Vergadering van partijraad PvdA wordt „moeilijk" GESPREK SUHARTO EN Z.-MOLUKKERS Ex-gastvrouw van Tweede Kamer boos over ontslag medewerkers ter opleiding voor bedieningsfuncties V Nederlandse schepen in moeilijkheden hij van Kabouters negeren ultimatum Agent schiet opstandige arrestant in buik Kritiek op rapport krijgstucht HOOGOVENS UMUIDEN Verschil van mening over aantal lijsttrekkers en relatie met KVP KVP-KAJ\D1DATEJS Elektronische waakhond my VOORSTEL VAND'66 Nederlands vee emigreert naar Oeganda Decentralisatie van typekamers wenselijk PRESIDIUM VOND FUNCTIE OVERBODIG Pus \xm rriw feéml ■le fa'-ieéhiulleM. Moeders vragen zelf in Den Haag om kleuterschool Drughandelaar aangehouden r Jolige inbrekers aangehouden Vijf maanden voor poging tot doodslag GEEN GRATIE VOOR NIET- GROETENDE SOLDAAT EXPERIMENT GEEN BEHOEFTE L) i Ni O AG li AUGww (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De stroming Nieuw Links in de Partij van de Arbeid is zich intensief aan het voorbereiden op de vergadering van de partijraad op 19 sep tember. Eind deze maand zal Nieuw Links in Utrecht twee stukken behande len over onderwerpen die waarschijnlijk in de partijraadsvergadering een be langrijke rol zullen spelen de kwestie van de lijsttrekker(s) bij de Tweede- Kamerverkiezingen van april 1971 en het vraagstuk van de verhouding tussen de PvdA en de KVP. Uit alles blijkt dat de PvdA een heel moeilijke partij raadsvergadering tegemoet gaat. Het wordt steeds duidelijker dat er ten aanzien van de lijsttrekkerskwestie een brede kloof ligt tussen de stand punten van de huidige Tweede-Kamer fractie en die van Nieuw Links. De fractie is van mening dat de PvdA de stembusstrijd met één landelijke lijst aanvoerder in moet gaan; Nieuw Links althans een belangrijk deel van zijn aanhangers wil minstens zes lijst aanvoerders, een deel van hen spreekt zelfs van achttien lijstaanvoer ders, voor elke kieskring een ander. Be kend is dat het grootste deel van het partijbestuur ook geneigd is te voelen voor meer lijstaanvoerders. Het is als het standpunt van de fractie jloor de partijraad zou worden overgenomen waarschijnlijk dat de ene lijstaanvoerder dan drs. J. M. den Uyl, de huidige fractievoorzitter, wordt. Het andere stuk dat Nieuw Links eind augustus behandelt heeft betrek king op de verhouding met de KVP; zoals verwacht kon worden voelt Nieuw Links er helemaal niets voor om de an- t.i-KVP-resolutie van maart 1969 te la ten vallen. Uit een beschouwing die het K.V.P.-Tweede-Kamerlid, dr. Th. E. E. van Schaik vorige week in een week blad aan de bestrijding van de porno grafie heeft gewijd zou, aldus Nieuw Links, zelfs blijken dat de KVP „in we zen niet veranderd is". Er is ook nog geen enkele aanleiding om de idee van de linkse concentratie op te geven'', zo wordt verklaard. Intussen is ook de KVP druk bezig met de voorbereiding van de Tweede- Kamerverkiezingen. In het gisteren verschenen nummer van het maandblad „KVP 70" is de al aangekondigde ad vertentie opgenomen waarin kandida ten voor een Tweede-Kamerkandida tuur (voor de KVP) worden gevraagd. Verwacht wordt dat enkele honderden mensen zich zullen aanmelden. De kandidaten worden beoordeeld door een onafhankelijke commissie. Naar wij vernemen zijn er nu al sollici taties bij het KVP-bureau in Den Haag binnengekomen. Het concept-kernprogramma van de KVP begin van dit jaar opgesteld AMSTERDAM Het gekraakte pand van de levensverzekeringsmaatschappij Abbey Leven op de Keizersgracht in Amsterdam mordt nog steeds bewoond door kabouters. Het ultimatum dat de directeur van Abbey Leven vorige week stelde liep gistermiddag om twaalf uur af. De levensverzekeringsmaatschappij beloofde de kabouters een bedrag van duizend gulden als zij het pand voor die tijd vrijwillig zouden verlaten. Dit aan bod werd van de hand gewezen. De kabouters zeggen het pand niet te willen verlaten als geen vervangende woonruimte beschikbaar wordt gesteld. DEN HELDER Een uniek beveili gingssysteem heeft sergeant der eerste klasse R. G. P. de Vet (43) uit Den Hel der ontwikkeld voor de Koninklijke Luchtmacht. Met deze „elektronische waakhond" kunnen militaire objecten onafgebro ken in de gaten gehouden worden. Het alarmeringssysteem officieel OSOE geheten berust- op de verstoring van een stationair elektromagnetisch veld. Met behulp hiervan zal onze lucht macht de beveiliging van kwetsbare on derdelen als radarstations, lanceerin- richtingen, vliegbases en dergelijke aanmerkelijk kunnen verbeteren. door een commissie onder voorzitter schap van senator prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp wordt 7 november defi nitief door de KVP-partijraad vastge steld. Vijf weken later, 12 december, zal de partijraad het urgentieprogramma van KVP, ARP en CHU vaststellen. Tot 11 september kunnen de KVP-afdelin- gen het concept-kernprogramma be spreken. Het blad „KVP 70" bevat ook nog en kele aanvullingen op het concept-kern programma. Naar aanleiding van de passage waarin de opheffing van de dscriminatie jegens de homofiele mens wordt voorgesteld, wordt nu opge merkt, wat een minderheid dit punt in een kernprogramma overbodig vindt. „Zij vraagt zich af of er nog discrimi naties voorkomen waartegen de over heid kan optreden. Men kan het toch geen discriminatie noemen dat homo fielen geen huwelijk kunnen sluiten?" aldus de toevoeging. Het punt betreffende de besnoeiing van de strafbepalingen terzake van sti mulerende en verdovende middelen werd zo aangevuld: „met name voorzo ver deze middelen de consumptie van z.g. soft drugs betreffen". "Tke Amerikaanse filmploegdie onder leiding van regisseur James B. Clark in Nederland is voor de verfilming van de roman „De kleine ark" van Jan de Hartog heeft in het IJsselmeer tussen Muider berg en Naarden een watersnoodsituatie nagebootst. In het ondiepe water zijn enkele licht geconstrueerde bouwsels opgetrokkendie half onder water verdwijnen. De roman van Jan de Hartog is het verhaal over de watersnoodramp van 1953. Twee weeskinderen die geadopteerd zijn door een dominee in Zeeland weten zich in het water te redden met een zelfgebouwde ark, waarin ze ook hun huisdieren meenemen. Na veel omzwervingen komen ze tenslotte weer in hun dorp terug. Eerder werden opnamen voor de film gemaakt in het Utrechtse dorp Koe ken gen. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van D'66 heeft minister-president De Jong gevraagd een gesprek te organise ren tussen de Indonesische president en de leiders van de zogenaamde republiek Zuid-Molukken. Het dagelijks bestuur vindt dat de Nederlandse regering daarbij als neutraal bemiddelaar zou moeten optreden en genoeg mogelijkhe den heeft om zo'n gesprek tot stand te brengen. Volgens D'66 doet het er weinig toe of men het streven van de Zuidmoluk- kers naar onafhankelijkheid wel of niet onderschrijft. D'66 juicht het toe dat president Su harto met Nederlandse parlementariërs zal spreken. De speciale gevoelsbanden tussen Nederland en Indonesië maken, dat men in Nederland scherp volgt wat er in Indonesië gebeurt, schrijft het da gelij les bestuur van D'66 aan premier De Jong. SCHIPHOL Nerveus en enigszins tegenstribbelend begonnen op Schiphol gisteravond zestig prachtige koeien en twee stieren een zet uur durende vlieg reis per DC-8 van de KLM naar En tebbe in Oeganda. Het was de eerste van een tiental chartervluchten van de KLM die in totaal zevenhonderd stuks vee naar Entebbe zullen brengen. De rege ring van Oeganda heeft dit aangekocht ter verbetering van de veestapel. De aankoop' van deze Friese stamboekrun deren. die een waarde van 2,5 miljoen gulden vertegenwoordigen, is gefinan cierd met. een door de Nederlandse re gering verstrekte lening in het kader van de ontwikkelingshulp. De dieren, die hoogstens 20 maanden oud zijn, worden tijdens dit voor hen zo vreemde transport begeleid door twee veeverzorgers van de KLM, die de technische verzorging van de „aan staande moeders" en de stieren voor hun rekening nemen. Bovendien vliegt een veedeskundige mee die gedurende een half jaar in Oeganda zal verblijven, om de nieuwe eigenaars met de dieren vertrouwd te maken. En tweede vee- deskundige zal later volgen. EXECUTIE De bestuurdersraad van het Gerefor meerd Politiek Verbond (GPV) en het hoofdbestuur van het Nationaal Evan gelisch Verbond (NEV) vinden dat tij dens de gesprekken met president Su- tarto onder meer aandacht moet worden besteed aan de executie van de Zuid- molukker dr. Soumokil. Ook moet aan dacht worden geschonken aan de „wraakgerichten die onder leiding van Suharto's generaals in 1965 en 1966 zijn uitgevoerd en waarbij zonder vorm van proces honderdduizenden van zijn land genoten op wrede wijze met nekscho ten, messen en op andere manier in een moordorgie zijn afgeslacht." DEN HAAG De 21-jarige winkelier A. L. B. uit Den Haag is zondagnacht in de Venestraat in zijn woonplaats door een kogel uit het pistool van een poli tieagent in de buik getroffen. De agent vuurde toen B. met een stuk glas drei gend op hem afkwam. De kogel raakte B. in de liesstreek, ging dwars door zyn onderlichaam en werd later op straat gevonden. De winkelier is in een zie kenhuis opgenomen. Zyn toestand is niet ernstig. De agent had samen met een collega gtracht B. n d 20-jarige stucadoor J. K. aan te houden, omdat deze een pa pierbak van een lantaarnpaal hadden afgehaald en die door een ruit van een warenhuis in het centrum van Den Haag hadden gegooid. Toen de agenten B. wilde aanhouden trapte die een ruit van een winkel in, greep een stuk glas en sloeg daarmee'in de richting van de agent. Deze stond met, de rug tegen de muur. Hij trok zijn pistool en vuurde op de benen van B. De kogel ging dwars door het. onderlichaam van de winkelier. Ondanks zijn verwondingen verzette B. zich bij zijn aanhouding direct daar na zo' hevig dat de knevelketting, die de politiemannen hem aanlegden, brak. Ook d stucadoor werd aangehouden. UTRECHT „St. Martinus", de ka tholieke vereniging van beroepsmilitai ren beneden de rang van tweede-luite nant, is niet tevreden met het onlangs verschenen rapport van de commissie- Lagerwerff over de krijgstucht. De vereniging vindt dat in het rap port geen fundamentele veranderingen van het militair tuchtrecht worden aan bevolen. „Onze opvatting dat de krijgstucht dient plaats te maken voor een stelsel van bedrijfsdisciplinaire maatregelen hebben wij niet teruggevonden", meent de vereniging. De mening van de commissie-Lager- werff dat de krijgstucht en krijgstuch- telijke sanctie in een oorlogssituatie een bepaald gedragspatroon zullen afdwin gen, vindt St. Martinus zeer aanvecht baar. Niet het tuchtrecht maar het strafrecht zal controlerend moeten werken bij een gedragspatroon noodza kelijk voor een oorlogssituatie. „Wij betwisten het recht van de com missie om het menselijk handelen te verklaren vanuit een zuiver hiërarchi sche opvatting over militaire tucht, en we missen in het rapport een zuiver wetenschappelijk verantwoorde mens beschouwing", aldus de vereniging. DEN HAAG Decentralisatie van typekamers zou een oplossing zijn voor het gebrek aan administratief perso neel, waarmee bedrijven en ministeries vooral in de grote steden in het Westen des lands kampen. Volgens de hoofin- specteur-directeur voor de arbeidsvoor ziening in Zuid Holland, de heer K. Le- win gaat een van de ministeries bin nenkort een deel van het typewerk bui ten Den Haag laten verrichten. De heer Lewin ziet deze mogelijkheid vooral in regio's waar de dienstensector relatief zwak vertegenwoordigd is, zoals Zuid-Holland, Zoetermeer, Wad- dinxveen. Ridderkerk, Zwijndrecht en Dordrecht. In deze gebieden is voldoen de personeel beschikbaar voor dergelij ke gedecentraliseerde typekamers. Spe ciaal kan daarbij de gehuwde vrouw in het arbeidsproces worden ingeschakeld. DEN HAAG Mej. Hak Emmerik, de vorig jaar ontslagen „gastvrouw" van de Tweede Kamer, vindt het niet redelijk, dat het presidium van de Tweede Kamer haar op straat heeft ge zet. Bij het ambtenarengerecht in Den Haag heeft zij een geding tegen het presidium aangespannen, waarbij zij vordert, dat het ontslag nietig wordt verklaard, en, zo dit niet gebeurt, dat haar thans reeds door de Tweede Ka mer een aanvullend wachtgeld wordt toegekend. Bij de behandeling gisteren voor het ambtenarengerecht bleek, dat zij zich gedupeerd voelt. Zij had een vaste aan stelling in de rang van referendaris, maar toen werd haar functie opgehe ven. Per 1 januari 1966 verscheen in het statige gebouwencomplex van de Twee de Kamer voor het eerst een nieuwe functionaris: de gastvrouw. Zij had al gemeen toezicht op de inrichting en het onderhoud van de gebouwen en op de goede functionering van de koffieka mer en het restaurant. Niet bij haar sol licitatie, noch bij de gesprekken over de functie, evenmin als in haar aanstel- lingsbrief werd gerept over een proef of experiment. Ruim twee jaar later kreeg zij een nadere en betere om schrijving van de instructies. Begin vo rig jaar kreeg zij nadat ze er om had gevraagd haar vaste aanstelling. Daarna werd ze ontslagen. Haar raadsman en gemachtigde, de heer H. de Jong van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), meende te kunnen veronderstellen, dat het presi dium ^pn de Tweede Kamer het niet had aangedurfd om mej. Emmerik we gens ongeschiktheid voor haar functie te ontslaan. Daarom koos het de weg van de minste weerstand: functie op heffen. Hij hield het ambtenarenge recht ook voor, dat mej. Emmerik zich wel zou hebben bedacht de benoeming te aanvaarden als ze ook maar vermoed zou kunnen hebben, dat het om een ex periment of proef zou gaan. Ze moest er namelijk een goede betrekking voor opgeven, die ze niet terug zou krijgen. Jhr. mr. J. A. E. van der Does kwam voor het ambtenarengerecht namens het presidium van de Tweede Kamer in verzet tegen de wens van Mej. Emme rik. Hij memoreerde, dat het presidium na verloop van tijd tot de conclusie kwam, dat de Tweede Kamer geen be- ADVERTENTIE lekkerbekken hoefte aan een gastvrouwe had. Hij er kende, dat de vaste aanstelling wat lang was uitgebleven. Hij meende, dat het presidium voorts er niet van overtuigd was, dat mej. Emmerik voor haar func tie niet geschikt was. Mr. van der Does veronderstelde, dat Mej. Emmerik trou wens ook geen behoefte meer heeft om weer als gastvrouwe in het Tweede- Kamergebouw aan het werk te gaan als de functie opnieuw zou worden inge steld. Mr. van der Does concludeerde voorts, dat het een onredelijk verlangen van mej. Emmerik is om nu reeds een aanvullende wachtgeldregeling te vra gen, die een uitkering waarborgt, tot zij de pensioengerechtigde leeftijd zal be reiken. Het ambtenarengerecht zal over drie weken uitspraak doen. DEN HAAG In twee autobussen zijn 31 moeders en 59 kleuters uit Zwartewaal gisteren in Den Haag gaan pleiten voor de bouw van een nieuwe broodnodige kleuterschool. Zij eisten van mr. J. Klaasesz, com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land, dat op tijd met de bouw wordt begonnen. Alle papieren, urgentiever klaringen en plannen zijn gereed. Het wachten is alleen op het benodigde geld. Mr. Klaasesz beloofde de ouders en kinderen zijn best te zullen doen, al zei hij erbij dat er meer projecten zijn aangevraagd dan waarvoor geld is. De kleuters hadden borden met op schriften meegenomen naar de verga derzaal van het provinciehuls. Zij kre gen een glaasje ranja, de ouders een kop koffie met een stroopwafel. LEEUWARDEN De politie van Leeuwarden heeft de 27-jarige haven arbeider P. J. uit Leeuwarden wegens het handelen in verdovende middelen aangehouden. Bij een onderzoek in zijn woning werd in een sok in een kousen etui een voorraad van 14 ampullen mor fine, zogenaamde hard drugs, gevonden. J. was zelf geen gebruiker van de morfine. Hij had wel eens soft drugs ingenomen. In Leeuwarden werd eveneens een lsd-gebruiker aangehouden. Het was de 18-jarige granietwerker M. B. uit Steenwijk. Toen de jongeman op het politiebureau werd gefouilleerd, bleek hij 17 lsd-strips in zijn bezit te hebben. Hij gaf toe viermaal Isd gebruikt te hebben. ADVERTENTIE Bouw uw toekoimt op staal! Hoogovens IJ muiden vraagt in verband met de grote uitbreidingen van haar walserijen medewerkers ter opleiding voor diverse bedieningsfuncties. Het werk wordt in ploegendienst verricht. Leeftijd 21 tot 40 jaar. Aanvangssalaris plus ploegendiensttoeslag bedraagt bij 23 jaar en ouder circa 12.450,- bruto per jaar (circa 239.- bruto per week). Voor gehuwden van 24 jaar af komen woningen beschikbaar. Belangstellenden kunnen nevenstaande coupon ingevuld zenden aan: Hoogovens, Antwoordnummer 94000, Umuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt nader contact met u opgenomen. (Telefonische inlichtingen: 02510-94000). Ik stel prijs op meer informatie over diverse bedieningsfuncties. Naam: NG 376 ~l Voornaam: Geboortedatum: Adres: I Woonplaats: -Gehuwd/ongehuwd LISSABON Twee Portugese oor logsschepen hebben vanochtend vroeg opdracht gekregen op te stomen naar een gebied b(j kaap Sao Vicente ten zuiden van Portugal, om hulp te verle nen aan twee Nederlandse vrachtsche pen die in de Atlantische Oceaan op drift geraakt zijn. Een woordvoerder voor het Portugese ministerie van Marine identificeerde de Nederlandse schepen als de „Hilvaren- beek" en de „Schippersgracht", die het eigendom zouden zijn van de rederij Spliethoff in Rotterdam. De „Hilvarenbeek" werd door de „Schippersgracht" naar Lissabon ge sleept, omdat het een motorstoring had. De sleepkabel die beide schepen ver bond, is echter gebroken en wisselde zich rond de schroef van de „Schip persgracht", zodat de schepen op drift geraakten. Er zouden zich geen persoonlijke on gelukken aan boord van beide schepen hebben voorgedaan. Behalve de Portugese oorlogsschepen zetten een aantal zeeslepers koers naar de twee Nederlandse vrachtvaarders. Het weerbericht voor het gebied waar de schepen in nood raakten, geeft ech ter aan dat er een krachtige noorden wind staat, die de operatie zou kunnen bemoeilijken. VENLO De gemeentepolitie van Venlo heeft van de rijkspolitie te Arcen drie jongens, R. B„ A. L. en J. C„ allen 16 jaar oud, overgenomen, die zich aan een reeks van diefstallen in de gemeen te Arcen en Velden en tal van inbraken en diefstallen in Venlo en ook in andere plaatsen in het land zouden hebben schuldig gemaakt. MAASTRICHT De 61-jarige Inva lide Eppe K. uit Schaesberg is door de rechtbank in Maastricht conform de eis wegens poging tot doodslag veroordeeld tot Vijf maanden gevangenisstraf met onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. K., die alcoholist, is, had op Bevrij dingsdag zijn broer Klaas met een broodmes in de schouder gestoken. DEN HAAG Het is niet mogelijk het verzoek om gratie van de soldaat H. van der Horst, opnieuw In behande ling te nemen. Staatsseeretaris prof. mr. K. YViersma (Justitie) heeft dit maan dagmiddag aan de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen. De vraag, of zou er sprake zijn van een verregaande discrepantie tussen enerzijds het zware vonnis van onder meer acht maanden gevangenisstraf en de betekenis anderzijds die in de Neder landse samenleving wordt gehecht aan de groetplicht, wordt door de staats secretaris ontkennend beantwoord. De hoogte van de straf is allerminst alleen bepaald door de betekenis, welke moei worden gehecht aan de groetplicht voo militairen, aldus de onder-minister.

De Vallei | 1970 | | pagina 7