Mary Whitehouse: „TV leidt tolerantie" Even e nazien tot te grote Waarom altijd weer sex en geweld? V akantie vieren op de pretboot Margarine-reclame is vaak misleidend Meer factoren van invloed op hartinfarcten en in VLUG GELD NODIG? VEILING MEISJE Dr. Konings in Chemisch Weekblad: MODIEUZE BRILLEN GEERKE VAN SANTEN *cmu v. Assurantie-Financieringskantoor publiek te verkopen Apotheek Zuidersma EEN ASSISTENT (mnl.) Kritiek op de beat-mis PSYCHOSOMATISCH VOORLICHTING COMMENTAAR ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1970 LONDEN De zeer tolerante Britse samenleving heeft een geweten. Het heet Mary Whitehouse. Mary is de stem van het burgerdom en voert alle dagen strijd tegen „die linkse creatieve lieden", die naaktheid en ge weld op de beeldbuis brengen. Mevrouw Whitehouse is secretaresse van het Nationale Genootschap van Kijkers en Luisteraars, dat zich ten doel stelt christelijke normen te hand haven in de uitzendingen en zich erover beklaagt, dat „het fantastische medium tv" meer dan iets anders tot de te grote tolerantie in de maatschappij heeft ge leid. De naam van de grijze grootmoeder, die gauw bloost en vroeger hoofd van een middelbare school voor meisjes is geweest is een uitdrukking gewor den, die voor velen synoniem is met Victoriaanse deugdzaamheid. Zij is een volhardende pleitbezorgster geworden van de moraal in tv-uitzendingen en de leidster van wat zij hoopt zal uitgroeien tot een niet zo stilzwijgend verzet van de meerderheid van het burgerdom te gen al te grote vrijheid van de tv. Maar mevrouw Whitehouse geeft toe, .811111» dat zij nog geen tekenen kan waarne men dat dit verzet er komt. Het getij van sex en geweld op de Engelse tv is nog niet aan het wegebben. Mevrouw Whitehouse krijgt ook haar beurt. Zij en drie geestelijken hebben kort geleden gedurende drie kwartier van de beste tv-tijd gesproken over de „te grote aandacht die door de tv wordt geschonken aan nieuwe ideeën" en niet zo lang geleden heeft zij een tv-debat over goed en kwaad gevoerd met de pop-ster Mick Jagger van de Rolling Stones. Mevrouw Whitehouse heeft vijf jaar geleden het Nationaal Genootschap van Kijkers en Luisteraars opgericht om druk uit te oefenen op de door de Brit se regering gesteunde British Broadcas ting Corporation (B.B.C.) en het onaf hankelijke commerciële net. Het ge nootschap beweert meer dan 8000 groe pen als leden te hebben plus individue le leden, die gezamenlijk 1,25 miljoen personen van de 55 miljoen van het land vertegenwoordigen. Mevrouw Whitehouse heeft geprotes teerd tegen een tv-uitzending over abortuspraktijken in achterbuurten. Ze heeft een aanval gedaan op een pro gramma, waarin de gek werd gestoken met de padvinders en klaagde eens bij Lord Snowdon, de echtgenoot van prin ses Margaret, dat een tv-film van hem over de ouderdom neerkwam op een aanprijzing van euthanasie. Zij oefende kritiek uit op nieuwsuitzendingen, waarin gewelddadigheden in Chicago, Nigeria en Tsjecho-Slowakije werden getoond en verklaarde dat de BBC diende te Worden vervolgd wegens een tv-programma over God en evolutie. Mevrouw Whitehouse heeft een be hoedzaam respect gewonnen bij tv- chefs. „Ik kan thans bij de BBC of de onafhankelijke tv iedereen opbellen en direct aan de lijn krijgen", vertelde zij en een woordvoerder van de BBC "fcei: „Mevrouw Whitehouse vertegenwoor digt een speciaal gezichtspunt waarvan wij nota nemen". Vijanden hebben haar een zonderlin ge bemoeial genoemd en een anti- intellectuele puriteinse. Het zijn betite lingen waarover de energieke en vrien delijke 59-jarige de schouders ophaalt. „Ik ben van mening dat de huidige overtolerantie een rechtstreeks gevolg is van het werk van ondernemers van middelbare leeftijd, de creatieve lieden, schrijvers en acteurs, die er altijd een eigen speciale morele code op na heb ben gehouden", vindt zij. „Het verschil is met vroeger, dat zij, inplaats van hun opvattingen voor zich te houden die nu rechtstreeks in iedere woonkamer brengen via de tv." SNEEK Vier Amsterdammers hebben twee jaar geleden het idee op gevat een „pretboot" te beginnen. Ze kochten een botter, een zogenaamde Volendammer kwak, en gingén „voor de lol" varen met mensen die er 5 gulden per dag voor over hadden om mee te gaan. Er is een piano aan boord om te helpen de vakantievreug de op peil te houden. Het schip biedt ruimte aan zestig personen. Heden overleed tot onze diepe droefheid mijn in nig geliefde vrouw, onze zorgzame moeder, be huwd- en grootmoeder echtgenote van A. van den Dikkenberg op de leeftijd van 65 jaar. Overberg: A. van den Dikkenberg Scherpenzeel: J. G. van Wessel- van den Dikkenberg A. W. van Wessel J. G. H. Leeuwdrent- van den Dikkenberg G. Leeuwdrent Overberg: G. van den Dikkenberg H. J. Barten-van den Dikkenberg J. Bar ten A. van den Dikkenberg E. van den Dikkenberg- van Zwetselaar G. van den Dikkenberg H. J. van den Dikkenberg W. van den Dikkenberg-de Kruif en kleinkinderen. Overberg, 6 augustus 1970 Bergweg 22 De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden maan dag 10 augustus 1970 om 12.30 uur op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Amerongen. Vertrek van het sterfhuis 12.00 uur. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond na 7 uur. Geldleningen en alle andere kredieten voor iedereen en voor elk doel. Geheel vlugge afwerking onder strikte geheimhouding. Geen informatie bij werkgever. Reatantenschuld ver valt bf) overladen. Bedrag in handen f 1.000,— f 1.500,— f 2.000,— f 2.500,— f 3.000,— f 3.500, f 4.000,— f 4.500,— f 5.000,— aflossing per maand 1 56,— l 64.- 84,- 104,- f 104,— 124,- f 140,— 156,- 172,— Vraag geheel vrijblijvend nadere Inlichtingen telefonisch of schriftelijk bfl kastanjelaar 40 - Tel 08376-3241-3242 Rhenen Goed zien en er goed uitzien met Kies een brilmontuur dat bij u past HOOFDSTRAAT 51 VEENENDAAL (naast de apotheek) - TEL. 10184 Notaris J. Hage te Veenendaal is voornemens op woens dagen 12 en 19 augustus a.s. telkens des avonds om 7 u. in hotel De Korenbeurs aan de Markt te Veenendaal resp. bij inzet en toeslag 1. voor de Erven van wijlen mej. C. van de Lustgraaf het WOONHUIS met ondergrond aan de Achterkerk straat 34 te Veenendaal, kadaster gemeente Veenen daal, sectie D, nummer 3334, groot 43 centiare. Verhuurd voor 12,- per week. 2. Voor de Erven van wijlen mevr. G. van den Bruin- horst-van Ginkel het vrij v. pacht en bewoning zijnde BOERDERIJTJE met schuren en hof, Gelders Benedeneind 11 bij Vee nendaal, kadaster gemeente Ede, sectie M. nr. 395, groot 10.15 are. 3. voor de Diaconie der Hervormde Gemeente te Veenen daal a. de vrij van huur en bewoning zijnde WONING met schuurtje en tuin aan de Zandstraat 137 te Vee nendaal, kadaster gemeente Veenendaal, sectie D, nummer 4564 ged., groot 5 are: b. de vrij van huur en bewoning zijnde WONING met schuurtje en tuin aan de Zandstraat 159 te Veenendaal, kadaster gemeente Veenendaal. sectie D, nummer 4663 ged.. groot 4.75 are. Te bezichtigen dinsdagen 11 en 18 augustus a.s. des n.m. van 45 uur. Betaling uiterlijk 1 oktober 1970. Aanvaarding na de be taling. Inlichtingen bij de genoemde notaris. GEVRAAGD voor huishoudelijke werkzaam heden in de apotheek. Geboden wordt een hoog salaris met goede so ciale voorzieningen. 5-daagse werkweek. Aanmelden HOOFDSTRAAT 53 VEENENDAAL Telefoon 08385 - 12123. DE NEDERLANDSE BOEKHOUDCENTRALE zoekt voor haar rayon Gelderland- Utrecht om opgeleid te worden voor de buitendienst. Vereist wordt Diploma M.A.V.O. of H.A.V.O. en praktijkdiploma boekhouden. Ervaring op een accountantskan toor strekt tot aanbeveling. Geboden wordt Een prettige werkkring, goede salariëring en 4 weken vakantie. Sollicitaties te richten aan de Nederlandse Boekhoudcentrale, bijkantoor Oosterbeek, t.a.v. de consulent de heer W. A. van den Driesschen, Mariaweg 45 te Ooster beek, telefoon 08307-4019. VATICAANSTAD De Italiaanse bisschoppenconferentie heeft in een boodschap die in februari naar alle bis schoppen is gezonden, kritiek uitge oefend op de zogenaamde „beat-mis- sen". w De tekst van de boodschap is pas donderdag bekend gemaakt. De bisschoppenconferentie noemt de beat of „ye-ye missen" oppervlakkig, excentriek en lawaaierig. De missen met beat-muziek zijn in Rome en verschillende andere steden populair bij de jeugd, hoewel van vele kanten ernstige kritiek op dit verschijn sel wordt uitgeoefend. De bisschoppen willen nu onderscheid maken tussen „jeugdmissen missen". en „beat- AMSTERDAM Bij een benzinesta- gesteld waar iedere automobilist die I monoxyde in het uitlaatgas kan laten tion in Amsterdam staat sedert enke- dat wenst gratis de hoeveelheid kool- controleren. Ie dagen een complete testbatterij op-| ROTTERDAM De Nederlander grootste veteter van Europa wordt, ofschoon er een duidelijk verband bestaat tussen verhoogd vetgebniik en hart en vaatziekten, iedere dag via misleidende leuzen en beelden aangespoord tot de aankoop van margarine. Dit stelt de chemicus dr. A. W. T. Konings in het chemisch weekblad. Op 16 januari dit jaar promoveerde hij in Utrecht, waarbij een van zijn stellingen luidde „De reclame dat consumptie van margarine met grotendeels onverzadigde vetten behoudend werkt op gezonde bloedvaten is misleidend". De verdediging van deze stelling is nu in de vorm van een artikel in dit vakblad van chemici opgenomen. De sterfte aan hart- en vaatziekten is momenteel de belangrijkste doodsoorzaak, in de hoogontwikkelde landen, waaronder Nederland. Per dag sterven er gemiddeld 50 personen aan deze ziekte. Uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek valt op te maken, dat er vooral onder jonge mensen een snelle staging in het aantal slachtoffers is. SCHIPHOL Dit is Ellen Wills, een I woordigt ons land dit jaar op het song- aankomend zangeresje. Zij vertegen-festival in Joegoslavië. Als men door middel van vaklitera tuur een inzicht wil krijgen over de stand van zaken rondorr^ deze ziekte, raakt men, aldus dr. Konings, verward in een lawine van slecht-gedocumen- teerde en elkaar tegensprekende publi- katies. Wel Is het duidelijk geworden dat er veel factoren van invloed zijn op het zich manifesteren van de hart- en vaatziekten. Over de oorzakelijke ver banden tast men nog in het duister. De vele onderzoekingen hebben aan getoond, dat de statistische kans om een hartinfart te krijgen, toeneemt naar mate het cholesterolgehalte van het bloedserum hoger is. Dit verband mag volgens hem echter niet zo worden op gevat. dat een hoog gehalte aan choles terol betekent, dat men het slachtoffer zal worden van een hartinfarct. Verscheidene voedingsstoffen wer ken cholesterolverhogend, waaronder vetten, sucrose en caceine. Volkeren met een hoog vetgebruik hebben een hoog gehalte aan cholesterol in het se rum. Dr. Konings vindt echter, dat tot op heden het voedingaspect in verhouding tot de andere beïnvloedende factoren teveel is beklemtoond. Vooral de gesug gereerde genezende wijze van poly-on- verzadigde vetzuren, zoals deze in de reclame geschiedt, werkt misleidend, zo zegt hij. Onvoldoende aandacht hebben bij voorbeeld de psychosomatische facto ren. Door onderzoekers is vastgesteld, dat een situatie van emotionele stress dikwijls samengaat met een verhoogd gehalte aan cholesterol in het serum. Zo is aangetoond, dat personen met een bepaald gedragstype speciaal bevatte lijk zijn voor hart- en vaatziekten. Enkele karakteristieken die bij dit gedragspatroon genoemd kunnen wor den zijn: beheersen van emoties, niet uitpraten van conflictsituaties, weinig verbeeldingskracht, gering gevoel voor nuances, neiging tot competitie, dikwijls deel hebben aan autoriteitsconflicten, voortdurend bezig zijn met werk, dat aan tijdsduur niet is gebonden. Deze personen leven in een continue stress-situatie, die maar zelden verbro ken wordt en cholesterolverhoging in de hand werkt. Ook personen, die niet onder bovengenoemde persoonsbe schrijving vallen, kunnen een verhoogd cholesterolgehalte hebben ten tijde van psychische spanningen. Dr. Konings bespreekt in zijn artikel verder de misleidende leuzen in de re clame voor margarine. Als in een mar garine veel mais- en zonnebloemolie wordt verwerkt wil dat nog niet zeggen, dat het produkt zoals het op tafel komt veel poly-onverzadigde vetzuren bevat, omdat bij het dikwijls toegepaste har dingsproces het aantal zogenaamde dubbele verbindingen drastisch vermin dert. Vervanging van gewone margari ne door dieetmargarine heeft bij een onderzoek slechts geleid tot een verla ging van het cholesterolgehalte van vijf procent. Het is te verwachten, aldus dr. Ko nings, dat een groter effect bereikt kan worden als naast een matig gebruik van boter en margarine de consumptie van allerlei vetbevattende luxe artikelen drastisch wordt verminderd en er rela tief meer brood, peulvruchten, vis en fruit wordt gegeten. Een beeld van de ongunstige werking van te veel geconsumeerd vet steekt schril af tegen de televisiebeelden waar vitale vaders en kinderen als jonge paarden door de natuur springen. Deze vorm van reclame is een duidelijke de monstratie, dat het produceren in 'deze maatschappij dikwijls een doel op zich zelf is geworden en niet meer afge stemd is op reële behoefte. De behoefte wordt via (misleidende) reclame kunstmatig gekweekt. Zolang dit de behoefte tot „het witter wassen dan de buurvrouw" betreft is er geen alarmerende situatie ontstaan. Indien echter de gezondheid van de mens erbij wordt betrokken, komt men op een ge heel ander terrein. Het is niet mogelijk voor de leek. de medisch klinkende slogans op h'/« waarde te schatten. Het publiek is ge baat met een duidelijk en onpartijdig voorlichtingsprogramma, dat door des kundigen wordt verzorgd en waar deugdelijk commentaar op het belang of gevaar van de nieuwe produkten wordt gegeven. In zo'n voorlichtingsprogramma over bijvoorbeeld het belang van de con sumptie van margarine in verband met hart- en vaatziekten, kan dan tevens, zo stelt dr. Konings verder, het accent verlegd worden van voedingsaspect naar de andere factoren, die tot nu toe minder aandacht hebben gehad. Zo zou een psychiater het psychisch aspect voor zijn rekening kunnen ne men. Dit kan wellicht corrigerend wer ken op de levenshouding van een grote groep mensen, die zich tot eigen schade laten manipuleren door de op behoefte bevrediging gerichte maatschappij. Mis schien is dit van gunstige invloed op de snelle stijging van het sterftecijfer aan hart- en vaatziekten bij de jonge men sen, die aldoor het gevoel hebben dat zij zich moeten waarmaken en hun werk als enige levensvervulling zien. „Wie beweert dat wij de indruk wek ken dat de gebruiker van dieetmargari ne gevrijwaard blijft van vaatziekten, heeft het bij het verkeerde eind. Wel blijft voor die gebruiker het risico be langrijk minder". Mr. A. E. J. Bol, marketing-directeur van Van den Bergh en Jurgens NV, reageert met deze woorden op dit arti kel van dr. A. W. T. Konings. „In overleg met de keuringsraad voor aanprijzing van geneesmiddelen zorgy wij er voor dat in onze reclame voor dieetmargarine een garantie voor welke geneeskrachtige werking dan ook ont breekt", zegt mr. Bol. De door dr. Konings in zijn artikel gewekte indruk dat fabrikanten van margarine er met hun reclame op uit zouden zijn de consument te verleiden tot onbeperkt gebruik van margarine wijst mr. Bol verontwaardigd van de hand. „Wij hebben nooit gezegd dat de consument naar hartelust margarine kan gaan eten", zegt hij. Mr. Bol reageert ook op een passage uit het artikel van dr. Konings waarin de eis wordt gesteld dat de totale hoe veelheid vet in het gemiddelde voedsel pakket van de Nederlander wordt ver minderd. „Die opvatting is geheel onjuist. On derzoekingen hebben aangetoond dat vetrijke diëten, mits daarin veel meer voudig onverzadigde vetzuren voorko men, een gunstiger werking hebben bij lijders aan hart- en vaatziekten dan vetarme diëten of diëten die rijk zijn aan verzadigde vetzuren. Niet de hoe veelheid vet is van doorslaggevende be tekenis maar de aard van het vet".

De Vallei | 1970 | | pagina 4