VAKBONDEN WILLEN NIET GAAN PRATEN MET ROOLVINK ®j)) Schoner rijden begint bijEsso Sportief uit VS Kaart met tips na aanrijding Esso service gaal steeds verder Landelijke actie voor nieuw hospitaalschip over schoolkeuze in Heerenveen Bedieningsgeld is uit de tijd 85 sap Politieservice in Zeist Horeca wenst vast loon Luchthavens zijn veilig VIJF MILJOEN VOOR „SCHIP AHOY" Vorstverlet niet meer over radio Biologisch onderzoek in Eems Behandeling Joegoslavische vrouw gelaakt Klanten boos INBREKER ALLES OP Vrijheid van meningsuiting ambtenaren KABOUTERS BEGRAVEN VRIJDORP99 Drukke eerste dag van bezoek aan Suriname Suharto-debat*" in Amsterdamse gemeenteraad Ontsnapte snel opgespoord DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 MUS 1 STER BAKKER Een platenbon is altijd raak Surinaamse premier naar Nederland SMARTEGELD Meteen plaat vindt iedereen z'n draai Een platenbon is altijd raak OVERGANG HALSTARRIG B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proef prijs Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. ADVERTENTIE •iiiaamiMMimiMMffvaiMiifiimiii aaaaaaaaaaiaaaaaiaatvaaaia UTRECHT De drie vakcentrales /uilen waarschijnlijk afwijzend reageren op de uitnodiging van minister Roolvink van Sociale Zaken te spreken over de economische problemen voor 1971, omdat daarbij ook de lonen ter sprake zul len komen. Zoals bekend weigeren NVV en NKV sinds de invoering van de Loonwet met de regering te praten over loonpolitieke aangelegenheden. Het CNV heeft een gematigder standpunt in deze kwestie. Maar wat de uitnodiging van minis ter Roolvink betreft gaan de drie bon den na of zij een gemeenschappelijk antwoord kunnen geven. Het overlegor gaan van NVV, NKV en CNV, dat maandag vergadert, zal onder meer hierover spreken. Volgens een woordvoerder van het NKV moet nog in diverse beleidsin- stanties over het antwoord worden ge sproken maar is het niet erg waar schijnlijk dat het NKV op de uitnodi ging in gaat. DEN HAAG Minister Bakker (Vrkeer) vindt dat er over de veilig heid van een aantal luchthavens in Eu ropa die door de Nederlandse verkeers- luchtvaart worden gebruikt, geen onge rustheid hoeft te bestaan. Hij liet dit gisteren aan de Tweede Kamer weten naar aanleiding van vra gen over een Brits rapport waarin twaalf bekende Europese vliegvelden werden bestempeld als „technisch on voldoende en zelfs gevaarlijk tijdens de spitsuren". Minister Bakker vindt de situatie op deze vliegvelden beslist niet zo veront rustend als door de Engelse vliegers wordt voorgesteld. DEN HAAG Het Eerste Kamerlid mr. J. A. W. Burger (p.v.d.a.) vindt dat by de toepassing van voorschriften meer menselijkheid moet worden betracht. In schriftelijke vragen aan minister Polak (Justitie) hekelt hij de formalisti sche wijze van handelen van Neder landse instanties o.a. in het geval van de Joegoslavische vrouw die op vakan tie wilde bij haar in Nederland werken de dochter. Zij werd teruggestuurd om dat zij onvoldoende geld bij zich had. Hij wijst op de zorgvuldigheid van een Duitse Rode Kruisman, die zich ontfermde over de duidelijk niet aan reizen gewende vrouw. Het Kamerlid vraagt de minister of het verschil in handelen tussen Neder landse instanties en de Duitse Rode Kruisman niet navrant is. EINDHOVEN Uit Amsterdam, Soest, Oss en Valkenswaard verzamel den zich gisteravond mensen voor het kantoor van het reisbureau World Air Ité. te Eindhoven. Ze waren als cliënten van het reisbureau in Spanje gestrand. Zij hadden een paar dagen op eigen kosten moeten leven en eisen nu voor de deur van het reisbureau hun geld terug. De deur van het reisbureau bleef echter dicht. De politie heeft de gemoederen ge kalmeerd. CNV-voorzitter, J. Lanser, verklaarde desgevraagd dat het CNV geen reden heeft het gesprek te weigeren maar ge let op de ontwikkelingen is het de vraag of overleg zinvol is. De maatre gelen van de regering voor 1971 staan vast. Het is bij na september. De heer Lanser zei nog geen concept- antwoord te hebben gezien op de brief van minister Roolvink. Het NVV wilde op dit moment geen commentaar geven. Men verwees daar naar de bijeenkomst van het overlegor gaan van maandag. ZEIST Wie een aanrijding heeft meegemaakt komt doorgaans thuis ge komen, tot de ontdekking dat men en kele belangrijke gegevens over het hoofd heeft gezien. In Zeist is dat risico sinds gisteren wat kleiner geworden, want daar krijgt de getroffen wegge bruiker van de politie een kaartje. Daarop staan niet alleen alle vragen die voor het verzekeringsformulier noodzakelijk zijn: aan de achterzijde worden enkele juridische aanwijzingen gegeven die bij materiële of lichamelij ke schade voor de getroffene van groot belang kunnen zijn. De geestelijke vader van dat kaart je is de 29-jarige inspecteur van politie ADVERTENTIE f 5,- 7,50 ÏO,-15,- 20,- 25,- PARAMARIBO De minister-presi dent van Suriname, dr. J. Sedney, ver trekt op 19 augustus a.s. voor enkele dagen naar Nederland voor het voeren van besprekingen met vice-minister- president Bakker en minister-president E. O. Petronia van de Nederlandse An tillen. Laatstgenoemde bevindt zich al in Nederland. C. A. Bakker. Hij las de vorige maand een artikel van mr. Th. L. van der Veen over smartegeld en hij bepiekerde dat er waarschijnlijk vele Nederlanders zijn die niet weten welke rechten zij kunnen laten gelden als zij door een verkeersongeluk worden getroffen. Na een aanrijding heb ik ontdekt dat zelfs een politieman, die zich dage lijks met dit soort dingen bezighoudt, even in een toestand van ontreddering komt. Toen ik dat artikel over smarte geld las, vond ik dat ik er wat aan moest gaan doen". Inspecteur Bakker begon met een kort onderzoek bij de Zeister politie mannen die veel met verkeersongeluk ken te maken hebben. Zij bevestigden zijn vermoeden: meestal toonden ver keersslachtoffers een grote hulpeloos heid en vroegen zij aan de politie wat ze moesten doen. „Dan krijgen ze na tuurlijk de nodige informatie, maar door de verwarring vergeten ze dik wijls nog de helft. Dit kaartje kunnen ze rustig bekijken". U legt sterke nadruk op de moge lijkheid van smartegeld. „Mijn ervaring is dat de meeste Ne derlandse weggebruikers niet weten dat zij bij de rechtbank een eis tot smarte geld kunnen indienen als zij min of meer ernstig lichamelijk letsel hebben opgelopen bij een verkeersongeluk. Mr. Van der Veen heeft in zijn arikel een indrukwekkende reeks vonnissen gepu bliceerd, waarbij uitkeringen tot vijf tigduizend gulden zijn toegewezen. Zo'n eis moeten de slachtoffers zelf indienen, maar als ze die mogelijkheid niet ken nen, gebeurt er niets". „Nu meen ik, dat de politie er niet alleen is om vermanend toe te zien dat de burgers hun wettelijke verplichtin gen nakomen; ik geloof dat het ook tot de taak van de politie behoort om de burgers in bijzondere situaties te wij zen op de wettelijke rechten die zij hebben". Vandaar sinds gisteren het kaartje in Zeist, dat door enkele juristen werd op gesteld. Zijn chef, hoofdinspecteur J. K. ter Voorde, die erg geestdriftig is over dit initiatief, acht het mogelijk dat het kaartje landelijke toepassing zal krij gen: „Het zal besproken worden in de Gewestelijke Politie Verkeerscommissie en daarna waarschijnlijk in de Centrale Politie Verkeerscommissie." ADVERTENTIE STEENWIJK De Steenwijkse poli tie heeft de 25-jarige betonmaker Henk M. uit Blokzijl gearresteerd op verden king van een aantal inbraken. M. zou de afgelopen weken inbraken hebben gepleegd in Steenwijk, Steen- wijkerwold, Vollenhove, Blokzijl, Em- meloord en Espel. Tijdens zijn stroop tochten drong hij ter afwisseling bij mensen de keuken binnen en at hij vrijwel de gehele eetvoorraad op. De man heeft bekend. ADVERTENTIE ROTTERDAM Sportief en artistiek Nederland gaan zich in oktober inzetten voor een nationale actie, die een nieuw hospitaalschip moet opleveren voor het Nederlandsche Roode Kruis. De actie zal een hoogtepunt bereiken op 14 ok tober, wanneer Willem Duys op Neder land I een avondvullend televisiepro gramma presenteert voor de NOS. Het programma wordt uitgezonden vanuit de nieuwe Ahoy' in Rotterdam. Vele topsporters en topartiesten werken er aan mee. Voor de organisatie van de actie, die onder de naam Schip Ahoy' werdt ge lanceerd, is een comité aan het werk onder voorzitterschap van mevrouw H. A. van Riemersdijk-Philips uit Eindho ven. De campagne moet de vijf miljoen gulden opleveren, die de bouw van de nieuwe J. Henry Dunant naar schatting vergt. Mocht er meer geld binnenko men, dan bestaat daarover geen zorg: het schip moet ten slotte ook worden geëxploiteerd. Het hospitaalschip van het Rode Kruis maakt jaarlijks met 2350 chro nisch zieken en invaliden vakantietoch- ten over de Nederlandse binnen-wate- ren. Hoewel de Henry Dunant pas elf jaar oud is maken moderne medische inzichten vervanging noodzakelijk. Volgens de huidige opvattingen moe ten de patiënten zoveel mogelijk in be weging zijn. Dit maakt het wenselijk dat de gasten aan boord overdag in rol stoelen zitten. Daarnaast moet er slaap- ruimte zijn. Op deze dubbele functie is het tegenwoordige schip niet bere kend. De accommodatie voor de vaste be manning en het vrijwillige personeel wordt onvoldoende geacht. Door de toe genomen snelheid van de scheepvaart op de grote rivieren bestaan er boven dien wensen met het oog op de ma noeuvreerbaarheid van het schip. De actie voor een nieuwe Henry Du nant zal vooral steunen op de honderd duizenden sportbeoefenaren in ons land. Vandaar dat de actie als motto meekreeg: „De gezonde sportbeoefenaar voor de zieke medemens". De sportver enigingen zullen van 3 tot 12 oktober op de terreinen, in sporthallen en sportzalen collecteren. Alle sportbonden hebben via de Nederlandse Sport Fede ratie hun steun toegezegd. Op de avond van 14 oktober bereikt de actie een climax. Van 7 tot 8 uur zal in het hele land door sportlieden, ge holpen door de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis huis aan huis wor den gecollecteerd. Na het journaal van acht uur begint de televisie-uitzending, die tot omstreeks middernacht duurt. Hoe het programma zal verlopen, staat nog niet vast. In zeker opzicht zal de uitzending gelijkenis vertonen met de emmeractie voor het Monseigneur Bekkers Fonds en de marathon voor Open het Dorp. Het is de bedoeling dat de Henry Du nant 2 in het voorjaar van 1972 in de vaart komt. DEN HAAG De ministers Beer- nink (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justitie) zullen de Tweede Kamer een nota sturen over de vrijheid van me ningsuiting voor ambtenaren en mili tairen. Zij antwoorden dat op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Roet hof (pvda). De ministers beraden zich ook op de communicatie met de buitenwereld van gedetineerden in gevangenissen en hui zen van bewaring. De vrijheid van me ningsuiting voor gedetineerden wordt opgenomen in de nieuwe regeling voor de rechtspositie van gedetineerden. Hierover zullen de ministers binnen afzienbare tijd een wetsontwerp indie nen. ROTTERDAM De komende winter zal bij ijzel, sneeuw of vorst de werk nemers in de bouwnijverheid niet meer per radio worden meegedeeld, dat zij de volgende dag thuis kunnen blijven in verband met vorstverlet. De aannemer zal in het vervolg zelf per bouwwerk moeten oordelen over al of geen staking van werkzaamheden wegens vorstverlet. Dit maakte de Stichting Verletbe- strijding Bouwnijverheid gisteren be kend. In het verleden werd op basis van weersvoorspellingen van het KNMI per rayon besloten in het gehele rayon vorstverlet af te kondigen. De ervaring heeft echter geleerd, dat deze wijze verre van efficiënt is. In de regel is de aard van de bouwwerken al verschil lend, maar ook de weersgesteldheid per rayon afzonderlijk vertoont verschillen. Het kwam bijvoorbeeld voor, dat in het rayon noord vorstverlet werd afgekon digd, omdat in Groningen en Drente niet kon worden gewerkt. Vaak bleek echter, dat in Friesland wel gewerkt kon worden. Vandaar dat de stichting in overleg met de onderne mers en de risico-bonden besloten heeft tot beoordeling per geval en aanmel ding van al of geen verplichte door- werkdag achteraf. Om het doorwerken te stimuleren is de doorwerktoelage voor de werkgever verlaagd met tien procent. ADVERTENTIE Woensdagmiddag is burgemeester Thomassen van Rotterdam als laatste van een delegatie van zes man uit Vancouver en Seattle in ons land te ruggekeerd. De sportief geklede burgervader werd op de luchthaven afgehaald door zijn echtgenote. DEN HAAG Een honderdtal ka bouters heeft gisteravond bij het voor malige Milva-kamp in Den Haag sym bolisch „Vrijdorp" ten grave gedragen. Voor het hek van het kamp richtten zij twee kruizen op met de opschriften „Vrijdorp" en „Democratie". De kruizen en een doodkistje werden in brand ge stoken. Een aantal Haagse kabouters wil in een maandagavond a.s. in Den Haag te houden volksvergadering voorstellen de Haagse wethouder en loco-burgemeester mr. A. J. Dankelman, die zij in eerste instantie verantwoordelijk stellen voor het besluit om „Vrijdorp" te ontruimen, te vragen af te treden als wethouder. Als hij dat niet doet blijft de moge lijkheid dat de gemeenteraad bij beslui ten als dat over de ontruiming weer ge passeerd wordt en zouden de kabouters zich beter uit de gemeenteraad kunnen terugtrekken, vinden sommige Haagse kabouters. ADVERTENTIE f 5,- 7,50 10,-15,- 20.- 25,- HEERENVEEN De ouders van een twintigtal seholieren in Heerenveen hebben gisteravond in een geëmotio neerde bijeenkomst besloten tot actie over te gaan in een conflict met de gemeente over de vraag op welke school de kinderen moeten zijn inge schreven. Zij zullen hun kinderen van af van daag elke morgen naar de Coehoorn van Scheltingaschool brengen, hoewel de wethouder van onderwijs de leerlin gen naar een andere school had overge plaatst. Mocht men de kinderen op de oude school niet toelaten, dan nemen de ouders hen weer mee naar huis. Aldus is er, menen zij, geen sprake van opzet telijk thuis houden. De ouders hebben ernstige bezwaren gemaakt tegen de school waarnaar de kinderen zijn overgeheveld, daar deze aan de overkant van een drukke en gevaarlijke voorrangsweg ligt. Ook zijn zij verbolgen omdat zij op geen enkele wijze bij de gang van zaken betrokken zijn. De geschiedenis dateert van voor de grote vakantie. De ouders kregen toen het bericht dat hun kinderen het vol gende schooljaar naar een andere school waren overgeplaatst. De ge meente baseerde haar beslissing op grond van een gemeentelijke verorde ning dat B. en W. wanneer het ondeT- wijs dat vordert, voor leerlingen een andere school kunnen aanwijzen. Mo tief voor het besluit was dat een han- denarbeidlokaal in de Coehoorn van Scheltingaschool niet langer als leslo kaal mocht worden gebruikt. Ondanks schriftelijke en mondelinge bezwaren van de ouders bleef het colle ge bij zijn beslissing. UTRECHT Ais in de komende C.A.O. voor het horecabedrijf geen vast loon en een vijfdaagse en 45-urige werkweek met extra betaling van zon- dagsarbeid worden opgenomen, kunnen de werkgevers niet langer rekenen op de medewerking van de Nederlandse Bond van Hotelpersoneel (NBHP) in organen tot algemeen nut van de be drijfstak, zoals bijv. overlegorganen. Deze waarschuwende woorden laat de voorztter van de N.B.H.P., de heer J. Wagener, horen in „Servio" het blad van de A.V.G., de katholieke bond van personeel in agrarische, voedings- en genotsmiddelenbedrijven. Van de N.B.H.P. zijn ongeveer 6.400 horeca-ers lid. Indien de komende CAO-besprekin- gen op deze punten vastlopen over weegt ook de A.V.G., waarvan 2.000 ho reca-ers lid zijn, uit een aantal overleg commissies van de werkgevers te zullen treden.In het uiterste geval denkt deze bond aan een staking, terwijl het niet-afsluiten van een CAO als derde mogelijkheid wordt overwogen. De der de bij deze CAO besprekingen aange sloten bond, de Nederlandse centrale bond van christelijke werknemers in de bedrijven van voedings- en genotsmid delen (380 horeca-ers) zal waarschijn lijk met de andere bonden een lijn trekken. De N.B.H.P.-voorzitter wil in een eerste overgangsperiode nog wel naast het vaste loon het oude systeem van bedieningsgeld dulden. Er zal echter in de CAO moeten worden opgenomen, dat er vast loon moet worden betaald, als alle betrokken werknemers dat wensen. Daarnaast moet aan de op te nemen vaste lonen een minimumkarak ter worden toegekend. Omdat de snel le werkers niet op de slomen behoe ven te wachten. De huidige CAO, die 1 april 1970 is afgelopen, is volgens de heer Wagener van weinig waarde: Een klein groepje minimumleiders in de provincie heeft er nog wel enig houvast aan, maar voor de rest is hij alleen interessant vanwe ge de secondaire arbeidsvoorwaarden. De werkgevers, die de CAO niet aan de werkelijke situatie willen aanpassen, zijn druk bezig hun bedrijfstak de modder in te werken. Zij lopen eenvou dig met oogkleppen voor, omdat ze bang zijn een veer te moeten laten. Het bedieningsgeld is een systeem uit de tijd van de trekschuit, terwijl we thans op de maan landen, aldus de heer Wagener. Hij meent dat het tekort aan arbeidskrachten in de horeca-sector voor een goed deel terug te voeren is op de halstarrige houding van de werk gevers. ADVERTENTIE Een platenbon is altifd raak (5,- 7,50 IO,- 15,- 20,- 25,- PARAMARIBO Op de eerste och tend van hun bezoek aan Suriname hebben prinses Margriet en haar echt genoot gisteren n' krans gelegd in Para monument voor de gevallenen in Para maribo. Na het spelen van het Wilhel mus en het Surinaamse volkslied door een militaire kapel werd een minuut stilte in acht genomen. Er waren ver scheidene civiele en militaire autoritei ten en deputaties aanwezig Vervolgens maakten de bezoekers in het gouverneurshuis kennis met de le den van de hoge colleges van Staat, gevolgd door een bezoek aan de rege ringsgebouwen waar dr. ir. F. H. Essed een uitleg gaf van de ontwikkelings plannen van Suriname. In de middaguren bezichtigden de gasten, vergezeld door de minister van handel en industrie, J. Rens, de meubel industrie Suriname N.V. „Vego". Daarna vergezelde minister Rens zijn gasten naar het volkswoningbouwpro ject Tammenga, waar de minister van Arbeid en Volkshuisvesting, dirs. A. M. Biswamitre, ter begroeting aanwezig was. De middag werd besloten met een bezoek aan de stichting protestants be jaardencentrum, waar de minister van Sociale Zaken A. I. drs. R. H. H. Von- see en het dagelijks bestuur van de stichting de gasten ontvingen. O DEN HAAG Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil binnen af zienbare tyd beginnen met een biolo gisch onderzoek in de Eems-Dollard. Naar de mening van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek is, in tegenstel ling tot de Waddenzee, de Eems-Dol lard niet belangrijk als kraamkamer voor zeevis. Minister Bakker (Verkeer en Water staat) zegt dit in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Wierenga (pvda). De minister bevestigt dat tydens de campagnetyd van de aardappelmeel- industrie het zuurstofgehalte van het water in de Eems kan dalen tot minimumwaarden van ongeveer vijftig procent van de verzadigingswaarde. In dergelijke gevallen kunnen dan de meest gevoelige organismen zich niet handhaven. Die overspannen arbeidsmarkt be hoeft bepaald niet te bestaan. Je moet je bedrijf dan wel aantrekkelijk maken voor je personeel, hun positie moet vergelijkbaar zijn met die in andere bedrijfstakken. Het praatje van de werkgevers dat het werken op zonda onverbrekelijk verbonden is aan het horecabedrijf, wil nog niet zeggen, dat daarvoor niet moet worden betaald", vind de heer Wagener. Zolang de horeca-werkgevers op hun standpunt blijven staan zullen steeds minder jongeren in de horeca-sector gaan werken. Zo voorziet hy. Een vast loon zou hier verandering brengen. De heer Wagener constateert dat een aan tal grote buitenlandse maatschappijen op dit punt vooruitstrevender zijn dan de Nederlandse en hij vindt trouwens dat de Nederlandse horeca-ondernemer op meer gebieden niet voorop loopt. AMSTERDAM De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond als laatste agendapunt van een vergadering die tot ver na middernacht duurde ge debatteerd over het bezoek van presi dent Suharto aan de hoofdstad. De fracties van de CPN en de PSP en kabouter Roel van Duyn verzetten zich fel tegen dit bezoek en in het bijzonder tegen de kranslegging bij het nationaal monument. De PSP kwam met een motie waarin werd betoogd dat het bezoek van Su harto niet in overeenstemming is met de vrijheidslievende tradities van Am sterdam. De motie werd met 29 tegen 5 stem men verworpen de fracties van de PvdA, KVP VVD, AR/CHA en de Boe renpartij stelden zich op het standpunt dat de hoofdstad haar representatieve plichten heeft te vervullen Aanleiding tot het debat was een brief van het comité „Suharto onge wenst" waarin er bij de raad op werd aangedrongen geen medewerking te verlenen aan het bezoek van de Indo nesische president. In de brief schreef het comité van mening te zijn dat een officiële ontvangst van Suharto in Am sterdam op flagrante wijze indruist te gen de antifascistische tradities in de hoofdstad. DEN HAAG De 26-jarige gedeti neerde P. G. B. uit Den Bosch is woens dagmiddag uit het huis van bewaring in Scheveningen ontsnapt, maar na een opsporingsactie een half uur na zijn vermissing op een dakje van het ge vangeniscomplex aan de Pompstations- weg gevonden en ingesloten. De man, die tot februari een straf wegens inbraak moet uitzitten, was tij dens werkzaamheden in een stookkelder in de gevangenis via een ladder door een kelderluik geklommen en vandaar op het dakje. Hij had daar willen wach ten tot het donker werd en dan ongezien willen verdwijnen. ADVERTENTIE Appel- 69,

De Vallei | 1970 | | pagina 7