„Dodelijke vergissing van Van Doorn Geen finale plaats voor Joop Rijnink Jaap Oudkerk klasse apart Loevesein via herkansingen verder Bob Schoutsen met tegenzin naar het trainingskamp I a ti Klooster ook naar Barcelona Jan Maathuis zegevierde Wegraces Vian en won in Kamer ik LEICESTER Er werden in het Nederlandse kamp ijverig handen geschud en schouder klopjes uitgedeeld alsof Oranje een wereldkampioen binnen haalde. De feestvreugde gold echter de achtste plaats in de kwalificatieritten van de achter- volgingsploeg. Een gelukstreffer van de Nederlanders, want het mocht haast een wonder heten dat een dergelijk resultaat werd bereikt na alle beslommeringen, die zich de laatste weken rond deze formatie hadden afge speeld. De afgelopen dagen nog hadden de moeilijkheden zich toegespitst toen eerst Nanno Bakkers vorm zo ver terugliep dat hij vervangen moest worden en vervolgens als de klap op de vuurpijl Arie Hassink kwam mededelen liever niet te starten omdat hij angst had op deze baan. Toen werd in allerijl een nieuwe formatie tot stand ge bracht met de uitgeschakelde achtervolgers Frans Van de Ruit en Klaas Balk als kern en Henk Brand en Peter Nieuwenhuis als „nieuwelingen". Zij stonden voor de moeilijke taak om met nog geen uur trai ning als voorbereiding Neder land bij de laatste acht te bren gen. BLINDER TELEURSTELLEND SPORT IN 'T KORT NA4R HUIS DEN HAAG Bob Schout sen zal zich maandag melden bij het K.N.V.B.-centrum in Zeist, waar de Nederlandse ploeg in een drieweeks trai ningskamp de laatste voorbe reiding treft voor de Europese kampioenschappen, die van 5 tot 12 september in Barcelona worden gehouden. Bob Schoutsen gaat met tegenzin en onder protest. Hij heeft een afkeer van trainings kampen en grondt die afkeer op minder prettige ervaringen in het verleden. Hij is uitein- delijk gezwicht voor het drei gement van KNZB-vice-voor- zitter Klaas van de Pol: „Niet in het trainingskamp, dan ook niet naar Barcelona". GEEN EAIR PLAY MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 GELUKSTREFFER VAN NEDERLANDSE A CHTER VOLGINGSPLOEG sport LEICESTER „In de sprint kan een vergissing dodelijk zijn", had Frans Mahn zaterdagmiddag gezegd toen de 24-jarige Peter van Doorn de eerste rit in de kwartfinale van de sprint tegen de drie jaar jongere Australiër John Nicholson door een blunder had verloren. Van Doorn, die in dit onderdeel van de wereldkampioen schappen alleen zijn kracht in het geding kon brengen, had bij het ingaan van de laatste 200 meter (op deze baan het begin van het rechte eind aan de overkant van de finish) de Australiër de kans geboden om onderdoor te komen en de uitgekookte Nicholson had daarvan een dankbaar gebruik gemaakt. De Brabander, die het. nationale kam pioenschap in de beslissende derde rit tegen Jan Jansen ook al was ontgaan door zijn gebrek aan routine, wist nog niet of hij wel met de sprint zal door gaan. „Misschien wel, maar dan zal ik veel op de winterbaan in Rotterdam moeten rijden om de fijne kneepjes van het vak te leren". Van Doorn was intussen verder geko men dan de nationale kampioen Jan Jansen, die in de achtste finales werd uitgeschakeld. Zowel in de serie tegen de Deen Pedersun en de Rus Seme- netsch, als in de herkansing tegen de Rus Poletajev en de Tsjech Vackar, was onze landgenoot kansloos. Hij had na afloop excuses genoeg, gooide een deel van de schuld op de sportcommissie: „Ik kan niet tegen het strakke regime in zo'n grote ploeg, ze zouden de sprin ters meer vrijheid moeten geven". Hij spaartde echter zich zelf ook niet: „Mis schien kan ik me niet volledig concen treren in zo'n kampioenschap omdat mijn belangstelling naar-zoveel andere belangrijke zaken in het leven als mu ziek, politiek en kunst uitgaat". Wereldkampioen in de sprint. Voor de vierde maal werd het de 26-jarige Fransman Daniel Moreion, die ook in de eindstrijd tegen de Deen Pedersun een klasse apart was. het brons was voor de Fransman Quyntyn, die in drie ritten Nicholson, een paar weken gele den minnaar bij de Gemenebest-spelen, versloeg. De Nederlander was nog niet uitge schakeld. In de tweede rit ging Van Doorn zijn tegenstander op dezelfde plaats wel op en won nu van kop in de uitstekende tijd van 11.7 over de laatste 200 meter. Van Doorn had het lesje dat Mahn hem intussen had ingepompt niet vergeten. Daarom was het zo teleurstellend toen hij een half uur later in de „belle op precies dezelfde manier van de eer ste rit „in het pak" werd genomen. Ni cholson, technisch student aan de uni versiteit van Melbourne, maakte een schijnbeweging waardoor Van Doorn even verrast werd. In een onderdeel van een seconde was het toen gebeurd met de oranjeman. De Australiër trok opnieuw in het gat onder Van Doorn en had weinig moeite om ook nu weer te zegevieren. Van Doorn, die zich direct bij de laat ste acht had geplaatst door een gran dioze overwinning in de achtste finales op de sterke Oostduitser Geschke en de Pool Koplinski, was diep teleurgesteld. „Ik dacht nog wel dat ik tempo genoeg had om Ncholson op te kunnen van gen", zei hij terwijl hij moeite had om de opkomende tranen te onderdrukken. ZWOLLE Jan Maathuis (Geeste ren) heeft zaterdag in Zwolle met Prince Polyson een nationaal springconcours MA gewonnen. De Limburger Bert Heij- man verzamelde in een springconcours „Speel uw Spel" de meeste punten. Uitslagen: MA springconcours (800 m, 12 hindernissen, 16 sprongen, max. hoog te 1.80 m): 1. Jan Maathuis (Geesteren) Prince Polyson, 0 ft., 104,7 sec.; 2. Hen- riëtte de Vries (Eindhoven) IC, 0 ft., 130,6 sec.; 3. Hans Brugman (Ambt) Sky High, 1 ft., 101,4 sec.; 4. Hans Brugman, Miss Holland, 4 ft., 103,3 sec.; 5. Jan Maat huis, Formateur, 4 ft., 108,7 sec. Springconcours „Speel uw Spel" (max. rijtijd 90 sec.): 1. Bert Heijman (Swal- men) Pluto, 1040 pnt.; 2. Hans Brugman, Miss Holland, 930 pnt.; 3. Hans Brug man, Sky High, 920 pnt.; 4. Peter Bak ker (Ermelo) Wervelwind, 820 pnt.; 5/6. Bert Heijman, Pergola, en Jan Maathuis, Formateur, beide 810. Tijdens internationale wedstrijden in Bergen (Noorwegen) heeft de Russi sche gewichtheffer Jan Talts het we reldrecord drukken in de zwaarge wichtklasse verbeterd en gebracht op 197,5 kilogram. Het oude record stond met 195 kilogram ook al op Talts' naam. Tot overmaat van ramp raakte de ne gentienjarige Nieuwenhuis vlak voor de start bij het warm rijden zo overstuur, dat hij huilend in zijn eentje ver van de Nederlandse box ging zitten wachten. Al met al een sobere voorbereiding in vergelijking tot de sterke landen op dit nummer, die vaak weken, maar meestal maanden lang aan de vorm van hun ploeg hadden geschaafd. De schouder klopjes golden dan ook niet in de eerste plaats de leden van de ploeg, maar de heren van de sportcommissie en het hoofdbestuur van de KNWU onder el kaar, die zich met deze achtste plaats verantwoord wisten tegenover de te genstanders thuis. De realisten, die de kosten van uitzending hadden willen uitsparen. Misschien had Nederland er evenals zoveel voorgaande jaren nog net naast gezeten wanneer de Zwitsers niet een enorme blunder hadden gemaakt. Kort nadat deze ploeg was gestart ging de formatie uiteen en stopte op bevel van Oscar Plattner. De Nederlanders waren er onmiddellijk bij om de jury erop at tent te maken dat de Helveten al ver der waren dan de reglementair toege stane 30 meter en dus niet opnieuw zouden mogen starten. „Het is jammer voor die jongens, maar Plattner heeft het wel verdiend. Hij was het ook die onze ploeg liet diskwalificeren toen er in 1967 in Amsterdam door Frans van de Ruit een onbenullig foutje werd ge maakt", zei unievoorzitter P. van Dijk wraakzuchtig. Plattner probeerde het wel bij de jury d'appel, maar had geen succes. Nederland was gered. Voor een paar dagen. Men had de achtste plaats bereikt, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat Oranje morgen in de kwartfinale tegen Italië, dat bijna zeven seconden sneller was, een kans heeft. Er waren voor Oranje voorlopig toch nog maar weinig opvallende resultaten. Want naast de finale-plaatsen van Bert Boom en Cees Stam bij de amateur stayers was zelfs de vierde prijs van Keetie Hage in de achtervolging een te leurstellend resultaat. Na de halve fi nales, waarin de Zeeuwse tegen titel verdedigster Obodovskaja de derde bes te tijd had laten noteren, hadden de Ne derlandse leiders op brons gerekend. Maar in die strijd om het laagste plekje op het erepodium twee Russinnen bestreden elkaar in de finale moest Keetie het toch nog afleggen tegen de twaalf jaar oudere Britse huismoeder Beryl Burton, die een langere adem had. LEICESTER Bij de amateurstayers zal Nederland vanavond in de finale evenals West-I)uitsland en Spanje, met twee deelnemers (Bert Boom en Cees Stam) vertegenwoordigd zijn. Want de Amsterdammer Joop Rynink slaagde er niet in zich bij de laatste acht te rij den. Rijnink, die al een week lang ge plaagd werd door ernstige darmstoor nissen, werd in zyn serie op liefst veertien ronden gefietst en stapte daar na in de herkansing nog af toen hy op nieuw vier ronden achter was geraakt. Pikant bij de amateursstayers waren de vergeefse pogingen van de Belgen om een man in de finale te krijgen. Hun toprenner, Firmin de Vlaminck, werd in de eerste herkansingsrit, waar in Bertus de Graaf tot groot genoegen van de organisatoren de Brit Roy Cox naar winst voerde, door de Spaanse gangmaker Danioni afgestopt. Dit was de revanche van de Italiaan voor de vernederingen van de Belgische gang maker Meulemans tijdens diens Ita liaanse periode." Ze zijn sindsdien doodsvijanden. Het ging nu zover dat Meulemans in de tweede herkansingsrit hoog in de baan bleef rijden toen Da nioni eraan kwam. De Italiaan ging doodleuk binnendoor en werd meteen uit de koers genomen. Finalisten bij de amateurstayers zijn onze landgenoten Bert Boom en Cees Stam, de Westduitsers Podlesch en Gnas, de Spanjaarden Fanegas en Cer- da, de Zwitser Herger en de Brit Cox. Geen verrassing viel er te noteren bij de amateurachtervolgers, bij wie de Zwitser Xavier Kurmann, die in het begin van dit jaar bijna deel uitmaakte van de Amstelploeg, zijn titel prolon geerde. In de finale versloeg de Helveet de sterk naar voren gekomen 21-jarige Brit Ian Hallam, die tevreden was met zilver en zich nu geheel gaat voorberei den op de Olympische spelen in 1972 in München. De zege van Kurmann, die in de halve finale de Tsjech Puzrka had uitgeschakeld, kwam geen moment in gevaar en zijn tijd van 4 minuut 58,56 was gezien het vrij zware weer een we reldkampioen waardig. Hallam, die in de halve eindstrijd de Rus Bykov had geklopt, stelde met 5.03,27 in de finale enigszins teleur. Bij de dames werd de sprint volgens traditie weer geheel een Russische aan gelegenheid. Voor de dertiende maal in successie gingen goud en zilver naar de Sovjet-Unie, dat ditmaal bovendien be slag legde op het brons. Kampioene werd de 20-jarige titelverdedigster Ga- lina Careva, een sportstudente uit Le ningrad, die in de finale oudgediende Jermolajeve (zij was al in 1959 wereld kampioene) in twee ritten versloeg. Ook in de achtervolging was het al Rusland was de klok sloeg. In de eind strijd versloeg Garkoesjina, die het hele toernooi de snelste tijden had laten no teren, titelverdedigster Obodovskaja. LEICESTER „Let op Jaap. hij gaat elke dag beier rijden", had gangmaker Bertus de Graaf deze week over zijn pupil gezegd. Zij woorden kregen zondag avond gestalte toen de titelverdediger bij de profstayers in de eerste serie een klasse apart was. Zonder enige moeite reed de Nederlander, die als zevende en laatste was gestart, binnen enkele minuten naar de tweede plaats achter de Westduitser Hennes Junckermann en ging hem na 20 minuten voorbij. Daarna reed Oudkerk een gewonnen race. In de laatste 20 minuten liet hij nog even zien waartoe hij werkelijk in staat is. Alle concurrenten werden toen op minstens vier ronden gefietst. Met Oudkerk gingen de Italiaan Delillo en de Belg Proost direct over naar de finale. Junckermann, de Zwitser Janzer en de Brit Hill mogen het nog een keer in de herkansing proberen. Die werd onbereikbaar voor de Spanjaard Horte- lano. Peter van Doorn (links), die bij de sprint voor amateurs was doorge drongen tot de laatste acht, verliest hier zijn derde rit tegen de Australiër John Nicholson. DONKERBROEK De uitslagen van de zondag in Donkerbroek gehouden wegraces om de Nederlandse kampioen schappen waren 50 cc internationals: 1. Theunis Ra maker (Hattem), Kreidler, de 10 ronden 24,05 (gem. snelh. 104,41 km/u); 2. Rob Bron (Amsterdam) Kreidler. Snelste ronde Jos Schurgers (Haarlem), Kreid ler 2.57 (105,34 km/u). 125 cc klasse internationals 1. Wil Hartoch (Abbekerke) Yamaha, 12 ron den in 27.45 (gem. snelheid 112 km/u); 2. Bert Nijland (Westendorp) Maico. Snelste ronde Wil Hartoch (Abbekerk) Yamaha, de 14 ronden in 30.59.4 (gem. snelheid 120,83 km/u). Het achtervolginsteam in actie: v.l.n.r. Van de Ruit, Nieuwenhuis, Brand en Balk. sprinters, ging volkomen af in dit num mer. Hij verspeelde een stuk van zijn goede naam als pistier door in de kwa lificaties volkomen te falen. Sercu werd ver voor het einde door de Ita liaan Rosolen ingelopen. LEICESTER By de profsprinters slaagde onze kampioen, de Amsterdam mer Leyn Loevesein, er maar net in een stapje verder te komen In zijn serie verloor de Amsterdammer van de Au straliër Jack Johnson, die nog geen maand geleden naar de beroepsklasse is overgegaan. Loevesein klaagde na deze rit over de speciale Italiaanse banden, die mechanicien Jan Legrand met veel moeite voor hem had opgescharreld. „Ik glijd ermee naar beneden", klaagde de sprinter, die toen van Legrand de wind van voren kreeg. Wellicht heeft deze uitbrander gehol pen. In de herkansingen was Loevesein namelijk eerst tegen de Japanner Sji- mada en vervolgens tegen de Brit Bar- nett en de Japanner Madarame onge naakbaar. Hij bereikte de laatste acht met de Belg Van Lancker, de Italianen Gaiar- doni, Turrini en Damiano, de Ameri kaan Simes, de Australiër Johnson en diens landgenoot Benche, In dit nummer en ook in de achter volging was het optreden van de 33-ja- rige „Boston-Blacky" Miller, een oud bokser van de Bahama's, het grote lach succes. Deze vader van zes kinderen was door een miljonair in zijn land fi nancieel in staat gesteld om aan de we reldkampioenschappen te gaan deelne men. Hij kwam in Engeland aan zonder UTRECHT Het bestuur van de KNZB heeft, na medische adviezen te hebben ingewonnen, alsnog besloten Ton van Klooster (Naarden) in te schrijven voor de Europese zwemkam pioenschappen te Barcelona. Van Klooster zal uitkomen op de 1500 meter vrije slag. De Zaandamse zwemmer Guus Ruigrok heeft zaterdag in de haven van Harlingen een wedstrijd over twee kilometer gewonnen. Zijn tijd was 27 minuten en 43,5 seconde. Tweede met iets meer dan een minuut achterstand werd Ans Mak uit Anna Paulowna, die een tiende van een seconde voor de Ha genaar Jan van der Eist aantikte. KAMERIK Gerard Vianen uit Kockengen is zaterdagmiddag winnaar geworden van de profwielerronde van Kamerik. Voor de honderd kilometer had Vianen een tijd nodig van twee uur achttien minuten en 25 seconden. Dit was negentig seconden minder dan de tweede aankomende, Gerard Koel, die de sprint van het peloton won. De uitslag was: 1. Gerard Vianen (Kockengen) de 100 kilometer in 2 uur 18 min. en 25 sec.; 2. Gerard Koel (Hoo- gerheide) op 1 min. 30; 3. Matje Gerrits (Oploo) z.t.; 4. Jan Serpenti (Wijk aan Zee) z.t.; 5. Jan Harings (Vilt) z.t.; 6. Cees Zoontjes (Tilburg) z.t.; 7. Henk Benjamins (Hollandseveld) z.t.; 8. John ny Brouwer (Rotterdam) z.t.; 9. Piet Deelen (Rotterdam) z.t.; 10. Arie Jong kind (Aalsmeer) z.t. Het contact tussen Tsjecho-Slowa- kije en Rusland, dat sinds augustus 1968 tot het uiterste was beperkt, zal weer „genormaliseerd" worden. De Tsjechi sche trainer prof. Vladimir Kostka heeft dit zaterdagavond bekendge maakt. Zoals bekend ontstonden de niet-sportieve moeilijkheden tussen Tsjechen en Russen mede door inciden ten nadat het Tsjechische ijshockey- team de Russen had verslagen. In de cember speelt Tsjecho-Slowakije in Moskou en ook nog dit jaar zal de Rus sische ploeg naar Praag komen. ooit een echte wielerbaan gezien te hebben en moest ter plaatse nog een racefiets en verdere uitrusting kopen. De UCI had er beter aan gedaan deze man te weigeren. De bloedarmoede bij de profsprinters is toch al schrijnend genoeg. Onze ploegachtervolgers konden de goede traditie van Nederland niet voortzetten. Kampioen Leo Duindam en de Fries Piet Hoekstra kwamen wel bij de laatste acht, maar werden vervol gens in de kwartfinales door respectie velijk Hugh Porter en de Italiaan Bosi- sio naar huis gereden. Duindam, die met de achtste tijd was overgegaan, deed in de kwartfinale de harten van vele toeschouwers bijna stilstaan toen hij snel startte en na een paar ronden liefst zes seconden op Porter was inge lopen. Maar toen kwam de Brit terug. Het verschil slonk zo snel, dat Duindam vier ronden voor het einde, toen Porter hem had ingehaald, al kon afstappen. Hoekstra, leverde een fel gevecht te gen Bosisio, maar raakte tenslotte vier en een halve seconde achter. Halve fi nalisten werden Porter, Bosisio, de Fransman Charlie Grosskost en de Belg Dirk Baert. Diens landgenoot Patrick Sercu, oud-wereldkampioen bij de prof- „BOSTON" MILLIER lachen Gevolg van een en ander: het uni versitair onderzoek naar de moge lijkheden om met minder kilometers vreten betere prestaties te leveren, wordt vroegtijdig afgesloten. Bob Schouten was er nauw bij betrok ken. Projectleider: A. J. Poulus (arts): „De opzet van ons experiment was aanvankelijk geheel gericht op Barcelona. Bij zo'n onderzoek moet je de omstandigheden zoveel mogelijk gelijkhouden. Gezien Bobs tegenzin waarmee hij naar dat trainingskamp gaat is er voor ons iets wezenlijks veranderd, waardoor we het beter achten de resultaten van de Europe se kampioenschappen niet in ons on derzoek te verwerken". De waarde van het onderzoek, dat de NSF twin tigduizend gulden kostte, is daarmee ennigszins in de lucht komen te han gen. Dolfijn-trainer Joop Bartelsman, die zelf zeer enthousiast is voor de in het laboratorium ontwikkelde nieuwe trainingsmethodieken, heeft naar aanleiding daarvan de bond er van beschuldigd geen fair play te spelen. „Het begon al met onze subsi dieaanvrage, waarbij de KNZB een adviserende stem had. Men heeft dat maanden weten te rekken". Pro jectleider Poulus: „We waren op goede gronden van mening dat we zouden kunnen bewijzen dat onze manier van training beter was dan de gebruikelijke. Maar daarmee wa ren we in de ogen van de zwem- bond bestuurders gekwalificeerd als betweters. Pas toen we de naam veranderen in exploratief onder zoek kregen we meteen subsidie". Intussen waren de trainers die pu pillen voor Barcelona leverden, ge polst over de wenselijkheid van een centraal trainingskamp. „Negen voor en slechts twee tegen", aldus Van de Pol. „Nee, als men de cijfers wat beter beziet, waren er vier voor en vier tegen. De overigen stemden wel mee, maar hadden naar achteraf bleek niet mee mogen doen omdat zij uiteindelijk geen pupillen in de ploeg hadden", aldus Bartelsman, die zich verder beroept op een aantal mondelinge toezeggingen, dat Schoutsen zijn gang kon gaan. Kort om: er zijn weer een flink aan tal wrijvingspunten tussen club en nationale leiding. De bondsadviseurs hebben laten weten superdemocra- tisch te werk te zijn gegaan. „Wat is democratisch", aldus Poulus: „dat is niet de meerderheid zijn zin te ge ven, maar elke betrokkene indivi dueel zo veel mogelijk tot zijn recht laten komen".

De Vallei | 1970 | | pagina 7