Veenendaals dagblad Twee rampen in Spanje Restanten Buiten Krakers actief in Bellingwolde Proces-Manson in ernstige fase VIJFTIG DODEN BIJ TREINRAMP NABIJ BILBAO (SPANJE) PALF.STIJNEN BLIJVEN AMOK MAKEN Luchtrampen in Latij ns-Amerika Rijksweg 12 zat zaterdag zes uur lang propvol Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei van rampbus Snel einde aan zeereis naar Finland Krantje lezen aan Suez-jront SPAANSE CHAUFFEUR ZEGT: STUURINRICHTING WEIGERDE Harde gevechten in Cambodja Warmterecord Noodtoestand in Uruguay Tractor redde zichzelf TUSSEN ARNHEM EN DEN HAAG ONAFZIENBARE AUTOFILES V oetbalwedstrijd ontaardde in veldslag AFNEMENDE BEWOLKING MADRID - Een bus met Nederlandse toeristen is zon dagmorgen vroeg tussen de Spaanse steden Sevilla en Cadiz door de reling van de zogeheten Alcantarilla-brug gevlogen en in een zijtak van de Guadalquivir terechtge komen. Zeven personen zijn om het leven gekomen, twee worden er vermist en er zijn er vijftien ernstig gewond. SPAANSE BI S WERKLIEDEN Bijenwolf KROONGETUIGE OF MEDEPLICHTIGE NEGENENNEGENTIG DODEN STEWARDESS DUITSERS Diesel-Wankel van Rolls Royce Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0.25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 10 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I84 BUS NEDERLANDERS IN RIVIER7 DODEN Van de doden zijn vijf slachtoffers geïdentificeerd. Het zijn de 28-jarige L. Er- kens uit Dordrecht, de 25-jarige P. A. Verstraete uit Den Haag. de 59-jarige J. Th. J. Schuiten uit Den Hoorn, de 39-jarige H. van den Berg en zijn 44-jarige vrouw M. A. van den Berg-van Peer uit Amsterdam. Dit bleef er over van de Spaan se rampbus, nadat hij met 27 Ne derlandse vakantiegangers bij Sevil la van een brug was gereden. Gevreesd wordt dat de lichamen van de twee vermisten nog op de bodem van het kanaal liggen. De gewonden zijn in verschillende klinieken in Sevil la opgenomen. Een lid van de Neder landse ambassade is uit Madrid overge komen. Hij neemt deel aan het onder zoek en staat de ontredderde overleven den bij. Het ongeluk heeft zich zondagmorgen rond 3.30 uur voorgedaan. Toen de red ders (burgerwachten brandweerlieden en weg-arbeiders) ter plaatse aankwa men waren al vijf slachtoffers overle den. Ze werden overgebracht naar het lijkenhuisje van Utrera. Van de gewon den overleden er twee tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. Hun lijken bevinden zich in het dorpje Los Pala- cios, op de weg naar Sevilla. De autobus was gehuurd bij een reis bureau in Cadiz. De chauffeur was een Spanjaard. Ilij heoXt tegenover de poli tie verklaard dat de stuurinrichting vlak voor de brug weigerde. De overlevenden maakten deel uit van een groep van ongeveer zeventig vakantiegangers, die zaterdagavond omstreeks middernacht met een KLM- chartervliegtuig van Schiphol zijn ver trokken. De groep is ongeveer kwart over twee in Spanje aangekomen. De groep werd vervolgens over twee bus sen verdeeld om naar hun vakantiebe stemming, het Spaanse plaatsje Rotta aan de Costa de la Luz te worden ver voerd. Een aantal van hen zou twee weken, de anderen drie weken in Span je blijven. Het was een reis van Eurotours uit Rotterdam. Een vertegenwoordiger van dit bedrijf is reeds naar Spanje gereisd maar kon pas vanochtend vanuit Ma drid verder reizen. Het was de tweede bus die in het kanaal terecht kwam. De bestuurder van de eerste bus heeft van het ongeval niets gemerkt. Hem werd later pas verteld wat er met de andere bus was gebeurd. Op een station, dat ongeveer zestig \fet het in bloei komen der heide verschijnen ook de kasten en -t korven van de imkers. Daaraan J heeft nivellering en verandering J van dit landschap weinig kunnen veranderen, al zien we misschien wel wat minder van die bijenwo ningen in het veld dan vroeger. De zwakke immen staan er vrijwel ge heel aan haar lot overgelaten, al komt de eigenaar nu en dan pools hoogte nemen en bij zeer slecht iveer kan Hij hoogstens eens met suikerwater bijvoeren, want hij kou, regen en wind honigt de calluna nauwelijks. Ook worden de dieren op hun tochten van en naar hun huis bedreigd door een felle graaf- wesp, de zwart-gele Bijenwolf, een onrustig over de hei heen-en- weer flitsend insekt, die het op de immen voorzien heeft en er vele naar zijn hol draagt, waar het een ei op de bijeengebrachte prooien legt: later ontwikkelt zich de larve in het steeds in leven blijvend slachtoffer. Onze imkers hebben het niet op die bijenwolf begrepen, ook al is hij slechts 1,5 cm lang. Zijn er aan zandige hellingenlangs wegbermen en op open plekken veel van deze graafwespen. dan kunnen zij de bijenvolken sterk ver zwakken. De oude imkers, die veel drukker met hun beschermelingen waren dan de meeste moderne bijenhouders, zaten er fel achter heen en mijn grootvader trapte op de hei, waar hij zijn korven in au gustus had staan, alle entrees tot de wolvenesten, die hij vinden kon, zonder pardon dicht. Thans gunt men er zich nauwelijks de tijd voor. Het valt niet mee, deze wespen op het jachtpad te volgen, want ze zijn zeer snel en stoten als een mi niatuur valkje op hun niets-vermoe- dende prooi, die, meteen op de grond geworpen, door een. steek wordt verlamd. 10 aug. '70 A. B. WIGMAN meter van de plaats van het ongeval is gelegen, stond een trein op punt van vertrek. In deze trein bevond zich een groep werklieden, van wie zich direct een aantal te water begaf ondanks de sterke stroom ter plaatse. Zij slaagden et onder meer in twee vrouwelijke buspas sagiers die op het punt stonden te ver drinken te redden. De ernstig gewonden werden direct naar ziekenhuizen in Sevilla overge bracht, waar zover nodig operatief werd ingegrepen. In de bus zouden zich slechts 23 van de ongeveer 70 vakantie gangers hebben bevonden. Onder cje ernstig gewonden zou ook de buschauf feur zijn. De overige twee passagiers van de bus zijn volgens de laatste be richten licht gewond. BELLINGWOLDE In Bellingwol de hebben vrijdagavond en -nacht jongelui tussen de 15 en 21 jaar de reeds twee jaar leegstaande mare chausseekazerne aan de Hoofdweg gekraakt. Ze klommen naar binnen door een raam, dat ze hadden kunnen open schuiven. Nadat de rijkspolitie een half uur met de jongens had ge sproken verlieten deze vrijwillig de kazerne. De officier van justitie zal geen strafvervolging instellen. In de pastorie van de Nederlandse hervormde kerk, eveneens aan d« Hoofdweg in Bellingwolde (die al 21/» jaar leeg staat) hebben kraker* zich in de nacht van vrijdag op zater dag minder netjes gedragen. Een deur werd ingetrapt en enkele ruiten wer den vernield. De kamers van de pas torie werden door de krakers als toilet gebruikt. De rijkspolitie van Belling wolde onderzoekt of deze jongens ook de kazerne hebben gekraakt. BILBAO Zeker vijftig mensen hebben zondagavond het leven verloren bij een ernstig treinongeluk nabij Bilbao in het noorden van Spanje. Het aantal ge wonden was heden in de vroege ochtenduren nog niet precies bekend. Volgens een opgave van de „Guarda Civil" zouden dit er ongeveer 300 zijn. LOS ANGELES Vandaag zal door de rechtbank te Los Angeles worden vastgesteld of men de voornaamste ge tuige in de moordzaken Manson, Linda Kasapian. „imuun" zal verklaren, het geen niets verandert aan het feit, dat haar medeplichtigheid aan de moorden van Charles Manson en zijn groep blijft vaststaan. Als Linda Kasabian „imuun" is, dat wil zeggen niet als moordenares zal worden vervolgd, is de kans groot dat zij delen van haar getuigenis niet gaat intrekken. Al tien dagen wordt zij thans aan een kruisverhoor onderworpen. Zij heeft gezegd mee gegaan te zijn naar de „moordzendingen" van 9 en 10 augustus 1969, maar niet persoonlijk aan de slachterij te hebben meegedaan. Haar rol was die van „uitkijk" geweest. De andere vrouwelijke verdachten in de moordzaak zijn Susan Atkins (21), Leslie van Houten (20) en Patricia Krenwinkel (22) jaar oud. De leider, Manson, is 35 jaar oud. Volgens de wetten van de staat Cali- fornië kan men iemand niet helemaal alleen schuldig verklaren op het getui genis van een medeplichtige. Als Linda Even voorbij het station van Plencia, een van de meest geliefde badplaatsen aan de Golf van Biscaye, op 25 kilome ter van Bilbao, kwam zondagavond een trein met ongeveer 600 dagjesmensen en vakantiegangers waarschijnlijk allemaal Spanjaarden op enkel spoor in volle vaart in botsing met een trein uit tegenovergestelde richting. Naar het schijnt heeft het eerstvolgende station, dat van Urduliz, de trein uit Bilbao op het baanvak laten rijden, zonder te wachten op een bericht van het station van Plencia of het sein al of niet op „veilig" stond. Ongeveer een maand geleden zijn op hetzelfde traject ook twee treinen op elkaar ingereden. Er waren toen twee doden en vijftig gewonden. Toen de treinen tegen elkaar opvlo gen stegen enkele rijtuigen rechtstandig de lucht in. Lassers zijn druk bezig met het wegbranden van de in elkaar ge schoven rijtuigen om de doden te kun nen bergen. Volgens de politiè zijn alle gewonden thans afgevoerd. De spoorlijn van Plencia naar Bilbao heeft smalspoor en vele rijtuigen zijn oud. Gedurende de weekends rijden de elektrische treinen met tussenpozen van een kwartier tussen Bilbao en Plencia. Het ongeluk is een van de ergste in de geschiedenis van de Spaanse spoor wegen sinds de houten rijtuigen van de Madrid-Barcelona in 1965 in brand vlogen. Bij dit ongeluk kwamen 30 per sonen om het leven. NOM PENH De afgelopen zon dag is op tal van plaatsen in het land gevochten en werd het de „drukste" zondag van lange tijd. In de meeste gevallen werden de ge vechten van communistische zijde uit gelokt. Een militaire woordvoerder in de hoofdstad heeft naar aanleiding van een rapport dat er hier en daar lijken van communistisch-ChineSe militairen waren gevonden gezegd, dat het land van afkomst van deze soldaten niet kon worden vastgesteld.. De documenten die deze mensen bij zich hadden, zijn naar de militaire in lichtingendienst gezonden. Zolang als de oorlog in Cambodja duurt komen er berichten binnen over het deelnemen van militairen uit com munistisch China aan de strijd, maar dit is nooit bewezen. Zowel in Zuid- Vietnam als in Cambodja wonen van oudsher veel Chinezen en het komt vaak voor dat die meevechten met een der partijen. ALGIERS De temperatuur in Al- gerië heeft alle records geslagen. Het kwik liep in Tizi Ouzoe (Kabylië) op tot 45 graden in de schaduw. In de hoofd stad Algiers heerst ook een hittegolf, die voornamelijk wordt veroorzaakt door de warme zuidenwind. MONTEVIDEO De president van Uruguay, Jorge Pacheco, heeft vanmor gen besloten het parlement te verzoe ken de constitutienele grondrechten op te heffen. Deze maatregel is door de regering goegekeurd. Als het congres hier maandag mee akkoord gaat, zal iedereen künnen wor den gearresteerd en vastgehouden bui ten de normale juridische procedures om. Deze maatregel is, aldus een presi dentiële boodschap, noodzakelijk voor de politie geworden opdat deze alles in het werk kan stellen de ontvoerde bui tenlanders vrij te krijgen. Men zie ook elders in ons blad uit voeriger nieuws uit Uruguay. AMMAN Nasscrgczinde Palestijnse guerillastryders hebben zondagavond bekendgemaakt, dat zij in gevechten, die de gehele dag hebben geduurd, acht mannen hebben gedood van het antie-Nasser „volksfront voor de be vrijding van Palestina". De Arabische Palestina-orgasisatie die de Egyptische president steunt, heeft in een communiqué verklaard, dat haar mannen bovendien tien volks- frontguerrilla's hebben gewond in ge vechten, die in en om de Jordaanse hoofdstad met machinegeweren wer den geleverd. Een woordvoerder voor het volksfront gaf toe, dat zijn groep verliezen had geleden, maar hij verstrekte geen cij fers. De palestijnse verzetsbeweging heeft zondag opgeroepen tot een „tweede Viëtnam" in het Midden-Oosten om de volledige bevrijding van Palestina te verkrijgen. De oproep werd gedaan in een verkla ring van het centrale comité van de beweging dat de gehele dag in spoed zitting in de Jordaanse hoofdstad bij een was geweest. Besproken was de toekomstige houding van de Palestij- nen, nu Egypte, Jordanië en Israël het Amerikaanse vredesplan hadden aanvaard en het bestand langs het Suez-kanaal reeds was ingegaan. Egypte heeft VN-bemiddelaar dr. Gun nar Jarring in New York voorgesteld als plaats van gesprek over de uit voering van de resolutie van de vei ligheidsraad van 22 november 1967. Dit heeft vanmorgen het gezagheb bende Egyptische blad „El Achram" bericht. FRANKLIN (V.S.) Bij een brand in een boerenstal bij Franklin in de staat Kentucky heeft een trac tor die daar stond zichzelf gered. Ineens kwam het ding, alleen, door een deur achteruit naar buiten gereden, om tot stilstand te komen tegen een paal, op veilige afstand van het vuur. Volgens de brandweer was door de hitte vermoedelijk een kortsluiting ontstaan waardoor de tractor zelf de motor had gestart. De versnelling stond in de achter uit, dus ging hij die kant op. LIMA Een Peruviaans vliegtuig is zondag bij Cuzco tegen een berg aan gevlogen. Negenennegentig inzittenden (91 passagiers, 9 bemanningsleden) van het toestel, een Lockheed Electra Tur bojet, kwamen om het leven. Alleen de tweede piloot bracht er het leven af. Onder de passagiers bevonden zich 54 Amerikaanse studenten, die op initia tief van International Fellowship Inc. k Dank zij de wapenstilstand is het op het ogenblik rustig aan het front langs het Suez-Kanaal. Het beste bewijs hiervoor levert deze Israëlische slodaat door bovenop de stelling rustig zijn krantje te lezen. een bezoek van anderhalve maand aan Peru brachten. Zij hadden de zondag doorgebracht met een bezoek aan de Incaruïnes te Cuzco en het nabijgelegen Machi Picchu. Het ongeluk gebeurde enkele minuten na de start voor de terugvlucht naar Lima. Volgens persberichten uit Cuzco had gezagvoerder Carlos Calegari toestem ming gevraagd om te mogen landen, omdat een der motoren enkele minuten na de start uitgevallen was. Toen het vliegtuig daalde raakte het de berg en ontplofte. De lijken lagen her en der verspreid. Onder de passagiers bevond zich een Nederlander, wiens naam werd opgege ven als Johannes Basteanes (Bas- tiaans?) met als leeftijd 31 jaar. Uit welke stad hij afkomstig kwam was niet bekend. Een stewardess heeft zes uur lang bewusteloos en onopgemerkt in het staartstuk gelegen van een verongelukt Amerikaans chartervliegtuig nadat red dingsploegen de zeven andere gewonde inzittenden van het toestel uit de wrak stukken hadden gehaald. Het vliegtuig, dat alleen de bemanning aan boord had, miste de landingsbaan van het vlieg veld van Acapulco in Mexico en kwam zo ongelukkig terecht dat beide vleugels afbraken. Het staartstuk vloog in brand. De stewardess werd vermist toen haar collega's in het ziekenhuis tot hun positieven kwamen. Zij sloegen alarm en toen men opnieuw in de wrakstuk ken ging zoeken vond men het meisje. Zij verkeerde zaterdagavond niet in le vensgevaar. ARNHEM Zes uur lang is rijks weg 12 tussen Arnhem en Den Haag zaterdag verstopt geweest door onaf zienbare autofiles. 's Morgens om tien uur deden de eerste verkeersproblemen zich al voor en 's middags om vier uur was de laatste verkeersknoop pas ontward. Bij de alarmcentrale van de rijks politie in Driebergen heeft men de in druk dat de meeste van vakantie te rugkerende Nederlanders op zaterdag in hun auto's zijn gestapt met het idee dat het zondag te druk zou zijn. Maar tegen alle verwachtingen in bleef het weekendverkeer zondag juist betrek kelijk rustig. Er was wel veel verkeer, maar dat kon zonder problemen rij den. De explosie in het zaterdag-verkeer moet ook worden toegeschreven aan een grote stroom Duitse automobilis ten die bij de grenspost Bergh Neder land binnenkwam. Op het drukste ogenblik stonden de auto's daar zes rijen dik en reikte er een file tot in Duitsland van zes kilometer. De file op rijksweg 12 tussen Arn hem en Utrecht gaf de politie het meeste werk. De rij auto's was gerui me tijd dertig kilometer lang. Bij Ede deden zich. kettingbotsingen voor, die allemaal goed afliepen. In de andere richting was de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal bij Utrecht een geduchte flessehals. De file voor deze brug was op een gege ven ogenblik achttien kilometer lang. Ook hier ontstonden kettingbotsingen met uitsluitend materiële schade. Kasabian dus als medeplichtige wordt beschouwd, zou dit het lot kunnen beïnvloeden van de andere vier be klaagden. De openbare aanklager is van plan om nog ten minste 40 personen als ge tuige te dagvaarden. Mochten de beklaagden door de jury „schuldig" worden verklaard, dan zul len zij allen zeker tot de dood in de gaskamer worden veroordeeld, de wijze van terechtstelling in de staat Califor- nië. WESTERSCHOUWEN Het scheepje Lilleholm uit het Deense plaatsje Ristinge is voor de kust van Wester- schouwen in moeilijkheden geraakt, lek geslagen, en vervolgens door de reddingsboot „President Jan Leis" zondag in Burgsluis binnengebracht. De vijf opvarenden, vermoedelijk Belgen, die van Oostende op weg wa ren naar Finland, kwamen er heel huids af. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen de zeevarenden friet hun schip, een houten boot van het type Deense kotter, in moeilijkheden. Zij sloegen met het vaartuig over de zandbanken van de Banjaard voor de Westerschelde heen. Het schip raakte lek, de motor, een oud beestje, begaf het, de radio was defect, materiaal voor noodseinen was niet aan boord en het roer raakte men kwijt. Zo kon het gebeuren, dat de opvarenden de gehele nacht tobden om de boot drij vende te houden, terwijl op de wal werd verondersteld, dat de beman ning het wel klaarde en wel weer op open zee terecht zou komen. Zondagmorgen werd een sloep van de Lilleholm gestreken en gingen twee van de opvarenden naar de kust, waar zij telefonisch om hulp vroegen. Nadat de reddingsboot had vastge maakt aan de Lilleholm en bergings pompjes aan boord waren gebracht, werd een zucht van verlichting ge- Slaakt. Eenmaal in de haven van Burgsluis werden de uitgeputte opva renden in een hotel te slapen gelegd.- CREWE Ingenieurs van de Rolls Royce-fabriek te Crewe hebben meege deeld, dat zij een nieuwe dieselmotor hebben ontwikkeld di^ werkt volgens het wankel (rotatie)-principe. In verge lijking met conventionele dieselmoto ren, is deze veel kleiner van formaat en lichter in gewicht. Het Britse ministerie van Defensie neemt thans met de nieuwe machine proeven voor eventueel gebruik in g- neemt thans met dé nieuwe machine proeven voor eventueel gebruik in ge vechtswagens en pantserwagens. Rolls Royce is nog niet van plan om de machine te gaan bouwen voor ge bruik in auto's, vrachtwagens of bus sen. CORDOBA Bij een competitiewed strijd voor de Argentijnse eerste divisie tussen Talleres en Belgrano zijn zondag in Cordoba 28 personen gewond ge raakt, van wie enkelen ernstig. Toen de scheidsrechter met nog vier te minuten een strafschop aan Talleres toekende, brak de hel los. Talrijke supporters van Belgrano betraden het veld en maakten zich schuldig aan ergelijke misdragin gen. Daarbij daalde van de tribunes een regen van flessen en andere projectie len op de scheidsrechter en de spelers neer. Pas na een uur had de politie met behulp van traangasgranaten de orde hersteld. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met tqdel\jk regen, maar morgen van het noordwesten uit afnemende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krach tige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op 05.17, onder 20.13 uur. Maan op: 16.02, onder 22.58 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1