Gezien de gestegen reserves: nanciele notities Wereldbehoefte neemt per jaar met 72/2% toe Inflatie neemt bijna overal toe beurs van amsterdam beurs overzicht en dokter Moore Dit jaar zal winst zo worden als in 1969 Gulf heeft adviseur milieu hygiëne Uit IMF-rapport blijkt: OLIES WEER HOGER ABN verwacht HBM-dochter in West-Duitsland Taak: Toezicht op verontreiniging PILOOT STORM TEKKO TAKS Penn Centralverlies van 105 miljoen RANGLIJST NUTTIG GEBRUIK SCHATTINGEN IJSLAND Pagina 2 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1970 De torenklok van de kerk aan het einde van de dorpsstraat sloeg lang zaam tien. Het geluid drong zacht door het open raam van de ziekenka mer, het werd gedempt door de af stand en de gouden damp in de sep tembermorgen. Dr. Moore rolde zijn stethoscoop op en stopte hem in de zak van zijn oude tweed jasje, daar na trok hij zacht de dekens over het roerloze lichaam van de oude vrouw. Terwijl hij dit allemaal deed, was hij zich gedeeltelijk bewust van de geluiden buiten de gesloten deur van de kamer, het waren bekende, bemin de geluiden van zich zacht door het ziekenhuis voortbewegende voeten. Iemand liep in de gang voorbij met haastige stappen. Iemand duwde een wagentje waarop instrumenten rin kelden. Dat zou Helen zijn die uit de operatiekamer kwam een betere operatiezuster dan zij zelf wist, of dan je in een hospitaal als dit zou verwachten. Verderop hoorde hij de luide stem van dokter Perkins, het enige andere staflid van het Haddon Hospital. Howard Perkins was een van die chirurgen die altijd een beetje opgelucht uit de operatiekamer kwam, zonder nu bepaald luidruchtig te zijn (ofschoon Moore dat ook wel had meegemaakt), toch was het net of al les wat te groot aan hem was. Het ziekenhuis ging altijd intenser leven als Perkins binnen de muren was. De korte inventarisatie was afgelo pen, hij richtte zijn aandacht nu weer tot zijn directe plichten. Aan de kant van het bed zat een mager, ongeloof lijk verschrompeld oud vrouwtje naar hem te kijken met de heldere, bange ogen van een muis. Hij ving haar strakke medelijwekkende blik op. „Alice", zei hij, „je zuster heeft nu rust". Zij antwoordde niet, en daar hij dacht dat zij hem niet had begrepen, liep hij om het bed heen naar haar toe. Zij deinsde terug alsof hij haar bedreigde en maakte een schichtige beweging als een dier dat gevangen is. Weer dacht hij aan een muis. Plotse ling begon zij tegen hem te gillen. „Nee!" Zij boog haar hoofd, knoestige vin gers tastten naar haar gezicht en er ontstond zo'n stortvloed van tranen, dat je je afvroeg waar zo'n uitge droogd lichaam die vandaan haalde. Dokter Moore legde zijn hand op haar schouder, drukte er zacht op. De tranen hielden op, het traanvocht was uitgeput of misschien gingen haar ge voelens niet zo diep meer, haar be vende handen vielen weer omlaag. Hij zag dat medelijden met zichzelf bij het vrouwtje de overhand kreeg en dat zij een middel had gevonden, niet aardig maar wel nuttig, om aan haar moeilijkheden het hoofd te bieden. Zij zou zich spoedig herstellen als je deze woorden tenminste kon toe passen op een zo meelijwekkend en ontoereikend wezentje. Hij keek op zijn horloge, herinnerde zich dat hij een drukke dag voor zich had en dat hij het troostend toespreken van de oude Alice zo snel als menselijkerwijs mogelijk was, moest beëindigen. Zij spande zich in om te gaan spre ken. Het leek op het roestige mecha nisme van een oude klok die zal gaan slaan. „Ik zal niet lang meer leven, dok ter". Zij sprak alsof zij verwachtte dat de wereld daar profijt van zou trekken. „Ik zal niet lang meer le ven". Toen begon zij zo te gillen dat hij er van huiverde. „Wat moet ik nou doen? Vertel me dat eens! Wat moet ik nou doen?" „Daar zullen we over praten als je een beetje uitgerust bent, Alice. Ik moet nu gaan, maar ik zal iemand sturen om voor je te zorgen". Toen hij bij de deur omkeek, be merkte hij dat zij hem al vergeten was. Zij leunde achterover, staarde naar de dode vrouw met een uitdruk king van ongeloof en onmiskenbare wrok. Hij sloot de deur maar snel achter zich. Vaag drongen door de open ramen geluiden van rammelende schalen, hetgeen erop wees dat lunchtijd na derde, en flarden radiomuziek die uit de kraamafdeling kwam, tot hem door. Dit ziekenhuis was in de>vdertig jaar een eigen leven gaan leiden, het was rijp geworden en onafhankelijk van hem, de schepper. Net als een kind dat groot is geworden, dacht hij, hoewel financieel nog afhankelijk. De tekorten namen elk jaar toe, hij kon niet uit eigen zak blijven bijpas sen, ook de banken gaven niet thuis, de financiële kwestie moest opnieuw bezien worden. De druk van deze sombere gedach ten deed hem langzamer lopen, zodat hij nu pas het eind van de brede, massieve trap had bereikt die eens de voornaamste pracht had uitgemaakt van dit landgoed, voor het veranderd was in zijn particuliere ziekenhuis. Dokter Moore stond stil, keek naar een versleten plek van het linoleum, helemaal bovenaan de trap. De plan ken kwamen er werkelijk doorheen. Dokter Moore ging met zijn voet over de kanten van het gat. Het viel mee, er was geen kans dat iemand zou struikelen en van de trap vallen. Toch was dit het soort dingen waar de in specteurs op letten. Peinzend keek dokter Moore om zich heen en hij zag dat de rest van het linoleum in goede staat was. Een pleister was voldoende. Hij liep de trap af. Het ziekenhuis bezat een lift in een stenen vleugel die later aan de achter kant van het gebouw was aange bracht, een vijftien jaar geleden toen dr. Howard Perkins zijn intrede had gedaan. De vleugel had vijftigduizend dollar gekost, verschaft door Perkins ofschoon het in werkelijkheid het geld van zijn vrouw was. Omdat hij bij wijze van spreken voor de bouw had gezorgd en zijn operatiekamer er gevestigd was, beschouwde Perkins de vleugel als zijn privé eigendom en hij maakte altijd gebruik van de lift. Moore gebruikte de trap en niet al leen omdat de lift stroom kostte. Hij hield van de stevige trap, want hij was een flinke kerel, eveneens stevig gebouwd, je kon zijn leeftijd van vijf enzestig niet aan hem aflezen, hoe wel zijn zware schouders wat voor overgebogen waren. Halverwege de trap keek doker Moore op de vierkante hal neer waar de oude hoofdverpleegster, Edna Jud- son, aan een bureau zat te schrijven. Toen zij de bekende voetstappen hoorde kreeg haar onverstoorbare ge zicht dat veel weg had van de strenge gezichten op oude portretten, een mil dere uitdrukking die alleen voor hem bestemd was. Zij scheen, zo kwam het hem voor, een lijn getrokken te heb ben, waar zij nooit overheen stapte, maar tegelijkertijd scheen zij een ver standhouding te erkennen die in de loop der jaren tussen hen was ge groeid, gebaseerd op waardering en vertrouwen. Zij legde haar pen neer en stond op. Mager, lang en hoekig was zij, op hem maakte zij een ge drongen ouderwetse indruk, versterkt door een afschuwelijke witte kap die boven een zwarte rand uitstak en in een punt uitliep. Hij wist niet waar deze hoofddracht vandaan kwam, maar zij werd er belachelijk door, hoewel zij ermee vergroeid was. Slechts in de operatiekamer droeg zij het ding niet op haar grijze haar, hoe wel dat eigeplijk niet eens tot hem doordrong. In de loop der jaren viel het hem niet meer op. „Nou, Edna", zei hij beneden aan de trap. „Ila Henderson is overleden. Ali ce is bij haar. Zij heeft het goed op genomen. Wil jij eens naar haar gaan kijken?" (wordt vervolgd) mmm 4495. Omdat Ferdydik reparatiewerk aan de huidpla ten van het ruimtevaartuig moest verrichten, had hij het beschermende elektrische veld neergelaten, wat tot ge volg had, dat Sanders' schip gedurende die tijd als enige van de drie blootstond aan nieuwe doorboringen. Juist toen Ferdydik met succes de perforaties had gedicht, die door het sterregruis in de romp waren geslagen, trof een betrekkelijk groot fragment het ondergedeelte en de aandrijfinstallatie. Zó hevig was de schok, dat Seth 65. Tjonge, wat een klim is dat! mompelde onze vriend en keek terloops even naar beneden Oei, oei, oei, wat een hoogte! Een enkele misstap en het kost mij mijn hachje! Nee zij hebben mij gelukkig nog niet in de ga ten! Terwijl deze gedachten door zijn brein flitsten, duwde onze globe-trotter voorzichtig tegen de zware deur, die toegang tot de raket gaf. Gelukkig, hij gaf mee. Half verstijfd van koude stapte Tekko een grote donkere ruimte binnen, sloot de deur en knipte zijn siga rettenaansteker aan. Ah, de deur kon gegrendeld wor- Besh en de bewusteloze bemanning als ledepoppen door de grote cabine werden geslingerd. Het mocht een won der heten, dat zij niet allen tegelijk het hachje erbij in- ;ij schoten, maar de kwetsbare helmen bleven gelukkig in- tact. Voor Ferdydik zag het er echter minder rooskleurig uit. De kracht van de meteoriet-inslag wierp het toestel eenvoudig uit zijn baan, waardoor hij magnetisch con tact met de huidplaten verloor en de lijn zich abrupt strekte. Het gevolg was onvermijdelijk. den. Hij koos het zekere voor het onzekere, sloot zich zelf op en ging op onderzoek uit. Hé, vergeleken met buiten is het hier behaaglijk! verzuchte hij. Kijk eens het knopje voor het licht en slaapplaatsen. En wat is dat? Tekko prutselde wat aan een paar papieren zakken die tegen de wand waren opgestapeld en ontdekte zo waar biscuits. Hij deed een verwoede greep, liet zich achterover in één van de kooien neervallen en viel ge- noegelijk knabbelend in slaap. Olie-industrie zal zich gestadig uitbreiden AMSTERDAM De nettowinst van de Algemene Bank Nederland over het eerste halfjaar 1970 is, vergeleken bij die over dezelfde periode van 1969, eniger mate ten achter gebleven. De bevredi gende toeneming van de winst in het buitenlandse bedrijf heeft de door grote kostenstijgingen veroorzaakte winstda ling in het binnenlandse bedrijf niet ge heel kunnen compenseren. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, verwacht de raad van bestuur niettemin, dat de totale winst over 1970, ondanks het bij de NederLandsche Bank aan te houden renteloze deposito, niet in belangrijke mate van die over 1969 zal afwijken. Gedurende de eerste zes maanden van 1970 werd een netto winst behaald van 34,4 min tegen 35,5 min in de overeenkomstige periode van 1969. Dit komt neer op een daling van de netto winst van 3.1 pet. De totale baten beliepen in het eerste halfjaar van 1970 252,4 min. tegen 223,9 min in de eerste zes maanden van 1969, wat een stijging betekent van 12,7 pet. De balanstelling bedroeg per 30 juni 1970 17,6 miljard (per 30 juni 1969 13,3 miljard). Inmiddels is reeds per gewoon aan deel van 100 een interimdividend van 8 in contanten, desgewenst te vervan gen door een uitkering ten laste van de agioreserve van nominaal 5 in gewo ne aandelen, per 1 juli betaalbaar ge steld. DEN HAAG De Hollandsche Beton Maatschappij, werkmaatschappij van de HBG, heeft dezer dagen besloten tot de stichting van een dochtermaatschappij HBM Bau GMBH in Hannover. In het jaarverslag over 1969 zei het bestuur van de Hollandsche Betongroep reeds van mening te zijn, dat voor spe cialisaties die een kostbare staf vergen, Nederland vaak een te kleine markt vormt om op de duur voldoende con tinuïteit in de werkbezetting te kunnen verkrijgen. De raad van bestuur acht het daarom nodig geleidelijk in de ons omringende landen te penetreren. De Hollandsche Beton Mij. en Intervam hebben zich daarom tot doel gesteld te groeien tot een niveau, waarop zij zich in hun sector kunnen meten met de grote Westeuropese aannemingsmaat schappijen. NEW YORK De Amerikaanse spoorwegmaatschappij Penn Central heeft meegedeeld, dat zij in het tweede kwartaal van dit jaar een geconsolideerd verlies van 105,85 miljoen dollar heeft geleden. Daarin begrepen is een bedrag van 50 miljoen dollar dat wordt afge schreven wegens waardevermindering van bepaalde beleggingen. Per aandeel bedraagt het verlies 4,38 dollar. In het tweede kwartaal van het vorige jaar maakte de maatschappij nog een winst van 21,85 miljoen dollar of 0,90 dollar per aandeel. ROTTERDAM De olie-industrie zal ook in de komende tien jaar behoren tot de bedrijfstakken met een gestadige expansie, zo vermeldt een overzicht van „Standard Oil of New Jersey"" (Esso). in 1969 zijn de oliereserves op de wereld met ongeveer elf miljard ton gestegen tot 73,2 miljard. In de komende tien jaar zal de olie-industrie moeten voorzien in een jaarlijks met 7,5 procent toenemende wereldbehoefte. Indonesië heeft zijn grenzen weer opengesteld voor particuliere oliemaatschap pijen en er bestaat, aldus Esso, een goede hoop, dat dit land thans op de drempel van een nieuwe opwaartse beweging op het gebied van de opsporing van olie reserves staat. De toeneming van de wereld-oliere serves in 1969 komt grotendeels door vondsten in Saoedi-Arabië (8,5 miljard ton op een totale toeneming van elf miljard ton). Iri Afrika werd voor 1,4 miljard ton aan nieuwe reserves ont dekt, in Lybië alleen al 660 miljoen ton en in Egypte 420 miljoen. Bij het huidi ge gebruik zijn de oliereserves toerei kend voor een periode van meer dan 35 jaar. De wereldolieproduktie steeg in 1969 met acht procent tot 2,13 miljard ton. Ongeveer 35 procent van deze stijging die 158 miljoen ton bedraagt komt voor rekening van de olielanden in het nabije oosten, 34 procent voor rekening van Afrika. De ranglijst van olieproducerende landen toonde opnieuw enige verschui vingen. De Verenigde Staten en de Sov jet-Unie staan nog steeds met respec tievelijk 510 en 429 miljoen ton boven aan. Iran kwam met 168 miljoen ton zeer dicht bij de derde plaats van Venezuela, waar de produktie niet uitkwam boven het peil van 1968. Lybië passeerde met 150 milj. ton nu ook Saoedi-Arabië (148 milj. ton), dat naar de zesde plaats daal de. Daarna komen Koeweit met 129 miljoen ton, Irak met 75 miljoen ton en Canada met 63 miljoen ton. Sinds 1960 is de wereld-olieproduktie ROTTERDAM Gulf heeft een ad viseur voor milieu-hygiëne benoemd. Hij moet gaan toezien op de verbete ring van voorzieningen op het gebied van lucht- en waterverontreiniging. Hij zal adviezen geven over de mogelijkhe den tot het verminderen van verspilling bij opslag van de produkten. De nieuwe adviseurs zal voorts proble men onderzoeken op het gebied van lucht- en waterverontreiniging in die gebieden van Europa waar Gulf werk zaam is. Hij zal zich op de hoogte hou den van de wetgeving en de technische vooruitgang van de milieu-hygiëne, zoals bepalingen over lood en zwavel. Onder zijn verantwoordelijkheid val len tevens de werkzaamheden in ver band met het aanbrengen van verbete ringen waar dit economisch uitvoerbaar is. Hij zal voorts een bron van infor matie vormen voor de dochteronderne mingen op zijn gebied en hij zal hen terzijde staan bij de uitvoering van hun programma's. Hij zal ook de afdeling van Gulf Oil Company Eastern He misphere adviseren, die zich bezig hou den met plannen voor het opruimen van de gevolgen van olielekages. bijna verdubbeld. De toeneming in Ja pan en in West-Duitsland was het sterkst en lag boven het gemiddelde: namelijk respectievelijk dertien en twaalf procent. Daarmee overtrof de Bondsrepubliek de gemiddelde groei in West-Europa van circa 11 procent. De landen met het grootste oliever- bruik bleven de Verenigde Staten (677 miljoen ton), de Sovjet-Unie (237 mil joen ton), Japan (162 miljoen ton), West-Duitsland (115 miljoen ton) en Groot-Brittannië (90 miljoen ton). In 1969 steeg de raffinage-capaciteit van de olie-industrie met 9,1 procent tot 2,5 miljard ton. Vergelijkt men deze cij fers met die van het olieverbruik, dan blijkt een nuttig gebruik van 85 procent van de raffinage-capaciteit. Van de capaciteitstoeneming die 205 miljoen ton bedroeg, werd bijna 61 miljoen ton in West-Europa gereali seerd. Bijna veertig procent van de*# Westeuropese capaciteitsveegroting en wel 24 miljoen ton kwam in Ne derland tot stand. Standard Oil of New Jersey stelt dat de oliemaatschappijen in de komen de tien jaar niet volkomen aan de ver langens van de olieproducerende lan den zullen zijn overgeleverd. Nieuw ontdekte olie- en gasbronnen in een hele reeks van landen, in Alaska, langs de Afrikaanse zuid- en westkust en in Eu ropese randzeeën, hebben de olie-indus trie meer armslag gegeven. De rol van de Sovjet-Unie als aard olie-exportland zal gedurende de komen_ de tien jaar steeds meer in betekenis achteruit gaan evenals dit in de jaren tussen 1950 en 1960 met de Verenigde Staten het geval was. De Russische pro duktie zal de stijgende behoefte in ei gen land en in de overige Oostbloksta- ten in de komende tien jaar slechts met moeite kunnen bijhouden. Daarom stellen Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije en de Balkanstaten dan ook reeds nu pogingen in het werk om olie uit andere gebieden te betrek ken. Aan de andere kant zal de Sov jet-Unie, die thans over de grootste, tot nu toe ontdekte aardgasreserves ter wereld beschikt, trachten een deel van dit gas te exporteren. De cijfers van de wereldaardgasre serves berusten voor een deel op schat tingen. Volgens beschikbare gegeven» zijn in de laatste tien jaar de aardgas reserves, evenals die van olie, meer dan verdubbeld. Ze worden op 38.100 mil jard kubieke meter geraamd. Zeer op vallend is de toeneming van aardgasre serves in het oostblok, vooral in de Sovjet-Unie, waar ze sinds 1960 van 2.200 tot 10.400 miljard kubieke meter stegen, en in West-Europa, waar de be wezen aardgasreserves in dezelfde pe riode toenamen van 500 tot 4.000 mil jard kubieke meter. Ten opzichte van het tegenwoordige gebruik, dat ongeveer duizend mfrjard kubieke meter bedraagt, dekken de hui dige aardgasreserves een behoefte van ongeveer 39 jaar. WASHINGTON In de groep van de geïndustrialiseerde landen is de con sumentenprijsinflatie het grootst in de Scandinavische landen en in de groep ontwikkelingslanden het grootst in Zuid-Vietnam, zo blijkt uit gegevens die het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) heeft gepublieerd. In mei heeft de gemiddelde prijsstij ging in Noorwegen tien procent bedra gen in vergelijking met vorig jaar, in april was er een stijging van negen pro cent en in maart een van tien procent ten opzichte van dezelfde maanden van 1969. De stijging van de winkelprijzen in Zweden kwam in mei jl. uit op zeven procent, welk percentage het op één na hoogste was van de tien grote, niet- communistische, geïndustrialiseerde landen. Japan had in die groep de leiding met een prijsinflatie van acht procent. De nemarken maakte in mei een stijging van zes procent mee en Finland zag zijn prijzen in die maand slechts drie procent omhoog gaan. Bijzonder groot is de inflatoire druk in IJsland, waar de kosten van levens onderhoud tot dusverre dit jaar op jaarbasis gezien met gemiddeld 12 1/2 procent zijn gestegen na een gemiddel de stijging van 23 procent op jaarbasis in de tweede helft van 1969. Blijkens de I.M.F.-gegevens heeft on der de ontwikkelingslanden Zuid-Viet- nam te lijden van een spectaculaire in flatoire druk. In april de laatste maand waar het I.M.F. cijfers over be schikbaar heeft gingen de kosten van levensonderhoud ten opzichte van die van april 1969 met 41 procent om hoog na een stijging van steeds boven (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorige koer* late ooL A.K.Z.O. 79.4 79.4 Alg. Bank Ned. 237 236.5 Amrobank 53,6 53.2 Amsterdam Rubber 40 39.8 Deli Mij eert. 65.3 64.2 Dordtsche Petrol. 851 864 Heineken's Bier 209.5 210 H.A.L. 100 102 Hoogovens nr. c.v.a. 92.6 93 H.V.A.-mijen ver. 58.5 57.5 K.L.M. 111.5 115 Kon. Petroleum 140.2 141.2 K.N.S.M. nat. bez. 93 92.5 Nat. Ned. cert. 82.2 84.8 Phs. v. Ommeren eva 266 266 Philips gem. bez. 63.7 64.2 Robeco 220 220.3 Rolinco 173 173.5 Scheepvaart Unie 78.7 79.5 Unilever c.v.a. 91 90.5 Hoogovens nr. cert. 9.2 9.2 Ned. 7 j. '69 8 102.4 102.1 Ned. 25 j. '69 8 100.4 100.4 Ned. 7 j. '70 8 103.4 103 Ned. '70 15 j. 8 100.1 100 Ned. 25 j. '70 8 100.4 100.4 Ned. '69 74 94.5 94.8 Ned. '66-1 7 90.8 90.8 Ned. 1966-2 7 90.4 90.5 Ned. '69 7 90.2 90.4 Ned. '68-1 64 85.2 85.4 Ned. '68-2 64 85.5 85.5 Ned. '68-3 64 85.5 85.5 Ned. '68-4 64 85.5 85.5 Ned. '66 61 86.7 86.7 Ned. '67 61 83.9 84 Ned. '67 6 84 84.2 Ned. '65-1 52 83.8 84.2 Ned. 1965-2 52 83.6 84 Ned. '64-1 51 81.8 81.8 Ned. '64 5 82 82.1 Ned. '58 44 83.5 83.6 Ned. '64 44 95 95 Ned. '59 41 79.5 79.6 Ned. 1961 41 74.6 74.7 Ned. 1963-1 41 73.4 73.5 Ned. staffell. '47 34 68.7 68.3 Ned. '51 34 92.5 92.4 Ned. '53 1-2 34 80.3 80.5 Ned. '50 1-2 31 65.2 65.2 Ned. '54 1-2 31 67.5 67.3 Ned. grootb. '46 3 82.5 82.4 Ned. dollarl. '47 3 BNG won. bl. '57 6 id. 30-jar. '58/'59 4è BNG '67-1-2 62 BNG '68-1-2 62 BNG '67-1-2-3 64 BNG '65-1 6 BNG '58-1-2-3 42 Bk. mid. kred. '66 7 Nat. Inv.b. '65 52 Fr. Gron. h.b. dw. 6 Alb. Heijn '55 4 Brit. Petrol. '66 71% Bijenkorf Beheer 6 Co-op r.spaarbr. Ned. Gasunie '69 74 Ned. Gasunie Ned. Gasunie Philips dir. Pegem 1-2 1957 Pegem 1958 Rott. Rijn Pijpl. 51% K.L.M. 1968 7 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Sp.w. '57 1-2 42 A.K.Z.O. 42 Bergh. Papier 4 4 Gelder Zonen v. 42 '66 72 '66 64 '51 4 6 51 87 91.2 77.5 87.7 87.4 85.5 85.4 79 89 96 95.3 97 173.5 96.9 93.9 91.5 76.6 87 83.2 92.3 87.3 93 85.9 76 91.2 87.2 91.2 78 87.7 87.7 85.6 85.45 79.2 97.1 89.2 95.1 97.2 173.5 97 94 91.5 77% 87 83.1 92.2 87.3 93.2 85.8 77.5 91.5 Grasso 52% K.L.M. 52 Meteoor beton 52% Ned. Middenst. B. 64 Rolinco f 1000 64' Stokvis 42% Ned. cred.b. aand. b. Ned. Midd.bank a. Slavenburg's a. Albert Heijn Arnh. Scheepsb. eert. Befo „b" Bergh/Jurg. 250-1000 Blijd.st. f 1000 nr eva Bols Lucas Brakke Grond Bredero Bredero n.r.cert. Bredero ver. bedr. Bührm.-Tetterode f. Bijenk. beh. n.r. c.v.a. Bijenk. beh. 6% pref. Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a. Calvé pr. wo. r. eert. Drents-Ov. houth. D.R.U. Elsevier f. 95 98 90 36.2 101 208 158 127 130 187 58.5 246 192 450 83 404.5 71.8 640 119 120.5 469 483 90.5 37 101 208 157 126 187 58.5 250.5 194 191.5 454 85 404.5 72.1 652 119 120 470 484.5 Erdal Mij was ver w. Etna-Daald. Hold. f. Europe ('1) Hotel Fokker Gazelle Gelder (van) Gelder (van) Gist-Broc. Grasso Gruyter 6 pet c. pr. A Gruyter 6 pet c. pr. B Hellingman Holec Internatio-Mueller Kluwer I. Kon. Ned. Papier Kon. Ned. Text. cert. Krasnapolsky f. K.V.T. Leidse Wol Lips en Gispen eert. Meteoor Naarden Chem. Naeff gebr. ,Nedap Nelle, wed. van Nijma n.r. c.v.a. Nijverdal-ten Cate Ov.z.gas nat.bez.v.a. f. Pakhoed Palthe Parkhotel Pont hout Reesink en co. a. Schev. expl. mij. f.a. Schokbeton aand. b. Scholten cart./pap a. Schuppen sajetf. a. Sim. de Wit aand. b. 55.5 384 78 118.5 151 pref. 118.5 178 63 73 214 182 58.7 257 166.5 30.8 140.2 158 147 264 169.8 345 25.5 73 89 69.5 81 450 178 144.8 17.5 184 168 187 300 57 380 74.7 118.5 151.5 150.5 123 184 67 78 214 186 57.8 256 165.5 31.3 56 140.5 171 61 168 25 73 89.5 66 81.5 177 17.8 187 294 Technische Unie a. 308 310 Tw. Kabelfabriek a. 445 449 Ubbink-Davo a. 85.5 Unil. 1000 cert. 7cpr a 85 85.5 Ver. Machinef. a. 70.5 196 Ver. Nd. Uitg.bedr. a. 197 18.8 Ver. Ned. Uitg. f. 18.8 213 Ver. Touw c.v.a. 215 202 Vredestein c.v.a. Vulcaansoord 65.8 65 Wegener n.r.c. 88.8 90 Wessanen 69 70.5 Billiton 2e rubr. a. Geld. Tramw. Mij a. 57.5 H.B.B. bel. dep. f. 775 775 Interbond lpb f. 587 587 Vastg. bel.f part f. 460 457 I.K.A. bel. mij. f. 175 174 Unitas f 50 a. 79 79 Can. pac. raiM. eert. 59 Int. nickel cert. 43 43.3 Shell Oil Can cert. 29.1 28.85 Am. tel/tel cert. 46% 46.7 Anaconda cert. 24.05 24.35 Bethlehem steel cert. 22 21.6 Chesap. a. Ohio cert. Cities ser. cert. 46.5 46.15 Dupont d. N. cert. 124% 123.5 Gen. Electric cert. 78.5 78.5 Gen. Motors cert. 67.5 68.7 Kennecott cop cert. 41.5 41 Phil, petroleum cert. 26 Radio Corp. Am. cert. 24.35 24.35 Republic steel cert. 29 28.8 Shell oil cert. 43.3 43.45 Standard br 10 a cert. 40 41.5 Un St. steel (10) cert. 30.65 30.8 Woolworth cert. 31 30.6 de dertig procent in de vijf vooraf gaande maanden. In Chili is de inflatie op jaarbasi» bezien de op één na hoogste ter wereld. Zij gaf enige vermindering te zien van 32 procent in maart tot 31 procent in april en 30 procent in mei. De economie met de minste inflatie is volgens het I.M.F. die van Paraguay, waar de prijzen in de eerste vijf maan den van dit jaar zelfs enigszins zijn ge daald. In Thailand, Tunesië en Vene zuela heeft de consumentenprijsinflatie de afgelopen maanden niet veel te be tekenen gehad. Zij bedroeg op jaarbasis ongeveer één procent. AMSTERDAM Aan het einde van deze soms nogal bewogen beursweek was de stemming veel rustiger dan gis teren, echter met een merendeels bete re ondertoon. Het aspect van de markt bleef vrij gunstig maar de affaire zakte wat af. Kon. Olie was in New York 7/8 dollar hoger op de gunstige kwartaalcijfers en zette aan het Beursplein de stijging voort tot f 142. Dit betekende een nieu we stijging van twee gulden. Vanoch tend was in olies nog gehandeld op 142,30. AKZO en Hoogovens bleven op prijs maar Philips trok aan tot 64,30. Unilver verbeterde aanvankelijk een halve gulden maar ging daarna tot de vorige slotkoers terug. Heineken Bier was onveranderd 209,80. In de scheepvaarthoek was weer vol op belangstelling maar toch was de af faire minder dan gisteren. De frappan te stijging die heeft plaatsgevonden in de aandelen Holl. Amerikalijn heeft alom de aandacht getrokken. In het voorbeursverkeer werd de HAL ver handeld op 109 maar dit bleek te hoog gegrepen. Op de officiële beurs kwam een koers van 104.5 en daarna van 105 tot stand, hetgeen betekende dat het verhoogde niveau van gisteren volledig behouden bleef. De arbitrage is nog al tijd koper van HAL, vooral voor Duitse rekening, maar er lagen vandaag wat binnenlandse limites. KNSM en Van Ommeren waren iets luier maar Scheepvaart Unie was aan de vaste kant. Algemene Bank Nederland heeft haar halfjaarcijfers bekendgemaakt en dit resulteerde in een goed prijshoudende koers van f 237. Aandelen Amrobank werden verhandeld ex interim dividend 1970 van 1,60 op 54.00. Nationale Ne derlanden trok 2,50 aan en ook Robe- co en Rolinco waren aan de vaste kant. In de cultures ging het erg rustig toe. Deli moest een gulden afstaan. HVA en Amsterdam Rubber waren nauwelijks prijshoudend. De staatsfondsen waren wat lager voor de kortlopende 8 procent leningen. De andere soorten waren vrijwel prijs houdend. Vandaag mocht weer notering worden opgemaakt in aandelen ICM waarvan thans ter beurze wordt aange nomen dat het bod van Petrofina zal doorgaan.

De Vallei | 1970 | | pagina 2