Veenendaals dagblad DRIE MAANDEN WAPENSTILSTAND VRIJE CAMPINGBOER Buiten 140.000ste in Enschede Op voorschrift van iedere arts: Over vijf jaar abortuspil Siiioj» dreigt in Rijnmond WEER ONTVOERING IN URUGUAY Wilde tonelen rond rechtszaal Amerikaanse gangsters doden gegijzelde rechter en officier Kamer zet gastvrouw op straat Zeven doden bij schipbreuk op Mot van Genève Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Grote vraag blijft: wat doen commando's? Derde keer in 8 dagen Buitenlands geld NUTSSPAARBANK VEENENDAAL Provincie kan bij na geen geld lenen Twee doden bij autobotsing KOELER WASHINGTON/TEL AVIV Vanaf gisteravond 11 uur Nederlandse tijd zwijgen bij het Suezkanaal de Israëlische en Egyptische wapens. Op dat tijdstip namen Israël en Egypte een wapenstilstand in acht die, volgens het vredes plan van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers, minimaal 90 dagen zal duren. Vrijdagavond werd dit bekend gemaakt in een verklaring van het „State De partment" in Washington en later door premier Golda Meir van.Israël en het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken bevestigd. Riskante luchtweg: o Guerrilla's gearresteerd Vier doden bij vluchtpoging DYNAMIET PLAKBAND VUURGEVECHT Bejaarde man op zebrapad gedood Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., f 4,85 p.m., i 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 8 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I83 Israël en Egypte staken de strijd langs het Suezkanaal De Amerikaanse verklaring maakte geen melding van een regeling voor het Israëlisch-Jordaanse front, maar functionarissen in Washington wezen erop dat Israël noch Jordanië ooit officieel de wapenstitstandsovereenkomst van na de juni-oorlog van 1967 heeft opgezegd. Voor wat betreft Syrië ligt de kwes tie enigszins anders. Dit land heeft zich nooit akkoord verklaard met de reso lutie van de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten van november 1967 en is daarom door Washington ook niet rechtstreeks betrokken bij het Ameri kaanse vredesplan, het zogenaamde plan-Rogers, dat op de resolutie is geba seerd. Syrië zou echter niet onwelgevallig staan tegenover de aanvaarding door president Nasser van Egypte van het Amerikaanse plan. Volgens waarnemers bleek dit uit de Syrische deelneming aan de dezer dagen gehouden Arabische conferentie in Tripoli, waar Irak dat zich fel tegen aanvaarding heeft ge kant verstek liet gaan. In zijn bekendmaking zei de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, de stap van Israël en Egypte toe te juichen als een daad van staatmanschap en te hopen dat het be sluit de vooruitzichten zal bevorderen op een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten. Premier Golda Meir van Israël noem de de wapenstilstand een belangrijke voorziening in het Amerikaanse vredes plan, maar waarschuwde dat de weg naar de vrede nog lang en moeilijk zal zijn. De Egyptische verklaring over de aan vaarding van de wapenstilstand kwam als laatste vrijdagavond. Cairo onthulde tevens dat bij de aanvaarding op 22 juli van het Amerikaanse vredesvoor stel Washington te hebben gezegd dat een bestand van drie maanden direct gekoppeld zou moeten worden aan een tijdschema voor terugtrekking van Is raël uit alle bezette Arabische gebieden. Hoe Israël en Egypte toezicht zullen houden op eikaars naleving van het T^ot de vele bedreigingen, waaraan l da vogelwereld onderhevig is, behoren niet in de laatste plaats de hoogspanningsleidingen. Zelden wordt het echter wereldkundig hoeveel slachtoffers ze eisen en daarom is het goed, dat een afde- ling van de nog steeds volijverige s ,,Ned. Jeugdbond v. Natuurstudie" z (Purmerend) tien maanden lang de kadavers en restanten geteld heeft, die onder de 2100 m lange leiding bij Ilpendam en de Purmer lagen. De jongelui lazen hen eens per maand op en kwamen op een totaal van 216 vogels in 30 soorten. Het moeten er stellig méér-zijn ge- weest, maar kraaien en torenval- s ken consumeren gedurig de draad- slachtoffers, vooral de kleine zang- vogels, want er werden daarvan slechts 14 stuks gevonden, o.w. 8 spreeuwen. Soms moest de identi- teit worden bepaald naar vleugels en borstbeen. Er kwamen veel kief- ten, grutto's en wulpen om, maar ook kemphanen, alle soorten die in deze buurt veel als trekkers ioor- den gezien. De meeste dieren trach- 5 ten elkaar onder veel misbaar over de draden heen te lokken en ook S vliegen ze wel in de lengterichting mee om hoogte te winnen (knobbel- zwanen), 's Nachts, bij storm en in de mist vormen de kabels ware obstakels voor de passanten. Per maand vond men gemiddeld 18 do- den, d.w.z. voor de hoogspanning Diemen-Alkmaar (34 km) 3400 per j jaar! Over het vogelrijke N.-Hol- land spannen de lijnen over een lengte van 160 km en binnenkort 200 km. Een berekening leert, dat zulks voor die provincie reeds jaarlijks 20.000 verliezen betekent, zijnde overigens een minimum, wijl veel exemplaren snel door roofvogels worden opgeruimd. Maatregelen, die wellicht effect zouden opleve- ren. zijn het aanbrengen van fel- gekleurde plastic ballen en voorts s de draden dicht bij elkaar te mon- teren. Ze geven daardoor een bete- re zichtbaarheid dan verspreide be- drading. 8 aug. '70 A. B. WIGMAN j iMHMMIMMMMIIMHIHHUaillMIMIHUMHfHBIHMtll - bestand, zodat geen van beide ervan Suez-kanaal te versterken was vrijdag avond niet bekend. Een mogelijkheid is luchtverkenning van grote hoogten, zon der dat vliegtuigen van de ene partij boven het luchtruim van de andere partij komen. Kort na de bekendmaking van de wapenstilstand, publiceerde secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties een rapport aan de Veiligheids raad waarin hij zegt dat hij zijn speciale afgezant voor het Midden-Oosten Gun nar Jarring heeft opgedragen zijn missie te hervatten en de besprekingen tussen Israël en de Arabische landen te leiden. Thant handelde op verzoek van de grote vier (de Verenigde Stateen, de Sowjet- Unie, Frankrijk en het Verenigd Ko ninkrijk), die woensdag op hun 40ste bijeenkomst over het Midden-Oosten tot de slotsom kwamen dat de tijd rijp was voor hervatting van de missie-Jarring. Volgens ingelichte kringen voert dr. Jarring nog besprekingen met de be trokken staten over de datum en plaats van de onderhandelingen. Vaag en onzeker blijft vooralsnog de toestand aan de Israëlisch-Jordaanse front, waar aan de Jordaanse zijde van de rivier de Jordaan de bases van de Palestijnse commando's liggen, die zich niet akkoord hebben verklaard met het plan-Rogers. Zij hebben verklaard te zullen blijvzen vechten. Slechts twee kleine groepen de actie-organisatie voor de bevrijding van Palestina en de Arabisch-Palestijnse organisatie hebben zich achter de aanvaarding door president Nasser ge schaard. Dit heeft deze week al geleid tot een onderliing treffen in Jordanië en ook vrijdag was er scherpe bewaking bij de verschillende hoofdkwartieren van de Palestijnse organisaties in Jor danië. Vooral het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina, onder leiding van dr. George Habasj, is fel gekant tegen de vredesinitiatieven. Het centrale co mité van de Palestijnse bevrijdingsorga nisaties, waartoe elf commandogroepen behoren, is al een onderzoek begonnen naar de schietpartijen van deze week. De toestand in Jordanië wordt voorts gecompliceerd door de aanwezigheid van Iraakse troepen, die, volgens medede lingen van radio-Bagdad, ter beschik king zyn gesteld van de Palesjjnse com mando's. Irak is fel tegen het plan-Ro- gers. ENSCHEDE Burgemeester mr. A. J. Vleer van Enschede heeft gisteren de 140.000e inwoner van deze stad begroet. Het was een van de leden van de fami lie Hasselman, die uit Amersfoort is ge komen. Het gezin Hasselman is zes jaar geleden uit Enschede vertrokken, omdat de vader een betere baan kon krijgen buiten Enschede. Burgemeester Vleer noemde hem het symbool dat Enschede vooruit is gegaan, want door deze terugkeer zou blijken, dat Enschede meer te bieden heeft dan zes jaar geleden. Na een terugslag tij dens de textiel crisis in 1967. heeft de groei van Enschede zich snel hersteld. ADVERTENTIE Aan- en Verkoop UTRECHT Binnen vijf jaar zal een abortuspil zijn ontwikkeld. De pil zou in staat zijn een einde te maken aan ongewenste zwangerschap. Prof. dr. A. A. Haspels, die dit gisteren meedeelde, verwacht dat de abortuspil gemakkelijker verkrijgbaar zal zijn. Elke arts zal hem kunnen voorschrijven. ARNHEM Volgens GS van Gelder land is er een dieptepunt bereikt by het verkregen van vaste geldleningen van de NV Bank voor Nederlandse Gemeen ten. De bank is niet in staat voldoende fi nancieringsmiddelen op de kapitaal markt te verwerven, wat grote stagna tie in de uitvoering van werken teweeg brengt. De gemeenten, die het aandeel in de te verkrijgen financieringsmiddelen die van de provincies vele malen overtreft, hebben hiervan op het moment bijzon der te lijden. Als deze toestand niet verandert, zal het niet kunnen uitblijven, of ook de provincie zal hiervan de ge volgen bij de aanpak van nieuwe werken gaan ondervinden, aldus GS. MEERKERK Dit is „vrije re creatie-boer" Wim van den Berg uit Meerkerk. Tegen de zin van dr. burgemeester laat hij mensen gr/i- tis op een van zijn weilanden kam peren. Hij zegt, dat zijn koeien genoeg hebben aan de rest van het land, dat hij bezit. Van den Berg heeft zich er onder meer de steun van de Amsterdamse kabouters door verworven. Vooral in het weekeinde worden veel mensen op de boerderij verwacht. BRUGGE Door twee mannen en een vrouw zijn gisteren uit een juweliers winkel te Brugge kostbaarheden ont vreemd ter waarde van ongeveer 108.000 gulden. Het drietal wandelde de winkel binnen en vroeg het een en ander te zien. Ter wijl de vrouw de bediende bezighield, ledigden haar metgezellen brutaalweg de etalage. Daarop kocht het drietal iets goedkoops en wandelde naar buiten. Niet lang hierna werd de diefstal ontdekt. SINT MICHIELSGESTEL De 34- jarige heer F. T. H. M. van Berkel uit Veghel is vrijdag met zijn personen auto in Sint Michielsgestel verongelukt. De man kwam met zijn wagen op de linker weghelft in frontale botsing met een Belgische autobus. Hij was op slag dood. Het 8-jarige jongetje T. Verhoe ven uit Veghel dat bij hem in de auto zat, overleed later op de dag in een ziekenhuis in Den Bosch aan de opge lopen verwondingen. ROTTERDAM De luchtverontrei niging in het Waterweggebied heeft vrijdagavond dusdanige vormen aange nomen dat de centrale meld- en regel- kamer van Rijnmond aan de indus trieën het dringende verzoek moest doen om alle stankverwekkende activiteiten beneden het niveau van 50 meter boven het grondoppervlak te beëindigen. Vooral de bevolking van het Rotter damse stadsdeel Hoogvliet ondervond vrijdagavond veel hinder. Overdag kwa men de klachten ook uit het noordelijk deel van de Hoeksche Waard en uit het Westland. In het centrum van Rotter dam was de verontreinigde lucht ook te signaleren. De situatie kan vandaag verergeren. Er wordt namelijk vrij windstil weer met nevel en mist verwacht. Een meng sel van mist en rook levert, vooral als de zon ook nog actief is, de beruchte smog op, die erg hinderlijk kan zijn voor mensen met bronchitis en andere ziek ten van de luchtwegen. MONTEVIDEO In Uruguay is gis teren de Amerikaanse functionaris Clau de Fly ontvoerd. H\j is als bodemdeskun- dige verbonden aan het ministerie van Landbouw en Veeteelt in Montevideo. Na de Amerikaan Daniel Mitrione en de Braziliaan Aloysio Mares Diaz Go- mides, beiden diplomaten, is dit de derde ontvoering van een buitenlander in Uru guay binnen acht dagen. Volgens een bij een radiostation bin nengekomen anonièm telefoontje zou ook nu weer de guerrillabeweging „Tu- pamaros" voor de ontvoering verant- SAN RAFAEL Drie gevangenen hebben gisteren tydens een rechtbank zitting in San Rafael (Californië) ge tracht te ontvluchten door de rechter, de officier van justitie en drie vrou welijke juryleden als gijzelaars mee te nemen. Tijdens een schietpartij die daarop volgde vielen vier doden: de rechter, twee gevangenen en een helper. Een zekere McClain, die in San Quen- tin gevangen zit wegens inbraak, stond terecht wegens het met een mes steken van een cipier. Om 11 uur 's morgens kwam een slankgebouwde man de rechtszaal op de eerste verdieping van het gebouw binnen. Het proces was toen net aan de gang. Hij opende een reistas, waarin enige pistolen zaten en een bundel signaal- lichten, die waren samengebonden, zo dat het net leek op staven dynamiet en gooide toen een pistool naar McClain, die in de getuigenbank zat. Daarop haalde hij onder zijn jas een automati sche karabijn tevoorschijn en richtte die op de aanwezigen. McClain richtte zijn pistool op de rechter, en dwong politiemannen hem en een andere gevangene-getuige, Ma- gee, van de handboeien te ontdoen. Toen zond hij Magee naar de gang waar een derde gevangene, Christmas, onder bewaking stond en gelastte de wacht hem vrij te laten. McClain greep daarop een telefoon en belde het bureau van politie op met het dreigement dat „iedereen in het vertrek zou worden afgemaakt" als de commissaris zijn politieagenten niet bij zich hield. Toen gingen de viei gewapende man nen, met de rechter, de assistent offi cier van justitie Thomas en de vrouwe lijke getuigen met de lift naar beneden. McClain had ondertussen plakband vastgemaakt om de hals van de rech ter, en die band ook aan de loop van zijn wapen gekleefd. Hij hield de vin ger aan de trekker. Als de rechter iets zou ondernemen dan zou het schot met een afgaan. Bij de buitendeur stonden drie poli tiemannen met geweren in de hand. „Laat vallen die dingen of ik schiet zijn kop eraf", zei McClain, terwijl hij zijn pistool tegen de nek van de rechter drukte. Twee van de politiemannen gaven aan het bevel gehoor, maar de derde niet. Terwijl deze zich achter een auto dekte werd er driemaal op hem ge vuurd. De misdadigers renden vervolgens met hun gevangenen naar de kleine gehuurde vrachtwagen die een meter of 500 verderop stond. Ondertussen had zich een macht van 100 politiemannen en cipiers opgesteld buiten het gebouw, om de wagen op te wachten. Zodra deze verscheen opende men het vuur. In de vrachtwagen was de rechter on dertussen al door een van de misdadi gers doodgeschoten met een geweer, dat men de politie had afgenomen. Na een fusillade kwam de wagen tot stilstand. De bestuurder lag dood op het stuurwiel. Van de scènes in de rechtszaal is een hele serie foto's gemaakt nadat een der misdadigers tegen een persfotograaf had gezegd: „ga je gang en knip maar raak". De fotograaf, Now Kean, had over zijn radio gehoord dat er in de zaal iets aan de hand was en was er meteen heengesneld. Hij had de primeur van zijn leven. woordelijk zijn. De politie van Urugay, die aanvankelijk niet af wilde gaan op anonieme telefoontjes die bij kranten en radio-instellingen binnenkwamen, moest later bevestigen dat er inderdaad weer van een ontvoering sprake was. Zij ontdekte toen in Montevideo de wagen van Fly, waarvan de motor nog draaide en waarvan de achterruiten waren ge blindeerd. In de wagen werden bloed sporen aangetroffen. Hoe de ontvoering zich heeft afgespeeld is nog niet be kend. Enkele uren na Fly's ontvoering bracht de politie in Montevideo, naar zij zegt, de „Tupamaros'-guerrillabewe- ging in Uruguay een zware slag toe door twee van haar leiders te arresteren. Een politieagent herkende de leider van de „Tupamaros", Raul Bidegain Greissig, toen deze in gezelschap van twee andere mannen een stadsbus bin nen ging. De politieman riep versterkin gen. Het drietal werd na een kort vuurgevecht gearresteerd. Later bleek, dat de politie twee leidende figuren van de guerrillabeweging te pakken had, na melijk Greissig en Raul Sendic. Greissig werd bij de schietpartij licht gewond. De arrestatie had tot gevolg dat bin nen enkele uren in totaal veertien leden van de „Tupamaros" achter slot en grendel zaten. Volgens de politie heeft Greissig al bekend dat hij een belangrijk aandeel had in drie van de vier ontvoeringen, die in de afgelopen tien dagen zijn ge pleegd, namelijk die van de rechter Peyra Manelli, de Braziliaanse consul Gomides en de Amerikaan Mitrione. DEN HAAG Het presidium van de Tweede Kamer wil niet langer een gastvrouw in het plechtige gebouw op het Haagse Binnenhof. Mej. H. A. C. Emmerik, die vier jaar geleden werd aangenomen om met bloemen en vrien delijke gesprekken te zorgen voor een betere sfeer, heeft ontslag gekregen. Vorig jaar kreeg zij haar aanstellings- brief met de mededeling dat opheffing van de functie niet uitgesloten zou zijn. Bij het ambtenarengerecht in Den Haag zal de gastvrouw maandag door haar advocaat laten vertellen waarom zij niets voor dat ontslag voelt. Zij vindt dit plotselinge ontslag na zo'n lange diensttijd niet redelijk. Het presidium van de Tweede Kamer laat de landsadvocaat jhr. mr. J. A. E. v.d. Does uitleggen waarom de gast vrouw moet verdwijnen. De Utrechtse hoogleraar is tot deze verwachting gekomen op grond van de snelle ontwikkeling in het denken en het vele speurwerk van de laatste ja ren. Eerst was het ook moeilijk om aan de anticonceptiepil te komen. Hetzelfde gold in de beginperiode voor de morning-after pil. „Tegen de tijd dat de abortuspil ter beschikking komt", meent prof. Has pels, „zullen veel artsen ook anders denken over de nieuwe pil. De verant woordelijkheid voor het slikken van de abortuspil zal dan voor de patiënte zijn". Niettemin gelooft prof. Haspels ook dat het voorschrijven van het nieuwe middel voor veel artsen even zeer een probleem zal zijn. Hij voegde eraan toe, dat voor het verstrekken van de abor tuspil dezelfde maatstaven zouden moeten gelden als voor het uitvoeren van een abortus. „Abortuspil of niet", aldus prof. Has pels, „het voorkomen van ongewenste zwangerschappen is en blijft veel be langrijker dan het verbreken van zo'n zwangerschap. De abortuspil zal nooit in de plaats mogen komen van anti conceptie". In verscheidene landen, ook in Ne derland, houdt een aantal industrieën zich bezig met de ontwikkeling van de abortuspil. THONON LES BAINS Op het meer van Genève is vrijdagmiddag de Fran se plezierboot „Saint Odile" vergaan, waardoor minstens zeven opvarenden zyn verdronken. Het schip werd getrof fen door een plotseling opgekomen zware storm, die golven van bijna drie meter hoogte verwekte en het schip te gen de rotsen verbrijzelde. Boten van de Zwitserse en Franse po litie snelden te hulp en konden zeven lijken en achttien mensen bergen. Over het aantal opvarenden heerste" aanvan kelijk grote verwarring, omdat niet be kend was hoeveel er onderweg aan wal waren gegaan. Het schip had bij de af vaart van het vertrekpunt 30 mensen, onder wie verscheidene kinderen, aan boord. Bij de eerste aanlegplaats zou den er vijf of zes van boord zijn gegaan. Van de geredden zijn er twee onge deerd, de overigen zijn met verwondin gen in ziekenhuizen ondergebracht. Het was moeilijk om de juiste gegevens bij een te krijgen doordat het onweer ern stige schade had toegebracht aan de te lefoonkabels bij het meer van Genève. De officier van justitie van Thonon les Bains verklaarde vrijdagavond dat er een ohderzoek naar de ramp zal wor den geopend om na te gaan of hier sprake is van „dood door nalatigheid". Het hoofd van het departement Hoog- Savoye, de heer Henri Coury, heeft meegedeeld dat het nog niet mogelijk is om te zeggen wat de ramp veroor zaakt heeft, maar dat het niet onmoge lijk zou kunnen zijn dat menselijke on voorzichtigheid er een rol in heeft ge speeld. DEN HAAG De 78-jarige C. F. Gijsbers uit Den Haag is vrijdag in de Ursulakliniek in Wassenaar bezweken aan de verwondingen, die hij bij een verkeersongeluk had opgelopen. De be jaarde man stak de weg over op een voetgangersoversteekplaats, waarvoor 'n auto stopte. Een andere auto uit de zelfde richting reed door en schepte de voetganger. (Van onze weerkundige medewerker) Een verrassende nieuwe weers- ontwikkeling vanuit Frankrijk heeft tot gevolg, dat de zomer vandaag met vakantie is. Er zullen plaat- selijk regenbuien vallen, waaronder sommige met onweer. Morgen mag een terugkeer van de zon worden verwacht, terwijl de buiigheid dan geleidelijk afneemt. De temperatuur wordt bij noor- den wind echter belangrijk lager. I In Gelderland zal die niet boven de 20 graden Celsius komen. Verdere weersvooruitzichten: eerst vrij zonnig, daarna wisselvallig en i nog iets koeler. Morgen, zon op: 5.13 uur; onder: 20.17 uur. Maan op: 13.21 uur; on- der: 22.06 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1