Veenendaals dagblad Gromyko en Scheel parafeerden Schietpartij op Cyp rus Buiten FOUT INHALEN - op weg naar feest - EIST 7 DODEN VS. houden bases in Spanje Israël wenst op bestand goede controle APELDOORN 125.000 INWONERS VARKEN OP RIJKSWEG: DOOR BOTSING 2 DODEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bruiloft gaat vandaag toch door BISCHOT zingende dolfijnen... Levenslang in proees-Lebach Diplomaat wordt in Brazilië begraven Weer rellen in Londonderry BONN Het verdrag tussen Rusland en West-Duitsland is rond. Vanmorgen zetten de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen, Gromyko en Scheel, in Moskou hun pa raaf onder de overeenkomst die de betrekkingen tussen de landen normaliseert. Levend juweel 21 ROND Hippies bezetten Disneyland BABY GESTIKT IN DEKENTJE SLACHTOFFERS GESLIPT Palestijnen vechten weer GEVECHTEN Raad Apeldoorn enthousiast voor Apenheul DOLFINARIUM VTB N.V. j Goed zomer- weekeinde 5 De vooruitzichten voor het week- i De enige storing kan teweeg Plaatselijk regen De Nieuwe Vrouw van het komend najaar Bur. voor redaotfe on administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m„ 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 7 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I82 DUITS-RUSSISCH VERDRAG TOT STAND GEKOMEN Tot deze historische stap, de eerste toenadering tussen Rusland en West-Duits land sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog, een kwart eeuw geleden, besloten gisteravond laat de ministers van Buitenlandse Zaken van beide lan den, Gromyko en Scheel. NICOSIA Leden van de Grieks- Cyprische nationale garde hebben don derdagochtend een man doodgeschoten en twee man gewond, toen enige perso nen „op verdachte wijze" hun kamp op de oostkust van Cyprus naderden. De slachtoffers bleken Turkse Cyprioten te zijn. Volgens een regeringswoordvoerder in Nicosia, hadden de betrokkenen geen gehoor gegeven aan herhaalde somma ties om te blijven staan. Zij waren daarentegen op de vlucht geslagen. Van een van de twee gewonden die in een ziekenhuis in het nabijgelegen Fama- gusta zijn opgenomen, is de toestand ernstig. De woordvoerder kondigde aan, dat de strengste straffen zullen worden opgelegd, als mocht blijken dat enig veiligheidsorgaan verantwoordelijk was voor het gebeurde. De Turkse regering heeft donderdag langs diplomatieke weg bij Engeland en Griekenland stappen genomen in ver band met het incident. De drie landen zijn verantwoordelijk voor de rust op Cyprus. Tegelijkertijd vroeg de regering in Ankara aan de commandant van de strijdmacht van de Ver. Naties om „on middellijke maatregelen voor herstel van de orde en de veiligheid voor de Turkse gemeenschap". SAARBRUCKEN In het proces te Saarbrücken inzake de bloedige overval op een Westduits munitiedepot in Le- bach zijn de 27-jarige bankemployé Hans Jiirgcn Fuchs en de evenoude voormalige justitiële ambtenaar Wolf gang Ditz tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De 25-jarige Gernol Wenzel kreeg zes jaar gevangenisstraf. Voor het „Rivon" (Rijksinstituut jj v. Natuurbeheer) heeft A. Tim- merman van de afd. Ornithologie s een lezenswaardig rapport gepubli- s ceerd over de precaire positie van i de IJ sv o g el in ons land. Ook in 5 j Engeland, Schotland, Frankrijk, Italië, Duitsland, de noordelijke en de Alpenlanden, België kortom s in geheel Europa is de soort de laatste jaren sterk achteruitgegaan, 5 of aan gevoelige fluctuaties onder- hevig. Men schat, dat er vóór 1960 binnen de grenzen van Nederland i enkele honderden paren woonden. j Vooral in de laatste twintig jaren liep de populatie terug door water- vervuiling, cultuurtechnische maat- regelen (normalisatie en kanalisa- tie van beken), industrialisatie, ver- ontreiniging door toenemende re- creatie, ja zelfs menselijke vervol- ging, waardoor nesten worden ver- stoord en de vogels gevangen om te prepareren. Strenge winters wor- den velen fataal, want ze trekken I niet weg. Op viskwekerijen kan de Ijsvogel zich het beste handhaven, doch kortzichtige beheerders vre- zen zijn concurrentie en zien hem liever gaan dan komen. Ik zou eer- der trots wezen op zulk een bijzon- der ornament! Uit Timmerman's serieuze re- cherche blijkt na een lang klaag- E lied gelukkig, dat de bevolking zich plaatselijk wat herstelt, maar niet- temin moet hij de ijsvogel tot de schaarse a zeer schaarse broedvo- gels van ons land rekenen. Wil de nog labiele situatie gehandhaafd blijven, dan zullen de huidige broed- biotopen de hoogst mogelijke be- scherming dienen te ontvangen. Het s beste zou wezen, er een zgn. reser- j vaat-status aan te verlenen. Mis- s schien kunnen nieuwe nestgelegen- s heden en voedselplaatsen worden 5 i gecreëerd. Jammer, dat vóór 1960 geen inventarisaties over het broed- voorkomen werden uitgevoerd. Vol- E gens de leerzame kaarten bij het E rapport moeten er toen enkele hon- S E derden paren in Nederland hebben S genesteld. 7 aug. '70 A. B. WIGMAN Dc inhoud van het verdrag, dat spoe dig in Moskou officieel wordt bekrach tigd, wordt vermoedelijk pas volgende week bekend gemaakt. De hoofdzaken ervan zijn al bekend: West-Duitsland aanvaardt de hui dige grenzen in Europa; Rusland ziet af van zijn „recht tot gewapende intérventie" in West-Duits land; Beide landen besluiten betrekkin gen aan te knopen op velerlei gebied. Minister Scheel heeft tien dagen met Gromyko in Moskou onderhandeld. Gis- maal bijeen. Zij keurden toen de ver- teravond kwamen zij voor een laatste maal bijeen. Zij keurden toen de ver dragstekst goed. De Westduitse woordvoerder Von Wechmar: „Daarmee is de tekst rond. Deze overeenkomst zal een grondslag zijn voor verdere ontwikkeling in de betrekkingen tussen beide landen". „Een belangrijke gebeurtenis, die de vrede in Europa zekerder maakt". Aan de richtlijnen die minister Scheel uit Bonn heeft meegekregen, is volledig voldaan, zei hij. Dat zou betekenen dat Duitsland recht op hereniging in begin sel wordt erkend. Direct na de parafering vertrekt Scheel weer naar Bonn, waar mogelijk morgen al een buitengewone kabinets zitting wordt gehouden. Bondskanselier Brandt, die met vakantie in Noorwegen is, komt dan terug naar Bonn om die bijeenkomst bij te wonen. De christen-democratische oppositie (CDU) die haar verzet tegen een ak koord met Rusland de afgelopen dagen opmerkelijk heeft gematigd, verklaarde gisteren: „Wij wachten met commen taar tot wij over de definitieve tekst beschikken". ZURICH Vanochtend vroeg heeft een bom vrij aanzienlijke schade aan gericht aan het kantoor in Zürich van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia. De schade wordt op achtduizend frank 7000) geschat. De bom was bij de ingang van het gebouw geplaatst. De restanten van de personenauto na een frontale botsing bi] Wouw. ANAHEIM (Californië) Op het bo venste dek van het piratenschip van kapitein Haak verzamelden zich gis termiddag ongeveer 100 hippies. Zij verklaarden dat zij gekomen waren om het vermaarde Disneyland te be vrijden. Maar na enige malen de bel te hebben geluid, gingen zij heen om het amuse mentspark verder (kritisch) te bekij ken. Waarom had men Disneyland entree f 11,50), uitgezocht voor de bij eenkomst? Iemand antwoordde: „Omdat het een bastion van het Amerikaanse burger dom is en een plastic-uitbeelding van de Amerikaanse droom, die flauwe kul is". WOUW Zeven Ambonezen uit Assen, die op weg waren naar een bruiloft van een familielid in het Zeeuwse plaatsje Oost-Souburg, zfón gistermiddag btf Wouw- in West-Brabant verongelukt. Het negentienjarig meisje Jitzke de B., die de auto bestuurde, werd licht gewond. Het huwelijksfeest van de 26-jarige Joseph Sapia en zijn twintigjarige Mid delburgse bruid Wilma Aarts gaat van daag, ondanks het vreselijke drama toch door. „Ik kan het niet over mijn hart ver- DEN HAAG Het stoffelijk over schot van de dinsdag in Den Haag dood in zijn auto aangetroffen 34-jarige Braziliaanse diplomaat Paulo Dionisio de Vasconcelos zal in Brazilië worden begraven. De beslissing over de plaats waar de begrafenis zou geschieden wordt aan de familie overgelaten. De datum van vertrek uit Nederland alsmede de da tum van de begrafenis wist men op de Braziliaanse ambassade nog niet. De Verenigde Staten van Amerika en Spanje ondertekenen hier in de personen van Gregorio Lopez Bravo (l), Minister van Buitenlandse Zaken van Spanje en William Rogers, idem van de VS (r), in Washington een ver drag waardoor Amerika's rechten op de militaire bases in Spanje verlengd worden. EERBEEK Het 9 maanden oude zoontje Martin van de familie Stangers in Eerbeek is donderdagmorgen door verstikking om ,het leven gekomen. Het kind had zich spelenderwijs vastge snoerd in een dekentje. BELFAST In dc Noordierse stad Londonderry hebben Britse militairen donderdagavond voor de derde achter eenvolgende dag gevechten geleverd met stenen gooiende jongelui. De solda ten patroilleerden in de Greggan Es- tat?", een Katholieke wijk vlak bij het van de bloedige gevechten van vorig jaar bekende bogside. In Ulsters hoofdstad Belfast was het donderdag voor de tweede dag rustig nadat daarvoor zes dagen ongeregeld heden hadden plaats gevonden. krijgen om de zaak uit te stellen", aldus zijn diep bedroefde vader. „Alles is ge regeld. Er zijn ruim tweehonderd men sen uit het hele land uitgenodigd. Bij ons is een bruiloft altijd een groot feest. Wij zullen het echter wel zonder muziek doen en alles bijzonder sober houden". De slachtoffers zijn: Maurits Sapia (23), verloofde van de licht gewonde bestuurster van de auto Jitske de B., de moeder van het gezin, mevrouw W. Sa pia (44), de vader N. Sapia (56), oom van de bruidegom, en hun kinderen Ja cob (8) en Josina (6). Ook kwamen om het leven mevrouw Tauran (40) en haar zoontje Bennie (10). Het gezin Sapia in Assen bestaat nu nog uit acht wezen. De kinderen zijn in de leeftijd van zeven tot twintig jaar. Familieleden zullen zich dver hen ont fermen. De zestienjarige Corlina Sapia was alleen met de trein naar Zeeland ge reisd. Zij zou in Souburg vertellen hoe laat de rest van de familie zou arrive ren. De personenwagen kwam uit de rich ting Wouw en reed richting Bergen op Zoom. Ongeveer op het punt waar de vierbaansweg overgaat in een twee- baansweg, nabij de Wouwse tol, wilde de bestuurster een vrachtauto inhalen. Daarbij moest ze onmiddellijk naar rechts uitwijken voor een tegemoetko mende vrachtauto. Deze manoeuvre mislukte echter: de personenwagen slipte en botste frontaal op de tegemoet komende vrachtwagen. De slachtoffers waren op slag dood. JERUZALEM Het gezaghebbende Israëlische dagblad „The Jeruzalem Post" zegt vandaag, dat de Israëlische regering waarschijnlijk elk voorstel van de hand zal wijzen, om een ongecontroleerd bestand in het Midden-Oosten in te stellen. De regering zou alleen genoegen nemen met een bestand onder strak ke supervisie. Heeft geen controle plaats, dan kan Egypte het bestand benutten om zijn oor logsmoede troepen in de frontlinie te vervangen en de raketbases voor lucht afweer verder naar het kanaal te schuiven, aldus de militaire correspondent van het blad. Zeev Schul. Deze gelooft dat invoering van een vrijdagochtendnummer van zijn blad. bestand heel wat tijdrovend werk zal vergen. Een van de problemen is vol gens hem, dat de Russische „adviseurs" aan het Suezkanaal niet gauw geneigd zullen zijn hun raket- en vliegtuigbases en installaties open te stellen voor neu trale waarnemers. Schul zegt voorts, dat aanwijzing van controleurs uit de met Amerika en Rus land verbonden staten, in Israël een „weinig realistische oplossing wordt ge vonden". Het Arabische topberaad in de Libi sche hoofdstad, waaraan Egypte, Jor danië, Soedan, Syrië en Libië deelna men, is gisteren afgelopen. De inhoud van het overleg is geheim gehouden. Slechts bekend is, dat er over de mili taire situatie is gesproken en niet over het Amerikaanse vredesplan. Een Arabische commando-organisatie heeft opgeroepen tot een spoedzitting van het centraal comité van de guerril labewegingen, nadat zich gisteren in Amman opnieuw een botsing heeft voorgedaan tussen twee elkaar bestrij dende groepen. De Arabische Palestijnse organisatie (APO) heeft het centraal comité, dat geleid wordt door Jasser Arafat, het hoofd van Al Fatah, verzocht in spoed vergadering bijeen te komen om de si tuatie te bespreken nu zich in de afge lopen 24 uur al twee incidenten hebben voorgedaan. Het jongste gevecht had plaats tussen leden van het Volksfront voor de be vrijding van Palestina (PFLP) en com mando's van de APO. Het begon don derdagochtend toen ongeveer 100 leden van het PFLP bewapend met bazoeka's, raketter en machinegeweren, een aan val deden op het hoofdkwartier van de APO in de buitenwijk AI Nasser van de Jordaanse hoofdstad. Zes guerrilleros van de APO zouden zijn neergeschoten toen zij uit het ge bouw kwamen voor onderhandelingen met de aanvallers. Een van de APO-le- den werd ernstig gewond, terwijl een van de commando's van het PFLP werd gedood. „De Palestijnen kunnen geen bevrij dingsoorlog beginnen. Palestina is geen Algerije of Vietnam", aldus schrijft de hoofdredacteur van het Egyptische blad Al Achram, Mohammed Hassa- nein Heikal, in een hoofdartikel in het APELDOORN Jürgcn Serge Onno Wessels is de honderd en vjjfentwintig- duizendste inwoner van Apeldoorn! Jürgens vader, de 26-jarige Henny Wessels, als systeem-analist werkzaam bij het ministerie van Financiën, gaf zijn zoon die gistermorgen om tien mi nuten over half twaalf in het Juliana- ziekenhuis werd geboren vanmorgen bij de Burgerlijke Stand van Apeldoorn aan ten overstaan van burgemeester mr. A. L. des Tombe, die de geboorte akte voorlas. Na de plechtigheid op het bureau Be volking aan de Kapelstraat begaf men zich naar de kraamafdeling in het „Meidoorn-paviljoen" van het zieken huis waar de moeder van de nieuwe wereldburger, de 24-jarige Julia Wes- sels-Beljaars, op kamer 5 ligt. Ook pre sent waren de 50.000e inwoonster van de stad mevrouw P. D. Hoogeboom- Van Eijk (48), de 75.000e mevrouw D. van Noort-Hoogerhuis (29) uit Kampen en de 100.000e Liesbeth van den Berg (12). RIJSBERGEN Vrijdagochtend om kwart over drie z(jn bü een ongeluk op de Rijksweg Brcda-Rijsbergen ter hoogte van het gehucht Effen, twee vrouwen om het leven gekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt door een varken, dat in het donker plotseling de weg overstak. De 35-jarige V. A. ter Wee uit Den Helder, komende uit de richting Breda, kon met z'n auto het dier niet ontwij ken. Door de klap raakte hij de macht over het stuur kwijt en schoot 80 meter verder op de linker weghelft tegen de auto van de heer Broeksteeg uit Den Haag. Mevrouw C. ter Wee-Herklots, 30 jaar, was op slag dood. Mevrouw Broeksteeg-Van Duivenboden, overleed vrijdagochtend in het Diaconessenhuis in Breda. Zowel de heer Ter Wee als de heer Broeksteeg werden ernstig gewond. De politie zoekt naar de eigenaar van het varken. APELDOORN De Apeldoornse gemeenteraad heeft zich met enthou siasme geschaard achter de plannen om in het park Berg en Bos een Apenheul te stichten. Zonder hoofde lijke stemming gingen de raadsleden donderdagavond akkoord met het voorstel van B. en W. in principe met de plannen van de heer VV. B. Mager uit Spijkenisse mee te gaan. Alle fracties waren het er over eens dat Apeldoorn een toeristische trek pleister hard nodig heeft en men achtte een apenheul in Berg en Bos een bijzonder goed idee. Heikal. is bij presidentieel besluit be noemd tot minister van Buitenlandse Zaken ad-interim. De benoeming is be doeld voor de periode waarin minister van Buitenlandse Zaken Mahmoed Riad een reis maakt naar Bulgarije, Turkije en Hongarije. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk illM In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410-6041. einde zijn gunstig. Ook zaterdag en zondag blijft de zon bij ons en hand- j S haaft de temperatuur het aantrek- kelijke middagniveau tussen 23 en I 26 graden. worden gebracht door een regen- of onweersbui. Maar de kans hier- j op is in de zuidelijke helft van het land groter dan in de noordelijke. 5 De onweersstoring uit Frankrijk 1 drong tot midden' Nederland door, maar veroorzaakte hier in hoofd- zaak tijdelijk bewolking J In Duitsland iverd gisteren 32 graden geregistreerd, de hoogste 2 temperatuur daar tot nu toe deze J zomer. Zwitserland en oost Frankrijk 2 brachten het tot 33 graden. 2 Weersverwachting van het K.N.M.I. tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen of onweer. Zwakke tot mati ge wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Morgen: Zon op: 5.12 onder 20.18 Maan op: 12.04 onder 21.51 ADVERTENTIE Bischot introduceert: Wat is die nieuwe modeWelnu, de normale lengte is langer gewor den en reikt tot op de knie. Midi (halverwege de kuit) is er in char mante variaties, o.a. in mantels, pakjes kort jack met midiroklosse rokken en japonnen modieus ge breid of couture-modellen). Japon nen hebben de normale lengte. Belangrijk is het Set-programtna in gebreide mode. B.v. pull met extra-grote kol, gekombineerd met pantalon en vest op knie- of midi- lengle. Sets krijgen hun modieuze klemtoon door kombinalie met chasuble of over gooier. De pantalon-mode wint opnieuw terrein! Belangrijkste najaars kleuren: paars en nuances hiervax, zwart en bruin. Kom de Nieuwe Vrouw ontdekken in uzelf. In dc spiegels .van Bischot, u w Modehuis. Dcventerstraat 1 Apeldoorn Vredenburg 6, Utrecht AMSTERDAM In een woning in Amsterdam-oost heeft zich in de nacht van donderdag op vrijdag een drama afgespeeld, waarbij de 40-jarige Jenny Pielstecker door haar tweede echtge noot, de 26-jarige A. T. de R (zonder beroep) met een aardappelmesje werrl doodgestoken. Het echtpaar had vijl kinderen.

De Vallei | 1970 | | pagina 1