinhoven-Hermus Toneelprodukties. Hoog in de nok van een gebouw in de Amsterdamse binnenstad begonnen z\j deze week aan de voorbereidingen van wat hun eerste slag op de toneelmarkt moet worden de door Dimitri Frenkel Frank speciaal voor hun geschreven Aomedie „In de holte van je arm". Van Duinhoven: „Al pratende werd in elk geval duidelijk, dat het een stuk zou worden over twee ouder wordende echtparen, die het gevoel krijgen van: „Moet je nu altijd maar zo blijven door gaan?" De eerste versie die Dimitri Frenkel Frank schreef was erg onderkoeld en cynisch. Als je het las dacht je: „Een beetje romantiek is toch niet verbo den!" Het waren eigenlijk vier verve lende mensen die daar op dat toneel moesten staan. We zeiden toen tegen Dimitri: „Als je naar een komedie kijkt moet je de mensen om wie het gaat aardig vinden, anders wil je niet om ze lachen. Je moet met ze meewillen, zo'n hele avond lang. Dimitri zag dat als een uitdaging en uiteindelijk zijn we met de derde versie allemaal akkoord gegaan". Hermus en Van Duinhoven maken er, als twee mensen die nu voor hun eigen boterham en die van hun medewerkers moeten zorgen, geen geheim van dat zij veel aandacht hebben besteed aan de „verkoopbaarheid" van hun stuk. Hermus: „Het moest gaan om voor iedereen duidelijk herkenbare zaken, verpakt in een lichte komedie". Van Duinhoven: „Het moest-ook niet te absurd worden, want dan krijgen de mensen een onrustig gevoel en zitten ze zich de hele avond af te vragen: is het nu „echt" of niet „echt"? Dimitri neigt een beetje naar het ab surde dat is een intellectueel spel van hem maar we hebben hem ge vraagd of hij zich dit keer wat wilde inhouden. Er zitten dus geen extreme vorm-experimenten in het stuk, maar er zijn wel degelijk scènes die je niet zo gauw in een komedie verwacht" Na enig nadenken doet hij bij wijze van voorbeeld tot in markante finesses voor hoe Guus Hermus op het toneel leert glimlachen. Deze kijkt verlegen, want het is bekend: Ton van Duinho ven is de rol van Guus Hermus op het lijf geschreven. Lang zeer lang voor de tekst zijn de finitieve vorm had, is het stuk geheel en alleen op de namen van Hermus en Van Duinhoven door allerlei theaters geboekt. Hermus: „Op zijn minst kun nen we ons geen buil vallen, op zijn best wordt het een uitgesproken hit". Van Duinhoven: „De reputatie die we hebben is belangrijk, maar hij kan ook averechts werken. Het is natuurlijk best mogelijk, dat de mensen straks zeggen: „Nou, van mijnheer Hermus en mijnheer Van Duinhoven hadden we meer verwacht". Van Duinhoven heeft al omlijnde plannen om over een jaar met „een fijn modern speelstuk" te komen, „iets in de trant van „Vrijdag" van Claus. Of, met andere woorden „een stuk waarmee je lekker een vuist kunt maken". Hermus en Van Duinhoven zijn het in dit alles roerend met elkaar eens: als de een praat knikt de ander goedkeu» rend. Ze kennen elkaar dan ook al vele jaren. Van Duinhoven: „Ik kwam geloof ik al bij je thuis toen we „Volpone" deden, is het niet dat was in de tijd van Cor Ruys. Later, ongeveer in 1960, zaten we samen in „Valstrik voor een man al leen." De climax kwam toen we „De Thuiskomst" van Pinter speelden. Wat hebben we toen niet allemaal met el kaar afgepraat"! „Ja, dat was een bijzonder interes sante aangelegenheid", zegt Guus Her mus bedachtzaam en nadenkend. Maar Ton van Duinhoven neemt het alweer over: „Ook als we niet samen in een stuk zaten, voelden we dat we erg ge lijkgestemd waren. Guus heeft e/ns heel mooi samengevat waar het eigen lijk om gaat: „Als je goed komedie wilt fepelen", zei hij, „moet je een beet je van elkaar houden". Het blijft deze keer nog grotendeels een huiselijke familie-aangelegenheid de directieleden Van Duinhoven en Hermus nemen samen met hun vrou wen, respectievelijk Ina van Faassen en Bep Dekker de vier rollen voor hun re kening. Het is de bedoeling dat deze mini-co- mune, als de eerste officiële voorstel ling op 29 september in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag eenmaal ach ter de rug is, een jaar lang door het land op tournee gaat. „Deze opzet is uniek voor het naoor logse Nederlandse toneel", zegt Ton van Duinhoven, die als „enorme grage pra ter" de belangrijkste woordvoerder van de N.V. is. „Een jaar geleden zijn we De groep, die 29 september begint met ,,In de holte van je arm". Van links naar rchts: Dimitri Frenkel Frank, de auteur van het stuk; decorbouwer Keith Norman; Ton van Duinhoven; Ina van Faassen; Guus Hermus; Bep Dekker en regisseur Adrian Brine. Ton van Duinhoven en Guus Hermus: „Je moet een beetje van elkaar hou den om goed comedie te kunnen spe len". O aan het werk gegaan en sindsdien heb ik wel gemerkt, dat zo'n eigen produk- tie een hoop gedoe meebrengt. Je moet je bezig houden met dingen waarover je anders niet zou piekeren. Maar toen we maandag voor het eerst met z'n allen bij elkaar kwamen en ik onze elf medewerkers daar zo zag zit ten, keek ik toch erg tevreden rond, Guus niet, voor Guus was het alweer te onrustig die houdt van stilte en con centratie. Ik ben heel anders, ik ben een bezig baasje". Een dag later blijkt tijdens de eerste repetities, dat de twee acteurs al aardig met hun rol hebben leren leven. Terwijl Ina van Faassen en Bep Dekker nog van hun laatste vrije dagen genieten, geven zij onder de goedkeurende blik ken van regisseur Adrian Brine voor het eerst gestalte aan de twee nieuwe mannetjes van hun carrière. Guus Hermus, gehuld in een spijker broek van goede snit, barst keer op keer uit in een snuiverig geween. Ton van Duinhoven, die zojuist zijn vrouw de bons heeft gegeven, loopt in scherp contrast daarmee vol hanige zelfverze kerdheid rond; hij bedient zich van het waarschijnlijk zwaarste Wassenaarse accent, dat ooit op het toneel tot klin ken is gebracht. Als de (naar ruwe schatting) eerste 25 grappen er op zitten en de dagtaak ten einde is, leggen de twee acteurs-direc tieleden de diepere bedoelingen en ach tergronden van hun initiatief bloot. Van Duinhoven: „Dimitri Frenkel Frank heeft het stuk in nauwe samen werking met ons geschreven. We zijn gewoon met ons vijven bij elkaar gaan zitten om zo samen de grond om te ploegen. Guus Hermus zei meteen al in het be gin met een sombere nadrukkelijke stem: „Ik wil nu wel eens een keer een gewone buurman spelen, zo een met een pijp". Ina en ik hebben daar drie maanden om dubbel gelegen". Hermus: „Ja je moet niet vergeten dat ik de laatste jaren een hele reeks extreme figuren heb gespeeld, o.a. vier schizofrenen compleet met aanvallen". De VPRO-televisie brengt van avond om tien minuten over half tien op het tweede net de herhaling van een van de meest fascinerende uitzendingen uit het vorige winter seizoen „De wereld van Peter Vos", een programma van Aad Nuis, Hans Keller en Mat van Hensbergen. Peter Vos is een geniaal tekenaar. Door sommigen is hij zelfs al de Rembrandit van de twintigste eeuw genoemd. Grote bekendheid verwierf deze bescheiden, vriendelijke Utrechtse jongeman met zijn tekeningen voor de tv-bijbel serie „Woord voor Woord" (illustraties bij de door Ka- rel Eykman geschreven en door Aart Staartjes vertelde verhalen), die la ter werden gebundeld in het boek „De werksters van half vijf en an dere gelijkenissen". Voor zijn vrouw maakte hij het „Klein Pulcinellenboek voor Anne ke", hij illustreerde een dichtbundel van Leo Vroman en in de tv-uitzen- ding wordt ook uitvoerig aandacht besteed aan zijn imposante reigers- boek. Peter Vos heeft een heel merk waardige visie op mensen en dieren. Een van de hoogtepunten uit de do cumentaire is de serie tekeningen waarin hij diverse bekende stripfi guren op oudere leeftijd laat zien. Werkelijk een prachtig program ma, waar u beslist rustig naar moet gaan zitten kijken! De Nederlandse Radio - en Televi sie Stichting (NRT), die in februari 1969 is opgericht,, wil in oktober een zendmachtiging als C-omroep aan vragen. Zaterdag 29 augustus wordt in het Domhotel te Utrecht tijdens een bij eenkomst de adviesraad van de NRT geïnstalleerd. Deze raad van achttien mensen zal adviezen moeten uit brengen over het totale programma blad van de omroep in wording. De NRT is opgericht door vier oud-Indiëstrijders uit het Brabantse Hoogerheide als reactie op de VA- RA-uitzendingen over de in Indone sië begane oorlogsmisdaden. De NRT hoopt in april 1971 met de uitzendin gen te beginnen. In het Gelders programma van de RONO treedt vrijdag de Zutphense musicus en leraar de heer Verwey op. Hij speelt werken van Liszt, Grieg en Scharwenka. Dit in het muziekprogramma „Zo maor der tussendeur", dat onder redactie staat van Bert Witteveen. In hetzelfde programma wordt de bundel volksverhalen „Veluwse ver tellingen en geheimenissen" van Jan L. de Boer besproken. Het betreft hier een uitgave van de Boom pers in Meppel. Tevens leest Tineke Hol- lander/Gomes uit Apeldoorn een verhaal voor uit deze bundel. De Engelse zanger Ralph MacTell, van avond in ,.Zie Zo Zomer" (TROS. 20.20 uur, Ne derland 1). Onder de titel „Het oud- holland se kabinetorgel" brengt de NCRV-radio in de maand augustus op vier don derdagavonden opnamen die ge maakt zijn van antieke huisorgels in ons land. Deze serie staat onder re dactie van Jean W. Telder. Bij de samenstelling is ernaar ge streefd zoveel mogelijk oorspronke lijke kabinet- en secretaireorgels te vinden. Het doel van deze uitzendin gen is onder meer de luisteraars kennis te laten maken met dit soort huisorgels, vooral ook omdat er tot voor kort weinig belangstelling be- stond voor deze instrumenten een er in boeken over orgelbouw nauwe lijks aandacht aan wordt besteed. In de eerste uitzending, vanavond om 21.45 uur, bespeelt Nico van den Hooven de kabinetorgels te zijnen huize en dat in het Hospice Wallon te Amsterdam. Verder hoort men in deze serie: het secretaire-orgel ten huize van de heer L. Kunst, arts te Rijssen, het secretaireorgel van de héér J. A. Gierveld te Vleuten, het kabinetorgel in de Geertekerk te Utrecht en tenslotte de instrumenten in de Hervormde kerk te Bladel en in de hal van de NCRV-studio. De NOS zendt een serie van drie radio-programma's uit over de ver dovende middelen. De eerste uitzen ding begint maandag om 14.45 op Hilversum I. In deze inleiding ver telt de heer E. Dissen, hoofdleider van het meditatiecentrum De Kos mos in Amsterdam, over het drugge bruik in het centrum van de hoofd stad en de ervaringen, die de bezoe kers met verdovende middelen heb ben gehad. In de tweede uitzending (maandag 17 augustus, 14.45 uur, Hilversum I) bespreekt drs. D. van Peype, socio loog bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk de ongegronde angst voor verdoven de middelen. In het derde programma (maandag 24 augustus, 14.45 uur, Hilversuih I) praat, de zenuwarts M. Schlemper van de ^Jelgersma-kliniek in Leiden over de gevolgen van de verschillen de soorten verdovende middelen. NEDERLAND I 18.15 NOS: (K) Wereldkampioen schappen Wielrennen te Leicester. 18.45 Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 TROS: (K) Jam, muzikale show voor de jeugd. 19.31 (K) De wereld waarin wij le ven: De weerkijkers, filmrep. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 (K) Zie Zo Zomer, amusements- progr. 21.20 (K) De Kampioenen: zelf moord en gros, tv-film. 22.10 De Griekse zangeres Dora Jan- nakopoulou zingt Braziliaanse liedjes. 22.35 NOS: (K) Journaal. 22.40-23.10 (K) Wereldkanpioen- schappen Wielrennen te Leicester. NEDERLAND II 18.45 NOS: (K) Pipo de Clown. ALMERIA (Spanje) België heeft op het eerste internationale songfesti val van Almeria de eerste prfjs, de Gouden Zon, gewonnen. Het winnende liedje, „De duivels van Loudon", dat werd gezongen door Louis Neefs, was geschreven door Phil van Cauwenberg en Paul Quintens. Aan De Gouden Zon is een geldprijs van 150.000 pesetas (2142 dollar) ver bonden. De tweede prijs „De Zilveren Zon, ging naar het Spaanse liedje „El Cami- no de l'Amor" dat werd gezongen door Eduarde Rodrigo. De Spanjaarden sleepten hiermee 75.000 pesetas (1071 dollar) in de wacht. De Bronzen Zon ging naar de Franse inzending „Chanson pour deux", dat werd gezongen door de Spaanse groep „Los Angos de Oz" en was geschreven door René Combes-Lizier. De Bronzen Zon levert een prijs van 50.000 pesetas (714 dollar) op. Er deden 20 liedjes uit zes landen mee aan het festival. 9644 „Hier ben ik, meneer Steinhac- ker", sprak de secretaris terwijl hij de smaakvolle woonkamer van de cenient- magnaat betrad. „Dat werd tijd!" riep zijn werkgever uit. „En noem me geen meneer! Wie denk je dat je voor je hebt? Voor jou ben ik AWS! Onthoud dat, Steenbreek en luister. Ik heb een opdracht voor je". De ander trok vragend de wernkbrau- wen op en nam een oplettende houding aan. „We staan voor een crisis", hernam Amos W. Steinhacker. „Er wordt niet ge noeg versleten en jij moet uitzoeken wat daar aan kan worden gedaan. Terwijl de wereld schreeuwt om grotere slijtage, worden er nog steeds huizen gebouwd die langer dan tien jaren meegaan. Onverantwoordelijk, Steenbreek! Mis dadig! Als jij iets kunt vinden om deze noodtoestand op te lossen, voorspel ik je een mooie toekomst. Indien niet, dan kan je beter naar een eenvoudiger betrekking uitkijken, bij de scheepswerven of zo. Be grepen?" De secretaris verbleekte en hij slikte moeilijk. „Ja, meneer", zei hij. „Maar méér slijtage is onmogelijk! We maken alles al zo slecht als we kunnen, en alle geschoolde werkkrachten zijn al afgevoerd!" „Dat kan me niet schelen!" riep AWS driftig. „Ik moet mijn cement kwijt en NG zijn ijzer en zijn beton. De wereld staat trouwens nog vol met oude rommel; daar moet een eind aan komen!! Aan het werk, Steenbreek. Als de drom mel! En noem me geen meneer; ik ben geen minvermogende. Nog niet". 18.55 (K) Journaal. 19.04 Van gewest tot gewest. 19.49 Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme. 20.00 (K) Journaal. 20.20 VPRO: Berichten uit de zomer. 20.45 (K) Kunstenaarsportret van Jaap Boots. 20.55 Onaantastbaar..., tv-film. 21.40 De wereld van Peter Vos, filmreportage. (Herh.). 22.25-22.30 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 (K) Sammler, Bastler, Freizeitkünstler. 18.30 (K) Act. 18.45 (K) Zandman netje. 18.55 Nordschau-Magazin. 19.26 (K) Lautlose Jagd, tv-serie. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.00 (K) Air Taxi, tv-serie. 18.30 (K) Voor de kinderen. 18.40 (K) Hier und Heute, met nieuws. 19.25 (K) Jeugdpr. 20.00 (K) Journ. en weerber. 20.15 (K) Tod nach mitternacht, tv-spel. 21.40 (K) Filmrep. 22.25 (K) Journ., commen taar en weerber. 22.45 Treidholz - Aussagen einer 24-jahrigen, film. 23.30 (K) Journaal. DUITSLAND II 18.05 (K) Act. en muziek. 18.40 Zwei Weisen im Sturm der Zeit, tv- film. 19.10 Der Schirm, tv-spel. 19.45 (K) Nws., act. en weerber. 20.15 (K) Annie, schiess los!, tv-film. Aanslui tend: Nws. 22.00 Discussie-program ma. 22.45 (K) Nws. en weerbericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 Culturele kroniek. 11.20 Starker als Ketten, Ameri kaanse speelfilm. 12.50 Intern, pers- overz. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 (K) Nws. 16.40 Voor de kinderen. 17.25 Filmrep. 17.55-18.00 (K) Nws. DUITSLAND II 16.55 „Brüder im All" (tv-serie). 17.35 (K) Weerber. voor vakantie gangers. 17.30 (k) Nws. en weerbe richt. 17.35 (K) Sport. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend- gymn. 7.20 Lichte gr.muziek en rep. (8.00 Nws; 8.11 Radiojourn.; 8.30 De Groenteman). NOS: 9.00 Intern. Spectrum: oude en moderne muziek (opn). (9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.30 Horleliep: volksmuziek uit Po len. 11.55 Beursber. NOS: 12.00 Blik op de wereld: informatief pr. over problemen van Europese integratie. Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitzen ding voor de landbouw. NOS: 12.40 Stereo: Lichte gr.muziek. 12.50 Recht en Slecht, praatje. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Act. 13.20 Stereo: Klassieke muziek (gr). E.O.: 14.00 Ruimte, ra diomagazine met gewijde muziek, le zingen en korte overdenking. VPRO: 16.00 VPRO-vrij dag: muziek, commentaren, rep., interviews, be richten en telefonische reacties. (16.00 Nws; 17.55 Mededelingen; 18.00 Nws. 19.30 Nws). VARA: 21.00 Ste reo: Wozzeck, opera van Alban Berg (gr). 22.55 Mededelingen. 23.00 Act. 23.10 Stereo: Prettig weekend: licht gev. platenpr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klas sieke muziek (gr). (7.30 Nws; 7.32 Act.; 7.50 Overweging; 8.00-8.10 Nws). 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: in formaties en tips - voor de vakantie. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00 Gym voor de vrouw). 9.45 Wie is in gods naam Jezus Christus, lezing. 10.00 Aubade: klassieke muziek (opn). 11.00 Nws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Med. 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med, voor land- en tuin bouw; 12.30 Nws; 12.41 Act.; 13.00- 13.05 Raden maar... 14.00 De Omroe per, hoorspel. 1.4.40 Stereo: lichte gr.muziek. TROS: 14.55 Stereo: Con cert a la Carte: verzoekplatenpr, 16.00 Nws. 16.03 Disco-drive-in. 17.30 Sportkompas. (Tussen 17.30-18.00 Wereldkampioenschappen wielren nen op de baan te Leicester). NCRV: 18.00 Koninklijke militaire kapel. 18.30 nws. 18.41 Act. 19.00 Wereldpa norama. 19.10 Veel gevraag Je gewij de muziek (gr). 19.40 Wijd als de we reld: wekelijkse intern, oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 19.50 Stereo: Meisjeskoor. 20.05 Stereo: The sound of musical: progr. van musicalfragmenten. 21.00 En kame raad Ceausescu, hoe staat het met de kunst van uw land...?, een documen taire over Roemenië, (herhaling van december 1969). TROS: 22.00 Act., 22.30 Nws. 22.40 De Beyaerd-hier: ca- baretprogr. 23.10 Apollo XXI: een fantastisch ruimtevaart mysterie. (Deel 10). 23.30 Stereo: Midnight Special: licht muziekprogr. (gr). Tus sen 23.35-23.45 REP. Wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan te Leicester. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 De Eddy Becker Show. (10.00 Nws). NOS: 11.00 Nws. 11.03 Radio Nordland Helgoland: popmuziek. 12.00 Nws. 12.03 Top-30. 13.00 Nws. 13.03 Top-30 (vervolg). TROS: 14.00 Nws. 14.03 Suzie Cream Cheese. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Muziek Boetiek. (16.00- 16.02 Nws). 17.00 Nws. 17.02 Radio journaal. 17.05-18.00 Zingende Bou gie: gev. platenprogr. voor automo_ bilisten.

De Vallei | 1970 | | pagina 6