Advies aan minister Schut Meer inspraak nodig bij ruimtelijk beleid Accent meer verleggen naar deel planning Appel sap Schoner rijden begint NS- TIENER TOER KAAR T IN TREK Vraag onze"SchoonRijderi'code (ÉS; „Soldatenvakbond,, ontevreden YYDM: visie ontbreekt in rapport krijgstucht VOORLIEFDE VOOR PISTOLEN BRACHT MAN BIJ RECHTER Moeder na reis van 2500 km uit land gezet Vreemde beslissing van Haagse politie Prins Claus bij de muziek Esso service gaat steeds verder Dode en zes gewonden hij aanrijding Chauffeur ijdt op man m Reddingboot schiet kotter te hulp VOLKSTELLING DOOR 65 Politie actief bij jacht op hasjiesj Dodelijke val ri Ambtenaar met mes f 100,- afgeperst Aan nekkramp overleden B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proefprijs GEDOCUMENTEERD FUNCTIONEEL Diepterecord Drie gulden Te erg DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1970 DEN HAAG Een meer systematische en open beleidsafweging en besluit vorming op regeringsniveau is gewenst ten aanzien van concrete maatregelen en plannen die van groot belang zijn voor het nationale ruimtelijk beleid. Dit heeft de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening in een advies aan minis ter Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening laten weten. De raad stelt voor deze besluitvorming een wettelijk geregelde procedure voor, waarbij de betrokken organen en de bevolking meer inspraak krijgen. Minister Schut had öm advies ge vraagd naar aanleiding van een memo randum met voorstellen dat het Twee de-Kamerlid drs. E. Nypels (D'66) hem in november vorig jaar had aangebo den. De regering hoopt binnen afzien bare tijd haar standpunt over het rap port te kunnen bepalen, zo heeft minis ter Schut inmiddels bekendgemaakt. Over diverse aspecten van het vraag stuk van de besluitvorming op natio naal niveau wil hij eerst nog nader overleggen en advies inwinnen. Het nationale beleid op het stuk van de ruimtelijke ordening wordt volgens het huidige stelsel niet neergelegd in een officieel nationaal pain of beleids programma, zo constateert de raad in zijn advies. Op veel terreinen is de overheid betrokken bij projecten met ruimtelijke consequenties die meer dan lokale of regionale betekenis hebben. Gedacht kan worden aan het verlenen van concessies, het uitvoeren van wa- terstaatwerken, het aanwijzen van mili taire oefenterreinen, het bepalen van tracés voor pijpleidingstraten, water en landwegen, beslissingen in het raam van het industriespreidingsbeleid, land- reconstructieprojecten en zo meer. In dit soort gevallen wordt vaak op gemeentelijk niveau beslist, hoewel dergelijke projecten brede ruimtelijke implicaties kunnen hebben. De raad wil nu dat de regering een duidelijk ruim telijk beleid zal opstellen, gericht op het ontwikkelen van een samenhangen de visie op de toekomstige ruimtelijk ontwikkeling van het land. Binnen dit beleid moeten alle concrete maatregelen vallen, die voor de nationale ruimtelij ke ontwikkeling van belang zijn. Het accent moet dus worden verlegd van deelplanning naar landelijke planning. Dit beleid zou moeten worden verwe zenlijkt langs een nieuwe wettelijk ge regelde procedure, waarvan de raad in zijn advies een schema heeft opgesteld. De regering moet, aldus de raad, na ambtelijke en interdepartementale voorbereiding een „ontwerp project plan" opstellen. Dit bevat de hoofdlij nen van het plan. Het ontwerpbesluit wordt vervolgens gepubliceerd en aan inspraak van de samenleving onder worpen. De regering neemt van de in gebrachte bezwaren kennis en beslist dan definitief over de inhoud van het plan. Hierin staan nog steeds alleen de hoofdlijnen uitgestippeld. Het definitieve plan moét daarna door de Staten-Generaal worden goed gekeurd. Is ook dat gebeurd, dan geeft de minister op grond vah het plan aan wijzingen aan de gemeenten, in hoever re zij de gemeentelijke bestemmingsre gelingen moeten bijwerken. Tegen de uitwerking door de gemeente kan men dan weer in de Kroon in beroep gaan. Een belangrijk kenmerk van deze gang van zaken is dat het plan open baar wordt in een fase waar nog een zekere keuzemogelijkheid bestaat. De adviesraad hoopt hiermee te voorkomen dat de bevolking het gevoel krijgt voor DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de statistiek gaat eind van het jaar tweehonderd vijfenveertig- en vijf enzestigplussers werven voor de uit werking van de volkstelling, die op 28 februari 1971 zal beginnen. In verband met verzoeken van Bel gië en Luxemburg en de Nederlandse gemeenten is de volkstelling tot twee maal toe uitgesteld. De gemeenten zul len de uitvoering van de volkstelling in handen hebben. Zij zullen daarvoor duizend enquêteurs moeten aannemen. Het CBS verwacht dat de telling en kele dagen in beslag zal nemen en de verwerking van de gegevens ongeveer een jaar. De eerste resultaten hoopt men na zes maanden te publiceren. SCHEVENINGEN Schipper S. C. den Heyer heeft gisteravond om zes uur met de reddingsboot Bernard van Leer de viskotter Tannetje (TH-37) de Sche- veningse haven binnengesleept. Schipper Wim Schot had dringend om hulp gevraagd toen ruim elf kilo meter uit de kust brand was uitgebro ken in de machinekamer als gevolg van een ontploffing in het carter van zijn motor. Behalve de Scheveningse reddings boot schoot ook een Neptune van het marinevliegkamp Valkenburg bij Lei den te hulp. Het vliegtuig had de kot ter snel ontdekt, zodat op zijn aanwij zingen de reddingboot ook vlug ter plaatse kon zijn. De vier opvarenden van de Tannetje hadden inmiddels de brand met eigen middelen geblust. Nadat een bergmgs- vaartuig het vistuig binnenboord had gebracht, nam de Bernard van Leer de vleugellamme Tannetje op sleeptouw. ADVERTENTIE 69c Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. een voldongen feit te worden gesteld. Momenteel brengt men de plannen vaak in een zo vergevorderd stadium in de openbaarheid dat er geen tijd meer is voor effectieve inspraak vanuit de samenleving, aldus de raad. Het ontwerpbesluit moet door de pers en ter inzage legging worden gepubli ceerd, direct nadat het in overleg met alle betrokken overheidsinstanties is opgesteld. De publieke discussie moet zich volgens de adviesraad richten op de grote lijnen van het project. Het ontwerp moet een zodanige vorm heb ben en zoveel details bevatten dat de betrokken lagere overheden en de be volking zich een voldoend gedocumen teerd beeld vormen van de voornaamste consequenties van het voorgenomen be sluit. AMSTERDAM/RIDDERKERK De Amsterdamse politie heeft woensdag middag in een auto, die in de Spaarn- dammerbuurt werd aangehouden omdat de inzittenden zich verdacht gedroegen, wapens en drugs aangetroffen. In be slag genomen werden twee pistolen met patronen, drie buisjes palfium, een buisje LSD-tabletten, honderd gram hasjiesj en tien plakken nep-hasjiesj. De drie inzittenden, de 23-jarige scheepswerktuigbouwkundige R. R. uit Den Bosch, de 21-jarige elektriciën J. K. en de 23-jarige losarbeider P. K. uit Amsterdam zijn gearresteerd. De Ridderkerkse politie heeft giste ren bijna 100 gram hasjiesj in beslag genomen, toen twee lifters werden aan gehouden op een parkeerterrein bij een wegrestaurant. De lifters, twee Belgen, waren van Amsterdam naar Antwerpen onderweg. Een van de jongens is na verhoor naar huis gezonden. De andere, die de stuff vervoerde, is ingesloten. Het is de 22-jarige kantoorbediende G. O., die voor de officier van justitie zal moeten verschijnen. In Einhoven heeft de politie giste ren de 20-jarige J. B. aangehouden, die in het bezit was van hasjiesj en in LSD gedoopte papieren strips. Donderdag zal hij voor de officier van justitie worden geleid. TER HEYDEN De 72-jarige heer P. van Dorst uit Eindhoven is gister avond in het Laurensziekenhuis in Breda overleden. De man werd woens dagmorgen door voorbijgangers levens gevaarlijk gewond op een afrit van de Bredaseweg in Terheyden aangetroffen. Hij is door nog onbekende oorzaak met zijn bromfiets te val gekomen. ADVERTENTIE DEVENTER De Nederlandse Spoorwegen, die verleden jaar startten met de verkoop van zoge naamde tienertoerkaarten (in feite zeer goedkope achtdaagse abonne menten voor jeugdigen), verkoch ten woensdagmorgen om negen uur aan het station Deventer de 100.000ste kaart in dit seizoen. Was de totale verkoop van 85.000 in 1969 op 31 augustus een groot succes, het wordt ditmaal nog flink over troffen. De gelukkige koper van de 100.000ste kaart, ae 15-jarige Ar thur Roskott uit Deventer hoeft zijn kaart niet te betalen en hij krijgt acht gratis maaltijden in de stationsrestauraties, waar dan ook aangeboden. Hij zal verder een dag volledig de gast van de NS zijn, waar en wanneer hij maar wil. De 14-jarige Evenlien van Haastert uit Schalkhaar en Maar ten Moeys uit Deventer, die gelijk met hem aan het loket stonden, krijgen dezelfde faciliteiten aange boden. De drie gelukkigen (Arthur Ros kott rechts) waren best bereid met hun gratis kaarten even voor de trein te poseren. ADVERTENTIE UTRECHT Het bestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militai ren (VVDM), de „soldatenvakbond", vindt in een eerste reactie op het vorige maand verschenen rapport van de com missie Lagerwerff over de krijgstucht dat van een nieuwe visie geen sprake is. Het rapport van de commissie maakt geen onderscheid tussen de vredes- en de oorlogssituatie, maar formuleert de functie van de krijgstucht alleen met het oog op de oorlogssituatie. Het be ginsel van de ondergeschiktheid wordt praktisch integraal gehandhaafd. Wel iswaar spreekt het rapport over sa menwerking en initiatief, maar de na druk die anderzijds in het rapport wordt gelegd op de ondergeschiktheid, het dienstbevel als eenzijdig verticaal gericht communicatiemiddel en het hiërarchisch verband, wijst erop dat van een nieuwe visie op de krijgstucht nau welijks sprake is, aldus het commen taar. Verder vindt de vereniging dat de rechtmatigheid vaak wordt opgeofferd aan de doelmatigheid, bijvoorbeeld de strafbevoegdheid van de commandant en bevelsbevoegdheid van iedere meer dere in rang. Ook wordt geconstateerd dat het rap port niet spreekt over de grondrechten, hoewel die volgens de VVDM toch van groot belang kunnen zijn, zoals bij het al dan niet verbieden van politieke dis cussies. De WDM haalt het eigen discussie stuk over de krijgstucht aan waarin de nadruk wordt gelegd op het moreel en informeel leiderschap in het leger. Het tuchtrecht mag dan geen „tot in alle nietige onderdelen doordringend ge dragsvoorschrift" zijn, maar het moet alleen die bepalingen bevatten die di rect functioneel zijn. De VVDM wil de regels omschreven zien in een wetboek van militair strafrecht. De afdoening dient te geschieden door de militair kantonrechter. De bevelsbevoegdheid van elke meer dere zit de WDM ook dwars. Men wil alleen bevelsbevoegdheid van de meer dere onder wie regelmatig wordt ge werkt. Tenslotte is het bestuur van de VVDM van mening dat het leefklimaat binnen de krijgsmacht door een grondi ge herziening van het tuchtrecht zoda nig kan worden verbeterd dat de „be reidheid" die volgens het rapport-Lager- werff afgedwongen moet kunnen wor den, op andere wijze tot stand kan ko men. AMSTERDAM De grote voorliefde die de 31-jarige los-werkman Leonar- dus A. R. uit Amsterdam reeds sinds zijn jeugd had voor pistolen is hem ten slotte noodlottig geworden. Een kleine onenigheid met een voor bijganger in maart van dit jaar was voor hem al voldoende om naar zijn met zes patronen geladen pistool te grijpen en tegen zijn vermeende tegen stander te gebruiken. Eerst een klap met het vuurwapen op het hoofd en toen twee schoten die het slachtoffer niet raakten. Gisteren stond Leonardus voor de Am sterdamse rechter. De officier van justitie eiste wegens poging tot zware mishandeling en bedreiging iemand van het leven te beroven een jaar met aftrek. Het gebeurde allemaal in de avond van 12 maart. Leonardus was met twee huisgenoten naar de bioscoop geweest en was op weg naar huis. Op de Zee dijk liep het drietal langs de dertigja rige Turk Mehmet uit Denemarken. De loswerkman stootte de Turk tegen zijn arm en er ontstond een woorden wisseling. De verdachte greep daarop zijn pistool en sloeg de Turk daarmee op het hoofd. Volgens het slachtof fer zou hij daarna ook een schot ge lost hebben. De verdachte bleef dit ontkennen, ook toen de president hem voorhield dat een patroon nog steeds wordt vermist. Volgens verdachte zou die patroon er zonder meer zijn uitgevallen. Zijn twee huisgenoten getuigden het schot niet te hebben gehoord. Het slachtoffer bloedde in ieder geval flink uit zijn wond boven het linker oog. De aanvaller nam daarop de be nen. De Turk wist hem in te halen en probeerde hem het vuurwapen af te pakken. De loswerkman trachtte zich los te rukken en vuurde daarbij twee schoten af. Hij kon daarna door de politie worden ingerekend. De raadsman van Leonardus R. vond de tenlastelegging niet helemaal juist omdat niet gesproken kon worden van een poging tot doodslag of een bedreiging met beroving van het le ven. Het eerste schot was niet geval len en de andere twee schoten, waren, zo meende de advocaat, gedaan uit zelfverdediging. Hij vroeg onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De rechtbank achtte hiervoor geen termen aanwezig. MÜNCHEN Een team van twintig Poolse en Oostenrijkse grot-onderzoe kers is gisteren bij de Zuidduitse plaats Berchtesgaden in een grot afgedaald in een poging een nieuw diepterecord te vestigen. DEN HAAG De 23-jarige Joe goslavische Stojanore Tonvska, die in Den Haag werkt, is haar moeder kwijt. De marechaussee in Arnhem heeft de 48-jarige vrouw vorige week vrijdag met de laatste trein de grens over gezet. Sindsdien heeft Stojanore niets meer van haar moeder gehoord. Al haar tele foontjes en telegrammen naar huis in Kacarevo bleven onbeantwoord. Mevrouw Tonvska, die 2500 kilometèr had afgereisd, had bij haar aankomst in Arnhem een enkele reis Den Haag, drie gulden en een briefje met het adres van haar dochter bij zich. De vreemdelingenpolitie, die een garantie wilde, kreeg aan het adres van de doch ter Stojanore geen gehoor en ook op het perron in Den Haag was zij niet te vin den. Stojanore stond namelijk met der tienhonderd gulden op het station "in Rotterdam te wachten, omdat zij dacht dat haar moeder daar zou uitstappen. Omdat de gafantie door dit misver stand ontbrak moest mevrouw Tonvska het land verlaten. „Dat is toch al te erg", vindt de werkgever van Stojanore. „Een vrouw die noch Duits, Engels of Nederlands spreekt op een trein naar Italië zetten met als enige begeleiding een briefje dat zij in Keulen moet uitstappen. Zo dra wij weten waar zij is, zullen wij voor haar komst naar Nederland zor gen". Het ministerie van justitie betreurt de gang van zaken. Het ministerie van GRIJPSKERK Een verkeersonge val op de Friese Straatweg (E-10) in Grijpskerk heeft woensdagmiddag om streeks vijf uur het leven gekost aan de 16-jarige Corrie Koopmans uit het Friese Twijzel. Het meisje reed mee in de auto, die werd bestuurd door haar vriend P. van der B. uit Pieterzijl, die licht gewond raakte. Een derde inzit tende, H. van der B. een oom van de bestuurder, moest met zware verwon dingen worden overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Groningen. Het ongeluk gebeurde toen Van der B. op de splitsing naar Pieterzijl linksaf wilde slaan en daarbij in botsing kwam met een tegenligger, een busje met vier inzittenden. Het busje sloeg drie keer over de kop. De inzittenden werden allen me lichte verwondingen ter obser vatie naar een ziekenhuis overgebracht. Buitenlandse Zaken, dat te hulp is ge roepen, zei niets te kunnen doen. Stojanore Tonvska, die sinds oktober in Nederland werkt, had het geld voor de overtocht van haar moeder gespaard. ARNHEM De politie in Arnhem heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de 32-jarige chauffeur H. van V. gearresteerd wegens poging tot dood slag. De avond tevoren had Van K. in het Spijkerkwartier een man uit het Friese Makkum met zijn grote Amerikaanse wagen het ziekenhuis ingereden. De chauffeur had het met deze Fries aan de stok gekregen, omdat hij met zijn auto het hele trottoir versperde. Een opmerking hierover zinde hem niet. Het slachtoffer liep bij de daarop vol gende opzettelijke aanrijding een ge- compliceerde beenbreuk op. HAAKSBERGEN (ANP) De 31-ja rige breier J. H. J. O. uit Haaksbergen in Overijssel heeft onder bedreiging van een dolkmes een ambtenaar in Haaks bergen honderd gulden afgeperst. O. had reeds geruime tijd een me ningsverschil met de gemeentelijke af deling sociale zaken. Toen het hem dinsdag niet lukte een bedrag van vijf tig gulden los te krijgen van een amb tenaar besloot hij tot een vergeldings actie. Hij kwam later terug en dwong een andere ambtenaar met hem naar het bureau van de gemeente-ontvanger te gaan. Hij kreeg daar honderd gulden. Hij werd na zijn actie in zijn woning aangehouden. Vandaag wordt O. voor de officier van justitie in Almelo voorge leid. HEEMSKERK In het Sint-Joseph- ziekenhuis in Heemskerk is gisteren de 12-jarige Lucia Pablo uit Hilversum aan nekkramp overleden. Het meisje maakte deel uit van de gidsengroep Jeanne d'Arc, die in het clubhuis van de Heemskerkse verkenners kampeerde. Na de dood van het meisje zijn de oVerige gidsen, die in leeftijd variëren van 7 tot en met 13 jaar, met penicilline ingeënt en naar huis gestuurd. KERKRADE Prins Claus heeft woensdagavond in de overvolle Rodahal in Kerkrade, in het kader van het zesde Wereldmuziekconcours, een concert bij gewoond dat werd verzorgd door de Banda dei Carabinieri uit Rome. In de pauze van het concert werd de pri s voorgesteld aan de 73-jarige maestro van het ruim 110 man sterke orkest, luitenant kolonel Dominico Fantini, die gekleed in cape en steek vol rode plui men, de complimenten van prins Claus over de uitvoering in ontvangst nam. Voor het front van de Banda of freerde de algeheel leider van de Ita liaanse rijkspolitiekapel, kolonel Elio Ravegnani, prins Claus een kostbaar boekwerk met wetenswaardigheden over de historische Banda. Vooraf was prins Claus met zijn auto bij het stadhuis van de Limburgse klankstad gearriveerd. Evenals op 17 juli j.l., toen prins Claus de opening van het Wereldmuziekconcours verrichtte, wachtte hem hier een enthousiast ont haal. Burgemeester mr. J. Smeets bood hem in het bijzijn van de commissaris der koningin in Limburg mr. dr. Chr. van Rooy, een fotoboek aan var^ het muziekfeest in Kerkrade. Aansluitend volgde prins Claus de muzikale verrich tingen van de Kerkraadse politiekapel, en een défilé van de Banda dei Carabi nieri. Daarna wandelde de prins naar de Rodahal. Onder de ruim 3000 muziekliefheb bers die het concert bijwoonden bevond zich ook de Italiaanse consul in Lim burg. ADVERTEN7

De Vallei | 1970 | | pagina 7