Veenendaals dagblad Gewonden busramp nu buiten gevaar Buiten Stam wereldkampioen amateur-stayers Zware overstromingen in Oostenrijk en Zuid-Beieren Resten Eleetra in de Andes Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bij 25 jaar V.N. zeer waarschijnlijk Linda Kasabian kroongetuige Schepen in moeilijkheden Wel of niet ontruimen SNELTREIN REED OP EEN ROTSBLOK zingende dolfijnen... Vergoeding van schade door m en is studie Ouders hielden kinderen thuis van te oude kleuterschool MARGA VAN ARNHEM WIL MET TV-WERK STOPPEN DRS DE POLS WIL NKF- COMMISSARIAAT NEERLEGGEN Tijdelijk zon Perioden met zon Roetdauw 1 NEW YORK - Zowel president Nixon als premier Aleksei N. Kosygin van de Sovjet-Unie zal dit najaar hoogstwaarschijnlijk de 25ste feestzitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties bijwonen, aldus heeft een gezaghebbende woordvoerder voor de volkerenorga nisatie verklaard. Gehoopt wordt dat beide mannen zullen behoren tot de staatshoofden en minister-presidenten die naar New York komen voor de viering van de 25ste verjaardag van de Verenigde Naties. OFFENSIEF ONTSPOORD DOLFINARIUM VTB N.V. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement i 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14.30 p.k. I VA LLEi Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 11 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I85 TOPCONFERENTIE IN HET NAJAAR SEVILLA De zestien Nederlanders, die zondag by de. Zuidspaanse stad Se- villa bij een busongeluk werden ge wond zijn buiten gevaar. De twee mensen die niet in het zie kenhuis worden verpleegd, zijn licht gewond. Twee passagiers worden nog vermist. Inmiddels is de heer Botman, direc teur van de Europese goederen- en reisbagageverzekeringsmaatschappij in Amsterdam, waarbij de meeste passa giers van de rampbus verzekerd zijn, samen met de arts van de maatschappij naar Sevilla vertrokken. Zij zullen daar nagaan wie van de gewonde passagiers per chartervlieg tuig naar Nederland kunnen worden vervoerd. Het is de bedoeling ook de stoffelijke overschotten van de zeven omgekomen passagiers met dit vliegtuig naar Nederland over te brengen. Staatssecretaris Wiersma ic DEN HAAG Staatssecretaris prof. mr. K. YViersma (Justitie) heeft de Ka mer meegedeeld dat de vraag of de ge meenschap moet opkomen voor de schade die de individuele burger lijdt doordat anderen misdrijven jegens hem plegen interdepartementaal in studie zal worden genomen. In afwachting van het resultaat van deze studie, zal de vraag of er voor het rijk aanleiding bestaat billijkheidshalve tegemoetkomingen te geven in schade, veroorzaakt door uit de detentie ont snapte gevangenen en ter beschikking van de regering gestelden worden voor gelegd aan een daartoe in te stellen commissie. Hierin zullen ook leden van de rechterlijke macht zitting hebben. Tn de boeken wordt ook wel van honig- en meeldauw gesproken, maar dan betreft deze een ziekte van bladeren, veroorzaakt door sommige soorten van schimmelplan ten, zoals we 's zomers vaak ge noeg op het jonge lot van 't eike hakhout zien, meestal na Sint Jan. Die geel-wittc aanslag geeft er een i ziekelijk gezicht aan. Onder" roet- dauw verstaan we heel wat anders; zij komt vooral op bloeiende linden J voor. Ik ken deze kleverige plek- ken al van mijn verre kindsheid, want bij de Veluwse dorpsschool stonden zoveel lindebomen, dat de geur van de goudgele bloemtros sen bij openstaande ramen tot in de lokalen drong. Ook hoorden we het „gidleo" van de wielewaal in de tuin van de notaris. Maar goed. Ze kwam van de miljoenen blad luizen, die van de nektar kwamen snoepen in gezelschap van hom mels en bijen bij duizenden om de kronen rondvlogen en fijne drop peltjes honig afzonderden, die neer daalden op alles, wat zich onder de bomen bevond. Langer dan een eeuw geleden nam de toenmaals bekende zoöloog prof. Harting een proef, door een glazen plaat onder een linde te leggen. Binnen drie uur bevonden zich 20 a 25 bladlui zen „op een" vierkante duim, dus 2000 op de vierk. palm (1 dm2). Ze kunnen ernstige schade berokke nen aan nabije en verwijderde ge wassen, want het zoete, snel op drogende vocht laat glimmende, kleverige plekken achter, die de huidmondjes der bldren afsluiten en de gasuitwisseling belemmeren. Vaak zitten er in de pikkerige mas sa stofdelen en afgestroopte huid jes der bladluizen, die tezamen een min of meer dikke laag vormen. Wij noemden deze vettige, vuile neerslag „roetdauw", doch er zul- len stellig meer volksnamen van bestaan. Want alle buitenmensen kenden haar door de besmeuring t van de was op de bleek of aan de lijn. 11 augustus 1970 A. B. Wigman. i I»»»»*»»»»»»»»»»»»»»»»**»**»*1**! Bondskanselier Brandt, die vandaag naar Moskou gaat voor de ondertekening van het Russisch-Duitse nict-aanvalsverdrag, heeft dc Westelijke bondgenoten ook om een topconferentie gevraagd. Brandt wil komend najaar persoonlijk confereren met de Amerikaanse presi dent Nixon, de Britse premier Heath en de Franse president Pompidou. Een dergelijke topconferentie zou, zo meent men aan Duitse zijde, het funda mentele belang van het Westelijke bondgenootschap onderstrepen. Regeringswoordvoerder Rüdiger von Wechmar verklaarde dat Brandt, minis ter van Buitenlandse Zaken Walter Scheel en andere leden van de West- duitse delegatie met een speciale Boeing-707 te 1 uur uit van het vlieg veld Wahn bij Bonn naar de Russische hoofdstad zullen vertrekken, waar zij zullen aankomen te 4 uur. Voor het vertrek zal Brandt nog de kabinetsvergadering voorzitten waarop het formele besluit zal worden geno men, het verdrag te ondertekenen. Di rect na de kabinetsvergadering zal mi nister Scheel een persconferentie ge ven. Het verdrag zal woensdagochtend in Moskou worden ondertekend, aldus de regeringswoordvoerder. Wanneer de besprekingen tussen Brandt en premier Kosygin zullen worden gehouden kon hij nog niet zeggen. Maar Brandt wordt donderdag in Bonn terugverwacht, dus zullen de ge sprekken met Kosygin woensdagmiddag of donderdagmorgen moeten plaatsvin den. Von Wechmar verklaarde dat de re gering de tekst van het verdrag en de begeleidende documenten woensdag on middellijk na de ondertekeningsplech tigheid zal publiceren. Scheel heeft maandagmorgen de am bassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk in Bonn op de hoogte gesteld van de inhoud van het verdrag. Het Witte Huis heeft maandag be kendgemaakt dat president Nixon in het weekeinde een boodschap heeft ontvangen van de Westduitse kanselier Willy Brandt. De woordvoerder voor het Witte Huis, Ronald Ziegler, wilde echter geen verdere inlichtingen verschaffen. In diplomatieke kringen in Londen werd gezegd dat Brandt een brief had gestuurd aan de Britse premier Heath, waarin werd voorgesteld een topconfe rentie te houden van de Westerse mo gendheden in verband met de onderte kening van het non-agressie pact tus sen de Sovjet-Unie en West-Duitsland. LOS ANGELES Linda Kasabian. dc kroongetuige in het proces tegen Charles Manson en zijn niedebeklaag- den, is maandag officieel buiten ver volging gesteld. Dc openbare aanklager had haar dit in het vooruitzicht gesteld, als zij zou besluiten tegen Manson en de drie vrouwelijke verdachten te ge tuigen. Aanvankelijk had zij zich ook moeten verantwoorden voor haar aandeel in de dood van dc filmster Sharon Tate en zes anderen. Voor de andere beklaagden betekent dit bijna zeker de dood en de gaskamer, daar nu de getuigenis zonder meer aanvaard wordt. Van een mede plichtige wordt dit niet gedaan. Irving Kanarek, de advocaat van Charles Manson, die samen met drie vrouwelijke leden van zijn clan be schuldigd is van zevenvoudige moord, had aangevoerd dat mevrouw Kasabian eerst ontslag van rechtsvervolging had moeten krijgen voordat zij in de getui genbank verscheen, omdat dit voorko men zou hebben dat zij haar getuige- verslag zcu aanpassen aan een later verzoek om immuniteit. Het werd niet bekend of Linda Kasa bian spoedig uit .de gevangenis zal wor den ontslagen, waar zij sinds haar ar restatie in december heeft vastgezeten. Haar advocaten willen hierover nog nauwkeuri- overleggen. „Wij gaan haar niet uit de gevangenis zetten in een me nigte, waar zij niet veilig zou zijn". DALFSEN Ouders van kinderen die de christelijke kleuterschool in Dalfsen bezoeken hebben hun kinderen gister ochtend uit protest thuis gehouden. De kleuterschool is gevestigd in een uit 1900 daterend gebouw dat volgens de ouders in een deplorabele toestand verkeert. CASABLANCA De Nederlandse vrachtschepen „Hilvarenbeek", (2800 ton dwt) en „Schippersgracht" (2500 ton dwt) van Spliethoff NV in Amsterdam drijven ongeveer 15 mijl ten noordwes ten van Kaap St. Vincent (Portugal) na dat de „Schippersgracht" een sleeptros in de schroef had gekregen waarmee dit schip de Hilvarenbeek die machi- neschade had sleepte. Uit Lissabon zijn twee sleepboten waarbij de „Smitlloyd 6" vertrokken om de schepen op sleeptouw te nemen. „De Hilvarenbeek" en de „Schippers gracht" waren zaterdag uit Casablanca vertrokken met ladingen fosfaat voor een Oo^tzee-haven. De „Hilvarenbeek" is een nieuw schip dat in april bij „Spliethoff" in dienst werd genomen. HILVERSUM Marga van Arnhem redactrice bij het NOS-journaal heeft de wens te kennen gegeven over niet al te lange tyd met haar televisiewerk te willen stoppen. Wanneer zij het NOS-journaal pre cies zal verlaten, is nog niet bekend. Het hangt af van de tijd die men nodig heeft om een opvolger of opvolgster aan te trekken. Daar is de journaallei ding nu naar aan het zoeken. Marga van Arnhem is, na Eugenie Herlaar, de tweede vrouwelijke mede werker die het NOS-journaal heeft ge had. Vorig jaar oktober trouwde zij in Hil versum met de free-lance sportmede- werker van de NOS Jan Kamldg. Marga van Arnhem wil met haar te levisiewerk ophouden om meer vrije tijd voor haar gezin te hebben. Cees Stam is oisicravond in Leicester wereldkampioen der amateur* stayers-gewordtZes minuten voor het einde van een sublieme race versloeg hij zijn hardnekkige tegenstander (dc Spanjaard Cerda) defini tief. Stam, die op dat moment verslagen leek, lanceerde met inzet van al zijn energie een laatste aanval op Cerda. Hij rukte op naar de eerste plaats en verdedigde die positie met zijn laatste krachten doeltreffend. Foto De nieuwe wereldkampioen wordt gehuldigd. Missie Jarring in gevaar TEL AVIV Waarnemers in Israël vragen zich af, of de missie van de VN- bemiddelaar Jarring in gevaar komt, door de crisis die is ontstaan door het rapport van Thant aan de Veiligheidsraad. Thant zegt in dat verslag dat Israël de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967 heef* aanvaard, ook het artikel betreffende de terugtrekking uit het bezette gebied. Weggelaten heef* hij de Israëlische voorwaarde, dat alleen zal worden teruggetrokken „op veilige grenzen, vastgelegd in vredesverdragen". Volgens berichten in de Israëlische avondbladen wil de meerderheid van de regering een ernstige crisis met Ameri ka voorkomen, alsook iedere ontwikke ling diefde missie van Jarring kan doen mislukken nog voordat zij begonnen is. Maar generaal Dajan en enkele an dere ministers willen dat het gezwel dadelijk wordt uitgesneden en dat er geen twijfel bestaat aan het Israëlische standpunt. Er is opheldering gevraagd en woensdag hervat het Israëlische ka binet de bespreking van de kwestie. Verwacht wordt dat premier Meir don derdag een belangrijke verklaring in het parlement zal afleggen. Geheel onverwachts heeft de Israëli sche ambassadeur in Washington, Jitz- jak Rabin, Israël weer verlaten na overleg met de regering over bezwaren over het Amerikaanse vredesinitiatief. Algemeen was hier verwacht dat hij zeker tot woensdag in Israël zou zijn gebleven, wanneer een kabinetsverga dering wordt gehouden. Nu wordt ge speculeerd dat hij misschien een bood schap voor de Amerikaanse regering over moet brengen. In een gevecht ten zuiden van de Dode Zee heeft een patrouille van het Israëlische leger twee Arabische com mando's gedood, zo heeft het opperbe vel in Tel Aviv meegedeeld. Een derde guerrilla-strijder werd gevangen geno men. De Israëli's leden geen verliezen, aldus een woordvoerder. Aan het Suez-Kanaal is het voor de derde achtereenvolgende dag sinds de afkondiging van het bestand tussen Egypte en Israël, rustig gebleven. In Israël wordt vermoed dat de com mando's binnenkort een grootscheeps offensief op dit land zullen onderne men om zo een krachtige Israëlische vergeldingsactie uit te lokken, die het staakt-het-vuren in gevaar zou moeten brengen. Egypte zal zich genoodzaakt zien op nieuw zijn toevlucht te nemen tot het gebruik van geweld, als Israël de gebie den die het tijdens de junioorlog van WENEN In Oostenrijk en Zuid- Beieren hebben zich als gevolg van zware regenval ernstige overstromin gen voorgedaan. In de provincie Stier marken kwamen twee kinderen om het leven toen een aardverschuiving een muur van een huis indrukte. In de dalen van Tirol, Stiermarken en Vorarlberg sleurde het water vele kleine bruggen mee, waardoor het weg- en spoorwegverkeer ontwricht werden. Ook de Donau is in Oostenrijk bui ten haar oevers getreden. Enige hon derden vakantiegangers in het gebied van Bregenz, in het westen van Oos tenrijk, zijn enkele uren geïsoleerd geweest, doch konden spoedig in vei ligheid worden gebracht. Ook in Beieren zjjn zware over stromingen. In Oberammergau, dat per auto niet meer bereikbaar was, moesten de beroemde Passiespelen worden ge- CUZCO (Peru) Het wrak van de Eleetra die maandag leven. Het is het ergste ongeluk in Peru's luchtvaart in het Andesgebergte neerstortte. Negenennegentig men- historie, sen, onder wie 49 Amerikaanse studenten, verloren het staakt. De zogenaamde Olympische weg tussen München en Garmisch- Partenkirchen is voor alle verkeer gesloten. In heel het gebied rondom Garmisch is alarm voor rampen gegeven. Op de bijna drieduizend meter hoge Zugspitze viel, bij graden onder nul, een dik pak sneeuw. Vijf lijken werden vandaag door het gezwollen water van de Rijn het meer van Konstanz binnengespoeld, zo deelde de politie mede. Alle vijf de stoffelijke overschotten konden worden opgevist, maar slechts twee konden worden geïdentificeerd. Het ene was een 16-jarige Zwitser die bij een ongeluk op 8 juni in het water van de rivier terecht kwam en het andere was een 45-jarige Zwitser die sinds 16 juli werd vermist. Ten noorden van de Noorditaliaanse stad Bolzano is een sneltrein van München naar Rome ontspoord. Er is een dode. De trein liep op een stuk rots, dat door zware regenval in een berghelling was losgeraakt en op de rails terecht was gekomen. Het ongeluk gebeurde dichtbij een plaats waar men bezig is met de bouw van een snelweg langs de Isarco val lei. Het losraken van het grote rots blok zou echter, volgens een verklaring van de maatschappij die de Brenner- snelweg aanlegt, geen verband houden met het werk aan de weg. Volgens de politie kan het rotsblok losgeraakt zijn door de hevige regens van de afgelopen dagen. Later is officieel bekend gemaakt dat een persoon is omgekomen bij het ongeluk. Het was de 45-jarige Italiaan Franz Allneider, een passagier uit het nabijgelegen Merano. 68 personen zijn gewond, van wie 4 ernstig. Bij de gewonden waren ongeveer 15 Belgische toeristen. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis van Bressanone. Bij de gewonden waren ook een Engelse vrouw, een Frans meisje en een aantal Duitse toeristen. 1967 heeft veroverd, niet tijdens het bestand van 90 dagen zal ontruimen, zo heeft Boutros Ghali, de politieke direc teur van het semi-officiële dagblad AI Ahram, maandag gezegd. In een vraaggesprek met een reporter van radio Monte Carlo in Cairo zie Ghali dat de aanvaarding van het plan-Rogers door president Gemal Ab- del Nasser 'n natuurlijke ontwikkeling was van de Egyptische instemming met de resolutie van de veiligheidsraad van november 1967. Het plan-Rogers was slechts een „verlengstuk" van die reso lutie, zo zei Ghali. „Het nieuwe is dat Israël ja heeft gezegd op het plan van Rogers", zo voegde hij daar aan toe. Ghali zei dat Egypte Israël formeel zou erkennen, als dat land de verschil lende VN-resoluties met betrekking tot het conflict in het Midden-Oosten zou uitvoeren. DEN HAAG Drs. J. W. de Pous de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad (SER) overweegt zijn commissa riaat bij de Nederlandse Kabel Fabriek neer te leggen. Hij heeft indertijd toegezegd de com missariaten te zullen beperken, nadat de vakbeweging had overwogen tegen zijn herbenoeming als voorzitter van de raad te stemmen. Het is logisch dat drs. De Pous de NKF zou willen afstoten, omdat dit be drijf een dochteronderneming van Phi lips is geworden. De heer De Pous heeft nog niet beslist of hij inderdaad bedankt als commissaris van de NKF en zo ja, wanneer hij dit zal doen. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk •vw, asr £*1» 'lifii.-i' In het grootste overdekte Dolfijnensta- dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 6041. (Van onze weerkundige medewerker) Een rug van hogedruk van de Britse Eilanden doet de bewolking breken en brengt zonneschijn, die ook morgen aanvankelijk zai voort duren. De temperatuur bereikt een middagniveau tussen 19 en 21 gra den. In de regel duurt het betere weer van zo'n rug niet erg lang en ook nu maakt een nieuwe IJslandde- pressie zich op morgen later op de dag meer bewolking naar onze stre ken te dirigeren, waaruit zelfs wat neerslag kan vallen, het eerst in het noorden. De Engelse weerkundigen ver wachten later in deze maand op nieuw enkele mooie zomerperioden. Toch karakteriseren zij het weer in deze maand als geheel als veran derlijk. In Zuid-Duitsland en het westen van Oostenrijk heeft een tot op gro te hoogte met kou gevulde depres sie plaatselijk in twee etmalen 160 tot 180 mm regen gebracht. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Morgen: zon op 5.18, onder 20.11 uur; maan op 17.18, onder 23.46 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1