Ook Cees Stam in eindstrijd Boom ondanks motorpech gemakkelijk in de finale Geen prijs voor Peter van Doorn Timman alleen aan de leiding Daan d'Hoore verraste weer NEDERLANDSE ACHTERVOLGERS KANSLOOS Derby-winnaar Marten Vergay doorstond meesterproef Paul Maes kampioen SPORT IN 'T WEEKEND OP RADIO EN TV Roeikampioenschappen Records voor Werner Lompe Skiffeur Punt in de finale SYSTEMEN VOOR WK VOETBAL GEEN VERRASSING LEICESTER Titelverdedi ger Bert Boom heeft bij de ama teurstayers op vrij gemakkelijke wijze de finale gehaald. On danks motorpech won de Neder- OPMERKELIJK RECORD ZWEMMEN lander de eerste serie vrijdag met zoveel machtsvertoon, dat het voor de concurrenten een ont moedigende ervaring moet zijn geweest. Boom, die als laatste van de zes deelnemers moest vertrekken, werkte zich spoedig naar de derde plaats achter de op kop gestarte Fradusco en de Zwitser Herberger en bleef wachten tot die zich kapot reden op de door Meuleman geleide Belg Persijn. Na twintig kilo meter was het zover. Gangma ker Bruno Walrave, die het spel aan de overkant van de baan nauwlettend had gevolgd, gaf meteen vol gas en in een paar rondjes had Boom zich op kop genesteld en kwam niet meer in gevaar. BOETE LEICESTER „Zo, dat hebben we dan weer gehad", was de weinig opwekkende boodschap van de Nederlandse achtervol gingskampioen Frans van de Ruit, toen ook hij na Klaas Balk in de kwalificatieronde van het achtervolgingstoernooi bij de ama teurs te licht was bevonden. Met tijden van 5.08.96 voor Van de Ruit en 5.13.90 voor Klaas Balk was Nederland, dat in de niet zo ver achter ons liggende wielerhistorie in Piet van Heusden, Henk Nijdam, Jaap Oudkerk, Tiemen Groen en Gert Bongers op dit zo zware onderdeel van de wielersport een toonaangevende rol had vervuld, uit het toernooi gewipt. REDEN UITGESPEELD HERKANSING OVERNEMEN MEESTERPROEF NIET TE VEEL BEWIJS ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1970 sn ort LEICESTER De 24-jarige Bra bander Peter van Doorn is er niet in geslaagd in de tijdrace over een kilo meter bij de wereldkampioenschappen prijs te rijden. Met een overigens uit stekende tijd van 1 minuut 09,36 se conden reikte Van Doorn tot een eer volle vijfde plaats achter winnaar Niels Fredborg uit Denemarken, de Nieuw- zeelander Kent en de Oostblok-verte- genwoordigers Tkac (T.-Sl.) en Krav- sjof (Rusl.), die beiden tot op eenhon derdste seconde dezelfde tijd lieten af drukken en de UCI op kosten joegen, omdat er nu twee bronzen plakken uitgereikt moesten worden. Van Doorn, die een redelijk snelle start had (in 25.09 sec. was hij in de eerste ronde even snel als Kent en Fredborg), boekte in de volgende ronde zelfs -winst: 45.96 tegen 46.05 voor Fred borg en 46.10 voor Kent. Maar daarna bleek dat Van Doorn te kwistig met ELA/HUIZEN I)e Belgische zeiler Paul Maes is vrijdag op de Friese Fluessen wereldkampioen in de Europa Moth-klasse geworden. De Nederlander Barl-Jan Wilton, die tot vrijdag op de tweede plaats stond, zakte, doordat hij in de laatste wedstrijd niet over de fi nishlijn kwam, naar de vijfde plaats in de eindrangschikking. Zijn ereplaats werd overgenomen door de Fransman Christian Hervet, die vrijdag eerste werd. De derde plaats wordt ingenomen door Christian Maes, een neef van Paul. Vierde in totaal werd de Tsjech Miroslaw Czenek, die vrijdag in zijn groep als eerste finishte. De Westduitse zeiler Klaus Schen kel is vrijdag in het Zwitserse Stands- stad Europees kampioen in de klasse der Olympia-jollen geworden. De zesde en laatste wedstrijd werd gewonnen door de Nederlandse crack Jan Wolt huis, die hierdoor in de eindrangschik king naar de achtste plaats klom. HILVERSUM In het programma „Studio Sport" dat de NOS-televisie morgen van 19.30 tot 20.30 uur en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland 2 uit zendt, komen aan de orde: Wereldkampioenschappen wielren nen in Leicester Nationale roeikampioenschappen op de Bosbaan in Amsterdam; Nationale autoraces op het circuit van Zandvoort; Zeilen: Flevorace op het IJsselmeer; Honkbalwedstrijd Haarlem Nicols- Storks in Haarlem. In het sportprogramma „Langs de Lijn" dat de NOS-radio uitzendt van 14.00 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 18.05 tot 18.30 via Hilversum 1, zijn onder meer de volgende onderwerpen te horen: Wereldkampioenschappen wielren nen in Leicester; Nationale atletiekkampioenschappen voor dames en heren in Leeuwarden; Nationale autoraces op het circuit van Zandvoort; Zweminterland Nederland-Tsjecho- Slowakije in Den Haag; Koninkrijksspelen in Willemstad; Nabeschouwing honkbalwedstrijd Storks - Haarlem Nicols; Nabeschouwing voetbalwedstrijden F. C. Utrecht - Stoke City en ADO - Leicester City; Paardenkoersen in Alkmaar en Baarlo. zijn krachten was omgesprongen. In de derde en laatste ronde ging hij stroef fietsen en verloor toen te veel tijd. Dat Fredborg zegevierde was geen verrassing. De 23-jarige Deense verze keringsagent immers was al in het bezit van twee regenboogtruien op dit num mer (1967 Amsterdam en 1968 Montevi deo) en had bij de Olympische Spelen in Mexico achter de Fransman Trentin een zilveren medaille veroverd. De gro te verrassing van dit kampioenschap was niet alleen het falen van Pierre Trentin, die met een negende plaats te vreden moest zijn, maar vooral van de Italiaanse titelverdediger Sartori. Deze was na twee ronden nog een stuk snel ler dan Fredborg maar klapte toen in een. DIEREN De toeschouwers bij het schaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap te Dieren waren nau welijks meer verbaasd toen zij Jan Timman vrijdag na nauwelijks twintig zetten glad gewonnen zagen staan tegen een toch waarlijk niet zwakke meester als Van Scheitinga. De talentvolle Delftenaar heeft in dit toernooi al zo veel imponerende dingen laten zien, dat men v. Scheitinga al bü voorbaat nau welijks 'n kans had gegeven. Het duur de ook niet meer dan een goede dertig zetten of de gerenommeerde meester moest zijn meerdere in de jeugd erken nen. Timman nam hiermee voor het eerst alleen de leiding. Boehm kwam namelijk niet verder dan remise tegen de Roemeen Soos. Achteraf bleek dat hij waarschijnlijk te vroeg genoegen met een gelijk spel had genomen want in slotstelling waren nog winstmogelijkheden aanwezig. Van Baarle, lange tijd op de achtergrond na zijn slechte start, heeft inmiddels de gedeelde derde plaats veroverd na zijn vierde achtereenvolgende overwinning. Die plaats deelt hij met Van Scheitinga, Soos (Roe.) en Bednarski (Polen), die te gen Bakker aanvankelijk erg goed stond, maar zoveel tijd gebruikte clat hij het zekere voor het onzekere nam en remise accepteerde. Voor de negende ronde staan een aantal toppers op het programma: Tim man Van Baarle, Boehm Van Scheitinga en Bednarski Soos. AMSTERDAM Daan d'Hoore, die Jannus Munneke donderdagavond een vrijwel zekere titel bij de skiff ont nam, heeft de Groninger ook op de tweede dag van de nationale roeikam pioenschappen verrast. Samen met de Utrechter Van Schelven hield hij Mun neke en Hartog van het amper minder zekere kampioenschap der dubbel- tweeën af. Op de zeer nevelige Bosbaan, waar de roeiers vaak een schimmenspel schenen op te voeren, besliste d'Hoore nu al snel de strijd. Ondanks het zeer lage baan- tempo van 31 slagen per minuut, ver grootte de Proteus-Triton-combinatie de voorsprong op Munneke en Hartog gestadig. De beslissing viel al lang voordat de finish was bereikt. Bij het passeren van het 1500-meter-merkteken bedroeg het verschil reeds twee volle lengten, een marge, die in de laatste vijfhonderd meter nog werd verdub beld. Opmerkelijk is dat de herenploegen van Nereus de Amsterdamse studen ten noemen hun vereniging graag de sterkste roeiclub ter wereld nadat vijf van de zeven nummers zijn ver werkt, nog geen titel hebben veroverd. Ook in de race van de ongestuurde vie ren van vrijdagavond heeft Nereus geen rol van betekenis kunnen spelen. Aegir, dat vijfhonderd meter de drei ging van Asopos van dichtbij voelde, triomfeerde in dit nummer op grootse wijze. Ingrid Dusseldorp, die dit seizoen tij dens de „koninklijke" al de Oostduitse oud-Europese kampioene Anita Kuhlke en in de Bosbaanregatta de huidige ti- telhoudster Syda Gite uit Litauen ver sloeg, won het skiffnummer van de WURSELEN Tijdens de wedstrij den om de Westduitse zwemkampioen - schappen heeft Werner Lampe vrijdag in het nabij Aken gelegen Wiirselen het Europees record op de 800 meter vrije slag gebracht op 8 min. 41,6 sec. Het oude record stond op naam van de Fransman Frances Luyce met 8.42,0. De nieuwe toptijd werd geregistreerd als tussentijd op de 1500 meter. Ook op dit nummer verbeterde Lampe het Euro pees record met een tijd van 16 min. 23,9 sec. Het record stond met 16.32,2 op naam van de Duitser Hans Fassnacht. dames zoals ze wilde. Het blonde Gyas-meisje leidde vrijwel van start tot finish en bouwde een voorsprong op van meer dan vier lengten op Jenny van Driel. Het uit 1964 daterende natio nale baanrecord, in het bezit van Meike de Vlas, was niet bestand tegen het ge weld dat de sterke skiffeuse ontwik kelde. Ingrid Dusseldorp bleef bijna drie seconden onder de tijd, waarvoor de kampioene uit Groningen zes jaar eerder had gezorgd. Ook niet toen de motor van Walrave het na 45 kilometer begaf. Want er was de afspraak gemaakt dat er in de stayerswedstrijd een vergoeding van vijf ronden wordt gegeven, die boven dien pas gaat tellen op het moment dat de reservemotor in de baan komt. Boom had rustig kunnen wachten maar was zo nerveus dat hij vanaf de fiets zat te schreeuwen waar die motor bleef. Hij wist niet, dat stayers-coach Martin Wierstra de reservemotor al eerder op verzoek van Walrva had la ten klaarmaken en dat men in het Ne derlandse kamp ook had besloten Wal rave zelf over te laten stappen. Dat duurde even. Toen de motor echter weer in de baan kwam, was Boom snel genoeg op gang om onbedreigd naar de zege en de finale te fietsen. Met hem ging de Zwitser Herger over, die in de laatste paar kilometer een felle aanval van Fradusco afsloeg. Boom had de vijftig kilometer afge legd met een gemiddelde snelheid van 63.850 km, een vrij laag tempo voor stayerwedstrijden. Dit werd veroor zaakt door de rolafstand van tachtig centimeter. In deze race liep gangmaker Bertus de Graaf, die met de Brit Cox startte, 'n boete van tachtig Zwitserse francs op omdat hij de Belgische combinatie Meuleman/Persijn had gesneden. Velen vonden die boete te laag want het was een bijzonder gevaarlijk moment ge weest toen De Graaf in een bocht om laag stuurde. Het scheelde maar weinig of Cox had met zijn achterwiel het voorwiel van de motor van Meuleman geraakt. Als dat was gebeurd zouden de gevolgen nauwelijks te overzien zijn geweest. Net als Bert Boom won ook Cees Stam zijn serie bij de stayers en be reikte aldus de finale. Stam had voor de 50 km een tijd nodig van 45 min. 6.15 sec. De Westduitser Podlesch volgde als tweede op 235 meter en plaatste zich ook voor de eindstrijd. Balk en Van de Ruit hadden volkomen gefaald. De oorzaak? De coureurs zelf klaagden er over dat zij geen lucht ge noeg hadden gehad. Van de Ruit zat na zijn rit tegen de verrassend sterk rij dende Brit Hallam een tijd lang voor zich uit te staren, wees vervolgens op zijn borst en zei moeilijk: „Het zit hier. Het lijkt wel of ze er messen in gesto ken hebben". Leo Duyndam, die met Piet Hoekstra de komende dagen op hetzelfde num mer, maar dan bij de profs, voor Ne derland uitkomt, meende de reden van het falen van Van de Ruit en Balk ont dekt te hebben. Nog terwijl Van de Ruit steeds moeilijker zijn rondjes te gen Hallam draaide zei hij tegen de bij na door de gebrilde Duitse achtervol gingsspecialist Kratzer ingelopen Balk: „Zal ik je eens vertellen wat het is?" De Poeldijker wachtte niet op een toe stemmend antwoord: „Jullie rijden een te hoge versnelling, kijk maar naar Van de Ruit, die krijgt zijn benen ook niet rond". Deze opmerking vormde een dank baar onderwerp voor een langdurige discussie tussen de technici. Duyndam werd min of meer in het gelijk gesteld. Want toen Van de Ruit had verteld dat hij 54 x 16 had gereden („dat moet ik toch gemakkelijk rond krijgen") werd er een spion op uit gestuurd om te zien wat Hallam had gefietst. Het bleek 50 x 15 te zijn. Dat maakt wat de op te brengen prestatie betreft niet zoveel uit, maar men was het er over eens, dat een verzet van 50 x 15 beter rolt dan het mes dat Van de Ruit en Balk had den gekozen. Hoe dan ook, de rol van Nederland in het achtervolgingstoernooi der ama teurs, was uitgespeeld. Chef d'équipe Arie Zwartepoorte ging onmiddellijk in conclaaf met baancoach Frans Mahn. Zij besloten met Van de Ruit en Balk een proef te nemen in de achtervol- gingsploeg, die nog steeds niet defini tief is samengesteld. Dat hoeft ook trouwens niet, want pas morgenmiddag is op dit nummer de kwalificatie en tot zo lang kan men wachten met het opge ven van de uiteindelijke formatie. De Nederlandse kampioen Jan Jansen stelde danig teleur door in de veertien de serie van het sprinttoernooi als derde en laatste te eindigen achter de Pool Bek en de Nieuwzeelander Preston. De Surinamer Gerard Brunings finish te in de negende serie als derde en laatste. Peter van Doorn wist de acht tiende serie te winnen voor de Belg Nol Soetaert en de Nieuwzeelander Maxwell. Jan Jansen slaagde er in zich via de herkansinngen in de tweede ronde te plaatsen. De Surinamer Gerard Bru nings kwam zo ver niet. Hij werd we derom derde in zijn herkansing. Eefje Helder verloor de eerste heat van de damessprint tegen de Russische Galina Ermolajeva. Peter van Doorn werd in zijn serie van de tweede ronde sprint heren met de Italiaan Rossi ge diskwalificeerd en moet zijn heil in de herkansing gaan zoeken. Ook Jan Jansen zal via de herkansin gen moeten proberen de achtste finales te halen. Hij werd in de zevende serie tweede achter de Westduitser Berg- mann. Eefje Helder verloor ook de tweede heat van de Russische Ermolaje va en is uitgeschakeld. JANNINA De Nederlandse skif- feur Punt heeft zich vrijdag tijdens de wereldkampioenschappen voor jeugd- roeiers in het Griekse Jannina ge plaatst voor de finale. Punt eindigde als derde in de eerste halve finale met een tijd van 5 min en 45 sec. De Neder landse vier met stuurman werd vierde en kwam daardoor terecht in de zg. „kleine finale". Datzelfde gold voor de vier zonder stuurman, die als vijfde eindigde. BERT BOOM zonder moeite ZURICH Sir Stanley Rous, de voorzitter van de internationale voet balfederatie (FIFA) heeft de bij deze organisatie aangesloten landen verzocht zich uit te spreken, over de manier waarop het volgende wereldkampioen schap (1974, in West-Duitsland) moet worden georganiseerd. In het memorandum, dat Sir Stanley een maand geleden aan alle bij de FIFA aangesloten organisaties verzond, deed hij de volgende suggesties: 1. Hanhaving van het bestaande sys teem met een finaletoernooi, waaraan 16 landen, verdeeld over vier groepen, deelnemen, van welke de laatste acht een knock-out competitie spelen. 2. Overneming van het systeem, dat gevolgd zal worden op de Olympische spelen van München: zestien landen, verdeeld over vier groepen in het fina letoernooi. De overblijvende acht spe len, verdeeld over twee groepen, in de volgende ronde. De twee winnaars van de groepen spelen in de finale en de „runners up" betwisten elkaar de der de plaats. 3. Vermeerdering van het aantal lan den in het finaletoernooi tot 24 of 32, die volgens het bestaande systeem te gen elkaar uitkomen. 4. Vermeerdering van het aantal lan den in het finaletoernooi tot twintig met een extra kwalificatieronde om het aantal weer tot zestien terug te bren gen, die volgens het bestaande systeem uitmaken welk land wereldkampioen wordt. De FIFA verwacht het antwoord van de aangesloten landen voor 1 september van dit jaar. Het comité van de FIFA. dat zich bezig gaat houden met het we reldkampioenschap 1974, zal dat sys teem overnemen, dat de meeste stem men vergaart. Het behoeft daarna nog de goedkeuring van het uitvoerend co mité van de FIFA, dat in januari 1971 bij elkaar komt. Zeker is nu al dat het wereldkam pioenschap van 1974 niet volgens een competitie-systeem zal worden ge speeld. Dit is naar de mening van de FIFA te omslachtig, tenzij het aantal landen vermindert en dat is voor de meeste landen weer niet aanvaardbaar. HIPPOLYTUSHOEF De paardesport leeft in de top van Noord-Holland sterk. Dat merk je als je Marten Ver gay, winnaar van de Derby der Dravers met Ironie, bezig ziet zich door alle mo gelijke oponthouden heen te werken. Op de wegen in de buurt van Hippolytushoef ontsnapt hij niet gauw aan de uitgestoken handen van hen die zondag op Duindigt waren of 's avonds op de televisie het romannetje van de Wonderlijke Winst bekeken. Vergay woont pas twee jaar in het dorp dat wat zijn naam betreft al op twee manieren aan de paarden doet de ken: hippos is Grieks voor paard en hoef. In die twee jaar heeft Vergay van een aardige paarden-boerderij iets gemaakt van grote allure. Hij is er te recht trots op. Als je het hele entrainement zo eens schat, zonder de waarde van de 45 paarden die hij heeft staan, dan geeft dat wel de indruk van een kwestie van enige tonnen. Grond is tenslotte niet al leen in de grote stad duur. Het heeft voor Vergay een paar da gen geduurd voordat hij over de schrik van zondag heen was. Want een Derby winnen is iets van bijzonder kaliber voor een pikeur en zeker voor iemand die zowel de training als het rijden in de koers zelf verzorgt. Wat dit betreft stond Vergay zondag voor zijn meester proef. Het is de laatste jaren meestal een kwestie van jonge kerels als er weer een entrainement wordt aangekondigd. Van mannen die zich leuk in de prijzen reden en het ijzer gaan smeden als het heet is. Zo lagen de zaken bij Vergay niet. Hij was 46 jaar toen een paar factoren samenwerkten om hem nog eens wellicht voor het laatst voor de keus te stellen op eigen benen met de kans van een grote sof, of doorgaan bij Geersen met een redelijk belegde bo terham. Meester of meesterknecht dus. Drie factoren: een zoon, die ruim voldoende had geleerd om iets anders te gaan doen, maar liet merken wel met zijn vader in een eigen bedrijf te wil len werken. Ten tweede: Blokdijk wilde zijn entrainement van de hand doen omdat hij wat ouder werd en paarden plus een café hem teveel werd. Ten derde: er was een particulier, die geld in de onderneming wilde steken. Marten Vergay was bekend als een rijder met lef. Teveel lef zei men vroe ger. Hij had hij alles op dit gebied no dig. Hij waagde de sprong. „Juist nu, de laatste dagen met een Derby en zo, denk ik wel eens even na dat alles zo gauw is gegaan tenslotte. Ik had nooit gedacht dat ik het lef zou hebben om zo'n spul zo aan te pakken. Zeg zelf, het is toch een bedrijf gewor den hè? Maar om rendabel te zijn, moest ik wel als een gek groeien. Als ik geaccepteerd had met zo'n box of zes tien te blijven werken, dan was ik klein gebleven. Ik betaal maandelijks mijn schulden, dan houd ik overzicht. Niet op laten lopen, maar precies bijhouden hoe ik er voor sta." Hij vertelt het terwijl hij met bekwa me spoed een uitsmijter wegstouwt, te lefonische gelukwensen dankend in ontvangst neemt, reparatie van een auto regelt en overziet hoeveel hij te laat gaat komen als hij met twee paar den, waarbij Ironie, (dieren)-dokter Van Haren in de Noordoostpolder be reikt zal hebben. „Aan de ene kant wil je een beetjt aan de top zitten in het ranglijstje van pikeurs. Maar je moet zorgen dat je de paarden niet teveel koersen geeft. Dal moet een eigenaar dan ook nog accepte ren. Neem Ironie. Die kwam hier vorij jaar maart. Moet nog beleerd worden Haar moeder. Zippora, ook van eige naar Tinus Leeuwenkamp uit Groei een man die geen overdreven tempc eist, won de Derby negen jaar geleden Met Zippora is niet gejakkerd toen zi; twee jaar was, dochtertje Ironie startte pas als driejarige. Maar toen zij als tweejarig ding thuis eens mocht later zien wat zij kon, had zij het al duidelijl gemaakt: „Ik kan veel." Ondanks ee scheef voetje links voor." „Ironie bewees het vlug genoeg di jaar: zeven keer gelopen, vijf keer eer ste, twee keer tweede. Juist daarom kan niemand zich voorstellen wat ik voelde toen het ineens, een uur voor de Derby zondag fout scheen te zitten." Vergay over winnen: „Als je een goed in orde gemaakt paard ruim als eerste over de streep stuurt, hoef je geen goed pikeur te zijn. Ik kan bijvoorbeeld besl genieten als Kees (de zoon van 25) vier de wordt met een rare bokkum. Zo'n vierde plaats kan veel meer zeggen dar een overwinning." Over geld: Ik vraag 250 gulden pei maand en gemiddeld ongeveer een vijf de van het binnengereden prijzengeld. Er is voor de goede pikeurs geen kunst aan paarden in pension te krijgen. De kunst is: een beetje te bekijken wat je wel en wat je niet neemt. Van de win ter heb ik er vijftig. Da's mooi en ge noeg, want we werken hier tenslotte maar met ons zessen. A Een van de paarden waar Marten Vergay het meeste succes mee had in de grote koersen was Jour de Java Franse draver was een van de IftDxgen die de legendarische Quick- éHaer S wel eens kon verslaan.

De Vallei | 1970 | | pagina 7