Brandt en Breznjef spraken uitvoerig Maatregelen tegen cholera-epidemie senaat achter safeguard Twee doden in Ulster 1.59 Tupamaros Religieuze jukebox Over de grenzen Ook droogte in India Palestijnen in Athene vrijgelaten LINDA KASABIAN STAL OOK f 18.000 Kloosters op Atlios-berg bedreigd door Ijosbrand Kosygin en Nixon naar v.n. Gestolen kunst terug Staking tegen de verplichte pil Colomlx) kreeg vertrouwen Record-begroting Zuid-Afrika AARDBEIEN CONFITURE PAKISTAN GEBROKEN STAP NIEUW BEGIN NOG EENS TEKST Giulietta Massina beroofd van 1.65 tijdelijk voor ONDERTEKENING IN KREMLIN SFEERVOLLE PLECHTIGHEID BONN Tijdens een luisterrijke plechtigheid in het Kremlin in Moskou heeft Bondskanselier Brandt gisteren het verdrag tussen de Brondrepubliek en de Sovjet-Unie ondertekend. Tevens voerde Brandt langdurige besprekingen met de Russische premier Ko- sygin en partijsecretaris Breznjef. Het was de eerste keer sinds vijftien jaar dat een Westduitse regeringsleider de Russische leiders ontmoette, sinds wjjlen Konrad Audenauer in 1955 Boelganin en Kroestsjef bezocht toen hij in Moskou diplomatieke betrekkingen aanknoopte tus sen de Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie. GENÈVE Verscheidene landen hebben maatregelen getroffen om te voorkomen, dat ze met cholera besmette reizigers binnen de grenzen krijgen. Griekenland onderwerpt alle reizigers uit Rusland aan een strenge medische con trole na de berichten over cholera in Oost-Europa. De maatregelen hebben voornamelijk betrekking op zeelieden die van havens aan de Zwarte Zee Griekenland binnen komen. Volgens niet bevestigde berichten zou er ook in Roemenië een cholera-epide mie zijn uitgebroken. Een Roemeens lijnvliegtuig dat een groep Griekse at leten naar Boekarest zou vliegen voor de Balkan-kampioenschappen ver scheen niet in Athene. De vlucht zou met hetoog op de epidemie zijn afge last. De Roemeense minister voor de Volksgezondheid, Enachescu, heeft meegedeeld dat er in zijn land geen cholera is uitgebroken, aldus meldt het Roemeense staatspersbureau Agerpress Maar de reden van 't afgelasten van de vlucht is niet meegedeeld. In de Zuidkoreaanse havenstad Poesan zijn vier mensen aan cholera overleden. Ze behoorden tot een groep van 66 Zuidkoreanen die wegens cholera wor den verpleegd. Met het oog op deze sterfgevallen stelde de Japanse regering strenge me dische veiligheidsmaatregelen in om uitbreiding van de ziekte naar Japan te voorkomen. Volgens 'n krant in Beiroet (Libanon) ls er in Syrië eveneens cholera uitge broken. Een dorp in de nabijheid van de stad Hama zou tot quarantainege- bied zijn verklaard. Men is in Sprië, volgens de krant, begonnen met een inentingscampagne. Egypte heeft inmiddels de (WHO) la ten weten, dat er zich in dit land geen cholera voordoet. Er brak in Egypte en kele dagen geleden een besmettelijke ziekte uit, maar het betrof geen chole ra. Gedurende de afgelopen twee weken zijn er in West-Pakistan in gebieden die zwaar door overstromingen waren getroffen bijna 100 mensen aan de cho lera overleden. Het betreft hier de districten Narid- poer en Koesjtia, waar door het water zo'n chaos is ontstaan dat nog niet precies kan worden nagegaan hoeveel mensen er zijn omgekomen in de diver se plaatsjes. De doorlaatpost in Medyka, nabij Rzeszof in het zuidoosten van Polen, aan de grens met de Oekraine, is in verband met de cholera in het zuiden van de Sovjet-Unie tot nader order SALONIKI Door een grote bos brand in Griekenland worden op het ogenblik drie oude kloosters, behorende tot de kloostergemeenschap op de berg Athos, bedreigd. Deze kloosters zijn meer dan 100 jaar oud en een groot aantal monni ken, militairen en leden van het pu bliek is thans vertwijfeld bezig te trachten het gevaar te bezweren. Men heeft tijdens de relikwieën uit de kloosters, die van Vatopedion, Zo- grafoe en Konstamonutoe, in veiligheid kunnen brengen. In het gebied waar de brand woedt heeft het lang niet geregend. De brand is onstuimig en volgens be paalde berichten dringt het vuur als maar op. voor alle verkeer gesloten. Dit is woensdag meegedeeld door het Poolse ministerie van Binnenlandse Zaken. Alle motorrijtuigen voor de Balkan- landen moeten via Tsjecho-Slowakijë reizen in plaats van door de Sovjet- Unie. Maandag had het Poolse ministe rie van Volksgezondheid alle reizen naar het zuiden van de Sovjet-Unie al verboden. Reizigers naar of uit Egypte Turkijë, Perzië en Irak moeten zich ste gen cholera laten inenten. CALCUTTA Terwijl het noorden van de staat Bihar in India geteisterd wordt door overstromingen na zware moessonregens, zijn in het zuiden van de staat meer dan 2,5 miljoen mensen door droogte getroffen. Juist het droge gebied geldt volgens de autoriteiten als de rijstschuur van Bihar. Houdt de droogte nog 10 dagen aan, dan moet een ramp voor de staat worden gevreesd. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft met krappe meerderheid pogingen verworpen de door president Nixon gewenste uitbreiding van het Safeguard (anti-raket) stelsel een halt toe te roepen. De uitslag van de stem ming was 52-47. Nixon heeft verklaard dat uitbreiding van het Safeguard-stelsel een onmisba re bescherming biedt tegen de zich uit breidende Russische raket-macht. Nixon heeft er ook op gewezen dat een sterker Safeguard-stelsel, een goe de onderhandelingspositie oplevert voor de Amerikanen bij de Salt bespreking met de Sovjet-Unie. Eerder had de Senaat reeds een voor stel van senator Harold Hughes met 62 tegen 33 stemmen verworpen, dat beoogde alleen gelden beschikbaar te stellen voor bestudering van een Safe guard-stelsel. Maar niet voor uitbrei ding en afbouw van het stelsel. NEW YORK President Nixon en premier Kosygin behoren tot de staats hoofden en regeringsleiders van ver scheidene landen die hebben toegezegd in de tweede helft van oktober de 25st« algemene vergadering der V.N. te zullen bijzonen. Dit werd woensdag door een VN-woordvoerder bekendgemaakt. Van andere zijde is vernomen, dat de meeste leiders uit de communistische wereld, onder wie premier Cyrankiewicz van Polen en president Ceausescoe van Roemenië, alsmede president Tito van Zuid-Slavië, eveneens naar New York zullen komen. Ook premier Heath van Engeland heeft zijn voornemen kenbaar gemaakt de opening van de zitting te zullen bijwonen. Bij de VN wordt thans druk gespecu leerd over de mogelijkheid van een topgesprek van de grote vier in okto ber. A De Westduitse bondskanselier WiU ly Brandt en de Russische premier Alexei Kosygin in de Russische hoofd stad tijdens de ondertekening van het verdrag tussen beide landen. ATHENE De Griekse autoriteiten hebben woensdag te middernacht de zeven Palestijnen die in Athene gevan gen zaten wegens acties tegen de Israë lische maatschappij El Al, overgedra gen aan vertegenwoordigers van het in ternationale Rode Kruis. De Griekse overheid voldeed hiermee aan een af spraak, welke haar onlangs was afge dwongen door enige Palestijnen, die zich van een lijnvliegtuig van de Olym pic Airways hadden meester gemaakt en de inzittenden met de dood bedreig den. De vrijgelaten Palestijnen, waren in Athene veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van 2 tot 18 jaar. Maandag werden zij begenadigd om te kunnen worden vrijgelaten. PARIJS Zeventien gestolen schil derijen van grote waarde, waaronder een Chagall en enkele Picasso's, zijn door de Parijse politie teruggevonden. Zij waren op 27 juli gestolen uit de flat van de directeur van een Parijse han delsonderneming, Leon Hanoka. Een Bulgaarse zeekapitein, Ludmil Paouloff (39), die in Frankrijk politiek asiel genoot, is als vermoedelijke dief gearresteerd. Dat gebeurde op het ogenblik, dat hij met de schilderijen onder de arm een verdacht huis wilde binnengaan. Hij beweerde de schilde rijen op de vlooienmarkt te hebben ge kocht. Het staat echter vast, dat hij twee andere inbraken en een gewapende roofoverval heeft gepleegd. Hoewel hij blijft ontkennen, heeft hij zich volgens de politie verraden door de identiteits kaarten, die hij bij zijn inbraak en bij de roofoverval in handen kreeg, zorg vuldig te bewaren. WALSALL (Engeland) De plannen van een handschoenenfabriek te Wal sall, om alle 50 vrouwelijke personeels leden te verplichten de pil in te nemen, blijken slecht opgenomen te worden. Vandaag hebben zij het werk neerge legd. De vrouwelijke personeelsleden had den al eerder de voorschriften van de directie zonder meer van de hand ge wezen, omdat zij deze als een inmen ging in hun privéleven beschouwden. De staking van 24 uur is echter be doeld om te protesteren tegen het feit dat de fabriek zoveel fanfare over het plan heeft gemaakt zonder de dames zelf te consulteren. De directrice mevr. Edna Kirby. had het voornemen om de vrouwen tijdens de lunchpauze gratis adviezen voor ge- boortenregeling en pillen te verstrek ken. ROME Het nieuwe kabinet van premier Emilio Colombo heeft de eerste parlementaire vuurproef doorstaan, die eindigde met een motie van vertrouwen door de Kamer van afgevaardigden. De uitslag was: 348 voor en 231 tegen. Met 290 voor had men het reeds ge haald. De tegenstemmers waren de commu nisten en de daarmee samenwerkende partij der proletarisch-socialiSten en de liberalen (dat zijn conservatieven) neo-fascisten en monarchisten. De historische dag begon om tien uur. Op dat tijdstip legde Brandt een krans van witte anjers bij het gedenk teken van de Onbekende soldaat in de Alexandertuin van het Kremlin. Daarna sprak hy twee uur lang met premier Kosygin vooral over econo mische samenwerking tussei. de Bonds republiek en de Sovjet-Unie. De Russi sche premier verzekerde: „Mijnheer de Bondskanselier wij vertrouwen U". Om drie uur in de middag betraden de beide gezelschappen de schitterende Katharinazaal van het Kremlin. Reeds de keuze van deze entourage, waar ook het Pact van Warschau is ondertekend, onderstreept het belang dat de Russen aan deze overeenkomst hechten. Onver wacht was ook partijleider Breznjef verschenen. Over het strakke gezicht van Brandt, die zichtbaar onder de indruk was van het historische ogenblik, speelde nu en dan een snelle glimlach. Toen brak de spanning. Brandt lachte stralend. Kosygin drukte hem hartelijk en zeer langdurig de hand. Zelfs de norse Breznjef lachte goedig naar alle kanten en klopte de West duitse minister van Buitenlandse Za ken, Scheel, amicaal op de arm. Bijna feestelijk eindigde de ceremonie, die maar tien minuten heeft geduurd. 's Middags sprak Brandt ruim twee uur met Breznjef. 's Avonds volgde een groots banket in de beroemde Graniet- zaal van het Kremlin. Intussen werd vanuit Moskou via radio en televisie een toespraak van Brandt tot het Duit se volk uitgezonden. Brandt zei kort samengevat, „Beste me de-burgers, dit ogenblik geeft, al moe ten we nuchter blijven, reden tot nieu we hoop. Het betekent een beslissende stap naar een betere verstandhouding met onze buren in het oosten, na de cata strofe van het verleden. Dit verdrag is in het belang van Duitsland. Wij ver liezen niets, dat al niet lang verspeeld was. Donderdag 13 aug. bestaat de Muur in Berlijn negen jaar. Nu is er eindelijk 'n aanknopingspunt zodat niet langer mensen in het prikkeldraad moeten sterven. Europa houdt niet op aan de Elbe of aan de Oder, ook Rusland hoort er onverbrekelijk bij. Wij slaan een nieuwe bladzijde in de historie om". en handhaving van de wereldvrede ge noemd. Artikel twee bepaalt, dat men jegens elkaar geen geweld zal gebruiken, noch daarmee zal dreigen. In artikel drie verplichten de twee landen zich het grondgebied van alle Europese staten te eerbiedigen binnen de nu geldende grenzen. Zij verklaren ook geen aanspraken op gebied van an dere landen te hebben of ooit te zullen laten gelden. De Oder-Neisse-Lijn (de westelijke grens van Polen) en de grens tussen Oost- en West-Duitsland worden als vaststaand beschouwd. In artikel vier wordt vastgesteld dat de vroeger gesloten twee- en meerzijdi ge verdragen door het nieuwe verdrag niet worden aangetast. Het vijfde en laatste artikel regelt de procedure van de ratificatie en het in werking treden van het verdrag.- De ondertekening van het verdrag werd rechtstreeks uitgezonden, o.a. door de Russische en de Oostduitse televisie. In Bonn heeft de oppositie gereageerd op de ondertekening met bedenkingen en deels zelfs met scherpe kritiek. Brandt voorstel om een Westelijke topconferentie te houden is intussen in Washington en Parijs koel ontvangen. De uitwisseling van de ratificatie oorkonden zal te zijner tijd geschieden in de Westduitse hoofdstad Bonn, zo is overeengekomen. BELFAST Woensdagochtend is in een ziekenhuis in Belfast de 26-jarige politieman Robert Millar gestorven, die dinsdag bij een aanslag met springstof werd gewond. Zijn maat, de 23-jarige Samuel Donaldson, is al eerder overleden. De springlading ontplofte, toen de mannen het portier openden van een auto, waarin zij was aangebracht. In Londonderry is het woensdag op nieuw tot hevige botsingen gekomen tussen Noordierse katholieken en het Britse leger terwijl de protestanten het verbod van marsen en optochten aan hun laars lapten en ten getale van 5000 door de stad trokken. Ongeveer 200 katholieken probeerden de afzetting van de Bogside te door breken en uit te vallen naar de pro- testanse wijken van de stad. Zij stuitten echter op een brede afzetting van zwaar bewapende militairen. De soldaten werden gekogeld met een regen van stenen, flessen en andere projectielen, maar weken niet. Het leger heeft verklaard dat het de si tuatie dinsdagmiddag in de hand had. Van arrestaties of gewonden is geen melding gemaakt. De onlusten braken uit nadat de me nigte van 5000 protestanten, ter her denking van de overwinning nu on geveer 3 eeuwen geleden op de ka tholieken door de stad trokken, on danks het verbod van de regering en leuzen schreeuwden als „geen papen dom" en „geen overgave." In Bogside probeerden priesters de woelige menigte te bewegen de aan vallen op de militairen te staken en naar huis te gaan. Dr. Connor Cruise O'Brien, een oud diplomaat van de Verenigde Naties, is door de menigte op de protestantse bijeenkomst in elkaar geslagen. Hij moest in een ziekenhuis worden be handeld maar kon daarna weer naar huis. De 53-jarige katholieke diplomaat heeft voor de Labour partij zitting in het parlement van de Ierse republiek. Hij wilde als waarnemer de rally bijwo nen. „O'Brien werd volgens ooggetui gen neergeslagen door een groep „leerjongens". Teruggekeerd in zijn hotel weigerde hij commentaar. In Bonn bestempelden de regeringspar tijen de overeenkomst als een „nieuw begin van de betrekkingen met de Sov jet-unie". De fractieleider van de christen democratische oppositie, Barzel: „Wij moeten ons niet laten meeslepen door fraaie woorden, terwijl tegelijkertijd de grensversperringen dwars door Duits land blijven bestaan". Franz-Josef Strauss, de voorzitter van de Beierse christendemocraten, die ook in de oppositie zijn: „Dit verdrag bevestigt het Russische imperium en maakt alleen veranderingen ten gunste van Rusland en West-Europa mogelijk De economische samenwerking moet de Russen helpen om Amerika voorbij te streven in de bewapeningswedloop". De Bond der uit het Oosten verdre venen: „De regering heeft geen recht om de demarcatielijn met Oost-Duits- land en de Berlijnse Muur te betitelen als „grenzen". LOS ANGELES De advocaat van Charles Manson heeft woensdag zijn kruisverhoor van de kroongetuige in het proces-Tate, na acht dagen beëin digd. Linda Kasabian verklaarde op de laatste dag van het verhoor, dat zij 5000 dollar (f 18.000) had gestolen voor dat zy zich aansloot bij de clan van Manson. De advocaat van Manson, Irving Ka- narek, besloot zijn kruisverhoor woens dagmiddag, kort nadat Linda Kasabian geklaagd had dat zij volledig uitgeput was. Linda Kasabian, die nu reeds dertien dagen in de getuigebank heeft gezeten. Voor Brandt vanochtend terugvloog naar Bonn had hij nog een tweede ge sprek met Kosygin. .Volgende maand reizen de Westduit se ministers Schiller (Economische za ken) en Leussink (Wetenschap) naar Moskou, om de economische en culture le samenwerking op gang te brengen. Officieel van kracht wordt het ver drag pas na de ratificatie (parlementai re goedkeu ring) en de uitwisseling van de ratificatie-oorkonden. Met dit laatste wil de Bondsregering wachten totdat het vier-mogendhedengesprek over Berlijn heeft geleid tot bevredigende waarborgen voor de vrijheid van West-Berlijn. Bonn en Washington verwachten dat de Russen daartoe nu bereid zullen zijn. Voorzichtig uitte zich de burgemeester van West-Berlijn, Klaus Schütz: „Ik verwacht wel verbeteringen, maar geloof niet aan een belangrijke vergro ting van onze speelruimte". De Britse premier, Heath, heeft in middels geantwoord op Brandt voorstel voor een Westelijke topconferentie. Naar verluidt zou Heath instemmen met het plan Washington daarentegen blijft gereserveerd en wil het voorstel eerst bestuderen. De Franse president Pompidou dis tantieerde zich sterker: „Confereren is goed, maar dan moet men elkaar iets te zeggen hebben". Het verdrag, dat men in Bonn ziet als uitgangspunt voor de ontwikkeling van goede betrekkingen tussen de Bondsre publiek en de Sovjet-Unie, bestaat uit een voorwoord en vijf artikelen. In het voorwoord is de „Duitse optie" neerge legd de aanspraak van Bonn op een heid van Duitsland. In artikel een wordt het gemeen schappelijke streven naar ontspanning verdwijnen. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse minister van Financiën, dr. Nicolaas Diederichs, heeft woensdag een record begroting ingediend, waarin enige klei ne belastingconcessies worden gedaan, maar tevens voorkomen wordt dat door deze begroting de kansen op inflatie toenemen, waardoor de economie van het land, die nauwelijks in evenwicht is, zou kunnen worden ontwricht. Ge lijktijdig zei de minister in het parle ment dat de belasting op bepaalde au to's en de omzetbelasting op met name omschreven artikelen zal worden ver hoogd. Bij de indiening van zijn op de be strijding van de inflatie gerichte begro ting zei Diederichs, dat er geen verrei kende belastingconcessies verwacht kunnen worden, gedeeltelijk doordat de economische en fiscale overwegingen het gevaarlijk maken bij de huidige omstandigheden een belangrijke belas tingverlaging in te voeren. De minister legde een recordbegro ting voor van 2.648 miljoen rand, 238,4 miljoen rand meer dan bij de vo rige begroting. Financiële waarnemers in Kaapstad noemen de begroting zeer zorgvuldig berekend, ten einde meer stabiliteit te brengen in de onzekere economische toestand van het land en meer vertrou wen te wekken bij industrieën die voor de export produceren. Een andere maatregel tegen de infla tie is het opleggen van omzetbelasting op een groot aantal luxe artikelen die varieert van 10 tot 25 procent. De hui dige omzetbelasting van 5 procent op auto's zal worden verhoogd tot 10 pro cent voor die auto's die bij verkoop aan het publiek 3.000 rand of meer kosten.- ROME Twee jonge gauwdieven op een scooter hebben gisteren op straat de handtas weggegrist van de vermaar de actrice Giulietta Masina, toen deze zich in de tas een smaragd had bevon- vrienden bevond. De regisseur Federico Fellini, de man van Giulietta, vertelde naderhand dat zich in de tas een emerald had bevon den die zeer veel waard is. De twee dieven konden meteen ver dwijnen in het drukke verkeer. De kostbare steen was gezet in een ring die Giulietta1 tien jaar geleden van haar man had gekregen. Roverijen van deze aard komen in Rome veel voor. Als regel rijden de dieven rond op gestolen scooters, die zij naderhand weer ergens achterlaten. Als zij een vrouw zien met een tas die er veelbelovend uitziet, dan rijden zij snel langs, graaien het ding weg en nieuwe moet nog het kruisverhoor van de vier de van de vier verdedigers in het pro ces ondergaan. Tijdens het verhoor deelde Linda Ka sabian mee dat de 5000 dollar, die zij had gestolen, toebehoorde aan een vriend, Charles Melton, met wie zij en haar man in juli 1969 samenwoonden in de bergruimte van een vrachtwagen. De getuige zei dat zij van mening was, dat het geld, dat Melton had geërfd, „iedereen toebehoorde", waarmee zij doelde op haar man, Melton en zicht- zelf. „Hebt u Manson niet gevraagd om u in de heuvels te verbergen, omdat u bang was voor de toorn van Melton en uw man"?, zo vroeg Kanarek in zijn verhoor. Zij zei dat zij van mening was, dat het geld „van ons allemaal was", en dat zij zich niet kon herinneren of zij Man son gevraagd had haar te verbergen. Toen Kanarek haar opnieuw vroeg of zij verborgen wilde worden, zei ze: „Ik denk het wel". Linda Kasabian zei dat ze het geld aan Leslie van Houten of aan Charles „Tex" Watson had gegeven. Leslie van Houten staat in het moord-proces te recht, terwijl Watson zich teweer stelt tegen zijn uitlevering door Texas. De advocaat van Linda Kasabian vertelde aan de pers, dat zij na haar vrijlating uit de cel, waar zij na de bedreigingen tegen haar leven werd be waakt, in een hotel zou gaan wonen. Als zij haar getuige verklaringen heeft afgelegd, wil zij haar naam laten veranderen, zodat zij en haar kinderen een nieuw leven kunnen beginnen. DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 l~)e dezer dagen door de Uruguayse politie gearresteerde leider van de linkse verzetsbeweging Tapamaros, de 45-jarige Raul Sendie, is in zyn krin gen een bykans legendarische figuur. Sendie werd met een stuk of tien ande ren, die ook tot de Tupamaros zouden behoren, gegrepen. Onder zyn leiding is de Tupamaros uit gegroeid tot een van de doeltref fendst functionerende verzetsgroepen in heel Zuid-Amerika. Sendie, die men al zes jaar zocht en die steeds de dans had weten te ontsprin gen, zou zich by zyn arrestatie heb ben verklaard tot krijgsgevangene, die niets anders wilde meedelen dan zijn naam. A Is jongeman sloot Sendie zich aan b|j de .nieuwe socialistische beweging', die door de regering tot illegaal was verklaard. Na enige jaren vestigde hij zich in de stad Bella Union in het noord-westen van het maar twee en een half mil joen inwoners tellende Uruguay en daar begon Sendie, die rechten had gestudeerd, zich op te werpen als raadgever voor de plaatselijke bond van arbeiders op de suikerrietplanta- ges. Hij leidde onder meer een aantal „hon- germarsen" van die mensen naar de hoofdstad Montevideo. In het verboden blad „Epoca" publi ceerde Sendie een „handboek voor ac tie" en schreef daarin ook dat de guerrillastrijd de enige wijze was om een einde te maken aan de macht structuur en om wat hij beschouwde als een onjuiste sociale orde te ver nietigen. Tn 1963 werd Sendie van een man van de theorie een man van de daad, en in dat jaar werd hij door de politie genoemd als medeplichtige in een be wapende overval op een jachtclub in Colonia, in het zuiden van het land. De politie is van mening dat de Tupa maros ontstaan was onder de socialis tische organisatoren van de arbeiders in de suikerfabrieken in het noord oosten, die later hun activiteiten ver plaatsten naar de hoofdstad, die een miljoen inwoners heeft. Sendie werd voortdurend door de politie achterna gezeten, maar dook herhaal delijk onder en bleef op vrye voeten. Eens werd hy door de Argentijnse poli tie gegrepen toen hy de Argentijnse stad Monte Caseros bezocht, die juist over de grens lag, bij Bella Union. Hij kon evenwel ontvluchten. TTe politie is van oordeel dat Sendie behoorde tot de groep van de Tupa maros, die een aantal overvallen heeft gepleegd op banken en handelshuizen, en die ook de geruchtmakende over val had uitgevoerd op de speelzaal van het luxe casino in de badplaats Punta del Este, in het begin van 1969. De socialistische party in Uruguay, waaruit veel vrienden van Sendie en diens aanhangers zjjn voortgekomen, was door de autoriteiten verboden wegens de uitgesproken sympathie voor de Cubaan Castro. Een aantal leden der regering heeft al eens voorgesteld om de socialistische partjj wettelyk toe te staan, omdat dit zou kunnen hydragen tot het ver minderen van de tegen de regering gerichte terreurcampagne. Het is hier, zoals zo vaak, een menge ling van zeer gerechtvaardigde eisen voor een sociaal rechtvaardig beleid en een gangster-ideologie. Vaak is die gangstermethode opgedron gen door het illegaal verklaren van fatsoenlyke bewegingen. In de ille gale groepen dringen dan gemakkelyk de die-hards, de durvers die soms ook a-sociaal zyn, naar voren. Ook in Uruguay zijn, als in vele Zuid- amerikaanse landen de leidende klas sen en grootgrondbezitters, soms van ieder sociaal gevoel gespeend. Maar dat kan nooit een rechtvaardi ging vormen van moorden op on schuldige gyzelaars. Sinds enkele weken kan men in de St. Jean de Béguinagekerk te Brussel voor 5 B.frs drie religieuze plaatjes kiezen uit het repertoire van de al daar opgestelde jukebox om bij de muzikale klanken gemakkelijker tot gebed te komen. De selectie bevat o.a. werken van Bach, Albinoni, Père Duval, de Edwin Hawkin Singers en Byzantijnse gezangen.

De Vallei | 1970 | | pagina 9