Brandt zet in Moskou zelf handtekening TERUG VAN VLAGVERTOON Toeristen gestrand op Schiphol en in Spanje V Erachter blijven of inhalen... VREDESTEIN In Uruguay verbeten jacht op guerrilla 's GIJZELAAR ZOU ZIJN GEDOOD MARS AFGELAST IN LONDONDERRY Ademtest zou beter zijn Uw macht over het stuur Volkstuintjes in Amsterdam blijven misschien Vijf doden hij autorace HAAST MET BEKRACHTIGING DUITS-RUSSISCH VERDRAG Suharto in „Rode Tribune" beledigd: 13 arrestanten REISBUREAU LAAT KLANTEN IN DE STEEK Politieke moord in India TSJECHEN WINNAARS IN KERKRADE Prof. Smitskamp overleden Brandstichting in ei»en huis Tsjechen kapen liinvlie^tuig OOST-DUITSLAND GEANNULEERD VERDWENEN UITKOMST MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 MOSKOU De Westduitse Bondskansieler. Willv Brandt, zal woensdag naar Moskou vliegen, daar dezelfde dag nog het Duits-Sovjetrussische verdrag on dertekenen en donderdag naar Bonn terugkeren. De Westduitse regeringswoordvoerder, Konrad Ahlcrs, zei, dat Brandt tijdens zijn bezoek aan Moskou een lang gesprek zal hebben met premier Kosygin. Zaterdagavond heeft minister van Buitenlandse Zaken Scheel op een ka binetsvergadering verslag uitgebracht van zijn onderhandelingen in Moskou. Na afloop van deze vergadering werd meegedeeld dat bondskanselier Brandt de Sowjetrussische uitnodiging, voor ondertekening van het verdrag naar Moskou te komen, heeft aanvaard. Volgens Ahlers zijn bij de onderhan delingen in Moskou ook de eisen van de christendemocratische partij voor een groot deel vervuld. Hij zei dat het ver drag bestaat uit een inleiding en viif artikelen. De inleiding en het eerste artikel behandelen de culturele, econo mische en technologische samenwerking tussen beide landen. Ahlers zei, dat tij dens de onderhandelingen geen ogen blik is gebleken dat de Sowjet-Unie verzwakking van het Westeliik kamp of losweking van West-Duitsland daar uit nastreeft. Minister van Buitenlandse Zaken Gro- myko zou integendeel herhaaldelijk gezegd hebben dat ook de Sowjet-Unie een Europees land is. Scheel heeft in Moskou in grove trekken een oplossing voor de kwestie Berlijn volgens het standpunt van Bonn omschreven, maar jd deze kwestie is niet in bijzonderheden ingegaan. De Westduitse Bondskanselier heeft zondagavond de leiders van de chris tendemocratische onnositie o- de hoogte gesteld van de inhoud van het ont- werp-verdrag met de Sowjet-Unie. De leider van de CDU, oud-kanselier Kurt-Georg Kiesinger, en de leider van de Beierse christen-democraten, de oud-minister van Financiën Franz-.To- sef Strauss, hebben echter niet hun de finitieve oordeel over dit ontwerp wil len geven. Ze hebben verklaard de tekst eerst te willen bestuderen. Men wilde in het bijzonder nagaan waaruit de Russische concessies bestaan. Hun antwoord wordt vandaag verwacht. In Oost-Duitsland is men niet erg ge lukkig met de overeenkomst. Hoewel het verdrag tussen Moskou en Bonn ROTTERDAM Twaalf jonge men sen zijn zaterdagmiddag in Rotterdam aangehouden wegens belediging van een bevriend staatshoofd: president Soeharto van Indonesië. Zij colporteer den met de „Rode Tribune" op de Kruiskade en de Lijnbaan in het cen trum van de stad, terwijl op de voorpa gina van dit blad stond: „Soeharto, moordenaar op staatsiebezoek". De arrestanten, negen jongens en drie meisjes op de leeftijd van 17 tot 22 jaar, zijn aangesloten bij een Marxistisch- Leninistische organisatie, die de „Rode Tribune" uitgeeft. Zij zijn na enkele uren vrij gelaten. In een huis in de Jan Porcel listra at in Rotterdam heeft de Rotterdamse politie enige honderden exemplaren van de Rode Tribune tegen afgifte van ont vangstbewijzen in beslag genomen. Leden van de organsatie officieel Kommunistische Eenheidsbeweging Ne derland zeiden zaterdagavond dat de politie ook klaarliggende adresbandjes en kopij voor volgende publikaties had meegenomen. In Den Haag verrichtte de politie za terdagmiddag één arrestatie voor het zelfde feit. Er werden daar vijfig exemplaren van „De Rode Tribune" in beslag genomen. Oost-Duitsland een grotere mate van Westduitse erkenning biedt dan ooit te voren, zingt de regering van Walter Ul- bricht niet mee in het koor van mensen die de overeenkomst toejuichen. Officiële Oostduitse organen hebben noch geen commentaar gegeven op het verdrag, waarin Bonn formeel de be staande grenzen in Oost-Europa, met inbegrip van die van Oost-Duitsland aanvaard. Dit is een aanwijzing over het diepe wantrouwen in Pankow voor elke overeenkomst van Bonn met een lid van het communistische blok waarin het niet gekend wordt. Het verdrag bevat niet het verhoopte doel van Ulbricht volledige diploma tieke erkenning door Bonn. Ofschoon het verdrag nog niet is ge publiceerd heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel gezegd dat dit hereniging van de Duitsers niet in de weg staat en dat het verdrag ook niet toekomstige grenswijzigingen als gevolg van onderhandelingen uitsluit. Dit moet een slag voor de Oostduitse machthebbers zijn. Oost-Duitsland heeft reeds lang hef- eniging van de hand gewezen, betogend dat in Duitsland twee verschillende sy stemen tot bloei zijn gekomen die nooit meer te zamen gebracht kunnen worden. DEN HELDER De vlagvertoonreis, die de Nederland se fregatten ,,Van Speijken „Van Galen" hebben ge maakt en die op 28 januari jl, vanuit Den Helder begon, waarbij 22 havens in achttien verschillende landen wer den aangedaan, werd door de commandant van eerst genoemd fregat, kapitein-luitenant ter zee J. J. Valk, zeer succesvol genoemd. Hij verklaarde dit zaterdag aan boord van zijn schip nadat beide schepen waren afgemeerd, een gebeurtenis, die werd gadegeslagen door vele honderden afhalers, die de gestaag neervallende regen trotseerden om hun familieleden reeds op schip of kade te kunnen begroe ten.' Onplezierige acties van particulieren noemde de com mandant de bejegingen in drie restaurants in Kaapstad, die een Surinaamse en drie van Indonesische afkomst aanwezige opvarenden van de Nederlandse schepen ten deel was gevallen. In de drie restaurants had men na- melijk deze jongens niet willen bedienen. De commandant had de gebeurtenissen aan de Zuid- afrikaanse marine, de Nederlandse ambassadeur en de Nederlandse regering gemeldVan de zijde van de Zuidcifrikaanse overheid was van discriminatie geen sprake geweest en deze had zich gehaast te verklaren de zaak te betreuren, aldus de commandant. De Zuid- afrikaanse regering had de politie een onderzoek laten instellen. De reis was als vlagvertoonreis zeer succesvol geweest. Overal hebben de Nederlandse marinemensen volgens de commandant een goede indruk achtergelaten, die niet in de laatste plaats te danken was aan het zeer correct optreden van de bemanningen van beide sche pen. Vooral het bezoek aan Indonesië, met name aan Djakarta en Soerabaja, was boven verwachting geweest. SCHIPHOL Voor een in Gerona gestrande groep van 93 Nederlandse va kantiegangers heeft Transavia Holland tijdens het weekeinde uitkomst ge bracht. De door hun reisbureau in de steek gelaten toeristen werden in de nacht van zaterdag op zondag opge haald door een Caravelle van deze maatschappij, die daartoe een extra vlucht naar Spanje maakte en de heen reis zonder passagiers aflegde. Twee weken geleden was deze groep, waarvoor touroperater G. G. Gelsing van World Air Ité te Eindhoven de ver antwoordelijkheid had, per Air Spain naar Gerona gevlogen. Maar tussen Gelsing en Air Spain boterde het al we ken lang niet meer. Begin juli, dus nu 5 weken geleden, liet deze Spaanse maat schappij onverwacht verstek gaan. Toen wist de Eindhovense reisorganisa tor ook al Transavia in te schakelen om zijn klanten zij het met ernstige ver traging naar Spanje te brengen en de daar op terugkeer wachtende groep op te halen. Ditmaal echter is de geboekte vakan tiereis voor 45 reizigers, die vrijdag van Schiphol naar Barcelona zouden ver trekken, op het laatste moment geannu leerd. Volgens ingewijden op Schiphol is dat grotendeels, zo niet geheel, te wijten aan het falen van directeur Gel sing van World Air Ité. Hij zelf verklaarde vrijdag jl. „Mijn contract met Air Spain is vrijdag verlo pen. Mijn laatste groep bouwvakkers is nu per Air Spain op Schiphol terugge komen. Ik had gehoopt, dat ik met dit toestel toch nog de nieuwe 45 toeristen mee zou kunnen sturen, maar Air Spain heeft dit geweigerd. De machine is leeg teruggevlogen naar Spanje". „Volgens de Spaanse wetgeving mo gen Nederlandse bezoekers alleen met chartertoestellen naar Spanje komen als ze met dezelfde maatschappij later worden teruggebracht en aangezien ons contract is beëindigd zouden ze ovèr 14 dagen niet met Air Spain kunnen te rugkeren. Ik heb er nu voor gezorgd, dat deze 45 reizigers zondagavond per Transavia naar Barcelona gaan". Dat laatste bleek echter niet te klop pen. „Gelsing heeft mij vrijdag wel bena derd", aldus directeur John Block van Transavia. „maar hij heeft me nog steeds de charterprijs niet betaald van de vlucht, waarmee ik hem op 4 juli uit de brarid heb geholpen. Hij had me daarover een chèque gegeven, maar toen de boekhouding deze na de gebrui kelijke tijd aan de bank doorstuurde, was Gelsing's saldo ontoereikend ge worden. Ik heb hem dus gezegd, dat ik zijn groep van 45 man alleen zou ver voeren als hij dit contant betaalde, te zamen met zijn oude schuld. Daartoe was hij echter niet in staat". Terwijl de 45 vakantiegangers zater dag, onvcrrichterzake naar huis terug gekeerd, aan hun zwartste weekeinde van het jaar begonnen, sloot Gelsing zijn kantoor in Eindhoven af en ver dween spoorloos. Zelfs een regerings vertegenwoordiger in Den Haag. die via de Nederlandse ambassade in Madrid door de wanhopig wordende groep in Gerona te hulp werd geroepen, kon hem nergens vinden. Intussen heeft een reisbureau in Het Gooi zaterdagochtend een brief van Gelsing ontvangen, waarin deze toezegt de gestorte gelden voor een achttal ge boekte reizigers uit Het Gooi te zullen restitueren. Wel sprak Gelsing vrijdag over „zijn laatste groep bouwvakkers" die per Air Spain naar Schiphol waren terugge bracht, doch over de gestrande groep van 93 reizigers in Gerona sprak hij met geen woord. Deze liet hij aan hun lot over. Transavia bracht tenslotte uitkomst. De heer Block, op wie van verschillen de zijde zaterdag een beroep werd ge daan, besloot uiteindelijk de gestrande groep in de nacht uit Gerona op te ha len, hoewel ook hij Gelsing nergens kon bereiken en geen enkele zekerheid, ech ter wel hoop heeft, dat deze alsnog aan zijn financiële verplichtingen zal vol doen. Hij had echter geen zin ook nog de 45 nieuwe reizigers (op de heenreis) mee te nemen, aangezien die immers over 14 dagen vermoedelijk ook weer in Spanje zouden stranden. NIEUW DELHI De leider van de rechtse Swatantra Partij in het parle ment van de Indiase staat Pentsjaab, Vasant Singh, is in zijn boerderij bij Patiala, 225 kilometer ten noorden van Nieuw Delhi doodgeschoten, zo deelt de politie mee. De moordenaars kwamen zaterdag in een jeep bij de boerderij aan en ont snapten na Singh drie kogels door het hoofd te hebben geschoten. Er zijn nog geen arrestaties verricht. ADVERTENTIE «f> 4 leder moment staat U voor beslissingen. U moet er dan zeker van zijn dat U de bewegingen van Uw auto volkomen beheerst. Verantwoord autorijden, inhalen, accelereren, bochten nemen, remmen is alleen mogelijk met goede banden. Vredestein banden - tubeless, nylon, radiaal - bezitten de kwaliteit en de eigenschappen om de capaciteiten van U en Uw auto ten volle tot hun recht te doen komen. KERKRADE De wisselprijs be schikbaar gesteld door koningin Julia na, en bestemd voor het korps dat bij de concertwedstrijden van het Wereld- muziekconcours te Kerkrade het hoog ste aantal punten wist te behalen, is zondagavond uitgereikt aan het blaas- orkest Amati uit de Tsjechische plaats Kraslice. Zaterdagavond bliezen zij in een praktisch uitverkochte Rodahal 350V2 punt bij elkaar. Daarmee versloegen zij de National Band of New Zealand met ruim 5 punten. De favoriete Lim burgse korpsen uit Echt, Thorn en Eijs- den, die zondagavond aan bod kwamen, vormden voor de Tsjechen geen bedrei ging. Ook het als favoriet getipte mu ziekkorps uit het Spaanse stadje Liria kon het niet bolwerken tegen deze Tsje chen. Ruim 4000 toeschouwers waren zon dagavond in de Rodahal aanwezig om de slotavond van het 6e Wereldmuziek concours bij te wonen. Na toespraken van W. M. C. voorzitter Frans Dohmen en van burgemeester J. G. Smeets, werd het drie weken durende muziek festival besloten. 1 MONTEVIDEO De door de guer rilla-organisatie „Tupamaros" in Uru guay ontvoerde Amerikaanse inlichtin gen-functionaris Daniël Mitrione is zondag waarschijnlijk om het leven ge bracht. Waarnemers hadden zondag de indruk dat de guerrillastrijders hun dreiging als hun eisen niet werden ingewilligd zouden zij hem om 16.00 uur Ned. tijd doden hadden waarge maakt. Zij wezen daarbij op twee ano nieme telefoontjes aan radiostations in Montevideo waarin werd gezegd dat Me<trione op het vastgestelde tijdstip was vermoord omdat de regering van Uruguay had geweigerd alle gevangen guerrillastrijders vrij te laten. Tot op dit moment is echtef nog niet bekend of de anonieme telefoontjes af komstig waren van leden van de „Tu pamaros". Zou het bericht van de dood van Mitrione juist zijn dan neemt men aan dat de „Tupamaros" bij de inwo ners van Montevideo en van heel Uru guay veel sympathie heeft verloren. Verwacht wordt dat vandaag in het Uruguayaanse parlement opnieuw sterk zal worden gepleit voor de invoering van de doodstraf. De vrees dat de „Tu pamaros" ook de Braziliaan Diaz Go- mides en de tweede Amerikaan Fly zal vermoorden is volgens waarnemers hieraan niet vreemd. De spanning, die het gehel eweek- einde in de Uruquaanse hoofdstad heeft geheerst werd gisteren twee maal onderbroken door nieuwe ontwikkelin gen. Op de eerste plaats kwam de vroe gere voorzitter van de Veiligheidsraad, de Uruguayaanse senator Hector Pay se Reyes met het aanbod zich als gijzelaar aan de „Tupamaros" over te geven in ruil voor de drie ontvoerde diplomaten. Zijn voorbeeld werd onmiddellijk ge volgd door de voorzitter van de mari ne-club in Montevideo, kapitein Oscar Lebel. Zondagavond laat was op deze voorstellen in de Uruguyaanse hoofd stad nog geen reactie vernomen. De tweede ontwikkeling werd ge vormd door het bericht dat alle ver wanten van Braziliaanse diplomaten naar hun vaderland zouden terugkeren om de mogelijkheid van nog meer ont- DEN HAAG Op de leeftijd van 63 jaar is na een ernstige ziekte overleden prof. dr. H. Smitskamp hoogleraar in de geschiedenis aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Prof. Smitskamp werd in 1907 in Den Haag geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en na een aantal ja ren bij het middelbaar onderwijs in Den Haag werkzaam te zijn geweest werd hij in 1967 hoogleraar in de ge schiedenis aan de Vrije Universiteit. Hij promoveerde in 1940 op een proef schrift over Groen van Prinsterer als historicus. Ook daarna heeft hij nog verschil lende bijdragen over Groen van Prin sterer gepubliceerd. Zo werd door hem het bekende boek „Ongeloof en Revo lutie" van Groen van Prinsterer op nieuw bewerkt. Over deze anti-re volutionaire historicus schreef hij voorts bijdragen in Anti-revolutionaire Staatkundige. De begrafenis van prof. Smitskamp heeft in stilte plaatsgehad. BELFAST Do militante protestan ten van Noord-Jerland hebben tegen de verwachting in V en ai te zien van het houden van een optocht op woens dag in London-Jerry. Zij hadden on danks een verbod van d'e regering een optocht van vijfduizend mensen geor ganiseerd ter viering van Ce verjaardag van het ontzet van deze stad in 1689. Men zal nu alleen een massabijeen komst houden. Vorig jaar heeft de mars van Londonderry tot bloedige on lusten geleid. De spanning in Noord-Ierland duurt echter voort. In Londen is vernomen, dat heden 500 BriLe militairen naar Ul ster zullen vertrekken, ter versterking van het Britse contingent aldaar. In Noord-Ierland is zondagmorgen vroeg het douanegebouw van Killeen, aan de hoofdweg tussen Belfast en Du blin opgeblazen. In Belfast hadden zich in de nacht DEN HAAG Wil men bij de wet geving niet alle gebruik van alcoholica bij snelverkeer verbieden, dan is de ademtest te verkiezen boven de bloed proef en is het gewenst een zonestelsel in te voeren. Men moet de bloedproef rompslomp afschaffen en de verkeers politie uitrusten met een deugdelijke ademtestapparatuur. Hierop kwam de voordracht neer, die de psychiater dr. P. H„ Esser uit Haar lem zaterdag in Den Haag heeft gehou den voor de algemene vergadering van de gereformeerde vereniging voor drankbestrijding. Dr. Esser betreurde het, dat de wet gever niet gebiedend voorschrijft „bij snelverkeer geen alcohol". Als voorde len van de ademtest in vergelijking met de bloedproef noemde hij: de aanzien lijk geringere kosten, de tijdwinst door het niet hoeven inschakelen van een arts en door het vlugger verkrijgen van resultaat, het feit, dat de verdachte zich zelf van dé uitslag van de test kan overtuigen, en het aan de hand van de uitslag al dan niet direct uitsluiten van verdachte aan deelneming aan het ver keer. Bovendien wordt bij afname van bloed de integriteit van het lichaam ge schonden, wat altijd bepaalde risico's met zich brengt, die er bij een ademtest niet bestaan, aldus dr. Esser. nog twee explosies voorgedaan waarvan er een een transformatorhuisje bescha digde. Een kliniek en enkele honder den huizen zaten een halfuur zonder stroom. De explosies hadden plaats enkele uren voordat de Noordierse premier Ja mes Chichester-Clark van een vakantie op het vasteland naar Ulster terugkeer- d De eerste-minister zal zich geplaatst zien tegenover een nieuwe revolte van onverzoenlijke protestantse leiders in zijn Unionistische partij tegen maatre gelen van de regering die er op zijn ge richt te voldoen aan de eisen van de katholieken voor gelijke burgerrechten. William Craig, voormalig minister /an Binnenlandse Zaken van Nooi«i- Ierland, verklaarde zaterdagavond op een bijeenkomst van Unionisten in Larne, dat Noord-Ierland geen politie macht kan hebben, tenzij de regering „hiervoor de juiste mensen heeft". Craig heeft zich fel uitgesproken tegen de ontwapening van de Ulster politie die onder chichester-Clark is uitgevoerd om de katholieken te kalmeren. Craig riep op tot het aftreden van Chichester-Clark wiens gematigde be leid is gesteund door de Britse regering. Verwacht wordt dat er op een bijeen komst van partijleden in het kiesdi strict South Derry, het district van Chi chester-Clark. oppositie zal opklinken jegens het beleid van de premier. Voor het eerst sinds meer dan een week hebben zich in Ulster geen rellen voorgedaan, hoewel een groep jongeren in Londonderry af en toe met stenen goeide naar Britse soldaten. De soldaten deden niets terug. ZEIST Zondagavond brak brand uit in een huis van een jong gezin met drie kinderen aan de Schaerweijdelaan te Zeist. De ogenblikkelijk gewaarschuwde brandweer, was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat het reeds vrij oude pand volledig uitbrand de. Op het moment dat de brand uit brak, was er niemand thuis. De politie, onder leiding van inspecteur J. K. ter Voorde, stelde ogenblikkelijk een diep gaand onderzoek in, waarbij al spoedig kwam vast te staan, dat de hoofd bewoner, J. R. zelf de brand had aange stoken. Het belendende pand kreeg wa terschade, terwijl een meisje, woonach tig in het belendende pand, door rook bedwelmd werd. In verband met adem halingsmoeilijkheden werd zij naar het Zeister ziekenhuis overgebracht. voeringen uit te sluiten. Het berich was nauwelijks bekend of een speciaa vliegtuig met 59 Brazilianen steeg «p van het vliegveld van Montevideo. Intussen worden de speurtochten naar de verblijfplaatsen van de ont voerde diplomaten onverminderd voort gezet, zowel in Montevideo als in alle andere steden. De politie maakt daarbij op grote schaal gebruik van helikopters. Resultaat is tot op heden nog niet be reikt. Wel zijn het afgelopen weekeinde 48 personen gearresteerd, die wellicht in meer of mindere mate bij de ontvoe ringen betrokken zijn. Onder hen be vinden zich enkele leden van de „Tupa maros" en ook een volgens de politie „belangrijke persoonlijkheid uit het openbare leven van Uruguay". Verhoren hebben tot nu toe niets opgeleverd om dat de meesten zich willen beschouwen als „krijgsgevangenen" en weigeren op vragen antwoord te geven. WENEN Een Tsjechoslowaakse va der en zijn twee zoons hebben zondag de piloot van een Tsjechoslowaaks lijn vligtuig gedwongen op het vliegveld Schewechat van Wenen te landen. De 43 jaar oude Vladmir R„ een inge nieur uit Praag en zijn zoons Vladmir (19) en Jaromir (21) werden onmiddel lijk na de landing gearresteerd. Zij hebben politiek asiel in Oostenrijk ge vraagd. Volgens de politie beschikte het trio over twee pistolen, een aantal boksbeu gels, een hakmes en een springstof) a- ding. Zij dwongen de piloot in Wenen te landen in plaats van Bratislava door hem met dé pistolen te bedreigen. HILVERSUM „Ik wil eerlijk be kennen dat we ons de omvang van d« zaak niet hebben gerealiseerd, toen We het besluit namen. Achteraf ben ik me een aap geschrokken. Wjj willen bekij ken of herziening van het besluit tot de mogelijkheden behoort. Ik wil geen verwachtingen wekken, maar we zijn het wel van plan". Dit heeft de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Amsterdam se gemeenteraad, Ed van Thijn, zater dagmiddag in hel Vara-radioprogram ma „Dit is het begin" gezegd over het besluit de ruim duizend volkstuintjes in de Amsterdamse Watergraafsmeer aan een nieuw bestemmingsplan op te of feren. Het besluit, dat al is goedgekeurd door Ged. Staten van Noord-Holland, heeft een storm van verontwaardiging gewekt, omdat de bewoners van de tuintjes niet zijn gehoord en geen Ver goeding krijgen. „Het is een besluit oude stijl geweest over een bestemmingsplan", aldus de heer v. Thijn. „Niet aangepast aan wat tegenwoordig hoort, zoals ruime in spraak en alternatieve voorstellen" Volgens de Amsterdamse fractievoor zitter is het voorstel min of meer als hamerstuk door de raad gegaan in de zelfde vergadering waarin over de stadhuisplannen is beslist. Op dat mo ment waren nog geen protesten gehoord en geen deT fracties heeft toen over dit plan het woord gevoerd. „Een pijnlijke kwestie", zegt de heer Van Thijn nu. „Duizend volkstuintjes worden met een pennestreek van de Amsterdamse kaart geveegd. Een vergaande beslissing die- onvoldoende voorbereid is". De nieuwe fractie van de P.v.d.A. in de Amsterdamse raad gaat de volks tuinders juridische steun verlenen bij hun beroep op de kroon, de enige mo gelijkheid die nog openstaat naast een raadsbèsluit waarin het voorstel wordt teruggenomen. Daarnaast gaat de fractie de gehele gang van zaken grondig uitzoeken. Mede omdat de volkstuinders volhou den dat ze door de gemeente onjuist zijn voorgelicht, bijv. over de datum waarop G. S. het raadsbesluit hebben goedgekeurd. Verder zal bekeken worden of volks tuinders, als het bestemmingsplan doorgaat, financiële en andere vormen van hulp kunnen krijgen bij de realisa tie van een vervangend complex. „De mensen mogen niet nog een keer extra de dupe worden doordat ze geen hulp krijgen", aldus de heer Van Thijn. KARLSKOGA Bij een autorace in Karlskoga (Zweden) zijn zondag vijf personen om het leven gekomen en 21 gewond toen bij de start van de wed strijd een wagen in het publiek terecht kwam. Van zeker 15 personen zou de toestand ernstig zijn. Het jngeluk, het ernstigste in de au tosport historie in Zweden, vond on middellijk na de start van de eerst* wedstrijd plaats. De Zweedse rijder Runi Tobiasson wilde op het rechte stuk, na de start, een concurrent passe ren, die ook uitweek. Hij moest daar door fel corrigeren en raakte bij die manoevre de wagen van de Fin Pieka Vietanen. Door de hevige botsing vlo gen de twee wagens van de weg, scho ten door de afrastering en belandden midden in het publiek, dat onmogelijk kon wegvluchten. De coureurs kwamen, wonder boven wonder, met de schrik vrij, maar voor de toeschouwers waren de gevolgen rampzalig. Vier overleden ter plaatste, een vijfde onmiddellijk na aankomst in een ziekenhuis. Ziekenwagens, poli tieauto's en particuliere voertuigen brachten meer dan twintig gewonden naar ziekenhuizen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5