Maandag in conclave Vierde wethouder hele kluif voor seniorenconvent 10550 AUTO MET WILDDIEVEN REED IN OP JACHTOPZIENER EN SCHERPENZEELSE POLITIEMAN C. B. Huft bijna 25 jaar bij 't Leger Zijn werk is zijn getuigenis Steeds meer stropers in de Betuwe en in omgeving Scherpenzeel Belt u dén éven a.u.b. s.v. ,Amerongen' start weer Straatzang Geroutineerde „krachten" kraakten kluis V SCHERPENZEEL - Een hachelijk avontuurAldus betitelt de heer J. Koudijsjachtopziener in Scherpenzeel en omgeving en in dienst van baron Geversde wilde gebeurtenissen van de vroege zondagmorgen. Ruzies mm®®* 8*^sswébüh SPEURHOND VERSCHRIKKELIJK LEVENSGEVAARLIJK VERBITTERD - m ^émSSm WO6NS0AG 1.2 AUGUSTUS 1970 VEENENDAAL De problemen rond de wethoudersverkieziiigen zijn er in Veenendaal niet eenvoudiger op geworden sinds op 13 juli jl. de SGP een vier de raadszetel in de wacht sleepte en de CHU van zes naar vijf zetels duikelde. Voor drie van de vier wethouderszetels lijkt de verkiezing geen onoplosbaar probleem, want CHU, ARU en PvdA, de drie partijen die tot dusver de dienst op de wethoudersmarkt uitmaakten, zijn met de resultaten van de jongste ge meenteraadsverkiezingen wel weer goed voor ieder een plaats in het college. Democratisch gezien en als men er van uitgaat, dat het college een afspiege ling van de raad moet zijn, zou een van de wethouderszetels nu in het SGP- kamp terecht moeten komen. Maandagavond komt het seniorenconvent bijeen om de koek te verdelen. Zoals de plannen nu zijn vindt het overleg plaats achter gesloten deuren. Voorlopig moet worden afgewacht in hoeverre het plan van D'66 over open heid over dit onderwerp (zie elders op deze pagina) bij de andere politieke groeperingen zal aanslaan. Intussen wordt er druk gespeculeerd over de kansen voor de S.G.P. een wet houderszetel te veroveren. Voorname lijk uit het linkse kamp zijn er al ge luiden, dat een kandidatuur van S.G.P.-voorman G. J. van Deelen moei lijk kan worden ondersteund. Men zou de voorkeur geven aan zijn fractiegenoot de heer G, v.d, Berg, die als een wat progressiever raadslid be kend staat en daardoor acceptabeler voor Voenendaal Tot 17.30 uur Vin I7.30- H079 19.30 uur 1 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwo Veenendaalseweg 159 zou zijn voor de meerderheid dan zijn heel wat oudere fractiegenoot Van Dee len. Geruchten dat binnen de S.G.P. verdeeldheid bestaat wie men als kan didaatwethouder naar voren zal schui ven worden ontkend. Nu wethouder Ant, de Ruiter (C.H.) te kennen heeft gegeven niet voor een volgende ambtsperiode in aanmerking te willen komen lijkt het voor de hand te liggen dat zijn portefeuille sport, cultuur en recreatie aan de S.G.P. zal toevallen. Het S.G.P.-standpunt ten aanzien van deze onderwerpen, mees tentijds gepatenteerd aan principiële opvattingen zou althans een groot deel van de raad niet enthousiast maken de ze portefeuille aan een S.G.P.-man toe te vertrouwen. Als alternatieve mogelijkheid blijft dan alleen over een geheel andere por tefeuilleverdeling toe te passen, waar voor naar men aanneemt ook weinig liefhebbers te vinden zijn. Tenslotte blijft de mogelijkheid be staan, dat het seniorenconvent zich niet aan de democratische regels houdt en de overtuiging is toegedaan, dat men buiten de S.G.P, naar een sterke man of vrouw moet zoeken om een zo krachtig mogelijk college samen te stel len. Resumerend: Het kan maandagavond wel eens laat worden voordat de rook zal zijn opgetrokken. AMERONGEN Nadat de lessen, in verband met de vakantie, enige weken hebben stilgelegen gaat ook de gymnas tiekvereniging weer beginnen en wel maandag 17 augustus a.s. 's middags voor kleuters en meisjes van 6 en 7 jaar, 's avonds dames en heren senioren met volleybal. Dinsdag 18 augustus 's middags meis jes van 8 tot 12 jaar en '6 avonds meisjes en dames. Woensdag 19 augustus 's middags jongens van 6 tót 10 jaar en 's avonds jongens en heren. Voor nadere inlichtingen wordt ver wezen naar de sportzaal in het Dorps huis te Amerongen. Dit jaar wordt er in verhouding tot andere jaren schrikbarend veel gestroopt, zowel in de bossen op wild van uiteenlopend soort als in de visserijsector. Vooral in de Betu we, maar de laatste tijd ook in de omgeving van Scherpenzeel neemt dat stropen ernstige vormen aan, zo dat de jachtopzieners en de ambte naren van de Velddienst der Rijks politie handenvol werk hebben om deze weinig elegante vorm van „ja gen" zoveel mogelijk te voorkomen. De velddlenstassistenten van de politie en de jachtopzieners oefenen een zeer gevaarlijk beroep uit en dat is nog weer eens extra onder streept in Scherpenzeel, waar het afgelopen weekend twee „jagers op stropers" aan de dood ontsnapten toen een auto met wilddieven op hen inreed op 't moment dat zij de be stuurder sommeerden te stoppen. De zes stropers in dit geval woonwagenbewoners wisten ter nauwernood' te ontkomen aan de ge zagdragers. maar hun voertuig dat in een droge sloot belandde moesten zij achterlaten. De politie trof hierin patronen en een flinke hoeveelheid wild aan, waarvan enkele dieren zelfs nog leefden. Momenteel werkt men nog met man en macht aan een onder zoek op Breeschoten, het bosrijke gebied tussen Scherpenzeel en Bar- neveld waar de jachtopzieners en politiemensen de stropers op heter daad wilden betrappen. „Jagers" op 0 ,,Daar kwamen ze vandaan", zegt jachtopziener J, Koudijs op de plek waar hij pijlsnel moest rea geren om zijn leven te redden. Hij, wachtmeester Van Veldhuizen en zijn collega Nijland hadden zich in het zijweggetje (op de achter grond) verschanst achter het struik gewas om zich aan het gezicht van de langverwachte bezoekers te ont trekken stropers ontsnapten net aan de dood (Van een onzer verslaggevers) Met twee andere jachtopzieners de heren B. Varekamp en J. Nijland en de heren G. van Ginkel en G. van Veldhuizen van de Utrechtse veldpolitie ging hij in de nacht van zaterdag op zondag goed voorbereid op klopjacht om te trachten enkele stropers die de laatste weken actief waren geweest op Bree schoten en die door natuurliefhebbers waren gesignaleerd, aan te houden. Zijn relaas„Vorige week had men al met honden gestroopt in dit gebied en voor ons was het een duidelijke zaak dat de wilddieven zouden terugkeren. We hebben ons toen georganiseerd. Mijn collega Varekamp ging met de auto van politieman Van Ginkel mee, terwijl wachtmeester G. van Veldhuizen, J. Nijland en ik op het weggetje naar Breeschoten postten. We hadden goed gegokt, want om ongeveer kwart over zeven kwam er een auto met woonwagenbewoners dc weg op rijden en ik sommeerde de bestuurder te stoppen. Deze gaf echter vol gas en reed recht op me in. Als ik niet bliksemsnel was weggedoken was ik er nu niet meer geweest en datzelfde geldt voor wachtmeester Van Veldhuizen, die ook moest wegduiken om niet te worden overreden". De jachtopziener krijgt nog een kleur van opwinding als hij het avontuur vertelt. „Koudijs ging er met een groepje achteraan en ruim honderd meter verder zagen zij de auto in de sloot liggen. Het gaspedaal van de zwaar beschadigde wagen was blijven vastzitten zodat de vluchters geen kans meer leken te hebben. Zij lieten echter de auto met wild (vermoedelijk in de bossen van Maars- bergen gestroopt om vervolgens nog even actief te worden op Breeschoten) en patronen achter om snel te ontsnap pen. Alle stropers hadden zelfs hun schoenen uitgetrokken om vlugger te VEENENDAAL „Het geloof in werken is in feite dood. daarom het werk komt eerder uit het geloof voort. Dat geloof moet groeien, waarin ik mijn houvast vind voor dit leven". Met deze stelling gaat de Veenendaalse Leger des Heilssoldaat C. B. Huft (59 jaar) door het leven. In de 25 jaar, dat hij aan het Leger des Hei Is verbonden is, heeft hij door de daaraan verbonden werkzaamheden wel ondervonden dat het geloof als een versterkend middel heeft gediend. Zijn betrokkenheid met dit Veenendaalse korps blijkt niet alleen uit de zondagse manifestaties, maar zeer zeker ook uit zijn daadwerkelijke ar beid van iedere dag. Naast zijn dagelijks zes uur du rende werkkring, geldt voor hem de resterende tijd niet als een rustperiode. Integendeel. Al of niet in uniform beginnen de n ood- -/.akelijkheden voor het leger. Kle ding en het blad „De Strijdkreet" worden gedistribueerd, waaraan veel tijd wordt gespandeerd. De afstanden die hierbij worden afge legd, blijken geen handicap voor de heer Huft te zijn. Niet alleen Veenendaal, maar ook de omliggende gemeenten worden door hem bewerkt. Zijn werk, veelal meer liggend op het maat schappelijk terrein, blijkt hem ie dere dag opnieuw te boeien. Minder boeiend bleek zijn gods dienstige opvoeding te zijn ge weest. Ondanks het tweemalige kerkbezoek op de zondagen, resul teerde de overmaat aan godsdien stige feiten niet in een begrip voor hem. Na gewoond te hebben in Scheemda en in een veenstreek te Overijssel, maakte hij in 1939 kennis met zijn huidige woonplaats. Deze plaats gold ook ter kennismaking met één der activiteiten van het Leger des Heils. De straatzang werd een eerste confrontatie. Hierop, volgde snel zijn aandeel in de samenkomsten op de zondagen en de zanggroepen. Nu als Vee- nendaals afdelings-oudste, blijken1 de opgedane ervaringen in de loop der jaren niet gering in aantal te zijn. „Mijn vrije tijd offer ik vol ledig op aan dit werk. Denkend aan het grootste en belangrijkste gebod: de NAASTENLIEFDE, doe ik mijn werk gewoon met blijheid. De toewijding in dit werk mis ik af en toe wel eens bij de huidige jonge officieren in het algemeen. Maar ja, het tijdsbeeld van 25 jaar geleden verschilt nogal met het hedendaagse beeld. Eigenlijk een vrij logische zaak, maar toch wel jammer. Ik doel hier met name op het onderlinge overleg, waarin nog wel eens een manco valt te be speuren". Zijn het opborrelende sentimenten uit de tijd van „vroeger?" Met krachtig hoofdschudden wordt dit beantwoordt. „Nee, natuurlijk ken elk korpslid zijn taak. Die taak wordt zo goed mogelijk ge daan, waaop ik geen kritiek heb. Maar het valt me alleen op dat de leeftijdsgrens daalt van de officie ren. Er komt nu ook meer mede zeggenschap in het korps, waar ik zelf ook een voorstander van ben". Het is vaak op de zaterdag dat Heilsoldaat Huft de cafés bezoekt. Op deze plaats, waar nogal eens overtollige zorgen door drank weggespoeld worden, probeert hij niet primair een goodwill te kwe ken voor het Leger des Heils. Het valt hem op, dat een vriendelijk en goed woord meer doet dan een collectebus of het plotselinge overhandigen van „DE Strijd kreet". V„Velen menen een ver trouwensman in je te zien". Een genoegzame blik valt van het rust-uitstralend gezicht van de heer Huft af te lezen. „In zo'n café probeer ik personen niet meteen te overtuigen, dat ze maar eens naar een samenkomst van het Leger moeten. Ik infor meer eerst of ze bij een kerkge nootschap zijn aangesloten. Zo ja, dan probeer ik de kerkgang te sti muleren. Desnoods ga ik zelf eens mee, om de voor hen misschien wel moeilijke stap enigszins lich ter te maken. Vaak bemiddel ik ook". Hieruit blijkt wel de regel matig aanweizige communicatie met diverse predikanten, pastoren en artsen en instanties. Erg frapperend vindt hij de eens ge dane opmerking van een dame, die hem kennelijk ééns op een kerke lijke trefdag had gezien. Bij de eerstvolgende ontmoeting ver van de bewuste ontmoetingsplaats ge legen, bleek de dame hem weer te herkennen. De dame vond deze herkenning een aanleiding om een vergelijk te maken met hem en het onkruid. „Dat kom je ook ove ral tegen!", was de opmerking. Wat de heer Huft betreft is hij van dèt soort onkruid, dat nog lang niet vergaat... Met de vorm van deze godsdienst heeft hij eerst wel enige moeilijk heden gehad. Vooral de vrijwillige gebeden en de getuigenissen, tij dens de samenkomsten, deden het voor hem wel eens tot moeilijke ogenblikken worden. „Als ik dan besef, dat Gods Geest me hierbij sterkte geeft, dan wordt het bidden voor mij geen al te zware zaak. Zoiets is nodig, bij al het werk wat er te doen staat. Iln vele onverwachte zaken, waarvoor je komt te staan, is et vaak moeilijk om de juiste bemoe digende woorden voor de mensen te vinden. Hoe vaak raak ik niet betrokken in familieruzies, echte lijke twisten, etc". Voor het 's nchts uit bed bellen kijkt hij ook al niet meer vreemd op. De ene keer kan het een onge rust ouderpaar zijn, dat hun kind mist, een andere maal is het een weggelopen kind, dat in moeilik heden is geraakt. Als „duizendpo ter" en als een „nood-oplosser", wordt hij talloze malen bezocht of opgebeld. Naast de jaarlijkse bazaar wordt het werk voor de zieken van alle ge zindten ook niet door de afdeling Veenendaal vergeten. Een bandre corder wordt gebruikt als middel voor de Evangelieverkodiging. Ook het opknappen van het Leger des Heilsgebouw aan de Fluiters straat heeft baat gevonden bij de helpende handen van de heer Huft. Niets schijnt hem meer on gewoon voor te komen om de han den uit de mouwen te steken. „Men hoeft aarvoor niet kritisch te zijn ingesteld. Geen lippentaal voor mij, maar daadwerkelijke naastenliefde". Beter schijnt het niet geformuleerd te kunnen worden. Zijn werk is zijn getuigenis. kunnen zijn", vertelt hij, De surveillerende Van Ginkel en Vare kamp werden vervolgens opgeroepen en vanuit hun auto werd de politie in de omgeving per mobilofoon gewaar schuwd. Ook werd er meteen een speurhond van de Rijkspolitie inge schakeld, maar het dier verloor het spoor bij het woonwagenkamp bij Scherpenzeel. (Het zjjn geen mensen van dit kamp. geweest, aldus de politie, red^, omdat de stropers een eind door een sloot hadden gewaad. De gezagdragers moesten de vluch ters derhalve laten ontkomen, maar men heeft de zaak in onderzoek en volgt een spoor naar de daders. Giste ren waren Scherpenzeelse politie-agen- ten met een politiehond aan het revie ren in het gebied, op zoek naar even tuele verloren wapens of andere voor werpen. Door het wilde inrijden op de jach topziener en zijn collega van de veldpo litie is het gaspedaal van de auto waar schijnlijk blijven hangen, waardoor de stropers langs de bomen een sloot „in- scheerden". De politie kan de eigenaar van het vehikel niet meer achterhalen omdat de wagen de laatste maanden minstens vijfmaal van eigenaar is ge wisseld. Men trof een groot aantal patronen aan in de wagen alsmede hazen, konij nen, en fazanten* ARNHEM Pas gisteren heeft de Atnhemse politie bekend gemaakt dat inbrekers in het weekeinde een grote slag hebben geslagen. Het Gerzon con cern werd hiervan het slachtoffer. Dit bedrijf dat het toch al niet makkelijk heeft bewaarde ruim 17.000 gulden in een kluis op zijn Arnhemse kantoor. Via het dak en de achterzijde van het gebouw zijn de brandkast krakers bin nen gekomen. Met een aantal etalage schotten hebben zij een soort werk ruimte gecre4erd. Dit om de lichtflitsen die bij het openbranden van de kluis vrij kwamen niet naar buiten 'te doen stralen. Volgens de Arnhemse politie zijn hier geroutineerde krakers aan het werk geweest. Zij noemde de kraak dan ook vakwerk. Vele dieren waren drachtig en enkele waren slechts aangeschoten en leefden nog half. „Het is verschrikkelijk de laatste tijd", aldus een verontwaardigde G. van Gin kel, velddienstassistent van de Rijkspo litie in Scherpenzeel behorend tot het Detachement Veldpolitie Utrecht. Hij werkt als deskundige op het gebied van de jacht in de gehele provincie Utrecht en in ongeveer de helft van de Betuwe, waaronder het L?nd van Maas en Waél, de Bommeler- en de Tielerwaard, en heeft aan de lopende band vaak in alle hevigheid te maken met over treders van de Jacht-, Visserij- en Vo- gelwet en de Wapen- en Vuurwapen- wet. „In de Betuwe is het heel erg, doch ook in de omgeving van Scherpenzeel neemt het stropen steeds ernstiger vor men aan. In dit gebied wordt met name veel aan zgn. „autostroperij" gedaan, waarbij de lichtbakken worden aange sloten op de accu's van de wagens en het wild vanuit de auto wordt ver schalkt. Onlangs hebben we in de Betuwe op de rotonde bij Deil een groep van deze categorie gepakt. Het waren, evenals dat nu het geval is, woonwa genbewoners. De drie arrestanten kwa men uit het kamp bij Den Bosch". Groepen stropers zijn de laatste tijd actief op Breeschoten. Van Ginkel: „Er wordt ook veel „gewerkt" met hazewind honden en de wilddieven van het afge lopen weekend zijn daar ook mee bezig geweest. De afgelopen tijd heb ik ver schillende verbalen opgemaakt. De stro pers zijn echter vaak levensgevaarlijk. Zij zijn in het nauw gedreven tot alles in staat". De heeer Koudijs kan hierover maar al te goed meepraten. „Toen ze op mij inreden kreeg ik geen tijd om na te den ken. Ze rijden je dood", roept hij uit. Volgens de heer Van Ginkel is het een „recordjaar". „Wij hebben nu al meer verbalen opgemaakt dan het gehele jaar 1969. Ontzettend die stroperij, niet al leen op wild maar ook in de visserij sector worden we steeds veelvuldiger geconfronteerd met stropers". Hij is verbitterd over het feit dat men in dit jaargetijde zijn ongure praktijken nog uitoefent. „Al dat drachtige wild, het is schandalig. Bovendien tref je vaak heel klein spul aan als vangst van de stropers en je vraagt je dan af wat ze eraan hebben. Het stropen heeft een geweldige 2 1 Een agent van de Scherpenzeel se politie was gistermiddag met een politiehond op zoek naar voor werpen, die de vluchters eventueel verloren zouden kunnen hebben op Breeschoten. vlucht genomen sinds er steeds meer clandestiene wapenbezitters komen. En, u zult het niet geloven: stropen is voor de meesten nog steeds een sport, want voor het geld doet men het in het alge meen niet. Het is onbegrijpelijk". De heren G. van Ginkel (links) en J. Koudijs op de plaats waar de wilddieven met (blijvend) plankgas" de greppel indoken.

De Vallei | 1970 | | pagina 3