Over de grenzen La Courtine biedt in nood oefenterreinen nog weinig soelaas Geld goed besteed als paraatheid stijgt Treinen stil door noodweer HET IS GEMAKKELIJK IN TE BREKEN IN OMROEPGEBOUWEN Haarlem ook dit jaar eerste stad met begroting Soeharto wil graag parlement ontmoeten Bedrijf in Den Haag uitgebrand Dooi Foto slachtoffer schokt getuige Politieman lost schot in de lucht Record gehandhaafd SCHEPEN MET NEDERLANDSE BEMANNING BESCHOTEN BIJ NIGERIA Om Duitser te helpen Computer voor NAVO Nederlandse troepen weer in Frankrijk BEPERKING FRANSE TENTEN VERHOUDINGEN HERLEVEN Na acht jaar regen TWEE MEDEWERKERS BEWIJZEN: Bij komende bezoek Schade 50.000 CP Het Manson-proces ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1970 (Van een on/er redacteuren) LA COURTINE (Frankrijk) Het gebruik van het militaire oefenterrein La Courtine in Midden-Frankrijk, hoe welkom overigens aan de legerleiding, be tekent geen afdoende antwoord op de steeds meer klemmende vraag „Hoe komen we aan voldoende oefenmogelijkheden voor onze gemotoriseerde en ge mechaniseerde eenheden" Noch La Courtine, noch het dit voorjaar in ge bruik genomen Engelse kamp bij Haltern in Duitsland, waarover we reeds eer der schreven, noch de andere oefengebieden, waarvan de meeste slechts inciden teel kunnen worden gebruikt, zullen op den duur kunnen voorzien in de steeds dringender wordende behoefte aan terreinen. Wil Nederland zijn troepen paraat houden en wil men blijven beschikken over geoefende troepen, dan zal men naar andere, welicht ook minder kostbare, mogelijkheden moeten zoeken en liefst wel op heel korte termijn". Brigade-generaal W. K. Brederode, commandant van de 13de pantserinfan teriebrigade van de 4de divisie, voor de oefenperiode in La Courtine comman- Tijdens de oefeningen in La Courti ne kantelde een Centuriontank. Niemand werd gewond, ook niet tij dens verschillende acties die werden ondernomen in het uiterst moeilijke terrein. UTRECHT Door het in het zuiden van het land heersende noodweer heb ben zich vrijdagmiddag ernstige vertra gingen in de treinenloop voorgedaan. Op verscheidene plaatsen is de bliksem in de bovenleiding geslagen, waardoor het treinverkeer stil kwam te staan. Door omschakelingen is de bovenlei ding weer onder spanning gebracht. Tussen 12.30 en 14.15 uur was in Lim burg geen treinverkeer mogelijk. Het bleek dat een versterkingsleiding bij Susteren door de bliksem was getrof fen. Nadat de leiding was hersteld, kwam het treinverkeer weer vlot op gang. Tengevolge van de blikseminslag moest een aantal treinen worden opge heven. BAARN Twee Nederlandse be manningen, in totaal acht zeelieden in dienst van rederjj Gebr. Wijsmuller N.V. te Baarn, dienen zich ter be schikking van de Nigeriaanse politie te houden. Toen zij zondagavond met twee voormalige Nederlandse traw lers, die waren gekocht door de Nige ria Fish Supply Company, in de ha ven van Lagos verschenen, werden de schepen beschoten door kustbatterij- en. Deze schoten zouden waarschuwings schoten zijn geweest omdat er na een bepaald uur geen schepen meer in de haven mogen komen, doch „de sporen van de kogels zijn aan de schepen te zien", aldus rapporteerden dc kapi teins aan het «*>aerijkantoor te Baarn. Er vielen geen gewonden. Dc schepen weken uk naar Cotonc in Dahomey. Daar kregen de Nederland se zeelieden een tweede onaangename verrassing te verwerken. De Nige riaanse directeur van de visserij - maatschappij, de heer Whebe tracht te een deel van de lading balen textiel aan wal te smokkelen, het geen door de douane werd gezien. Hij werd gearresteerd en de Nederlanders kregen de opdracht zich ter beschik king van de politie te houden. Het rederijkantoor, dat slechts de op dracht had de schepen naar Nigeria te brengen, heeft de beschieting of ficieel gemeld bij de Nederlandse consul te Cotonou en bij het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag. Zowel de consul als het minis terie is gevraagd hulp te verlenen bij het verkrijgen van een vrijgeleide voor de Nederlandse zeelieden. dant van de Nederlandse troepen al daar, heeft die behoefte aan terreinen voor oefendoeleinden nog eens extra onderstreept. „We hebben terreinen no dig van rond 1000 hectare voor het oe fenen van kleinere eenheden zoals compagnies, eskadrons en pelotons. Daarnaast bestaat er behoefte aan ter reinen van rond de 3000 hectare voor het werken in bataljonsverband en ten slotte veel grotere terreinen voor onze brigades, deze laatste hebben we in Duitsland nog wel eens ter beschikking. Voor de kleine eenheden is La Cour tine, waar we de beschikking kregen over 1000 hectare van de in totaal 6000, ondanks de vele beperkingen goed te gebruiken. Een welkome aanvulling dus. Het gebruik van dit terrein is ech ter door de verre ligging, extra trans portkosten, wat duurder. De terrein- huur, ƒ75.000 voor de gehele oefenpe riode van 23 juli (aankomst vaste kampstaf) tot het vertrek van de laat ste trein met pantservoertuigen to taal zijn per bataljon een kleine zestig wagons nodig vindt generaal Brede rode echt niet hoog. Wel duur is het vervoer van de co lonnes over de weg, ook rond ƒ75.000 en het vervoer per spoor, inbegrepen staangeld van de wagons in het op 20 km van La Cour'tine gelegen grotere spoorwegknooppunt Ussel, dat ruim 750.000 vergt. Wat ook van invloed blijkt op de kos ten van het verblijf in La Courtine, in totaal rond 1 1/2 miljoen gulden, vloeit voort uit de contractueel vastgelegde verplichting dat de voeding, schoon maakmiddelen en wat er alzo komt kij ken om rond de 1250 man in leven te houden, bij de Fransen moet worden gekocht. Uitgezonderd zijn speciale ar tikelen die men in Frankrijk niet kent zoals pindakaas, gestampte muisjes, ha gelslag, zaken die de Cadi levert. Over die Franse keuken zijn de sol daten minder te spreken dan over de prijzen die men voor comsumpties in de cafés van La Courtine moet betalen. Die laatste zijn, in tegenstelling tot het geen in een ochtendblad werd vermeld, beslist niet overdreven. Voor een biertje betaalt men door gaans niet meer dan een gulden. Dat vinden de meeste militairen, howel niet voordelig, toch niet zo hoog dat men er deining over zou moeten maken. Dat doet men wel over de leverworst met knoflook die met kilo's tegelijk wordt weggegooid. Dc groenten en het fruit zijn ook niet altijd om over naar huis te schrijven vindt majoor C. Schreurs, die iedere dag de handen vol heeft aan het controleren van de aangevoerde levens middelen. Dat overigens de verhouding met de Fransen, zowel met de kampleiding als met de burgerij, uitstekend is, daarvan kan kolonel Brouwer, commandant van de vaste kampstaf. getuigen. Die laat. ten gerieve van de bevolking, op 14, 15 en 16 augustus de Joh. Willem F ïsoka- pel uit Assen overkomen om in La Courtine uitvoeringen te geven. Luitenant H. Hoogebrug van het ver keersbureau van 1 LK uit Stroe hij heeft expres bijgetekend om de oefe ning mee te kunnen maken, is vol lof over de samenwerking met de Franse Spoorwegen. Hij kan overigens goedé hulp van die kant wel gebruiken want al is hij dan hier in La Courtine com mandant van de vervoerssector, ergens zit hij op een plaats die eigenlijk door een kapitein pleegt te worden bezet. Terwijl onder het motto: „En avant, charge" van de oefenleider luitenant kolonel J. P. M. Schreurs een eskadron Centurions (17 stuks) zich in ge weging zet om een van de' vele ongeveer 850 meter hoge heuvels in moeilijk begaan baar terrein te nemen, wil cadet-vaan drig H. Broer uit Heerde, van de KMA in Breda uit gedetacheerd in La Courti ne, ook wel weten dat hij graag mee speelt. „Ik studeer het hele jaar. Nu vind ik het geweldig bij de troep". De soldaat-chauffeur C. J. Meugheu- gel van de stafcommandant 1 LK uit Apeldoorn, een van de chauffeurs die de „combi's" rijdt die enige dagen lang de pers ter beschikking staan heeft over zijn dienst in Frankrijk ook niet zo veel te klagen. Dat hebben de mees ten overigens niet. „Een welkome af wisseling in het eentonige kazernele ven". Al willen ze dan wel graag weten waarom ze soms lang wachten moeten aleer weer verder te kunnen en verlan gen sommigen vanwege de hitte naar het sein: „Eind oefening". Niet iedereen in de troep is er zich van bewust dat de commandant van de brigade onderwie men dient dergelijke oefeningen vooral ziet met de opzet over goed geoefende soldaten te kun nen beschikken. „Iedere militair moet bij een even tueel onverhoopt treffen een goede overlevingskans hebben. Die heeft hij alleen als hij goed geoefend is. Als we dat met La Courtine kunnen bereiken, en dat geldt ook voor andere oefenin gen, dan is iedere gulden die daaraan wordt besteed zeker niet teveel", aldus generaal Brederode, die overigens de hoop koestert dat door het oefenen in La Courtine de band met dé Fransen beter wordt zodat die op hun beurt be reid zullen zijn eens wat betere en gro tere terreinen ter beschikking te stellen. Daarbij denkt hij aan Mourmelon in Noord-Frankrijk, dichter bij huis en dus ook goedkoper aan transport. En al mag La Courtine dan misschien niet in alle opzichten aan de verwach tingen voldoen, van 'weggegooid geld is in dit opzicht zeker geen sprake. AMSTERDAM Een politieman heeft in dc nacht van donderdag op vrijdag bij een vechtpartij op de Oude- zijdsvoorburgwal een waarschuwings schot gelost om een groep mensen te verdrijven die dreigden een 22-jarige Duitser in het water te gooien. De Duitser zou hebben gezien, dat drie onbekend gebleven jongens om streeks halfdrie enkele ruiten bij C. en A. op de Nieuwendijk ingooiden. Samen met de bemanning van een politieauto begaf hij zich naar het mo nument op de Dam, waar hij tussen Damslapers een jongeman aanwees, die volgens hem een van de daders was. De jongeman nam daarop de vlucht, ach tervolgd door een politieman en de Duitser. Op de Oudezijdsvoorburgwal haalden zij de vluchteling in. Er ontstond een gevecht, waarbij enkele omstanders zich aan de kant van de vluchteling schaarden. De Duitser werd in zijn ge zicht gewond en raakte onder meer een schoen en zijn portemonnee kwijt. Toen de Duitser in het water gegooid dreigde te worden trok de agent zijn pistool en loste een schot in de lucht. Daarop namen de vechtlustigen de vlucht. Er werden (nog) geen arrestaties ver richt. SCHIPHOL Strijdvaardig en nog hevig verontwaardigd over zijn gevangenhouding in China is de 41- jarige Britse ingenieur George Watt, die door de Chinese regering na een gevangenschap van bijna 3 jaar zijn vrijheid heeft teruggekre gen, tijdens het middaguur op de terugweg naar Londen uit Tokio als transit-passagier op Schiphol aan gekomen. Hem was in maart 1968 voor al of niet vermeende spionage in Chi na een gevangenisstraf van 3 jaar opgelegd. Zeven maanden voordat die straf om. was werd hij in vrij heid gesteld en over de Chinese grens gezet. Destijds werkte hij voor het Engels-Duitse chemische concern Vickers-Zimmer in de Chinese stad Lanchow het nu cleaire produktiecentrum van Chi na toen men hem aldaar in sep tember 1967 arresteerde. Het hoofdgebouw van het Franse militaire kamp La Courtine waar thans een eskadron van 101 tankbatal jon, het 16e en 17e pantserinfanterie- bataljon, ieder twee weken, oefenen. Op de achtergrond de legeringsgebou wen, niet nieuw maar in redelijk goe de staat, waarin op ieder van de twee verdiepingen 4 slaapzalen met elk 32 bedden, waslokalen, onderofficiers kamers, toiletruimten. Nieuw is de kantine-eetzaal met cafetaria-systeem. Vreemd is dat op het kamp veel ge zinnen wonen van Franse onderofficie ren. Voor de marechaussees van 101 Marbat- uit Nunspeet en Harderwijk is het daarom wel eens moeilijk na te gaan wie van de burgers nu wel en wie niet op hel kamp thuis hoort. Ze worden daarbij echter behulpzaam ge assisteerd door de Franse militaire po litie. JAISELMER Op de Indische woestijnstad Jaiselmer is donderdag voor de eerste maal in acht jaar re gen neergevallen. Veel jonge kinderen die nog nooit regen hadden gezien of gevoeld, raakten in paniek. CASTEAU Het militaire hoofd kwartier van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie in Casteau krijgt een nieuw computer-complex van twee mil joen dollar. Volgens NAVO-officieren zal het complex kunnen worden gebruikt voor het oplossen van militaire proble men op velerlei gebied. Ook op het ge bied van de logistiek en personeelsplan ning. Het contract voor de bouw van het computer-complex is, na een interna tionale inschrijving, gegund aan de Bel gische dochter van International Busi ness Machines, IBM. De nieuwe compu ter wordt een IBM 360/50. Men begint in de eerste maanden van 1971 met de bouw. De IBM 360/50 is een van de meest moderne, zij het niet grootste, computer van de „derde generatie", die momen teel op de markt zijn'. Men werkt aan de ontwikkeling van de „vierde generatie" computers. Een 46-jarige Kongolese diplomaat is vrijdag uit Australië gewezen wegens illegale invoer van hasjiesj. Hij had 23 kilo hasjiesj het land binnengesmok keld. In de Mexicaanse provincie Vera Cruz is de rivier Blanco na hevige re genval overstroomd. Zes dorpen zijn door het water getroffen en tweedui- *end mensen zijn dakloosë HILVERSUM Twee NOS-mede- werkers, Frits Boni, eindredacteur van het oniroeppersoneelsorgaan „Spreek buis" en redacteur Theo Dol hebben de/.e week in de gebouwen van de NOS, de Wereldomroep en de Om roepverenigingen in Hilversum en Bus- sum een aantal „diefstallen" gepleegd om de gebreken van het bewakingssys teem aan te tonen. Slechts vermomd in een witte jas zijn zij de gebouwen binnengegaan en wan delden even later ongehinderd en in bijna alle gevallen zonder tekst en uit leg behoeven te geven weer weg met achtereenvolgens een televisietoestel, een oscilloscoop, twee schrijfmachines, een stoel, een klok, een hrandblusappa- raat en een schilderij. Vervolgens hebben zij de Hilversum- se recherche ingelicht, voor het geval aangifte van vermissing zou worden gedaan, maar dat is tot op heden niet gebeurd. Van Bom en Dol brengen nu uitvoerig verslag uit van hun bevindin gen tijdens de „rooftocht". Het ging de twee NOS-medewerkers er slechts om, na te gaan of het huidige bewakingssys teem zinvol is. „De geconstateerde gebreken schuilen niet in de mentaliteit van de portiers, maar in het systeem zelf. Het aanbren gen van hogere hekken en vermenig vuldiging van het aantal sloten, alsme de uitbreiding van het aantal portiers zal weinig effect hebben. Het gaat niet om de kwantiteit van de te treffen maatregelen, maar om de kwaliteit van het systeem", zo stellen zij in de vrijdag verschenen „spreekbuis". Aanleiding tot deze „rooftocht" vormde het feit, dat vorig jaar bij de NOS 75 voorwerpen mei een totale waarde van bijna 18.000.- als defini tief vermist werden opgegeven. (Van een onzer redacteuren) HAARLEM Opnieuw hebben bur gemeester en wethouders van Haarlem (ca. 175.000 inwoners) een voorbeeldige daad gesteld door ruim vóór de in dc Gemeentewet voorgeschreven termijn (1 september) het concept van de ge meentebegroting voor hel komende jaar bij de gemeenteraad in te dienen. Haar lem, heeft op dit gebied een voortref felijke naam. ook in Den Haag. en het gemeentebestuur wil deze naam hand haven! Helaas is Haarlem een uitzondering; verreweg de meeste gemeenten dienen hun begroting té Iaat in. De Gemeente wet spreekt duidelijke taal: „De begro ting der plaatselijke inkomsten en uit gaven wordt, met de nodige inlichting en bescheiden, jaarlijks, ten minste vier maanden vóór den aanvang van het jaar waarvoor zij moet dienen, door burgemeester en wethouders aan de raad aangeboden" (art. 238). Voor Haar lem is het een erezaak zich aan fteze termijn te houden. Een van de hoofdambtenaren van de gemeente Haarlem zei ons: „In februari beginnen we al met de werkzaamheden voor de begrotingsopstelling. Er is een DEN HAAG De presidia van de beide Kamers der Staten-Generaal heb ben de mededeling ontvangen, dat pre sident Soeharto van Indonesië bij gele genheid van zijn staatsbezoek aan Ne derland een ontmoeting met het parle ment op prijs zou stellen. De beide presidia hebben beslo ten de totstandkoming van zulk een ontmoeting te bevorderen. In hun be raad hebben ze tevens de opvattingen betrokken, die van verschillende zijden in de beide Kamers tot uitdrukking zijn gekomen. Op grond hiervan hebben ze de voor zitters van de beide Kamercommissies voor buitenlandse zaken gevraagd, hun commissies bijeen te roepen voor een ontmoeting met president Soeharto tot hel uitwisselen van gedachten en in lichtingen op donderdagochtend 3 sep tember. Gezien de beschikbare ruimten zal de bijeenkomst in het gebouw van de Eer ste Kamer plaats hebben. De beide presidia hebben te kennen gegeven het tevens op prijs te stellen, wanneer bij deze ontmoeting ook de le den van de Kamercommissie voor ont wikkelingssamenwerking en voor de handelspolitiek worden uitgenodigd. Op deze wijze wordt aangesloten bij de procedure, die werd gevolgd bij het re cente staatsbezoek van de president van Ivoorkunst. De vergadering, waarin het Neder lands en de Bahasa-Indonesia voertalen zullen zijn, zal onder voorzitterschap staan van de voorzitter van de vaste commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer. De stichting Door de Eeuwen Trouw wil door middel van een volkspetionne- ment een klemmend beroep op de Ne derlandse regering doen om het komend bezoek van president Soeharto niet al leen tot een zakelijk succes te maken, maar dit ook te gebruiken om er bij hem op aan te dringen dat Indonesië alsnog recht doet wedervaren aan de volken van de Zuid-Molukken en Wes telijk Nieuw-Guinea. schema waaraan zowel B. en W. als de beleidsafdelingen en diensten zich nauwgezet houden. Eind juni pleegt het ministerie van Binnenlandse Zaken be langrijke gegevens over de uitkering uit het Gemeentefonds bekend te maken en wij hebben er een gewoonte van ge maakt deze gegevens dan telefonisch op te vragen zodat we niet enkele da gen op de brief uit Den Haag hoeven te wachten. Die Haagse gegevens zijn erg belangrijk voor de begroting. Op deze wijze spelen we het klaar om eind juli helemaal klaar te zijn met de concept begroting en de toelichting en dat be valt ons in Haarlem erg goed. De raad heeft nu voldoende tijd (evenals de geïnteresseerde burgers) om de stukken vóór de vaststelling goed te bestuderen en te behandelen zodat de hele zaak vér voor het desbetreffende begrotingsjaar helemaal rond is." DEN HAAG Williams Jachtbouw- bedrijf in de Laakhaven aan de Lee manskade in Den Haag is vrijdag rond het middaguur uitgebrand. De brand weer schat de schade op 50.000. Met de op een boot gebouwde werk plaats en woning van de eigenaar, de 30-jarige jachtbouwer W. Rovers, kre gen een op de kade liggend jacht de be stelauto van het bedrijf, een jacht, dat langszij de woon- en werkboot lag, een naastliggende boot, waarop een katten- fokkerij is gevestigd, brandschade. Als oorzaak van de brand wordt op gegeven, dat door acetondampen in de werkplaats het mogelijk was. dat spon taan de hele woon- en bedrijfsboot in vuur en vlam kwam te staan doordat er ook een gaskacheltje brande. De eigenaar en de 28-jarige J. W. Brandsen waren bezig een houten speedboot af te lakken, toen de brand ontstond. Beide mannen alsmede een zich aan boord bevindend 19-jarige meisje kon den zich in veiligheid stellen. Zij kon den slechts het aanwezige geld meene men. Binnen vijf minuten stond de gehele houten opbouw op het stalen casco in lichter laaie. Na een uur had de brand weer het vuur geblust. ^folang de tekst van het gisteren gesloten Duits-Russische verdrag nog niet in extenso bekend is, kan men nog niet veel kritische bemerkin gen. behalve in het algemeen, hier over maken. Het moet als een groot succes voor de nieuwe koers van het kabinet-Brandt worden aangemerkt, dat Rusland zo ver is gekomen, dat het me» zijn oude ..aartsvijand" een redelijke overeen komst sloot. Voor geen land ter wereld is men in Moskou zo beducht, als juist voor Duitsland. Het optreden van de Duitse nazi's gedu rende de tweede wereldoorlog, veel gruwelijker, wreder en meedogenlo zer dan hier nog in het Westen, heeft daarbij een grote roi gespeeld. Rus land was er na de oorlog voor alles op uit om te maken, dat Duitsland niet meer de kans zou krijgen een grote economische en militaire macht zou opbouwen. Vandaar ook de deling van Duitsland. Met wantrouwen heeft men in het Kremlin elke stap tot herstel in Duitsland gadegeslagen. Het „revanchisme" werd overal terecht en ten onrechte bespeurd. Zolang de regeringen van Adenauer, Erhard en Kiesinger, hoezeer ook te gen het fascisme, in Duitsland geen volkomen afzweren van de gedachte aan herstel van het Duitsland van 1937, konden of wilden propageren, zolang heeft men in Moskou niet aan een verdrag gedacht. Zolang men de „Heimatvertriebenen", de Duitsers die vrijwillig of met ge weld uit de geannexeerde gebieden wegtrokken, niet had duidelijk ge maakt, dat men van regeringszijde nooit meer aan herwinning van deze landstreken dacht zolang hield men in Moskou de hand terug. jDrandt heeft dit aangedurfd. Hij. de man die met dc wapenen in de hand tegen het nazi-regime had gestaan, maakte duidelijk wat veel Duitsers reeds lang was duidelijk ge worden. De schuld voo,- de annexatie draagt niet de huidige Duitse regering, maar het regime van Hitier en zijn bentgeno ten. Een weg terug is er niet meer. Dc enige manier tot streven naar her winnen van deze gebieden zal altijd oorlog zfjn en dat betekent naar de huidige maatstaven, volkomen ver nietiging van de Westerse beschaving. Brandt durfde hiervoor uit te komen. Geen dagdromen maar realiteit. Moskou heeft deze volte-faee van Bonn naar genoegen geacht. Het was het grote succes van Egon Bahr, de man die in Moskou de voor bereiding voor het verdrag deed, dat hij de Russische machthebbers van de eerlijkheid en de goede wil van het streven van Brandt heeft kunnen overtuigen. Hij heeft, volgens de laatste berichten zelfs zoveel kunnen bereiken, dat men een toekomstige hereniging van de beide Duitslanden in Moskou niet pertinent afwijst. In ruil daarvoor heelt Duitsland de grenzen met Oost-Europa aanvaard. Aangezien de grens van West-Duits- land met de Warschau-Past-staten, slechts langs Tsjecho-Slowakije loopt, kan men hierin toch een verantwoor delijkheid van Bonn voor het toe komstige herenigde Duitsland zien. |^oor het opnemen van het afzien- van geweld in het verdrag, is thans de weg vrij voor een levendiger overleg van West-Duitsland met de Oosteuropese staten. Men mag i., het sluiten van het verdrag ook een be wijs zien, dat de Sovjet-Unie naar een ontspanning in de Europese poli lick streeft. Het woord geweld schijnt men te beperken tot het ver keer met de Ooststalen onderling, ge zien de overval op Tsjecho-Slowakije. vt verdrag van gisteren kan niettemin een begin vormen van een krachtige dooi in de nog steeds weer opvriezen de koude oorlog. Het is te hopen, dat de dooi metterdaad doorzet. LOS ANGELES Een verdediger in het proces tegen Charles Manson en zijn drie vrouwelijke medeverdachten, onder meer beschuldigd van moord op dc actrice Sharon Tate heeft kroonge tuige Linda Kasabian gevraagd of zij zich verantwoordelijk voelt voor de moord op de actrice en haar gezelschap. Linda Kasabian antwoordde: „Ik weet niet of ik het toen voelde, maar ik voel het nu". Zij voegde hieraan toe veel wroeging te hebben, maar legde er de nadruk op dat zij niemand gedood had. Linda brak in snikken uit en zei geen vragen meer te kunnen beantwoorden tot Mansons verdediger haar een gru welijke foto liet zien van Sharon Tate, die op het ogenblik van de moord acht maanden in verwachting was. De rechter schorste het proces voor tien minuten om de 21-jarige Linda op verhaal te laten komen. Zij kwam ech ter niet meer terug in de zaal. Haar verdediger tekende protest aan tegen het optreden van Mansons advocaat, die volgens hem gepoogd had haar de foto met geweld in de handen te duwen. Inmiddels is een boerenarbeider, die door de officier van justitie als getuige gehoord zou worden, overleden. De man, die werkte op de boerderij waar Manson woonde, zou aan hersenvlies ontsteking gestorven zijn. De autoritei ten hebben lijkschouwing bevolen. De boerderij bij Los Angeles werd gebruikt voor televisie-opnamen, de boerenknecht verzorgde daar de paarden.

De Vallei | 1970 | | pagina 5