OosterhofDuyker en Tabak m Geen stayers in Rotterdam Zware bewaking familie Moore Zubeldia, coach Estudiantes: Feijenoord moeilijke en harde ploeg Ook Soeters uit de strijd li theo laseroms theo van duivenbode henk wery spelen al hun wedstrijden op w& BEDROGEN Erik de Vlaeminck naar de winst LEICESTER Er moest een dokter aan te pas komen om Popke Oosterhof opbeurend toe te spreken, nadat het Nederland se kwartet achter de ongedachte wereldkampioen Rusland en de al even verrassende Tsjechen brons had gepakt in de ploegen tijdrit. NIET GERING GEWOON BETER IDEEËN OPGEWEKT ZELFVERZEKERD SLECHT NOG SLECHTER NIET GENOEG PROBEREN DAMES VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 Sb sn ort NEDERLAND IN PLOEGEN TIJDRIT NAAR BRONS v.v.y.v.v.v.v.v.;.; LEICESTER Het verloop van de finale der profstayers op woensdagavond in Leicester heeft manager Charles Ruys doen besluiten geen enkele wedstrijd voor deze categorie te organiseren in het Rotterdamse sportpaleis, dat in januari open gaat. Hij sluit daarmee de prof-staers uit voor de twaalf wedstrijdavonden, die nog in het komende winterseizoen wor den verreden. Deze beslissing geldt ook voor de drie evenementen die hij voor bereidt voor de demontabele baan in Groningen. Charles Ruys, verontwaardigd door de finale in Leicester, waar de West duitser Ehrenfried Rudolph (36) onge hinderd naar een regenboogtrui kon rijden, zegt: „Om te beginnen werd ik woedend op Piet de Wit, die mij plech tig had beloofd te knokken voor zijn kans. Hij heeft dat geen moment ge daan en daarom heeft hij mij ronduit bedrogen. Nu moet hij het zelf maar uitzoeken, want bij mij komt hij er niet meer in. Hij is toch zo slim? Hij kan LONDEN Bobby Moore, de aan voerder van de Engelse voetbalploeg, zijn vrouw Tina en hun twee kinderen Roberta en Dean worden al vier dagen zwaar bewaakt door de politie. Reden de (anonieme) bedreiging om de vrouw van Moore te ontvoeren. De onbekende briefschijver deelde mee, dat indien Moore geen losgeld be taald, zijn vrouw zal worden vermoord en dat haar lijk in de Theems zal wor den geworpen. Lukt het niet mevrouw Moore te doden, dan staan de twee kin deren op de nominatie. Moore ging gisteren met twee re chercheurs in zijn auto naar de training van zijn club. Westham United. Hij zei: „Voor mijn familie is het het ergste. Ik voel me best, hoewel zoiets natuurlijk een enorme spanning opwekt'*. LUXEMBURG De Belg Eric Vlae minck is winnaar geworden van de wegwedstrijd Parijs-Luxemburg. De laatste etappe werd gewonnen door de Italiaan Basso. Wagtmans werd vierde, Benjamins was met een tiende plaats de beste Nederlander in het algemeen klassement op vier minuten achter de winnaar. toch zo goed geld verdienen door ande ren te helpen? Hetzelfde geldt voor gangmaker Ber- tus de Graaf, die zijn stayer Jaap Oud- kerk alleen maar de vernieling in reed om een persoonlijke ruzie met gangma ker Meukeman (leidsman van Ver- schueren, die tweede werd) uit te vech ten. Als De Graaf normaal had gere den, dan zou Oudkerk naar mijn stelli ge overtuiging wereldkampioen zijn ge worden. Die hele ontwikkeling is erg triest voor gangmaker Bruno Walrave, die zich formidabel heeft ingezet voor Ru dolph. Ik kan hem niets verwijten, maar ook hij is nu het slachtoffer ge worden, omdat ik geen enkele wed strijd voor profstayers op het program ma zal zetten. Daarvoor ben ik te gek op de wieler sport en bovendien gaat het om wed strijden in een prachtig sportpaleis, dat zeventig miljoen gulden heeft gekost. Zoiets laat ik niet bederven door een stelletje lieden, die niet te vertrouwen zijn". A Tina Moore, met haar kinderen. Op de achtergrond een van de re chercheurs die voor de veiligheid van de -familie Moore zorgdragen. Dokter Rozijn, de onstuimige actieve nieuwe arts van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie, realiseerde zich dat er sprake was van de wel vaker gesignaleerde uitputting na een giganti sche krachtsexplosie. Oosterhof wist het ook en sprak gela ten: „Ik heb overal pijn. Het is natuur lijk een verschrikkelijke opgave om honderd kilometer achter elkaar alles te geven". Als typische souplesserijder had hij bovendien moeten kampen met een versnelling, die hij niet gewend is rond te draaien. En daarom vertoonde hij het meest nadrukkelijk de sporen van de harde strijd in de stormachtige wind. Dertien seconden slechts waren de Oranjerijders Fedor den Hertog, Popke Oosterhof, Adri Duyker en Tino Tabak achtergebleven op de Tsjechen en slechts 41 seconden waren de Russen sneller gebleken. De prestatie, waar voor zes weken intensief was gewerkt, was niet gering. Maa toch bleek Tino Tabak en hij alleen durfde het te zeggen nuchter genoeg om nog nahijgend van gelever de inspanningen te onthullen dat van tevredenheid bij hem geen sprake kon zijn. „Je moet er toch altijd vanuit blij ven gaan dat alleen de eerste plaats telt. Wanneer je die niet bereikt, heb je niet gefaald, maar dan heb je toch niet bereikt wat je wilde". Erg veel viel er verder niet te zeggen, want de Nederlanders hadden in hun eenzame gevecht tegen de tijd letterlijk alles gegeven. Adri Duyker, de kracht patser oordeelde na terugkeer uit de strijd: „Fedor den Hertog heeft wel het beste gereden. Van begin tot eind kon hij op volle snelheid koersen". ADVERTENTIE ..p® Het was een eerlijk oordeel, waaraan wegcoach Joop Middelink zich om voorstelbare redenen niet waagde. „Ze waren allemaal even sterk", wilde hij slechts zeggen over de daden van zijn renners. Den Hertog, die zijn metgezellen als captain bij voortduring had aange spoord tot nog fellere strijd, toonde zich na de race niet bereid tot enige analyse: „Je moet het nuchter bekij ken; die andere twee ploegen waren blijkbaar gewoon beter". Vast stond in elk geval dat de Russi sche winnaars lardy, Sokolof, Mihailof en Sjoecof gekozen hadden voor een iets zwaarder verzet. Onbewijsbaar is, dat de Nederlanders bij een zelfde keu ze sneller over het parcours waren ge raasd, maar enigszins vreemd klonk in dit verband toch wel de opmerking van Middelink: „Op de stukken waar wij wind mee hadden, schijnen wij juist wat seconden te hebben verspeeld". Hij achtte het verschil in versnelling van geen enkel belang, maar ook dat was een stelling die moeilijk te bewijzen valt. Hoewel het even onzinnig als onver diend zou zijn om ook maar iets af te dingen op de prestatie van de vier Ne derlandse tijdrijders, kan men zich af vragen of geregelde bestudering van traniningsmethoden in andere landen niet uiterst nuttig zou zijn. Joop Middelink, een druk bezet en hard werkende wegcoach, had tevoren de Italianen vierde op 2,5 minuut en Polen zesde op 3 min. en 7 sec. getipt als de grote favorieten. De wijze van voorbereiding kende hij echter evenmin als die van de Oosteuropese landen, die nu genadeloos toesloegen. Diepgaande kennis van dit soort za ken hoeft niet vanzelfsprekend tot gro tere successen te leiden, doch kan wel degelijk frisse ideeën voor een even tueel nieuwe aanpak tot gevolg hebben. In elk geval: de Russische rijders, die zich bevinden in een positie die in Ne derland niet haalbaar is, trainden zes maanden gezamenlijk om in Leicester hun slag te kunnen slaan. Zij hadden daarbij het geluk dat zij na de als elfde geëindigde, niet indrukwekkende Noren van start konden gaan. Zij achterhaal den deze twee minuten eerder vertrok ken equipe, hetgeen een extra stimu lans moet hebben betkend. Dat de Nederlanders niettemin brons veroverden en hun achterstand tot slechts 41 seconden beperkt hielden, betekende een grootse prestatie, die ver uitstak boven bijvoorbeeld die der eveneens zorgvuldig voorbereide De nen. Zij voelden zich geëindigd als ze vende de grootste verliezers, omdat zij een reputatie hadden op te houden. Hansen, hun captain die in 1966 de we reldtitel op dit onderdeel mee hielp veroveren en met andere ploegmakkers in 1967 en 1969 zilver verzamelde, haakte na zeventig kilometer af. „Een zware griep heeft mijn conditie zo sterk aangetast, dat ik niet meer vooruit kon komen", stelde hij bedroefd vast. En Mogens Pedersen, coach der De nen, vond: ,.Ik heb nogal wat kritiek gehad omdat ik te weinig jonge talen ten een kans gaf. Ik zie nu in dat ik op de verkeerde weg was". Opgewekt kon Joop Middelink zijn, omdat hij en zijn rijders na jaren van pech op wereldtoernooien eens niet wa ren geteisterd door domme tegenslag: „Wij zijn geen enkel onverwacht obsta kel tegengekomen en daarom was het een zuivere strijd. Een bronzen medail le is mij echt heel wat waard, want het is paardewerk in zo'n tijdrit". BUENOS AIRES „Feijenoord is een moeilijke en harde ploeg". Osvaldo Zubeldia. coach van de Zuidameri- kaanse kampioen Estudiantes de la Plata, heeft zjjn oordeel over de Rotter damse ploeg geveld. Zubeldia, de man die Estudiantes naar de internationale top voerde en ombouwde tot een betonnen eenheid, die bereid is door en over elke tegen stander heen te walsen, zou moeten weten wat hij zegt, wanneer hij over harde voetbalploegen spreekt. Vandaar dat de trainer van Feijen- oords tegenstander in de duels om de (officieuze) wereldbeker voor clubs te vens bemoedigend meedeelt: „Over dat harde spel van Feijenoord maken wij ons geen zorgen". Hoewel Zubeldia inziet, dat „het feit, dat Feijenoord de Europese beker won door Celtic te verslaan, terwijl het daarvoor Milaan al had uitgeschakeld alle commentaar over de mogelijkheden van de Nederlanders overbodig maakt", draaft Estudiantes 26 augustus in Zuid-Amerika het veld op in het ver trouwen, dat „de beker, die wij vorig jaar aan Milaan moesten afstaan zal worden heroverd". Die zelfverzekerdheid van de Zuid amerikanen steunt op geringe zekerhe den. In de eerste plaats geeft Zubeldia grif toe, dat hij van Feijenoord nog slechts zeer weinig weet. „Ik heb alleen nog maar over ze gelezen in kranten. Voor de filmopnamen heb ik nog geen tijd gehad. Eigenlijk weet ik te weinig om een gefundeerd oordeel te geven". Bovendien is Estudiantes niet de staalsterke ploeg, die de vorige seizoe nen in actie kwam. In de wedstrijden om het districtskampioenschap speelde de formatie zo slecht, dat het zich slechts via een herkansing kon plaatsen voor de nationale competitie, die 30 au gustus begint. Die terugval was te wijten aan het feit, dat enkele spelers op grond van nieuwe bepalingen van de Argentijnse voetbalbond werden geschorst, terwijl voorts een reeks vedetten geblesseerd langs de kant zat. „Die problemen zijn we nu te boven", meent Zubeldia. „Voor de wedstrijden tegen Feijenoord (de return in Rotter dam is op 9 september) kunnen wij over onze sterkste mannen beschikken". Drie sterke mannen mag Zubeldia echter thuis laten. Dat zijn doelman Poletti (voor internationale wedstrijden geschorst tot 31 december), Ramon Aguire Suares en Eduardo Lu jan Ma nera, die beiden tot 23 oktober wegens schorsing het internationale contact moeten ontberen. Die drie spelers waren Estudiantes' stoottroepers in de smakeloze veldslag tegen AC Milan in het tweede duel om de wereldbeker van vorig jaar. Zubeldia betreurt de afwezigheid van die knokkerige bazen. Feijenoord, mag men aannemen, nauwelijks. A De Nederlandse brons veroverde: ploeg, die het I bak, Popke Oosterhof, Fedor den Her- v.l.n.r. Tino Ta-\tog en Adri Duyker. Schneider schakelde kampioen Fleury uit SCHEVENINGEN De titelhouder en de nummer een geplaatste zijn beiden uitgeschakeld. Men zou vermoeden dat op'de zonnige Metsbanen zich donder dag sensationele verwikkelingen hadden afgespeeld, ware het niet dat met Niek Fleury en Peter Soeters de laatste tennissers uit het toernooi verdwenen, die al thans de intentie hadden aanvaardbaar tennis te spelen. In Nederland leven ook de sterksten vrijwel uitsluitend van de fouten van de tegenstander. Wie die realiteit negeert en zelf de punten probeert te scoren, gaat onverbiddellijk aan deze zelfoverschatting te gronde. Ze bezien lag hun uitschakeling eigenlijk in de lijn van de verwachting. Hun overwinnaars, de afgestudeerde jurist Evert Schneider en de derde jaarsstudent in de rechten Fried Schmitz gaan nu uitmaken wie zondag in de finale tegenover de winnaar van het duel Jan Hordijk - Fred Hemmes zal staan. De twee die binnenkort het witte bondstennistenu verruilen voor het groene van de militaire dienst, heb ben zich er tot dusverre toe bepaald de bal in het spel te houden en initiatie ven te vermijden Een handelwijze, die leidde tot overwinningen met maximale cijfers. Volgens dat recept wandelde Hemmes veilig langs weekendspeler Peter Scholtz 6-4, 6-1, 6-4 die voor de zevende of achtste maal in de kwartfina les strandde. „Toch wat zwaar elke dag zo'n paar uur de baan op te moeten", aldus Scholtz. „De nationale kampioen schappen zijn eigenlijk te zwaar in ver houding tot de overige toernooien in Nederland, afgezien van het feit dat we nergens anders best-of-five-partijen spelen". Jan Hordijk, de meer explosie ve van de twee, waagde het tegen Piet Veentjer na twee gewonnen sets, de pa den van de voorzichtigheid even te ver laten. Het bekwam hem slecht en er was een vierde set nodig om de schade te herstellen: 6-4, 6-3, 2-6, 6-2. „De eerste ronden speel je onder een be paalde druk. Je kunt je niet veroorlo ven af te gaan. Dat remt je spel. Maar nu we langzamerhand onder elkaar zijn, geloof ik dat we wat meer risico's moeten gaan nemen", aldus Hordijk. „Nog slechter dan de finale van vorig jaar. Met de nadruk op het woordje nog". Dat was de kwalificatie van Evert Schneider voor zijn kwarteind strijd tegen Niek Fleury, waarin hij met 6-3, 6-3, 6-4 revanche nam voor de nederlaag van vorig jaar". „Toen speel de Niek beter. Naar mijn gevoel wordt het elk jaar slechter. Een jaar of acht geleden was het Nederlandse tennis met Willem Maris, Piet van Eijsden, Tom Okker, Jan Hajer en Henk Goris beslist een stuk sterker dan nu". De doortocht van Evert Schneider naar de laatste vier bewijst dat eigenlijk al. Een jaar of vijf geleden trainde hij ij verig mee. Sindsdien niet meer. De stu die en later het werk gingen voor. De eindstrijd van het vorig jaar beschouw de Evert zelfs lange tijd als een defini tieve afsluiting van zijn serieuze wed- strijdcarrière. In de competitie bijvoor beeld speelde hij dit jaar voorvzijn club de derde „single" achter Peter Soeters en de Tsjech Laudin. Zijn voorberei ding voor de nationale? „Vijf partijen, waarvan drie op het toernooi van Lei- monias, een Hilversum en een in Noordwijk. Een stuk of tien veldlopen in zes weken en vooral veel tegen het tennismuurtje geslagen". Alles bij el kaar een voldoende basis om Fleury, die zich ook summier heeft kunnen voorbereiden, met duidelijk verschil te kloppen. Voor de lange Amsterdammer is het een frustrerend toernooi geweest. Moeilijkheden met de bond uitmondend in een verbod internationale wedstrij den te spelen, moeilijkheden met scheidsrechters en daar bovenop het treiterende opgeven van Rob Guro- witsch in de voorgaande ronde., bij el kaar. was het teveel geweest voor zijn incasseringsvermogen. De moe gebeukte nationale kampioen verdedigde zijn kansen nauwelijks. Hij sloeg de ballen uit en zijn racket kapot. Het meest gepolijste tennis speelde Pe ter Soeters. Maar het was niet genoeg. De Delfste student in de weg- en wa terbouwkunde geeft op volley en smash de tegenstander altijd een tweede of derde kans. Worden die kansen benut, dan verliest hij. Zoniet dan heeft zijn „happy-go-lucky" stijl weer vruchten afgeworpen. Het is tekenend voor het Nederlandse tennis, dat sinds Peter Soeters deze winter van een houten op een stalen racket overschakelde, hij met dit riskante spel slechts een partij aan een landgenoot heeft behoeven af te staan: in de competitie tegen Fred Hemmes. Op grond daarvan was hij eerste geplaatst voor de nationale kam pioenschappen, hoewel hij het nog nooit verder had gebracht dan de kwartfinales. Daarin bleef hij donder dag opnieuw steken. Fried Schmitz, de op de eerste dag aanvankelijk ge schrapte en later werd toegelaten, twintigjarige Hagenaar was zo over donderd dor de importantie van het duel, dat hij belangrijke service nau welijks enige vaart durfde mee te ge ven en van de forehandzijde de bal hoog teruglepelde. Maar zijn sterkste wapen: de backhand en vooral de A Evert Schneider, die de Nederland se kampioen Niek Fleury uitscha kelde, in actie. backhandpassing rechtuit (een slag waarmee Tom Okker jarenlang moeite heeft gehad) bleef intact. Juist op Schmitz' linkerzijde richtte Soeters zijn inleidende aanval om tot netspel te komen. „Natuurlijk wist ik dat Fried van die kant gevaarlijk is. Maar elke keer dacht ik: toch maar weer proberen. Hij moet toch maar zien er langs te komen. En dat gebeur de dan prompt". Na twee gewonnen sets en bij 4-1 in de derde had Schmitz zichtbaar moeite met de gedachte dat een plaats bij de laatste vier binnen zijn bereik was. Hij verloor de set na dat hij slechts twee slagen van de overwinning was geweest. In de vierde herstelde hij dat: 6-3, 6-4, 9-11, 6-4. Na afloop werd hem gevraagd, wat hij zou doen als de bond hem in de gelegenheid zou stellen een seizoen lang uitsluitend te tennissen. „Het is heel moeilijk daar antwoord op te geven. Met mijn studie zou het wel te plooien zijn. Aan de andere kant lopen er in het buitenland honderden jongens rond, die beter zijn dan ik". In het dames-enkelspel ging niet alles volgens schema. Trudy Walhof-Groen man, titelhoudster in 1964, 65 en 66 ver loor als vierde geplaatste van de num mer vijf Tine Zwaan. De 23-jarige stu dente aan de Amsterdamse academie voor lichamelijke opvoeding speelde een goede partij, maar werd geholpen door Trudy's missers op de forehand. „Die slag was zwak, maar dat is ie al jaren", stelde Trudy nuchter vast. Voorts miste de als derde geplaatste Ada Bakker voldoende vastheid om Ju dith Salomé in de lange rallyes te over troeven. Ze had misschien kunnen win nen als ze meer naar het net was geko men, maar om de een of andere reden liet ze dat na. In de halve finales van zaterdag speelt titelhoudster Marijke Schaar tegen Tine Zwaan en Betty Stöve tegen Judith Salomé. UITSLAGEN Schmitz - Soeters 6-3, 6-4, 9-11, 6-4; Schneider - Fleury 6-3, 6-3, 6-4; Hor dijk - Veentjer 6-4, 6-3, 2-6, 6-2; Hem mes - Scholtz 6-4, 6-1, 6-4. Damesenkelspel kwartfinales: Marijke Schaar - Jenny Ridderhof 6-3, 6-3, Tine Zwaan - Trudy Walhof 6-2 Betty Stöve - Nora Blom 6-3, 8-6; Judith Sa lomé - Ada Bakker 8-6 6-2. Wielrenner Wim Bravenboer heeft gisteren een profcontract getekend. De 23-jarige Rotterdammer, deel uitma kend van Trico Noble/Acifit verbond zich aan Mars/Flamdria waar naast een legertje Belgen de Nederlanders Zoete melk, Beugels en Loevesijn onder con tract staan.

De Vallei | 1970 | | pagina 11