Veel ouders halen opgelucht adem: eindelijk rust Kan vrije tijd beter worden verdeeld? Nu de meeste vakanties weer om zijn: Nieuwe film van Ingmar Bergman Ellen Wiels behaalt eerste prijs Radio en tv rond 15 augustus Heer Bommel en de Slijtmijt Hammerveld Jazzfestival te horen én te zien Een last Nog trek in een banaan Bedrijfsleven Platen voor La Courtiue Op festival in Joegoslavië programmaos Japans capitulatie einde van de oorlog MAARTEN TOONDER STRIP REPORTAGE VAN HONGERSNOOD DINSDAG II AUGUSTUS 1970 TYEZE WEEK beginnen veel scholen weer. Duizenden huismoeders halen opgelucht adem. Medelijden met de zwoegers in de schoolbanken is niet nodig, want over vier maanden is het kerstvakantie. Zes tot zeven lange weken heeft on ze schooljeugd nu vakantie gehad. De gemiddelde Nederlander is financieel in staat maar zo'n week of twee met het gezin op stap te gaan. Langer niet. Dat betekent dat de schooljeugd moet proberen de resterende vier k vijf we ken zichzelf te vermaken. En dat lukt lang niet altijd. „Kijk maar naar al die jongelui, die tijdens de vakantie vaak zonder een cent op zak op straat lopen te lummelen zegt mevrouw M. Daamen, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Na enkele weken vakantie beginnen Jantje en Pietje zich te vervelen. En dan vraag je je af of de vakantie van onze schooljeugd niet te lang is. „Een zomervakantie van vier weken zou lang genoeg zijn. Dat de kinderen langer va kantie nodig zouden hebben, omdat zij het hele jaar zo hard moeten werken, is onzin", vindt mevrouw Daamen. Lijnrecht tegenover deze mening staat die van een vroeger hoofd van een la gere school, A. de Groot. „Wanneer de meeste ouders wat meer de moeite zou den nemen om met hun kinderen op te trekken, dan zou het helemaal niet no dig zijn dat de jeugd zich tijdens de va kantie gaat vervelen", zegt hij. „Veel ouders hebben daarin namelijk geen zin Meestal willen zij hun kinderen kwijt. Hoe eerder zij weer naar school gaan hoe beter. Dan hebben de ouders zélf wat meer vrijheid. Is dat geen ego isme? Veel mensen vergeten, dat zij als ouders slechts een déél van hun taak aan de school hebben overgedragen. Maar de ouders moeten niet gaan pro beren hun andere verantwoordelijkhe den ook op de school af te schuiven. Dat zou minderwaardig zijn. Zijn de vakanties voor de schooljeugd te lang? „Ja", vindt de heer A. van de Berg, stafmedewerker van het Instituut voor Onderwijskunde van de Groninger universiteit. Hij is oudleraar en houdt zich nu bezig met het vernieuwen van school en onderwijs. Hij is projectielei der van de werkgemeenschap voor Ver nieuwing van Opvoeding en onderwijs. De heer Van de Berg vindt zelfs, dat de kinderen door hun te lange vakanties een last worden voor hun omgeving. „In de schoolsystemen van dit ogen blik", zegt hij, „waarin de kinderen helaas ook nu nog het hele jaar onder te grote spannig moeten werken, hebben zij inderdaad veel vakantie nodig. Maar ik geloof niet, dat lange, onafgebroken vakanties voor hen goed zijn om tot rust te komen. Ik geloof dat gespreide korte re vakanties meer nut zouden hebben". Volgens de heer Van de Berg zou het veel beter zijn de kinderen per dag niet meer dan vier uur les te geven, en daar na op te vangen in speel- of hobbyzalen en hun kortere vakanties te geven. „Het zou toch veel meer in het belang van het kind zijn, wanneer de doelstel lingen van de school zouden worden NEW YORK -- De Zweed Ingmar Bergman gaat zijn eerste film in de Engelse taal regisseren en produceren. De film berust op een origineel scenario, dat door Bergman is geschreven en dat de naam The Touch heeft meegekregen. De hoofdrol wordt gespeeld door de populaire Amerikaanse acteur Elliott Gould. Verder worden rollen gespeeld door Bibi Anderson en Max Sydow, die reeds in andere Bergman films zijn op getreden. Het budget voor de film die wordt ge financierd door de filmafdeling van de American Broadcasting Companies, be draagt 1,5 miljoen dollar. Op 15 septem ber zal te Stockholm een begin met de opnamen worden gemaakt. De film beeldt de romance uit van een jonge oudheidkundige (Gould) met de vrouw van een arts nadat de jonge man in een ziekenhuis is opgenomen. De film speelt in een Zweeds stadje met een oude kerk. PORT ELIZABETH De 30-jarige Stephen Net, een man die ruim 145 ki logram weegt, beweert het wereldrecord bananen-eten te hebben verbeterd. In tien minuten tijds verslond hij 50 en een halve banaan. Hij deed het „om de spor tiviteit". veranderd", zegt hij. „Waarom kan het schoolse en het buitenschoolse niet wor den gecombineerd? De school wordt nog te veel gezien als een geïsoleerde zaak binnen onze sa menleving. Waarom is er geen samen werking tussen bijvoorbeeld jeugdleiders en onderwijzers? Waarom krijgen de kinderen, op school gymnastieklessen terwijl ze buiten schooltijd in een voet balclub of gymnastiekvereniging zitten? Waarom kan dat niet worden gecombi neerd?" „Zolang dat alles niet is veranderd", zegt de heer Van de Berg, kom je niet af van de lange vakanties van het ogen blik. Er zijn te grote economische be langen mee gemoeid. Kijk 'maar naar het bedrijfsleven, dat zijn vakanties af stemt op de schoolvakanties. Wanneer wij nu de schoolvakanties gaan verkor ten of verplaatsen, dan zouden er gewel dige weerstanden uit bepaalde hoeken van onze samenleving komen". De heer De Groot vindt het niet eer lijk dat veel ouders ageren tegen de lange vakanties van hun kinderen. „Heel veel onderwijzers, leraren en hoofden van scholen", zegt hij, „zitten tot diep in de avond te corrigeren, lessen voor te bereiden of te studeren. Iemand die een ander beroep heeft gaat 's mid dags om vijf uur naar huis en is dan overal af." Bovendien streven de werknemers in het bedrijfsleven naar steeds meer vakantie. Dat gun ik hen graag. Maar van de kinderen willen ze de vakanties gaan inkorten. Dat is natuurlijk de om gekeerde wereld. Misschien hebben de meeste werknemers uit het bedrijfsle ven over een aantal jaren langere va kanties en kortere werkweken dan hun kinderen en de onderwijzers". Volgens mevrouw Daamen van de Nederlandse Vereniging voon Huis vrouwen geldt het probleem van te lan ge vakanties vooral voor de lagere schooljeugd. De jongelui van middel bare scholen zoeken veelal vakantie baantjes, knappen in huis kleine klusjes op, of maken een trektocht. Die kinde ren vervelen zich minder dan de jeugd van de lagere school", vindt zij. „Die lange vakanties zijn heus niet bedoeld voor de kinderen, maar voor de onderwijzers, die dat geef ik toe een zwaar beroep hebben", is haar mening. „Maar voor de jeugd is het funest. Die loopt zich op straat te ver velen en is een hinder voor de omge ving". Als mevrouw Daamen gelijk heeft, dan zou het logisch gevolg moeten zijn, dat de politie tijdens de vakantie han den vol werk heeft om zich vervelende jeugd in toom te houden. Maar niets is minder waar. Volgens de kinderpolitie in Rotterdam bijvoorbeeld hebben de politieagenten tijdens de vakantieperio den minder jeugdzaken onder handen dan tijdens de rest van het jaar. „Dat komt" verzekerde een politie man, „doordat de jongelui vooral in de zomermaanden veelal wegtrekken. Zij gaan met hun ouders of alleen op va kantie. Wij hebben 's zomers zelfs zo weinig te doen, dat wat ons betreft de schoolvakanties nog wel langer zouden mogen duren". In het Tros-radio programma „Luister uit... en thuis" dat woens dagmorgen van 8.11 tot 9.30 uur wordt uitgezonden via Hilversum II, zal Annet de Langen verzoekplaten presenteren die zijn aangevraagd door Nederlandse militairen, die in het Franse La Courtine oefenen. An net de Langen is daarvoor een paar dagen in Frankrijk geweest. De mi litairen hebben ook een aantal groe ten in petto. Het is weer voorbij. De planten gaan mee terug naar softoof Een nieuw jaar leren staat voor de boeg. SCHIPHOL Van de drie Neder landse artiesten, die in de afgelopen week in het Joegoslavische Split hebben deelgenomen aan het jaarlijkse interna tionale songvestival, zijn er twee ln de prijzen gevallen. Het 23-jarige Arnhemse zangeresje Ellen Wills won de eerste prijs (500 dollar) in de jeugdafdeling met een nieu we compositie van de Duitse musicus Jimmy Einmal. getiteld Er is geen waar de. Haar stadgenoot D. C. Lewis sleepte in de grote internationale afdeling voor het verplichte Joegoslavische lied, dat hij met een Engelse tekst zong, de derde prijs in de wacht. Dezer dagen keerden zij uit Zagreb terug naar Schiphol, samen met Lennie Kuhr, die voor een Duitse platenmaat schappij zingend ditmaal buiten de prij zen viel. Op zaterdag 15 augustus a.s. wordt in het Haagse Congrescen trum de Japanse capitulatie en daarmee het einde van de Tweede Wereldoorlog herdacht, een plech tigheid die door de Koningin, prin ses Beatrix en prins Claus zal wor den bijgewoond. Radio en televisie hebben deze gelegenheid aangegre pen om rond die 15e augustus en kele programma's te bouwen die herinneren aan het gebeuren in het Verre-Oosten waarbij zo veel Ne derlanders rechtstreeks betrokken zijn geweest. Terecht, want er is in Nederland tot dusver nog maar bitter weinig aandacht besteed aan het vele leed dat ook door de land genoten in het toenmalige Neder- lands-Indië is geleden. In AVRO's discussierubriek „Trefpunt" heeft Jacq. Besangon vandaag een gesprek met een zestal voormalige Jappenkamp gevangenen die zullen vertellen van hun ervaringen. Het zijn de dames mevr. mr. J. Bouwens, mevrouw M. E. van Grondelle- de Leau en mej. C. E. M. van Mourik, en de heren C. Belloni, J. Eggink en ir. F. E. Weber (AVRO-radio via Hilversum I, vanmiddag om 17.30 uur). Morgenmiddag besteedt wika L. A. C. van Ginkel, samenstel ler van het NCRV-programma „In 't zilver" aandacht aan de gebeurtenissen in het Verre-Oos ten rond de 15e augustus. Er werken onder meer aan mee mevr. K. Beversluis-van der Burg, mr. P. F. Stöcker en ds. J. Pienter. (NCRV-radio via Hil versum II, woensdag 15.00 uur). De AVRO-televisie zendt mor genavond via Nederland II een documentaire uit onder de titel „Slot zonder einde". Verslagge ver Frans van Houtert en regis seur Philip Bolhuis maken met deze titel duidelijk dat het offi ciële einde van de oorlog nog niet het einde voor de verschrik kingen van de Nederlanders be tekende. (AVRO-televisie via Nederland II, woensdagavond om 20.20 uur). Op vrijdag 12 augustus zullen radio en televisie aandacht be steden aan de kransleggingen die overal in het land worden geor ganiseerd. TELEVISIE NEDERLAND I 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K): Journaal. 19.04 AVRO: (K) Vaders tegen wil en dank (Family Affair), TV-serie. 19.30 (K) Wat nu, Mr. Deeds (Mr. Deeds goes to town), TV-serie. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 AVRO: Peyton Place, TV- feuilleton. 21.05 (K): De Familie Markurell uit Wadkoping (The Markqrells of Wadköping), TV-feuilleton (4). 22.00 AVRO's Televizier-Magazine. 22.50 NOS: (K) Journaal. 22.55-23.45 (K) Wereldkampioen schappen Wielrennen te Leicester. NEDERLAND II 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04: Kunstrubriek. 19.30 KRO: Muziek in vrij tijd: Het Middelburgs Kamerkoor. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 KRO: Brandpunt. 21.00 (K) Hammerveld Jazzfestival te Roermond. 21.50 Naakt door de hel, Japanse TV-feuilleton (4). 22.55-23.00 NOS: IK) Journaal. DUITSLAND I (Region, progr.: NDR: 18.00 (K) 6948 Omdat de reparaties aan de Öude Schicht erg lang zouden duren besloot heer Ollie om een voettocht te gaan ma ken. „Dit is een gezond soort vakantie", sprak hij tot Tom Poes, die hem vergezel de. „Men gebruikt zijn spieren, men haalt diep adem en bovendien geniet men van prachtige vergezichten". „Hm", zei Tom Poes onder de bagage vandaan. „Niets hm", hernam heer Bommel opgewekt. ..Hier is het nog groen en stil. En boven dien wenkt het avontuur uit de Zwarte Bergen, die je daarginds kunt zien", „Dal zal binnenkort wel afgelopen zijn", zei Tom Poes. „Er komt hier een hoofdweg, heb ik gehoord. Ze gaan het ijzer uit de Zwarte Bergen halen". Deze mededeling bedrukte heer Ollie en een poosje liep hij zwijgend voort. „De vooruitgang", mompelde hij ten slotte. „Ja, ja. Nu we het daar toch over hebben; is het waar, dat ik met de vinger word nagewezen omdat ik geen pakketten vergroot?" „Uw pakket lijkt me groot ge noeg", zei Tom Poes terwijl hij de rugzak voorzichtig wat verschikte. „Wat bedoelt u?" „Laat maar", zei heer Ollie. „Het zal mijn tijd nog wel duren. Het avontuur bedoel ik. Hier is in lange tijd niemand geweest, jonge vriend, en daar geniet ik echt van". Zo sprekende stapte hij pein zend op het smalle rotspad, waar de weg plotseling in overging, en begon met de rug tegen de bergwand voort te schuife len. ln de Brandpunt-uitzending van vanavond 20.20 uur via Nederland 2) brengt de KRO-televisie een re portage over de heersende hon gersnood in Jemen. Als eerste bui tenlandse televisieploeg reisden Ed van Westerloo en cameraman Ruud van Buur en naar dit land waar de ruim 2 miljoen inwoners van de streek Tehama het slachtoffer drei gen te worden van een afschuwe lijke hongersnood die wordt veroor zaakt door een droogte die nu drie en een half jaar onafgebroken voortduurt. De foto hierboven be reidt u voor op de gevoerde ge sprekken. De (soms wel bizarre) klanken van het befaamde jazz-concours in Loosdrecht zijn nog maar nauwe lijks verklonken of een nieuw jazz festival kondigt zich al aan op het televisiescherm: het Hammerveld Jazzfestival, waarvan de KRO van avond tussen negen uur en tien voor 'tien fragmenten uitzendt via Neder land 2. Vijf jaar geleden nam een groepje jazz-liefhebbers in Roermond een voor Nederland uniek besluit: we gaan een jazz-festival organiseren naar buitenlands voorbeeld. Plaats van handeling zou zijn het Ham- mersveld, een sportveldencomplex in de buurt van de 17e-eeuwse hoeve „Het Ham" aan de rand van Roer mond. Daarmee was ook de naam be paald van dit muziekfestijn dat De herdenkingsbijeenkomst op 15 augustus in Den Haag zal even eens worden verslagen door ra dio en televisie en ook door Ra dio Nederland Wereldomroep en enkele buitenlandse stations. De NOS-televisie zal zondagavond een gefilmd verslag van deze herdenking uitzenden. TELEVISIE NEDERLAND I 17.00-17.35 AVRO (K): Voor de kinderen. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal van gisteravond. 10.30 Amusementspro gramma. 11.15 Die Umschau 12.15 Filmreportage over Sardinië. 12.50 Persoverzicht. 13.00-13.30 Journaal. 15.25 (K) Nieuws. 15.30 Reportage v. d. wielerwedstrijd Parijs-Luxem burg. (15.55-16.00 (K) Nieuws). 16.40 (K) Voor de kinderen. 17.10 Filmex periment. 17.55 (K) Nieuws. DUITSLAND II 17.10 (K): Kinderfilm. 17.30 (K): Nieuws en weerbericht. 17.35: Pro gramma voor de ouderen en liefda digheid oproep. RADIO HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek en informatie. (7.33-7.38 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.35-8.40 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw; 9.05 Stereo: Uit eigen huis, opname). 9.35 Waterstanden 9.40 Een beetje nieuws, jeugduitzen ding. 10.00 Lichte grammofoonmu ziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.0C Nieuws. 11.03 Voor de vrouw. 12.00 Stereo: Hallo... Volluk!: licht muzi kaal amusementsprogramma. 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nieuws 13.11 Actualiteiten. 13.25 Een avond aan zee met Paul van Vliet, cabaret programma. 13.45 Gesproken portret 14.00 Stereo: Radio Orkest Stuttgarl met solisten: operetteconcert. 14.50 Stereo: Pianorecital: klassieke mu ziek (gr). 15.15. Way-out: teksten, muziek en andere geluiden van ge- nerzijds. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: sindsdien internationale bekendheid heeft gekregen. Weliswaar is het festival verhuisd naar het Stadspark rond het romantische kasteeltje al daar, maar de naam is gebleven. En de bezoekers zijn ook dit week end weer gekomen: uit drie landen tot wier „invloedssfeer" Roermond als het ware behoort: Nederland, Duitsland en België, maar ook de Britten, Amerikanen en Canadezen hebben geen verstek laten gaan. En de KRO was er niet alleen om even als vorig jaar opnamen te maken, maar ook de W.D.R. uit Keulen. Om een paar namen van deelne mers te noemen: Cleo Laine, Johnny Dankworth, Slide Hampton, Benny Baily, Dizzy Reece, Art Taylor, Jim my Woody, Nathan Davis, Pete Grimston, Hans Dulfer, Chris Hinze, Robert Jeanne, Leo Fléchet, Rein de Graaf, Dick Vennik, The Storyville Jazz Band, The Associacion Kwar tet en vele andere jazz-groten treden voor het voetlicht. Naast het Jazz-concours te Loos drecht heeft „Hammerveld" zich als enig echt jazz-festival in Nederland weten te handhaven. De belangstel ling is sinds 1965 enorm gegroeid. „Hammerveld" is er om het tegen deel te demonstreren van kreten als zou de jazz in Nederland dood zijn. Met een goede organisatorische aan pak hoeft dat helemaal niet het ge val te zijn. Fragen Sie, bitte. 18.30 (K) Actuali teiten. 18.45 (K) Zandmannetje, lj.55 Nordschau-magazin. 19.26 (K) Der Mann, den es nicht gibt, tv-serie. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.00 (K) Polizeifunk ruft..., tv-se rie. 18.30 (K) Voor de kinderen. 18.40 (K) Hier und heute, met nieuws. 19.25 (K) Informatief- en amuse mentsprogramma). 20.00 (K) Jour naal en weerbericht. 20.15 (K) Sterns Stunde. 21.00 Komm nach Hause, Cathy, tv-film. 22.20 (K) Journaal, commentaar en weerbericht. 22.40 (K)W.K. wielrennen. DUITSLAND II 18.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 (K) Amusementsprogramma. 19.10 (K) Bezauberne Jeannie, tv-se rie. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbericht. 20.15 (K) Sport. Aansl.: nieuws. 21.00 (K) Mit Schirm. Charme und Melone, tv-serie. 21.50 (K) Filmreportage. 22.20 (K) Nieuws en weerbericht. 22.30-plm.23.15 Dis cussie. Nederlandse chansons met orkestbe geleiding. 16.20 Stereo: Hoorn en piano: klassieke en moderne muziek. 16.50 Stereo: Pianorecital: klassieke muziek. 17.20 Streo: Altviool en pia no: moderne muziek. 17.55 Medede lingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actuali teiten. 18.20 Stereo: Klink Klaar - zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Stereo: Melodieën-Expres: licht mu ziekprogramma. 20.10 Stereo: Tango Rumba-orkest met zangsolisten. 20.40 Gesprek met kunsthistoricus. 21.00 Stereo: Promenade orkest, Om roepkoor en zangsoliste: operette concert. 21.35 Nou. en...!, satirisch programma. 22.00 Literaire herinne ringen. 22.30 Nieuws. 22.38 Medede lingen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Ste reo: Keuls Radio Symfonie-orkest: moderne muziek (gr.). 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het le vende woord. 7.16 Streo: Op het eer ste gehoor (gr.). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Actualiteiten.) TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Luister uit én thuis: verzoekplatenprogram- ma voor de militairen. (8.30-8.32 Nieuws; 9.00-9.(0 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.30 Voor de kleint jes. 9.45 Stereo: Klassieke muziek (gr.). 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Actualiteiten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee, gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Ac tualiteiten; 13.00-13.05 Raden maar...) 14.00 Zonder drempelvrees: gesprekken met kinderen. NCRV: 14.10 Stereo: Moderne muziek (opn.). 15.00 In 't zilver: programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Twien-Popradio voor t(w)ieners. 17.35 Maranatha-Toogdag van het Zoeklicht, reportage. 17.50 Overheids voorlichting: Natuurbeschermings jaar 1970 en de recreatie. Sprekers: de heren J. J. Zweeres en J. Swart. 18.00 Strictly country style: country and western rubriek. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. NOS: 19.00 Stereo: Lichte pianomuziek (gr.). 19.10 Mas sacommunicatiemedia:, discussie. 19.35 Geen onderdaan maar burger: Reeks uitzendingen over de staat, kundige vorming van de Nederlan der. 19.50 Programma voor blinden en slechtzienden. 20.00 Wereldkam pioenschap wielrennen te Leicester. 22.30Nieuws. 22.38 Cosa NOStra - ook uw zaak. In dit programma: Wereldkampioenschap wielrennen te '.eicester. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing, ing, zing: lichte vokale muziekjes, i 0.00 Nieuws. 10.03 Mengelmuze: nieuw verschenen langspeelplaten voorzien van kritisch commentaar. EO: 11.00 Nieuws. 11.03 Gospelsound: een programma boordevol muziek, speciaal voor jonge mensen. AVRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Zet 'm op: een vrolijk platenprogramma: 13.00 Nieuws; 13.03-13.06 Radiojournaal.) 14.00 Nieuws. 14.03 Gimmick: platen- programma. 15.00 Nieuws. 15.03 Ar beidsvitaminen: populair verzoek- platenprógramma. (17.00 Nieuw». 17.02-17.05 Radiojournaal).

De Vallei | 1970 | | pagina 6