Tennisstrijd begon met conflict Bert Boom uit de strijd genomen Buenos Aires of La Plata m m li Tennistitel voor Tiriac Wereldtitel voor Porter Engelse zwemcoach ontslagen Etappezege Monsere Nederlaag Go Ahead De Wit en Van de Lans US ETAPPES ETEN UITSLAGEN LEICESTER „Nog nooit van mijn leven heb ik zo afge zien achter de motor. Als ik niet zo'n goede conditie had gehad, was ik waarschijnlijk geen kam pioen geworden". De 24-jarige Zaankanter Cees Stam, die na een dramatische race bij de amateurstayers de regenboogtrui van Bert Boom had overgenomen, hapte naar lucht. De vermoeienissen van deze sensationele eindstrijd, waarin de Spanjaard Fanegas en vervol gens ook Bert Boom uit de koers werden genomen omdat hun gangmakers een veel te gevaar lijk spel speelden, waren van het gelaat van de auto-monteur uit Koog aan de Zaan af te lezen. Hij haalde diep adem, streek vergenoegd over de gladde zij den trui, die hem door UCI-pre- sident Adriano Rodoni, om de gehoekte schouders was gehesen en nam intussen de gelukwensen van de leden van de Nederland se kolonie in ontvangst. TE VEEL WIND GERED VLAMMEN Telegram Klompê DINSDAG II AUGUSTUS 1970 sport >X;X;S v.v.sv! •XWA*!' pp ivfew SSS •.vxtt*: 0 De deelnemers aan de Nederlandse tenniskampioenschappen in Sche- veningen zijn gisteren vrijwel niet verder gekomen dan een paar natte wandelingen over een doorweekte baan. Het programma verregende gro tendeels. Fred Hemmes (links), Judith Salomé en Jan Hordijk maakten, gedekt door een machtige paraplu, een verkenningstocht over het sop pende gravel. SCHEVENINGEN Wie maandagavond de moeite nam een blik te werpen op het verregende uitslagenbord van de nationale tenniskampioenschappen op de Mets in Schevenin- gen, kon ontwaren dat de oud-tennisleraar Jan de Groot en de Amsterdammer Peter Ehrlicht zich hadden geplaatst voor de tweede ronde van het heren-enkelspel met de alleszins vreemde cijfers 3-6, 2-1, en 2-6, O-lVolgens de erbij verstrekte informatie zouden hun tegenstanders Fried Schmitz en Berry Madera zijn gediskwalificeerd. Op dat tijdstip was dat echter een allang achterhaalde momentopname uit een conflictsituatie, die deelne mers en de weinige toeschouwers heftiger heeft beroerd dan het ten nis, of de aan de deelnemers uitge reikte circulaire, waarin erop werd gewezen dat naast slecht gedrag het wegslaan van de bal een eer slechte indruk maakt. Terwijl het laatste naar men mag vermoeden toch het doel van het spel is. Het conflict ontwikkelde zich in etappes. In de vroege ochtenduren had Evert Schneider het als enige klaargespeeld voor de komst van de regen zijn partij te beëindigen (6-2, 6-2 tegen Berry Coelho). De oud-Da- vis Cup-speler had trouwens de meeste haast. Hij is de enige van de 64 deelnemers, die zijn wedstrijden tussen zijn normale werkzaamheden (in Amsterdam nota bene) afwerkt. De partijen Fried Schmitz-Jan de Groot (invaller voor de geblesseerde Eddy Knol) en Peter Ehrlich-Berry Madera behoorden tot de afgebro ken duels. Tot zover de eerste fase. De tweede speelde zich 's middags rond vier uur af. De regen was vrij plotseling opgehouden en de banen onverwacht snel bespeelbaar, Ieder een werd opgeroepen. Berry Madera en Fried Schmitz in kort tijdsbestek tot zesmaal toe. De wedstrijdleiding greep in, diskwalificeerde beide spe lers en zette andere partijen op de open gehouden banen. Tot zover fase twee. De volgende fase trad onmiddel lijk in. Fried Sschmitz bleek zich n de kleedkamer te bevinden. Hij was naar huis geweest om te eten, maar had tweemaal telefonisch contact gehad met de Mets om zich op de hoogte te houden van de toestand van de banen. De laatste keer was hem gezegd, dat er binnen een half uur niet zou worden begonnen. Bin nen dat half uur was Schmitz aan wezig geweest. Daarop begon de hulpactie Sschmitz. De stemming on der de spelers was zeer anti-wed strijdleiding. Men stelle zich voor: ien geplaatste speler gewipt, enkel en alleen omdat hij een paar minu ten te laat zijn rentree maakt. Di recteur sportief Bé Lij sen en Mets- directeur Hans van Dalsum belden KNLTB-voorzitter Van Hoegee op. Kon hij er iets aan doen? En zie: een uur later vroeg wedstrijdleider Van Oort aan bondsgedelegeerde Steensma: „Zou het niet anders kun nen?" Dat kon. In een wijdlopig betoog verklaarde de eer Steensma aan de pers, dat men besloten had minder rigoreuze maatregelen te nemen en beide spe lers in staat te stellen hun partij uit te spelen. Hun tegenstanders, die of ficieel en wel al in de tweede ronde zaten, waren daartoe bereid, zij et dat Peter Ehrlich schertsenderwijs het voorbehoud maakte: „Maar als je op matchpoint komt, geef je de partij gewonnen". De uitdrukkelijke voorwaarde,die de heer Steensma bij die gelegenheid stelde, was: „In verband met de achterstand op het wedstrijdschema moet de partij van avond worden uitgespeeld". Als om zijn woorden te logenstraffen, be gon het onmiddellijk vieer te rege nen en kwamen beide partijen niet meer aan bod. Hoewel de achter stand op het wedstrijdschema daar door nog desastreuzer vormen aan nam, werd besloten, de veelbespro ken duels dinsdagmorgen uit te spre ien. Voor zijn late terugkeer is ïried Schmitz een boete van vijfentwintig gulden opgelegd. Madera hoeft niets te betalen. Hij is immers amateur. Herenenkelspel, eerste ronde: Peter Soeters-Rob Lissauer 6-3 7- 5; Jan Willem Kool-Maarten Dan- kelman 6-3 8-6; Hans Hartog-Nico Welschen 1-6 6-4 6-3; Peter Vaar- ties-Eddy van 't Hoff 8-6 6-4, Bing Sie-Gerard Pellikaan 6-3 6-4, Jan Tulp-Joop Martens 8-6 6-8 6-3, Niek Fleury-Geert Keyser 6-0 6-1, Peter Blaas-Bernd Roelvink 7-5 4-6 6-0, Rob Gurowitsch-Gerard Reezigt 7-5 4-6 6-0, Rob Kuypers-Jan Willem Bruin 6-4 6-3, Evert Schneider-Ber ry Coelho 6-2 6-2, Lex Constanse- Cees Klotz 2-6 6-1 7-5, Hans Haks- Piet van Eysden 2-6 6-1 7-5, Jan Hordijk-Jacques van Toor 6-0 6-0 Loek Sanders-Willem Pufkus 3-6 6-1 6-2 Stanley Franker-Gerard Pasma 6-2 6-2, Rolf Thung-Hans Herok 6-1 9-7, Piet Veentjer-Rob de Vos 6-1 6-2, Hans Adema van Schel- tema-Frans de Kort 2-6 6-4 6-3, Nico Kuypers-Maarten Ruys 7-5 6-4, Fred Hemmes-Age Wildschut 6-1 6-4, Paul van Min-Jaap Wittekamp 6-0 62, Peter Scholtz-Theo Mulder 6-1 6-1, Jan Willem Dankelman-Jaap Ufkes 6-3 6-2, Hans Dijkstra-Jan de Rook 6-3 6-4, Hans Wolff-Jaap Geurts 6-2 6-0. CEES STAM WERELDKAMPIOEN Daarbij was ook Stams charmante echtgenote, die tijdens de huldigingsce remonie als een riet stond te beven. Zo nerveus was zij geweest tijdens het adembenemende slot van deze fase tus sen de acht beste amateurstayers van de wereld, die na twee jaar van misluk kingen (Stam was twee keer niet verder dan zilver gekomen) nu zo veel roem voor haar echtgenoot had opgeleverd. Roem en wellicht ook een financieel rooskleurige toekomst. Want „als ik een goed contract van een fabriek krijg aangeboden, word ik professional", zei de nieuwe kampioen der amateurs ter wijl de zweetdruppels nog nauwelijks van zijn voorhoofd waren verdwenen. Hij zal dan wel volgens de reglementen van de UCI moeten wachten tot 1 ja nuari 1971. „Dan moet die trui geld gaan opleveren in zesdaagsen. Want daarin rijden is wel echt mijn stiel". Cees Stam, van te voren algëmeen tot favoriet van dit kampioenschap ge bombardeerd, had zijn aanhang niet te leur gesteld. Maar zijn optreden was wel aanmerkelijk minder overtuigend geweest dan men had verwacht en ge hoopt. De oorzaak? Chef d'équipe Adrie Zwartepoorte, in het begin van de laatste wereldoorlog zelf stayers kampioen van Nederlarid bij de profs, meende: „Er stónd veel te véél wind voor deze motoren met dan bovendien ook nog een rol van tachtig centimeter. Echt stayeren was het niet, het was meer veredeld derny-rijden". Zwartepoorte, die bijzonder gelukkig was met de titel van Stam, had in het verloop van de rit een ingrijpende rol gespeeld. Dat was toen de Spanjaard Fanegas twaalf minuten voor het einde, terwijl hij al op drie ronden lag, toch steeds weer tegenstand bood wanneer Stam de landgenoot van Fanegas, de op kop rijdende Cerda, wilde aanvallen. „Ik ben toen naar de jury gelopen en heb hen er van kunnen overtuigen dat dit tegen de reglementen is. Je mag je niet meer verdedigen wanneer je meer dan twee ronden achterstand hebt. Dan mag je alleen nog maar aanvallend rij den." Zwartepoorte, die de afgelopen jaren een gewaardeerd arbiter bij stayers wedstrijden was, kon def jury snel overtuigen. Men greep in. Fanegas, die door Meuleman werd geleid, werd uit de strijd genomen. Toen was de weg vrijgekomen voor Stam om zijn beslissende aanval op Cerda in te zetten. Nog zou de Neder landse kampioen wellicht niet zijn ge slaagd wanneer hij niet de hulp had ge kregen van Bert Boom, of liever gezegd van diens gangmaker Bruno Walrave, die hem (Stam) vorig jaar in Brno van de titel had afgehouden en nu wat terug wilde doen. Toen Cerda tien minuten voor het einde door Stam werd gepasseerd, maar dapper terug bleef vechten, stuurde Walrave zo ver in de bocht omhoog, dat de Spanjaard van de rol moest. Het kostte Walrave en Boom diskwalifica tie. Maar Stam was gered. Walrave na afloop: „Wat moet je an ders doen, wanneeer het erom gaat een landgenoot te helpen." Zwartepoorte: „Het is toch leuk dat de Nederlanders het zo goed met el kaar konden vinden, iets voor elkaar over hadden." Stam zelf: „Als Bert Boom zich niet had opgeofferd nou, ja, daar moet ik maar niet meer aan deken." Bert Boom, die pijlsnel uit de baan was gereden toen de fatale vlag voor zijn combinatie werd gezwaaid, ver volgens zijn fiets naar een official wierp, zei: „Als het omgekeerd was ge weest, had Cees het ook voor mij ge daan.". Waarom hij dan zo huilend was weggelopen? „Ze zaten op dat moment allemaal „op hun knieën" en ik voelde mij nog goed. Ik had naar een goede plaats willen fietsen. Vergeet niet dat er nog tien minuten gekoerst moesten worden. Boom stond op een afstand toe te kij ken hoe Stam en gangmaker Joop Sta kenburg op het erepodium, geflankeerd door de Westduitser Gnas (zilver) en de Spanjaard Cerda (brons), de verkeerde medajlles kregen, een fout die snel werd hersteld. Zijn ogen waren nog rood-omrand, niemand lette meer op hem. De 32-jarige monteur van Gazelle had zijn wereldtitel prijs gegeven ten behoeve van Stam. Het waarom bleef in het duister, maar het laat zich ge makkelijk raden. Boom, op zijn leef tijd, heeft geen plannen naar de be roepsklasse over te gaan. Stam daaren tegen wel en wat moet het straks niet een genot zijn op de nieuwe winterbaan van Rotterdam een stayersveld bij de profs te maken met Oudkerk, De Wit en Stam. Daarom verbaasde het nauwelijks toen Boom, die vlak achter Stam als m i?# J Hier het moment waarop Bert Boom (no. 6) werd gediskwalifi ceerd: hij haalt van links Cees Stam (no. 5) in, die met gangmaker Staken burg wereldkampioen zou worden Rechts de Spanjaard Cerda, die zich als derde plaatste. zesde was gestart, al van het begin een verdedigende taak op zich nam. Het was zijn verdienste dat Stam al na vijf minuten op kop reed, want Boom had Cerda en de Westduitser Podlesch op gehouden. Maar zo gemakkelijk als men Stam naar de trui hal willen zien rijden, ging het niet. De Zaankanter reed een stuk minder goed dan de Nederlanders van hem gewend zijn („Ik geloof dat ik een tandje te hoog stond) en hij moest een voortdurend gevecht leveren met Cerda en de Westduitsers Podlesch en Gnas. Om de beurt ging een van dit kwartet op kop, waarbij Cerda door zijn landgenoot Fanegas, die al snel op een ronde was gefietst en zelf geen kans meer had, werd gehol pen. Het werd een spel zoals men in de stayerij maar zelden meemaakt. Er wa ren drie coalities, die fel tegen elkaar van leer trokken. De Spanjaarden, de Duitsers en de Nederlanders. Daar tus sen werden de Zwitser Herger en de Brit Cox vermorzeld. De situatie wisselde voortdurend. Na een half uur koersen lag Cerda weer eens op kop gevolgd door Gnas, Pod lesch en Stam in dezelfde ronde en de anderen op minstens twee ronden ach terstand. Allengs werd het echter dui- Een verslagen Bert Boom verlaat hier de baan na zijn diskwalificatie. Dokter Rozijn (rechts) probeert de ex-wereldkampioen te troosten. delijk dat de Westduitsers de macht niet bezaten om toe te slaan. Zowel Gnas als Podlesch zijn typische rijders voor een vlakke koers en dat was deze stayersfinale zeker niet. Keer op keer werd er heftig gevlamd, spoten Stam of Cerda in venijnige spurts op elkaar af. Dank zij Fanegas, wiens gangmaker Meuleman zijn afspraken met de West duitsers had vergeten en nu voor Cerda koerste, kon Cerda zich lang handha ven. Toen Zwartepoorte echter had in gegrepen, Fanegas was weggestuurd en daarmee de voornaamste barrière voor Stam was opgeruimd, kon de Neder landse kampioen toeslaan. Cerda, een ongelooflijk wilskrachtige knaap, die talloze malen tientallen me ters los van de rol had gefietst gaf zich nog niet gewonnen toen Stam hem voorbij ging. Hij bleef terug knokken in het kielzog van de Nederlandse com binatie tot Walrave ingreep. Toen was de wereldtitel van Stam nog slechts een kwestie van tijd. Want nocht Gnas noch Cerda, noch Podlesch hadden in de res terende minuten de moed en de kracht om ook maar een meter op Stam te kunnen inlopen. Bl'ENOS AIRES Teofilo Salinas, de voorzitter van de Zuidamerikaan.se voetbalbond, heeft het bestuur van Es- tudiantes de la Plata voorgesteld de eerste wedstrijd om de wereldbeker op 26 augustus tegen Feijenoord niet in Buenos Aires maar in La Plata te spe len. Volgens het Westduitse persbureau Sid acht Salinas het stadion van Boca Juniors in Buenos Aires, waar zich vo rig jaar tijdens de wedstrijd Estudian- tes-AC Milan ernstige moeilijkheden voordeden, niet veilig genoeg. Salinas verklaarde in Lima: „Het stadion van Boca Juniors biedt geen zekerheid noch voor de spelers noch voor het publiek. Wanneer er weer ongeregeldheden ont staan, kan niemand garanderen dat de spelers en het publiek veilig zijn". De Peruaan Salinas, die als voorzitter van de Zuidamerikaanse bond verant woordelijk is voor een ordelijk verloop van de wedstrijd EstudiantesFeijen oord, heeft de Argentijnse club gesug gereerd de ontmoeting in een ander stadion te houden. Salinas stelt Estu diantes voor op eigen terrein in La Pla ta te spelen. MüNCHEN Evonne Goolagong heeft maandag de eindstrijd van het dames-enkelspel gewonnen bij de open tenniskampioenschappen van Beieren. De Australische speelster ver sloeg haar landgenote Karen Krantzcke met 6-2, 6-1. Eerste in het heren-enkel spel werd Ion Tiriac, die de prijs van 10.000 gulden veroverde tegen Niki Pi- lic. De Roemeen won met 2-6, 9-7, 6-3, 6-4. Het dames-dubbelspel was voor de Zuidafrikaanse meisjes Brenda Kirk en Laura Rossouw. die de Engels/Australi sche combinatie Nell Truman/Fay Moore-Toyne met twee keer 6-4 ver sloegen.- BERT BOOM GESCHORST LEICESTER De affaire tijdens de finale van de amateurstayers heeft voor onze landgenoot Bert Boom nog een staartje gekregen. Terwijl Boom van de baan reed, ging hij recht op een commissaris af, maar reed langs deze man. Vol gens een andere commissaris zou Boom daarbij echter de eerste official op de rug gespuwd hebben. Kort na de race werd bekendgemaakt dat de Nederlander daar voor een maand schorsing was opgelegd. Onmiddellijk kwam de KNWU in be weging. Er werd een profest ingediend, omdat Boom bleef volhouden niet ge spuwd te hebben. Unie-voorzitter Van Dijk, kwam er speciaal voor van de ere tribune. „Dat men Boom, die toch al zoveel te verduren heeft gehad, dit nog aan doet, begrijp ik niet. Wij hebben trouwens nog nooit last met deze man gehad", zo zei de heer Van Dijk. Het protest had resultaat. De straf werd door de jury d'appel verminderd tot veertien dagen. Bovendien liet men doorschemeren, dat een verzoekschrift aan de comité-directeur van de UCI mogelijk nog meer succes zal opleve ren. De smeekbrief werd maandag avond laat nog opgesteld en zal van daag aan de hoge heren van de UCI worden overhandigd. Er wordt clemen tie voor Boom gevraagd. Het is belangrijk voor Boom wanneer die straf eventueel kwijt gescholden wordt omdat hij gecontracteerd is voor de revanches, die maandagavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam wor den gereden. Hij zou daar uitkomen tegen wereldkampioen Cees Stam, de Westduitsers Podlesch en Gnas, de Zwitser Herger en de Amsterdammer Joop Reijnink. De Spanjaarden kon Jan Derksen niet krijgen. LEICESTER De Britten konden maandagavond hun chauvinisme uitle ven toen de 30-jarige Hugh Porter we reldkampioen bij de profachtervolgerd werd. Porter, die eerder in 1968 in Ro me bij de profs een regenboogtrui op dit nummer had veroverd, maar vorig jaar in Antwerpen door Ferdinand Bracke werd ingelopen, was in het toernooi in Leicester een klasse apart. Ook in de finale tegen de Italiaan Car- mino Brosisio, die in de kwarteindstrijd Piet Hoekstra had uitgeschakeld, was Porter ongenaakbaar. Het scheelde weinig of hij had de Italiaan ingelopen. Porter liet op deze winderige avond de uitstekende tijd van 6 min. 14.99 secon de afdrukken. Derde werd de Franse wegrenner Charly Grosskost, die de Belgische kampioen Dirk Baert met miniem verschil versloeg: 6.22.06 tegen 6.22.59. LONDEN De Britse zwembond heeft de leider van de nationale ploeg, Toy Jarvis, een maand voor de Europe se kampioenschappen in Barcelona aan de kant gezet. Jarvis, die ook het Britse team leidde op de Olympische Spelen in Mexico verdween zaterdag zonder opgaaf van redenen bij de nationale kampioen schappen. Tijdens de Gemenebest Spe len in Edinburgh kwam hij in moeilijk heden door in aanwezigheid van pre mier Heath krachtig te protesteren te gen de Engelse wapenleverantie aan Zuid-Afrika. Enkele dagen geleden tekende hij naar aanleiding van dit incident een verklaring, dat hij zich in Barcelona van elke politieke activiteit zou onthou den. Jarvis' commentaar op het ontslag was simpel: „Ik wens de ploeg veel ge luk in Barcelona". DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mejuffrouw M. A. M. Klompé, heeft Cees Stam ter gelegenheid van het behalen van de wereldtitel bij de amateurstayers, het volgende telegram gezonden: „Proficiat, een werkelijk verdiend wereldkampioenschap." LEICESTER Na het succes van Cees Stam bij de amateurs moest Oranje een teleurstelling slikken bij de profstayers. Want Piet de Wit en Piet van der Lans slaagden er niet in direct een finaleplaats te veroveren. De teno ren in de tweede serie van de profs waren de winnende Westduitser Dieter Kemper, de Belg Theo Verschueren en Ehrenfried Rudolph (W-Dld>, die alle aanvallen van De Wit op een van de eerste drie plaatsen afsloegen. De Zaankanter, die te enthousiast door Joop Stakenburg werd geleid en op een belangrijk moment zelfs werd losgere- den, nam de nederlaag nuchter op. „Morgen trainen wij dus nog maar weer een uurtje". De Wit doelde op de herkansingsrit. Daarin zal ook Piet van der Lans uitkomen. Hij werd op negen ronden gereden en had gben smoesjes: „Ik rijd niet goed, dat is het". SAINT AMAND LES EAUX De Belgische wielrenner Jean Pierre Mon sere heeft de eerste etappe gewonnen van Parijs Luxemburg. Monsere ver sloeg in de sprint Wolfshohl, Pijnen en Delisle. Het viertal had aan het eind van de rit, over 237 km van Parijs naar Saint Amand les Eaux, een voorsprong van negen seconden. De uitslag van de eerste etappe was: 1. Monsere (Bel) 237 km in 5 uur, 50 min en 30 sec., 2. Wolfshohl (WD1), 3. Pijnen (Ned.), 4. Delisle (Fr), zelfde tijd (Bel), 6. Reybroeck (Bel), 7. Peffgn (WD1), 8. Guimard (Fr), 9. Roger de Vla- minck (Bel), ,10. Van Rijckeghem (Bel) minck (Bel), 10. Van Rijckeghem (BI) dezelfde tijd als Leman. 70 Harings (Ned) 5.51,06; 75. Vianen (Ned) 51,17; 76. Den Hartog (Ned) zelfde tijd; 80. Ador- ni (It) 5.51.23; 83. Ottenbros (Ned) 5.51,47; 90. Van Beers (Ned) 5.59,42; 95. Hoogerheide (Ned) 6.01.11. DEVENTER De eredivisieclub Go Ahead heeft maandagavond in Deventer voor 19.000 toeschouwers met 0-2 verlo ren van de Duitse Bundesliga vereniging HSV Hamburg. Het was een onaantrekkelijke wedstrijd, waarin het tempo aan beide zijden erg laag lag. De Duitse goals kwamen op naam van Ho nig, die in de 12de en 85ste minuut scoorde. Bij Go Ahead viel vooral de Tsjech Jelinek op, die na een kwartier eVrdonk verving.

De Vallei | 1970 | | pagina 11