Veenendaals dagblad Algerijnen weg uit Egypte Schietpartij woonwagen- bewoners: dode en 3 gewonden Buiten Brandt tekent in Moskou BEZOEK DUURT LANGER unipra hermocel de luxe ACTIE TEGEN ZENUWGAS IN V.S. DUURT VOORT Beieren tobt met boog water Uw man is omgekomen 99 FEIJENOORD SPEELT IN BUENOS AIRES lekker lui Treffer nachtmoile Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Warmer PRINSES MARGRIET EN ECHTGENOOT IN SURINAME AANGEKOMEN Beroep Thant op Tupamaros Gevangenen in New York weer in opstand Roetdauw II W ASHINGTOIV - De Israëlische ambassadeur in tie Verenigde Staten, Jitzhak Rabin heeft gisteravond gezegd, dat Israël hoopt dat de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten spoedig zullen beginnen, dat zij op hoog niveau zullen worden gevoerd en dat zij zo dicht mogelijk bij het Midden-Oosten zullen plaats hebben. AANVAL BUS Laatste vermiste uit rampbus nu ook gevonden VALSE TELEFOONTJES AAN ECHTGENOTES VAN BEROEPSMILITAIREN Tsjiang-Tsjin^ ziek OP 26 AUGUSTUS leb s warmer Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., J 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 12 AUGUSTUS I970 - 67e JAARGANG no. 225 t ISRAEL WENST GESPREK OP HOOG NIVEAU o EERSEL Tijdens een schietpartij op het terrein van 't woonwagenkamp in Eersel (N.-Br.) tussen twee woon wagenfamilies is dinsdagavond een 14- jarige jongen om het leven gekomen, terwijl drie anderen werden gewond. De oorzaak van de ruzie staat nog niet vast. Er zou geen sprake zijn van een familievete. De rijkspolitie te Eersel heeft de zaak in onderzoek. De woonwagenfamilie Van Herk dronk dinsdagavond een biertje in een café in Eersel met een familie uit een naburig woonwagenkamp in Bladel. Er ontstond een woordenwisseling, die ontaardde in een vechtpartij, waarbij aan beide kan ten van messen gebruik werd gemaakt. De familie Van Herk moest na korte lijd de aftocht blazen, omdat twee zoons door messteken gewond waren geraakt. De andere familie vond evenwel, dat er nog niet voldoende was afgerekend en arriveerde omstreeks half elf bij de woonwagen van de familie Van Herk. Toen deze naar buiten kwam, stonden de woonwagenbewoners uit Bladel hen met pistolen in de aanslag op te wach ten. Verschillende schoten werden gelost. De jongste zoon van de familie Van Herk, de 14-jarige J. van Herk, werd dodelijk getroffen. Zijn 20-jarige broer Eddy kreeg een schotwond In zijn hand en zijn 31-jarige broer Anton werd in de borst en arm geschoten. De 16-jarige Ca- tharina van Herk werd door een kogel in 't dijbeen getroffen. De drie gewon den zijn in een ziekenhuis in Eindho ven opgenomen. De 31-jarige zoon zou in levensgevaar verkeren. Na de schietpartij vluchtte de familie uit Bladel in een auto. Aan de bladluizen en hun afschei ding werd ik herinnerd, door dat een lezeres van dit rubriekje informeerde naar de vele zwarte miertjes in een bloeiende kerkhof linde en naar de talrijke kleine do de hommels, die koploos onder de boom lagen. Het betrof de z.g. Krim- of Russische linde, een bas taard, die wat later bloeit dan de Hollandse en kenbaar is aan het leerachtige, glimmend-groene lo ver. Hij zat vol met nektar-snoe- pende bladluizen, op wier zoete uit werpselen de hommels kwamen azen en op hun beurt belaagden roofzuchtige wespen de onschuldige hommels. Ze bijten er wreed de kop af en zuigen de honigmaag leeg. En alsof dit nog niet genoeg is, inviteren zich voorts de kleine zwarte wegmiertjes gaarne tot de onuitputtelijke bron. Zij likken van het zoete vocht en komen van alle kanten op zo'n boom af, maar ze doden de luizen niet, zoals allerlei vogels, lieveheersbeestjes en hun larven, id. van gaas- en zweef vliegen en sluipwespen, die er haar eitjes in deponeren. Echter is er zulk een onvoorstelbaar sterk voorttelingsvermogen (in de loop van één zomer 9 tot 16 geslachten, zodat een enkel exemplaar in een jaar miljoenen nazaten kan heb ben!) dat ze steeds blijven bestaan. Niet slechts op de linde maar ook op vele andere planten (erwten, bonen, sneeuwbal, larix, perzik, spar, rozen, kamerplanten enz.) komen blad- en wolluissoorten voor. De toppen en stengels van de paar de- of duiveboom hangen b.v. vaak genoc ml met afzichtelijke rissen van de zwarte bonenbladluis, die zich voorts nestelt in sla, bieten en mangelwortels, maar ook op vele scherm- en samengesteldebloemi- gen de grootste kolonies in juli en augustus. Die op de linde zijn zeer klein, plat en geelachtig met fijne zwarte tekening. Ze zitten aan de onderkant van het blad. A. B. Wigman. 12 augustus 1970. In Israëlische regeringskringen is vandaag bezwaar gemaakt tegen de benoe ming van Hassan El-Zayyat, de permanente vertegenwoordiger van Egypte in de Verenigde Naties, tot afgevaardigde van Cairo op de-besprekingen met Is raël onder auspiciën van de VN-gezant Gunner Jarring. Israël zou van mening zijn dat de besprekingen minstens op het niveau van de ministers van Buitenlandse Zaken zouden moeten worden gevoerd. In Israëlische regeringskringen werd gezegd, dat de benoeming van een lage re Egyptische functionaris betekende dat Cairo de besprekingen niet ernstig genoemd neemt. Verder zouden de Israëli's er tegen zijn, dat d ebesprekingen in New York plaats hebben. Zij geven de voorkeur aan Cypres of een andere neutrale staat in het gebied van het Midden- Oosten. Er werd op gewezen, dat hoge Arabi sche functionarissen er traditioneel een punt van hadden gemaakt, om niet daar te zijn waar mee zich hoge Israë lische vertegenwoordigers bevonden, om zo blijk te geven van hun afwijzing van overleg met Israël. Slechts in de grote diplomatieke cen tra, zoals New York, zijn tegelijkertijd hoge Arabische en Israëlische functio narissen aanwezig zo werd gezegd. Het vasthouden van Egypte aan New York als plaats voor de onderhandelin gen zou betekenen dat Cairo deze tra ditie nog steeds in ere houdt. Jordanië heeft aan VN-bemi.ddelaar Gunnar Jarring meegedeeld, New York een geschikte plaats te achten voor contacten met de Israëliërs. Egypte en de andere landen die rechtstreeks be trokken zijn bij de resolutie van de veiligheidsraad van 22 november 1967. De Israëlische luchtmacht heeft dins dagmiddag een half uur lang aanvallen gedaan op bases van verzetsstrijders op de berg Hermon. in Libanon, nadat herhaaldelijk op Israëlische militairen was geschoten. Alle vliegtuigen zijn te ruggekeerd. Na het ingaan van het bestand met Egypte en Jordanië zijn tussen Israël en Syrië tijdens het weekeinde 21 vuurgevechten geleverd, zo heeft de VN-organisatie voor toezich op het be stand, Untso, dinsdag meegedeeld. Verzetsstrijders van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" heb ben dinsdag de kantoren van de orga nisatie van Arabisch Palestina (OPA) in het vluchtelingenkamp bij Tripoli (Li banon) aangevallen en na een korte schotenwisseling bezet. De strijders van OPA werden ontwapend en de wapens van deze organisatie werden in beslag genomen. Doden zijn er bij het gevecht niet gevallen, maar het heeft grote on rust gezaaid in de veertien andere vluchtelingenkampen op Libanees ge bied. De Libanese autoriteiten hebben zich afzijdig gehouden. Het „volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) heeft dinsdag avond de verantwoordelijkheid opgeëist voor een aanslag met een granaat op een Israëlische bus in de stad Nabloes op de bezette westelijke oever van de Jordaan. Bij een gevecht tussen Arabische guerrillastrijders en Israëlische militai ren in de strook van GAZA sneuvelden dinsdag twee Arabieren, terwijl er acht werden gevangen genomen. Dit is van Israëlische zijde bekend gemaakt. Bij die gelegenheid werden twee grote wa penopslagplaatsen van de verzetsstrij ders ontdekt. Sinds het ingaan van het bestand, zijn volgens Israëlische gegevens in het gebied van Gaza 35 Arabische comman do's gevangen genomen en twee ge dood, terwijl bij infiltraties uit Jorda nië en Libanon zeven Arabieren sneu velden en 9 werden gevangen genomen. Ook zouden er guerrillastrfders zijn omgekomen als gevolg van Israëlische luchtacties. De Algrijnse troepen die langs het Suez-Kanaal zijn gelegerd, zullen op verzoek van de Algerijnse regering Egypte verlaten, zo meldt het gezag hebbende Egyptische blad Al Achram. Dit zou gebeuren in verband met de aanvaarding van het Amerikaanse vre desplan voor het Midden-Oosten door president Nasser, hetgeen Algerije scherp heeft afgekeurd. Het gaat om twee bataljons met een totale sterkte van ongeveer 2.000 man die sinds de juni-oorlog in 1967 in Egypte zijn ge stationeerd. Zij worden vervangen door twee Egyptische bataljons. Volgens Al Achram, heeft Egypte het Algerijnse verzoek ingewilligd, onder dankzegging voor de bewezen diensten. SEVILLA De, Spaanse politie heeft dinsdagavond het stoffelijk overschot gevonden van de laatste passagiers die na de ramp met de toeristenbus in het zuiden van Spanje nog werd vermist. Het is de 23-jarige mejuffrouw E. Ra demaker uit Haarlem. PARAMARIBO Ongeveer anderhalf uur later dan de normale schema- tijd zijn prinses Margriet en haar echtgenoot, mr. Pietcr van Vollenhoven, dinsdagavond om half negen plaatselijke tijd per KLM-lijnvliegtuig op de Surinaamse luchthaven Zanderij aangekomen. De machine had bij het ver trek van Schiphol vertraging ondervonden. Het paar brengt op uitnodiging van de Surinaamse regering een informeel bezoek van zes dagen aan Suriname. Gistermorgen, bij het vertrek van Schiphol, werd het paar uitgeleide gedaan door o.a. prins Maurits. die de wachttijd op plezierige wijze kortte met een speelgoed vliegtuig. BONN Vanmiddag ondertekende Bondskanselier Brandt in de Kathari- nazaal van het Kremlin het Duits-Rus sische verdrag. Vanmorgen had de Westduitse kanselier twee langdurige gesprekken met de Russische premier Kosygin. Van Russische kant is erop aange drongen dat Brandt een paar dagen langer in Moskou zal blijven om met een uitgebreid te beraadslagen over -n grootscheepse economische samenwer king. Twee uur te laat was Brandt gisteren in Moskou geland, omdat vlak voor zijn vertrek was gewaarschuwd voor een tijdbom in het vliegtuig. Het vliegtuig, de Boeing-707 „Bre men" van de Lufthansa, rolde al de startbaan op, toen op de verkeerstoren een anoniem telefoontje binnenkwam: „Er zit een tijdbom in het toestel. Bij de benzinetanks. De ontsteking reageert op temperatuursverandering". Meteen werd de startmanoeuvre on derbroken. Brandweerwagens omring den het toestel. Brandt en zijn delega tie, de Russische ambassadeur Zarapkin en de meereizende journalisten moesten uitstappen en werden naar de wachtka mers gebracht. Twee uur lang waren rechercheurs bezig met het doorzoeken van het v'iegtuig dat al 24 uur van tevoren on der zeer strenge bewaking was gesteld. Zelfs de bagage van alle passagiers werd doorzocht, maar er werd niets verdachts gevonden. Pas om zes uur, twee uur te laat, arriveerde Brandt op het Moskouse "liegveld Vnoekowo H, waar hij werd verwelkomd door premier Kosygin. Vanmorgen legde de Bondskanselier ook een krans bij het gedenkteken voor de Russische onbekende soldaat aan de muur van het Kremlin. Vanavond volgt een banket dat wordt aangeboden door de Russische leiders. ADVERTENTIE n luxe matros voor redelijke prijs. WASHINGTON De gouverneur van de staat Florida, Claude R. Kirk, heeft een federale rechtbank in Wash ington verzocht te verhinderen, dat het Amerikaanse leger 12.500 grana ten met dodelijk zenuwgas voor de kust van Florida in de Atlantische EDE Anti-militairisten trachten het moreel van beroepsmilitairen te breken door de echtgenote van een officier of onderofficier op te bellen met de mededeling dat haar man door een dienstongeval om het leven is gekomen. Men doet het daarbij voorkomen dat degene die opbelt een geestelijk verzorger is van het betrok ken onderdeel. Hoewel vrij algemeen bekend is dat dergelijke mededelingen beslist niet over de telefoon plegen te worden ge daan, stichten deze telefoontjes toch nog vaak grote verwarring en ontstel tenis. Ook is komen vast te staan dat de zelfde anti-militairisten aanzetten tot het saboteren van de militaire verbin dingsdiensten. Dat gebeurt door het doorgeven per telefoon van - onjuiste berichten, waarbij vaak de naam of functie van hoge officieren wordt ge bruikt, aan de verbindingsdienst. Tot nu toe kon worden voorkomen, dank zij de waakzaamheid van de militaire inlichtingendienst, dat het verspreiden van deze onjuiste berichten moeilijk heden in de dienst veroorzaakten. Het zuiden van Duitsland en Oos tenrijk zijn getroffen door hevige overstromingen. De regering heeft voor het gebied de noodtoestand afge kondigd. Hier een beeld van de situ atie in Oberammergau, waar leden van de brandweer bezig zijn met het opwerpen van waterkeringen. Ook de beroemde passiespelen in deze plaats gingen als gevolg van de wa teroverlast niet door. HONGKONG Tsjiang-Tsjing, de echtgenote van voorzitter Mao Tse-toeng van de communistische partij, is op nieuw getroffen door een zeer ernstige hersenziekte, zo meldt het in Hongkong verschijnende blad „Zuidchinese Och tendpost". De 56-jaar oude mevrouw Mao, lijdt reeds enige jaren aan een hersenziekte en heeft in 1964 een „geheime operatie" ondergaan. Oceaan tot zinken brengt. Volgens de advocaten van Kirk, zou bij de dum ping van deze granaten tot een diepte van ongeveer 5000 meter gevaar op explosie ontstaan. Een van de twee treinen met zenuwgas is dinsdagavond op de marinebasis Sunny Point in Noord-Carolina aan gekomen. De andere wordt in de loop van heden verwacht. De formule van het zenuwgas „GB" dat nu tot zinken zal worden gebracht, heeft het Amerikaanse leger gevon den in geheime Duitse documenten over een gasoorlog, die na de Tweede Wereldoorlog zijn ontdekt. Ameri kaanse geleerden hebben het zenuw- verlammende gas in het begin van de jaren vijftig ontwikkeld. Binnen tien jaar had Amerika zoveel van dit gas, dat er 100.000 granaten mee konden worden gevuld. In verband met het gevaar voor corro sie is men er in 1965 mee begonnen de in Amerika en Europa opgeslagen granaten te vernieuwen. De afge keurde projectielen werden in beton gegoten en in de Atlantische Oceaan tot zinken gebracht. Alleen al nabij New York liggen op de bodem van de zee ruim 1700 betonblokken met on geveer 50.000 granaten. Deze dumping trok nauwelijks aan dacht. De protesten tegen deze wijze van' ver nietiging ontstonden eerst het vorig jaar, toen in een legerdepot in de staat Utah gas ontsnapte, waardoor binnen een minuut een kudde van 5000 schapen werd gedood. Bij een ander ongeluk met het zenuw gas, op het Amerikaanse steunpunt Okinawa, liepen 24 mensen verwon dingen op. De nationale academie van weten schappen kwam met ernstige kritiek tegen deze methode van opruiming en adviseerde het gas langs chemi sche wijze te vernietigen en de gra naten te verbranden. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft een beroep op de Uruguyaanse verzetsstrijders Tu pamaros gedaan, om de twee buiten landse gijzelaars een Braziliaan en een Amerikaanse bodemkundige vrij te laten „teneinde een verdere zinloze tragedie te voorkomen". Thant doelde op de dood van de Amerikaanse advi seur in politiezaken, Mitrione, die door de verzetsstrijders is „terechtgesteld", nadat de Uruguyaanse autoriteiten hadden geweigerd de gijzelaars uit te wisselen tegen politieke gevangenen. Brandt zal ook een gesprek hebben met partijsecretaris Brèznjef. Premier Kosygin zal waarschijnlijk worden uit genodigd voor een tegenbezoek aan Bonn. Oost-Duitsiand heeft het Russisch- Westduitse verdrag een „succes voor allen die vrede en ontspanning wensen" genoemd. In de eerste officiële reactie op liet verdrag zegt het blad van de Oostduitse communistische partij „Neues Deutschland", dat het goede nieuws is dat de onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland hebben geleid tot een positief resultaat, en be sloten zullen worden met de onderteke ning van een document dat bindend zal zijn volgens het internationale recht. BUENOS AIRES —De eerste wed strijd tussen Estudiantes en Feijenoord om de officieuze wereldbeker wordt 26 augustus toch in het stadion van Boca Juniors in Buenos Aires gespeeld. Het stadion heeft een capaciteit van 75.000 plaatsen, maar een paar tribunes zijn op last van de polijip gesloten. Inmiddels staat vast dat voor het eerste duel de Europese scheidsrechters Sbardella (Italië), Glöckner (Oost- Duitsland) en Tschenscher (West-Duits land) naar Argentinië zullen afreizen. De tweede wedstrijd. 9 september in Rotterdam, wordt geleid door het trio Velasquez (Columbia), Barreto (Ura- guay) en Roble (Chili). NEW YORK De bewoners van de mannengevangenis op het New- yorkse eiland Manhattan zyn gister avond voor de tweede maal binnen 24 uur in opstand gekomen. Zij houden op de vierde verdieping van het twaalf etages tellende gebouw drie bewakers als gijzelabr vast. Op ver scheidene plaatsen in het troosteloze gebouw zijn branden gesticht. Onge veer 300 politiemannen hebben de ge vangenis omsingeld. Zij werden niet toegelaten, alleen de brandweer mocht naar binnen om de branden te blussen. De politie werd door de in geslagen ramen onder meer met dode ratten bekogeld. Op een naar buiten gegooid briefje was geschreven „Wij willen alleen maar als mensen worden behandeld. Er zijn geen medicijnen voor de zieken. De cellen en het eten zijn ongezond. In de voor één man bestemde cellen zitten er drie". In het gebouw zitten meer dan 1900 gevangenen, dat is tweemaal zoveel als eigenlijk kan. De meesten wach ten op hun veroordeling. Een aantal zit al verscheidene jaren. De opstandelingen hebben woensdag morgen vroeg de drie gegijzelde be wakers vrijgelaten. Een bewaker die buiten het gebouw stond, raakte ge wond door een glas dat door een ge vangene naar beneden werd gegooid. SOUTHAMPTON Maandagmiddag is op het Britse passagiersschip Oriana (P en O lijn) van 41.432 ton brand uit gebroken in het ketelhuis, kort na het vertrek uit Southampton, met bestem ming Australië. Het schip, dat in 1960 gebouwd is. heeft 1487 passagiers aan boord. (Van onze weerkundige medewerker) Een hogedrukzone van Noord- Frankrijk tot het noordelijk deel van de Noordzee heeft een gunsti ge invloed op het weer in ons land. Het blijft vandaag en morgen op de meeste plaatsen droog en de tem peratuur zal donderdag bij lucht- aanvoer van zuid tot zuidwest in stijgende lijn gaan. Tijdens opklaringen kan het kwik morgenmiddag in Gelderland tot 22 a 24 graden oplopen. Dat is „vrij warm". Op wat langere termijn bezien blijft het weer veranderlijk, maar dat is nu eenmaal de consequentie van een „trekhoog"een hogedruk- gebied dat zich langzaam ver plaatst. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: Perioden met zon en geen neerslag van betekenis. Matige tot vry krachtige wind uit zuid tot zuidwest. In het alge meen iets hogere temperaturen. Morgen: zon op 5.20 uur: onder 20.09 uur. Maan op 18.20 uur; onder 00.00 uur. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 1