notities i Dierenziekenhuis klaar voor nieuwe plannen Voor tent en caravan nu 133.000 staanplaatsen Na tien jaar Wapenrenk: Fotografen betrappen vuil in de natuur Wf 9 m m HOND EN KAT VREDIG IN DE ZIEKENKAMER i 1 Iff H ll if If 1 1 A Iff B 4 if If fij m 4 1 a If fff in 0 li If p Vakantiekrant doet 't goed Fietsend naar de varkens Twee m iljoen brommers De Veluwe gemiddeld het duurst Kortsluiting door alen Vissen tussen het groen SCHAKEN door H. Kramer Chirurgie Prijzen Sanitair BRIDGE DAMMEN CRYPTOGRAM Tie Raad van Europa heeft 1970 uitgeroepen tot Na tuurbeschermingsjaar en in het kader daarvan heeft de Stichting Recreatie (in samen werking met nog enkele in stanties) een nationale foto- en filmwedstrijd uitgeschre ven voor iedereen. Mooie fo to's kunnen ook met eenvoudi ge camera's gemaakt worden en daarom heeft iedereen kans op een prijs. 'Natuur in focus' heet die wedstrijd. Het is de bedoeling dat we eens extra gaan letten op al datge ne, dat niet thuishoort in het si Met enig geduld aan beide kanten van de tafel kom je een heel eind. En werkelijk dan kan de hond zelf er nog verbaasd van opkijken dat het allemaal nogal meegevallen is. liet Wageningse dierenhos- pitaal „De Wagenrenk", streekziekenhuis voor zieke dieren aan de Zuid-Veluwe - zoom, bestaat 10 jaar. In deze periode heeft het gebouwen complex aan de Keijenbergse- weg door de grote toeloop van patiënten de nodige verande ringen en verbeteringen on dergaan. Wil men echter niet achterop raken, dan zal ook in de toekomst dezelfde energie ke wijze van aanpak gehan teerd dienen te worden. Daar om staat geneesheer-directeur G. H. P. J. Gouda Quint al weer een volgende uitbreiding voor ogen. Nog vorig jaar werd de vleugel van het hoofdgebouw aanzienlijk gemoderniseerd, waardoor het ziekenhuis de beschikking kreeg over een nieuwe keuken en tevens de huisvesting van de dieren aan de eisen van onze tijd werd aangepast. Het hoofdgebouw zelf is in de loop der jaren, zowel van binnen als van bui ten, geleidelijk aan opgeknapt. Intern werd vooral aandacht besteed aan de modernisering van de röntgenafdeling en uitbreiding van de operatieka mer. Door al deze verbeterin gen neemt het ziekenhuis mo menteel een aparte plaats in de harten van veel dierenlief hebbers in, want men weet, dat de medische verzorging van het dier bij „De Wagen enk" in goede handen is. Mede door de samenwerking met Ouwehand's dierenpark heeft deze verzorging betrek king op velerlei diersoorten. Volgens de heer Gouda Quint varieert dit van leeuw tot schildpad, alhoewel het meren deel toch doodgewone honden en katten zijn. Op het ogenblik heeft de heer Gouda Quint dan ook zo'n zeventig van deze dieren onder behandeling. De dieren, die alleen op advies van de dierenarts in het zie kenhuis worden opgenomen, krijgen ieder de beschikking over een eigen hok. Dit is vrij riant zodat een grote mate van bewegingsvrijheid wordt geno ten en de dieren niet alleen af hankelijk zijn van het dage lijkse uitstapje naar de vlakbij gelegen speelweide. Door de tralies voor de hokken dit jaar gedeeltelijk door glas te ver vangen is de heer Gouda Quint ook van het specifieke gevangenisidee van de hokken afgestapt. Tie Wagenrenk is wat zijn structuur betreft uniek in Nederland. Het Wageningse dierenziekenhuis is een stich ting, waarin de gemeenten Wageningen en Renkum parti ciperen. Het stichtingsbestuur omvat negen leden. Naast ver tegenwoordigers van beide ge meenten hebben hierin ook le den van de dierenbescher mingsafdelingen en een poli tiefunctionaris zitting. Elders zijn wel meer van dergelijke particuliere instellingen. Tie Wagenrenk is gespeciali- seerd op het gebied van dierenchirurgie. Het operatie- team bestaat uit dokter Gouda Quint en dokter A. L. Donker, die beiden in Renkum wonen. Op alle dagen wordt geope reerd, al is bijvoorbeeld de dinsdag speciaal op de sterili satie van poezen gericht. Voor deze chirurgische ingreep is een speciaal steriildsatiefonds in het leven geroepen, dat on der de Renkumse dierenbe schermingsafdeling ressorteert. Dit fonds stuurt de hiervoor in aanmerking komende die ren naar De Wagenrenk door. Dokter Gouda Quint is bijzon der ingenomen met dit initia tief, want zegt hij: „Je kunt beter voorkomen dat de dieren geboren worden dan ze later te moeten afmaken". /Indanks de veelheid aan werk wordt het Wage ningse dierenziekenhuis door slechts enkele personen ge rund. Naast de dokteren Gou da Quint en Donker zorgen een beheerder en twee assis tentes voor het dagelijks wel en wee van de dieren. In drukke zomermaanden, waar in veel mensen hun huisdieren uitbesteden, wordt dit aantal door enkele volontairmeisjes aangevuld. Mag de Wagenrenk zich in een groeiende belang stelling van het publiek ver heugen, toch heeft het hospi taal wel enige financiële zor gen. De behandeling en ver zorging van de dieren is na melijk zo kostbaar, dat men maar net het hoofd boven wa ter weet te houden. „Mensen kunnen nu een maal bij een ziekenfonds te recht en dieren niet", zegt de heer Gouda Quint. Teneinde het ziekenhuis toch enig fi nancieel soelaas te verschaf fen is indertijd de donateurs vereniging „Vrienden van Wa genrenk" opgericht. Geneesheer-directeur Gouda Quint is uiteraard tevreden over de bestaande toestand, doch de steeds groeiende be langstelling maakt een vol gende modernisatie noodzake lijk. Hij wil voornamelijk de röntgenafdeling nog eens op de helling zetten. Hiervoor zijn al lang plannen aanwezig, alleen ontbreekt het geld nog. Via gemeentelijke subsidie en de supportersclub hoopt hij het een en ander toch binnen niet al te lange termijn te rea liseren. Tedere dinsdag is er een fietstocht naar de wilde zwijnen in de Onzalige Bossen op de Oost-Veluwe. Deze toch ten, die onder deskundige lei ding staan, worden gemaakt vanuit Dieren, waar men iede re dinsdag om 9 uur 's mor gens vanaf het Wilhelmina- plein vertrekt. Om omstreeks 12 uur is men dan weer terug in Dieren. De kosten voor deelname bedragen 0,50 per persoon; kinderen betalen 0,25. Huurfietsen zijn desge wenst beschikbaar. TT e Vakantie krant, die de Streek-WV Achterhoek in het vroege voorjaar heeft itgegeven, blijkt een enorm :ucces te zijn. De plaatselijke VVV's de bungalow- en kam- peerbedrijven en de hotels, die aan de uitgave meewerkten, ontvingen gezamenlijk duizen den reacties. Ook op het streekkantoor in Zutphen veroorzaakte de krant een enorme drukte. Honderden telefoontjes om nadere informaties stroomden binnen, en dit gaat nog dage lijks door. De VVV-informa- trices in Zutphen kunnen het momenteel nauwelijks bijhou/ den. Per dag worden nog steeds tientallen kleurige kranten aan belangstellenden verzonden, en worden honder den inlichtingen verstrekt.. De totale oplage bedroeg een kwart miljoen stuks. Er zijn 65.000 exemplaren in reserve gehouden, die medio augustus zullen worden verspreid. Men wil hiermee trachten het naseizoen zoveel mogelijk „op te peppen". Op basis van het overweldigende succes, heeft de Streek-VVV inmid dels een nieuwe Achterhoek- Vakantiekrant in produktie genomen. Deze zal waar schijnlijk groter worden, om dat van vele zijden belangstel ling is getoond om hierin te worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling de nieuwe krant in december gereed te hebben. landschap zoals rommel, die door onverantwoordelijke mensen, in het water gegooid is. Want zijn de mensen, die dit hebben gedaan minder verantwoordelijk dan de 'grote jongens', die de grote rivieren en met name de Rijn vervui len? Een deskundige noemde overigens als de belangrijkste 'vuilmakers' onlangs: zouten (uit de kalimijnen in de Elzas), menselijke afvalstoffen uit riolen, oliën en mineralen, synthetische wasmiddelen (die een enorme schuimvorming geven), radio-actieve stoffen en koelwater van de energie bedrijven (dat de temperatuur van het water omhoog stuwt en daardoor het biologisch le ven in de rivier bedreigt). Over die vervuiling van wa ter, lucht en bodem kunnen we iets in beeld brengen. Liefst met een paar contraste rende beelden, zo mogelijk zelfs in één opname. Alle in lichtingen óók over de onder werpen die daarbij ter be schikking staan, verstrekt de fotohandel en aangevraagd per briefkaart de Stichting Recreatie, Kerkhof laan 11a, Den Haag. Tins land telt momenteel ruim twee miljoen brom fietsen op iets meer dan 13 miljoen Nederlanders. Dit be tekent een verhouding van 1 brommer op 6,5 inwoners en met dit cijfer staat Nederland bovenaan de internationale ranglijst. In Frankrijk waar deze tweewieler van oudsher zeer populair is, heeft één op iede re negen inwoners een brom mer. Dan volgen volgens een opgave van de RAI Zweden (1:11) en Zwitserland (1:14). Relatief minder brom mers zijn er in Denemarken (1:24)» België (1:26) en Italië (1:27). In West-Duitsland (1:55) en Engeland (1:110) is het ge bruik achtergebleven, hetgeen voornamelijk kan worden toe geschreven aan de in deze lan den geldende bepalingen. /lp ruim 1500 kampeerter- reinen in Nederland is de totale toegestane capaciteit op 't ogenblik ca. 133.000 staan plaatsen. De potentiële capaci teit zal ongeveer een kwart miljoen staanplaatsen zijn, maar op een groot aantal daarvan rust nog een verbod van overheidswege. Deze cij fers komen uit een rapport van de Nederlandse Kampeer- raad, die een onderzoek heeft ingesteld naar de toeneming van het aantal verhuurder sei zoenplaatsen, het prijsverloop op de kampeerterreinen en de sanitaire voorzieningen. Het aandeel van de vaste staanplaatsen blijkt dit jaar toegenomen te zijn tot 59 pro cent tegen 43 procent in 1968. De sterkste concentraties hier in worden gevonden op de kampeerterreinen in het wes ten van het land, rondom de grote bevolkingscentra. Naar mate de afstand van de rand stad naar de toeristische stre ken groter wordt, neemt het aantal seizoenplaatsen af. Hierbij moet echter wel be dacht worden dat factoren als bereikbaarheid van de streek en de seizoenprijs dit beeld kunnen verstoren. TJet gemiddelde landelijke all-in tarief per persoon per nacht/dag/etmaal voor het toeristische-vakantiekamperen ren bedroeg in 1968: 1,26 en in 1969: f 1,43, terwijl voor het seizoentarief voor tenten en toercaravans in 1968 en in 1969 resp. f 255,- en f 282,- werd gevraagd. Voor de grote stacaravans vragen de exploitanten gemid deld f 302,-. De laagste all-in tarieven voor beide jaren vin den we op de kampeerterrei nen in het noorden en oosten van ons land (inclusief de Waddeneilanden). Dit geldt evenzo voor de tarieven voor een vaste standplaats voor een tent, toercaravan en stacara van. Vooral voor 1969 blijkt dat de kampeerondernemers op de Veluwe, Veluwerand, etc. gemiddeld genomen de hoogste kampeertarieven vra gen. Wat bij de beschouwing van de gemiddelde tariefstij- gingen in de periode 1968/'69 het meest in 't oog springt zijn de min of meer onevenwichti ge procentuele verhogingen in de verschillende gebieden voor alle tarieven. Te verwachten zou zijn dat de kampeeronder- nemer zijn tarieven van 1968 met een zelfde percentage zou verhogen (o.a. door het invoe ren van de BTW). Tn de van oudsher bekende 1 recreatiegebieden, de Ve luwe, Utrechtse Heuvelrug, 't Gooi en de Noordzeekust streek, is de kwaliteit van de sanitaire installaties van een iets minder gehalte dan in de „jonge" recreatiestreken. In overig Nederland, waaronder de watersportgebieden wordt echter een afwijking van dit patroon gesignaleerd: globaal 10 procent lager. Kwantitatief is het sanitair op de kampeer terreinen niet geheel onbevre digend, m.u.v. de terreinen in het Hollandse en Zeeuwse kustgebied. Op circa 81 pro cent van de in dit onderzoek vertegenwoordigde kampeer terreinen is de sanitaire in stallatie als voldoende rein ge kwalificeerd. Het zijn echter vooral de terreinen in overig Nederland, waaronder de wa tersportgebieden, waar de reinheid van het sanitair nog het één en ander te wensen overlaat. Op ongeveer 78 procent van het aantal kampeerterreinen met een gezamenlijke capaci teit (in 1968) van globaal 391.000 kampeerslaapplaatsen wordt het effluent van het sanitair via septictanks in de grond afgevoerd. Slechts circa 9 procent van het aantal kam peerterreinen met een capaci teit van ongeveer 69.000 slaap plaatsen heeft een aansluiting lie machtige sidderalen in het aquarium van Ouwe hands Dierenpark hebben de elektrische installatie, waarop de voltages zijn af te lezen die deze stroomverwekkende palingen voortbrengen, gron dig vernield. Ook de licht jes flikkeren niet meer op en het toetertje zwijgt in alle talen. De apparatuur is bere kend op 600 volt. De stroom stoten van de alen waren plot seling zo sterk, dat de techni sche installatie volkomen bleek te zijn doorgebrand. Een plekje voor velen. op een rioolstelsel. De overige 15 procent van de terreinen loost het effluent via een sep- tictank naar het oppervlakte water. l>ij het wo«rd „vissport" wordt niet in de eerste plaats aan de Veluwe gedacht. Toch, als we eens nader op on derzoek gaan, blijkt dat de hengel op verschillende plaat sen uitgeworpen kan worden. Daarbij hoeven we dan nog niet eens direct aan de Flevopolder of de randmeren te denken. Het is wel duidelijk, dat daar viswater genoeg is. Een spe ciale service is echter wel, dat de visplaatsen met bordjes langs de weg zijn aangegeven. Dat bespaart onbekenden in „het nieuwe land" veel zoeken. Verder moeten wij op het Veluwse land niet het Apel- doorns- en Griftkanaal vergei ten. De vissers kennen dit wa ter al goed, want in deze tijd van het jaar staat daar menig een naar zijn dobber te tu ren. Er is alleen de wettelijk verplichte vergunning beno digd, die o.a. te verkrijgen is bij de Apeldoornse Hengel sport Vereniging. Tenslotte het viswater, dat waarschijnlijk de laatste tijd het meest in de'publiciteit ge weest is: de karpervijver op de Hoge Veluwe. Op vrijdag-, zaterdag- en zondagmorgen mag men er voor ƒ15,- per hengel vissen. Dat deze plaats bijzonder in trek is, blijkt uit het feit, dat men al de 500ste visser kon verwelkomen. Hij mocht gratis vissen en kreeg bovendien een waardebon van 25,-, te besteden aan visse- ij-artikelen. Vissers die belangstelling hebben, moeten wel eerst even reserveren. Dit kan donder dags onder tel. 05768-230. Om Internationaal meester te worden moet men binnen drie jaar tweemaal een zogenaamd meester resultaat behalen. Om het te blijven moet men om de vijf jaar een nieuw meesterresultaat behalen. Wie dat laatste niet doet blijft weliswaar in ternationaal meester - de titel wordt voor het leven verleend - maar zijn titel wordt passief. In het IBM-toernooi worden elk jaar passieve internationale mees ters in de gelegenheid gesteld hun titel te activeren. Dit jaar kreeg de Nederlander Lod. Prins die gelegen heid. Hoe het afloopt kan ik op dit moment nog niet zeggen maar zeker is dat Prins tot deze prestatie in staat is. Of het deze keer direct lukt hangt mede af van de vraag in hoe verre hij ingespeeld is. Prins is na melijk evenals de meesten van zijn leeftijdsgenoten, niet in staat om re gelmatig aan toernooien deel te ne men. Hieronder zien we Prins aan het werk. WIT: J. J. PIKET. ZWART: LOD. PRINS. (Amsterdam 1970) Half-Ita- liaanse opening. 1, e2-e4, e7-e5 2. Pgl-f3, Pb8-c6 3. Lfl-c4, d7-d6 (Prins is nooit een theoreticus geweest. Hij zoekt het daarom meestal in minder bekende varianten. De tekstzet is indertijd wel eens door Aljechin gespeeld.) 4. c2-c3 (Op direct 4. d4 kan 4 Lg4 volgen.) 4h7-h6 (Aljechin speelde hier 4De7 gevolgd door g6.) 5. d2-d4, Dd8-f6 6. d4-d5, Pc6-b8 7. Lc4-d3, Pg8-e7 8. Lcl-e3, g7-g5 (De eigenlijke pointe van de ogenschijn lijk zo passieve opzet van de zwart- speler.) 9. h2-h4. «5-g4 10. Pf3-d2. hfi-h5 II. g2-g3 (Beter lijkt 11. Pfl, Lh6, 12. Lxh6, Dxh6 13. Pg3 met het plan Pbl-d2-c4-e3 te laten volgen.) 11Lf8-h6 12. Pd2-fl, Pb8-d7 13. Pbl-d2, Df6-g6 14. Le3xh6, Dg6xh6 15. Pfl-e3, 0-0 16. b2-b4, a7-a5 17. a2- a4, c7-c6 18. d5xc6 (Hierna komt zwart los. Wit kon de druk vast houden met b.v. 18. Db3.) 18. b7xc6 19. 0-0, Lc8-b7 20. Pd2-b3. a5xb4 21. c3xb4, Ta8-d8 22. b4-b5 (Op deze wijse krijgt wit weliswaar een vrijpion maar daar staat tegenover dat de zwarte loper angstwekkend actief wordt. Doel treffender is 22. Dc2, d5 23. Pc5.) 22c6xb5 23. a4xb5, d6-d5 24. e4xd5, Pe7xd5 25. Pe3xd5, Lb7xd5 26. Ld3-h7f (Aldus wordt tenminste de gevaarlijke zwarte loper uitge schakeld.) 26Dh6 x h7 27. Ddl x d5, Dh7-g7 28. Tfl-el, Tf8-e8 29. Dd5-c6 (Pas na deze zet krijgt de zwartspeler de kans zijn tactische kwaliteiten te etaleren. Na 29. Ta7, Pf6 30. Dc6 was de aanwezigheid van de witte vrij pion voelbaar gebleven.) 29e5-e4! 30. Dc6-c2, Pd7-e5 31. Telxe4, Pe5-f3t 32. Kgl-g2 PRINS PIKET De opgave van de week: zwart speelt en wint. De oplossing komt in de volgende rubriek. OPLOSSING WIT WESTERINEN)Kgl, Df3, Tel en fl, Lc2 en d2, Pg3 en h5, pion nen a3, b2, c3, d4, f2, g2, h3. ZWART (RANTANEN): Kg8, Dd8, Ta8 en e8, Le7 en e6, Pc7 en f6, pion nen a5, b5, c4, d5, f7, g7, h6. Er volgde: 20. Ph5xg7, Kg8xg7 21. Ld2xh6f, Kg7 x h6_ 22. Df3-f4t, Kh6- g7 23. Df4-g5t. Kg7-f8 24. Dg5-h6f Kf8-g8 25. Pg3-h5! en zwart gaf het op. Vorige week legde ik u een eigen lijk zeer eenvoudig uitkomstpro bleempje voor. Zuid was gever en allen waren kwetsbaar, u raapte als oost de volgende verzameling op: Sch A H 9 8 Ha B 63 Ru 86 KI 7 6 54 Noord moest 3 SA spelen na het vol gende bied verloop: noord oost zuid west - - pas pas 2 SA pas 3 SA Pas pas pas De 2 SA opening belooft gewoon een sterk spel (20-22 punten) met een nogal evenwichtige distributie. De vraag was: „wat komt u uit?" Het biedverloop heeft u weinig wijzer gemaakt en dus ziet het er naar uit, dat u met uw uitkomst een schot in het duister zult gaan doen. Hoe moeten de downkansen voor dit contract beoordeeld worden? Daar hebt u geen flauw idee van, want u kunt niet bij benadering zeggen welke krachten uw partner in de strijd kan brengen. Hij kan nog een punt of 8 meebrengen, maar hij kan ook poploos zi jn. Het ziet er dus nog steeds naar uit, dat u met uw uit komst een slag in de lucht zult moe ten doen. Dat is echter toch niet waar. Er is naar mijn mening een uitkomst, die met kop en schouders boven de an dere mogelijkheden uitsteekt. U moet met schoppen heer uitkomen. Er zijn twee redenen die deze uit komst aangewezen maken: ten eer ste is er de kans dat partner iets als vrouw vijfde in schoppen heeft, zo dat van start af aan het contract down gespeeld kan worden. De downkansen zijn wel bijna zeker verkeken, zodra de tegenpartij aan slag komt, omdat de vereiste 9 sla gen of meer dan al binnen zijn voordat u nog eens aan de beurt komt. Als u een aanval wilt inzetten, moet u dat doen in de kleur, waarin u enige kracht hebt, want dan hebt u weinig hulp van uw partner nodig om die aanval succes te doen heb ben. De tweede reden die de schop penuitkomst tot uitverkoren uit komst moet maken, is het feit dat u dan eens rustig kunt kijken wat er op tafel komt en uw verdere acties kunt gaan plannen met meer gege vens tot uw beschikking. Het spel zag er als volgt uit: door G. J. R. Förch partij kan dan 3schoppenslagen maken en de rest aan de tegenpartij gunnen. Down gaat het contract dus allerminst, maar u hebt nog wel 3 slagen uit het vuur gesleept en als u een andere kleur als uitkomst had gekozen, zou uw partij zonder een enkele slag naar huis gestuurd zijn. Zulke overslagen zijn in een paren wedstrijd, en dit spel stamt uitein delijk uit een parenwedstrij^l, van het grootste belang. Nu eens een biedprobleempje uit Stockholm. Deze wereldkampioen schappen bevatten nogal wat grillig verdeelde spellen, maar het vol gende spel dat in het gemengde pa- rentoürnooi voorkwam, spande misschien wel de kroon. O-W zijn kwetsbaar en u hebt als zuid uzelf het volgende spel gegeven: Sch A Ha A VB987432 Ru - KI A 95 Een kaart die u niet elke dag in handen krijgt. Het biedverloop ont wikkelt zich als volgt: Sch 10 5 4 3 Ha 54 Ru H V 9 7 5 2 KI V Op de uitkomst van schoppen •heer zult u van uw partner een dringend aansignaal krijgen. Uw noord oost zuid west - - 2 Ha pas 3 Ru pas 3 Ha pas 3 Sch pas 9 Het 3 Ru antwoord van uw part- ner geeft een positief spel aan en het 3 Sch bod doet op deze belofte nog een schepje bovenop, dus uw part ner is niet onbemiddeld. De vraae is: „wat gaat u nu doen met dit spel?". door J. M. Bom Zoals in de "jonge landen" alles snel gaat op maatschappelijk en economisch gebied, evenzo valt de vaart in de ontwikkeling op cultu reel gebied op. Geen der hier tot nu toe vertrouwde namen als Sanirsad of Ramcharan zien we terug als kampioen van Suriname. Een geheel nieuwe kampioen heeft zich aange diend: H. Kemp. Hij bleef in de af gelopen kampioensstrijd niet min der dan twee punten voor op Ram charan, terwijl Sanirsad teleur stelde door op een gedeelde 5/8e plaats te eindigen. Kemp dankte zijn succes door in tegenstelling tot zijn vorige wedstrijden sterk agres sief te spelen. Voordat zijn tegenstanders over hun verbazing door deze "metamor fose" heen waren, was hij al kam pioen Hieronder een van zijn aanvals- successen: WIT: W. ALIAR; ZWART H. KEMP; Paramaribo 25/5/70 1. 33-29 19-23; 2. 39-33 14-19; 3. 44-39 10-14 4. 50-44 5-10; 5. 32-28. Een in onbruik geraakte opening, omdat zwart snel een ideale en agressieve ontwikkeling verkrijgt. 523 x 32; 6. 37 x 28 18-23; 7. 29x18 12x32; 8. 38 x 27 7-12; 9. 41-37 1-7; 10. 37-32 19-23; 11. 46-41 14-19; 12. 41-37 10-14; 13. 43-38 12-18; 14. 33-28 7-12. Laat zeer bewust de nu komende afruil toe, maar het is de vraag, of toch direct (17-22) niet sterker is. 15. 28-22 17x28; 16. 27-21 16x27; 17. 31X33 12—17; 18. 49-43 17-21! De voorbereiding voor de na en kele zetten komende aanval; 19. 36-31 21-26; 20. 31-27 8-12; Het is duidelijk, dat de zwarte aanval zich gaat richten tegen wit's linker flank. 21. 47-41 12-17; 22. 41-36 2-8; 23. 27 -21? Een complete misvatting. Na 33-28 kan wit de aanval ge makkelijk afstoppen, door, afhan kelijk van zwarts voortzetting met 38-33 of 39-33 te vervolgen. 23 20-24 24. 21x12 8x17; 25. 32-27 23-28! Door het ontbreken van een zwart stuk op 16 is deze doorstoot nu veel sterker dan in andere gevallen. 26. 33x22 17X28; 27. 38-33 De geijkte tegenaanval, maar deze sorteert hier geen effect. 2718-22; 28. 27X18 13X22; 29. 43-38 11-17; 30. 34-29 6-11 31. 29 X 20 15 x 24 32. 37-31 26 x 37 33. 42 x 31 Wit specu leert op de onmogelijkheid, dat zwart in het vervolg niet (17-21) kan spelen, wegens 38-32 (28 x 26) 33-29 (24 x 33) 39 x 6 333-8; 34. 40-34 8-12 35. 34-3C 9-13; 36'. 45-40 12-18; 37. 40-34 4-9; 38. 48-43 Zwart schijnt in een impasse te zijn ge raakt. Hij anticipeert echter bijzon der scherp op zijn tempomoeilijkhe den: 3814 -20! 39. 30-25 9-14; (zie diagram) De zwarte druk blijkt wit teveel te zijn geworden. Hij vervolgt nu met: 40. 34-29?? Aan de lezers deze week de opga ve: Hoe had wit veel beter kunnen voortzetten? Na wits' fout maakt zwart er een eind aan door: 4022—27! 41. 31X22 18 X 27; 42. 33 x 31 24 X 42 43. 43-38 42 X 33 44. 39 x 28 13-18 45. 31-27 18-23! en wit gaf op. OPLOSSING de stand was: WIT: (D. BOOM) 23, 25, 27, 28, 29, 32,33,35,37,39, 40,43,44 (13 st.) ZWART: (SIJBRANDS) 1, 4, 10, 12, 13,14, 16,18,19. 20, 21, 24,26 (13 st.) Wit kon wèl 40-34 spelen, omdat de combinatie (24-30) 35x15 (19-24) 29 x 9 (18 X 29) 9 x 7 (1x12) remise wordt door 27-22! Maar niét 39-34 wegens (24-30) 35x15 (19-24) 29 x 9. (18x49) 9X7 (1x12) en nu is (49-38) een onweerlegbare dreiging gewor den! HORIZONTAAL: 1. Bedweter (9) 6. Met dit deeg mag vader niet ver der gaan(5) 9. Predikantspremière (7) 10. Huldebloem (7) 11. Voorkomendheden (6) 12. Op de tong doet zij aan een en geltje denken (8) 14. Hiermee betaalt men de vloerbe dekking (9) 15. Vele belastingbetalers zouden hem graag terug zien (4) 18. Het voegwoord van Coen (4) 20. Zeggen, dat het niet waar is (9) 24. Ongewenste haren (8) 25. De lijsten van de rijken (6) 27. Het probleem van menig ri j-exa- men (7) 28. Op deze lijn wordt men niet goed, maar het raakt wel gauw over (7) 29. De vreugde van het hebben (5) 30. Slapper, noch krachtiger (9) VERTICAAL 1. De piano uit de gouden eeuw (6) 2. Onbekende bundel (7) 3. Begin van de gastvrijheid (8) 4. Aan de andere kant is het voorbij (4) 5. Deze vrome man doet eerst aan een spook denken (10) 6. De aardappel in de volksmond (6) 7. Kruiplustig (7) 8. Speer der Kaffers (8) 13. Even geduld a.u.b. (10) 16. Vervoermiddel (8) l?.,Die jongen is verkouden (8) 19. Lopen naar de verkeerde kant (7) 21. Van deze paddestoelen word je niet ziek (7) 22. Smalle doorgang (6) 23. Dit verblijf valt in de smaak (6) 26. Verstandige ligplaats (4) HORIZONTAAL: KR UISWOORDRAADSEL oplossing VERTICAAL: 1. taan; 4. agave; 8. azijn; 11. van,->.12. are; 13. ore; 14. laag; 16. Plato; 17. K.E.M.A.; 19. kales; 21. Abo; 22. néger; 23. log; 25. pal; 28. kefster; 33. reus; 36. Rokin; 37. dame; 39. on- weder; 40. Baronie; 41. ster; 42. gever; 44. riks; 45. relatie; 48. kan; 49. els; 52. aldus; 54. Ane; 56. kever; 59. laan; 60. order; 61. rara; 62. Ans; 63. iel; 64. via; 65. mare; 66. salto. 67 *8tL 1. talk; 2. aval; 3. nagel; 5. gala; 6. arabesk, 7. veto; 8. Arkel; 9. zeeg; 10. naar; 15. aan; 18 met; 20. sok; 22. nar; 24. geregen; 25. penarie. 26. drost; 27. huwen; 29. forel; 30. Tibet; 31 danig; 32. Beesd; 34. ent; 35. s.e.r.; 37. dor; 38. mik; 43. vaandel; 45. ras; 46. elk; 47. sla; 48 kunne; 50. serie; 51. ver; 52. Alem; 53, daar; 54. aria; 55. eelt; 57. vaag; 58. rail.

De Vallei | 1970 | | pagina 15