Als de zon als een gloeiende schijf ondergaat en de avond op trijpen I pantoffels komt aansluipen dan is het Vallei-landschap overweldigend. Zuidoost Utrecht is nu letterlijk buitenlands mooi VEILING SEPTER TIEL Vogelleven Klei Eemvallei Tekeningen van de schrijver Adriaan P. de Kleuver Nieuw Zee Erosiegeul Ruimte f Waterreservoir VRUCHTENVEILING TIEL VEILING GELDERMALSEN Werkgroep voor efficiency in ziekenhuizen Schietuitslagen VEILING ZALTBOMMEL rennende fazanthaan 'De Blauwe Kamer' met gezicht op de Grebbeberg DINSDAG II AUGUSTUS 1970 A\\\V\\\\\\\\\\\\VV\\\VV\W%\\V\VV In onderstaand artikel inventari seert onze medewerker Adriaan P. de Rleuver Hora en fauna van Zuidoost-Utrecht: een gebied, dat hij kent als het interieur van zijn slaapkamer, waarin hij door ziekte de afgelopen maanden meer tijd heeft moeten doorbrengen dan hem lief was. Het blijft in dit artikel niet bij een inventarisatie. Natuuronder zoek en excursies voerden Adriaan de Rleuver kris kras door Zuidoost- Utrecht en op zijn tochten in alle seizoenen onderging hij de schoon heid van de natuur. Zuidoost- Utrecht heeft letterlijk alles, zo is zijn conclusie. A\V\V\\V\V\VV\\V\V\V\\\\\\\\\\\\\\V Wie de natuur in alle schakeringen die de jaargetijden meebrengen wil leren kennen behoeft zijn schreden slechts te richten naar onze eigen omgeving. Mo gelijk bent u ver Europa in geweest. U hebt herinneringen meegebracht en nu moet ii weer „wennen" aan de flats van Veenendaal en Rhenen, aan de streep- jeslucht die boven de straten hangen en aan de duizenden dingen die u thuis weer omringen. Wat heeft ons Zuidoost-Utrecht alle maal? Loof- en naaldbossen op de heu velruggen, hier en daar nog echte heide, uiterwaarden waar de Rijn haar zilve ren lint doorheen weeft, de weidse vlakte van de Gelderse vallei die men om geografische redenen (en met recht!) wil omdopen in Eemvallei, wijde engen met golvende korenvelden of reeds opgezette schovenbundels, rustige landwegen die omzoomd zijn met hoog- optorenende en eeuwig klaterende po pulieren, plekjes die de doorgewinterde florist doen waterbanden om hun niet te evenaren plantenschat, een fijn groen land waar men maar niet te pas of te onpas met gifstoffen ronddalft, ongerepte wildwallen met een vogel stand die ook al haar weerga niet heeft. Ja, ga zo maar dóór. Dat is ons eigen zuid-oostUtrecht. Maar ook de min naars van de oude cultuurschatten zijn aan het goede adres. Rhenen met dat open, uit steen gehouwen toren juweel en schone Cunerakerk, Ameron- gen met de oude Sint-Andries en die oerstatige ridderhofstad, Leersum met dat kerkkleinood, Scherpenzeel met zijn als een Phoenix, uit de as herrezen her vormde kerk, Renswoude met die on volprezen koepelkerk en het zeventien de eeuwse kasteel. Ja en dan Veenen daal met boven aan de drukke markt die witte kerk als een rustpunt in dat zomerse stadsgewoel. de vorige eeuw hel reizen naar „de ber gen" begon als vorm van recreatie, zal dit erosiedal door mensen met wat fan tasie zo genoemd zijn. Een wandeling naar de Rijnzijde brengt ons naar Koningstafel en het heerlijk panorama over de Rijnvallei en de als met een groen vel overtrokken Betuwe ontrolt zich voor onze ogen. Koningstafel heeft nog een bijzon derheid. een aarden burcht uit rond 1150 die moet zijn aangelegd door de Hollanders en Stichtsen om de Gelder sen in de val te lokken. U kunt er deels omheen wandelen en juist die kunstma tig opgeworpen wal maakt méér nog dan Koningstafel zelf deze plek in het bos zo interessant. Eenzaam woont de boswachter er, maar voor de rest is het natuurreser vaat Heimenberg geheel vrij toeganke lijk. Een bezoek in het voorjaar, als het tere meigroen het bos zo'n vriendelijke aanblik schenkt, is een belevenis. Liever is mij dit bosgebied in de herfst als de wilde jager in de kruinen van de kale bomen Iaat zwiepen en over de Rijnvallei aanbolderende wind tegen het heuvelmassief te pletter slaat, de naaldbossen hun klaagzang aanhef fen en zelds het zoeven van de auto's niet tot je doordringt. Dat zijn zo de gebeurtenissen in de natuur die de wandelaar met vreugde vervullen. Hoog boven de velden stijgt een leeuwerik biddend omhoog om wat later de hele winst te verknollen door luid vloekend van de heuveltrap te dui kelen. Vogels en bloeqjen alom. U mort eens horen hoe, als de mens minutenlang doodstil staat bij de gra ven van onze gevallen jongens, hoe dan een merel hóóg boven in een oude eik zijn blijde signaal van het leven laat schallen. Dat is ontroerend. De vogels van de Grebbeberg nemen de af scheidsgroet van die laatste trompetter over en ronden die af tot een blijde le- vensroep. De dood zal het niet verwin nen van het leven... Dit schrijf ik met in gedachte een knipoogje naar u allemaal. Wij begrij pen elkaar wel nietwaar?! Wij willen zo graag dat wie na u komt ook van al dit schoons mag genieten. Dat het niet al tijd zo is ligt voor een deel aan de lief hebbers, die zich soms zonder er bij na te denken, in één keer iets zeldzaams uitroeien. Onze grote natuurvriend Thjjsse zei dat nóg eens zo fijn: „Laat uw liefhebben nooit ontaarden in lie- ver-hebben..." Aan de voet van de Grebbeberg loop je van de droge zandgrond zó de" vette klei op. Er is geen merkbare overgang Na deze wijze (en dat méén ik), dus wijze les in natuurbescherming, ont leend aan de grote pionier voor ons na tionale natuurbehoud, ga ik met u van af de Ooster uitkijk op de Grebbeberg Grebbedijk gewapend met de kijker (dus (Heimenberg) en desnoods vanaf de wat „doordringen" in de geheimen van de Blauwe Kamerse plassen. - zand) waarin meer diepe geulen uitge blazen werden. Naarmate meer water naaar zee ge voerd werd door wegsmelten van het ijs rees de zeespiegel en dus ook het bo demwater. Zo kwamen in de zuidelijke vallei plassen die op hun beurt verveen den en het totaalbeeld nog meer afvlak ten. Rhenen heeft een prachtige toeristi sche autoweg, die heus wel meer be- Maar met lezen alleen bent u niet klaar; u moet het niet gaan behandelen zoals u moet doen met de Italiaanse stranden. U kunt en moet dit telkens weer gaan zien. Want het is altijd weer anders. Nu dan zo maar eens wat rond neuzen in de buurt van de Grebbe en Achterberg. Daar kan men nu wel sen timenteel over gaan doen, maar dat is onzin. Iets dat van zichzelf schoon is behoef je in feite niet aan te prijzen. Het is de liefde voor het echte schone dat mij ertoe drijft u uit te nodigen: Kom en zie! Want nu in de nazomer is het zo mooi. Waar moeten wij beginnen? Laat het de Zuidoosthoek zijn. Een paar jaar geleden zei eens ie mand gedurende een excursie bij Bergharen in het Rijk van Nijmegen „Wat gek! Zo maaar midden in de klei zandheuvels en dennenbossen'. De men sen hoorden er wat vreemd van op dat dit het verloop van de Grebbeberg is. 'k Heb een heel verhaal moeten af steken over de Rijn en de Waal die eeuwen lang die verbinding aangevre ten hadden en dat nu de verbinding he lemaal onder de klei zit en de rivieren toen meters lager stroomden. Dat is ook allemaal zo moeilijk om in één keer te begrijpen. Maar 't was een belevenis te weten hoe bij de Grebbe al glooiend de heuvelrug „onderduikt" en daar bij Bergharen glorieus weer „opduikt". Uit die erosietijd zijn ook de weg- doorsnijding Grebbe-Erebegraafplaats waardoor Napoleon de heerweg liet leg gen. Vroeger moest je de oude Leven- daalse weg nemen om in Rhenen te komen. Parallel met de straatweg ligt nog zo'n diepe erosiegeul uit de periode dat de derde ijstijd eindigde. Wat een smeltwater is daardoor gevloeid! Die laatste kreeg om de ravijnachtige indruk en de ruigheid de „modenaam" Zwitserse vallei. Sinds ,,'t kapitaal" in Dan is het bos nóg vol leven. De vo gels, zoeken, er besch^rmipg en hokken er in massa samen, beangst van de oversteek naar de Veluwe te maken. Dan zwerven in troepen de mezen rond, krinkelen de boomkruipers en boomkle vers rond de stammen van de beuken, klinkt de lach van een groene specht en smiesperen de goudhaantjes hoog boven je in het naaldengewriemel van de ver spreide dennen. Loop eens om de boswachterswoning heen, dan treft u een den zó dik dat ge leerden uitmaakten, dat die den er al stond, toen stadhouder Willem III er kwam jagen. Zeker zo'n 300 jaar gele den dus! Als op een morgen dan het geweld bedaard is en over de Rijnvallei een dichte nevel hangt, dan is dat gelijk een oneindige zee die in het tere mor genlicht zilverschoon blinkt. Schoon, lief land, hoe beminnelijk ben je dan. En wie wil zich dan niet laven aan deze borst van de goede moeder aar- ^e? Je drinkt het geluk met volle teugen. De andere zijde van de Grebbeberg, de Laarseberg dus, heeft een totaal ander karakter. Het bos is jonger en de helling naar de Gelderse vallei is vloeiender. Daar liggen de oude enggronden van het goed Hara dat reeds uit 855 bekend is. Dit en- genlandschap is uniek voor Midden- Nederland en roept herinneringen op aan Zuid-Limburg. Onze Laarseberg is lieflijker en een wandeling tussen de korenvelden, met hun hemelsblau we fries van korenbloemen en nu het op hopen staande gemaaide ko ren, stemt een mens rustig. Het kan je gebeuren dat, óh schrik van beide zijden, een koppeltje patrijzen op de wieken gaat of een verontruste fa zant op de loop slaat, al klapwiekend een paar bosduiven te zién overvlie gen en als het goed zit een ree die met sierlijk beweeg van het ranke lijf ritselend een paadje tussen het hoger gelegen akkermaatshout zoekt. Daar is ook het domein van de konij nen en zo'n hele familie bij een hol in de zandhelling is tóch een lieflijk beeld. despeler en dat vergt dat wij ook héél rustig blijven. In 1968 hadden wij vier broedgevallen van kuifeenden en het was juist zo goed voor déze vogels dat het verboden terrein is. Er broeden nog dodaarsjer, wilde eenden en talingen, slobeenden en wat al meer. Op de voorgrond v.l.n.r.: krakeenden, meerkoeten, pijlstaacteenden do, kuifeenden oo, tafeleend o, wintertaling d, wilde eenden odd, grote zaagbek o, nonnetje d, grote zaagbek 2, krooneend o en slobeend d. (d woerd en eendje) Een zéér grote bijzonderheid is dat hier nu eens niet de oevers doodgespo ten worden. Dit landschap krijgt u te zien in al zijn ongerepte smaragden pracht. Treffen wij het met het weer dan is een zonsondergang vanuit de Valleipolders gezien van ongekende schoonheid. Dat vergeet men niet zo gauw. Als de zon als een enorme gloeiende schijf lager en lager zinkt en de avond op trijpen pantoffels aan komt sluipen, dan is dit valleilandschap overweldi gend. En als wij by onze auto's by de brug van de zuidelijke Meentsteeg ko men en de avondster blinkt aan de westelijke hemel dan glijden onze ogen als vanzelf mee naar die duizelingwek kende kosmische oneindigheid om ons heen. en zo treft men langs de teen van de heuvelrug een keur van wilde bloemen. Verderop bij de Kalkzandsteenfabrie ken groeien zelfs „,kalkplanten" en dat maakt het Grebbegebied zelfs „interna tionaal". Het zijn dus twee, drie plantenwerel den die wij hier ontmoeten. De hoofd moot is van het fluviatiële type, dus de „rivierbegeleidende" flora en als bij zonderheden daarbij velden met pijp- bloem, wat Engelse alant, een wegberm vol handjesgras en enorm veel hop- warkruid; écht zeldzame planten dus. Maar ook Zuidlimburgse specimen als borstelkrans en marjolein staan op het oude trambaantalud en dicht bij de griftoever zelfs wat genadekruid. Direct aansluitend daaraan op de zandvlakten bij de kalkzandsteenfa brieken teunisbloem, koningskaars, slangenkruid, dagkoekoeksbloem, kui- kende silene en i verder dicht bij de Rijn nog, kruisdistel, pastinaak. cichorei, hegge-doornzaad en stinkende balote. Wie als vreemdeling dit wonderland bezoekt valt van de éne verbazing in de andere, want de helft, neen nog geen twintigste is u voorgesteld. En mag ik, als liefdevol genieter u in gedachten brengen wat onze onvergetelijke dr. Jac. P. Thijsse eens gezegd heeft: „Als ergens 26 planten groeien, zorg er dan voor dat er geen 25 komen te staan". l "A V» V-, in De Blauwe Kamer is een oude kleiput met een rijk vogelleven. De fuut broedt er naast waterhoen en meerkoet, wilde eend en zomertaling, slobeend en de laatste jaren zelfs de kuifeend. De grootste vogelrijkdom is er evenwel 's winters als de „noordgasten" op ko men dagen, de zaagbekken en de non netjes, de kuifeenden, toppers, tafel eenden, Smienten, wintertalingen, pijl staarteenden en zelfs brilduikers. Soms is er een groepje kleine zwanen en het is steeds een belevenis nog zeldzamer gasten aan te treffen als roodhalsfuut en krooneend. Het zomerse rietvogelorkest van karekiet, rietzanger en rietgors is 's winters vervangen door de felle roodborst en het gerettetter van de winterkoning. Het wordt stil op de plassen als de vorst invalt. Dan ko men de mensen er de gladde ijzers onder binden. Niet zodra komt er dooi of met een paar dagen is alles weer als vanouds present. Voor wij de Grebbe verlaten gaan wij nog een kort bezoekje bij het wonder mooie sprengetje brengen. Waar de eni ge in het wildgroeiende grauwe elzen in de omgeving staan, daar is het. U pas seerde al een spreng, maar die „gaat" onder de oude trambaan door en be vloeit een deel van het smalle grift- „uiterwaard" (open verbinding met de Rijn!) waar zich prompt een echte moe rasflora vestigde. Aan het einde van de Utrechtse heu velrug bevindt zich een ondergronds waterreservoir. Uit de zandwand sijpelt op één plaats zichtbaar het water, dat naar beneden huppelt als een miniatuur beekje en vervloeit over het onbruik baar geworden wandelpad. Een échte spreng met heerlijk zuiver en koel wa ter. De Gelderse Vallei is een met zand opgevuld gletsjerdal uit de ijstijd. De keileemsporen van deze ijstijd, bevin den zich op een diepte van 30-40 meter beneden het maaiveld. Later drong de zee tot de stroomrug van de tot andere stroomverlopen ge dwongen rivieren de vallei binnen en ontstond een „binnenzee" met de Em- mikhuizerberg en Veenlo (Veenendaal) als eilanden, de Eemzee die door afslag (branding, etc.) het dal 16 meter opvul de. De 4e ijstijd kwam niet tot ons land. Wel werd het extreem koud en leefden hier zelfs mammoeten. In die tijd ont stonden de toendraverr die nu diep in de bodem (ca. 14 meter) te vinden zijn. Na de 4e ijstijd volgde een tijd van gro te stbrmactiviteit en werd de vallei op gevuld met 14 meter stuifzand (dek- Tekening van Adriaan de Klenver kendheid verdient. Op een paar punten kan men dit dal van de Gelderse vallei prachtig overzien. En dat is voor mij dan met recht buitenlands mooi. Gelderse Vallei wil men veranderen in Eemvallei, een wat juistere bena ming. daar de grens tussen Gelderland en Utrecht overlangs door de Vallei gaat. Een beek in het zuiden, die van de Veluwe kwam, droeg zelfs de naam Kromme Eem! Een deel werd vergra ven tot Bisschops Davidsgrift en is landschappelijk vergelijkbaar met de Linge in het Neder-Beluwse gebied. Alléén is dat zuidelijke deel van de grift nog stiller en eenzamer. Dus...vo gels! Maar let ook eens op de „grasmat" aan beide zijden. Hier zit men tussen de traag stromende grift en de Utrechtse en Veluwse heuvelruggen. Het is van nature een vogelreservaat en door de volkomen geïsoleerde ligging gelukkig nog aantrekkelijk voor de weide- en watervogels. Wat verderop, onder de rook van Veenendaal, liggen beide „Hellen" (Blauwe Hel van Natuurmonumenten en de Hel, die CRM reservaat is); rijke planten- en vogelgebieden. Een wandeling langs de grift, alléén toegestaan met (welwillende) toestem ming van de Provinciale Waterstaat, is een fijne en intieme belevenis. Met een groep excursionisten ben je er „echt onder ons," de stilte als ontastbare me- Maandag 10 augustus 1970 Apelen: Yellow Transparant I 70/80 33-42, 65/ 75 32-40, 60/70 24,29, II 70/80 30-38, 65/75 30-34. 60/70 21-25. Stark Eerliest I 70/80 34-49, 65/75 29-48, 60/70 22-26, II 70/80 31-42. 65/75 27-33. Mantet I 70/80 50-67. 65/75 48-57, 60/70 25-33, II 65/75 34-49. 60/70 19-30. James Grieve I 70/80 43-50. Peren: Précose de Trevoux I 50/60 19-25, 65, 70 38-42, 60 65 28-32. N.H. Suikerpeer I 55/60 15-23. II 65/55 22-28. Clapps Fa vourite I 60/70 30-44. Bessen (per doosje van 250 gram): Rode bessen E 54-64. Bramen E 44-59. Frambozen E 100-125. Rode bessen E 126-170. Pruimen Ontario E 30-72, I 20-40, II 9-18. El- dense BI. E 48-76. Czar E 63-122. I 28- 53, II 21-40. Fr. Wijnpruimen E 97-198. R. Cl. d'Ouillins E 23-52. Vroege Tolse E 130-208, I 69-100. II 24-58. Washing ton E 31-50, I 22-38, II 10-21. Opol E 79-138. Groenten: Prinsessenbonen 90. Snijbonen 71-125. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. Coop. Veilingsver. Geldermalsen Maandag 10 augustus 1970 Appelen: Yellow Transparant El 60/70 29-49, 70 80 48-59. EII 60/70 18-27. 70/90 41-49. St. Earliest EI «6/70 20-35. 70/80 38-61, 60/65 21, 55/65 23, 65/75 50, EII 60/70 23-28, 70/80 45. Mantet EI 60/70 33-40, 70/80 54-68. 60/65 21-27, 65/75 57-60, 75,85 67- 77, EII 60/70 22-30, 70/80 45-52. Peren: Précose de Trevoux EI 50/60 18-25, 60/70 30-35, 70/80 37. Kruidenier EI 50^60 36, 50/55 26-30. NH Suikerpeer EI 55/65 27, 65/75 36, 50'60 23-24, 60/70 35. Pruimen: Ontario II 18-23. I 41-47. Vr. Tolse II 60-89, I 130-164, EI 161-186. Czar II 30- 48, I 59-96. EI 93-112. R. CI. d Ouillin II 18-24. I 36-66. Opal I 52-91. Early Laxton II 33-40. I 65-74. DEN HAAG De staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. Kruisinga, heeft dinsdagmorgen in het ministerie van sociale zaken en volkshuisvesting de werkgroep effectiviteit en efficiency overheidsziekenhuizen geïnstalleerd. Dr. Kruisinga zei, dat de financiële tekorten waarmee de meeste overheids ziekenhuizen hebben te kampen, enkele jaren geleden aanleiding zijn geweest een ambtelijke werkgroep in te stellen met de opdracht een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van deze te korten, met name bij de gemeentezie kenhuizen in dre grote steden. Daar zijn de tekorten namelijk het grootst. Deze werkgroep, tot de instelling waarvan ook de Eerste en Tweede Ka mer had aangedrongen, heeft nu rap port uitgebracht en een aantal aanbe velingen gedaan die ertoe zou moeten leiden de tekorten te verminderen. Deze aanbevelingen richten zich zo wel op externe als interne situaties binnen de ziekenhuizen. De thans geïn stalleerde werkgroep zal haar oordeel moeten geven over de aanbevelingen die in het rapport worden gedaan. De staatssecretaris wees op de opvat ting dat het beleid van de gemeentezie kenhuizen mede wordt beïnvloed door overwegingen die aan de financieel- economische aspecten te kort doen. Er zal zijns inziens toch moeten worden gestreefd naar sluitende financiële ex ploitatie, zowel van gemeente als van particuliere ziekenhuizen. Hiertoe is een aangepaste bedrijfsvoering binnen de richtlijnen voor de vaststelling van het verpleegtarief nodig. De exploita tietekorten van particuliere ziekenhui zen behoren niet te worden gedekt uit de algemene dienst." Dan is alles vervaagd en voelen wij ons opgenomen in de tijdeloze ruimte. Wat is onze vallei dan volmaakt mooi. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse schietvereniging be haalden deze week op de buitenbaan met geweer (100 meter) de volgende resultaten: P. Engelenburg 93; J. Vis ser 92; H. v. Ginkel 92; A. van Garderen 91; A. Wittenberg 90; A. ter Burg 90; J. Koudljs 88; M. van Eem 88; H. K. Be- rendse 87; M. Berendse 87; A. Rusten- hoven 87; J. v. Eist 86; R. van de Burgt 86; E. van de Werk 86; J. La Bastide 86; A. C. van Dusschoten 85; H. Pater 84; J. Koot 84; A. Blanken 83; B. Geefshuizen 83; W. van Wessel 83; H. Veldhuizen 82; T. Valkenburg 81; W. Klilmpenaar 81 en H. D. van Drof- Veilingbericht van veiling Septer te Tiel van maandag 10 augustus 1970. Appelen: kl. 75/op, 70/75, 65/70, 60/65, 55/60, 1, 2; Stark Earliest 1 31-42, 29-39, 18-29; Stark Earliest 2 15-27, 12-15; x Yellow Transp. 1 40-45, 31-41, 24-39, 24-39, 20-25, 10-14; x Yellow Transp. 2 23-30. 16-22; x Mantet 1 46-64, 45-62, 39-50; x Mantet 2 44-54, 35-41, 28-33; James Grieve 1 40-44. Fabrieksfruit per 100 kg blank ƒ6,20. Peren: Precoce de Trevoux 1 46-49, 45-47, 31-37, 24-32; N.H. suikerpeer 21-26, 11-21; Clapps Favourite 1 43-46, 33-44. Rode bessen, per doosje van half pond 22-49. Bramen, per doosje van half pond 28-95. Frambozen, per doosje van half pond 91-99. x Morellen gestriept 40. Pruimen; Early Laxton 39-80; x Czar- pruim 37-108, 11-55; x Ontario 42-70, 15-50: Vroege Tolse 105-226, 54-74; x R.- claude 35-66: Wijnpruim 94-176 24-65; Washington 26-62. 9-25; Fabrieksprui- men 6. Groenten: komkommers, groene, per stuk 16-32; x snijbonen 60-108; peulen 200-220; prei 80-84; spinazie 42-46; x princessebonen 28-130; uien 37-55; bloemkool, per stuk 28-82; sla, per 100 krop 1200-2400; x tomaten, per bakje 220-340, 200-310; aardappelen, middel 20-35. x hoofdaanvoer. Alles in centen per kg, tenzij andera vermeld. Coop. Veilingsver. Zaltbommel Maandag 10 augustus 1970 Aardbeien: AE 62-93, AI 62-71, Bil 38-47, ong. 54-65 per doosje. Bramen: I 51-67 per doosjet. Frambozen: 101 per doosje. Rode bessen: I 44-53 per doosje. Pruimen: Czar: I 73-88, II 31-52 per kg. Early L: I 60-79. II 29-48 per kg. Eld. BI.: 48-51 per kg. Ontario: I 71-98, II 47-73 per kg. Opal: 63-77 per kg. Wijnpruimen I 104-110. II 76 per kg. Fruit export: Mantet: I 70/80 54-73, I 60/70 36-51 per kg. James Gr.: I 70/75 50-52 per kg. Stark E: I 70/80 35-42. I 60/70 35-43, 1 65/70 22-29, I 60/65 18-28 per kg. Early Vict.: 1 70/80 29. I 60/70 20-21 per kg. Clapps I 55/65 30-39 per kg. Precose: De Tr.: I 75/80 47, I 70/75 41, II 65/70 30-38 per kg. Groenten: Aardappelen: Barima: I 26-31. Bon- ken: 24-26. Doré: 33-40. Bintje: 21-27. Sirtema: 27-32 per kg. Andijvie: I 44-54 per kg. Bospeen: 60 per bos. Bloemkool: -6 62-90, -8 35-57 per stuk. Capucijners: 2,11 per kg. Meloenen: Ananas: 151-157. Oog: -6 150-152, -8 121-147, -9 107-140, -10 113-135, -12 86-98 per stuk. Prei: A 75 per kg. Savoy e kool: A 21-43 per kg. Sla: I 14-16, II 6-11 per stuk. Snijbonen: I 87-109, II 36-98 per kg. Stamprinses- sen: II 45-105 per kg. Staakprinsessen II 101-127 per kg. Spinazie: II 32-36 per kg. Tomaten export: A 280-281, B 380 per bak. Uien: I 50-55 per kg.

De Vallei | 1970 | | pagina 5