Veenendaals dagblad Buiten PALESTIJNEN ZONDER GELD School kraakt school Brons in Leicester voor Loevesijn en De Wit N.O.S. EN K.N.V.B. NOG ONEENS Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijnen Gelderse Vallei Nederlandse militairen in Suriname verongelukt Sonneveld filmt op Schiphol I Fin liftte mee onder locomotief Nederlandse zeelui in Boulogne vrijgelaten Slachtoffers busramp terug in Nederland GIJZELAARS NOG ZOEK IN URUGUAY Zomers Gestolen wagens uit Europa naar FS verscheept en omgekeerd KEES MANDERS DIRECTEUR VAN „RADIO NORDSEE Nasser draait kraan dicht Meer bijstand voor werklozen Mevrouw Chaban-Delmas overleed ua ongeval ROTTERDAM - De haven van Rotterdam vormt een vitale schakel in een grootscheepse zwendel met gestolen auto's. APELDOORNER EN VEENENDALER BIJ SLACHTOFFERS ARRESTATIES EXCLUSIEF GEEN VOETBAL MEER VOOR RADIO EN TV BOTERSMOKKEL POLITIE ZOEKT DADER NIET GRENS Ander weer 8«r. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 13 AUGUSTUS !970 - 44e JAARGANG no. I87 Rotterdam schakel in grote auto smokkel Interpol in Den Haag, Brussel en Parijs en de Amerikaanse federale recherche (FBI) proberen sinds twee maanden vat te krijgen op deze gigantische sniokkel- affaire, waarvan de politie nog op geen stukken na de omvang kan overzien, maar waarmee zeker miljoenen gemoeid zijn. O PARAMARIBO Drie Nederlandse militairen zijn gistermiddag in Suriname bij een verkeersongeluk om het leven gekomen, en een zestal militairen is ge wond. toen een truck, die de militairen vervoerde op de verkeersweg van Para maribo naar het vliegveld Zanderij ter hoogte van Leydorp in aanrijding kwam met een asfaltwagen. De slachtoffers zijn de 28-jarige eerste luitenant M. van Ravenhorst uit Vee nendaal, de 21-jarige dpi. soldaat J. H. M. C. Valk uit Apeldoorn en de 21-jari- ge dpi. soldaat J. D. Valthermond (gem. Odoorn). Ernstig gewond werd de 21-ja- rige dpi. soldaat eerste klasse P. C. Schipper uit Den Haag. De stoffelijke overschotten van de drie militairen zullen vrijdagavond met het KLM lijntoestel naar Nederland worden overgebracht. De namen van de slacht offers zijn nog niet bekend gemaakt. Wel werd vernomen dat een der omge komen militairen een officier is. In verband met dit ongeluk zullen de commandant van de troepenmacht in Suriname kolonel J. M. Lammerre en de officieren van het trio, hedenavond niet de receptie bijwonen, die gouverneur Ferrier geeft ter gelegenheid van het bezoek van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven aan Suriname. W/Taf doen de afschuwelijke blad- J luizen eigenlijk op de bomen en gewassen, waarop ze vegeteren? Wel, ze boren zich met de snuit in bladeren of jonge twijgjes en zuigen de sappen op, die anders ten bate der plant zelf zouden zijn gekomen. Onder de bedrijven brengen ze jon gen ter wereld, die zeer dicht bij moeder hun snuit in hetzelfde blad, steken en meteen beginnen met de voortteling. De diertjes leggen geen eieren, maar brengen levende jon gen voortdie nauwelijks gebo ren ook reeds weer de kiemen ener volgende generatie in zich dra gen. Wijlen prof. Ritzema Bos zegt in zijn oude ,,Landbouwdierkunde" luimig, dat de luizen gedurende hun ganse leven niet anders schij nen te doen, dan plantesappen zui gen en zich voortplanten. Omdat ze zich zo sterk vermeerderen en de jongen zich doorgaans dichtbij de plaats vestigen, waar ze wer den geboren, zo ontdekt men wel dra een aangetast blad of twijgje, dat zich voor kort één exemplaar had uitverkoren, met honderden van deze ongewenste gasten bezet. De boer ziet wrevelig, hoe zulke op eenhopingen snel op de paardebo- nen verschijnen, de hovenier haast zich de morellen te bespuiten en de huisvrouw is in de tuin bezig bij de rozen of in de kamer bij de potplanten. Aangevreten plantede len schrompelen wegens gebrek aan voedende stoffen samen en sterven af, doch dan ziet het er voor de verwekkers van het kwaad slecht uit, want ze kunnen zich moeilijk over grote afstand begeven. Ook gaan er ontelbaren verloren door koude, regen en wind, alsook door overbevolking. Niettemin spreekt men van landverhuizers (gevleu gelde wijfjes), die de stammoeders worden van nieuwe kolonies. 13 augustus 1970 A. B. Wigman. Tot nu toe zijn tenminste zes Duit sers gearresteerd, vijf van hen in Rot terdam. Voorlopig Jijkt Hamburg het Europese centrum te zijn. Volgens de politie werkt daar een Duitse bende als filiaal van een Amerikaanse gangster organisatie. Het staat wel vast dat de laatste tijd in West-Duitsland op grote schaal dure Europese auto's zijn gestolen, die voorzien van vervalste papieren via Rotterdam naar Amerika worden ver scheept. Omgekeerd worden in de Ver enigde Staten dure Amerikaanse mo dellen gestolen, die via de Rotterdamse haven hun weg vinden naar het Euro pese vasteland. De wagens passeren, zowel inkomend als uitgaand, het bedrijf van Broekman Motorships de generaal-agent voor au totransporten van de Atlantic Contai ner Line (ACL) in Rotterdam. Dit be drijf is-overigens volkomen te goeder trouw. Evenmin was de ACL er tot dusver van op de hoogte, da^ zij als vervoerder van gestolen auto's optreedt. Volgens de Rotterdamse politie is er geen aanleiding in Nederland een on derzoek in te stellen. „De bewuste au to's zijn nooit officieel in ons land ge weest". De rij van arrestaties in de affaire van de gestolen auto's werd op 21 juli ge opend met Dieter Kröger (26). *n techni sche verkoper uit Hamburg. Bij 'n con trole door de Rotterdamse politie bleek htf in een gestolen Mercedes te rijden. Zes dagen later arresteerden Neder landse en Duitse rechercheurs in Rot terdam de zakenlieden Fritz Nowak (32), en Jurgen Binczyk (26), beiden uit Hamburg. Ze reden in gestolen auto's. Op verzoek van de Duitse politie werden op 1 augustus in Rotterdam H. Wurstl en G. F. Steinhart uit München aangehouden. Zij bevonden zich bij het terrein van Broekman Motorships en werden aan de politie in München overgeleverd. De affaire kwam medio mei aan het licht toen uit het magazijn van een grote autohandel in Hamburg een kost bare wagen werd gestolen. Het was de eerste in Duitsland ingevoerde Ford Sting Ray, een chique Amerikaan ter waarde van 40.000 gulden. Enkele dagen daarna verdween een Mercedes 600 van 58.000 gulden. Van dit moment af verdwenen exclu sieve automobielen ook in andere deel staten bijna aan de lopende band. Ze werden ontvreemd van parkeerterrei nen, uit showrooms en uit garages van particulieren. De wagens werden voorzien van val se papieren en van meestal ontvreemde douanenummerborden voor auto's die nog niet onder een definitief nummer zijn geregistreerd. jifiaiamtiiMi laffaiiifiiaaaaaaaaaaaaaaaaiii BaaafaiiaaaiaiaaaaaaaiaaaBaiiaaiiiaaaiaaiiiiaaiaaaiNiaaMMaaMaaaaafiaanaavaaNaaaaattaattaaaaaiaaiaiiaaaaiafiiMiiiaiaiiiiiiiaiiaaaiiaa» ataaftafiitiiifiiiiiiviiaiifaiaiiiiaiaaaaaaiaaaaiaaaaiiiaiaaBiiiiaaaaaiii AMSTERDAM Kees Manders, voormalig nachtclubeigenaar uit Am sterdam, is directeur geworden van de commerciële radiozender „Radio Nord- see International", die vanaf het sedert enkele weken weer buiten de territo riale zone voor de kust tussen Scheve- ningen en Noordwljk liggende schip „Mebo III" uitzendt. In de loop van de volgende week gaat Radio Nordsee, die tot nu toe alleen in het Engels uitzond, Nederlandse pro gramma's brengen. De testuitzendingen zijn nu achter de rug en de omschake ling naar 'n Nederlands programma met reclameboodschappen zal in de komen de weken geschieden. Er zullen ook Ne- i derlandse disc-jockey's komen, waar voor binnenkort een oproep zal ver schijnen, zo deelde de heer Manders mede. Er wordt uitgezonden op de midden golf op de 217 m, op de korte golf op de 31 en 49 m band en op het FM-kanaal 30. Hiermede wordt volgens de heer Manders de gehele wereld bestreken. Kees Manders weet niet precies waarom de Zwitsers hem gevraagd hebben directeur te worden. „Ik weet er wel alles van", zegt hij. „Ik heb ja ren geleden ook geholpen om de Vlaamse afdeling van Radio Luxem burg op poten te zetten en ik geloof dat dat wel meegespeeld heeft". AMMAN Vier Arabische landen Egypte, Saoedi-Arabië, Libië en Koe weit hebben hun financiële en wapenhulp aan de Palestijnse verzetsorgani saties gestaakt sinds Egypte en Jordanië het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten hebben aanvaard. Dit is woensdag van Arabische diplomatieke zijde in Amman vernomen. ALMELO Het oudste schoolgebouw van Almelo, waarin tot dusver de rooms-katholicke blo-school Don Bosco was gehuisvest en dat op korte termijn door de gemeente zou worden gesloopt de blo-kinderen verblij ven tijdelijk in een leegstaand schoolgebouw, een nieuwe school is voor hen in aanbouw is tegen de wens van de gemeente in betrokken door de Almelose Canisius-mavo, die dringend om acht lokalen verlegen zat. Het meer dan 100 jaar oude schoolge bouw, dat al vele jaren afgekeurd en uitgeleefd is, wordt thans proviso risch opgeknapt. VoLgende week zal de schooljeugd er ingaan. Dc wethouder van Onderwijszaken in Almelo, de heer G. K. Janssen, heeft al te kennen gegeven dat hij het op treden van het bestuur van de mavo niet correct vindt. Van vooroverleg met de gemeente, de eigenaresse, is namelijk geen sprake geweest. Hij spreekt van een „kraakactie" en heeft het bestuur meegedeeld, dat de mavo voor eigen verantwoordelijkheid de oude school betrekt. Het schoolbestuur voelde zich gedwon gen het haveloze gebouw in gebruik te nemen omdat een voorgenomen bouw van noodlokalen door ambtelij ke moeilijkheden nog steeds niet kan beginnen. Men denkt de oude school slechts enkele maanden nodig te heb ben. DEN HAAG De bijstandsuitkerin gen ingevolge de rijksgroepsregelingen voor werkloze werknemers en minder- validen kunnen met ingang van 1 juli worden verhoogd. Dit is een extra op trekking van de uitkeringen als gevolg van het wettelijke minimum loon. waaraan het departement dezer dagen zijn goedkeuring hechtte. De bijstandsuitkering voor een echt paar zonder kinderen wordt nu ver hoogd tot netto 95,- per week, ver meerderd met woninghuur en zieken fondspremie. In het algemeen zal een overeenkomstige verhoging van de ge meentelijke bijstandsuitkeringen moge lijk zijn, tenzij deze in juni van dit jaar reeds hoger waren dan die rijksgroeps normen. SCHIPHOL Een deel van de film ,,Wim Sonneveld in Japan" wordt op het ogenblik op Schiphol opge- nomen. Op de foto zien we hoofdrol- speler Sonneveld tijdens een korte pauze genietend van een warme dronk met regisseur Rob Touber. i LEUN LOEVESIJN PIET DE WIT LEICESTER Nederland heeft gisteren tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen twee bronzen medailles veroverd. Leyn Loeveseijn die het in de halve finale bij de prof sprinters niet kon redden tegen de oud wereldkampioen Santé Giardoni. fiet ste naar 'n verdienstelijke derde plaats door een zege op de Italiaan Damiano. Ook een bronzen medaille kreeg Piet de Wit omgehangen. In de voo»* Nederland wat teleurstellend verlopen finale bij de profstayers finishte de Zaankanter achter de Westduitser Ru dolph en de Belg Verschueren als der de. Oud-wereldkampioen Jaap Oud- kerk kam in het stuk nauwelijks voor. HAARLEM Een employe v^n dc NS in Haarlem is woensdagavond een hoogst ongebruikelijke ervaring rij ker geworden. Toen om vijf voor half acht de sneltrein Maastricht-Zand- voort het station Haarlem binnenreed zag hij dat onder do locomotief aan dc voorzijde menselijke ledematen uitstaken. De man sloeg onmiddellijk alarm en samen met enkele spoorweg- employés haalde hij een springle vende. zij het wat verkilde man on der dc locomotief vandaan. Het was de 17-jarige Finse zeeman Ha- mu Heikkinen afkomstig van het schip Titano dat in Amsterdam in de haven ligt. Uit een voorlopig poli tieonderzoek is gebleken dat hij op het Centraal Station in Amsterdam onder de locomotief moet zijn gekro pen en zich schrap zettend tussen een aantal kabels en leidingen onder de locomotoef de achttien kilome ter lange tocht naar Haarlem heeft ondernomen. Waarom hij deze even goedkope als ongerieflijke en gevaar lijke wijze van reizen verkoos is de politie nog niet duidelijk. De „blinde passagier", wie overigens geen haar is gekrenkt, is naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht om wat bij te komen. De totaal ver sufte jongen heeft daar voor de pali- tie enkele gegevens over zijn identi teit op een papiertje geschreven. Spreken kon of wilde hij niet. De po litie neemt aan dat hij in Amsterdam is gaan passagieren. Of hij mogelijk wat meer gedronken heeft dan wel goed voor hem was en daardoor tot dit ongewone gebruik van openbaar vervoer is overgegaan, kon de politie niet meedelen. OSLO Sporen van goud en zilver zijn ontdekt in een Noors deel van het Zuidpoolgebied. Maar zelfs als de lagen exploitabel blijken te zijn, is het on waarschijnlijk, dat in de naaste toe komst een tweede Klondyke zal ont staan het gebied is nl. zeer onher bergzaam en afgelegen. HILVERSUM De KNVB en de Nederlandse Omroepstichting (NOS) hebben gisteraVond geen overeenstem ming bereikt over het uitzenden op zondagavond van korte voetbalflitsen uit de competitie \an het betaalde voetbal. De NOS had de KNVB aangeboden voor het komende jaar 50.000 gulden meer te betalen dan de huidige 250.000 gulden en voor de eerstkomende drie jaar zelfs een miljoen gulden. Beide aanbiedingen zijn door de KNVB niet aanvaard. Het gevolg van de mislukking van het gesprek is dat de KNVB met in gang van aanstaande zondag al geen toestemming geeft voor het uitzenden van korte voetbalreportages. Ook de NOS-radio mag geen voetbalflitsen uit zenden. PARIJS Kapitein André Sibsten (34) uit Rotterdam en matroos Ferdi nand Zeil (24) uit Utrecht zijn vrij. Gistermiddag om half vijf vèrlieten zij de gevangenis van Boulogne, waarin zij 26 januari waren opgesloten wegens grootscheepse smokkel in Russische bo ter. Ze werden in auto's afgehaald door degenen die de afkoopsom van tiendui zend francs (6.500 gulden) hadden ver schaft. Deze afkoopsom was door de Franse douane geëist, toen gebleken was, dat zij niet in staat waren de boete te beta len van 3,3 miljoen francs (ruim twee miljoen gulden), die hun was opgelegd. Later in de middag arriveerde uit Rotterdam, eveneens per auto, me vrouw Sibsten om haar man op te ha len. SCHIPHOL Kort voor 8 uur is don derdagochtend een DC-9 van Martinair Holland teruggekeerd uit Sevilla met aan boord de stoffelijke overschotten van 9 Nederlandse vakantiegangers, die zondagochtend omstreeks half vier tus sen Sevilla en Cadiz met een Spaanse bus dwars door een brugleuning in een kanaal stortten. Aan boord bevonden zich voorts 12 gewonden, van wie er zes de reis liggend op een brancard moes ten maken. In Spanje zijn thans nog 4 van de 25 inzittenden van de bus achtergebleven. Drie van hen zijn zo ernstig gewond dat ze nog niet kunnen worden ver voerd. de laatste is mevr. Van Baarle uit Utrecht, die achter is gebleven bij haar ernstig gewonde echtgenoot. SAINT JEAN DE LUZ De Fran se politie speurt naar de bestuurder van een kleine rode Citroën, die ver antwoordelijk zou zijn voor een ver keersongeval waarbij de echtgenote van Premier Jacques Chaban-Delmas (50) gisteren hel leven verloor. Volgens de chauffeur van de auto waarin mevrouw Chaban-Delmas reed, drukte de gezochte chauffeur hem bij een foutieve inhaalmanoeuvre bij Bayonne van de weg. Het ongeluk gebeurde op een bochti ge weg op een halve kilometer van het buitenhuis van de premier in Urrugne, in Zuidwest-Frankrijk, op korte af stand van de Spaanse grens. De autc waarin behalve mevrouw Chaban-Delmas en de chauffeur, de 21-jarige zoon van de premier en een verpleegster zaten, raakte een boom en sloeg om in een greppel. De zoon, Jean-Jacques, en de chauffeur bleven ongedeerd, terwijl de verpleegster lich te verwondingen opliep. De 50-jrige mevrouw Marie-Antoi nette Chaban-Delmas, die achterin zat, werd met ernstig hoofd- en beenletsel in een ziekenhuis in het nabijgelegen Saint Jean De Luz opgenomen, waar zij kort na aankomst overleed. De man die het ongeluk zou hebben veroorzaakt, is zonder stoppen doorge reden. Premier Chaban-Delmas reisde direct nadat hij in Parijs van het ongeluk had gehoord, per vliegtuig naar Bordeaux en vandaar per auto naar Saint Jean De Luz. Het echtpaar Chaban-Delmas was in 1947 getrouwd. Het was voor beiden een tweede huwelijk. Zij hadden vier kin deren. BRUSSEL De loonkosten in de Europese gemeenschap stijgen met een recordsnelheid, zo meent de Europese Commissie. De toeneming is in het al gemeen veel groter dan de verhoging van de produkliviteit, wat tot uitdruk king komt in niet onaanzienlijke prijs stijgingen. Van genoemde landen stuurde Egypte zowel wapens als geld, terwijl de overi ge drie alleen financiële steun verleen den. De betrokken verzetsorganisaties zouden nu in grote financiële moeilijk heden verkeren, vooral El Fatach dat meer dan 10.000 man onder de wapenen zou hebben. Deze organisatie ontvangt nog wel steun van Algerije. Eveneens zouden Irak en Syrië nog steeds hulp verlenen aan resp. het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" en „Al Saicha". „Wü gaan In New York niet onderhandelen. Mevrouw Meir kan praten wat zij wil, wij gaan niet aan dezelfde tafel zitten. Wij zullen geen vredesverdrag ondertekenen". Dit heeft de vertrouweling van president Nasser, minister Hassanein Heykal. woensdag op een persconferentie gezegd. Hij zei dat aan het plan-Rogers vol daan is, omdat dit slechts twee punten behelsde, namelijk een bestand van 90 dagen en hervatting van de missie Jar ring. Het plan is geen vredesplan om dat het geen vredesverdrag inhoudt. Het gaat er nu om dat de resolutie van de Veiligheidsraad wordt uitgevoerd, d.w.z. dat Israël alle troepen uit bezet gebied terugtrekt. Egyptische troepen hebben woensdag geschoten op een Israëlische patrouille aan de oever van het Suez-Kanaal, zo heeft een woordvoerder van het Israëli sche leger meegedeeld. De woordvoerder zei dit in antwoord op vragen van journalisten in verband met de verklaring van de Egyptische minister van voorlichting, Haikal, dat Israël het bestand had geschonden. Premier Golda Meir van Israël heeft in het parlement herhaald dat Israël blijft staan op het verkrijgen van overeenge komen en veilige grenzen, voordat het zich uit bezet gebied terugtrekt. Dat is geen voorwaarde die voorafgaat aan onderhandelingen, maar een onderdeel van het fundamentele programma van de Israëlische regeringspolitiek, zei zij. In Tel Aviv is bekendgemaakt da' dinsdagavond vijf Israëlische burgers zijn gedood, onder wie drie vrouwen, toen zij in een jeep in de heuvels van Golan reden. MONTEVIDEO Ongeveer 12.000 soldaten hebben Montevideo woensdag straat voor straat afgezocht naar een Amerikaan en een Braziliaan, die door de stadsguerrilleros zijn ontvoerd. Er werden invallen gedaan in een groot aantal huizen, in een kerk en bij de grootste voetbalclub van het land, ondanks waarschuwing van de guerille- ros dat zij hun gevangenen zullen do den, zodra hun schuilplaats wordt ge vonden. Bij de razzia's en wegversperringen werden meer dan 200 personen gearres teerd en 35 mensen werden in hechte nis genomen omdat zij mogelijk iets uitstaande hebben met de Tupamaros guerrilleros, zo heeft de politie meege deeld. De autoriteiten trachtten met deze actie de bevrijding te bewerkstelligen van de 65-jarige Claude L. Fly, een Amerikaanse landbouwkundig adviseur, die verleden week vrijdag ontvoerd werd, en van de Braziliaanse consul Aloysio Mares Dias Gomide. De regering van Uruguay heeft woensdag in een advertentie in het Londense dagblad The Times het doden van de ontvoerde Amerikaan Dan Mi- trone „een zinloze en monsterlijke daad" genoemd. (Van onze weerkundige medewerker) Zuidelijke tot zuidoostelijke win den voeren pure zomerlucht aan, waarin de temperatuur in Gelder land tot ongeveer 25 graden kan oplopen. Dit mooie weer is een cadeau van een hogedrukgebied bo ven Midden-Europa, dat echter ver zwakt en langzaam naar het oos ten wegtrekt. In verband hiermee zijn de voor uitzichten voor morgen al weer minder zeker. Een koufront boven dc Britse eilanden komt dan dichterbij, waar door de kans op een regen- of on weersbui toeneemt. Tijdens het weekeinde zal het weer koeler zijn met afwisselend buien en opklaringen. Het zal dan dus niet uitgesproken slecht zijn. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond Aanvankelijk warm en droog, later toenemende kans op buien, mogelijk met onweer, gevolgd door afkoeling. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Morgen: Zon op 5.21 uur; onder 20.07 uur. Maan op 19.05 uur; onder 00.54 uur. k

De Vallei | 1970 | | pagina 1