Hennie Hondeveld'. „Ik hoop me bij de eerste tien te klasseren" H.KOKff Regen spelbreker in Leicester Jansen met Heil op de vuist Heath opende de W.K. HERRIE OM DE ROLLEN Ajax gelijk tegen Brugge A.G.O.V.V. FEYENOORD Nationale roeistrijd Sneekweek APELDOORN „Ik hoop nu eens bij de eerste tien te ein digen", zegt Hennie Hondeveld, die volgende week dinsdag met de dames-wielerploeg vanaf Schiphol naar het Engelse Leicester vertrekt om er deel te nemen aan de wereldkam pioenschappen op de weg. Het wordt de vierde keer dat de in Apeldoorn woonachtige wielercrack sinds acht maanden getrouwd met masseur Jaap Faber - aan de WK deelneemt. „De laatste twee keer heb ik pech gehad. Het zou nu wel eens leuk zijn om wat hoger in het klassement te finishen". „PLAT" VERF Okker tweede geplaatst SPORT IN 'T KORT LEICESTER De Belg Meuleman. in de strijd om de wereldkampioenschappen op de baan, gangmaker o.m. van der- ny-specialist Theo Verschueren, heeft zijn zin gekregen. Nadat hij woensdag bakzeil had moe ten halen bij een voorstel om de voetbakken van de moto ren zodanig te wijzigen, dat er met een grotere snelheid ge reden zou kunnen worden, lan ceerde de Belg nauwelijks 24 uur later de gedachte om de rol in plaats van op zeventig op tachtig centimeter te stellen. Dit voor stel ontmoette opnieuw grote weerstand, vooral van de Neder landers, die de Spanjaarden aan hun zijde kregen, maar kwam er toch door, omdat de Belgische coach Daemers bij de stemming voor het voorstel van Heuleman bleek. EK tafeltennjs Ilja Keizer snel Zondag 16 augustus: Bekerwedstrijd DAMES TETS OS RECH TE Zwemrecord Merckx sterk Succes gewenst VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 Hennie Hondeveld, 24 jaar oud, allround sportvrouw - in de veldloop en op de schaats staat zij ook haar mannetje - speelt met de gedachten om het volgend jaar een punt achter de topsport te zetten. „Ik ga het in ieder geval wat kalmer aan doen. We hebben het te druk met de zaak aan huis. Een bovendien moet je ook nog een goede huisvrouw zijn". Tijdens haar eerste wereldkam pioenschap in Heerlen veroverde Hennie Hondeveld de elfde plaats. Het jaar daarop, in Imola (Italië), reed ze „plat". Het resultaat was een negentiende plaats. En verleden jaar toen de WK in het Tsjechische Brno werden gehouden, kreeg Hennie Hondeveld op één kilometer voor de finish opnieuw een lekke band. Ze zat toen in de kopgroep. Een der tiende plaats was de schrale troost. Dit jaar werd ze ichter Keetie Hage tweede tijdens ie Nederlandse kampioenschappen t p de weg en on langs veroverde Hennie in Apel doorn de vierde plaats bij het baan- kampioenschap achtervolging dat opnieuw op naam kwam van de sterke Zweeuwse. Hennie Hondeveld: „Ik heb wel vertrouwen in de WK. Maar dan moet ik wel een beetje geluk heb ben. Ik heb er hard voor getraind. Gemiddeld zo'n 50 kilometer per dag. De ene dag wat intervaltraining en korte sprintjes, de andere dag meer het werk op de grote afstand". De Nederlandse damesploeg voor de weg bestaat uit de zusjes Hage, waarvan Keetie zich al in Engeland bevindt, Truus Smulders, Thea van der Plaat, Janny Jonkers en Hennie Hondeveld, de oudste van het stel. Eefje Helder en Keetie Hage fietsen bovendien op de baan. Hennie Hondeveld: „Ik geloof wel, dat Keetie op de baan goed uit de voeten zal komen. Ze is sterker gaan rijden. Ze is ook de enige, die een goede kans maakt, 'n Klasse apart. We proberen wel eens om haar bij te benen, maar het lukt gewoon niét". LEICESTER Wat velen gevreesd hadden is een feit geworden. Op de dag, dat de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in Leicester begonnen, is 't, nadat de zon 14 dagen achtereen had geschenen, gaan rege nen, waardoor het programma naar vrijdagochtend verschoven moest wor den. Er waren, nadat de start van de tijd- race over 1000 m al bijna drie uur was uitgesteld, slechts negen van de 20 deelnemers op dit nummer over de pis te gegaan toen de wedstrijdcommissa rissen besloten pas de volgende ochtend weer verder te gaan. Van die negen coureurs was de Rus Kravesov met 1.9.23 de beste en de Surinamer Gerard Bru- nigs met 1.15,8 de slechtste. De echte kanshebbers onder wie de Fransman Pierre Trentin, de Nieuwzeelander Kent, de Nederlander Van Doorn, de Deen Fredborg, de pool Kierzkofski en de Italiaan Sartori waren nog niet aan bod gekomen. Trentin stond 's avonds om zeven uur wel klaar om onder een loodgrijze hemel zijn rit van de waar heid te gaan volbrengen maar toen coach Gerardin bemerkte dat de baan nog niet volkomen droog was, werden de commissarissen bewerkt. Men vond de situatie terecht te gevaarlijk. Want de baan, die uit maccadam be staat, is op verzoek van de Eurovisie wit geschilderd ten behoeve van de kleurenuitzendingen. Deze verflaag nu is er de oorzaak van dat al bij het begin van een buitje de baan spiegelglad wordt. Hoe levensgevaarlijk deze piste dan is hadden de Nederlanders tijdens de ochtendtraining bemerkt. Er waren nauwelijks enkele druppels gevallen toen achter elkaar Frans van de Ruit en Arie Hassink onderuit gleden en schaafwonden opliepen. Sprinter Jan Janssen zag het en kon zich nog net in veiligheid brengen door het tempo te verhogen en op het rechte eind naar beneden te sturen. „Zo iets heb ik nog nooit meegemaakt", zei de Zaankanter geschrokken. Hij was nJ. bijna tegen een pijler van de loopbrug over de baar gefietst. Iedereen vroeg zich af wat da: moest worden wanneer het onverhoopt tijdens een stayerserie gaat regenen. „Die vliegen dan subiet de baan uit", meende stayerscoach Wierstra. „Ze hadden net als in Amsterdam fijn zand door de verf moeten mengen dan had den ze nergens last van gehad. Het ad vies kwam te laat. In spanning ziet ie dereen de komende dagen tegemoet. HAMBURG Bij de 64-ste interna tionale tenniskampioenschappen van Duitsland, die van 10 t/m 16 augustus a.s. in Hamburg worden gehouden, is Tom Okker finalist van verleden jaar als tweede geplaatst. De Austra lische titelhouder Tony Roche staat eer ste op de plaatsingslijst. Deze ziet er als volgt uit: Heren: 1. Tony Roche (Austr.); 2. Tom Okker (Ned.); 3. Jan Kodes (Tsj.-Sl.); 4. Ilie Nastase (Roem.); 5. Zeljko Franulovic (Z-SL); 6. Bob Hewitt (Z.A.); 7. Mark Cox (G-B.); 8. Nicola Pilic (Z-Sl.). Dames: 1. Judy Dalton Tegart (Austr.); 2. Hei- ga Niessen (W.-Dld.); 3. Winny Shaw (G-B.); 4. Virginia Wade (G-B.); 5. Ker ry Melville (Austr.); 6. Karen Krant- zoke (Austr.); 7. Annette du Plooy (Z-A.); 8. Helga Hösl (W-Dld.). De Egyptenaar Ismael el Shafei, die in de eerste ronde van het Ameri kaans kampioenschap voor professio nals in Brookline Tom Okker uitscha kelde, heeft woensdag zijn meerdere moeten erkennen in Arthur Ashe. De Amerikaan won met 63, 64. Voor de kwartfinales plaatste zich eveneens Tony Roche. De Australiër versloeg zijn landgenoot Fred Stolle met 76, 67, 6—1. De Chileense tennisser Jaime Fillol heeft donderdag in de kwartfinales van het open Amerikaanse kampioen schap voor professionals gezorgd voor een daverende verrassing. Hij versloeg de Amerikaan Clark Graebner, die de als eerste in dit toernooi geplaatste John Newcombe (de Wimbledonkam- pióen), eerder de nederlaag had toege bracht. De setstanden waren: 46, 75, 6—3. LEICESTER Het gebeurde in de eetzaal van de Beaumont Hall, waar een groot aantal renners voor de duur van de wereldkampioenschappen zijn on dergebracht. Zonder dat iemand er erg in had vlogen twee Nederlandse soigneurs elkaar in de haren. Het waren Jan Heil, een van de verzorgers van de Nederlandse ploeg en de Amsterdammer Leen Jansen, die bij dit titeltoer- nooi de zorg over de Polen op zich zou nemen. De vechtpartij duurde niet lang, maar had wel een bloedig verloop. Want Leen Jansen was by de aanval achterover gevallen en had zijn rechteroor beschadigd aan een tafel. Het oor bloedde hevig, maar gelukkig niet uit een ernstige wond. De ruzie was ontstaan, toen Jan sen, die woensdag te laat was aange komen, doordat hij onderweg een ern stige aanrijding had gehad, aan Bert Boom had gevraagd een paar brood jes voor zijn dochter klaar te maken. Terwijl de wereldkampioen der amateurstayers daarmee bezig was, kwam Jan Heil tussenbeide en gooi de het brood en een stuk kaas op de Poolse tafel. Daarbij gingen een paar glazen vruchtensap om. Later, na de vechtpartij, die de image van de Nederlanders geen goed deed, zei Jan Heil in te zien, dat hij fout was geweest. „Daar heb ik nu weinig meer aan", mompelde Jansen, voorzichtig aan zijn bescha digde oor voelend. 's Avonds kwam Jansen onthutst terug bij de Amerikanen, die hem wel konden betalen en hem in dienst hadden genomen. Hij vertelde Jat KNWU-voorzitter P. van Dijk had gedreigd zijn licentie als soigneur in te trekken als hij zich nogmaals in het gebouw van de Nederlanders zou laten zien. De Amsterdammer had zich bij deze mededeling moeilijk kunnen neerleggen en merkte op dat dat een dictatoriaal besluit is. „Het is maar goed, dat de Amerikanen ergens an ders wonen, want veronderstel dat de Polen mij wel hadden kunnen be talen, dan had ik toch wel eens wil len zien wie mij uit die eetzaal had kunnen weghouden", zo zei hij zie dend. Sergi Kravkov, een van de weini ge renners, die gisteren op de pis- te verscheen. En dat terwijl oud-wereldkampioen Leo Proost duidelijk had laten weten tegen te zyjn. „Ik ben ertegen, maar wat kan^ ik doen", had de ex-wereldkam pioen hulpeloos gezegd. Proost immers wist ook dat Daemers en de andere Belgische officials meer vertrouwen hebben in de mogelijkheden van Ver schueren. Het spel werd door onze zuiderburen handig gespeeld. Zij wisten zich ge steund door de sterke stem van hun landgenoot Bribosia, lid van de techni sche commissie, en verzamelden ook hier en daar steun van andere gangma kers. Toen het uiteindelijk op stemmen aankwam, stonden Arie Zwartepoorte en de Spaanse leider, die het verschil hadden willen delen en de rol op 75 centimeter hadden willen hebben, voor een verloren zaak. „Het is een schan- THORNABAY De Nederlandse jongensploeg heeft in de strijd om de negende tot en met de 16de plaats tij dens het toernooi om de Europese jeugdkampioenschappen tafeltennis in Thornabay woensdag met 3-5 verloren van Polen. De Nederlandse teams bereikten eer volle klasseringen. In de strijd om de elfde plaats wisten de jongens te win nen van Italië, 5-2. De meisjes eindig den zelfs als negende door een zege van 3-2 op Frankrijk. Coach Dusan Ti- german toonde zich zeer tevreden over de verrichtingen van zijn pupillen. OSLO De Nederlandse atlete Ilja Keizer heeft gisteravond in het Bislet- stadion in Oslo de 1500 meter gewonnen in de voortreffelijke tijd van 4.16.6. Vanaf heden kaarten in voorverkoop verkrijgbaar bij de volgende sigarenwinkeliers C. VAN WERVEN J. BROUWER J. VAN ASSELT G. H. WOLBERS DE ZUIDERPOST L. P. DE GRIP H. G. HINSEVELD A. VISCH J. TAMBOER H. DE BOER Raadhuisplein Arnhemseweg 113 Marktplein Stationsstraat 15 Schubertplein Asselsestraat 281 Asselsestraat 155 Asselsestraat 73 Sumatralaan 33 Winkelcentrum Anklaar en bij Sparwinkel A. J. ROESCHER Rembrandtlaan 33 Tevens woensdagavond 12 augustus van 19.00 - 21.00 uur en zondag 16 augustus van 10.00 -12.00 uur in het clubgebouw. daal, dat zo ie Is kan gebeuren", zei KNWU-voorzitte r P. van Dijk, die bij de behandeling van de affaire aanwe zig was geweest, „die gangmakers heb ben veel te veel te zeggen". De Nederlandse stayerscoach, Martin Wierstra, zat nu voor de moeilijkheid om voor Bert Boom, die in de eerste se rie moest starten, een nieuwe versnel ling uit te dokteren. „Dat is wel heel erg moeilijk zonder de gelegenheid tot oefenen te hebben", zei Wierstra. In overleg met Boom kwam hij toch tot een oplossing. Maar Wierstra bleef nog lang kwaad. „Het ging al niet snel met de rol op zeventig, maar nu met een afstand van tachtig lijkt het hel hele maal op een derny-koers. We zouden nu eigenlijk nog snel Peter Post moeten laten overkomen. Dan zou Verschueren zich naar schrikken". AMSTERDAM De aanhoudende oostenwind heeft de organisatoren van de nationale roei-kampioenschappen gisteren op de eerste wedstrijdavond wel voor problemen gesteld. Het water van de Bosbaan in Am sterdam was namelijk dusdanig in cir culatie geraakt, dat de buitenste boeien geen gelijke wedstrijdkansen meer bo den en om die reden niet gebruikt kon den worden. Gevolg hiervan was, dat in enkele nummers alsnog voorwedstrij den ingelast moesten worden, hetgeen het programma danig deed uitlopen. Bij de tweetjes roeiden Benecke en Steenkist van Willem III de ervaren rotten Luynenburg en Stokvis van Ne- reus op 1750 meter met een fraaie tus- senspurt dusdanig in de vernieling, dat slagroeier Luynenburg er geen heil meer in zag en op ruime afstand van de finish de „pijp aan Maarten" gaf. Bij de skiffeurs gaf d'Hoore een zo mogelijk nog fraaiere vertoning ten beste door favoriet Munneke van Gyas na een lang volgehouden en uitmuntend opgebouwde eindspurt pal op de finish lijn te verslaan. De Nereus-dames eisten de titel in de gestuurde vier voor zich op. Opopoi- Charon trachtte vergeefs de ploeg voor te blijven. Toen in de slotfase de ver moeidheid ging tellen, volgden enkele „vuile klappen" elkaar snel op. De ploeg moest laten lopen en werd in het zicht van de finish kansloos. De uitslagen van de eerste finales: Heren (elk nummer over 2000 meter): Twee zonder stuurman: 1. Willem III (Benecke-Steenkist) 7.24.06; 2. Ne- reus III 7.26.74; 3. Nereus I 7.35.65; 4. Telamon 7.40.19. Skiff: 1. d'Hoore (Proteus-Eretes) 7.38.28; 2. Munneke (Gyas) 7.38.59; 3. Bruyn (Skad) 8.01.43; 4. Toorenburg (Willem III) 8.03.13; 5. Hartog (Wil lem III) 8.06.50; 6. Van Veersen (Gouda) 8.25.51. Dames (elk nummer over 1000 meter): Vier met stuurvrouw: 1. Nereus (Vos- maer-De Bruyn Bos Menke I Kroes Westerweel (stuurvrouw) 3.56.50; 2. Opopoi (Charon) 4.05.51. A Premier Heath maakt hier eenderlandse wielerploeg, v.l.n.r. Brand. praatje met Zwartepoorte. Op de Eef je Helder, Keetie Hage en Nieu- achtergrond een gedeelte van de Ne-wenhuis. BRUGGE Ajax heeft gisteravond voor tienduizend toeschouwers in Brug ge tegen de FC Brugge met 22 gelijk gespeeld. De thuisclub nam ogenblikkelijk het initiatief en al na drie minuten verras te Thio, die langs de verbouwereerde Stuy raak schoot: 10. De Belgen bleven in de aanval gedu rende het eerste half uur. Toen ont worstelde Ajax zich aan de omklem ming en Swart zorgde voor de gelijk maker. Toch kwam in de tweede helft, on danks veel aanvallen en enig overwicht van Ajax FC Brugge weer aan een voorsprong. Linksachter Hendrikx, he lemaal naar voren opgerukt, profiteer de van een fout van Stuy: 21. Het leek er lang op dat dit de eind stand zou worden, maar een loeiend schot van Piet Keizer kwam via de on derkant van de doellat achter doelman Sanders terecht. De scheidsrechter, de Belg Loreaux kende het doelpunt ten onrechte niet toe. Even later compen seerde hij deze fout door ten onrechte een strafschop aan Ajax toe te kennen voor een lichte overtreding. Dick van Dijk scoorde: 22. De opstelling van Ajax: Stuy, Vaso- vic, Suurendonk, Krol, Hulshoff (na 60 minuten Neeskens), Rijnders, Swart, WURSELEN De Westduitse zwem ster Angelika Kraus heeft donderdag tijdens de Duitse kampioenschappen in Würselen het Europees record 200 me ter rugslag gebracht op 2 minuten en 27,1 seconden. Het oude record stond sinds 5 april jl. op naam van de Hon gaarse Andrea Gyarmati met 2.27.6. Cruyff (na 70 minuten Mühren), Van Dijk en Keizer. 0 HVC noch FC Utrecht kon gis teravond in Amersfoort tot doelpunten komen. Olsen schoot na vijf minuten tegen de lat en na een kwartier miste Cabo voor de Utrechters maar juist door in het zijnet te schieten. Er werd aan beide kanten goed gespeeld. LUIK Het Belgische wielerfeno- ineen Eddy Merckx heeft donderdag weer geglorieerd op een wielersport avond op de Luikse Rocourt-baan. Hg won een tourcriterium zonder gangma- king over een uur door drie van de zes klassementsspurten te winnen. De andere winnaars waren zijn land genoten Hennikene (2x) en Van Rij- ckegem. Ook in het ploegenomnium waarin hij met Swerts reed, was Merckx onweerstaanbaar. Gezamenlijk versloe gen zij Roger de Vlaeminck en Van Springel met gemak. De algemene afval-wedstrijd werd een overwinning voor de Belg Van den Berghe. Tweede en derde werden res pectievelijk de Brit Wright en de Fransman Aimar. De Nederlanders Jan Janssen, Joop Zoetemelk en Eddy Beu gels eindigden respectievelijk als ne gende, veertiende en twintigste. De Nederlander Richard Bukacki heeft donderdag in de Belgische plaats Buggenhout een internationaal wielercri- terium voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde de J87 kilometer af in 4 uur en 20 minuten. Tweede werd de Neder landse titelhouder Peter Kissner en derde de Belg Frans Verbeeck. Harry Steevens (vierde), Jos van der Vleuten (vijfde), Daan Holst (zevende) en Eef Dolman (negende) eindigden in de voor ste gelederen. Leicester De Engelse eerste mi nister Edward Heath, die donderdag in de stromende regen voor een vrij wel verlaten stadion de wereldkam pioenschappen wielrennen opende, is op en top een Engelsman. Na de plechtigheid die normaal doorgang vond met het hijsen van de vlaggen, toespraken, het spelen van het volks lied, het afvuren van saluutschoten en het oplaten van slierten kleurige bal lonnen, maakte de premier een rond gang door het stadion en kwam daar bij ook langs de cabines. Bij de Ne derlandse box, waar vrijwel de gehele ploeg aanwezig was, liet hij zich uit voerig door Frans Mahn voorlichten over het doen en laten van de wiel renners. Voordat hij doorliep, wenste Heath de Nederlanders succes in het wereldkampioenschap, maar voegde er wel aan toe: ,,Als jullie de Engelsen maar niet verslaan" SNEEK De Friezen hebben op ei gen water een zware nederlaag moeten ljjclen in de laatste teamontmoeting Holland-Friesland in de Regenbogen. Op het Sneekermeer stond maar een zeer licht briesje, waardoor de Friezen, die bij zwaar weer op hun best zijn, enigszins van slag af raakten. De Hollanders vormden e en front van drie zeilers, met de Alkmaarder Piet Booy op kop. Achter hem verde digden Rob van Asten en Jan Metzelaar zich met succes tegen eventuele Friese aanvalsacties. De eerst aankomende Fries was Van der Ven: vier De Hollanders be haalden in de teamontmoeting in totaal 95,3 punten en wonnen dus overtuigend van het Friese team, dat het slechts tot 70 punten bracht. SOU) De kampioen 1968 in de Soloklasse, Max Behrend, heeft zich gisteren door een uitstekende vierde race weer kan didaat gesteld voor de titel. Met een tweede plaats achter Struyc- ker is Behrend nu op de leidersplaats in het klassement gekomen. De lichtweer- race was funest voor Dick Koster, die als dertiende binnenliep en daardoor in het klassement van de eerste naar de vierde plaats tuimelde.

De Vallei | 1970 | | pagina 9