Opvallendemaar weinigtransfers in het rijk van PROGRAMMA TÉ OVERLADEN Feijenoordgaat niet zonder zorgen de nieuwe competitie in LEIDERS VAN AJAX TONEN ZICH MEESTERS IN KWEKEN VAN EEN ZEKERE ONMIN Positie in hoofdstad niet benijdenswaardig DE BAL GAAT WEER ROLLEN EEUWIGE RACE TEGENSTANDER ZORGEN NOG RUSTIGER AANVALSKRACHT RAADSEL Koning Soccer Waarschqnlük staat Feijenoord aan het begin van het uitputtendste seizoen uit sjjn bewogen geschiedenis. Niet alleen wordt het, net als landskampioen Ajax, opnieuw meegesleurd in het enerverende Europa Cup-gebeuren, het wordt vóór die tijd ook nog in twee hete gevechten voor de officieuze wereldbeker geconfron teerd met het beruchte Estudiantes de la Plata uit Argentinië. Bovendien zal in de komende competitie blijken, dat de Europa Cup, die de Rot terdammers vanuit het Milanese San Siro-stadion juichend met zich hebben mee gevoerd, ook uiterst hinderlijke consequenties heeft. Feijenoord, op de vader landse velden toch al een ploeg waartegen potentiële underdogs soms plotseling naar ongekende toppen reiken, zal straks fanatieker dan ooit tevoren worden be streden. Want Feijenoord is de Europese kampioen en ook op internationaal ni veau zal die wetenschap de concurrentie tot heldendaden inspireren. Daarom zal Feijenoord het zwaar krijgen. Heel zwaar. Ook al omdat het deze winter regelmatig een niet onaanzienlijk aantal spelers zal moeten afstaan aan het Nederlands elftal, dat zich dan in de strijd om de Europese titel stort. Vooral in de eerste twee maanden zullen de Rotterdammers, wier razendsnelle Zweedse scherpschutter Ove Kindvall nog maar nauwelijks is bijgekomen van zijn Mexi caanse avontuur, het moeilijk krijgen. Die eerste twee maanden kunnen daarom zelfs beslissend zijn. Ga zelf maar na, Feijenoord start zijn interna tionale campagne al op 26 augustus, wanneer het in Buenos Aires wordt op gewacht door de potige studenten uit La Plata. De return van dit veeleisende duel volgt op 9 september en een week later moeten de Rotterdammers in hun eigen stadion alweer proberen de kans van de Roemeense kampioen op de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup I te torpederen. Veertien dagen later spelen ze hun tweede wedstrijd tegen de Roemenen en twee weken daarna wordt er op Feijenoords vele internationals gerekend voor het eerste duel met Joegoslavië in het toernooi om het Europese kam pioenschap voor landenteams. En tussen al die topontmoetingen door, ontmoetin gen die niet alleen in fysiek maar ook in mentaal opzicht veel van Feijenoords vedetten zullen eisen, gaat het minder spectaculaire werk gewoon door. De eeuwige race met Ajax een ze nuwslopende race, omdat alle spelers beseffen, dat elk verliespunt meteen fatale gevolgen kan hebben, en de wedstrijden voor de Nederlandse voet balbeker. Vandaar dat Feijenoords be- stuurderen die eerste twee maanden wat bezorgd tegemoetzien. Een bezorgd heid, die ze voor een groot deel baseren op de wedstrijden tegen Estudiantes. Want ze kunnen zich nog pijnlijk nauwkeurig herinneren hoe 't toch verre van kinderachtige AC Milan verleden jaar uit Argentinië terugkeerde. In het bezit van die zogenaamde we reldbeker, dat wel ja, maar wel volko men ontredderd en uitgeblust. „Ze waren helemaal kapot", zegt Feijenoords behoedzame manager Guus Brox bedrukt. „Zowel in lichamelijk als in geestelijk opzicht. En wat is nu het resultaat? Ze zitten dit jaar in niet één Europees toernooi. J wordt van die wereldbeker niets wijzer. Het is in fei te alleen maar een prestigekwestie en wanneer ik dan denk aan onze belan gen in het toernooi om de Europa Cup en in de Nederlandse competitie, dan zeg ik: voor mij had het niet gehoeven". Guus Brox is altijd een fervente te genstander geweest van die avontuur lijke duels met Estudiantes en denkend Ernst Happel: „Ik hecht er wel aan Ove Kindvall: produktiviteit terug? aan het risico voor Feijenoords kostbare benen waren de meeste bestuursleden het in principe ook wel met hem eens. Maar Ernst Happel, wiens aandeel in het veroveren van de Europa Cup hoog mag worden aangeslagen, bleek sterk aan die wedstrijden te hechten. En hij werd daarin gesteund door alle spelers. Feijenoord is voor dat hartstochtelijk verlangen gezwicht. Brox: „Je moet tenslotte ook rekening houden met de gevoelens van de spelers. Die kun je niet zomaar negeren. Zij stellen zich enorm veel van die wedstrijden voor en aan de ene kant kan ik me dat ook wel voorstellen. Ze beschouwen dat natuur lijk als een hoogtepunt in hun carrière. „En Coen Moulijn: „Tenslotte gebeurt het niet elke week, dat je om de we reldbeker kunt voetballen. Ik ben erg blij, dat ik dat eens een keer kan mee maken. Alle spelers denken er trouwens zo over." Desondanks zien Feijenoords voor zichtige bestuurderen die duels met zeer gemengde gevoelens tegemoet, om dat ze zich realiseren, dat eventuele blessures catastrofale gevolgen zouden kunnen hebben. Want juist in die eerste twee maanden kunnen de Rotterdam mers zich en dat is een nogal druk kende gedachten nauwelijks een of meer geblesseerde spelers veroorloven. En zeker niet in de voorhoede. Ondanks alle successen heeft die voorhoede Ernst Happel in het vorige seizoen soms ernstige zorgen gebaard. Vooral in de laatste maanden demon streerde de Rotterdamse aanvalslinie een verbijsterende en verontrustende improduktiviteit, waarvoor niemand een plausibele verklaring on vinden. Op verzoek van Happel heeft Feijen oord in de afgelopen transferperiode dan ook intensief jacht gemaakt op een aanvaller van uitzonderlijk kaliber. Dat zou tenslotte de begaafde dribbelaar Roger Magnusson geworden zijn, maar de Zweed vroeg zo'n hoog handgeld, dat de op dit punt verre van scheutige Rot terdammers er op het laatste nippertje toch maar vanaf zagen. Uitgerekend het minst sterke deel van de Rotterdamse formatie is daar door vrijwel ongewijzigd gebleven. Wel iswaar kwam de ambitieuze Mathias Maiwald van DOS naar Rotterdam, maar daar stond het vertrek van de mokkende doelpuntenproducent Ruud Geels (Go Ahead) tegenover. De keuze mogelijkheden voor wat de voorhoede betreft zijn derhalve even gering als in het vorige seizoen. Het van klasse barstende midden veldtrio en de ijzersterke defensie leve ren natuurlijk nauwelijks problemen op. Feijenoord heeft na het vertrek van Veldhoen, Haak en Pieters Graafland voor die linies wel een paar jongere vervangers aangetrokken, maar met uitzondering van Dick Schneider van Go Ahead, die Piet Romeijn misschien van de rechtsaehterplaats zal verdrin gen, lijken die niet in aanmerking te komen voor een vaste plaats in het eer ste elftal. Jan Boskamp, die zich bij Holland Sport overigens heeft ontwikkeld tot een middenvelder van allure, zal voor lopig wel moeten wachten op een van de wonderlijke inzinkingen van de Oos tenrijker Franz Hasil, of op ruige wed strijden waarin Feijenoord het accent op de verdediging legt. En de van Ex celsior teruggehaalde Bram Geilman zal achter doelman Eddy Treytel ook wel op zijn beurt moeten wachten. Alles bijelkaar lijkt Feijenoord niet opzienbarend veel sterker te zijn ge worden, maar van een Europese kam pioen kun je dat ook nauwelijks ver wachten. Koning voetbal gaat zondag weer bezit nemen van ons land. Hoewel hij dit jaar nauwelijks rust heeft gekend, doordat de competitie nogal uitliep, kijken de echte voetballiefhebbers toch alweer met verlangen uit naar het nieuwe seizoen. Zondag fc het dan weer zover, hoewel de aanvang van de competitie pas volgende week is. Op de eerste dag, waarop het betaald voetbal weer in actie komt wordt een bekerprogramma afgewerkt als een goede aanloop naar de strijd, die daarna om de beste plaatsen in de diverse divisies wordt gevoerd. Dat bekerprogramma zal voor vele clubs een mogelijkheid zijn, om nog wat proefnemingen te doen en de opstellingen uit te proberen. Want het is dit jaar niet anders dan in voorgaande seizoenen. De tijd van voorbereiding is in feite te kort en de eerste wedstrijden zullen daarom meer het karakter hebben van oefenwedstrijden, waarin nog diverse opstellingen moeten worden geprobeerd. Voetbal-minnend Nederland kan zon dag weer op de velden terecht en daar mee begint dan weer een periode, die veel vreugde en opwinding, maar ook vele teleurstellingen kan brengen. De supporters rekenen allen op succes voor hun ploeg, maar voor slechts enkele ploegen zal er een plaats zijn op de hoogste trede. We kunnen slechts ho pen, dat de teleurstellingen sportief zullen worden geaccepteerd en dat de strafcommissie van de KNVB in het komende seizoen weinig of geen werk te doen zal hebben. Intussen heeft de afgelopen trans ferperiode toch wel weer de nodige verschuivingen te zien gegeven. Opval lend is de rust die Ajax en Feijenoord op de „markt" hebben getoond. Opval lender nog dan de enorme activiteit, die PSV aan de dag heeft gelegd. Philips heeft zijn voetbalploeg dit jaar een aanzienlijk grotere financiële steun verleend dan in vorige jaren en de leiding van de Eindhovense ploeg heeft er dan ook wat men noemt flink in gehakt. PSV besteedde een bedrag van om en nabij drie miljoen gulden voor de aankoop van Jan van Beveren van Sparta, Guus Hiddink van De Graafschap, Harrie Vos van ADO, Eef Mulders van FC Den Bosch, de Belgi sche international Johan Devrindt van Anderlecht, de Deense international Henning Munk Jensen van BK Aalborg en van Genrit van Tilburg, die een „uit stapje" maakte naar GVAV en Go Ahead om daarna ais de verloren zoon terug te keren. Peter Ressel ging voor veel geld naar SK Lierse in België, Nico Mares keerde terug naar MW en Krestef Bjerre vertrok naar Racing White (België). Europa Cup-kampioen Feijenoord deed aanzienlijk minder aankopen, maar kreeg er toch wel enkele goede krachten bij. Het kocht onder meer Dick Schneider van Go Ahead en de felle en lastige spitsspeler Matthias Maiwald van DOS. Trainer Ernst Hap pel haalde voorts de aan Holland Sport uitgeleende Jan Boskamp en de aan Excelsior uitgeleende doelman Bram Geilman terug. Het is nog zeer de vraag, of Eddy Treytel kans ziet zijn plaats in het hoog ste Feijenoord-team te heroveren, re spectievelijk te behouden. Eddy Pieters Graafland vormt voor hem geen con currentie meer, maar Geilman is een doelverdediger met veel klasse. Eddy P. G. heeft besloten met voetballen te stoppen en maakte daarom geen ge bruik van het aanbod van een vrije transfer. Oor Veldhoen deed hetzelfde. Landskampioen Ajax, die evenals Feijenoord in de strijd om Europa Cup I uitkomt, hield zich nog rustiger. Een van de oude getrouwen, Bennie Muller, werd overgedaan aan Holland Sport. Van RCH werd voor een bedrag van bijna drie ton overgenomen Johan Neesikens en van de amateurclub SC Assen kwam doelman Sies Wever, die ook de belangstelling van diverse bui tenlandse verenigingen had, naar de Amsterdamse ploeg. Die aankoop was nodig, omdat doelman Bals werd over gedaan aan Vitesse en er achter keeper Heinz Stuy toch een betrouwbare reser ve zal moeten staan. Ajax toonde voorts nog belangstelling voor de Israëlische middenveldspeler Ronnie Kalderon van Hapoel Tel Aviv. Activiteit heerste er wel zeer duide lijk in Deventer, waar Go Ahead liefst zeven spelers kocht. Ruud Geels werd overgenomen van Feijenoord en verder kregen een contract, Beek van Telstar, Houtkoper van Haarlem, Colin Withers van Aston Villa, Koenders van De Graafschap, Geestman van Telstar en Verdonk van NEC. Daarmee werd het verlies van Van Tilburg aan PSV, De Goede aan Haarlem en Pepe Fernandez aan PEC, dat vorig jaar de Uruguees uitleende, ruimschoots goed gemaakt. Trainer Joop Brand van DWS heeft enkele aankopen gedaan met het spe ciale doel de aanvaiskracht van zijn ploeg, die alles te wensen overliet, te vergroten. Daarvoor kwamen Piet Vrauwdeunt van Feijenoord, Gerrie De ijkers van Willem II en Ad Vermo len van DFC. Stanley Bisih, die een Jan van Beveren: met veel geld toe geruild. Ruud Geels: mogelijk betere kansen bij Go Ahead. veelbelovende aanvalsleider leek te worden, maar toch wat teleurstelde, vertrok naar NAC. Ex-bondscoach Georg Kessler, die nu Sparta onder zijn hoede heeft, kreeg Pim Doesburg als ruilobject voor Jan van Beveren, waarbij de Rotterdamse club nog een stevig bedrag van PSV toekreeg. Van het gedegradeerde SVV werd Aad Koudijzer overgenomen, ter wijl voorts Peter Drijver van DFC de Rotterdamse gelederen kwam verster ken. Heel rustig hield zich ook het Nij meegse NEC, maar de aankoop van Chris Dekker van AZ'67 vergde toch nog een bedrag van rond de twee ton. Bovendien werd gecontracteerd Theo de Jong van Blauw Wit, die de plaats van de naar Vitesse vertrokken Werts zal moeten innemen. Holland Sport vestigde de aandacht op zich door Guus Haak van Feijenoord en Bennie Muller van Ajax over te no men. Bennie Roode kwam terug in het oude, vertrouwde Houtrust na twee jaar dienst bij Blauw Wit. Een nieuwe aankoop was voorts de Joegoslaaf Milic van FC Saarbrücken. Stadgenoot ADO ruilde met Haarlem Holmström voor Couperus, stond Louis de Puyt af aan Willem II en conitracteerde tenslotte de Noor Hes tad. Volendam deed het heel rustig aan, liet doelman Jan Ruiter niet vertrekken en nam van WFC als reserve-doelman Fred Man over. Excelsior kreeg in Ed van der Roer een vervanger voor doel man Geilman, waarvoor Bassant moest worden afgestaan en kreeg van Feijen oord Matti van Toorn te leen. Nico Mares verliet PSV en keerde te rug bij zijn oude liefde, MVV, en Tel star was al even bescheiden met één aankoop in de vorm van Thijs Wijn- gaarde, die door Feijenoord aan DOS was uitgeleend. De eerste, die zich op de transfermarkt roerde was FC Twen te. Het kocht de gebroeders Van de Kerkhof, van de amateurclub MULO, maar deed er verder het zwijgen toe. Niet PSV, dat miljoenen investeerde in zijn elftal, maar Ajax heeft zich het meest opmerkelijk gedragen in de transferperiode. De Amsterdammers, die niet alleen een nationale titel hebben te verdedigen, maar ook weer sullen optreden in het Europa Cupfestival, volstonden met de aankoop van drie, waarschijnlijk beloftevolle, amateurs en een Israëliër. Voor alle vier geldt, dat zij zich onder de strenge blikken van trainer Michels nog geheel waar moeten maken en voorlopig wel op het tweede plan werkzaam zullen zijn. Het klinkt vreemd, het is misschien zelfs een unieke situatie, maar Ajax zet de competitie in met een gezelschap, dat kwalitatief minder is dan dat van het vorig seizoen. Want, men zij eraan herinnerd, Ajax heeft intussen bruikbaar en vooral geroutineerd materiaal verloren. Bals verdween naar Vitesse zoals ver wacht, Muller ging na veel strubbelingen over naar Holland Sport, Pronk werd op weinig charmante wijze Ajax eigen op een zijspoor gezet en Henk Groot werd gedwongen zijn carrière te beëindigen wegens een onoverkomelijke knie blessure. Het is vooral curieus, dat Michels geen opvolger voor Groot heeft gevon den. De Zaankanter was de laatste ja ren een onmisbare kracht op het mid denveld, die door zijn helder spel-in- zicht en gave techniek vaak het ritme aangaf. Velen hebben hem miskend, maar het was opzienbarend te zien, hoe Ajax verslapte toen deze half speler in de ziekenboeg belandde. De koele reke naar was verdwenen en er diende zich niemand aan, die hem op die post kon doen vergeten. Muehren en Rijnders zijn twee halfspelers van behoorlijk ni veau, leggen een grote mate van ijver aan de dag, maar missen het intellect op beslissende ogenblikken doelbewust openingen te zoeken en te vinden. K :izer zou deze rol kunnen overne men, maar dan wordt de aanvaiskracht te zeer aangetast. Bovendien mag Kei zer dan een briljant technicus zijn en een geraffineerd schutter, hij wisselt regelmatig perioden van schitterend spel af met onbegrijpelijke inzinkingen. Groot was daarentegen vrij constant. Ook Cruyff is niet de geschikte sleu telfiguur, omdat zijn eindeloze dribbels vaak zonder effect blijven en het tem po ondermijnen. Ajax blijft dus de „Spielmacher" op het middenveld missen. Het is nog aan gewezen op twee ouderwetse specifieke schakelspelers, terwijl andere gerenom meerde clubs (Feijenoord met Van Ha- negem, Hasil, Jansen vooral) hier drie man in stelling brengen. Feijenoord heeft daarbij een schitterende taakver deling ontworpen: Van Hanegem de vertrager, de individualist, die achteloos een fatale pass verzendt, Jansen, die het verdedigen nimmer moe wordt en Hasil, die eigenlijk Feijenoords belang rijkste aanvaller is geworden. Er zijn destijds berichten verschenen, dat Ajax in contact zou staan met de Belgische international Van Moer. Voorzitter Van Praag zou over hem in onderhandeling zijn geweest met hei bestuur van Standard Luik. Het merk waardige was echter, dat Van Moer met het Belgische elftal in Mexico verbleef om mee te strijden in het -ereldkam- pioenschap en dat Michels zich even eens in Midden-Amerika bevond om zich van de nieuwste tactieken op de Henk Groot: verlies op middenveld hoogte te stellen. Wie gedacht had, dat Michels daar contacten zou leggen, heeft zich deerlijk vergi: Michels zei zelfs ter plaatse al, dat hij niets in Van Moer zag Maar in wie zag Michels dan wél wat? Men kan moeilijk veronderstellen, dat hij de transferperiode maar heeft laten lopen ten behoeve van de „happen ing" in Mexico. Tenslotte was daar ook PSV-trainér Kurt Linder present, maar deze had al voor de afreis z"n zaken geregeld. Afdoende mag men wel zeggen. Bij Ajax is het geen nonchalan ce geweest, of zelfverzekerdheid. Waarom anders de zeer tijdig aange kondigde verkoop van Muller, waarom dan de bewuste dreun, die Tonnie Pronk werd toegebracht? Het past allemaal in een bepaalde lijn. Welke lijn is alleen nog niet exact vast te stellen. Maar de terughoudend heid van Ajax kan maar tot één punt worden teruggevoerd: een tekort aan geld, of, anders gezegd, een stringente vorm van behoedzaamheid bij het uit geven van de financiële middelen, waarover Ajax toch wel moet beschik ken. Men mag daarbij geen moment vergeten, dat Ajax de financiële race met Feijenoord en ook met het door een machtig concern gesteunde PSV niet kan bijhouden als het roekeloos miljoe nen uitgeeft. Feijenoord, zou, als het moet, in één klap heel Ajax kunnen op kopen. Maar waarom zouden de Rotter dammers? Zij zouden daarmee alleen hun eigen belangen schaden, omdat dan het concurrentie-element, waarvan zij het toch ook moeten hebben, voor een groot deel wegvalt. De financiële positie van Ajax is al tijd een raadsel geweest. Al jaren wordt gesproken over een lichtinstallatie en over uitbreiding van de accommodatie. Van dat alles is nog steeds niets terecht gekomen. De plannen zijn kennelijk in de doofpot gestopt. Wat deze onderwer pen betreft is de machtige stem van Van Praag himself tenminste even verstomd. De sleutel tot het mysterie is de afspraak met de directie van het Olympisch Stadion, waar Ajax zijn in ternationale wedstrijden pleegt af te werken. Daar komt nog bii dat het Stadion sterk van Ajax afhankelijk is geworden, omdat het anders bijna hele maal geen inkomsten meer heeft. Een mysterieuze, vicieuze cirkel. Het door breken daarvan levert minstens één slachtoffer op. Dat Ajax zijn eigen arena niet wil uitbouwen is minder verwonderlijk. Ondanks het bereiken van het kam pioenschap, dat overigens met weinig lauweren gepaard ging door de gelijk tijdige triomftocht van Feijenoord over de Europese velden, waren de recettes in De Meer aan de magere kant. Toen de titel definitief binnen was, waren daar nog geen vijftienduizend mensen getuige van. Ajax'positie in de hoofdstad is niet benijdenswaardig. De relatief gezien betrekkelijke aanhang van de topclub kan niet uitsluitend meer worden opge hangen aan het feit, dat Amsterdam niet zo voetbal-gezind is, al speelt dat ongetwijfeld een zekere rol. De kwestie is, dat Ajax steeds meer sympathie ver speelt. De leiders blijken er meesters in te zijn een zekere onmin te kweken. De plotseling opduikende affaire met Mul ler zette kwaad bloed, de minderwaar dige behandeling van Tonny Pronk nog veel meer. Pronk notabene, die Michels komend seizoen best had kunnen ge bruiken. Hij speelde enkele voortreffe lijke Europa-Cupwedstrijden en blonk in de kwalificatie-wedstrijd voor het wereldkampioenschap met het Neder lands elftal nog uit tegen Polen. Pronk is duidelijk het slachtoffer ge worden van de verwikkelingen van de afgelopen maanden, toen de meeste spelers het niet meer met hun meester Michels konden vinden. Zelfs het kam pioensfeest werd door de. controverse bedorven. Het is abnormaal, dat kam pioenen de grootste moeite moeten op brengen om bij de receptie hun oefen- meester de hand te drukken. Het was in die periode ook gebruik interviews te weigeren, omdat de betrokkenen bang waren in hun uitlatingen te ver te gaan en zo de vuile shirts buiten te hangen. Geen Groot, geen Pronk. Dus lijken de posities van de centrale verdedigers Hulshoff en Vasovic, die het afgelopen seizoen zeer matig op dreef waren, weer gewaarborgd. Met achter hen de butant Heinz Stuy, die eindelijk de kans krijgt zich tussen de palen waar te maken. Mogelijk, dat Michels zich be denkt en de Deen Tommy Soender- gaard, die ook lange tijd bij hem op de zwarte lijst heeft gestaan, direct in zijn vaste formatie opneemt. De Deen speelde aan het slot van het seizoen en kele opvallende wedstrijden, als was het om het ongelijk van Michels te de monstreren. Maar Michels is nu een maal niet iemand, die snel van geno men besluiten terugkomt. Niettemin blijft het interessant zich af te vragen, welke manipulaties Michels nog in pet to heeft.

De Vallei | 1970 | | pagina 14