Meer wethouders in grote steden KABOUTERS UIT VRIJDORP" ZIEKENHUIZEN MOETEN ZICH ZELF BEDRUIPEN Uithoorn vergat toestemming G.S. voor bouw te hoge maisonnettes Overburen eisen nu afbraak 28 huizen Hongerstakende zeelui spoedig op vrije voeten AUTO SLIPT VOOR SNELTREIN LANGS JEUGDIGE RECLASSERING AMRTENAREN DOLGEDRAAID bBiini Stemlokalen niet lanyer geopend in de avond Man bekent moord op echtgenote rises in Rotterdam en Den Haag naar oplossing WÊÊM M Staatssecretaris Kruizinga: Kamer naar La Courtine KalxHiters in Den Haaj> uit raadsoverleg AL HALF JAAR IN FRANSE CEL VOOR BOTERSMOKKEL INZITTENDEN AAN DOOD ONTSNAPT Jonge rovers gearresteerd SPAAR- PLANNEN gewone gemengde verzekering Uitgever sex- blad bedreigd Somber verslag van Arnhemse Reclasserings- raad over *69 Kind onder auto VAN GAZELLE CONCESSIE OOK DOLLE MM A'S VERONTWAARDIGD MACHTIGING HAAST AFKOOPSOM SPEKTAKEL Assurantieconcern #y\ Stad Rotterdam f Sll anno 1720 Prof. Van Hattum opobknt: WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1970 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het ziet ernaar uit de de strijd om de wethouderszetels in de vier grote steden van ons land spoedig ten einde zal zijn. In Utrecht, dat voor het eerst zeven wethouders krijgt, was men enkele weken geleden al vrijwel klaarin Amsterdam wordt het overleg vandaag voortgezet en verwacht men op korte termijn een akkoord over de. nu acht. wethouderszetels. In Rotterdam en Den Haag waar het kort geleden, zoals gemeld, tot een politieke crisis kwam lijkt nu de lucht wat op te klaren. Rotterdam krijgt acht wethouderszetels en Den Haag zeven ook in deze beide steden gaat het nu om elk één wethouders- portefeuille méér dan in de vorige periode. In Rotterdam heeft de PvdA-fractie definitief moeten afzien van haar plan om een programcollege te vormen. Ook zal zij, zo wordt verwacht, baar idee moeten opgeven om vijf wethouders in de wacht te slepen omdat de belang rijkste partners in het overleg, de VVD, de KVP en de ARP CHU, dit afwijzen. Met enige concessies ten aanzien van bijv. de portefeuilleverdeling zal het er in Rotterdam wel op neerkomen dat burgemeester W. Thomassen 4 PvdA-wethouders naast zich krijgt en 1 VVD-er, 1 KVP-er cn 2 wethouders die uit de protestants-christelijke frac tie afkomstig zijn. In Den Haag is de VVD dit weekein de in het beraad over de wethouders- keuze teruggekeerd nadat zij eruit weggelopen was omdat de meerderheid van de gesprekspartners toen slechts één VVD-wethouders wenste. De con cessie werd in dit geval gedaan door de protestants-christelijke fractie die wel- V DEN HAAG Minister mr. H. K. J. Bcernink (Binnenlandse Zaken) zal niet met voorstellen komen tot verlenging van de o penstelling van stemlokalen tot ook 's avonds en/of tot de volgende dag, om degenen die op de eerste dag van de stemming niet hun stem hebben uitgebracht alsnog in de gelegenheid te stellen t stemmen. De minister heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld, waarbij hij er op wijst, dat bij de laatstgehouden verkiezingen gebleken is, dat het be mannen van de stembureaus in vele ge meenten bijzonder grote moèilijkheden heeft oi geleverd. Nog meer dan voor heen werden bij de werving van leden en plaatsvervangende leden teleurstel lende ervaringen opgedaan. Elke ver zwaring van de taak dezer stembureaus zal, naar zijn mening, een niet te ver antwoorden situatie scheppen, welke aan de goede gang van zaken bij de stemming ernstig afbreuk zal doen. licht met slechts één wethouder in het college terugkeert (het zijn er in het oude college twee). De vernachte sa menstelling van het college wordt: 3 PvdA, 2 V VD, i K VP, 1 Prot. Chr. Ook Den Haag krijgt duidelijk een afspiege lingscollege. In Amsterdam zullen de acht wet houderszetels waarschijnlijk bezet wor den door raadsleden uit de fracties van de PvdA. VVD, CPN en KVP. Ook Utrecht krijgt, zoals gemeld, een colle ge met een brede politieke samenstel ling. ende DEN HAAG Staatssecretaris Krui- singa (sociale zaken) heeft de gemeen teziekenhuizen en de gemeentelijke au toriteiten voorgehouden, dat zij moeten zorgen voor een sluitende financiële explotatie van die ziekenhuizen. Hij voegde hieraan toe, dat de particuliere ziekenhuizen dat ook moeten doen. Zij kunnen niet terugvallen op dekking van de exploitatietekorten uit de alge mene dienst. De staatssecretaris vroeg zich af of het niet gewenst is de gemeentezieken huizen onder te brengen in een stich- tings- of verenigingsvorm. Zij kunnen dan als een volledig zelfstandige een heid op financieel-economisch en orga nisatorisch gebied hun taak vervullen. Dr. Kruisinga zei dit bij de installatie van een werkgroep effectiviteit en effi ciency overheidsziekenhuizen. De fi nanciële tekorten van de (meeste) over heidsziekenhuizen noemde hij een op vallend en te betreuren verschijnsel. In de drie grote steden zijn zij het om vangrijkst. Maar ook in kleinere plaatsen als Den Helder en Alkmaar is het mis. Den Helder werkte het ene jaar met een exploitatietekort van 3.61 gulden en een jaar later wonderlijk genoeg van 10,89 gulden per inwoner. In Alkmaar was het omgekeerde het geval: de 12,83 gul den van het eerste jaar veranderde het jaar daarop in 4,10 gulden per inwoner Al eerder hebben een commissie en het parlement zich met de kwestie be ziggehouden. Nu zal de werkgroep moeten zoeken naar wat de staatssecre taris noemde „een fundamentele bena dering van de problematiek". Behalve het tekort aan effectiviteit en efficienty noemde dr. Kruisinga ook een streven bij veel gemeentezieken huizen om het hele terrein van de dienstverlening te bestrijken, en een beleid dat tekort doet aan de finan- cieel-economische kanten van het be drijf. Tenslotte zal de werkgroep suggesties moeten doen, die zullen leiden tot nau we samenwerking tussen de particuliere en gemeenteziekenhuizen. Dr. Kruisin ga zei dit met name over het opvangen van spoedgevallen en ongevalsslachtof fers en over een doeltreffende taakver deling tussen de twee catagorieën zie kenhuizen. DEN HAAG Volgende week dins dag en woensdag zal een aantal leden van de beide Kamers der Staten-Gene- raal een bezoek brengen aan de in La Courtine op oefening zijnde Nederlandse militairen. Het zijn de leden uit de vaste Kamer-commissie voor Defensie en voor wat de Tweede Kamer betreft van de bijzondere commissie-oefenter- rein e DEN HAAG De twee Haagse ge meenteraadsleden voor de Kabouter partij, Casper Schuckink Kool en Christel Baas, willen niet langer deel nemen aan het openbaar beraad over de verdeling van de wcthoudcrszetels. „De bevolking van Den Haag is een rotstreek geleverd door het onverwacht ontruimen van het vroegere Milvakamp in Kijkduin. In het huidige college van burgemeester en wethouders hebben doet gewoon niets voor de jongeren" wij geen vertrouwen meer. Den Haag zei het raadslid Schuckink Kool gister avond. Kabouters gevulde tribune verlieten de Onder applaus van een geheel met twee raadsleden voor de Kabouterpartij de raadzaal. Dolle Mina Den Haag, wier actie groep crèches in een van de barakken in „Vrijdorp" een kinderopvangcen trum had ingericht, heeft in een „open briel aan de Haagse overheid" het met bulldozers onbruikbaar maken van de barakken een „zinloze vernieling", genoemd. Daarmee zijn het welzijn en de belangen van grote groepen van de Haagse bevolking zeer geschaad. Het kinderopvangcentrum voorzag, gezien het succes, kennelijk in een gro te behoefte. Indien de gemeente was gekomen met een andere bestemming voor deze barak, die nog vier jaar leeg zou staan, was deze terstond door ons ontruimd, zo stelt Dolle Mina. De ge meente heeft echter kennelijk zelf geen positieve gedachte voor het gebruik van dit kamp kunnen opbrengen. AMSTERDAM In het uitbreidings plan Zijdelwaard IV heeft de gemeente Uithoorn maisonnettes laten bouwen, hoewel het provinciaal bestuur de toe stemming daartoe had geweigerd. Daar waren de twee partijen die daarover gisteren voor de president van de Am sterdamse rechtbank een kort geding voerden, het over eens. De eisers in dit geding, twee bewo ners van koophuizen die volgens hen door de nieuwe maisonnettes in hun uitzicht en hun privacy zijn geschaad, concludeerden daaruit dat de maison nettes moeten worden afgebroken. Te gen die gevolgtrekking verzette de ge meente Uithoorn zich heftig bij monde van de Utrechtse advocaat mr. J. P. Wijn, die allerlei verzachtende omstan digheden voor de fout van de gemeente n voerde. „Bij de vele formaliteiten, die de ge meente moet vervullen bij de wijziging an een bestemmingsplan hebben we én formaliteit over het hoofd gezien", ;prak mr. Wijn vergoelijkend. Hij legde uit dat de bouwmaatschappij Eurowo- lingen, de verkoper van de koophuizen, -.elf het initiatief tot een verandering •an het plan voor de wijk had geno- uen. Deze nv had een efficiencyrapport la in maken en op basis daarvan was in verleg met de gemeente de bebouwing net garages daarboven woningen voor lleenstaanden, vervangen door garages net erboven maisonnettes. Dat bete- ende dat deze bebouwing aan de kop- inden van de rijen koophuizen een /oonlaag hoger werd dan in het oor- oronkelijke bestemmingsplan was astgesteld. „Deze wijziging is in overleg met de -lovinciale planologische dienst aange dacht", aldus mr. Wijn. Daar keek mr. D. Schut, die optrad /oor de boze bewoners, wel van op, want hij voerde aan dat diezelfde pla nologische dienst het provinciaal be stuur had geadviseerd de wijziging in het bestemmingsplan niet goed te keu ren, omdat ze stedebouwkundig onaan vaardbaar was. Op grond daarvan wa ren Gedeputeerde Staten in maart van dit jaar tot het besluit gekomen de wij ziging niet goed te keuren, ook al wa ren de 28 maisonnettes waarom het ging toen al een jaar in aanbouw. De minister van Volkshuisvesting had daar 28 december ook machtiging voor gegeven, maar mr. Schut legde uit dat de minister (zijn broer) dat had gedaan in het streven om aan het eind van het jaar nog zoveel mogelijk goedkeuringen af te geven. „Omdat bepaalde kringen veel waarde hechten aan getallen", sprak mr. Schut ironisch over de critici van zijn broers bouwbeleid. „De beslis sing van de minister betekende echter geen goedkeuring van de wijziging van het bestemmingsplan; dat loopt langs een heel andere lijn". Die lijn loopt via Gedeputeerde Sta ten en van de beslissing daarvan is nog hoger beroep mogelijk bij de Kroon. Mr. Wijn vertrouwde erop dat de Kroon de gemeente Uithoorn wel in het gelijk zal stellen, maar mr. Schut zei: „Ik kan me moeilijk voorstellen dat de Kroon opzij zal gaan voor de omstan digheid dat de gemeente heeft laten doorbouwen en heeft verhuurd, hoewel ze wist dat er geen goedkeuring was". Mr Schut was het opgevallen dat twee van de blokken maisonnettes zelfs vervroegd waren opgeleverd, zodat daar nu al veertien gezinnen wonen, en dat in een derde blok zelfs in de bouw vakvakantie was doorgewerkt. „Deze haast zou in het algemeen tt prijzen zijn, maar in dit geval niet", aldus mr. Schut. Het resultaat is dat de woningen waarvan de afbraak wordt gevorderd al grotendeels zijn toegewe zen. Mr. Wijn meende dat de schade voor de bewoners van de koopwoningen nooit zo groot zou zijn dat daardoor tot afbraak van een project van ruim an derhalf miljoen gulden zou moeten worden overgegaan. Als in allerhoogste instantie zou worden uitgemaakt dat de gemeente schadeplichtig is, zal zij wel schadevergoeding betalen, verzekerde hij. Volgens hem waren echter de be woners helemaal geen belanghebbende, want het bestemmingsplan was al ge wijzigd toen zij hun woning kochten. Dat hadden ze, aldus mr. Wijn, ook ge weten als zij bij de gemeente informa tie hadden ingewonnen. Mr. Schut vond dat de zaak heel sim pel lag. „Als een particulier in strijd met een plan bouwt, dwingt de ge meente hem ook tot afbreken. Waarom zou de gemeente dan nu niet moeten afbreken? Als de overheid haar eigen voorschriften niet meer handhaaft, waar blijven we dan?" Mr. Wijn meende echter dat de soep meestal niet zo heet wordt gegeten. „Als alles zou moeten worden afgebro ken wat in strijd met de voorschriften is gebouwd, zouden we de rest van het jaar alleen nog maar kunnen afbreken in plaats van bouwen". De Haagse politie is gistermorgen begonnen het voormalige Milva kamp, dat door de kabouters werd bezet en werd omgedoopt tot „Vrij dorp", in Den Haag te ontruimen. Op de foto wordt een van de bewo ners van het dorp door politieman nen weggevoerd. AMSTERDAM De man die ervan wordt verdacht vorige week in Amster dam zijn veertigjarige vrouw met een aardappelschilmesje te hebben ver moord, heeft dat gedaan omdat zijn vrouw hem „niet voldoende op de hoog te hield van haar doen en laten". Vorige week donderdagnacht besloot de 26-jarige A. de R. „na lang wikken en wegen" zijn vrouw uit de weg te rui men. Kort na zijn daad meldde hij zich bij de politie. Verhoor was toen niet on middellijk mogelijk omdat verdachte sterk onder invloed van verdovende middelen was. De vrouw werd na het drama in bed aangetroffen met messte ken in hartstreek, nek en schouder. ROTTERDAM Dank zij bemid deling van de Nederlandse consul G R. Dumont in de Franse havenstad Ca lais, zullen twee Nederlandse zeelie den, die in Boulogne sur Mer in gijze ling worden gehouden, spoedig vrij kunnen komen. Het gaat om de Rotterdamse kapitein André Sibtsen (34) en de matroos Fer dinand Zeil (24) die zware straffen we gens botersmokkel hadden gekregen. Zü werden ieder veroordeeld tof een half jaar gevangenisstraf plus een gezamenlijke boete van ruim "2,25 mil joen gulden. Daarboven kreeg de kapi tein nog een boete van circa 175.000 gulden. De zeelieden dachten dat zij op 27 juli in vrijheid zouden worden gesteld. Toen dit niet gebeurde, gingen zij maandag in hongerstaking. De Franse douane heeft gister middag toegezegd dat beiden onmiddel lijk in vrijheid zullen worden gesteld als voor beiden samen een afkoopsom van tienduizend francs (6500 gulden) wordt betaald. De een wordt niet zon der de ander losgelaten. De heer Du mont verwachtte dat deze bedragen spoedig ter beschikking zouden komen. „Ik kan het bijna niet geloven", zo reageerde mevrouw Sibtsen toen zij van deze onverwachte wending op de hoogte werd gesteld. Zij en haar kinde ren van twaalf, elf en zeven jaar ver keerden tot dat moment nog in voort durende angstige spanning. Zij is van mening dat haar man niets met deze affaire te maken heeft. „Hij was een hele tijd thuis geweest toen hij met de kustvaarder Holchart weer naar zee ging. Hij maakte een aflosreis voor een zieke kapitein". Alles draaide om achttien ton Russi sche boter die in Antwerpen was gela den. Het schip kreeg motorpech en liep Calais binnen om te repareren. Mevrouw Sibtsen: „Ik ben toen naar Calais gegaan. We lagen op die zondag avond 25 januari al in bed toen erp lot- seling een spektakel aan de hand was aan dek. De Douane zei dat er ingebro ken was in het ruim en daar werden SOEST Het scheelde een haar of wij hadden onder de trein gezeten. Geschrokken? Ach, het ging allemaal zo snel. De schrik kwam pas nader hand". Opmerkelijk nuchter vertelt de Utrechtse chauffeur H. Eringaard (36) hoe hij gistermorgen met zijn collega's Jos van Hasselt (18) en J. Verkerk (46) aan de dood is ontsnapt op de door halve overwegbomen beveiligde spoor wegovergang in Soestduinen. Juist voor de aanstormende sneltrein Utrecht - Amersfoort stuurde de heer Eringaard zijn bestelauto over de overweg. De heer Eringaard had plotseling moeten stoppen voor een voor hem rij dende automobilist die op zijn remmen was gaan staan. ARNHEM De Arnhemse politie heeft zeven jonge Arnhemmers aange houden, die zich in park Sonsbeek heb ben schuldig gemaakt aan beroving van mannen. Dit ging gepaard met bedrei ging met messen en stiletto's. Op die manier wisten ze hun slachtoffers uit homofiele kring te beroven van geld en in een paar gevallen ook van horloges, die zij later echter teruggaven. De berovingen werden beraamd in een Arnhems jeugdcafé, waar regelmatig snode plannen worden uitgebroed. De leeftijd van het zevental, onder wie een uit een tehuis in Amerongen gevluchte 18-jarige jongeman, varieert van 16 tot 19 jaar. ADVERTENTIE Bij De Waerdye alle rentebaten plus koerswinsten aan de verzekerden, minus Va*/» voor onze bemoeiingen. Bij Stad Rotterdam Leven alle rente baten boven Va8/o eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8%, of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8*/o op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan in een onge ëvenaarde mogelijkheid van f50.000.- na 30 jaar tot f 115.000.-: stijging 130*/.. Verkoop uitsluitend via assurantie bemiddelaars. Chauffeur Eringaard: „Ik remde, schampte de auto voor mij en ging er links voorbij. Juist op dat moment gin gen de bomen omlaag. Enkele seconden later raasde de trein voorbij. Wij hadden met z'n drieën nooit op tijd uit de auto kunnen komen. Ook miste ik net de spoorboom aan de andere kant van de overweg. Ik ben als het ware tussen de bomen door gezig zagd. Pas toen ik uitstapte, schrok ik". DEN HAAG Prol', mr. YV. F. van Hattum, vice-president van de Haagse rechtbank, heeft gisteren scherpe kri tiek geleverd op de gedragingen van vooral jeugdige reclasseringsambtena- ren. Hij deed dit ter gelegenheid van de beëdiging van een ambtenares van de reclassering in Den Haag. „De dolgedraaide reciasseringsambte- naren vormen een blamage", aldus prof. Van Hattum. „Zij stellen zich in feite tegenover de rechterlijke macht op en wensen elk overleg van tafel te vegen". Prof. Van Hattum wees erop dat er bij de reclasseringsinstellingen een toe nemende tendens is om in uitgebrachte rapporten niet neutraal te blijven. „Het is gewenst zich in te leveren in de situatie van delinquenten, doch ambtenaren moeten zich daarmee niet identificeren. Te vaak worden ook al lerlei praatjes van verdachten geslikt en aan de rechter als waarheid voorge steld!" aldus de vice-president. „Het reclasseringsstelsel in ons land is allerminst volmaakt. We weten ook wel dat het gevangenissysteem niet voldoet, maar we zoeken even hard naar een vervanging die nog steeds niet is gevonden", zo besloot prof. Van Hat tum. DORDRECHT Joop Wilhelmus, uitgever en hoofdredacteur van het sex- blad Chick keek vreemd op toen hij eer gisteren een dreigbrief bij zijn riante bungalow in Dordrecht bezorgd kreeg. Hij werd bedreigd met zijn leven als hij niet 's middags tienduizend gulden bij het klimhek achter zijn huis zou de poneren. Ondanks de dreigementen mengde de heer Wilhelmus toch maar de politie in de zaak. Twee rechercheurs konden op het af gesproken tijdstip op de voorgeschreven plaats vijf jongens van tien jaar aan houden die de buit kwamen opeisen. KAPITEIN SIBTSEN afolsreisje MEVROUW SIBTSEN brief aan Pompidou mijn man en de matroos Zeil verant woordelijk voor gesteld. Zij werden 's maandags gearresteerd". De twee Nederlanders werden op 17 jun veroordeeld tot een half jaar met aftrek plus de boetes. Toen zij op 27 juli niet los kwamen, heeft mevrouw Sibtsen twee dagen later aan president Pompidou om vrijlating van haar man verzocht. Zij heeft nog geen antwoord gekregen. Wanneer de regering met de afkoop som niet was getroffen hadden de Ne derlanders nog een jaar moeten zitten. ARNHEM Het jaarverslag over 1969 van de Reclasseringsraad te Arn hem waarin de verschillende reclasse- ringsverenigingen zijn vertegenwoor digd is zeer in mineur gesteld. De moeilijkheden waarmee de raad heeft te kampen, zijn van verschillende aard. Zo bracht de verhuizing van het bu reau van de Raad eind maart 1969 naar het Rijkskantorenpand aan de Pels Rijckenstraat in Arnhem heeft niet het nodige soelaas wat de ruimte betreft. Nu reeds doet plaatsgebrek zich gelden. Voorts heeft men te kampen met een onderbezetting van het ambtenaren korps, die nog eens extra wordt geac centueerd door de grote toename van het aantal voorlichtingsopdrachten. Zelfs met inspanning van alle krachten is het niet gelukt, de rapporten binnen rede lijke termijnen uit te brengen. Er wordt dan ook gevreesd, dat de gevol gen van deze voortdurende druk op de ambtenaren op de duur niet zullen uit blijven. De achterstand in de voorlichtings- rapportage was in het najaar van 1969 zo groot geworden, dat van een verant woorde wijze van voorlichting geen sprake meer was. Deze noodsituatie heeft er toe geleid, dat met o.a. de zit tende en staande magistuur een an dere regeling getroffen om te voorko men, dat de voorlichting geheel spaak zou lopen. Hoewel de personeelsbezetting in het verslagjaar slechts een geringe uitbrei ding kreeg, slaagde men er in d ach terstand enigszins in te lopen. De werk- voorraad aan heteinde van het jaar bedroeg 234 (in 1968 285). Het totaal aantal uitgebrachte voorlichtingsrap porten bedroeg in 1969 913 (1968 760). CASTRICUM De 5-jarige John Tromp uit Castricum is gisteren in zijn woonplaats door een vuilnisophaalauto overreden. Hij overleed ter plaatse. De jongen wilde langs de auto rijden, maar kwam met zijn fietsje in een hoopje zand terecht en viel, waardoor hij onder de wielen van de auto terecht kwam. ADVERTENTIE BHOMMKN Mensen van nu op brommers van pul De Berini van Gazelle is verrassend goed en duidelijk van deze tijd. Hij is sportief, is modieus, hoort bij jong-zijn, snel-zijn en overal bij zijn. Ga eens kijken bij uw Gazelle dealer.

De Vallei | 1970 | | pagina 9