La Courtine is lang niet wat het leger zich wenst Oude stad opgegraven in de Po-vlakte NCRV herdenkt Béla Bartók dood ons scheidt" CLEO LAINE IN „ZOMERA VOND" Tra nsportkosten aanzienlijk Onderzoek en gevolg supersonisch vliegen Heer Bommel en de Slijtmijt In Ver. Staten Heen en terug over Kanaal Clara Clairbert overleden Ook in volgend Tot de seizoen Quiz tussen Nederlandse en Engelse scholieren programmaos De kleine ark Première" in MAARTEN TOONDER STRIP UIT DE KERKEN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 LA COURTINE Het Franse mi litaire oefenterrein La Courtine kan niet dienen als vervanging van de mi litaire oefenterreinen, die de Neder landse strijdkrachten zich in eigen land wensen. Ideaal is La Courtine niet, maar brigade-generaal W. K. Brede- rode acht het Franse oefenterrein toch wel een welkome aanvulling. Het nut van de oefeningen, die het Nederlandse leger momenteel in de Franse plaats La Courtine houdt, is na melijk beperkt. Officieren klagen dat een dergelijke oefening op pelotons, en compagniesniveau net zo goed dichter bij huis kan worden gehouden, waar door driekwart miljoen gulden zou kunnen worden bespaard. Om twee pantser-infanteriebataljons, een eskadron tanks, en een detache ment lichte vliegtuigen in La Courtine te laten oefenen is naar schatting an derhalf miljoen gulden nodig. De helft daarvan zijn transportkosten. Brigade-generaal W. K. Brederode aegt daarover: „Toch is La Courtine een welkome aanvulling van oefenterreinen. Dat wel. En het is ook weer eens wat anders dan de bekende Oirschotse heide. Maar het is toch zeker niet, wat we zoeken". Nadeel van het Franse oefenterrein vinden de Nederlandse legerofficieren hier, dat men nu een duizend kilometer moet reizen, terwijl er eigenlijk niets méér wordt geboden dan thuis. Een voordeel vindt men wel dat het golven de terrein onbekend is en op een andere hoogte ligt dan de terreinen in ons land. Terwijl een pantser-infanteriebatal- jon een aanval uitvoert ou een door vij andige troepen bezette heuvel ergens in de buurt van La Courtine schetst ge neraal Brederode de moeilijkheden waarmee het leger te kampen heeft. De aanval geschiedt geruisloos. De losse flodders, waarvan men anders ruimschoots gebruik maakt, blijven achterwege. De verdedigende troepen seinen met schijnwerpers dat er wordt Voor het eerst sinds 8 september 1964 zijn er weer Nederlandse mili tairen op oefening in het Franse dorp je La Courtine. Het plaatsje ligt tus sen Limoges en Clermont Ferrand op het Plateau de Millevache, aan de noordwestkust van Auvergne. De mid denstanders van het dorpje, dat he melsbreed ruim vierhonderd kilometer ten zuiden van Parijs ligt, zien de Ne derlandse eenheden graag komen. teruggevuurd. Dat is om kosten te be sparen. Generaal Brederode: „De huur van het oefenterrein is gering, 75.000 gul den. De oefeningen kosten anderhalf miljoen gulden totaal. Daarvan zit drie kwart miljoen in het transport. Tanks en personeelsvoertuigen worden vanuit Nederland per trein naar La Courtine gevoerd. De manschappen komen per bus. In twintig uur zitten ze hier". „Vroeger was dat allemaal goedkoper. Het leger was toen nog nauwelijks ge mechaniseerd. De wielvoertuigen gin gen toen allemaal over de weg. Men deed daar drie dagen over. Het was te gelijk een verplaatsingsoefening. Maar voor zo'n verplaatsingsoefening alleen, hoef je natuurlijk geen drie dagen te rijden met volle auto's". „De oefeningen op dit niveau zijn ge woon nodig. Dat staat vast. Maar ook oefeningen op hoger niveau zijn nodig. Er moeten terreinen komen om batal jons te laten oefenen". „Het gemakkelijkst zou zijn te oefe nen in Nederland. Daar moeten vooral MODENA Archeologen hebben in Italië een stad uit de oudheid gevonden, die ongeveer 3000 jaar heeft bestaan, voordat hij onder de modder van de Po-vallei verdween. Bij opgravingen zijn sporen gevonden die er op wijzen dat er vanaf de brons tijd tot de vijfde eeuw na Christus, toen de barbaarse horden van de Van dalen geheel Italië afplunderden, men sen in het gebied hebben gewoond. Luchtfoto's hebben sporen van mu ren, gebouwen, graven en een half-cir- kelvormig bouwwerk, waarschijnlijk ••n amfitheater, aan het licht gebracht. Volgens deskundigen zouden dit de overblijfselen kunnen zijn van de stad Otesia, waarvan voor het eerst gespro ken wordt door de Romeinse historicus Plinius de oudere. In zijn boek „Historia naturalis" zegt Plinius dat Otesia veel paalwoningen telt, omdat het midden tussen de moe rassen ligt. Plinius maakt melding van een stam, die in paalwoningen langs de rivier de Po, Italië's langste rivier, wo nen. De Italiaanse archeologen hebben WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft meegedeeld, dat zij twee wetenschappelijke groepen opdracht heeft gegeven na te gaan wat de gevol gen zijn van supersonisch luchttransport op de omgeving. Een van de groepen zal bestuderen in welke mate de atmosfeer en het kli maat worden beïnvloed, de andere zal zich bezig houden met de inwerking van het lawaai op de gemeenschap. Aan het onderzoek zal ongeveer 27,6 miljoen dollar worden uitgegeven. De ontwikkeling van de „SST", het Ameri kaanse antwoord op de Frans-Engelse- Concorde en de Sovjetrussische TU-144, heeft de laatste maanden veel kritiek ontmoet. De Amerikaanse regering kreeg in mei ternauwernood, met 176 tegen 163 stemmen, van het congres toestemming nog eens 290 miljoen dollar uit te geven aan de ontwikkeling van de twee proto types die Boeing aan het vervaardigen meegedeeld dat zij de resten van vis sersmateriaal hebben gevonden, dat tenminste 3000 jaar oud is. Toen de Romeinen Otesia hadden veroverd, hebben zij de stad uitgebreid en verfraaid door veel van de paalwo ningen te vervangen door gebouwen van marmer en baksteen. De archeologen hebben een aantal ongeschonden graven blootgelegd, waarin zich juwelen, aardewerk en am foren, bewerkte hertenhoorn en beeld jes van brons en andere alliages bevon den. FOLKESTONE De 21-jaar oude journalist Kevin Murphy is vandaag bij Folkstone aan land geklommen na in 35 uur en 10 minuten naar Frankrijk en terug te zijn gezwommen. Hij is de eer ste Engelsman die de kanaaltocht non-stop in beide richtirlgen heeft vol bracht. Murphy zwom naar Frankrijk in 15 uur en 35 minuten. Na tien minuten ge rust te hebben zoals de kanaalzwem vereniging voorschrijft keerde hij terug in 19 uur en 25 minuten. oefenterreinen komen van drieduizend hectaren groot". „De mogelijkheden in La Courtine zijn beperkt. Het terrein stelt beperkingen aan ge mechaniseerd optreden. Vooral bij nacht. Als er overdag al een tank kan telt zoals is gebeurd, dan voelen wij er weinig voor 's nachts te gaan oefenen en risico's te nemen voor het personeel. Er zijn diepe insnijdingen en er zijn nogal wat moerassige stukken". „Het is wel een machtig mooi terrein om er uitgebreid bivaks op te slaan en ook wel om te oefenen, maar onze grootste nood wordt er niet door gele nigd". „Als positief punt zie ik dat de mi nister van Defensie van zijn Franse collega Debré sinds jaren weer oefen terreinen heeft gekregen. Ik zie wel verdere mogelijkheden voor het krijgen van grotere terreinen in Noord-Frank rijk. Dat ligt bovendien dichter bij huis en het werkt ook nog kostenbesparend", aldus de brigade-generaal. De generaal is zeer tevreden over het materiaal. „Dat voldoet prima. We zit ten in een fase voor het aanschaffen van nieuw materiaal. Dat gaat vooral om anti-tankwapens en om luchtdoel kanonnen. Die komen eigenlijk pas nu op de markt Het is natuurlijk wel jam mer dat we die nog niet hebben, maar als we er krijgen, hebben we het aller laatste materiaal op dat gebied". Het is de eerste keer dat generaal Brederode in zijn ruim dertigjarige mi litaire loopbaan in La Courtine is. Over het verloop van de oefeningen is hij zichtbaar tevreden. Sombere geluiden over massale oplichting van Jan Sol daat door het horecawezen in La Cour tine spreekt hij met klem tegen. „Er zijn jongens bij die niet weten wat er in de wereld te koop is. Die moeten met sommige dingen leergeld betalen. Anderen laten zich gewoon niet afzetten" De vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer komt op 18 augustus voor twee dagen in La Courtine pools hoogte nemen. Haar belangstelling zal echter in de eerste plaats gericht zijn op de oefeningen. Op de tweede plaats komt dan wel licht het summiere avondleven van La Courtine dat zich hoofdzakelijk af speelt in enkele sfeerloze en met mili tairen bevolkte cafeetjes. BRUSSEL De voor de Tweede We reldoorlog beroemde Belgische sopraan Clara Clairbert is deze week op 71-jari- ge leeftijd in Brussel overleden. Voor de militairen zijn er na de oefeningen weinig ontspanningsmo gelijkheden. Ze kunnen naar de cafés gaan, waar Nederlandse specialiteiten worden geserveerd. ADVERTENTIE Op 26 september van dit jaar is het vijfentwintig jaar geleden dat de componist Béla Bartók overleed. Dit is de aanleiding tot twee pro grammaseries van de NCEV-radio. In de kamermuzieksector wordt onder de titel „Folklore en avant- garde" aandacht besteed aan de ka mermuziek van deze componist, waarbij de zes strijkkwartetten cen traal staan. Maandag gaat de tweede serie van start onder de titel „De onbekende Bartók". De nadruk in deze reeks zal ontstond in 1904-1905 en zou op 15 de koormuziek. Hierbij zal vooral gebruik worden gemaakt van de platen die de laatste jaren zijn ver schenen bij het Hongaarse merk Qualiton. In het eerste programma (maan dag, 22.55 uur) wordt het bijna een half uur durende Scherzo voor pia no en orkest uitgezonden. Dit werk Maandag brengt de NCRV de eer ste aflevering van de quiz „Trans- world Top Team" op het scherm, een wedstrijd waaraan wordt deelgeno men door teams van drie Engelse en drie Nederlandse middelbare scho len. De aanleiding tot deze wedstrijd is het feit dat het genootschap Neder- land-Engeland dit jaar vijftig jaar bestaat. De BBC en NCRV zullen deze wedstrijden gezamenlijk ver-, zorgen. Deelnemers zijn voor Enge land scholen uit Aberdeen, Inverness en Salisbury en voor Nederland ver tegenwoordigers van het Lorentzly- ceum te Eindhoven, het Geert Groote College uit Deventer en het christelijk gymnasium „Sorghvliet" uit Den Haag. Er worden totaal tien wedstrijden gespeeld, waarvan vijf in Engeland en vijf, waarbij inbegrepen de fina le, in Nederland. Quizmasters zijn voor Engeland Geoffrey Wheeler en voor Neder land Kick Stokhuyzen. Voor de Ne derlandse deelnemers is er een moeilijkheidsfactor extra, omdat de wedstrijd wordt gespeeld met Engels als de voertaal. De eerste wedstrijd, die om 20.20 uur wordt uitgezonden, gaat tussen het team van The South Wilts Grammer School for girls en The Bishop Wordsworth's School te Sa lisbury en het team van het Lorentz Lyceum te Eindhoven. TELEVISIE NEDERLAND I 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 E.O.: (K) Teen Revolt, docu mentaire film. 19.30 Koorzang. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 Hier en Nu: actualiteitenru briek. 20.45 (K) Please Sir, TV-serie. 21.10 (K) Popparlement. 22.00 (K) Zolang de kraanvogels nog overvliegen...: film over de trek van de kraanvogels. 22.50 Avondsluiting. 22.5 NOS: (K) Journaal. 23.00-23.30 (K) wereldkampioen- schappen Wielrennen te Leicester. NEpERLAND 2 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Première: programma over filmkljken en filmmaken. 19.30 VARA: (K) Lief zijn voor mui zen, Hongaarse tekenfilm. 19.35 Knight Duty, slapstick met Harry Langdon. 20.00 NOS :(K) Journaal. 20.20 VARA (K) Zomaar een zomer avond, gevarieerd programma. 21.45 (K) Mannix-Breekpunt, TV- film. 22.35-22.40 NOS: (K) Journaal. 6945 De heer Steenbreek ging op reis om zich van zijn moeilijke opdracht te kwijten. „Ik moet bij het begin begin nen", sprak hij tot zichzelf. „Het kwaad moet in de wortel worden aangetast, en daarom kan ik me het beste op de hoogte stellen van de hele gang van zaken". Met dit denkbeeld begaf zij zich naar Rommelveld, een buitenwijk van de stad Rommeldam, maar de huizen als padde stoelen uit de grond schoten. Enige tijd bewoog hij zich daar oplettend tussen de bedrijvigheid en tenslotte wendde hij zich tot de bouwmeester, die hij op een heu veltje aantrof. „Kan het niet wat min der", vroeg hij afkeurend. „Dit ziet er uit alsof het jaren moet blijven staan!" „Minder?" herhaalde de architect ver rast Hij wierp een blik op zijn plannen en liet daarop zijn oog langs de bouwsels glijden. Toen schudde hij het hoofd. „Het spijt me", zei hij bekommerd. „Dit is het slechtste wat we voor een hoge prijs kun nen leveren. Ik garandeer lekkage en ver zakking binnen twee maanden. Als ik verder zou gaan, kunnen we net zo goed helemaal niet beginnen. En dan zijn we nog verder van huis". „Dat is geen op merking, meneer!" zei de secretaris koud. „Er is woningnood en dus moet er ge bouwd worden. Dat is onze sociale plicht! Maar er moet meer gesleten wor den, zodat er een voortdurende vraag naar grondstoffen blijft bestaan. Anders raken we uit ons werk, dat kan een kind begrijpen! Meer sloop, meneer! Meer sloop". eerst worden uitgevoerd. Bartók was maart van het laatste jaar voor het eerst worden uitgevoerd. Bartok was tijdens de repetities echter zo slecht te spreken over de prestaties van het orkest, dat deze uitvoering niet doorging. Tijdens zijn leven is het verder nooit uitgevoerd. Dat gebeur-^ de pas in 1961. Uitvoerenden waren daar en zijn nu ook: Erzsébet Tusa, piano en het Hongaars Radio Symfo nie Orkest o.l.v. György Lehel. De KRO-televisie zal ook in het komende winterseizoen doorgaan met de serie „Tot de dood ons scheidt" van de Engelsman Johnny Speight. De waardering in de afgelopen winter lag nagenoeg altijd tussen de 70 en 75. Dat is zonder meer hoog. Vooral bij kijkers uit de „progressie ve groep" stond het programma hoog aangeschreven. De scripts die men voor het ko mende seizoen heeft bemachtigd zijn volgens de KRO nog beter dan de vorige. De bekend# Engelse zangeres Cleo Laine is de grote ster in het TELEVISIE DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Filmreportage. 11.15 Die Umschau. 12.05 Gevarieerd muziekprogramma. 12.50 Internatio naal persoverzicht. 13.00-13.30 Jour naal. 14.25 (K) Nieuws. 14.30 Film portret. 15.00 (K) Duitse Kampioen schappen Lichte Atletiek. DUITSLAND 2 13.45 (K) Programma-overzicht. 14.15 Amusement. 14.58 Nieuws. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 (U) Wer ist Ty rant King? (tv-serie). RADIO HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Weekeind: jeugdprogram ma. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Van de voorpagina. 8.15 Stereo: ZO 135: gevarieerd pro gramma. (9.35-9.40 Waterstanden). 10.30 Stereo: Tango Rumba orkest en «angsolisten. 11.00 Nieuws. 11.03 Ste reo: Lichte grammofoonmuziek. 11.10 Licht orgelspel. 11.25 Oosteuro- pese kroniek. 11.45 Fanfare-orkest (gr.). 12.05 Stereo: Licht strijkorkest. 12.30 Tussen start en Finish: actueel sportnieuws. (Tussen 12.45-12.59: Wereldkampioenschappen wielrennen op de baan te Leicester). 13.00 begin: jongerenprogramma. 14.35 Radio Jazz Magazine. NOS: 5.00 Pro gramma gewijd aan Beethoven. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: Scan; populair programma over electronica. VARA: 16.15 Stereo: Pianorecital; moderne muziek. 16.35 Artistieke staalkaart. 17.10 Oude operamuziek (gr.) 17.55 Vara-televisieprogramma „Zo maar een zomeravond", dat vanavond om 20.20 uur op Nederland 2 wordt uitgezonden. Cleo Laine heeft vooral ver maardheid als jazz-zangeres, maar ook het genre van Kurt Weill spreekt haar bijzonder aan. Zij zal vanavond drie nummers zingen„I could write a book". „On a clear day" en „Never let me go". In „Zo maar een zomeravond" tre den verder op: Thérèse Steinmetz en Frits Lambrechts. Improvisaties wor den gespeeld door Henk Molenberg en Trudy Labij. Hoofdpersoon in het spelletje „Zomaar een vraag" is actrice Elsje Scherjon, beter bekend als juffrouw Ooievaar uit de Fa beltjeskrant. PIET BAMBERGEN, zoals hij dezer dagen aan het strand te zien was. Niet als vakantieganger, maar als stoelenverhuurder in een fragment uit een van de komende Mounties-shows. In de tweewekelijkse filmrubriek „Première" die de NOS-televisie van 19.04 tot ...ó./a uur via Nederland 2 uitzendt, zal onder meer aandacht worden besteed aan de Amerikaanse produktie in Nederland van de film „De kleine ark" naar een roman van de schrijver Jan den Hartog, aan de auditie die Erik Terpstra zaterdag jl. heeft gehoudeq, voor zijn nieuwe film en Anton Korthuis en zijn fil mopnamen. NED. HERV. KERK Beroepen te Neerlangbroek: C. J. van der Broek te Weesp. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bentheim (Did.): D. L. Averes te Leimuidén. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 Sportjournaal. 18.30 (U) Actualitei ten. 18.45 (K) Zandmannetje. 18.55 Nordschau-Magazin. 19.26 (K) Acro- batiekprogramma. 19.59 Program maoverzicht. WDR: 18.00 (K) Novel len aus dem Wilden Westen, TV-se rie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute met nieuws. 19.25 (K) Ansichtssachen, TV-spel). 20.00 (U) Journaal, weerbericht en weerbericht voor vakantiegangers. 20.15 Filmreportage. 21.00 (K) Repor tage uit Bonn. 21.25 (U) Adviezen. 21.30 (K) Simon Templar, detective- serie. 22.15 (K) Journaal, weerbericht en weerbericht voor vakantiegan gers. 22.30 Sich selbst d^r Nachste, TV-spel. 23.40 (K) Journaal. DUITSLAND 2 18.05 (U) Actualiteiten en muziek. 18.40 Dick und E>oof, film. 19.10 (U) Debbie gross in Fahrt, TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbericht. 20.15 Wer klingelt schon zur Fernsehzeit?, detective- film. Aansluitend: Nieuws. 21.25 (K) Nieuws uit de amusementswereld. 22.15 (K) Dagboek uit de protestant se wereld. 22.30 (K) Nieuws en weer bericht. Aansl.: Weerbericht voor vakantiegangers. 22.45-23.30 (K) Pilmkroniek met quiz. Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Stereo: Open Huis: gevarieerd programma. (19.30- 19.35 Nieuws). 21.00 Stereo: Gem. Zangvereniging en Noordhollands Philharmonisch orkest met zangso listen: klassieke muziek. 22.00 Metro polo-orkest met zangsoliste: amuse mentsmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Medelingen. 22.45 Stereo: Hoe later op de avond: licht instrumentaal kwin tet en zangsolisten. 23.15 Stereo: Lui de zaterdag uit: licht gevarieerd pla- tenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr.) (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32 Hie en Nu: actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum Laudamus: gewijde muziek (gr.) 8.30 Nieuws. 8.32 Touringclub: mededelingen, in formaties en tips voor de vakantie. 9.00 Theologische Etherleergang. 9.35 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.45 Stereo: Grand Gala du Disque Clas- sique-een selectie. 11.00 Nieuws. 11.03 Stereo: Moderne muziek (gr.) 11.15 Solarium: hoogtezonprogram- ma voor iedereen. 11.55 Mededelin gen. KRO: 12.00 Zonder grenzen: ru briek over missie en zending. 12.10 Uit balans: uitzending in samenwer king met het NKOV. 12.14 Marktbe richten. 12.16 Overheidsvoorlichting: Franco huis: informatie voor het bedrijfsleven. 12.26 Mededelingen t.'o.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Buitenlandse commentaar. NOS: 13.00 Vliegende schijven: verzoek- platenprogramma voor onze militai ren. KRO: 14.00 Stereo: PM: een weekblad met veel plaatjes. (16.00 Nieuws). NOS: 16.30 Inzet: een pro gramma over amateuristische mu ziekbeoefening. HIRO: 17.00 HIRO- Magazine. KRO: 17.30 Stereo: Zesne- genplus: licht muziekprogramma. 18.19 KRO Kanjer Koning Kompeti tie. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Stereo: Radio Schoolkoor 1969: Meisjeskoor. 19.30 Sjook where the action is; jongerenprogramma. 20.00 In antwoord op uw schrijven: ver- zoekplatenprogramma. (21.00-21.10 Wereldkampioenschappen wielren nen op de baan voor profs en ama teurs in Leicester). 22.00 Trouba dour: luisterliedjes. 22.35 Avond gebed. 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: Goal: een muzikaal sportprogramma met commentaren, reportages en ge kruide nieuwtjes. (22.40 In dit pro gramma o.a. Wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan voor profs en amateurs in Leicester). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn, ge varieerd programma. (10.00 en 11.00 Nieuws). NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Radio Nordring Helgoland; popmu ziek. NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Nee. we noemen geen namen: licht pla- tenprogramma met verzoeknum mers. (14.00 en 15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 Four o'clock tea: geva rieerd muziekprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Hier en Nu: we kelijkse sportshow met lichte platen. (Tussen 17.00-18.00 Reportage We reldkampioenschappen wielrennen op de baan voor profs en amateurs in Leicester).

De Vallei | 1970 | | pagina 6