Over de grenzen ZIEKTE ZOU UIT EGYPTE KOMEN Geen gevaar voor cholera in West- Europa SERVAN-SCHREIBER WIL PREMIER UITDAGEN BILD EN DIE WELT PUBLICEERDEN TEKST VERDRAG MILJOENEN SCHADE IN BEIEREN Charles Manson in hongerstaking IN INDIA TE VEEL BEVOLKING MENSENSMOKKELAARS OP BORGTOCHT VRIJ Grieken lieten Patastijnen vrij Noord ierse kabinet steunt Chichester Corruptie BRANDT EN KOSYGIN OP INSPECTIE Kolonels tegen B.B.C. Os. A hern a tin tetfeii F.B.Ï. Maatregelen in VS tegen alcohol Laatste kind van zeslino overleden EGYPTE Kaper probeerde hel opnieuw EUROPA ODER-NEISSE Maharadjah naar hut Romeinse schepen gevon den bij Sicilië Eigen advocaat gewantrouwd ONTPLOFT Proces Kostermans voor gerecht in Indonesië WOENSDAG 12 AUGUSTUS IVjü GENÈVE De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft verklaard, dat er maar weinig gevaar bestaat dat de in de Sovjet-Uni&hc.rs ode cholera, zich tot West-Europa verspreidt. Een WHO-w oord voerder was ervan overtuigd, dat de Kussische autoriteiten alle maatregelen treffen oni de ziekte te bestrijden en er „absoluut geen reden aanwezig is, waarom de ziekte zich zou uitbreiden". De Sovjet-Unie zelf heeft de WHO ingelicht over een „plaatselijk uitbre ken" van cholera in de omgeving van Astrakhan. Dit gesch:edde maandag avond per telegram, waarin ook werd gezegd, dat alle gezondheidsmaatrege len waren getroffen en dat later een volledig rapport zou volgen. De WHO-woordvoerder wees erop, dat cholera een ui! hev water afkomstige besmetting is, die in de ontlasting huist en daardoor n el zoa's pokken en ande ra ziekten rechtstreeks van de ene per soon op de andere wordt overgedragen. In een land met een efficiënt werken de gezondheidsdienst en een goede hy giënische standaard kan cholera daar door gemakkelijk worden geïsoleerd. Het Sovjetrussische reisbureau Intoe- rist zei, dat alle vakantieplaatsen aan de Zwarte Zee en de Zee van Azof, be halve Sotsji, voor buitenlandse toeristen zijn gesloten. Vakantiegangers uit de Sovjet-Unie worden evenmin toegela ten. Ook het gebied van de Wolga bene denstrooms Gorki, mag niet worden be treden. In Turkije worden momenteel maat regelen getroffen om te voorkomen dat de ziekte naar dit land overslaat. Hel Turkse ministerie van Volksgezondheid zegt vernomen te hebben, dat de chole ra ook al in Roemenië is geconstateerd. Wanneer de toestand gevaarlijker wordt, zal Turkije zijn noordelijke grenzen sluiten. Uit het besmette gebied terugkerende Westduitse toeristen worden medisch onderzocht, maar tot dusver is geen ge val van de ziekte geconstateerd, aldus het Westduitse ministerie van gezond heid in Frankfort. Een ingewandsziekte met cholera- kenmerken die wellicht verband houdt met de in de Sovjet-Unie heersende cholera-epidemie is enkele weken gele den in Egypte uitgebroken, aldus heb ben welingelichte zegslieden bij de we reld gezondheidsorganisatie (WHO) dins dag verklaard. Deze ziekte zou door Russische militairen aldaar, naar de Sovjet-Unie zijn overgebracht. De WHO heeft tot dusver nog geen officiële melding van het voorkomen van de ziekte uit Egypte ontvangen. De bacil zou ook nog niet positief zijn geïdentificeerd. Men verwacht dat het hier een nieuw, onbekend, type cholera zal betreffen. Zolang WHO geen officieel rapport van de Egyptische gezondheidsautori teiten heeft ontvangen, zal zij zich niet over de kwestie uitlaten, aldus ver klaarde een WHO-woordvoerder. Hij gaf toe dat bekend was, dat in Egypte een wijdverspreide ingewands ziekte heeft geheerst en nog heerst. SAIGON Een twintigjarige Ameri kaanse militair heeft voor de tweede keer in drie weken geprobeerd een vliegtuig te kapen in Zuid-Vietnam. De militair George Hardin uit St. Louis drong gisteren op een basis bij Saigon een groot transportvliegtuig bin nen en eiste dat hij naar Danang, in het noorden van het land, zou worden ge bracht. Bij een vechtpartij in het vliegtuig ging zijn geweer af. Een bemanningslid werd zwaargewond, iladin werd naar een gevangenis overgebracht. De man was zondag uit een gevange nis ontsnapt, waarin hij was opgesloten nadat hij. op,73, juli had geprobeerd bo ven Vietnam een verkeersvliegtuig te kapen. Hij bedreigde toen de piloot met een mes, maar de vlieger wist hem te bewegen zich over te geven. PARIJS De schrijver-politicus Jean-Jacques Servan Schreiber heeft besloten, na zijn succes te Nancy, pre mier Jacques Chaban-Delmas te l(jf te gaan. Hij wil dit doen bij de tussentijd se verkiezingen in de tweede kieskring van Bordeaux, eind september. Chaban-Delmas, behalve minister president ook burgemeester van Bor deaux en sedert de oorlog als Kamerlid herkozen in deze tweede kieskring, heeft al enkele weken geleden laten waten, dat hij zich er opnieuw kandi daat zou stellen. In een interview met het weekblad L'Express heeft Jean-Jacques Servan Schreiber gezegd, dat hij met een te genkandidaat wil komen. Een naam heeft hij in dit verband nog niet ge- noe/nd. Mocht hü een geschikt iemand vinden, dan zal die zijn volledige steun en die van zijn politieke vrienden ont vangen. Zelf zal hij naar Bordeaux komen om. ten bate van zijn pupil, in het strijdperk te treden tegen de minister president en van hem een af.ekening te eisen over zijn éénjarige regering. Voor de radio heeft hij in aansluiting hierop verklaard, dat deze tegekandida- tuur niet gericht is tegen de persoon van Chaban-Delmas, maar tegen het hoofd van de huidige regering. Op die manier komt de politiek van de rege ring bij deze plaatselijke verkiezingen op het spel te staan. De tussentijdse verkiezingen zijn noodzakelijk geworden door het overlij den van Chabrat, de plaatsvervanger van Chaban-Delmas bij de laatste ver kiezingen Twee kandidaten zijn reeds officieel gesteld: Gabriël Faix (socia listische conventie) en Francois Rivière (communist). Het ligt in de bedoeling van Servan ATHENE De Griekse regering heeft de Britse omroepmaatschappij BBC ervan beschuldigd, dat zij met opzet de officiële verklaringen van een Griekse regeringswoordvoerder ver keerd had weergegeven. In zijn verklaring doelde regerings- w<; .r.a'as op een verslg door de BBC van een perscon ferentie waarop tij de maatregelen van de Griekse regering voor wat hij noem de een verbetering van de Giekse pers, bekend gemaakt. Hij zei dat de BBC met opzet de be tekenis van de maatregelen die hij op 3 augustus had bekend gemaakt, ver- kec-a Tcgeven Georgalas, de nieuwe Griekse pers en propaganda-chef, zei dat de berichtge ving van de BBC i dit geval zelfs opgevat zou kunnen worden als „een poging om de betrekkingen tussen de twee landen te schaden". Schreiber de andere centrum- en gema tigde linkse partijen over te halen eveneens achter zijn kandidaat te gaan staan. BONN Tot grote schrik van de Wc'duitse regering hebben gisteren twe kranten de tekst openbaar ge- maa.it van het Russisch-Duitse ver drag dat pas vandaag ondertekend wordt in Moskou De tekst was vol- men geheim. De kranten die er niettemin mee uitkwamen, het boulevardblad Bild en het Hamburgse dagblad Die Welt. publiceerden eveneens alle andere documenten die betrekking hebben op de nota van Bonn aan de de drie Westelijke bondgenoten, de pream bule van het verdrag en de brief van de Westduitse aan de Russische regering die betrekking heeft op de eenheid. Het verdTag blijkt vijf artikelen te behelzen: 1. De Bondsrepubliek en de Sovjet Unie vinden dat het belangrijkste doel van hun politiek de handhaving is van de vrede en het bereiken van ontspanning. 2. De twee landen zullen zich in hun onderlinge betrekkingen en in vraagstukken die de Europese en in ternationale veiligheid betreffen laten leiden door de beginselen van het Handvest van de VN. Zij zullen om streden vraagstukken dus uitsluitend met vreedzame middelen regelen en zij verplichten zich af te zien van dreigen met geweld. 3. Op grond van het voorgaande zijn de twee landen het eens over het beginsel dat de vrede in Europa Samev met de Russische pre mier Kosygin inspecteerde de Westduitse Bondskanselier Willy Brandt gisteren op het vliegveld van Moskou de erewacht. slechts bewaard kan blijven op voorwaarde, dat niemand de huidige grenzen aantast. Zij verplichten zich zonder voor behoud territoriale onschendbaar heid van alle staten in Europa bin nen hun huidige grenzen te eerbiedi gen. Zij verklaren geen territoriale aanspraken te maken of in de toe komst te. zullen maken met betrek king tot welk land ook. 4. Zij beschouwen, nu en in de toekomst, de grenzen van alle naties ir» Europa als onschendbaar, zoals die getrokken zijn op de dag van de ondertekening van het verdrag, daarbij Inbegrepen de grens langs Oder en Neisse, die de westelijke grens van Polen vormt en de grenzen, van de Bondsrepubliek en die van de Sovjet-Unie. 5. Artikel vijf tenslotte heeft be trekking op de datum van onderte kening en het van kracht worden van het verdrag na ratificatie. MÜNCHEN Het hoge water in Zuid-Beieren heeft naar schatting voor miljoenen marken schade aangericht. Duizenden soldaten, brandweerlieden en politie-agenten waren dinsdag nog on afgebroken bezig met het dichten van dijken en het leegpompen van kelders. Het moeilijkst is de toestand in de drie-stromenstad Passau en in de dis tricten Weilheim en Bad Tölgz. In de nacht van maandag op dinsdag is bij Weilheim een dam doorgebroken en ook een dijk van de Ammer begaf het bij Raisting. In Garmisch-Partenkirchen en omge ving is de toestand wat verbeterd. De passiespelen in Oberammergau konden worden hervat, nadat men urenlang be zig was geweest het water uit de garde robes en de orkestbak te pompen. Talrijke wegen in Beieren zijn nog onbruikbaar. Door de hevige regenval en de onwe- ders die de laatste dagen boven Tsje- cho-Slowakije hebben gewoed zijn ver scheidene dorpen onder water komen te staan en is grote schade aangericht aan de oogst. In Noord-Bohemen zijn enige tientallen hectare hopaanplant en hon derden hectare koren vernield. In Oost-Moravië staan vijf dorpen onder water, waarvan de bewoners met amfi bievoertuigen zijn geëvacueerd. Een ware zondvloed heeft in Midden en Oost-Slowakije aardverschuivingen ver oorzaakt en het trein- en wegverkeer gestremd. AHMEDABAD (India) De vroe gere Maharadjah van Baria, Jaideep Singh, heeft bekendgemaakt, dat hij zijn paleis en zijn landgoederen, die een gezamenlijke waarde van een half miljoen dollars hebben, aan het volk zal schenken en zelf in een hut zal gaan wonen. Hij zei dat zijn schenking gebruikt zal worden voor landbouwkundig onderzoek in samenwerking met de Ford Foundation. Verder maakte Singh bekend, dat hij een nieuwe oppositiepartij in de staat Gujarat had opgericht, waar van 28 leden van de oude oppositie partij Swatantra, die zitting hebben in het parlement van de staat, deel uit zouden maken. TRAPANI (Sicilië) Een internatio nale archeologische expeditie heeft na bij het eiland Isola Lunga voer de Sici- liaanse kust bij Trapani, de overblijfse len ontdekt van vijf Romeinse schepen, die nog de lading bleken te bevatten welke zij bij hun ondergang vervoer den. :htbij de vindplaats lag vroeger de belangrijke Phoenicische basis Mozia, die - aa- Christus erd verwoest door de legers van Syracuse. De expeditie stelde een onderzoek in naar de overblijfselen van twee eerder 2 oci:.-.pcn. 'oen er nog drie wer den gevonden. De schepen zouden tamelijk goed ge- conse veerd zijn. Doo: gaten in de wand waren de archeologen de ruimen ingedoken, waar zij o.a. aarden tegels, amfora's en huishoudelijke atikelen hadden aangetroffen. LOS ANGELES Hippieleider Charles Manson. die als voornaamste verdachte in Los Angeles terecht staat in het proces-Tate, is sinds drie dagen in hongerstaking. Dit is dinsdag meege deeld door Ronald Ilughes, de advocaat van de verdachte Leslie van Houten. Manson weigert te eten uit protest tegen de ondervraging door zijn advo caat, Irving Kanarek. van de kroonge tuige Linda Kasabian. Hij wil Kanarek op deze wijze dwingen zijn verdediging neer te leggen. Manson en de advocaten van zijn medeverdachten zouden van mening zijn. dat de wijze van onder vraging van Kanarek de jury gunstig ten aanzien van Linda stemt. Linda Kasabian heeft dinsdag onder kruisverhoor verklaard, dat zij in de zomer van de Tate-moorden dacht dat zij een heks was. De verdediger van Charles Manson. Irving Kanarek. vroeg haar ook of zij op de avond van de Tate-moorden zich zelf een heks voelde Hierop antwoord de Linda Kasabian: „Ik herinner mij niet wat ik van mijzelf dacht die avond". Verdere uitleg van haat toestand tij dens de zomer kwam er niet -uit de mond van de kroongetuige, behalve: „Ze maakten dat ik geloofde dal ik een heks was". In de clan werd Linda „Ja- na de heks" genoepnd. Het onderwerp „heksen" kwam ter sprake t.oen Kar, i ek Linda Ka.ah an ondervroeg over de mate waarin zij on der Manson's invloed zou hebben ge staan op de avond van de Tate-moor den. „Charlie zei dat ik daarheen (naar het huis van Sharon Tate) moest gaan. maar hij zei me niet wat ik moest doen", verklaarde Linda. Op de vraag of zij de volgende avond toen de LaBianca's werden vermoord uit de auto had proberen te komen om hen te waarschuwen dat zij (de La Bianca's) zouden worden vermoord, antwoordde Kasabian ontkennend. „Charlie zei dat ik dit moest doen of dat moest doen en Charlie zei me niet dat ik uit de auto moest komen". Kanarek vroeg haar of zij dacht dat zij over bovennatuurlijke gaven be schikte. „Ik had helemaal geen toverkracht. Ik wist eigenlijk niet wat een heks was en ik weet het nog steeds niet", ant woordde zij. Zij vertelde dat ze geen boeken over hekserij had gelezen. Op de vraag of ze ooit met haar vrienden over occulte za ken had gesproken, antwoordde Linda: „Toen ik in Taos woonde, kende ik een paar mensen die in een grot woonden. Ik ben nooit in die grot geweest, maar men heeft mij verteld dat deze mensen zich met hekserij bezig hielden. Zij hadden een heksenketel, een haardvuur en al die dingen". Kanarek vroeg haar of zij verdovende middelen had ge bruikt om zich „God te realiseren". Linda Kasabian zei dat ze LSD had gebruikt „om uit te vinden of er een God was en wie hij was en wie ik ben en waarom ik op aarde ben". Op de vraag wat ze dan over God te weten was gekomen, zei Linda: „Hij is. God is". TLANTA (Georgia) De Am anse federale recherche is er van aag van beschuldigd, dat zij de tele lens van functionarissen van de be weging voor de burgerrechten, die vroeger werd geleid door dominee Martin Luther King, afluistert, minee Ralph Abernaty, die na de moord op King, voorzitter werd van de Southern Christian Leadership Conference (SCLC), zei dat de FBI niet alleen de telefoons afluisterde van functionarissen van de SCLC, ,maar van bijna iedereen die zich te-, genwoordig in dit land inzet voor •rechtvaardigheid". ernathy zei een en ander in ant woord op vragen over een verhaal in het weekblad Time, waarin gezegd erd dat de d' van de FBI Edgar Hoover King geconfronteerd had met bandopnamen, waaruit zou blijken dat de negei-'oider buitenech telijke verhoudingen zou hebben ge had. NEW DELHI -- De-grote bevolkings groei in India houdt gelijke tred met de economische vooruitgang en daar door is de kloof tussen dit land en de rijke landen nog bi.ina even groot als in 1948 Dit is de conclusie van een onderzoek dat is gehouden door een Indiaas in stituut. De laatste twntg jaren hebben een reusachtige groei te zien geveven in produktie vergeleken met de vijftig jaar daarvoor, aldus het rapport. Maar de proei van de bevolking van 349 miljoen in 1948 tot 511 miljoen in 1967, neutraliseerde de produktie- groei. Daardoor is India's vooruitgang over de laatste twintig jaar, gemeten naar de groei in het inkomen per hoofd van de bevolking, een van de laagste in de wereld, ondanks de grote voor- uuitgang, zo zegt het rapport. De achterstand van India op de Ver enigde Staten is nu nog 53.jaar (in 1948 was dat 55 jaar) en op Japan 44 jaar (29). WASHINGTON De Amerikaanse Senaat s'-koord gegaan met een pro gramma ter bestrijding van alkoholisme in de Verenigde Staten. Voorlopig is hier een bedrag van 590 miljoen gulden voor nodig. Het voorstel was afkomstig van de democratische senator Harold Hughes uit re staat Ioxva. Voordat hij in de poli tiek ging was Hughes zelf alkoholist. Hij wil de instelling van een natio naal instituut, dat zich bezig houdt met het alkoholisme. Dit instituut zou een deel moeten worden van het nationaal instituut voor volksgezondheid zodat het ressorteert onder het betreffende ministerie. LONDEN Vanochtend komen de twee in Londen gearresteerde Neder landers die betrokken zijn bij een zaak van mensenmokkel, voorlopig op vrpe voeten. De politierechter in Xoord-Londen had aanvankelijk enkele keren gewei gerd de mannen vrij te laten. Het zijn de Rotterdammers B. S.. een koopman van 41 jaar, en J. van B. een chauffeur van 31. Zij kwamen in juni met, een verluiva ;-vol oude telvi- sietoestellen naar Londen.' In de lading waren echter ook negen Pakistanen verborgen, die geen ver blijfsvergunning voor Engeland hadden. Twee van hen werden samen met de Nederlanders gearresteerd. De twee Rotterdammers zeggen dat ze niets afwisten van hun menselijke lading.. Tenzij er op het laatste moment toch nog iets tussenkomt komen S. en B vanochtend uit de gevangenis van Brixton. Dat gebeurde tegen '.en borgsom van 2.000 pnd (ruim 17.000 gulden) voor ie der van hen. Het bedrag wordt be schikbaar gesteld door een Indiër, die borg staat voor het grootste gedeelte en 100 pond (ruim 850 gulden) van elk der twee Nederlanders zelf. Voorwaarde is verder dat ze in Enge land blijven tot hun berechting die ATHENE Griekenland heeft de zeven Palestijnse commando's, die voor verscheidene misdrijven waren veroor deeld, gratie verleend. De veroordeelden wouden het land omstreeks 22 augustus kunnen verlaten Griekenland zegde dit enige tijd gele den al toe na onde'"hande1ingen met de Palestijnse kapers van een Grieks vliegtuig. BELFAST Het kabinet van Noord-Ierland heeft unaniem zijn steun betuigd aan premier James. Chi- chester-Clark en zijn hervormingen op het gebied van de burgerrechten. In een verklaring na een twee uur durende bijeenkomst zeggen alle leden van het kabinet en dc regering, dat zij hun vol ledige steun blijven geven aan de eerste m' ter en de politiek wr r n zij g< bonden zijn en waarvoor zij het man daat h' bben gekregen van de Unionis ten in het parlement en van het parle ment in zijn geheel. Minister van Financiën Herben Kirk zei na afloop van de bijeenkomst, dat de regering zeer solidair is en dat er gei enkele kans is op een verandering van het leiderschap. De verk'ar'pg van de min'f'ers vormt een welkome ontwikkeling voor Chi- che C'ark die dc 'aa' tijd zwaar onder vuur is komen liggen van de pro- tes'pn^e p'emLsten onde' '-'ding van Ian Paisley. De protestanten doen ver- woc> oo'r*v,CT"r> de reger;ng van C'arL omver te werpen, omdat hij teveel te er*-- - -j *n d n "an dr katholieke minderheid in Ulster en niet streng genoeg zou optreden tege: tholieke oproerkraaiers. In Noord-Ierland hebben dinsdag- avoriu twee politiemannen ernstige ver wondingen opgelopen, toen een auto ontp'ofte die zij wilden onderzoeken. Het incident deed zich voor in Lisara bij ci grens met de Ierse republiek. De politiemannen waren op zoek naar een gestolen auto Toen zij het voertuig zagen staan en de portieren openden, explodeerde de at:to Volgens politie kringen deed deze aanslag denken aan de werkwijze van he: verboden „Ierse Republikeinse Leger" (IRA). De'politie heefi wegversperringen in gericht en het gebied wordt uitgekamd. Auto's worden aangehouden en de in zittenden worden ondervraagd. Er hebben zich in het gebit d de alge lopen twee jaar al eerder incidenten vr aan. In een protestantse kerk in Belfas. n'C-F patrouille van de waarschijnlijk op 6 september begint in de Old Bailey. Dat wordt later deze maand vastgesteld tijdens het openbaar vooronderzoek. De Rotterdammers moeten zich voorts tweemaal per dag melden op een poli tiebureau en ze moeten hun paspoorten inleveren. Over de duur van het proces tegen de Nederlanders en een aantal Pakistanen die in deze zaak zijn gearresteerd, lo pen de schattingen uiteen van tien da gen tot drie of Vier weken. ROME Gisteren is te Rome het laatste kind overleden van de zesling die mevr. Loredana Luzzitelli Petrone een week geleden ter wereld heeft ge bracht. De 35-jarige mevr. Petrone was 11 jaar lang kinderloos gebleven in haar huwelijk en bracht na behandeling met een vruchtbaarheidsmiddel twee maan den te vroeg de zesling ter wereld. Het laatste kind, een meisje, is vol gens artsen aan hart- en vaatmoeilijk- heden overleden. BOGOR (West-Java) Prof. dr. Achmad Jahja Kostermans, een we reldberoemde Indonesisehe botanicus van Nederlandse afkomst, staat terecht in een van de meest bizarre moordza ken in de geschiedenis van Indonesië. Het betreft de dood van een van zijn 38 geadopteerde kinderen. Prof. Kostermans is conservator van het botanische instituut van Bogor, het grootste in zijn soort in Azië, en is be kend om zijn grote kennis en de syste matische klassificatie van Indonesische planten. Zijn zaak heeft de aandacht getrok ken van collega's werkzaam in beroem de instellingen, zoals de universiteit van Leiden, Het Smithsonian Institute en de Kew Gardens van Londen. Een aantal hunner heeft in brieven Koster mans' lof bezongen en er voor gepleit hem niet te veroordelen. Alex, het slachtoffer, werd gestoken en doodgeschoten en toen uit een auto op straat geworpen in Djakarta. Dit ge beurde in juli 1969. De politie beweerde dat Kostermans twee andere geadop teerde zonen een pistool had gegeven en hun had bevolen Alex te doden om de betrekkingen die hij met de jongen zou hebben, geheim te houden. Maar een ballistische proef bewees, dat de revolver die gebruikt was om de jongen te doden niet van Kostermans was. Kostermans heeft zeven maanden in j de gevangenis doorgebracht en vijf maanden huisarrest gehad voordat de moordaanklacht tegen hem werd inge trokken. Hij gaf toe een revolver t< hebben, maar hij wisi niet dat dit vei boden was. Hij had de revolver verkrt gen omdat er in het gebied waar hi, woonde veel inbraken gebeurden. „Als we op reis waren in Borneo, leenden mijn assistenten heel gemakkelijk re volvers van het leger", zei hij. Kostermans heeft zich schuldig ver klaard aan het verboden bezit van vuurwapens waarop in Indonesië als maximum de doodstraf of levenstang staat. De officier van Justitie heeft ech ter slechts een jaar tezamen geëist voo* twee tenlasteleggingen, die betreffend hel vuurwapen en de andere wegen het onderhouden van betrekkingen me' l^eu David-en Goliath-krachtmctii. is zich aan het ontwikkelen tus sen militante studenten die striju voeren tegen de teugelloze corruptie in Indonesië, en de door het leger overheerste regering van president Suharto. studenten ueweren, dat Suharto ..arzelt en acties tegen de wijd ver spreide corruptie in zijn regeringsap paraat er. ae suijüKracmtii slepende iioudi. /.cits ue presidentiële commis- ,.e u.i Sunario gevormd hecit om de corruptie te onderzoeken heeft ver- „ut uC> t«vC> h>bll,^uU. ooor een ironische spenng van het lol iieen ui gioeteuue corruptie ue stu denten, die zich in de voornoede be tonnen van ue beweging om ex-pre sident Soeaarno at te zeggen, tegen- o.t-r au..ui,o „epiaatst, tegenover üe generaal die zij geholpen nebben om ..b wv Ca ,t utUiC... ooor een ironiscne spenng van hel lot neen ue groe.euuc corruptie ue stu denten die zich in de voorhoede be- vonuen van ue oeweging om ex-pre sident Soeaarno af te zeggen, tegen over out'udito gepiaatSb, tegenover dc generaal die zij geholpen hebben om ..b >UUb..k UIb* .b ..bllll... ounarto op Kara„*ensueit vuurziciiuge uavaanse wijze, lijkt oprecht in .ijn beloften te zullen optreden, en uij ueen ue stuuenteu verzekeru uat "»j er net zo op gebrand is als zij om uc eoriuptte ut, te roeien. ,»«aar nij stelt duidelijk, uat elk optreden binnen de \vctjOvpa.utbeu aiut» utijvCn. 14 et corruptie-probieem cxpiouecrue verieaen jaar. ue stuuemen g«"- gen de straat op en droegen zwart- rs.t iijku.stcn die „de uood van de hoop van het volk" symboli- i>bt. utd. Su..a, iibiiiiu.bv..ucii uoor ue straten van ue tiooiustau wat en getrokken en ui anuere inüonts.ocie steuen hetogin- Bcii vtuMui nvniiuuth, stCiUc net te- ger een streng verbou in op het uou- ut-n van ue...unstraties cu koppeiue daaraan oe waarscnuwmg, dat, zo no- uig, net veruou met oenuip van wa pens zou worueu genanunaatu. r»e stuuenteu antwooruuen met het or ganiseren van forums waarin zij op agressieve wqze regeringsamoteiiu. ,i ondervroegen. Dit werd zo lastig »oor ue regen..g dat Sunario persomuqii hoge ambtenaren verbood die forums O*,, .c oticn. Om de opgewonden stuuenteu te sai- iiibi.it „mme Suharto ztjn presi dentiele commissie. Secretaris van ue commissie was generaai-majoor suio- po Juwono, het hoofd van Sunar- to s inucnuiigenaiensi. Weinig mensen koeslerucn uc verwach ting uat ue commissie veel zou uitna- ien. Zoals te voorzien was, waren iiaar aanoevelingen gematigd en de regering torpedeerde ze vrijwel alle maal uoor te verklaren dat Suharto de meeste reeds had toegepast, zells voordat de commissie was ingesteld. De aanbevelingen zelf werden, tot poliUe en het leger een handgranaat, j uci oxiuemouueij van ut we. vers en 102 schoten munitie zijn geadopteerde zoons, gevonden. SUHARTO aanpakken, maar hoe ergernis van de studenten, niet open baar gemaakt. De studentenleiders kwamen tegenover Suharto te staan, die zyn verzeke ringen herhaalde, maar daaraan voorzichtig en redelijk toevoegde, dat de corruptie niet van de ene dag op de andere kon worden uitgeroeid. „Geef me de bewijzen van uw beschul digingen en ik zal daarnaar hande len <.ei nij lot de stuuentenieiders. D journalist Lubis eist dat de zaken .an Sulovvo, de dynarriische olieko ning, die veel op wijlen Nat „king" Cole lijkt, onderzocht moeten worden en dat Suharto de staatsoliemaat- (happij Pertamina moet zuiveren. Lubis beweert dat de maatschappij ot een groot financieel ryk is gewor den, onafhankelijk van de regering, en met belangen zoals een verzeke ringsmaatschappij in Nong Kong res taurants in New Vork, hotels in Dja karta en met zelfs plannen voor een uchtvaartmaatsehappij in Indonesië owo, een oude Iegermakker van vuharto, is zo machtig, dat hoewel alle contraeten parlementaire goed keuring nodig hebben zelf de con- .racten tekent zonder iemand tc raad plegen. 'orruptie is diep geworteld in Indo nesië, zo diep blijkbaar dat ge- czen vice-president dr. Mohammed- atta. than Su.irto's speciale advi- eur voor de uitschakeling van de rruptic, de uitspraak deed dat e«r- uptie „een manier van leven" is ge- orden. iijkheidshalve moet gezegd worden t Suhar.o het van corruptie door liefde regeringsapparaat van Soe- r.io erfde. Niemand heeft de presi- •nt er van beschuldigd zelf corrupt ijn .»ge regeringskringen wordt verno- .j dat de president in toenemende ate wantrouwend wordt ten opzioh- van de generaals om zich heen. De ewjjzen die hem reeds door de stu- enten en de pers zijn geleverd moe- .en hem op zijn minst aan het denken ebben gezet, irto is ook van andere zijde gc- aarsehuwd dat er aan dc corruptie •en einde moet komen Indonesië's .edi.Cbt.ii wier hulp Indonesië drij- end houdt. ere -.uk en dom,r>unden in liet vesten hebben hem, naar verluidt. er/ochl te handelen en hij kan zich niet veroorloven om deze vitale geluuron in gevaar te urengen.

De Vallei | 1970 | | pagina 7