Knappe prestatie van NS „Spoorwegslag" bij Arnhem gewonnen RAADSELA CHTIGE EENDENSTERFTE Wissels en seinen in recordtijd in bedrijf „Schouwburgen nu geïsoleerde cultuurhuizen" LINKSE PARTIJEN NADEREN EI KAAR Abi Nathan weer naar Nederland Gelderse post later in de bus Over gekozen formateur Alcoholvat explodeerde KVP-kamerlid Jansen: Generaal ging ver buiten zijn boekje DORPSPEL ROND ILLEGALE CAMPING C.P.N. tegen ontvangst Suharto Haarlemse rechter R. voor Hoge Raad Meer mensen met telefoon Glazenwassen 10 pet duurder BINNEN PRATEN ONDERZOEK Auto tegen boom chauffeur gedood Na val overleden Rotterdamse Kunststichting KASSA'S Actie voor vredesschip Kunstschilder verdacht van brandstichting VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 UTRECHT Om twee uur gistermiddag is de montageploeg van de Neder landse Spoorwegen gereedgekomen met het herstel van de door brand vernielde bedrading in het relaishuis van de centrale verkeersleidingspost in Arnhem. Daardoor was het op afstand bedienen van de 100 wissels en 90 lichtseinen op het zeven km lange emplacementsbaanvak weer mogelijk, maar de N.S. bleven toch tot de laatste trein donderdagavond gebruik maken van de ge- improviseerde en beperkte dienstregeling, omdat men de nx-beveiliging in de nacht van donderdag op vrijdag eerst uitgebreid wilde beproeven. Voor dat doel werd het hele spoorwegterrein in Arnhem (tot de brug bij Wester voort) vrij gemaakt van rijtuigen, wagons en locomotieven. Al het materieel werd tijdelijk geparkeerd in Zevenaar om de testploeg niet te hinderen. Bij de aanvang van de normale dienstregeling vrijdagochtend moest alles kloppen. Spoorweg- functionarissen twijfelden daar bij voorbaat niet aan, maar aangezien de veilig heid voor alles gaat, werd de krachtproef van de afgelopen dagen beëindigd met de uitgebreide test. Zes km draad werd vernield, 2000 aansluitingen in het relaishuis moesten opnieuw worden verbonden en hon derden meter kabels opnieuw gelegd. „Het is fantastisch, zo snel als het is- gegaan", verklaarden donderdagmiddag glunderend de twee leiders van de „spoorwegslag om Arnhem", de heren UTRECHT Volgens de PTT dient er rekening mee te worden gehouden dat de postaanvoer van gisteren voor en afkomstig uit een belangrijk deel van de provincie Gelderland niet overal in de aansluitende VTijdagbestellingen kan worden opgenomen. Dit houdt verband met de moeilijkheden op het spoorweg emplacement in Arnhem. De PTT rekent er echter op dat van daag geposte stukken normaal kunnen worden verwerkt. Het vervoer van post kon in de afgelopen dagen alleen met de grootste krachtsinspanningen wor den gegarandeerd. Talrijke omleidingen waren noodzakelijk. In de provincie Gelderlad moesten tientallen postauto's worden ingeschakeld om het transport van de treinen over te nemen. Vooral vanuit de richtingen Den Bosch, Utrecht, Zutphen naar Arnhem is in tensief van postauto's gebruik gemaakt. In verband met de gebruikelijke ver- keerspiek aan het einde van de week zullen alle zeilen moeten worden bijge zet om al te grote vertragingen te voor komen. Ook verloopt de opheffing van de treinstoring naar wens. Dan nog moet vandaag rekening worden gehou den met vertragingen in de postbestel lingen van post voor en afkomstig uit een groot deel van Gelderland T. Osinga, sector-chef transport en plaatsvervangend rayonchef in Arnhem en de districtsmedewerker van de dienst elektriciteit en seinwezen van de Ne derlandse Spoorwegen, de heer P. Hen driks. Wat in de afgelopen dagen in Arn hem is gepresteerd, kan het beste met „spoortje spelen" worden vergeleken, want aanvankelijk was er geen sprake van enig- spoorwegvernuft. Zelfs de omroepinstallatie op het station was kapot, zodat wachtende passagiers niet konden worden ingelicht over het niet komen van hun trein. Bij een aantal wissels, die geregeld moesten worden omgetrokken (met een crick) stonden spoorwegmensen en militairen van de verbindingsdienst, die de bevelen van de treindienstleiders opvolgden of aan de machinisten doorgaven. Machinisten lieten hun trein binnen- praten: bij elke seinpaal moesten zij via apparatuur van de verbindingsdienst en later van de Nederlandse spoorwegen telefoneren met de treindienstleiders om hun nieuwe instructies te ontvan gen. Het binnenrijden in Arnhem verg de op die manier vijftien minuten, uit uitpraten twintig minuten. Tot donderdagmiddag werd dit sy steem voor een deel van het emplace ment nog gevolgd, zij het dat de wissels al weer op afstand konden worden be diend, waardoor het allemaal veel vlot ter ging. Maar uit overwegingen van uiterste voorzichtigheid handhaafde men het praatsysteem tot het moment van de laatste controle. Elke nacht werd benut voor het tes ten van de gereedgekomen gedeelten. Dat betekende bijvoorbeeld dat diesei- maierieel naar Zevenaar moest uitwijr ken en post- en goederentreinen tijdens de nacht Arnhem moesten ontwijken. De testploeg van de spoorwegen, een aantal deskundigen en zes monteurs, is gisteravond om 22.00 uur begonnen met de laatste loodjes: op een wagon-, rij tuig-en locomotief-vrij emplacement hebben zij in de nacht van donderdag op vrijdag de bedradingen wat zij noe men „doorgeprikt", d.w.z. beproefd. Men is ervan overtuigd dat vandaag weer een normale dienstregeling kan worden gereden, maar men is wel op alle eventualiteiten voorbereid. Het hele weekeinde blijft een bewa kingsdienst aanwezig. Het kan gebeuren dat ergens nog een aangetaste kabel in de grond ligt. Die wordt dan meteen vervangen. De meetdienst van de NS is ter plaatste aanwezig en bij het station Arnhem staan drie haspels met reser vekabels gereed. De bewakingsdienst blijft tot maan dagmorgen negen uur gehandhaafd. Daarna begint het volgende karwei: ka bels definitief in de grond wegwerken en nogeens precies napluizen hoe de kortsluiting in de nacht van zon dag op maandag is ontstaan. Een on derzoek team van de NS gaat zich daarmee maandag belasten teneinde na te gaan of eventueel maatregelen kun nen worden getroffen om een dergelijk ongeluk in de toekomst te voorkomen. PUTTEN Donderdagmorgen om streeks elf uur is de bestuurder van een personenauto op de Voorthuizerstraat in Putten door nog onbekende oorzaak te gen een naast de weg staande boom ge reden. Het slachtoffer, de 46-jarige fa brikant W. Odinot uit Rijswijk (Z.-H.), werd zo ernstig gewond, 'dat hij korte tijd later in een ziekenhuis in Ermelo is overleden. DEIL In het Gelderse Deil is don derdagavond de 52-jarige mevrouw D. Dingemans-Verspij in de kelder in haar woning gevallen en aan het hierbij op gelopen letsel overleden. DEN HAAG De GG en GD in Jen Haag zoekt samen met de vete rinaire diensten in Leiden, Utrecht en Rotterdam en met TNO in Delft naar de oorzaak van de sterfte van eenden in Den Haag gedurende de laatste weken. Volgens de dierenbe scherming zijn er rond 350 dode een den uit het verversingskanaal bij Scheveningen gehaald en een tiental uit vijvers bij de Segbroeklaan. De eenden zijn gestorven nadat zich bij hen verlammingsverschijnselen aan de poten hadden voorgedaan. Een eerste onderzoek van dode eenden op infectieziekten en vergif tiging heeft uitgewezen dat daar bij de onderzochte dieren geen sprake van is geweest. Het onderzoek zal met andere kortgeleden aangetrof fen dode eenden worden voortgezet. GG en GD en TNO zullen ook mon sters analyseren van het water van het verversingskanaal, waarin gedu rende de zomermaanden door de jeugd geregeld wordt gezwommen. \MSTERDAM In de P.v.d.A., de PPR en D'66 eirculeert een voorlopig initiatief-wetsontwerp over de geko zen formateur en het districtenstel sel. Daaruit kan worden afgeleid dat de afstand tussen deze drie partijen driekwart jaar voor de verkiezin gen van de Tweede Kamer kleiner wordt. Het is de bedoeling van. de opstellers van het ontwerp om net zogeheten gezamenlijk intiatief van de opposi tie, te veranderen of te vervangen. De besturen van de drie partijen gaan over het initiatiefontwerp nu nog uit voerig praten, zo deelde men ons gis teravond in radicale kringen mee. De kiezers hebben pas rechtstreeks ADVERTENTIE Wèlvarende borrel... zo'n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge vanFloryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN" M. DIRKZWAGER-SCHIEDAM invloed op de regeringsvorming als tegelijk met de verkiezing van de Tweede Kamer een stemming over de persoon van de minister-president en een districtenstelsel worden inge voerd, zo menen de opstellers van het ontwerp. Zij zijn het wat dat aangaat eens met de meerderheid van de staatscommissie van advies inzake grondwet en kieswet (de staatscom missie- Cals-Donner). E?n districtenstelsel alleen aldus de opstellers waarborgt allerminst een beslissende uitspraak over de sa menstelling van de regering. Het hou den van niet meer dan een stemming over de persoon van een premier zou aan de nieuwe situatie de bijkomende drang om samen te werken ontzeg gen. Die drang is er wel bij het dis- strictenstelsel. Een afzonderlijke stemming over de persoon van de premier geeft aan de man een sterke positie in het staats bestel. Wil daartegenover ook de po sitie van de volksvertegenwoordiging tot haar volle recht komen wat volgens de voorstellers nu niet zo is dan zal de ontbinding van de Tweede Kamer een uitsluitend recht van de Kamer zelf moeten worden. (Nu berust dit bij de koningin na een regeringscrisis). Bij zo'n ontbinding moet het staatshoofd, de minister president, de ministers en de staatsse cretarissen ontslaan. Een conflict tus sen de regering en het parlement wordt op die manier op initiatief van de Tweede Kamer ter oplossing in han den van de kiezers gelegd. Er wordt geen afschaffing van de Eer ste Kamer voorgesteld. SCHIEDAM Bij de NV mouterij branderij De Koning in Schiedam heeft zich donderdagochtend een explosie in een ondergronds betonnen alcoholvat voorgedaan. De betondekking en de be tonnen wanden van het lege vat met een inhoud van 11.000 liter werden ontzet en de kostbare distilleerappara- tuur op de betondekking werd van zijn plaats gerukt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een begin van brand kon door personeel van het be drijf een dochteronderneming van Erven Lucas Bols worden geblust. AMSTERDAM De Tweede-Kamer fractie van de C.P.N. heeft zich een in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, gekant tegen een eventuele ont vangst van Suharto door de Tweede Kamer. Mocht dit toch doorgaan, dan zal de communistische fractie, zo schrijft zij in de brief, gebruik maken van haar parlementaire rechten om haar mening over het Suharto-regiem en over de in Nederland aanwezige krachten, die het in stand helpen houden, kenbaar te maken." v De C.P.N. is- van mening, dat het hui dige regiem in Indonesië, dat door mas samoord aan de macht is gekomen, zich slechts kan handhaven door uitoefening van een schrikbewind. Zijn voornaam ste steun vindt het in buitenlands kapi taal. ROTTERDAM „De schouwburgen zün geïsoleerde cultuurhuizen. Op zon dag geen toneel, in de zomermaanden vrijwel alles dicht, de kassa's open al leen tijdens de werkuren, beperkte voorbespreekmogeUjkheden, geïsoleerde culturele functie (het geven van voor stellingen)". Deze opmerkingen komen van de Rotterdamse Kunststichting, die ze ba seert op een onderzoek naar de schouw burgeraccommodatie in ons land, dat in de loop van '68 en '69 is gehouden dogr de Vereniging van schouwburgdirecties. Zeventig procent van de schouwbur gen in Nederland is 's zondags gesloten. Op zaterdag is 39 procent gesloten. Het bezwaar ,,'s zondags zitten de gezel schappen in de grote steden", is niet houdbaar: ook 50 procent van de schouwburgen in steden met meer dan 100.000 inwoners is 's zondags gesloten. Het weekeinde, het moment waarop het meerendeel van de bevolking vrij heeft, wordt in Nederland minder dan men zou verwachten gebruikt om de mensen de kans te geven van cultuur in de schouwburg te genieten. De percen tages worden mede ongunstig beïn vloed, doordat in de zomermaanden de schouwburgen over het algemeen dicht zijn: in mei 34 procent, in juni 70 pro cent, in juli 84 procent en in augustus 73 procent. De openingsuren van de kassa's van 60 procent van de Nederlandse schouw burgen zijn afgestemd op de niet-wer- kende kunstconsumptie: de kassa's van 60 procent der schouwburgen zijn des avonds gesloten en alleen 's morgens en/of 's middags geopend. Slechts in 23 procent der gevallen zijn de kassa's de gehele dag open. Voorbesprekingen bij de schouwburg moeten in Nederland overwegend tele fonisch (bij 60 procent) of aan de kassa (bij 57 procent van de schouwburgen) gebeuren. Schriftelijke voorbespreking slechts bij 13 procent van de Neder landse schouwburgen mogelijk en via het bespreekbureau slechts bij 17 pro cent der schouwburgen. De meeste schouwburgen in Neder land hebben slechts een zêer geïsoleerde, culturele functie, namelijk het geven van voorstelingen. In 87 procent van de schouwburgen wordt het publiek het niet mogelijg gemaakt, zich te docu menteren bijvoorbeeld via het aan- DEN HAAG De miniver van Eco nomische Zaken a.i. is van mening dat de loonontwikkeling op basis van de per 1 augustus 1970 ingaande c.a.o. in de arbeidsintensieve sector van schoon maak- en glazenwassersbedr|jven uit kostendekkingsoogpunt een tariefsver hoging van ten hoogste 10 pet. recht vaardigt. Uit het overleg met de desbetreffen de organisatie is gebleken dat deze be reid is er bij haar leden op aan te drin gen voor de doorberekening van deze loonsverhoging ten hoogste dit percen tage aan te houden en voor de toekomst de toetsingscriteria, die thans in het kader van het prijsbeleid worden ge hanteerd, bij de prijsvorming in acht te nemen. GRONINGEN Abie Nathan, de Is raëlische vredespiloot, gaat in Neder land weer een actie voeren voor zyn ra- diovredeschip. Hij komt op 15 augustus op Schiphol aan. De Groninger coaster Cito, die hi. met geld dat eenactie, vorig jaar op bracht, heeft gekocht, ligt nog steeds ir de haven van New York. Het geld voc de technische apparatuur waarmee hi vredesuitzendingen vanuit de Mid dellandse Zee wil verzorgen ontbreek' ondanks alle mogelijke acties die Abi Nathan (43) al heeft ondernomen. No dig zijn nog drie ton Hans Posthumus (28) uit Harderwij). die nu al vier en een half jaar machi nist is op de Cito, helpt Abie Nathan Hij is nu voor enkele weken met va kantie thuis. „Wij hopen spoedig na de actie in Nederland onder Panamese vlag te kunnen vertrekken naar de Middellandse Zee, en daar buiten de territoriale wateren van Israël voor an ker te gaan." „In vier talen, Hebreeuws Arabisch, Engels en Frans zullen dan de vredes boodschappen kunnen worden uitgezon den bestemd voor iedereen in het Mid- DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid J. H. Jansen (KVP) vindt dat bridade-generaal W. K. Brederode ver buiten zijn boekje gaat met te zeggen dat het Franse militaire oe fenterrein La Courtine voor ons land te duur is. Anderhalf miljoen gulden mag dan veel lijken voor twee pantser-infan- teriebataljons, een eskadron tanks en een detachement lichte vliegtuigen, maar elke oefening buiten Nederland is voor ons land meegenomen", zegt hij. „Hij gelooft dat de Tweede Kamer best bereid is extra uitgaven goed te keu ren voor oefeningen in het buiten land als daarmee het overbevolkte Nederland wordt gespaard. „Iedere mogelijkheid in het buitenland te oefenen moet door ons leger wor den aangegrepen. Er zijn allerlei mo gelijkheden in het noorden van Frankrijk op terreinen met een vol doende groot oppervlak", geeft hij als zijn mening. v t Kamerlid wijst erop dat Neder- andse oefenterreinen, als ze er ooit komen, eerst nog gereed moeten wor den gemaakt. Hij vindt het ook bij zonder onelegant te klagen over La Courtine, als uit niets blijkt, dat Ne derland elders in het buitenland beter terecht kan. ABI NATHAN drie ton nodig den-Oosten. Als het niet lukt het geld bij elkaar te krijgen, wil Abie zijn Res taurant in Tel Aviv verkopen", aldus machinist Posthumus. AMSTERDAM De hoofdstedelijke politie heeft de 26-jarige kunstschilder P. van B. aangehouden die ervan wordt verdacht dinsdagavond de brand in de Bilderdijkstraat in Amsterdam te heb ben veroorzaakt. Bij de brand gingen drie officieel onbewoonde etages in vlammen op en liepen drie winkels ern stige waterschade op. De man meldde zich woensdagoch tend vrijwillig op het politiebureau. Hij verklaarde dat hij op een zolderkamer van een van de woningen, waar een op dat moment niet aanwezige vriend ille gaal verbleef, bij het licht van een kaars naar voedsel had lopen zoeken. Bij zijn speurtocht was de kaarsvlam in aanraking gekomen met een jutezak, die daardoor in brand vloog. In paniek was hij toen de straat op gevlucht. Volgens de politie onderging verdach te een ontwenningskuur om van zijn verslaving aan verdovende middelen af te komen. schaffen van literaire platen op toneel gebied e.d. in 93 procent van de schouwburgen krijgt het publiek de ge legenheid op andere manier (via ge sprekken, literatuur, etc.) kennis te ne men van culturele uitingen dan via „voorstellingen". INTERIUM De meeste schouwburgdirecties vin den het interieur van de schouwburgen veel belangrijker dan het exterieur: im mers in het interieur vinden „voorstel lingen" plaats. De sluisfunctie die hel exterieur van een gebouw geeft voor de potentiële bezoeker, wordt niet on derkend, aldus de Rotterdamse Kunst stichting. 75 procent van de schouw burgdirecties is overigens van mening, dat toneelvoorstellingen alleen in d* schouwburg gegeven moeten worden, en zeker niet in de bedrijven. Dé gegevens van de enquête naai schouwburgaccommodaties zijn door de Rotterdamse Kunststichting bewerkt voor zover het schouwburgen betreft, waarin regelmatig beroepstoneel plaats vindt (58 schouwburgen). DEN HAAG Voor de Hoge Raad der Nederlanden, zal op dinsdag 1 sep tember de zaak dienen van de 61-jarige Haarlemse rechter mr. H. G. R. Deze is in cassatie gegaan van het arrest van het gerechtshof in Den Haag. dat hem in februari na een proces van vier da gen veroordeelde tot een gevangenis straf van twee maanden en ontzegging van <3e rijbevoegdheid voor de tijd var: twee jaar wegens het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeluk op 21 fe bruari 1968. Het slachtoffer was de. 18-jarige Henk Lammers, die op de Zuiderhoutlaan in Haarlem met zijn bromfiets werd geschept door de hemI tegemoetkomende auto van mr. R. welke in een slip was geraakt. Het hof achtte bewezen verklaard dat mr. R. „ernstige mate onvoorzich tig heeft gehandeld, dat hij onder in vloed van alcoholhoudende drank, rijdende in een auto op banden die naar hij wist aan vernieuwing toe waren en die alle vier in slechte staat verkeerden, geslipt is op het naar hij wist slipgevaarlijke wegdek van de Zuiderhoutlaan". Een gladde buiten band van mr. R.'s auto werd door.het hof verbeurd verklaard. Direct nadat het hof arrest had gewe zen stelde mr. R. hier beroep in cassatie tegen in. Mr. A. Mout uit Den Haag zal voor nir. R. bij de Hoge Raad eer schriftuur indienen. DEN HAAG Het aantal telefoon aansluitingen in Nederland is de eerste helft van dit jaar toegenomen met net to 93.200 stuks. Dat is ruim 55 procem van de voorgenomen produktie voor dii jaar. Het zijn er 33.000 meer dan in he eerste halfjaar van 1969. Tegenover die gestegen produkti» staat een nog meer toenemende vraag meer dan tweehonderdduizend de eerste zes maanden van dit jaar. Er wachter, nu nog bijna 124.000 mensen op eer. aansluiting. Ongeveer 43.000 kunnen op korte termijn worden geholpen. De an deren zullen volgens de PTT moeter wachten op uitbreiding van kabelnetter en/of telefooncentrales. In bruto-cijfers uitgedrukt zijn er to: 1 juli ruim 167.100 aansluitingen ge maakt. Daaronder waren er 54.600 van verhuisde abonnees. Het totaal aanta mutaties bedroeg ruim 241.000. MEERKERK In het landelijke plaatsje Meerkerk, onder de rook van Gorkum, is een dorpsrel aan het ont staan met als hoofdpersoon landbouwer Van den Berg, die uit liefde voor de stadsmensen een gratis camping ex ploiteert, en de burgemeester van dr gemeente de heer A. Brends. Donderdagmorgen vroeg verscheen Brends, begeleid door zeven politieman nen op de boerderij. „Ze hebben als gekken staan te bonzen op lege cara vans", aldus kampeerders. Vermoed* lijk, de burgemeester geen inlich tingen, wilde de burgervader door zijn vroege bezoek (om half zes) laten we ten dat het afgelopen moet zijn met de illegale kampeerplaats. In spanning wacht het dorp af wat er nu verder gaat gebeuren. De straten in deze plaats waren donderdagavond laa: nog druk bezet met pratende mensen. Jongelui die hun hoofdkwartier hebben in een café recht tegenover de burge meesterswoning zeiden donderdag avond: „Als hij weer komt wekken op de boerderij, dan gaan wij hem ooi. wekken in zijn huis". Ze zijn bereid om ervoor te zorgen dat de burgervader verder 's nachts geen oog dicht doet. Landbouwer Van den Berg is in de loop van de dag naar het gemeentehuis geweest om een briefje met de namen van zijn lagés af te geven, met ver melding van hun beroep. Een van d „illegale" kampeerders is agent van po litie.

De Vallei | 1970 | | pagina 5