Over de grenzen Uruguay blijft bij weigering te onderhandelen CHOLERA NU OOK IN EUROPEES RUSLAND Bezwaren Londen zal macht in Ulster overnemen tegen Nixon vervuiling Colombo geeft programma °°f op Marine in V.S. weigert lang haar Indiase boeren „kraken" land Balkonbus uit Parijs weg Na vermoorden Mitrione WÊÊÊÊÊm Weer bosbranden in Frankrijk 6nyondje E.E.G.-centrum geëvacueerd Gelijke rechten in grondwet V.S. Rapport gevraagd over Black Power Gevaar op strand van Wight NOG MEER MORGEN natuurzuivere pepermunt LICHAAM EIS GROENTE WASSEN IDENTIFICATIE BOODSCHAP Uitwijken voor kind; chauffeur gedood DINSDAG II AUGUSTUS 1970 ULTIMATUM MAUDLING AAN PROT. OPPOSITIE BELFAST De Britse conservatieve regering heeft maandagavond gewaar schuwd, dat zij bereid is om het directe gezag over Noord-Ierland in handen te nemen, als de gematigde premier James Chichester-CIark zou worden afgezet door politieke extremisten. Deze waarschuwing werd in Londen gedaan door de Britse minister van Bin nenlandse Zaken, Reginald Maudling, terwijl in Belfast Chichester-Clark een campagne begon tegen de extremistische protestanten, die proberen hem uit /.ijn ambt te ontzetten. CHICHESTER-CLARK op de wip WASHINGTON Door 's mensen acti viteiten ondergaat het klimaat op zulk een manier veranderingen, dat dit tot een ramp kan leiden voor de wereld, aldus president Nixon in een rapport tot het Congres. Hij stelt het Con-gres voor, dat op na tionale schaal maatregelen worden genomen ten aanzien van de planolo gie, het geleidelijk tot ontwikkeling brengen van het land en het bescher men van fraaie gebieden. Het rapport was opgesteld door de op last van de president gevormde raad voor de bescherming van het milieu. De kosten die de bescherming van het natuur met zich mee gaat brengen, zouden moeten worden opgebracht door het verhogen van bepaalde prij zen van goederen en diensten. Over de ramp die de mensheid thans zelf aan het voorbereiden is, is zo weinig vooruit bekend, dat men niet kan voorzien of de veranderingen in het klimaat al dan niet konden leiden tot het smelten van de poolkappen, waardoor grote streken land konden worden overstroomd. ROME Premier Emilio Colombo heeft in het Italiaanse parlement het programma van zijn centrum-linkse coalitieregering ontvouwd. Hij vertelde de afgevaardigden, die vrijdag de regering hun vertrouwen moeten schenken, dat in zijn beleid de nadruk komt te liggen op tegengaan van de verslechtering der politieke en economische toestand en handhaving van de openbare orde. Aangenomen wordt dat de nieuwe re gering zowel in de Kamer van Afge vaardigden als in de Senaat een ruime meerderheid zal krijgen. Colombo, die beschouwd wordt als de architect van het „Italiaanse economi sche wonder", zei dat de devaluatie van de lire een „ernstige economische fout1 zou zijn omdat het probleem in de han delsbalans niet in niet-concurrerende prijzen, maar in lagere produktie gele gen was. Wel zijn vermoedelijk belas tingverhogingen noodzakelijk, maar die zullen niet essentiële behoeften voor levensonderhoud treffen. De buitenlandse politiek blijft nage noeg ongewijzigd, d.w.z. Italië blijft een bondgenoot van de Verenigde Sta ten, en blijft streven naar een politieke en economische eenwording van West- Europa en naar diplomatieke betrek kingen met Communistisch China, Maudling prees de regering Chiches- ter-Clark voor de vooruitgang die ge boekt werd op het gebied van de sociale hervormingen, die geëist werden door de katholieke minderheid in Ulster. „Terug te komen op wat bereikt is, of af te wijken van de idealen van on partijdigheid en verzoening, die de kern vormen van de politiek van de Britse regering en de regering van Noord-Ier land, zou betekenen, dat de huidige constitutionele afspraken volgens wel ke Noord-Ierland zijn eigen zaken re gelt, in gevaar gebracht worden", zo liet de minister daarop volgen. De bedoeling van deze verklaring was duidelijk Engeland zal het directe bestuur over de provincie in handen nemen, als de extremisten aan de macht zouden komen. Minister Maudling legde zijn in krachtige bewoordingen gestelde ver klaring af, nadat hij overleg had ge pleegd met de Britse premier. In Noord-Ierland zelf, werd premier Chichester-Clark met kreten van in stemming en afkeur begroet op een vergadering van de ongeveer 200 leden van de Unionisten-partij in zijn kiesdis trict Magnera in Derry. Hoewel men voorspeld had dat de rechtervleugel van de partij onmiddel lijk een motie van wantrouwen tegen de premier zou indienen, stond een der gelijke resolutie niet op de agenda. De mogelijkheid bleef echter bestaan dat een dergelijke motie tijdens de ver gadering zou worden ingediend. Aanne ming van deze motie zou het prestige van de premier ernstig schaden, hoewel hij er niet door gedwongen wordt af te treden. Op de vergadering, die vier uur duur de, werd tenslotte met 97 tegen 87 stemmen een motie van vertrouwen in de Noordierse premier aangenomen. Dit betekende dat Chichester-CIark de eerste ronde van zijn politieke ge vecht had gewonnen. Als de stemmenverdeling'in zijn na deel zou zijn uitgevallen, dan zou dit een ernstige handicap hebben betekend bij eventuele moties die op hoger par tijniveau nog worden ingediend. Naast, de aanhangers van dominee Ian Paisley, hebben ook ander^ Noord ierse protestantse extremisten openlijk de oorlog verklaard aan de regering van premier James Chichester-CIark. De gewezen minister van Binnen landse Zaken William Craig, leider van een groepering tot onderdrukking van „subversieve elementen en herrieschop- NIEUW DELHI Duizenden Indiase boeren, geleid door linkse politici, heb ben landerijen van rijke landheren be zel uit protest tegen de naar hun me ning te langzame invoering van land hervormingen. De bezetting geschiedde in het kader van een beweging tot „land- roof" die georganiseerd is door de Moskou-gezinde communistische partij van het land en de twee socialistische partijen. Bij een van de bezettingsacties ont stond een gevecht met de politie die de demonstranten poogde tegen te houden met traangas. De arrestaties die in het gehele land zijn verricht om de acties te ontzenu wen zijn inmiddels opgelopen tot 6000. Premier Indira Ghandi heeft maan dag toegegeven, dat er vertraging is op getreden bij het invoeren van landher vormingen. Zij keurde de acties van de duizenden boeren echter af. pers" onder de katholieken, gaf in een radiointerview openlijk toe, dat hij „er zeer ernstig naar streeft Chichester- CIark af te zetten", die hij betichtte van te lankmoedig optreden. Chichester-CIark die kortgeleden is teruggekeerd van vakantie in Spanje, is in overleg met zijn naaste adviseurs ge gaan. Hoewel officiële zegslieden verkla ren dat er in de Unionistische regering zelf geen onenigheid bestaat, zei Craig in het interview vernomen te hebben, dat tenminste drie ministers zijn denk beelden deelden. Niet alleen van de zijde van de partij dreigt gevaar voor Chichester-CIark. In Londonderry, waar de onlusten tussen protestanten en katholieken vorig jaar begonnen, wordt morgen door de pro testanten de overwinning van de legers van Willem III op de katholieke koning Jacobus II herdacht. Gewoonlijk gaat deze herdenking ge paard met een optocht van „leerjon gens" langs de muren van de katholieke enclave Bogside. Maar dit jaar zijn de optochten verboden, zeer tot ongenoe gen van de aan tradities hangende pro testanten. Veel waarnemers geloven, dat als het woensdag tot ongeregeldheden in Lon donderry komt, de premier gedwongen zal zijn te kiezen tussen een harder be leid of volledige overdracht van de be voegdheden van zijn regering aan het kabinet van Groot-Brittannië. Dit laatste zou veel katholieken wel kom zijn en in Londonderry zijn zij in de meerderheid: ongeveer tweederde van de 55.100 inwoners is katholiek. PARIJS De bekende Parijse stads bussen met hun open achterbalkons, gaan verdwijnen en worden vervangen door geheel gesloten bussen, aldus is aangekondigd. Tegen december zullen de nog reste rende 50 bussen van het oude type uit de dienst zijn genomen. Tien ervan gaan naar het museum, de overige worden verkocht voor 4600 franks (f 3800,-). De oude bussen zullen worden gemist door rokers en hen die van frisse lucht houden en toeristen. MONTEVIDEO Na een bijeenkomst van het kabinet is maandagochtend meege deeld dat de president van Urugay gekant blijft tegen onderhandelingen met de Tupamaros over vrijlating van politieke gevangenen. De regering heeft voor maandag nationale rouw afgekondigd wegens de moord door de Tupamaros op de ontvoerde Amerikaan Dan Mitrione. De woordvoerder van het Witte Huis, Ziegler, noemde het doden van Mitrione een „afzichtelijke daad, die door allen die eerlijk en fatsoenlijk zijn, zal worden veroordeeld". „Het feit dat de terroristen niet hebben gereageerd op de talrijke humanitaire oproepen, waarin om vrijlating van een gewonde man werd ge vraagd, veroordeelt hen tot moordenaars zonder meer", aldus Ziegler. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse zaken in Washington deelde mee, dat de VS de regering van Uruguay niet hadden geadviseerd, op de eis van 'de ontvoerders in te gaan. Het argument was geweest, dat anders de verzetsgroeperingen slechts tot nieu we ontvoeringen zouden zijn aangezet. Daardoor zou het ontvoeringsrisico voor alle Amerikanen in het buitenland zijn vergroot. Het Uruguese congres heeft zijn goedkeuring gegeven aan een verzoek A In deze oude auto werd gisteren in Montevideo het lijk van de elf dagen geleden ontvoerde Amerikaan Daniel Mitrione (onder) aangetroffen. Zijn ontvoerders hadden hem twee kogels door het hoofd geschoten. MONTPELLIER Bij een brand in de buurt van de Zuidfranse stad Mont- pellier, zijn maandag 200 ha bos en kreupelhout verwoest. De bosbranden, die deze zomer in Zuid-Frankrik en op Corsica hebben gewoed, hebben nu in totaal 20.000 ha grond zwartgeblakerd. De bosbrand bij Montpellier brak maandagmorgen uit en is nog niet be dwongen. In Nice zijn drie jongens van resp. 9, 10 en 11 jaar gearresteerd. Zij hebben verklaard een brandje te heb ben gesticht waardoor vijf ha kreu pelhout werd verwoest omdat zij zo graag een bosbrand je wilden zien. ADVERTENTIE MOSKOU Een cholera-epidemie die is uitgebroken in Sovjet Centraal- Azië scheen zich maandag uit te gaan breiden tot Europees Rusland. De rege ring in Moskou heeft reisbeperkingen ingevoerd voor Cherson en Lvof (Lem- berg) in de Oekraïne, Siekhoemi in de Kaukasus, Batoemi en Sochi aan de Zwarte Zee in Georgie en Simforopol en Jalta in de Krim. Nu ook Simferopol voor reizigers is verboden, valt de hele Krim onder het verbod. Verleden week werden reeds vier grote industriesteden voor toeristen ge sloten Volgograd (Stalingrad), Oelia- nosfk, Astrakhan en Odessa. Op de markten in Moskou zijn waar schuwingsborden geplaatst tegen dy senterie en ingewandsstoornissen. Dy senterie is een van de symptomen van cholera, evenals ingewandsstoornissen gepaard gaande met braken en koorts. Houd alles zuiver en netjes" staat op de borden te lezen. „Was uw handen voor het eten, was groenten en fruit degelijk voor het gebruik en dood vlie gen. de dragers van dysenterie micro ben." De meeste groenten en fruit die in Moskou worden aangevoerd, zijn af komstig uit Russisch Centraal-Azië, de republieken langs de Zwarte Zee en de Kaspische Zee. Er waren op de Moskouse markten opvallend weinig verkopers aanwezig wat aanleiding gaf tot speculaties dat de autoriteiten de aanvoer van groenten en fruit ophouden. Dit kon niet worden bevestigd. De autoriteiten hebben niet bekend gemaakt hoeveel gevallen van cholera zijn geconstateerd. Wel is gezegd, dat in Astrakhan een stad van 400.000 inwo ners, waar donderdag het uitbreken van de cholera-epidemie voor het eerst werd gemeld maatregelen zijn getroffen tegen de epidemie. Het verbod op toeristenbezoek aan de andere genoemde plaatsen is volgens officiële bekendmakingen een voor zorgsmaatregel. Uit deze plaatsen zijn officieel geen gevallen van cholera ge meld. „Wij willen voorkomen dat grote me nigten bezoekers in deze steden samen komen", aldus een woordvoerder van Intoerist. „In Astrakhan zijn de geval len van cholera geconstateerd op plaat sen waar veel mensen bij elkaar wa ren". De buitenlandse ambassades in Mos kou hebben hun personeel geadviseerd alle groente en fruit af te wassen met zeep of chloorhoudend water. Reizigers naar het zuiden is verzocht Cholera-inentingen te gaan halen voor hun vertrek en alleen gekookt voedsel en gebottelde dranken te gebruiken. Reizigers uit India en Pakistan die in Moskou aankomen, worden onder nauwgezette medische controle gehou den. Sommigen van hen worden dage lijks bezocht door artsen en verpleeg sters. BRUSSEL Alle personeel van het EEG-hoofdkwartier in Brussel is gister morgen geëvacueerd, nadat door over stromingen in de kelder alle vitale elek trische installaties waren uitgeschakeld. Volgens een functionaris was er geen elektriciteit, geen licht en geen frisse lucht in het kolossale stervormige ge bouw van 13 verdiepingen zelfs zou de verlichting van de nooduitgangen uit gevallen zijn. De overstromingen zouden veroor zaakt zijn door een forse regenbui van eind vorige week en het open laten van een kraan. Een gelukkige omstandigheid is, dat het merendeel van de 4.000 personeels leden die in het gebouw werkzaam zijn thans vakantie houdt. WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van afgevaardigden is maandag bezweken voor de druk van de militan te vrouwenorganisaties en heeft met 346 tegen 15 stemmen een 47 jaar oud amendement op de grondwet goedge keurd, dat gelijke rechten krachtens de wet voor man en vrouw vastlegt. In het amendement wordt voorts gezegd dat het Congres en verscheidene staten de bevoegdheid moeten hebben om binnen hun respectieve rechtsmacht door wet telijke maatregelen de uitoefening van dit recht te waarborgen. Het amendement moet echter nog met een meerderheid van tweederde in de Senaat en van driekwart in de wet gevende vergaderingen van de 50 Ame rikaanse staten worden aangenomen, wil het in de grondwet worden opgeno men. Het is tientallen jaren geblok keerd door de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden. Dat het nu door het Huis van Afge vaardigden in behandeling is genomen, is voor een groot deel het werk geweest van het democratische congreslid uit Michigan, mevrouw Martha Griffiths, dat de handtekeningen wist te krijgen van de meerderheid van de 435 leden van het Huis van Afgevaardigden, no dig voor de behandeling door het Huis van het amendement zonder vooraf gaande goedkeuring van de juridische commissie. van de regering tot tijdelijke opschor ting van de burgerrechten. Deze maatregel is bedoeld om de re gering de vrije hand te geven, in de strijd tegen de stadsguerrilla's, die een ont voerde buitenlander hevben gedood en twee anderen gevangen houden. De goedkeuring kwam 14 uur nadat de guerrilleros de Amerikaanse poli- tieadviseur Dan A. Mitrione hadden ge dood en opnieuw hadden geëist dat po litieke gevangen zouden worden vrijge laten in ruil voor het leven van een ontvoerde Braziliaanse diplomaat. Eerder had de regering opnieuw ge weigerd om 150 politieke gevangenen vrij te laten, zoals de guerilleros van de Tupamars beweging hadden geëist, waardoor het leven van twee andere buitenlanders, die door de linkse groep ontvoerd zijn, in gevaar kwam. Een lid van de Amerikaanse ambas sade te Montevideo heeft bekendge maakt dat het in de stad gevonden lijk d'oor een vriend is geïdentificeerd als dat te zijn van Dan Mitrione. De onge lukkige was tweemaal door het hoodd geschoten. In een gestolen auto. De guerrillastrijders hebben later ge dreigd, dat zij de Braziliaanse consul Aloysio Mares Dias Gomide in de nacht zouden doden, als de regering niet tege moet zou komen aan hun eisen en de politieke gevangenen niet zou vrij la ten. Deze nieuwe bedreiging werd geuit in een brief die de Tupamaros aan het televisiestation in Montevideo stuurden Met een gebroken stem zei mevrouw Dias Gomide dat de boodschap van de Tupamaros haar opdroeg om het Uru guese volk te vragen, op een grc verkeersader in Montevideo of voor 4 regeringsgebowen bijeen te komen, orr de president te vragen zijn goedkeuring te geven voor de uitwisseling. „Voor ons is de uitwisseling van be lang", zo werd in de boodschap gezegd „Als die niet plaats heeft, kunnen wi geen verantwoording dragen voor hei leven van uw echtgenoot". „Om Gods wil, mfn geliefd volk var Uruguay, ga daar naar toe, doe dat, doe alles wat ik voor het leven van mijn man doe", zo smeekte- de 34-jarigè vtouw. LONDEN De Britse minister van Binnenlandse Zaken Reginald Maudling heeft Scotland Yard verzocht, een rap port uit te brengen over geweldpleging in het land door aanhangers van de Black Power-beweging. Dit naar aanleiding van ongeregeld heden die zich zondag hebben voorge daan bij een Black-Powerbetoging in West-Londen waarbij 17 agenten letsel opliepen. De ongeveer 200 betogers maakten de politie met spandoeken duidelijk dat zij agenten voor geüniformeerde varkens hielden. Volgens hun zeggen ontstonden de moeilijkheden toen de politie de marsroute wilde wijzigen. Dit wordt door de politie ontkend. Er werden in totaal 19 arrestaties verricht. WASHINGTON Acht reservisten van de Amerikaanse marine zijn gede gradeerd en met vermindering van sol dij bestraft. Zij hadden geweigerd tij dens het weekeindverlof hun haar, dat bijna tot op de schouders was gegroeid, te laten afknippen. Hun verweer dat ze zich als reservis ten gedurende de ene maand dat ze in actieve dienst waren niet aan de regels konden onderwerpen, werd door de mi- litare rechtbank uitgelegd als het wei geren van een opdracht. T)e Westduitse christen-democraten in oppositie (CDU/CSU) hebben maan dag, twee dagen voordat Willy Brandt en zijn minister van Buitenlandse Za ken, Walter Scheel, voor onderteke ning naar Moskou gaan, nog steeds overwegende bezwaren tegen hetniet- aanvalsverdrag tussen West-Duitsland en Rusland. Volgens fractievoorzitter Rainier Bar- zel heeft het verdrag zoals het al is geparafeerd echter wel enige proble men van de CDU/CSU opgelost. In een brief, opgesteld na een twee uur durend beraad van het fractiebestuur, laat de oppositie de regering in Bonn duidelijk weten, dat het haar onmo gelijk is ook na parafering of onder tekening van het verdrag een defini tief oordeel te vellen. Zij verzoekt de regering daarbij alle in het kader van de „Ostpolitik" gemaakte afspraken en gesloten verdragen als een geheel aan het parlemenit voor te leggen. De oppositie zegt in de brief wel, dat ze haar oordeel voornamelijk zal laten afhangen van de vraag of de kwestie van de hereniging van Duitsland open blijft en of het verdrag tot betere be trekkingen en tot een vermindering van de spanning in Europa leidt. Overigens doet de CDU/CSU in de brief opnieuw het aanbod in het kader van de „Ostpolitik" met de sociaai-liberala regeringscoalitie samen te werken. Een lichtpunt voor de coalitie in Bonn is ook, dat de protestgroep van de FDP, de zogeheten „nationale liberale actie", het resultaat dat tot nu toe bij de onderhandelingen in Moskou is be reikt als positief beschouwt. Een van de leiders van de groep, de vice-FDP- voorzitter in Neder-Saksen, Willi Ho meier, zei dat gebleken is, dat Scheel in Moskou in ieder geval heeft „ge streden". TVa de aanvankelijke onduidelijkheden over een brief van Willy Brandt aan de regeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk is nu in de respectieve hoofdsteden bekend geworden dat LONDEN Baders op de stranden van het eiland Wight voor de Britse zuidkust zijn maandag gewaarschuwd, voor een dodelijk gas, dat vrijkomt door het aanspoelen van bussen met een chemisch middel tegen roest. Het gas ontstaat uit een verbinding van dit preparaat met water. Volgens de fabrikanten van het mid del, dat gberuikt wordt bij de verfpro- duktie, zouden de bussen jaren geleden in zee zijn gestort. Het zou gebruikelijk zijn in dergelijke gevallen eerst een gat in <je bussen te maken. Een woordvoerder van de Britse Ma rine verklaarde, dat er een onderzoek gaande is. DIDAM Een voor een plotseling van het trottoir komend kind uitwijken de vrachtauto heeft maandagmiddag in Didam een dodelijk ongeval veroorzaakt. De vrachtauto kwam frontaal in bot sing met een personenauto, waarvan de bestuurder, de 32-jarige heer J. B. Fis- ser uit Zeddam om het leven kwam. RAINIER BARZEL slag om arm Brandt de betreffende leiders de ver zekering heeft gegeven dat het ver drag de geallieerde rechten in Berljjn niet zal aantasten. Geruchten als zou de Westduitse Bondskanselier een top conferentie van de grote Westelijke landen hebben voorgesteld zijn nog niet bevestigd. Bekend werd wel dat de 14 NAVO-- partners van West-Duitsland door de regering in Bonn nog voor de onder tekening van het verdrag over de in houd zullen worden ingelicht. In goedingelichte NAVO-kringen in Brussel verluidde dat de NAVO-raad mogelijk vandaag nog in een speciale zitting bijeen zal komen. Men acht het echter onwaarschijnlijk dat bij die ge legenheid al de gehele tekst van het verdrag zal worden overgelegd. T)e gewijzigde situatie die met het on- dertekenen van het verdrag in Europa zal ontstaan, heeft de demo cratische fractieleider in de Ameri kaanse Senaat, Mike Mansfield, al de aanleiding gegeven op te merken dat de stationering van Amerikaanse troepen in West-Europa overbodig is geworden. In een rede voor de Senaat verklaarde hjj dat die stationering „niet alleen een onnodig dure uitgave** is maar ook een „anachronisme**. Mansfield begroette het Duits-Russi sche verdrag dan ook nadrukkelijk. "In Bonn hebben de nevenwerkingen van het verdrag ook al tot allerlei gissingen geleid. Zo haastte de woord voerder van de SPD, Jochen Schulz, zich maandag te verklaren, dat met het verdrag de houding van zijn partij ten opzichte van de sinds 1956 verbo den communistische partij niet zal veranderen. Schulz sprak in antwoord op een radio-uitzending waarin werd gezegd, dat volgens het Franse com munistische blad „Humanité", de lei der van de Franse communisten, George Marchais, Willy Brandt zou hebben gevraagd het verbod op te heffen. Marchais zou het een paradox hebben genoemd, dat ook nu nog de communistische partij *n West-Duits land verboden blijft. Intussen maakt de Westduitse delegatie, waartoe naast Brandt en Scheel ook de staatssecretarissen Egon Bahr en Paul Frank en de woordvoerders Conrad Ahlers en Rüdiger von Wech- mar behoren, zich op om naar Moskou te gaan. Vanavond zal een speciaal toestel naar de Russische hoofdstad vertrekken. Woensdag volgt dan de ondertekening in het bijzijn van onder anderen pre mier Kosygin en minister van Buiten landse Zaken Gromyko. Tijdens de ondertekening zal in Bonn de gehele tekst van het verdrag, evenals van de „brief over de Duitse eenheid** en van de briefwisseling met de Westelijke landen worden gepubli ceerd. Of het nog sensationeel nieuws zal zijn? VALKENBURG Op een spoorweg overgang bij hotel „Waterval" in Schin op Geul, die alleen bestemd is voor voetgangers, is gistermiddag de 68- jarige heer P. C. Schouten uit Vlaardin- gen met zijn auto tegen een trein gere den. Hij kwam hierbij om het leven.

De Vallei | 1970 | | pagina 9